Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καθ έξιν Αποβολές - συναισθήματα


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια.

 

Διάβασα τα μηνύματά σου mairyj και θέλω να σου πω πρώτον οτι σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί έχω 5 αποβολές στο ιστορικό μου και δεύτερον οτι τελικά τα κατάφερα...είμαι 19 εβδομάδων και όλα πάνε καλά, Δόξα τω Θεό. Μην απογοητεύεσαι...όσο μπορείς.

 

Απευθύνθηκα τελικά σε ανοσολόγο. Αφού δε βρισκόταν κάτι που να δικαιολογεί τις 5 αποβολές. Τα έκανα όλα από εξετάσεις-το μόνο που δεν έκανα ήταν υστεροσκόπηση-και τίποτα(όσον αφορά τη θρομβοφίλία είχα κάνει έναν έλεγχο αλλά όχι ολοκληρωμένο-όταν τον έκανα σωστά κάτι βρέθηκε τέλικα αλλά εγώ έτσι και αλλιώς στην 3 και 5 εγκυμοσύνη έκανα αντιπηκτικές). Τελικά έκανα τα αντιπατρικά εμβόλια. Ήταν η μόνη θεραπεία που έκανα. Τι να σου πω ρε κορίτσι μου; Σάμπως και εγω το πιστεύω 100%; Η αλήθεια είναι οχι. Δεν το πιστεύω. Αλλά το αποτελέσμα μετράει...

 

Σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία στα επόμενά σου βήματα. Δε θέλω να σε "πείσω" για κάτι απλά σου αναφέρω την εμπειρία μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Nansy29

    Nansy29 60 δημοσιεύσεις

  • Dwro

    Dwro 51 δημοσιεύσεις

  • Clelia

    Clelia 46 δημοσιεύσεις

  • ValiaK

    ValiaK 32 δημοσιεύσεις

καλησπερα και παλι!!δλδ mairyj και σενα σου ειπαν για κακη ποιοτητα ωαριων;τι στο καλο πολλες κοπελες ακουω;εγω περιμενω κατι εξετασεις και μετα παω για 5 προσπαθεια,αυτη την φορα με εξωσωματικη,δεν μπορω παλι φυσιολογικα,το αγχος ειναι μεγαλο ενω με τον προευφυτευτικο θα ειμαι ας πουμε πιο σιγουρη,αμη εχεις κανει;να δεις τα αποθεματα ωαριων σου;εμενα ειναι αρκετα χαμηλη η τιμη της,μακαρι κοπελα μου να μας πανε ολα καλα,και μετα θε δεις που θα τα ξεχασουμε ολα αυτα και θα ειναι απλα ενα κακο ονειρο!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπερα και καλο μηνα!Τι κανετε;Αν θυμάστε την περίπτωση μου ειχα τριτη αποβολη στις 18 Δεκεμβρη και τρεις μηνες μετα ειχα και υπολείμματα κύησης που αποβλήθηκαν μόνα τους!Τωρα ειμαι στην δεύτερη περιοδο :mad:και εχω μια περίεργη ψυχολογια.Γενικα ειμαι ενας ήρεμος άνθρωπος αλλα σημερα δεύτερη μερα περιοδου εχω απίστευτα μα απίστευτα νευρα σε σημείο που δεν με αντέχει ανθρωπος!Δεν αντεχομαι!Ειναι φυσιολογικό;Εχει τύχει σε καμια σας η να ανησυχησω;Βρε τι νευρα ειναι αυτα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα tsitsikaki mou! Σε ευχαριστώ πολύ!

 

Θέλει πίστη πολύ, έχεις δίκαιο! Βέβαια εγώ ήμουν πολύ ανυπόμονη, δεν μπορούσα να ηρεμήσα με το θέμα αλλά Δόξα τω Θεό όλα πήγαν καλά!

 

 

Εύχομαι ρε κορίτσια και σε εσάς, πραγματικά νιώθω το άγχος σας και τις αγωνίες σας και σας καταλαβαίνω απόλυτα αφού τα έχω περάσει τα τελευταία 7 χρονιά...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, να ευχηθώ και εγώ στη maria με το καλό το μωράκι σου σε ευχαριστώ για το μήνυμα σου, εννοείτε μόνο θετικά μπορώ να το πάρω, παίρνουμε κουράγιο από σένα θαύματα γίνονται αρκεί να το πιστεύουμε σωστά? Mais φυσικά και είναι φυσιολογικό οι ορμόνες κάνουν πάρτυ. ... θα περάσει και αυτή η περίοδος και θα ηρεμήσεις.αχ αυτή η ψυχολογία κορίτσια όλοι μου λένε μην αγχώνεσαι τόσο να είσαι πιο χαλαρή... ε τι να πώ πριν την πρώτη μου αποβολή χαλαρή ήμουν στη συνέχεια ήταν δύσκολα με όσα πέρασα αλλά και με χάλια ψυχολογία δεν θα φτάσουμε στο στόχο μας οπότε να βρούμε τρόπους να ανέβουμε!

