Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΩΡΗ ΕΜΜΗΝΟΠΑΥΣΗ


Recommended Posts

:-( Πριν απο ενα μηνα περίπου έκανα αφαίρεση σαλπίγγων και οωθηκών. ΕΙχα μια κύστη ΤΕΡΑΑΑΣΤΙΑ ( 16 εκ.). Υπήρχε από το το 2006 που έμεινα έγκυος στο Φιλιππο. Μετά ήρθε και η Μυρτώ. Τελικά έφθασα σε αυτό το χάλι.

Οταν μπήκα στο χειρουργέιο ζήτησα από το γιατρό μου να γίνει η αφαίρεση, προκειμενου να απαλλαγω. ( εχω κάνει ηδη 3 χειρουργείο για το ίδιο θέμα) Πράγμα που έγινε τελικά. Αυτό σημαίνει βέβαια ΕΜΜΗΝΟΠΑΥΣΗ.

 

Μου ειπε ο παθολόγος ότι πρέπει να κανω πρώτα μια εξέταση οστεικής μάζας ( θα την κάνω τον Ιανουάριο). Παρενεργειες δεν εχω εκτός από κάποια διαταραχή στον ύπνο.

 

Υπάρχει καποια κοπέλα που να βρίσκεται στην ίδια φάση ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αλήθεια μικρή μου...τα εβγαλες...ε μη σκάς, να σε παρακολουθησει ενας καλός γιατρός πρέπει γιατι σε κάτι αντίστοιχο η μητέρα μου έπεσε σε γιατρό που δεν της εδωσε χάπια με αποτέλεσμα να ταλαιπωρηθει χροοοονια απο ολα αυτα της εμμηνοπαυσης ...αδικα!!!!!!!

 

Υγεια σου ευχομαι και ναναι η προτελευταια φορά που θα μπεις χειρουργειο...

Θα ξαναμπεις για να κρατάς το χεράκι της Μυρτός οταν θα της μετράς της αναπνοές για να γεννησει το παιδάκι της...:-)

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Mέχρι στιγμης ε΄χω αποφασίσει να μην πάρω κανένα χάπι ούτε για να μου έρθει περίοδος αλλά ούτε και για να βελτιώσω τον ύπνο μου. Πιστεύω περισσότερο στη δυναμη του μυαλού.

 

Σε εξι μηνες θα ξαναπάω στο γιατρό για να με δει. Η μητέρα σου απο τι ταλαιπωρήθηκε ?

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι τι θα αποφασισει ο γιατρός σου...

Εμπιστέψου τον και προχώρα...

Η μητέρα μου ειχε πολλά ινομυώματα και στο τέλος φαινόταν σαν 4 μηνών εγγυος...

ολα θα πάνε καλά...

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με την κύστη ειχα μια πρησμένη κοιλιά άλλο ρπάγμα. τωρα εχασα και 3 κιλα.

 

Αυτό που μου έγραψες για τη Μυρτώ ειναι συγκλονιστικό. Μακάρι να ζήσω να δω αυτή τη στιγμή. ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ. ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΑΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΩΣ ΕΞΗΣ. ΕΙΜΑΙ 33 ΕΤΩΝ, ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 3,5 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΣΤΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΚΕ ΜΙΑ ΚΥΣΤΗ ΣΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΩΟΘΗΚΗ, ΟΧΙ ΜΕΓΑΛΗ 3,5ΕΚ, ΤΗΝ ΑΦΑΙΡΕΣΑ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΙΚΑ, ΥΠΗΡΧΕ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ARVECAP ΓΙΑ 6 ΜΗΝΕΣ. ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΕΝΕΣΕΙΣ ΑΥΤΕΣ Ο ΚΥΚΛΟΣ ΔΕΝ ΜΟΥΕΡΧΟΤΑΝ ΚΑΙ ΠΕΡΝΩΝΤΑΣ PRIMOLUT ΓΙΑ 2 ΜΗΝΕΣ (ΧΩΡΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ) ΞΑΦΝΙΚΑ ΜΕΝΩ ΕΓΚΥΟΣ... ΣΕ ΔΙΔΥΜΑ...ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ. ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΞΕΣΗ 31/1/09 ΜΟΥ ΗΡΘΑΝ ΔΥΟ ΚΥΚΛΟΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΙΠΟΤΑ. Ο ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ (ΓΙΑΤΙ ΦΥΣΙΚΑ ΑΛΛΑΞΑ) ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΩΜΑΛΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΝΕΣΕΙΣ ΜΟΥ ΕΔΙΝΕ ΦΑΡΜΑΚΑ ΧΩΡΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΝΑ ΔΕΙ ΑΝ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ. ΤΙΠΟΤΑ ΟΜΩΣ. ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΨΑΞΙΜΟ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ (FSH 86.5) MOY ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΕΜΜΗΝΟΠΑΥΣΗ. ΜΑΛΛΟΝ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΠΩ ΝΩΡΙΣ, ΚΑΙ ΟΙ ΕΝΕΣΕΙΣ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΨΑΝ. Η ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΜΟΥ ΩΟΘΗΚΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ ΚΑΙ Η ΔΕΞΙΑ ΜΟΛΙΣ 1,5. Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΤΟΝ ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΓΙΑ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ CICLACUR ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΩΣ ΘΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ (ΑΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ Η ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΟ), ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΚΑΙ ΤΟ DVD ΤΟΥ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟΥ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΠΩΣ ΗΤΑΝ ΟΙ ΩΟΘΗΚΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ, ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΗΝ ΥΠΟΦΥΣΗ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ. ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΕΧΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΩΣ ΠΑΩ ΜΕ ΤΑ ΧΑΠΙΑ.

ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΤΕΛΕΙΩΜΕΝΗ ΥΠΟΘΕΣΗ!!! ΚΙ Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΔΕΡΦΑΚΙ.... ΝΟΙΩΘΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΙΚΑΝΗ ΜΑΝΑ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΣ ΠΡΟΣΦΕΡΩ ΚΑΤΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥΤΙΜΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΖΗΤΑΕΙ (ΕΚΤΟΣ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΟ ΘΕΛΩ ΚΙ ΕΓΩ). ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΗΝΥΜΑ ΑΛΛΑ .....

Link to comment
Share on other sites

Μην είσαι απαισιόδοξη και περιμενε να δεις τι θα γίνει. Σιγουρα ο γιατρός σου ξέρει καλύτερα και αμα του έχεις εμπιστοσύνη όλα θα πάνε καλά.

 

Αμα θέλεις δεύτερη γνώμη μπορώ να σου συστήσω τον γιατρό μου. Του χρωστάω πολλά μιά και με μία ουσιαστικά ωοθήκη (και με ελάχιστες πιθανότητες επιτυχίας) μου πρότεινε την εξωσωματική. Την έκανα και απέκτησα το γιό μου. Την κόρη μου την απέκτησα φυσιολογικά. Το καλό ειναι ότι σε όλη μου την περιπετεια ο γιατρός μου έλεγε την ΑΛΗΘΕΙΑ. Πράγμα που θεωρώ πολύ σημαντικό.

 

Μη το βάζεις κάτω. Να θυμάσαι με μία ωοθήκη απέκτησα την κόρη μου φυσιολογικά. Γράψε μας νέα σου.

Link to comment
Share on other sites

ΒΕΒΕ, ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ. ΕΧΩ ΗΔΗ ΠΑΕΙ ΣΕ ΤΡΕΙΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ. ΟΛΟΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΠΛΑ Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΠΙΟ ΝΤΟΜΠΡΟΣ ΚΑΙ Σ ΑΥΤΟΝ ΘΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ. ΑΥΡΙΟ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΕΧΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ CICLACUR ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ. ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΞΑΦΝΙΚΑ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΣΑΝ ΓΥΝΑΙΚΑ... ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ ΑΥΡΙΟ ΤΑ ΝΕΩΤΕΡΑ... ΕΛΠΙΖΩ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΑΙΣΙΟΔΟΞΑ

Link to comment
Share on other sites

ΒΕΒΕ, ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ. ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΞΑΦΝΙΚΑ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΣΑΝ ΓΥΝΑΙΚΑ... ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ ΑΥΡΙΟ ΤΑ ΝΕΩΤΕΡΑ... ΕΛΠΙΖΩ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΑΙΣΙΟΔΟΞΑ

 

