Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόνοι περιόδου μετά την εμβρυομεταφορά


irene12

Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα

Ειμαι και γω μαζί σας στο γκρουπ! Ηθελα να βρω θεμα σχετικο για να περασουν οι ρημαδες μερες μεχρι τη χοριακη. Και σας βρηκα!

Στη δική μου περίπτωση η εμβρυομεταφορα εγινε σημερα με κρυοσυντηρημενα έμβρυα. Ειχαμε 4 και τα καταφεραν και τα 4. Βαλαμε 3! Και τωρα αναμονη...μεχρι τις 16-03!

Το εχω περασει άλλες 3 φορες... Η πρωτη με μηδενικη χοριακη, η 2η βιοχημικη και η 3η επιτυχης με παλλινδρόμηση εμβρυου στην 8-9η βδομαδα!

Αν και προς το παρον ειμαι ψυχραιμη (οπως και τις άλλες 3 φορες), ξερω πως πλησιάζοντας η μερα της χοριακης θα τρελαθω. Μαλλον σε ολες μας συμβαινει αυτο!

Ευχομαι σε ολες μας καλα αποτελεσματα και υπομονη! Θα ερθει και η δική μας η σειρα...Στελνω φιλάκια και θετική ενέργεια σε ολες μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 131
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το ίδιο ήταν και σε εμένα, εξελίχτηκε μάλιστα σε αίμα τις επόμενες μέρες από την πρώτη χοριακή, πράγμα που δεν είναι απαραίτητο να συμβεί και σε εσένα ή άλλες κοπέλες βέβαια. Θυμάμαι ότι επικοινώνησα 2 μέρες πριν την ορισμένη ημερομηνία χοριακής με το κέντρο και μου είπαν να μην ανησυχώ, ότι μπορεί να είναι και για καλό (από την εμφύτευση π.χ.), να κάνω υπομονή μέχρι την πρώτη χοριακή και να μην πανικοβάλλομαι. Απ'ότι έχω καταλάβει, ειδικά τα καφέ υγρά στο σκούπισμα είναι κάτι πολύ συνηθισμένο και δεν τους ανησυχεί. Ξέρω από πρώτο χέρι πόσο δύσκολο είναι, αλλά προσπάθησε να οπλιστείς με ψυχραιμία και υπομονή μέχρι την ημερομηνία που σου έχουν ορίσει, σου εύχομαι από καρδιάς να πάνε όλα καλά!!! :)

 

απο το στομα σου και στου Θεου τ'αυτι....αυριο παω ετσι κι αλλιως....τελειωνει το μαρτυριο...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα

Ειμαι και γω μαζί σας στο γκρουπ! Ηθελα να βρω θεμα σχετικο για να περασουν οι ρημαδες μερες μεχρι τη χοριακη. Και σας βρηκα!

Στη δική μου περίπτωση η εμβρυομεταφορα εγινε σημερα με κρυοσυντηρημενα έμβρυα. Ειχαμε 4 και τα καταφεραν και τα 4. Βαλαμε 3! Και τωρα αναμονη...μεχρι τις 16-03!

Το εχω περασει άλλες 3 φορες... Η πρωτη με μηδενικη χοριακη, η 2η βιοχημικη και η 3η επιτυχης με παλλινδρόμηση εμβρυου στην 8-9η βδομαδα!

Αν και προς το παρον ειμαι ψυχραιμη (οπως και τις άλλες 3 φορες), ξερω πως πλησιάζοντας η μερα της χοριακης θα τρελαθω. Μαλλον σε ολες μας συμβαινει αυτο!

Ευχομαι σε ολες μας καλα αποτελεσματα και υπομονη! Θα ερθει και η δική μας η σειρα...Στελνω φιλάκια και θετική ενέργεια σε ολες μας!

 

εισαι και εμπειρη στο αγχος και στην αναμονη...βεβαια η αληθεια ειναι πως ποτε δεν το μαθαινεις αυτο....ευχομαι καλη επιτυχια και οι μερες να περασουν γρηγορα...

Link to comment
Share on other sites

εισαι και εμπειρη στο αγχος και στην αναμονη...βεβαια η αληθεια ειναι πως ποτε δεν το μαθαινεις αυτο....ευχομαι καλη επιτυχια και οι μερες να περασουν γρηγορα...

 

εχουμε κανενα νεο?