Πίστη και Δύναμη σε όλες εύχομαι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, να ευχηθώ και εγώ στη maria με το καλό το μωράκι σου σε ευχαριστώ για το μήνυμα σου, εννοείτε μόνο θετικά μπορώ να το πάρω, παίρνουμε κουράγιο από σένα θαύματα γίνονται αρκεί να το πιστεύουμε σωστά? Mais φυσικά και είναι φυσιολογικό οι ορμόνες κάνουν πάρτυ. ... θα περάσει και αυτή η περίοδος και θα ηρεμήσεις.αχ αυτή η ψυχολογία κορίτσια όλοι μου λένε μην αγχώνεσαι τόσο να είσαι πιο χαλαρή... ε τι να πώ πριν την πρώτη μου αποβολή χαλαρή ήμουν στη συνέχεια ήταν δύσκολα με όσα πέρασα αλλά και με χάλια ψυχολογία δεν θα φτάσουμε στο στόχο μας οπότε να βρούμε τρόπους να ανέβουμε!

Πίστη και Δύναμη σε όλες εύχομαι

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας!Καπου διαβασα για κακή ποιότητα ωαριων!Να ρωτήσω αν τυχόν εχετε ακούσει κατι τέτοιο και με τι εξετασεις το βλεπεις;Υπαρχει κατι αντίστοιχο για την κακή ποιότητα σπερματος;ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα mais,η εξεταση που σου δειχνει ειναι η fsh,υπαρχει και η amh η οποια σου δειχνει το αποθεμα των ωαριων σου,τις κανεις 2η ή 3η μερα του κυκλου σου,οσο για το σπερμα νομιζω πως λεγεται κατακερματισμος dna σπερματος αλλα πρωτα κανουν σπερμοδιαγραμμα,εμας δεν μας ζητησαν καν και ας ειχα 4 αποβολες,αυτα τα λιγα γνωριζω ελπιζω να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα mais,η εξεταση που σου δειχνει ειναι η fsh,υπαρχει και η amh η οποια σου δειχνει το αποθεμα των ωαριων σου,τις κανεις 2η ή 3η μερα του κυκλου σου,οσο για το σπερμα νομιζω πως λεγεται κατακερματισμος dna σπερματος αλλα πρωτα κανουν σπερμοδιαγραμμα,εμας δεν μας ζητησαν καν και ας ειχα 4 αποβολες,αυτα τα λιγα γνωριζω ελπιζω να βοηθησα

εγω ειχα κανει κ ινχιμπινι

κατακερματισμός σπερματος το κανουν πλεον ανεξαρτητο αν εχεις καλο σπερμοδιαγραμμα