Να μη σε ξανακούσω να μιλάς για αυτό. Τι σχέση εχει η εμμηνόπαυση με το συναίσθημα μας ως γυναίκες ( και με τις σχέσεις με τους άνδρες μας πάνω απ' όλα). Αλλο το ένα άλλο το άλλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΛΟΙΠΟΝ ΤΑ ΝΕΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΩΣ ΕΞΗΣ. ΜΕ ΤΑ CICLACUR ΤΟ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΟ ΠΑΧΑΙΝΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ. ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΚΑΤΙ ΣΤΗ ΔΕΞΙΑ ΩΟΘΗΚΗ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΥΣΤΗ Η ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΟΤΑΝ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΩ. ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΩ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΚΟΥΤΙ ΜΕ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΘΑ ΚΑΝΩ FSH & LH ΚΙ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΠΕΣΕΙΑΡΚΕΤΑ ΘΑ ΜΠΩ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΕ ΟΡΜΟΝΕΣ ΓΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ. ΕΧΩ ΤΟ ΘΕΤΙΚΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΕΓΚΥΟΣ ΟΠΟΤΕ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΛΠΙΔΕΣ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΡΙΣΚΟ ΒΕΒΑΙΑ ΤΗς ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΤΩΝ ΩΑΡΙΩΝ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΟΤΙ ΚΙ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΚΙ ΕΝΑ ΑΝΤΙΚΑΡΚΙΝΙΚΌ ΔΕΙΚΤΗ ΕΠΕΙΔΗ ΒΛΕΠΕΙ ΥΓΡΟ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ. ΑΥΡΙΟ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΘΑ ΕΧΩ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ...... ΘΑ ΤΑ ΞΑΝΑΠΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕ ΤΑ ΝΕΟΤΕΡΑ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ! ΕΙΜΑΙ ΜΟΛΙΣ 26 ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΙΔΙΑ! Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΔΙΕΓΝΩΣΕ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΩ ΠΡΟΩΡΗ ΕΜΜΗΝΟΠΑΥΣΗ. ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΤΕ ΛΙΓΑΚΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ? ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΙΕΙ ΝΑ ΜΑΘΩ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΙΣΧΥΕΙ Η ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΑΥΤΗ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ? ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ! ΕΙΜΑΙ ΜΟΛΙΣ 26 ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΙΔΙΑ! Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΔΙΕΓΝΩΣΕ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΩ ΠΡΟΩΡΗ ΕΜΜΗΝΟΠΑΥΣΗ. ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΤΕ ΛΙΓΑΚΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ? ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΙΕΙ ΝΑ ΜΑΘΩ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΙΣΧΥΕΙ Η ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΑΥΤΗ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ? ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ?

 

καταρχην υπομονη και ηρεμια....στο λεω απο εμπειρια.....εχω βρεθει στην δικια σου θεση........

τι εξετασεις εκανες ακριβως?

Link to comment
Share on other sites

καταρχην υπομονη και ηρεμια....στο λεω απο εμπειρια.....εχω βρεθει στην δικια σου θεση........

τι εξετασεις εκανες ακριβως?

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΕΚΑΝΑ ΔΙΑΚΟΛΠΙΚΟ ΥΠΕΡΗΧΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΕΣ ΚΑΙ ΟΡΜΟΝΟΛΟΓΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ (FT,FSH,LH,ΟΙΣΤΡΑΔΙΟΛΗ, ΚΤΛ)

ΤΟ ΠΟΡΙΣΜΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΑΠΟ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΕΤΙΚΗΣ ΦΥΣΕΩΣ (ΜΙΚΡΕΣ ΟΩΘΗΚΕΣ) ΚΑΙ ΟΙ ΟΡΜΟΝΕΣ ΥΠΟΔΗΛΩΝΟΥΝ ΠΡΟΩΡΗ ΕΜΜΗΝΟΠΑΥΣΗ. ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΠΤΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΣΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΜΟΥ ΟΙΣΤΟΓΟΝΑ ΚΑΙ ΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΕΜΜΗΝΟΡΥΣΗ. ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ 2 ΠΡΩΤΟΥΣ ΚΥΚΛΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΕΝΕΤΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ!

ΑΥΤΑ ΕΝ ΤΑΧΕΙ....ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΕΚΑΝΑ ΔΙΑΚΟΛΠΙΚΟ ΥΠΕΡΗΧΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΕΣ ΚΑΙ ΟΡΜΟΝΟΛΟΓΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ (FT,FSH,LH,ΟΙΣΤΡΑΔΙΟΛΗ, ΚΤΛ)

ΤΟ ΠΟΡΙΣΜΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΑΠΟ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΕΤΙΚΗΣ ΦΥΣΕΩΣ (ΜΙΚΡΕΣ ΟΩΘΗΚΕΣ) ΚΑΙ ΟΙ ΟΡΜΟΝΕΣ ΥΠΟΔΗΛΩΝΟΥΝ ΠΡΟΩΡΗ ΕΜΜΗΝΟΠΑΥΣΗ. ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΠΤΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΣΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΜΟΥ ΟΙΣΤΟΓΟΝΑ ΚΑΙ ΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΕΜΜΗΝΟΡΥΣΗ. ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ 2 ΠΡΩΤΟΥΣ ΚΥΚΛΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΕΝΕΤΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ!