παντως εγω στη 2η που ηταν βιοχημικη ειχα καφε υγρα ΑΛΛΑ με αυξητικο ρυθμό

Στην 3η, που ομως παλλινδρομμησε στο 2ο μηνα, ειχα λιγο καφε στο σκούπισμα αλλα οχι συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

εχουμε κανενα νεο?

παντως εγω στη 2η που ηταν βιοχημικη ειχα καφε υγρα ΑΛΛΑ με αυξητικο ρυθμό

Στην 3η, που ομως παλλινδρομμησε στο 2ο μηνα, ειχα λιγο καφε στο σκούπισμα αλλα οχι συνεχεια.

 

καλημερα....πηγα εκανα χοριακη αλλα θα βγει το απογευμα το αποτελεσμα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το πρωτο βήμα έγινε! Τώρα ακολουθούν κ όλα τα υπολοιπα! Συγχαρητήρια, είστε έγκυος!

 

 

ευχαριστω πολυ...

μακαρι να πανε ολα καλα...

να τελειωσει κι αυτο το ψιλοαιμα....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολες. Ειναι η πρωτη μου φορα σε ολα! πρωτη φορα εξωσωματικη (σε φυσικο κυκλο) πρωτη φορα που θελω να μοιραστω τα συναισθηματα μου (μεχρι τωρα το μονο συναισθημα που ειχα ηταν θυμος και απογοητευση για ολα οσα ερχονται ευκολα σε ολες τις φιλες και συγγενεις ενω εγω πρεπει να παλευω οχι μονο με την ελειψη ενος παιδιου αλλα και με την "συμπονια" και την "λυπηση" στα λογια συγγενων και φιλων, κατι που με διαλυει κυριολεκτικα!). Μετα απο 5 χρονια γαμου και αρνησης απο την πλευρα μου να προχωρησω σε εξωσωματικη, πιο πολυ εξαιτιας του φοβου οτι αν δεν πετυχει δεν θα υπηρχε πλεον καμμια ελπιδα να αποκτησω παιδι, αποφασισα τελικα να κανω το βημα. Ευτυχως μεχρι στιγμης ολα πηγαν καλα. Στις 27/2 εκανα εμβρυομεταφορα και τωρα περιμενω στις 11/3 να κανω την χωριακη. Ομως φοβαμαι!! ξερω πως ειναι δυσκολο να πετυχει με την πρωτη(δεν ημουν ποτε στη ζωη μου τυχερη) ομως επειδη κατα καιρους ειχα διαφορα ψυχολογικα "θεματακια" που δεν μπορουσα να διαχειριστω μονη μου και ζητουσα βοηθεια απο ειδικους, φοβαμαι πως ολη αυτη η διαδικασια που μολις ξεκινησε θα με τσακισει αλλη μια φορα! τελος παντων! απλα ηθελα να μοιραστω με καποιον την αγωνια μου! καλη επιτυχια σε ολες μεσα απο την καρδια μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα σε ολες. Ειναι η πρωτη μου φορα σε ολα! πρωτη φορα εξωσωματικη (σε φυσικο κυκλο) πρωτη φορα που θελω να μοιραστω τα συναισθηματα μου (μεχρι τωρα το μονο συναισθημα που ειχα ηταν θυμος και απογοητευση για ολα οσα ερχονται ευκολα σε ολες τις φιλες και συγγενεις ενω εγω πρεπει να παλευω οχι μονο με την ελειψη ενος παιδιου αλλα και με την "συμπονια" και την "λυπηση" στα λογια συγγενων και φιλων, κατι που με διαλυει κυριολεκτικα!). Μετα απο 5 χρονια γαμου και αρνησης απο την πλευρα μου να προχωρησω σε εξωσωματικη, πιο πολυ εξαιτιας του φοβου οτι αν δεν πετυχει δεν θα υπηρχε πλεον καμμια ελπιδα να αποκτησω παιδι, αποφασισα τελικα να κανω το βημα. Ευτυχως μεχρι στιγμης ολα πηγαν καλα. Στις 27/2 εκανα εμβρυομεταφορα και τωρα περιμενω στις 11/3 να κανω την χωριακη. Ομως φοβαμαι!! ξερω πως ειναι δυσκολο να πετυχει με την πρωτη(δεν ημουν ποτε στη ζωη μου τυχερη) ομως επειδη κατα καιρους ειχα διαφορα ψυχολογικα "θεματακια" που δεν μπορουσα να διαχειριστω μονη μου και ζητουσα βοηθεια απο ειδικους, φοβαμαι πως ολη αυτη η διαδικασια που μολις ξεκινησε θα με τσακισει αλλη μια φορα! τελος παντων! απλα ηθελα να μοιραστω με καποιον την αγωνια μου! καλη επιτυχια σε ολες μεσα απο την καρδια μου!