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολες τις κοπελες,ινχιμπινι;δεν την ηξερα καν αυτη την εξεταση πρωτη φορα την ακουω,θα ρωτησω τον γιατρο μου,προτεινα κατακερματισμο σπερματος αλλα μου ειπε εφ'οσον ειναι καλο το σπερμοδιαγραμμα δεν χρειαζεται,τωρα τι να πω ο καθε γιατρος εχει τις δικες του αποψεις,αλλα θα ηθελα να κανουμε.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ! ειχα κ εγω την εμπειρια της παλινδρομης κυησης ! χθες μολις εκανα την αποξεση...ημουν 11 εβδομαδων κ διαπιστωσα 3 μερες πριν οτι δεν υπηρχε καρδιακη λειτουργεια στο εμβρυο..μεγαλο σοκ, απογοητευση ακομα ειμαι σε σοκ..ταλαιπωρηθηκα πολυ γτ προσπαθησανε να μοθ το αφαιρεσουν φυσιολογικα με χαπια ,για να προκληθει φυσιολογικη αποβολη, αλλα κατεληξα χειρουργειο μετα απο 8 ωρες..ειναι η πρωτη μου αποβολη δεν εχω παιδακια κ ειμαι 38 ετων..ο γιατρος μου ειπε να μη μπω στη διαδικασια των εξετασεων ακομα ομως εγω σκεφτομαι και σκεφτομαι μηπως το ενα μηπως το αλλο...σαλπιγγογραφια εχω κανει η μητρα μου ανατομικα ειναι ενταξει..σκεφτομαι να τσεκαρω για θρομβοφιλια μονο για αρχη...γνωριζετε μηπως κοστος? καλυπτει τπτ ο εοππυ?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!Μετα απο τον Δεκέμβρη που βίωσα την τριτη αποβολη μαζεύω τα κομμάτια μου και αναπολώ στο παρελθόν τα γιατι συνεβη αυτό σε μενα,τα μηπως δεν ηταν γερά μωρα,τα γιατι γιατι γιατι Θεε μου,και συγκρατώ τα δακρυα.Ομως είμαι δυνατή και προχωρώ και ευγνώμων που εχω ήδη ενα παιδάκι που το υπεραγαπω το θαυμάζω βλέποντας το να κανει πραγματα να μεγαλώνει να μου συμπαραστέκεται στις λύπες στις χαρές μας...Ακούω γυναίκες που τόλμησαν στην διαδικασία παρένθετης και ακομα στην υιοθεσία που τις καμαρώνω τις επαινώ και τις θαυμάζω!Πιστευω πολύ στον Θεό και μου δινει δυναμη αυτο να συνεχίσω να προσδοκώ οτι θα τα καταφέρω να μεγαλώσω την οικογενεια μου μαζι με τον σύζυγο μου που υπεραγαπω που Λατρευω,που μου στέκεται και μου λεει τον άλλο μήνα του χρονου θα εχουμε μωρο θα το παλέψουμε να μην απελπίζομαι και τον Ευχαριστω σε όλον αυτόν τον αγωνα!Ο Θεουλης ξερει τι κανει,σιγουρα ξερει και δεν μας ξεχνάει γι αυτο μην χάνεται την πίστη σας!Η θρησκεία μας ειναι δυνατή!Μεταδιδω την θετική μου ενέργεια σε ολες εσάς που τολμάτε που προσεύχεστε και μεσα ατην δίκη μου προσευχη ειστε και ολες εσείς που επιθυμείτε στην απόκτηση ενος μωρου!Δεν σας ξερω δεν με ξέρετε ομως ειναι σαν να ανήκουμε σε μια "οικογενεια" σαν να κανουμε παρεάκι σαν να πίνουμε μαζι καφε και να τα λεμε.Απο καρδιάς σας λέω μην σταματάτε να πιστεύετε να ελπίζετε στο θαυμα!Η ζωη εχει τόσες ομορφιές και μεσα στην δίκη μου ομορφιά ειστε και εσείς το "παρεάκι"!Φιλια πολλα!Μ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα σε ολες τις κοπελες,ινχιμπινι;δεν την ηξερα καν αυτη την εξεταση πρωτη φορα την ακουω,θα ρωτησω τον γιατρο μου,προτεινα κατακερματισμο σπερματος αλλα μου ειπε εφ'οσον ειναι καλο το σπερμοδιαγραμμα δεν χρειαζεται,τωρα τι να πω ο καθε γιατρος εχει τις δικες του αποψεις,αλλα θα ηθελα να κανουμε.

