Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ουρολοίμωξη - Μικρόβιο Πρωτέας


Recommended Posts

Καλημέρα..

 

στις διακοπές του Πάσχα παρατήρησα πως τα τσίσα της μπουμπούς μου μύριζαν πάααρα πολύ άσχημα..(σαν ψαρίλα) χωρίς όμως να δώσω σημασία..

γυρνώντας από τις διακοπές.. η μικρή άρχισε να έχει ενοχλήσεις στα πρώτα πρωινά ούρα.. τσίριζε από τον πόνο.. κι έτσι κατάλαβα ότι κάτι συμβαίνει..

της έκανα καλλιέργεια και βρήκαμε ουρολοίμωξη .. και το μικρόβιο Πρωτέας..! με μονάδες πάνω από 100,000. Μας έδωσε η γιατρός αμέσως αντιβίοση.. και σε 10 μέρες επανάληψη της καλλιέργειας και υπέρηχο νεφρών..

 

Τα'χω παίξει.. ξέρεις κανείς για αυτό το μικρόβιο?? (μου είπαν πως είναι ύπουλο και μεταλάσσεται.. ισχύει? Μάλιστα με τρομοκράτησε μια γνωστή λέγοντας μου πως το παιδάκι μιας φιλης της .. έπαθε μεγάλη ζημιά στο νεφρό και κινδυνέει να το χάσει..)

 

Περιμένω με αγωνία να μου πείτε..

 

(στην παιδίατρο θα πάμε το απόγευμα να μας πει λεπτομέρειες αλλά δεν έχω υπομονή μέχρι τότε..)

 

Ευχαριστώ

Η Αννούλα μου .. η ζωή μου!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα δεν θελω να σε πανικοβαλω αλλα ειμαι 29 χρονων και αυτο το μικροβιο με τυραναει απο τα 14 μου.πολυ σωστα ειπες ειναι πολι υπουλο μικροβιο γιατι εχει την δυνατοτητα να αλλαζει μορφες(γι¨αυτο και πειρε το ονοα του ΠΡΩΤΕΑς απο την μυθολογια,αλλαζε μορφες) )μπορει να παιρνεις αντιβιωση να περναει αλλα μετα απ λιγο καιρο να ξαναεμφανιζεται,καλο ειναι να κανεις ολες τις απαραιτητες εξετασεις που θα σου πει η παιδιατρος και καλο ειναι να επισκεφτεις και ενα παιδοουρολογο που ξερει καλυτερα.

καλο ειναι να του κανεις που και που και καποιο υπερηχο για να βλεπεις την λειτουργια των νεφρων.

εμενα το κακο ως τωρα μετα απο τοσα χρονια ειναι οτι καταστραφηκαν καποιοι καλικες που υπαρχουν στο νεφρο(ευτηχως επηρεαζει μονο το ενα) και θελει λιγο προσοχη στην διατροφη,και να πινω παρα πολυ νερο πραγμα που δυστηχως δεν το κανω.

περαστικα σας και να κανετε ολες τις απαραιτητες εξετασεις και ολα θα πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα δεν θελω να σε πανικοβαλω αλλα ειμαι 29 χρονων και αυτο το μικροβιο με τυραναει απο τα 14 μου.πολυ σωστα ειπες ειναι πολι υπουλο μικροβιο γιατι εχει την δυνατοτητα να αλλαζει μορφες(γι¨αυτο και πειρε το ονοα του ΠΡΩΤΕΑς απο την μυθολογια,αλλαζε μορφες) )μπορει να παιρνεις αντιβιωση να περναει αλλα μετα απ λιγο καιρο να ξαναεμφανιζεται,καλο ειναι να κανεις ολες τις απαραιτητες εξετασεις που θα σου πει η παιδιατρος και καλο ειναι να επισκεφτεις και ενα παιδοουρολογο που ξερει καλυτερα.

καλο ειναι να του κανεις που και που και καποιο υπερηχο για να βλεπεις την λειτουργια των νεφρων.

εμενα το κακο ως τωρα μετα απο τοσα χρονια ειναι οτι καταστραφηκαν καποιοι καλικες που υπαρχουν στο νεφρο(ευτηχως επηρεαζει μονο το ενα) και θελει λιγο προσοχη στην διατροφη,και να πινω παρα πολυ νερο πραγμα που δυστηχως δεν το κανω.