ΑΥΤΑ ΕΝ ΤΑΧΕΙ....ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ!

 

επειδη τα περασα ,και ξερω την διαδικασια ποσο ψυχοφθορα ειναι οτι χρειαστεις στην διαθεση σου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ερωτηση: τι μηνυματα δινει η πρωρη εμμηνοπαυση; Η περιοδος μου ενω μου ερχοταν σε 21 μερες, αραιωσε στις 28 μερες, εδω ενα χρονο. Το προβλημα ειναι οτι μετα το καλοκαιρι, μου ερχεται γυρω στις 40 μερες και μαλιστα τωρα μαλλον τις ξεπερνω και αυτες. Δεν ειμαι εγκυος, αυτο ειναι σιγουρο! Η μαμα μου ειχε εμηνοπαυση πολυ κοντα στα 40.

Μπορειτε να με διαφωτισετε σχετικα; Λετε να το παθαινω και εγω που ειμαι 35 χρονων; Και η γονιμοτητα επηρεαζεται;

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, το ότι η περιόδος σου ερχεται πιο αργά δε σημαίνει ότι εισαι σε εμμηνόπαυση. Μπορεί οι λόγοι να ειναι ψυχολογικοι. Για να εισαι σίγουρη αν εισαι σε εμμηνόπαυση υπάρχουν ορμονικές εξετάσεις που φαίνεται καθαρά.

Τα συμπτώματα εμμηνόπαυσης είναι εφίδρωση, νευρα, αυπνίες, ευσυγκινησία...εγώ να φανταστείς ημουνα ήδη σε κατασταση εμμηνόπαυσης (το έδειξαν οι ορμονικές λίγο πριν την αφαίρεση). Ειχα βεβαια περίοδο κάθε 30 περίπου ημέρες, η οποία μπορεί να κράταγε για λίγο ή και για πολύ ( ποτέ δε θα μάθω) αλλα΄δεν ειχα κανένα σύμπτωμα εμμηνόπαυσης. Οπως και τώρα δεν εχω καμία "συνέπεια" (για αυτό δεν ειμαι σίγουρη ότι θα πάρω ορμόνες).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση και το ενδιαφερον σου! :)

Ναι, θα κανω εξετασεις ! Δε λεω, εχω γενικα ηρεμη ψυχολογικη κατασταση οποτε στο μυαλο μου δε δικαιολογω την αλλαγη αλλα με αυτα που διαβαζω τα οποια σας ετυχαν, νομιζω οτι ουτως ή αλλως καλο ειναι να δω που βρισκομαι και εγω. Και ενα τεστ ΠΑΠ...

Δεν εχω αλλο συμπτωμα, τουλαχιστον οχι σε σχεση με το πως αισθανομουν παντα.

 

Καλη δυναμη κοριτσια, σε εσας που αντιμετωπιζετε τοσες δυσκολιες και εχετε αγωνα για την υγεια σας και συντομα περαστικα σας με την καλυτερη εκβαση!

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Γεια σας και χρόνια σας πολλά με λένε Νικολέττα και είμαι 41 χρονών. Εχω δύο παιδιά ηλικίας 16 χρονών και 11.

 

Αυτό που με απασχολεί τους τελευταίους μήνες είναι οι ανωμαλίες στην περίοδο. Ενω είχα κύκλο 26 ημερών ο κύκλος μου τώρα είναι στο 2 μήνες κοντά αλλα κανονική περίοδο που κρατάει 6 μέρες μπορεί και περισσότερο. Μετά απο επίσκεψη στον γυναικολόγο που είπε να κάνω εξετάσεις για πρόωρη εμμηνόπαυση. Οι εξετάσεις λοιπόν ήταν οι εξής : οιστραδιόλη ορου - 31.0 και FSH 81.3 . Τι σημαίνει αυτό?

 

Μπαίνω στην εμμηνόπαυση? απο τόσο νωρίς ? και απο δω και στο εξής τι σημαίνει αυτο?? Ο γιατρός μου λείπει είναι στο εξωτερικό και με χει πιασει ένα σφίξιμο. Μου είχε πεί ότι αν χρειαστεί θα πάρουμε ορμόνοες γιατι θεωρεί οτι είμαι πολυ νέα για εμμηνόπαυση. Με αυτές τις τιμές γνωρίζουμε τι σημαίνει αυτο?

 

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.....Μια απελπισμένη μαμά

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και χρόνια σας πολλά με λένε Νικολέττα και είμαι 41 χρονών. Εχω δύο παιδιά ηλικίας 16 χρονών και 11.