 

Καλησπερα κοριτσακι μου και καλη επιτυχια! Καταρχην γιατι βλεπεις τα πραγματα απο την αρνητικη τους πλευρα; για να κανεις αυτο το βημα,μεσα σου σιγουρα πας για να πετυχεις και κατα δευτερον γιατι να μην πετυχει η πρωτη προσπαθεια; εγω πετυχα με την πρωτη. Ναι κι εγω ακουγα οτι ειναι δυσκολο αλλα να που εγινε! Οσο πιο θετικα βλεπεις τα πραγματα τοσο πιο θετικα θα εξελισσονται. Κι αν δεν πετυχει η πρωτη; θα πετυχει η δευτερη...βεβαια σου ευχομαι να πετυχει η πρωτη και σε 9 μηνες να'χεις στην αγκαλιτσα σου το μωρο σου. Για να παλευεις σημαινει οτι το θες πολυ, γι αυτο και θα πετυχει!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολες. Ειναι η πρωτη μου φορα σε ολα! πρωτη φορα εξωσωματικη (σε φυσικο κυκλο) πρωτη φορα που θελω να μοιραστω τα συναισθηματα μου (μεχρι τωρα το μονο συναισθημα που ειχα ηταν θυμος και απογοητευση για ολα οσα ερχονται ευκολα σε ολες τις φιλες και συγγενεις ενω εγω πρεπει να παλευω οχι μονο με την ελειψη ενος παιδιου αλλα και με την "συμπονια" και την "λυπηση" στα λογια συγγενων και φιλων, κατι που με διαλυει κυριολεκτικα!). Μετα απο 5 χρονια γαμου και αρνησης απο την πλευρα μου να προχωρησω σε εξωσωματικη, πιο πολυ εξαιτιας του φοβου οτι αν δεν πετυχει δεν θα υπηρχε πλεον καμμια ελπιδα να αποκτησω παιδι, αποφασισα τελικα να κανω το βημα. Ευτυχως μεχρι στιγμης ολα πηγαν καλα. Στις 27/2 εκανα εμβρυομεταφορα και τωρα περιμενω στις 11/3 να κανω την χωριακη. Ομως φοβαμαι!! ξερω πως ειναι δυσκολο να πετυχει με την πρωτη(δεν ημουν ποτε στη ζωη μου τυχερη) ομως επειδη κατα καιρους ειχα διαφορα ψυχολογικα "θεματακια" που δεν μπορουσα να διαχειριστω μονη μου και ζητουσα βοηθεια απο ειδικους, φοβαμαι πως ολη αυτη η διαδικασια που μολις ξεκινησε θα με τσακισει αλλη μια φορα! τελος παντων! απλα ηθελα να μοιραστω με καποιον την αγωνια μου! καλη επιτυχια σε ολες μεσα απο την καρδια μου!

 

εγω δεν θα σου πω πολλα.....ποτε δεν ηξερα ποση δυναμη κρυβω μεσα μου!!!αυτη η διαδικασια με αλλαξε πρωτα πρωτα σαν ανθρωπο...ανακαλυπτω καθε μερα κι ενα στοιχειο μου που δεν το ηξερα....αλλωστε οι δυσκολιες ειναι για τους δυνατους και για να περνας κατι τετοιο εισαι πολυ περισσοτερο απ'οσο νομιζεις....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια γεια σας!βρισκομαι μια μερα μετα την εμβρυομεταφορα και κ εχω Νοιώθω ένα πόνο που μου χτυπάει ψηλά στο μοιρο.συνηθως τον είχα στη περιοδο η στη μέση του κύκλου τον ίδιο καμία φορά,μήπως ειναι κακό που το Νοιώθω κ τωρα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλησπερα.ειμαι και εγω καινουργια στην παρεα σας.πρωτη φορα εξωσωματικη και η αγωνια ειναι μεγαλη.εκανα εμβρυομεταφορα πριν 10 μερες και επειδη δεν αντεξα την αγωνια ειπα να κανω χοριακη την 10 η μερα.βεβαια τα αποτελεσματα ηταν 2,2 και οπως καταλαβαινεται στενοχωρηθηκα.βεβαια απο το μικροβιολογικο μου ειπαν να ξαναεπαναλαβω την χοριακη σε 4 μερες γιατι το αποτελεσμα ειναι αμφιβολο!δεν ξερω τι να σκεφτω.εχω καμια ελπιδα?εχει τυχει σε καμια?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σας κορίτσι