περαστικα σας και να κανετε ολες τις απαραιτητες εξετασεις και ολα θα πανε καλα.

 

 

:roll: Δεν τα ηξερα ολα αυτα!......:roll:

Κι εμενα η μεγαλη μου,μου εχει παραπονεθει 2-3 φορες,αλλα μετα απο λιγο της περναγε,κι ετσι δεν εδωσα ιδιαιτερη σημασια,ουτε στον γιατρο την πηγα :oops:

Μηπως πρεπει να ανησυχησω;;;;;;;;;;Μπορει να εχει κατι τετοιο και απλα εγω να μην εδειξα την προσοχη που επρεπε;:confused:

 

Link to comment
Share on other sites

:roll: Δεν τα ηξερα ολα αυτα!......:roll:

Κι εμενα η μεγαλη μου,μου εχει παραπονεθει 2-3 φορες,αλλα μετα απο λιγο της περναγε,κι ετσι δεν εδωσα ιδιαιτερη σημασια,ουτε στον γιατρο την πηγα :oops:

Μηπως πρεπει να ανησυχησω;;;;;;;;;;Μπορει να εχει κατι τετοιο και απλα εγω να μην εδειξα την προσοχη που επρεπε;:confused:

 

 

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ αυτο το μικροβιο αν ειναι στον οργανισμο σου δεν σε ενοχλη απλα,εχω βρεθει ουτε και εγω ποσες φορες ξερω στο νοσοκομειο με κολικο στο νεφρο και με 40 πυρετο.Μιλαμε για πονο οχι αστεια,οποιος εχει περασει κολικο με καταλαβαινει,τι πονους γεννας,αυτο δεν ειναι τιποτε μπροστα στον κολικο.Παντως και εγω μεχρι σημερα ψαχνομαι συνεχεια,το μονο που κανω ειναι καθε χρονο τις γενικες εξετασεις των νεφρων και οποτε εμφανιζεται το αντιμετωπιζω δυστηχως μονο με αντιβιωση που ομολογω με τοση που εχω παρει αρχισαν πλεον και δεν με πολυκαλυπτουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι βρε κοριτσακι μου,μην στενοχωριεσαι,οοοοοολα θα πανε καλα :D;)

 

 

Δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες........................

 

Ευχομαι οτι καλυτερο.................:-D:-D

 

Link to comment
Share on other sites

ωωωωωχχχχ .. τώρα έγεινα χειρότερα!!

Ελπίζω για το καλύτερο για την μικρούλα μου!! :( :( :(

 

μην απελπιζεσαι ολες οι περιπτωσεις δεν ειναι ιδιες,περιμενουμε συντομα νεα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τωρα μόλις μου εμφανισε το μήνυμα σου στα νέα μου μηνυματα...και ας εχω μπει απο το πρωι, 100 φορές!

ευχομαι να μην ειναι κατι σοβαρό και κυριως να μην ταλαιπωρηθει η Αννουλα...

περιμενουμε με αγωνια τα νεα απο τον παιδιατρο

...μεχρι τοτε, προσευχομαστε...

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites

Όταν ήταν μικρός ο Μανώλης έκανε ουρολοιμώξεις και η τελευταία (περίπου στα 2 του) ήταν με Πρωτέα.Η αντιβίωση ,που ήταν κατάλληλη ,μπορούσε να δωθεί μόνο ενδοφλέβια και έτσι κάναμε εισαγωγή και μείναμε στο νοσοκομείο περίπου 10 μέρες.Από τότε δεν έχει ξαναεμφανίσει ουρολοιμώξεις (τον ελέγχουμε τακτικά ,τουλάχιστον 2 φορές τον χρόνο).

Εύχομαι,EFIMICEL μου όλα να σας πάνε καλά και να μην ξαναταλαιπωρηθείτε...

ΣΤΕΛΛΑ blbnp2.png DF5ip2.png

Link to comment
Share on other sites

συνηθως ο πρωτεας ειναι απο επιμολυνση πειρατε τα ουρα με καθετηρακι?αν οχι εχε στο μυαλο σου πως ειναι επιμολυνση απο τον πρωκτο καλο ειναι να σου παρει η παιδιατρος τα ουρα με καθετηρακι και να το πας κατευθειαν στο μικροβιολογο.οσο για τη θεραπεια γινεται εισαγωγη και ενδοφλεβια θεραπεια.καλο ειναι με την πρωτη ουρολοιμωξη να βρεθει το μικροβιο και εμεις οι ιατροι να κανουμε σωστες θεραπειες για να μην ταλαιπορηθουν μητερα και μωρο.