 

Αυτό που με απασχολεί τους τελευταίους μήνες είναι οι ανωμαλίες στην περίοδο. Ενω είχα κύκλο 26 ημερών ο κύκλος μου τώρα είναι στο 2 μήνες κοντά αλλα κανονική περίοδο που κρατάει 6 μέρες μπορεί και περισσότερο. Μετά απο επίσκεψη στον γυναικολόγο που είπε να κάνω εξετάσεις για πρόωρη εμμηνόπαυση. Οι εξετάσεις λοιπόν ήταν οι εξής : οιστραδιόλη ορου - 31.0 και FSH 81.3 . Τι σημαίνει αυτό?

 

Μπαίνω στην εμμηνόπαυση? απο τόσο νωρίς ? και απο δω και στο εξής τι σημαίνει αυτο?? Ο γιατρός μου λείπει είναι στο εξωτερικό και με χει πιασει ένα σφίξιμο. Μου είχε πεί ότι αν χρειαστεί θα πάρουμε ορμόνοες γιατι θεωρεί οτι είμαι πολυ νέα για εμμηνόπαυση. Με αυτές τις τιμές γνωρίζουμε τι σημαίνει αυτο?

 

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.....Μια απελπισμένη μαμά

 

Μην απελπιζεσαι, μην το παιρνεις βαρια. Εισαι τυχερη που εισαι μητερα και δεν ενδιαφερεσαι για αλλο παιδι. Αλλες κοπελες σε αυτη την ηλικια προσπαθουν για παιδι. H FSH οντως ειναι πολυ ανεβασμενη, κοντα σε εμμηνοπαυση. Ο μικροβιολογος δεν τις αξιολογησε?

Link to comment
Share on other sites

Μην απελπιζεσαι, μην το παιρνεις βαρια. Εισαι τυχερη που εισαι μητερα και δεν ενδιαφερεσαι για αλλο παιδι. Αλλες κοπελες σε αυτη την ηλικια προσπαθουν για παιδι. H FSH οντως ειναι πολυ ανεβασμενη, κοντα σε εμμηνοπαυση. Ο μικροβιολογος δεν τις αξιολογησε?

 

ΣΤΗΝ ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ ΔΕΝ ΛΕΝΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΜΙΛΗΣΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΣΑΣ ΜΟΝΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ

:(:(:(

 

Και τι πρέπει να κάνω να περιμένω ? να πάρω ορμόνες τι?

Τώρα απ το φόβο μου με χουν πιάσει ολα ...αυχένας πονοκεφάλοι όλα

Link to comment
Share on other sites

Περιμενε να σε καθοδηγησει ο γιατρος. Για να εχεις fsh 80 σημαινει οτι εισαι πολυ καιρο σε κλιμακτηριο, και να που δεν ειχες κανενα συμπτωμα. Μην αγχωνεσαι αδικα και σε πιασουν ολα τα συμπτωματα μαζεμενα. Μια φιλη μου μπηκε νωρις σε εμμηνοπαυση αλλα δεν πηρε ορμονες , δεν ηθελε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θα ήθελα τη γνώμη σας μέχρι να ξαναπάω στο γιατρό γιατί δεν την παλεύω, είμαι 36 και τελευταία έχω λίγο πιο άστατο κύκλο και μόνο 2-3μέρες περίοδο σε σχέση με 6-7 που είχα. Έκανα ορμονικές εξετάσεις και μου είπε ο γιατρός ωοθήκες μου υπολειτουργούν και να κάνω και μια άλλη εξέταση που λέγεται ΑΜΗ και μετά να ξαναπάω. Θα την κάνω τις επόμενες μέρες αλλά έχω τρομερό άγχος και εξάψεις και ταχυπαλμίες και γενικά κουράζομαι εύκολα και μου φταίνε όλα. Είναι δυνατόν τόσο νωρίς;

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα σε άλλο ποστ εγώ έχω οιστραδιόλη 120 και είμαι 36 ετών με ένα παιδάκι καιθα ήθελα και άλλο αλλά έτσι όπως είμαι τώρα δε θα τα βγάλω πέρα, από καιρό έχω εξάψεις σαν να καίγομαι ξαφνικά εκεί που κάθομαι και ταχυπαλμίες και άλλα και όλοι μου έλεγαν από άγχος και πήγα στο γυναικολόγο γιατί παρατήρησα διαταραχές στην περίοδο και μου είπε ότι υπολειτουργούν οι ωοθήκες μου και τα'χω παίξει. Μου είπε να κάνω και μια άλλη εξέταση που λέγεται ΑΜΗ και μετά θα ξαναμιλήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...