Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σίδηρο και σύμπληρωμα διατροφής στα βρέφη που θηλάζουν


Recommended Posts

Κοριτσια, ο σιδηρος εμενα μου ειπανε οτι κανει δυσκοιλιοτητα οταν τον παιρνεις χωρις να χρειαζεται . Ενα μωρακι που τρωει πολυ καλα κρεας και σπανακι και φακες γιατι να πρεπει να παιρνει καθε μερα φαρμακο ;

 

Με εχουν μπερδεψει παιδιατροι και φιλες !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 382
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 46 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 19 δημοσιεύσεις

  • Marle

    Marle 13 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 13 δημοσιεύσεις

Κοριτσια, ο σιδηρος εμενα μου ειπανε οτι κανει δυσκοιλιοτητα οταν τον παιρνεις χωρις να χρειαζεται . Ενα μωρακι που τρωει πολυ καλα κρεας και σπανακι και φακες γιατι να πρεπει να παιρνει καθε μερα φαρμακο ;

 

Με εχουν μπερδεψει παιδιατροι και φιλες !

 

Μόνο μετά απο διαπιστωμένη έλλειψη κατόπιν εξετάσεων χορηγούνται συμπληρώματα!

Αλλα και πάλι, πρώτη επιλογή ειναι η αλλαγή της διατροφής παρά ο Σίδηρος σε μορφή συμπληρωματος.

Ο περισσευούμενος επικαθεται σε ζωτικά όργανα και προκαλεί προβλήματα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Μόνο μετά απο διαπιστωμένη έλλειψη κατόπιν εξετάσεων χορηγούνται συμπληρώματα!

Αλλα και πάλι, πρώτη επιλογή ειναι η αλλαγή της διατροφής παρά ο Σίδηρος σε μορφή συμπληρωματος.

Ο περισσευούμενος επικαθεται σε ζωτικά όργανα και προκαλεί προβλήματα.

Η αιμοχρωματωση είναι κληρονομικη νοσος,περισσεια σιδηρου σε ποσοτητα τετοια που να προκαλεσει αιμοχρωματωση σε άλλες περιπτώσεις βλέπουμε στους πολυμεταγγιζόμενους ασθενείς πχ με μεσογειακη αναιμια.Ολα τα αλλα είναι υπερβολή.Επισης η σιδηροπενια εγκαθίσταται σταδιακα,και μπορει να υπαρχει και χωρις αναιμια η δε μετρηση σιδηρου είναι αναξιοπιστη οσον αφορα στην εκτιμηση της.Αλλοι εργαστηριακοι δεικτες, και η μελετη του επιχρίσματος του περιφερικου αιματος μας δινουν εγκαιρη διαγνωση.Παραθετω ενδεικτικα από την καταταξη σιδηροπενικών αναιμιων της Ελληνικης αιματολογικης εταιρειας

 

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ

Η σιδηροπενικήαναιμία κλασικά εγκαθίσταται σε τρία

διαδοχικάστάδια. (1) Εξάντληση των αποθηκών του σι-

δήρου: αποτελείτο πρωϊμότερο στάδιο και αναγνωρίζεται

απότα χαμηλάεπίπεδα τηςφερριτίνηςτου ορού Επίπεδα

φερριτίνηςχαμηλότερα των 12μg/l θεωρούνται διαγνω-

στικάτηςεξάντλησηςτων αποθηκών του σιδήρου. Στο

στάδιο αυτόη αιμοσφαιρίνη και οι δείκτεςτων ερυθρών

παραμένουν φυσιολογικά Ενδεχομένως τα χαμηλάεπί-

πεδα εψιδίνηςνα αποτελούν ένα σημαντικό δείκτη του

πρώϊμου αυτού σταδίου. (2) Σιδηροπενία χωρίς αναιμία:

στο στάδιο αυτό η αιμοσφαιρίνη παραμένει φυσιολογική αλλάαρχίζουν να εμφανίζονται διαταραχέςσε άλλες πα-

ραμέτρουςόπωςελαττωμένος κορεσμός τρανσφερρίνης

αυξημένα επίπεδα υποδοχέων τρανσφερρίνης αυξημένη

ψευδαργυρούχος πρωτοπορφυρίνη ερυθρών, αυξημένα

υπόχρωμα ερυθροκύτταρα και χαμηλή περιεκτικότητα

σε αιμοσφαιρίνη των δικτυοερυθροκυττάρων. (3) Σιδη-

ροπενική αναιμία: τα κλασικά βιοχημικά ευρήματα της σιδηροπενίαςσυνοδεύονται και απότις αιματολογικές δι-

αταραχές της σιδηροπενικής ερυθροποίησης όπωςαναι-

μία, ελαττωμένο μέσο όγκο ερυθρών, ελαττωμένη μέση

ποσότητα αιμοσφαιρίνηςκατάερυθρό αυξημένο δείκτη

κατανομής ερυθρών.