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

συνηθως ο πρωτεας ειναι απο επιμολυνση πειρατε τα ουρα με καθετηρακι?αν οχι εχε στο μυαλο σου πως ειναι επιμολυνση απο τον πρωκτο καλο ειναι να σου παρει η παιδιατρος τα ουρα με καθετηρακι και να το πας κατευθειαν στο μικροβιολογο.οσο για τη θεραπεια γινεται εισαγωγη και ενδοφλεβια θεραπεια.καλο ειναι με την πρωτη ουρολοιμωξη να βρεθει το μικροβιο και εμεις οι ιατροι να κανουμε σωστες θεραπειες για να μην ταλαιπορηθουν μητερα και μωρο.

 

αχ βρε ΒΑΡΒΑΡΑ Κ. μου το εχουν πει και εμενα αυτο οτι προερχεται απο εκει,αλλα βρε παιδι μου σπαω το κεφαλι μου με τοσο καθαριοτητα πως?

εχω καταντηση μετα απο την τουαλετα να πλενομαι με αντισιπτικο και παντα το βραδυ πριν κοιμηθω τα ιδια παλι,αλλα αυτο επιμενει να παρουσιαζεται.

καποια στιγμη ο γιατρος μου ειπε και τοση καθαριοτητα δεν κανει καλο,τα μικροβια πηγαινουν πιο ευκολα εκει,αλλα παλι δεν γινεται και αλλιως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι δηλαδη αυτο που λενε,οτι οσο πιο "αποστειρωμενος" ειναι καποιος,τοσο πιο ευκολα αρρωσταινει γιατι ο οργανισμος του δεν εχει μαθει να αναπτυσει αμυνα;H το παω τελειως αλλου;:confused:

(δεν λεω βεβαια να φτασουμε και στο αλλο ακρο,να πετανε μυγακια διπλα μας :lol: :lol: :lol: )............

 

Link to comment
Share on other sites

ναι βρε κοριτσια αλλα δεν μπορεις και να μην κανεις και ενα ντουζακι πριν πας για υπνο,να μην αλλαζεις μεχρι και δυο φορες την ημερα συνηθως το καλοκαιρι,τι να κοψεις απο αυτα ειπαμε δεν ειμαι υπερβολικη αλλα δεν μπορω και χωρις αυτα........

Link to comment
Share on other sites

Koritsia kalimera!

 

Euxaristw gia tin sibarastasi!!

Piga extes stin pediatro.. alla den ixa kapia ksekathari apantisi..Tha sinexisoume ti seclor (edikse evesthisia to antiviogramma se aftin) ke se 10 meres tha kanoume ksana kaliergia ke meta iperixo sta nefra ke mia eksetasi ysteoourthografia.. kapws etsi.. gia na doume apo pou proirthe to mikrovio..

 

Extes vevea olo to vradi ponouse ke prwti fora .. i mikroula mou den ekane oute stagona tsisa tis oooli ti nixta.. vevea me anisixise poli afto.. ke pira tin pediatro prwi prwi ke mou ipe na tis dwsw depon na min ponai gia na kani tsisa alliws ... eftixws ekane!

 

Elpizw na teliwsi sintoma i talepwria mas.. ( i mallon tis midris ).. tha sas enimerwsw gia tin ekseliksi..

 

Filia

Η Αννούλα μου .. η ζωή μου!

 

 

Link to comment
Share on other sites

για να κανεις καλλιεργια και να εχεις αποτελεσμα πρεπει να τελειωσει την αντιβίωση και μετα απο ενα 10 ημερα ξανακανεις καλλιεργια αλλιως δεν εχεις αποτελεσμα.δευτερον ο πρωτεας μεταφερεται απο τον τροπο που σκουπιζουμε τα μωρα δηλαδη απο πίσω προς τα εμπρος.γιαυτο προσοχη στον τροπο καθαρισμου ακομη και με τις πετσετες.τριτον εισαι σιγουρι για αυτο το μικροβιο μηπως ειναι επιμολυνση?τα πηρατε τα ουρα με καθετηρακι η με σακουλακι?σαν ιατρος στα επισημενο για να μην αγχωνεσαι και ταλαιπορεις αδικα το μωρο.

