Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΖΑΧΑΡΟΠΑΣΤΑ!!


Recommended Posts

Καλημέρα μαγείρισσες!!

Λέω δοκιμαστικά να κάνω μία τούρτα γενεθλίων, για να μην φτάσουν τα γενέθλια του γιου μου και τότε το αποφασίσω.

Έχω βρει πολύ ωραίες συνταγές, που έχουν ΖΑΧΑΡΟΠΑΣΤΑ, αλλά δε λέει αν μπορώ να την φτιάξω ή πρέπει να την αγοράσω.

Ξέρει καμία συνταγή για ζαχαρόπαστα;

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

 

http://www.youtube.com/watch?v=eK_M5N1TMxA

 

 

http://www.matia.gr/5/513/513_07_02/513_07_02_07.html

 

http://www.avgeristsitsas.gr/gr/ayles/19_proionta_decor_c.asp

 

ριξε και μια ματια πιο πάνω ... πειραματίσου αν εχεις διάθεση .... και χρόνο :lol:

 

μπορείς να την πάρεις ετοιμη αλλά θα χρειαστεί να την φτιάξεις εσυ στα μέρα σου ... :)

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

http://www.wilton.com/

&

http://translate.google.gr/translate?hl=el&sl=en&u=http://www.wilton.com/&sa=X&oi=translate&resnum=1&ct=result&prev=/search%3Fq%3DWilton%26hl%3Del%26lr%3D%26sa%3DG

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 9 months later...

Όπως είπαν και πιο πάνω, στα μαγαζιά της Βέφας.

Αν μπεις στο site θα δεις τι έχει και πως μπορεις να το προμηθευτείς.

Εμένα με βολεύει ο Hondos στην Ομόνοια που έχει στο υπόγειο κατάστημα.

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Σε λίγο καιρό έχουμε γενέθλια, και επειδή οι τούρτες θα είναι δύο, σκέφτηκα να τις φτιάξω εγώ φέτος. Έχω λοιπόν μερικές απορίες για την ζαχαρόπαστα.

Πόσες μέρες διατηρήται στο ψυγείο? Μπορώ να την αφήσω π.χ. δύο βδομάδες?

Μπορώ να κάνω την διακόσμηση από μέρες πριν και να την διατηρήσω στο ψυγείο?

Έχω δει κάτι τέλειες τούρτες εδώ, αλλά αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω, είναι πως γίνεται η επικάλυψη της τούρτας με ζαχαρόπαστα? Λογικά αν την ανοίξω φύλλο, δεν θα εφαρμόσει ακριβώς γύρω γύρω στην τούρτα.

Περιμένω απαντήσεις, ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο καιρό έχουμε γενέθλια, και επειδή οι τούρτες θα είναι δύο, σκέφτηκα να τις φτιάξω εγώ φέτος. Έχω λοιπόν μερικές απορίες για την ζαχαρόπαστα.

Πόσες μέρες διατηρήται στο ψυγείο? Μπορώ να την αφήσω π.χ. δύο βδομάδες?

Μπορώ να κάνω την διακόσμηση από μέρες πριν και να την διατηρήσω στο ψυγείο?

Έχω δει κάτι τέλειες τούρτες εδώ, αλλά αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω, είναι πως γίνεται η επικάλυψη της τούρτας με ζαχαρόπαστα? Λογικά αν την ανοίξω φύλλο, δεν θα εφαρμόσει ακριβώς γύρω γύρω στην τούρτα.

Περιμένω απαντήσεις, ευχαριστώ πολύ.

Γεια σου Βασιλική!! Στα γενέθλια του γιου μου έκανα εγώ τα στολίδια της τούρτας από ζαχαρόπαστα. Τα είχα φτιάξει τουλάχιστον 20 μέρες πριν. Δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Τώρα τη ζαχαρόπαστα αν τη φτιάξεις και τη βάλεις στο ψυγείο πρέπει να την τυλίξεις πολύ καλά με μεμβράνη γιατί αν σου πάρει αέρα θα ξεραθεί. Να ξέρεις πως αν τη διατηρήσεις στο ψυγείο θα σφίξει λίγο. Βγάλ'τη και αφησέ τη (διπλωμένη πάντα) έξω λίγο πριν τη χρησιμοποιήσεις. Τώρα για επικάλυψη υπάρχουν βιντεάκια στο youtube εγώ δεν ξέρω αλλά φαντάζομαι είναι εύκολο.Το υπόλοιπο που περισσέψει το κόβεις. Πάντως να ξέρεις πως η τούρτα που θα είναι κάτω πρέπει να είναι ειδική για επικάλυψη με ζαχαρόπαστα.Πάρε μια ιδέα από το δικό μας πάρτυ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=56209

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ η ζαχαροπαστα δεν χρησιμοποιηθεί άμμεσα απο την μέρα παρασκευης την τυλίγεις καλά με μεμβράνη να μην παίρνει αέρα και την τοποθετείς στο ντουλάπι ή σε δροσερό μέρος...

