Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παιδικά βιβλία για το Πάσχα- για 4 ετών


Recommended Posts

γεια σας,

έχετε να προτείνετε κάποια παιδικά βιβλία που να αφηγούνται την ιστορία του Πάσχα και να απευθύνονται σε παιδάκια 4 ετών ή γενικά βιβλία με παιδικές δραστηριότητες πασχαλινές;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια, καλησπέρα!!!

Η νονά μάς έφερε ένα πολύ ωραίο βιβλίο, το οποίο πιστεύω ότι έχει ενδιαφέροντα μηνύματα και για τους μεγάλους. Είναι το "Πάσχα της νόνας χελώνας" από τις εκδόσεις Πατάκη. Δεν θυμάμαι το συγγραφέα:oops:.

Παρουσιάζει τους απόγονους του λαγού και της χελώνας (από το γνωστό μύθο του Αισώπου, τον οποίο κι επαναλαμβάνει), δείχνοντας τα πασχαλινά παθήματα του λαγού από τη σοφή χελώνα.

Δείτε κι από τις εκδόσεις Σταμούλη τη "Μεγάλη εβδομάδα του Νικόλα", όπου αναφέρεται σε κάθε μέρα της Μεγάλης Εβδομάδας και παρουσιάζει το αντίστοιχο γεγονός και το "Πάσχα με γιορτινές κατασκευές και χειροτεχνίες". Κοστίζουν γύρω στα 4.50 ευρώ το καθένα. Είναι για παιδάκι από 3,5 ετών και μετά.

Link to comment
Share on other sites

για δείτε και εδώ... στο τέλος της σελίδας έχει τις πασχαλινές εκδόσεις παιδικών βιβλίων.

http://www.captainbook.gr/shop/index.php?shop

 

 

αυτό θα μου άρεσε

http://www.captainbook.gr/shop/index.php?main_page=product_book_info&cPath=1259428122&products_id=140825

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήραμε το " μια πασχαλινη ιστορια " του wildsmith brian και ο γιος μου ενθουσιάστηκε.Έχει πολύ ωραία εικονογράφηση. Ψάχνω και τη "μεγάλη εβδομάδα του Νικόλα" αλλά προς το παρόν δεν την έχω βρει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για την ιστορία του Χριστού δεν έχω να προτείνω κάποιο βιβλίο και εμένα θα με ενδιέφερε μια όμορφα εικονογραφημένη Βίβλος...

ένα βιβλίο όμως Πασχαλινό είναι ¨το πασχαλινό δώρο των παιχνιδιών¨ εκδόσεις Πατάκη. Πρόκειται για την ιστορία του λαγού του Πάσχα που βάζει στον κήπο σοκολατένια αυγουλάκια. Πήρα όλα τα σοκολατένια αυγά που μας φέρανε μικρά –μεγάλα και τα έκρυψα στον κήπο στα κλαδιά από τα δέντρα παντού, έδωσα στα παιδιά καλαθάκια και τους είπα ότι ήρθε ο λαγός και μας έφερε αυγά. ¨οοολοι (μέχρι και ο μπαμπάς μου) έψαχναν να τα βρουν….:lol:

Link to comment
Share on other sites

To 'Πάσχα Ελληνικό' της Αγγελικής Μαστρομιχαλάκη, εκδόσεις Ακρίτας, είναι πολύ καλό ελληνικό βιβλίο για το Πάσχα. Αναφέρεται σε παιδιά αυτής της ηλικίας και τα φέρνει κοντά στα ελληνικά έθιμα της σαρακοστής και το πάσχα. Έχει κατασκευές και ωραίες δραστηριότητες για να περνά κανείς ελεύθερο χρόνο με τα παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

"Αγαπημένες ιστορίες για το Πάσχα" εκδ. ΜΙΝΩΑΣ

Πρόκειται για δέκα κείμενα-αποσπάσματα από Έλληνες κλασικούς συγγραφείς όπως: Τέλλος Άγρας, Ανδρέας Καρκαβίτσας, Κοσμάς Πολίτης, Γρηγόριος Ξενόπουλος, Διονύσιος Σολωμός, Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης κ.ά. σχετικά με το Πάσχα.

Είναι για λίγο μεγαλύτερα, ίσως, παιδιά.

6WqHp3.pngUVK9p3.png
Link to comment
Share on other sites

"Αγαπημένες ιστορίες για το Πάσχα" εκδ. ΜΙΝΩΑΣ

Πρόκειται για δέκα κείμενα-αποσπάσματα από Έλληνες κλασικούς συγγραφείς όπως: Τέλλος Άγρας, Ανδρέας Καρκαβίτσας, Κοσμάς Πολίτης, Γρηγόριος Ξενόπουλος, Διονύσιος Σολωμός, Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης κ.ά. σχετικά με το Πάσχα.

Είναι για λίγο μεγαλύτερα, ίσως, παιδιά.

 

:P κα μεις αυτο πηραμε! ειναι πολυ ωραιο...καθε βραδυ διαβζουμε και μια ιστοριουλα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...