Ειναι δυνατον εσυ να προτεινεις εξετασεις στο γιατρο ?αυτος θα επρεπε να ψαχνετε.για αυτο ειχα αλλαξει γιατρους π.χ. αν πατησεις θα βρεις πολλα για την ινχιμπινη κ υπογονιμοτητα οπως κ για το σπερμα αν διαβασεις μεσα στο ιντερνετ θα δεις πως ασχετα αν εχετε καλο σπερμα μπορει η αλλη εξεταση να δειξει κατι.απο το να ψαχνεσαι ομως εσυ τι εξετασεις θα κανεις τωρα που ξερεις καποιες ακομη .θα σου προτινα να αλλαξεις γιατρο να βρεις καποιο που θα ειναι διαβασμενος κ θα σου προτεινει ενα ολοκληρομενο ελεγχο.Εδω ειμαστε να βοηθαει η μια την αλλη επειδη υπαρχουν πολυ ασχετοι γυναικολογοι που δε ψαχνονται, να μη χανουμε χρονο,να βρουμε καποιον ππυ θα μας βοηθησει πραγματικα.εγω ευτυχως τον βρηκα δεν αλλαξα κ λιγους...:!:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ioannafragou,δυστυχως εχω περασει αρκετα με ασχετους γιατρους εδω που ειμαι αλλαξα 6,εφυγα απο επαρχια και πλεον ειμαι Αθηνα,εχω παει σε 2 μεγαλογιατρους,μου εδωσαν ενα σωρο εξετασεις να κανω,μονο αυτη που μου ειπες δεν εχω κανει,οσο για το σπερμα λενε ολοι ειναι καλο και λογο ωαριων γινεται οτι γινεται,τι να πω και γω δεν ξερω,αν θες στειλε μου το ονομα του γιατρου σου σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα και καλο μηνα σε ολους!Εγραψα και το πρωι σε αλλο ποστ οτι σημερα πρωτη μερα καθυστερησης ειδα το πρωι ελάχιστο αιμα στο σκούπισμα και μετα τιποτα!Επισης εκανα χθες το predictor early και έδειξε αρνητικο!Τι να πω!Επειδη εχω και ιστορικό αποβολών εχω αγχωθεί!Λετε να κανω χοριακη αυριο η ειναι νωρις ;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια help!Κατι τρέχει με εμενα!Δεν ξερω αλλα απο το μεσημερι εχω τρομερή υπνηλια ταση για εμετο και τρέχω στο μπανιο μηπως και ηρθε η περιοδος!Μαλλον θα ειμαι κρυωμένη δεν εξηγείται!Εχω τρελη ταση για εμετο και μου ανεβαίνουν σαλια!Μαλλον θα στείλω τον αντρα μου να παρει κανα clear blue!Μπορει να είναι και ανεμογκάστρι χιχιχι!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα!!γράφω για να σας πω ότι και εγώ είχα 2 παλλίνδρομες κυήσεις και τελικά κατάφερα να κρατήσω το μωράκι μου στα χέρια μου!!!!μετά τη δεύτερη παλλίνδρομη έκανα όλο το πακέτο εξετάσεων και η θεραπεία που μου πρότεινε ο ανοσολογος ήταν τα αντιπατρικα εμβόλια τα οποία οι περισσότεροι τα αμφισβητούν (όπως και εγώ) αλλά είπα ας το κάνω και αυτό και ο Θεός βοηθός....τελικά στον δεύτερο μήνα προσπαθειών έμεινα έγκυος και με το θετικό τεστ ξεκίνησα τη θεραπεία με τα εμβόλια πήρα κορτιζόνη και έκανα αντιπηκτικές ενέσεις...το αποτέλεσμα?αυτή τη στιγμή έχω τη μικρή μου να κοιμάται στο κρεβατάκι της και εγώ να την χαζεύω!!!αυτό που έχω να πω στις κοπέλες που οι γιατροί τους τις πρότειναν να κάνουν τα εμβόλια είναι πως δεν έχουν να χάσουν τίποτα να δοκιμάσουν και αυτή τη θεραπεία και που ξέρεις το αποτέλεσμα μπορεί να είναι μια γεμάτη αγκαλιά!!!!!ελπίζω να σας έδωσα λίγο θάρρος με την εμπειρία μου!!!!φιλάκια πολλά και πάντα θετικές σκέψεις για όλους έχει ο Θεός!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας.

Είχα πριν δυο μερες την χειροτερη εμπειρία της ζωής μου. Εμεινα έγκυος παρα πολυ ευκολα με την πρωτη δοκιμασια και στο τελος μας το πηρε ο θεος το ιδιο ευκολα. Δεν ξερω πως θα το ξεπερασω. Εχω απιστευτο φοβο και απογοητευση. Ειχε καμια απο σας τετοια εμπειρια και πως το ξεπερασατε? Οι γιατροι μου ειπαν οτι ετυχε και οτι δεν χρειάζεται να το ψαξουμε την πρωτη φορα...