 

Δες εδώ πως παρασκευάζεται και τις συμβουλές που δίνουν για αυτην!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φαντάζομαι όμως ότι πρέπει να είναι κάποια ειδική συνταγή για ζαχαρόπαστα. Δεν μπορώ να καλύψω οποιαδήποτε τούρτα έτσι? Δηλαδή αν βάλω παντεσπάνι, κρέμα, παντεσπάνι, κρέμα και σαντιγύ, ή κάπως έτσι τέλος πάντων, δεν θα μπορώ να βάλω από πάνω ζαχαρόπαστα. Έχει κάποιος συνταγή για τούρτα που μπορεί να καλυφθεί με ζαχαρόπαστα? Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Eχω κανει τουρτα και με sponge cake και με παντεσπανι.Στην περιπτωση του sponge cake, δεν κανουμε κατι ιδιαιτερο, ειναι προορισμενο για τουρτα με ζαχαροπαστα.Αν κανεις με παντεσπανι, πρεπει να προσεξεις να μην σιροπιασεις πολυ το παντεσπανι.Και οπωσδηποτε και στις δυο περιπτωσεις θα χρειαστεις κατι για να κολησει η ζαχαροπαστα, που το πιο συνηθες ειναι η βουτυροκρεμα.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι όμως ότι πρέπει να είναι κάποια ειδική συνταγή για ζαχαρόπαστα. Δεν μπορώ να καλύψω οποιαδήποτε τούρτα έτσι? Δηλαδή αν βάλω παντεσπάνι, κρέμα, παντεσπάνι, κρέμα και σαντιγύ, ή κάπως έτσι τέλος πάντων, δεν θα μπορώ να βάλω από πάνω ζαχαρόπαστα. Έχει κάποιος συνταγή για τούρτα που μπορεί να καλυφθεί με ζαχαρόπαστα? Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις.

 

 

Δεν καλύπτεις την τούρτα κατευθειαν με ζαχαρόπαστα, πρώτα την αλείφεις γυρω γυρω με κρέμα βουτύρου λευκή την αφήνεις να παγώσει και μετα τοποθετείς την ζαχαρόπαστα με συγκεκριμένο τρόπο χωρίς να παίρνει ίχνος αέρα........Δες

Link to comment
Share on other sites

αν θελεις μπες στο site sintagespareas,εκει εχουν τα παντα για τη ζαχαροπαστα ,απο τη συνταγη για να κανεις ζαχαροπαστα μεχρι ιδεες και οδηγιες βημα βημα πως να τη χρησιμοποιεις και photo gallery

ΧΡΙΣΤΙΝΟΥΛΑ ΣΕ ΛΑΤΡΕΥΩ!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειμαι μελος και εγω στη συνταγη της παρεας εκει το βρηκα!!!

η ζαχαροπαστα εχει μεσα ενα υλικο ...τη γλυκερινη...

που μπορουμε να βρουμε γλυκερινη;;

ηθελα πολυ να φτιαξω μια τουρτα αλλα δεν ξερω τι να κανω με το συγκεκριμενο υλικο!!

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γλυκερινη πουλανε στα φαρμακεια.Εχω φτιαξει και εγω ζαχαροπαστα στο παρελθον αλλα διαπιστωσα οτι περα απο το αισθητικο κομματι η γευση της δεν αρεσει σχεδον σε κανεναν.

Επιεδη ειχα και ενα κολλημα με τα συστατικα της (δεν τα βρισκω και οτι καλυτερο για μικρα παιδια) αποφασισα να μην τη ξαναφτιαξω ετσι συνηθως φτιαχνω αλλες κατασκευες που να μην χρειαζονται ζαχαροπαστα για να ''δειξουν''.

Σας δινω μια προσφατη που εφτιαξα, κουνελακι για οποια ενδιαφερεται.

Μπορει καλλιστα να παρουσιαστει σαν τουρτα και αρεσε πολυυυ στον μικρο μου

http://www.greekmasa.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=4411&Itemid=49

 

 

Παρολα αυτα αν κανετε αναζητηση στο διαδικτυο ως fondant θα βρειτε πολλες συνταγες για ζαχαροπαστα που δεν περιεχουν γλυκερινη.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια σημερα σας βρηκα και θελω την βοηθεια σας. θελω να ντυσω φελιζολ στρογγυλο με ζαχαροπαστα για να φτιαξω την βαση μιας ψευτικης τουρτας για να βαλω επανω μια αληθινη.(εχω γαμο και βαφτισια και θελω να φτιαξω μονη μου την τουρτα παρουσιασης)

μπορει να γινει αυτο θα πετυχει η θα χαλασει;

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Ανδρονίκη αν πας και δείς βιντεάκια στο ΥΤ για αυτα που ζητάς θα δείς ότι υπάρχουν ειδικές βάσεις που μπαίνουν ανάμεσα στους ορόφους...