είμαι στην 2η προσπάθεια με εξωσωματική,η πρώτη δεν έφτασε σε μεταφορά, και βρίσκομαι στην 7η μερα μετά την εμβρυομεταφορα. Έχω καταλήξει ότι αυτό που με τρελαίνει είναι ότι χάνω την εξέλιξη των πραγμάτων δλδ μέχρι κ την μεταφορά ξέρεις πόσο έβδομητριο έχεις ξέρεις πόσων κυττάρων και πόσο καλά είναι τα έμβρυα σου κ μετά τίποτα. Περιμένεις....

Ψάχνεις συμπτωματα και από την λαχτάρα μου να τα έχω σε λίγο θα ματώσω τις θήλες μου από το πείραγμα.

Αυτά....Καλή επιτυχία να έχουμε κορίτσια!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα και κουραγιο σε ολες σας ... Εγω ειμαι στη δευτερη μερα της εμρυομεταφορας και ειναι η δευτερη εξωσωματικη που κανω ειμαι 28 χρονων και προσπαθω 4 χρονια εχω πολυ χαμηλη ΑΜΗ για να την ηλικια μου και οτι κανω πρεπει να το κανω γρηγορα. Θελω να ρωτησω στη πρωτη εξωσωματικη και γενικα ξερω οτι πρεπει να περνεις τα ustrogestan. Αυτη τη φορα παιρνω το prolutex και ειναι σε ενεσιμη μορφη στη κοιλια. Το εχει παρει καποιο ? Ειναι το ιδιο με το ustrogestan?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Καλησπέρα κι από μένα !!!!σήμερα έκανα την εμβρυομεταφορα αλλά δεν έχω σχεδόν καθόλου πανάκια τίποτα... όλες είχατε συμπτώματα από την πρώτη μέρα???

 

καλως τα δεχτηκες τα εμβρυακια σου!! να μεινουν στην κοιλιτσα σου 9 μηνες!!!

 

οσο για τους πονους αλλες πονανε αλλες οχι.. αυτο ομως δεν σημενει τπτ!! ολα τα συμπτωματα πουνιωθουμε ειναι απο τα φαρμακα και την ολη ταλαιπωρια που τραβαει το σωμα μας απο την διαδιακασια!

 

εγω παραδειγματος χαρη πονουσα απο την ημερα της εμβρυομεταφορας μεχρι και που γεννησα...

Dyvnp3.png?hpEKGhcf

 

UpGZp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα!

 

Παιδιά έχω να αναφέρω κάτι που δεν μου είχε ξανασυμβεί στις προηγούμενες προσπάθειες και δεν ξέρω τι να υποθέσω αλλά δεν σας κρύβω ότι τα 'χω χρειαστεί κάπως. Είμαι τρίτη μέρα μετά από εμβρυομεταφορά κατεψυγμένων βλαστοκύστεων και έχω πονάκια στη μήτρα που μοιάζουν με αυτά της περιόδου. Από το μεσημέρι μάλιστα είναι ψιλοσυνεχόμενα. Έχω και μία φοβία μήπως η προγεστερόνη που παίρνω δεν είναι επαρκής ως δόση γιατί την παίρνω σε ενέσιμη μορφή λόγω αλλεργίας...

Δώστε, βρε κορίτσια, καμιά γνώμη/συμβουλή...😔

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Παιδιά έχω να αναφέρω κάτι που δεν μου είχε ξανασυμβεί στις προηγούμενες προσπάθειες και δεν ξέρω τι να υποθέσω αλλά δεν σας κρύβω ότι τα 'χω χρειαστεί κάπως. Είμαι τρίτη μέρα μετά από εμβρυομεταφορά κατεψυγμένων βλαστοκύστεων και έχω πονάκια στη μήτρα που μοιάζουν με αυτά της περιόδου. Από το μεσημέρι μάλιστα είναι ψιλοσυνεχόμενα. Έχω και μία φοβία μήπως η προγεστερόνη που παίρνω δεν είναι επαρκής ως δόση γιατί την παίρνω σε ενέσιμη μορφή λόγω αλλεργίας...