Link to comment
Share on other sites

Άρα να παίρνουμε όλοι προληπτικά; :shock:

Xαιρομαι που κανετε αυτή την ερωτηση γιατι με βαση τα οσα εγραψα παραπανω δεν βγαινει αυτό το συμπερασμα (αρα βλέπουμε και τη δυσκολια του να κατανοησουμε τα ιατρικα δεδομενα αν δεν ειμαστε γιατροι).Λεω πως η σιδηροπενια μπορει να υφισταται και πριν την αναιμια συνεπως οι εργαστηριακοι δεικτες που θα αξιολογησει ο παιδίατρος ΔΕΝ είναι απλα μια μετρηση σιδηρου αλλα αλλοι,και φυσικα σε σχεση με την κλινικη εικονα του παιδιου!Πολλες φορες λοιπον αρκει μια γενικη αιματος (ισως και ένα αυξημενο RDW και μονο)για να θεσει εγκαιρη διαγνωση και αποτελεσματικη θεραπεια.Αρα δεν προκειται για προληπτικη ληψη αλλα για εγκαιρη ληψη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μιλαμε παντα για την περιπτωση σιδηροπενικης αναιμιας γιατι αν το παιδι είναι αναιμικο από άλλες αιτιες η ληψη σιδηρου δεν είναι η λυση εννοειται

Link to comment
Share on other sites

Xαιρομαι που κανετε αυτή την ερωτηση γιατι με βαση τα οσα εγραψα παραπανω δεν βγαινει αυτό το συμπερασμα (αρα βλέπουμε και τη δυσκολια του να κατανοησουμε τα ιατρικα δεδομενα αν δεν ειμαστε γιατροι).Λεω πως η σιδηροπενια μπορει να υφισταται και πριν την αναιμια συνεπως οι εργαστηριακοι δεικτες που θα αξιολογησει ο παιδίατρος ΔΕΝ είναι απλα μια μετρηση σιδηρου αλλα αλλοι,και φυσικα σε σχεση με την κλινικη εικονα του παιδιου!Πολλες φορες λοιπον αρκει μια γενικη αιματος (ισως και ένα αυξημενο RDW και μονο)για να θεσει εγκαιρη διαγνωση και αποτελεσματικη θεραπεια.Αρα δεν προκειται για προληπτικη ληψη αλλα για εγκαιρη ληψη.

 

Νομίζω δείκτης αναιμίας είναι η αιμοσφαιρίνη κι ο αιματοκρίτης.

Η φερριτίνη δείχνει αν υπάρχει σιδηροπενία κι άρα η αναιμία είναι σιδηροπενική ή κάτι άλλο, σωστά;

Η αναιμία μπορεί να είναι παθολογική ή διατροφική.

Στις διατροφικές αναιμιες ανήκει η σιδηροπενική, η αναιμία από έλλειψη Β12, φυλλικού, Α, C, Β2, χαλκού. Μπορεί να υπάρχουν παραπάνω από ένα αίτια διατροφικής αναιμίας. Πχ να λείπει και σίδηρος και Β12 ή να λείπει μόνο η Α ή μόνο η Β2.

Άρα φαντάζομαι κάθε περίπτωση εξετάζεται διαφορετικά. Αν ειναι παθολογική επίσης διαφορική προσέγγιση.

Εγώ δεν είπα να μη γίνει έγκαιρη λήψη, η μονη μου ένσταση ειναι οταν μπαίνουν όλοι σε ενα τσουβάλι και παίρνουν σίδηρο προληπτικά. Αυτή την απορία είχε η Volos mom.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Καλημέρα σας! Επαναφέρω το θέμα και θα ήθελα την γνώμη σας! 

Στην επίσκεψη που κάναμε στον παιδίατρο για το πρώτο μας εμβόλιο (2 μηνων) ο γιατρος μου είπε να δώσω σταγόνες σιδήρου στον μπέμπη μου... χωρίς εξετάσεις χωρίς τίποτα! Όταν τον ρώτησα γιατί? τεχνηέντως απέφυγε την απάντηση... 

Πήγα λοιπόν πριν δώσω σίδηρο στον μικρούλη μου κ του έκανα μια εξέταση αίματος για να δω την φεριτινη και είναι μέσα στα όρια αλλά λίγο χαμηλά... ρωτώντας την γνώμη της μικροβιολογο μου(την εμπιστεύομαι αρκετα) μου είπε κ αυτή να του δώσω! Χαρακτηριστικά μου είπε "Ε ναι μωρέ δώσ' του λιγο". Δεν ξέρω τι να κάνω... σκέφτομαι να πάρω την γνώμη κ αλλού γιατρού αλλά νομίζω ότι το ίδιο θα μου πει κ εκείνος! Να σημειώσω ότι θηλαζουμε αποκλειστικά και ότι ο μικρούλης μου γεννήθηκε 3100 και στους 2 μήνες ήταν 5200.  

 

Τι να κάνω τελικά? Εγώ νοιώθω ότι δεν χρειάζεται αλλά δεν θέλω να ρισκάρω την υγεία του παιδιού μου εννοείτε!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...