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

για να κανεις καλλιεργια και να εχεις αποτελεσμα πρεπει να τελειωσει την αντιβίωση και μετα απο ενα 10 ημερα ξανακανεις καλλιεργια αλλιως δεν εχεις αποτελεσμα.δευτερον ο πρωτεας μεταφερεται απο τον τροπο που σκουπιζουμε τα μωρα δηλαδη απο πίσω προς τα εμπρος.γιαυτο προσοχη στον τροπο καθαρισμου ακομη και με τις πετσετες.τριτον εισαι σιγουρι για αυτο το μικροβιο μηπως ειναι επιμολυνση?τα πηρατε τα ουρα με καθετηρακι η με σακουλακι?σαν ιατρος στα επισημενο για να μην αγχωνεσαι και ταλαιπορεις αδικα το μωρο.

 

ti ennois epimolinsi..? me sakoulaki..

i giatros mou ipe 10 imeres antiviosi.. meta 3 meres xwris.. ke meta epanalipsi..

Η Αννούλα μου .. η ζωή μου!

 

 

Link to comment
Share on other sites

efimikel....με αφορμή αυτά που λέι η ΒΑΡΒΑΡΑ να σου πω και εγώ την εμπειρία μου: όταν ήταν ο γιος μου περίπου στην ηλικία της μπέμπας σου, ξυπνάμε ένα πρωί και η πάνα του βρωμοκοπούσε ψαρίλα όπως λες. Κάνουμε εξετάσεις...πρωτέας....όμως σε συγκέντρωση 40.000....παιδίατρος και μικροβιολόγος θεωρούν ότι είναι από επιμόλυνση και συστήνουν επανάληψη. Αφού ταλαιπωρηθήκαμε να πάρουμε δείγμα μετά από 3 μέρες ξανά το ίδιο αποτέλεσμα. Το αφήνουμε μια βδομάδα και ξανακάνουμε εξετάσεις ...ξανά τα ίδια....η παιδίατρος λέει ότι με τέτοια αποτελέσματα δεν μπορεί να δώσει αντιβίωση....το αφήνουμε και το παρακολουθούμε. Εντωμεταξύ έπαψαν να μυρίζουν τα τσίσα του, έχει περάσει ενάμισης χρόνος, το παιδί παίρνει βάρος κανονικά, δεν διαμαρτύρεται, δεν έχει κάνει πυρετό. Τώρα θα του κάνουμε πάλι εξετάσεις για να δούμε τι γίνεται. Ρωτώντας και την παιδίατρο αν χρειάζεται να κάνουμε υπέρηχο μου είχε πει ότι δεν βλεπει να συντρέχει λόγος να ταλαιπωρούμε το παιδί και ότι τα νεφρά δεν παθαίνουν ζημιά έτσι εύκολα. Αυτό στο λέω και από προσωπική εμπειρία γιατί λόγω ψαμμίασης (άμμος στα νεφρά) έχω πάθει πολλές φορές ουρολοίμωξη μέχρι να ανακαλύψω τι φταίει και τα νεφρά μου είναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

πιθανον να αλλαξεις ιατρο.επιμόλυνση γινεται αν δεν εχουν παρθει σωστα τα ουρα.αρκετοι ιατροι οταν βλεπουν τετοιο μικροβιο σου ζητουν να πας και να το παρεις με οσο το δυνατον λιγοτερο συνθηκες επιμόλυνσης.τα συμπτωματα συνεχίζονται?μολις τελειωσεις με την αντιβίωση και μετα απο μια εβδομαδα πηγαινε με καθετηρακι να σου παρουν ουρα για να εισαι σιγουρη οτι εγινε σωστη θεραπεια και δεν υπαρχει επιμολυνση κατα την ληψη τους.ακομη και στους μεγαλους λεμε μετα απο θεραπεια για ουρολοιμωξη αφηνεις ενα 10ημερο και μετα κανεις καλλιεργια για να εχεις σωστα αποτελεσματα.

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...