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα!!γράφω για να σας πω ότι και εγώ είχα 2 παλλίνδρομες κυήσεις και τελικά κατάφερα να κρατήσω το μωράκι μου στα χέρια μου!!!!μετά τη δεύτερη παλλίνδρομη έκανα όλο το πακέτο εξετάσεων και η θεραπεία που μου πρότεινε ο ανοσολογος ήταν τα αντιπατρικα εμβόλια τα οποία οι περισσότεροι τα αμφισβητούν (όπως και εγώ) αλλά είπα ας το κάνω και αυτό και ο Θεός βοηθός....τελικά στον δεύτερο μήνα προσπαθειών έμεινα έγκυος και με το θετικό τεστ ξεκίνησα τη θεραπεία με τα εμβόλια πήρα κορτιζόνη και έκανα αντιπηκτικές ενέσεις...το αποτέλεσμα?αυτή τη στιγμή έχω τη μικρή μου να κοιμάται στο κρεβατάκι της και εγώ να την χαζεύω!!!αυτό που έχω να πω στις κοπέλες που οι γιατροί τους τις πρότειναν να κάνουν τα εμβόλια είναι πως δεν έχουν να χάσουν τίποτα να δοκιμάσουν και αυτή τη θεραπεία και που ξέρεις το αποτέλεσμα μπορεί να είναι μια γεμάτη αγκαλιά!!!!!ελπίζω να σας έδωσα λίγο θάρρος με την εμπειρία μου!!!!φιλάκια πολλά και πάντα θετικές σκέψεις για όλους έχει ο Θεός!!!!

 

Ειχα κ εγω πριν δυο μερες την ιδια εμπειρία και νομιζω οτι ειναι η χειροτερη στιγμη της ζωης μου. Μπορεις να μου δωσεις καποιες συμβουλες επειδη εχεις περασει και εσυ το ιδιο???

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα κορίτσια ειμαι καινούργια στην σελίδα... Θα ήθελα να σας πω κ εγω τον πόνο μου...:( θελω να σας πω οτι εχω δυο αποβολές κ θελω να ρωτήσω υπάρχει κάποια κοπέλα στην ίδια κατάσταση απλα να εχει καταφέρει να γίνει μανούλα..;

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα!!γράφω για να σας πω ότι και εγώ είχα 2 παλλίνδρομες κυήσεις και τελικά κατάφερα να κρατήσω το μωράκι μου στα χέρια μου!!!!μετά τη δεύτερη παλλίνδρομη έκανα όλο το πακέτο εξετάσεων και η θεραπεία που μου πρότεινε ο ανοσολογος ήταν τα αντιπατρικα εμβόλια τα οποία οι περισσότεροι τα αμφισβητούν (όπως και εγώ) αλλά είπα ας το κάνω και αυτό και ο Θεός βοηθός....τελικά στον δεύτερο μήνα προσπαθειών έμεινα έγκυος και με το θετικό τεστ ξεκίνησα τη θεραπεία με τα εμβόλια πήρα κορτιζόνη και έκανα αντιπηκτικές ενέσεις...το αποτέλεσμα?αυτή τη στιγμή έχω τη μικρή μου να κοιμάται στο κρεβατάκι της και εγώ να την χαζεύω!!!αυτό που έχω να πω στις κοπέλες που οι γιατροί τους τις πρότειναν να κάνουν τα εμβόλια είναι πως δεν έχουν να χάσουν τίποτα να δοκιμάσουν και αυτή τη θεραπεία και που ξέρεις το αποτέλεσμα μπορεί να είναι μια γεμάτη αγκαλιά!!!!!ελπίζω να σας έδωσα λίγο θάρρος με την εμπειρία μου!!!!φιλάκια πολλά και πάντα θετικές σκέψεις για όλους έχει ο Θεός!!!!

Χαίρομαι πραγματικά για σας που το καταφέρατε απλα θελω να σε πω γτ σου έδωσε αντιπικτικες είχες θρομβοφιλια;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Χαίρομαι πραγματικά για σας που το καταφέρατε απλα θελω να σε πω γτ σου έδωσε αντιπικτικες είχες θρομβοφιλια;[/QU

 

καλησπέρα κορίτσια συγγνώμη που άργησα τοσο να σας απαντήσω αλλά πλέον ο χρόνος μου είναι περιορισμένος...αντιπηκτικές μου εδωσε γιατί ειχα μια τιμη χαμηλή στις εξετάσεις που έκανα δεν θυμαμαι τωρα λεπτομέρειες η γυναικολόγος μου ειχε πει οτι μου τις έδωσε για προληπτικους λογους...όσο για το αν θα γινεις μανούλα ειναι σίγουρο μπορει τώρα να φαινεται δυσκολο αλλα δεν ειναι ακατόρθωτο!!!κι εγώ πηγαινε καλα η εγκυμοσύνη και δεν το πίστευα!!! ειδικά στην αρχή πηγαινα στη γιατρο και ετρεμα τι θα ακούσω...αλλα τα καταφερα και εχω την κουκλιτσα μου στην αγκαλιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...