Δώστε, βρε κορίτσια, καμιά γνώμη/συμβουλή...😔

 

Κοριτσι να πανε ολα καλα κ να εχεις μια θετικοτατη χοριακη!! Αν εχεις παρακολουθησει το θεμα πρωτη εξωσωματικη πολλα κοριτσια εχουν πονακια περιοδου κ συνηθως ειναι κατι θετικο!!!:-D βεβαια αν ειναι κατι εντονο θα πρεπει να μιλας κ με τον γιατρο σου!! Ευχομαι τα καλητερα!! Ειμαι σιγουρη οτι θα ειναι η τυχερη σου προσπαθεια γιαυτο κ τα πονακια!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Παιδιά έχω να αναφέρω κάτι που δεν μου είχε ξανασυμβεί στις προηγούμενες προσπάθειες και δεν ξέρω τι να υποθέσω αλλά δεν σας κρύβω ότι τα 'χω χρειαστεί κάπως. Είμαι τρίτη μέρα μετά από εμβρυομεταφορά κατεψυγμένων βλαστοκύστεων και έχω πονάκια στη μήτρα που μοιάζουν με αυτά της περιόδου. Από το μεσημέρι μάλιστα είναι ψιλοσυνεχόμενα. Έχω και μία φοβία μήπως η προγεστερόνη που παίρνω δεν είναι επαρκής ως δόση γιατί την παίρνω σε ενέσιμη μορφή λόγω αλλεργίας...

Δώστε, βρε κορίτσια, καμιά γνώμη/συμβουλή...😔

 

Εντελώς αυθαιρετα εγω πιστεύω οτι η ειναι η εμφυτευση!!!

Η οποία γινεται +- την 8η μερα.

Σκάβει το εμβρυακι για να φωλιάσει? αν δεις και λιγο αίματακι, άρχισε να χοροπηδας.

Χωρίς να θέλω φυσικα να σου φουσκώσω τα μυαλά.

Link to comment
Share on other sites

Ninaki και Κάντι μου, σας ευχαριστώ πολύ! Και μη φοβάστε, δεν παίρνουν τα μυαλά μου αέρα. Ειδικά επειδή οι προηγούμενες προσπάθειες μου κατέληγαν σε βιοχημικές, είμαι πλέον προετοιμασμένη για όλα. Το χειρότερο ήταν την πρώτη φορά που ενώ ο τότε γιατρός μου με είχε πάρει να μου πει "συγχαρητήρια έχεις χοριακή 25" δεν με είχε προειδοποιήσει ότι αυτό μπορεί να μην προχωρούσε και στο δεύτερο τηλεφώνημα έπαθα σοκ (δεν είχα ιδέα από εξωσωματικές τότε). Κάνουν και κάτι βλακείες ορισμένοι γιατροί...

Τέλος πάντων! Θα δούμε πως θα πάει. Μακάρι να είναι καλό σημάδι! Θα σας ενημερώσω σχετικά σε μία εβδομάδα!😘

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Παιδιά έχω να αναφέρω κάτι που δεν μου είχε ξανασυμβεί στις προηγούμενες προσπάθειες και δεν ξέρω τι να υποθέσω αλλά δεν σας κρύβω ότι τα 'χω χρειαστεί κάπως. Είμαι τρίτη μέρα μετά από εμβρυομεταφορά κατεψυγμένων βλαστοκύστεων και έχω πονάκια στη μήτρα που μοιάζουν με αυτά της περιόδου. Από το μεσημέρι μάλιστα είναι ψιλοσυνεχόμενα. Έχω και μία φοβία μήπως η προγεστερόνη που παίρνω δεν είναι επαρκής ως δόση γιατί την παίρνω σε ενέσιμη μορφή λόγω αλλεργίας...

Δώστε, βρε κορίτσια, καμιά γνώμη/συμβουλή...😔

 

Αν σε κάνει να νιώσεις καλύτερα πάρε ένα τηλ τον γιατρό σου να δεις τι θα σε συμβουλεύσει.

Εγώ είχα πόνου περιόδου από την εμβρυομεταφορά μέχρι και την ημέρα που γέννησα οπότε δεν νομίζω απαραίτητα πως είναι κακό σημάδι οι πόνοι αυτοί. Κάνε λίγο υπομονή να περάσουν οι μέρες αυτές της αναμονής.

Εύχομαι να είναι η τυχερή σου προσπάθεια αυτή!!:-)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...