 

Για φελλιζόλ θα ημουν λίγο διαστακτική από άποψη ότι μπορεί να πάρει μυρωδιά όλο το γλυκό και στο τέλος να μην τρώγετε!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ως εδώ. Κατάλαβα πάρα πολύ καλά πως θα κάνω την ζαχαρόπαστα. Αυτό που δεν μου λέτε όμως είναι αν μπορώ να βάλω σε οποιαδήποτε συνταγή τούρτας ζαχαρόπαστα. Έχω πολλές συνταγές για τούρτες, αλλά δεν ξέρω αν γίνεται να βάλω ζαχαρόπαστα. Οι΄τούρτες ως γνωστόν έχουν από πάνω σαντιγύ. Πάνω από την σαντιγύ, δεν μπαίνει η βουτυρόκρεμα. Δεν μπόρεσα τελικά να βρω συνταγή τούρτας που να μπαίνει από πάνω ζαχαρόπαστα. Παντού, απλώς εξηγούν πως καλύπτουμε την τούρτα. Αυτήν την τούρτα που θα βρω συνταγή για να την κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ως εδώ. Κατάλαβα πάρα πολύ καλά πως θα κάνω την ζαχαρόπαστα. Αυτό που δεν μου λέτε όμως είναι αν μπορώ να βάλω σε οποιαδήποτε συνταγή τούρτας ζαχαρόπαστα. Έχω πολλές συνταγές για τούρτες, αλλά δεν ξέρω αν γίνεται να βάλω ζαχαρόπαστα. Οι΄τούρτες ως γνωστόν έχουν από πάνω σαντιγύ. Πάνω από την σαντιγύ, δεν μπαίνει η βουτυρόκρεμα. Δεν μπόρεσα τελικά να βρω συνταγή τούρτας που να μπαίνει από πάνω ζαχαρόπαστα. Παντού, απλώς εξηγούν πως καλύπτουμε την τούρτα. Αυτήν την τούρτα που θα βρω συνταγή για να την κάνω?

 

Δεν βάζεις πάνω απο την σαντιγύ βουτυρό κρεμα...Η βουτυρόκρεμα αντικαθιστα την σαντιγύ για να μπορέσει να κολήσει η ζαχαρόπαστα απο πάνω....Ενδίκνυτε για γέμιση τούρτας να μην βάλεις απλή σαντιγύ αλλά κρέμα ζαχαροπλαστείου (πατισερί λευκή ή σοκολατένια) η οποία είναι λίγο σφιχτούλα για να μπορέσει να κρατηθεί στο ύψος που θα την στρώσεις χωρίς να πατικωθεί και κολλήσει παντεσπάνι με παντεσπάνι όταν βάλεις την ζαχαρόπαστα από πάνω....

 

και παντεσπάνι δεν φτιάχνεις το κλασσικό, αλλά την συνταγή του απλού κέικ την οποία βάζεις σε στρωτό ταψί και μετά το κόβεις σε 3 στρώματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Και κάτι τελευταίο. Είναι τόσο κακό να βάλω παντεσπάνι? Αν τελικά πρέπει να βάλω κέικ πρέπει να το σιροπιάσω λίγο πριν βάλω την κρέμα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι κακο να βαλεις παντεσπανι.Θα μπορουσες να το κοψεις λιγο παχυτερο και να το σιροπιασεις λιγο λιγοτερο.Το ειδικο αυτο κεηκ (sponge cake) που ειθισται να μπαινει στις τουρτες με ζαχαροπαστα,ειναι αναγκαιο κακο κατ΄εμε, γιατι ειναι μεν "στιβαρο" για να αντεχει το βαρος, αλλα τελικα μετατρεπει -γευστικα- την τουρτα σε κεηκ.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον λίγα ήτανε. Έφτιαξα ένα σχέδιο δοκιμαστικά, και ενώ όταν είναι στο ψυγείο είναι μια χαρά, όταν το βγάζω, αρχίζει και υγραίνεται, και μαλακώνει. Φτου κι απ΄ την αρχή λοιπόν. Όχι τίποτα άλλο, έκανα και δύο δόσεις ζαχαρόπαστα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...