Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΜΠΥΛΗ ΣΑΚΧΑΡΟΥ


Recommended Posts

ΦΙΛΕΝΑΔΕΣ ΕΚΑΝΑ ΧΘΕΣ ΤΗΝ ΚΑΜΠΥΛΗ ΣΑΚΧΑΡΟΥ Η ΟΠΟΙΑ ΜΟΥ ΒΓΗΚΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ.

ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 22 ΕΒΔΟΜΑΔΑ. ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ? ΓΙΑ ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ. ΑΛΛΑ ΒΛΕΠΩ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΟΤΙ ΟΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΠΑΝΕ ΜΕΤΑ ΤΗΝ 26 ΕΒΔΟΜΑΔΑ. ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω την εκανα στην 10η εβδομαδα γιατι ο γιατρος μου με ειδε ευτραφουλα και φοβηθηκε. :lol: Ευτυχως δεν εχω προβλημα. Εκανα την μικρη καμπυλη την 7 εβδομαδα με το καλημερα και την μεγαλη την 10η. Χθες ειχα ζαχαρο 94 ελπιζω να μην με ξαναβαλει να κανω την μεγαλη τον αλλο μηνα γιατι ειναι σπαστικη. :? Ο καθε γιατρος εχει το συστημα του και ειναι αναλογα στην εγκυμοσυνη.

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕΝΑΔΕΣ ΕΚΑΝΑ ΧΘΕΣ ΤΗΝ ΚΑΜΠΥΛΗ ΣΑΚΧΑΡΟΥ Η ΟΠΟΙΑ ΜΟΥ ΒΓΗΚΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ.

ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 22 ΕΒΔΟΜΑΔΑ. ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ? ΓΙΑ ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ. ΑΛΛΑ ΒΛΕΠΩ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΟΤΙ ΟΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΠΑΝΕ ΜΕΤΑ ΤΗΝ 26 ΕΒΔΟΜΑΔΑ. ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ?

 

Eγώ baby θα την κάνω ή Παρασκευή ή Δευτέρα που θα είμαι 22 εβδομ. και ολίγων ημερών! Ο γιατρός μου ζήτησε να την κάνω λίγες μέρες πριν το ραντεβού μας που είναι στις 23 εβδομάδες. Μια χαρά την έκανες λοιπόν! (θα κάνω την καμπύλη των 120 λεπτών)

UmGGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ την έκανα δύο φορές μια πιο νωρίς (στις 22 βδομάδες) και μια πιο μετά στις 30 βδομάδες, λόγω οικογενειακού ιστορικού. Ευτυχώς και οι δύο καλές. Ο κάθε γιατρός έχει το σύστημά του και κρίνει ανάλογα με την περίπτωση, το ιστορικό, την εγκυμοσυνη. Οπότε μην έχεις πρόβλημα.

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια.

Είμαι στην 38η εβδομάδα και ο γιατρός μου με έβαλε να κάνω τώρα καμπύλη γιατί στις καθιερωμένες εξετάσεις που κάνω κάθε μήνα βγήκε το ζάχαρο κάπως ανεβασμένο (130 μία ώρα μετά το φαγητό). Έχετε ξανακούσει να γίνεται καμπύλη στο τέλος της εγκυμοσύνης?

67d6bea5bf.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απο ότι έχω καταλάβει γύρω στον 5ο γίνεται η καμπύλη, εμένα όμως δεν μου είχε πει να κάνω. Το "καλό" της υπόθεσης είναι με έχει βάλει σε δίαιτα εδώ και 10 μέρες (όλα μετρημένα και ζυγισμένα) και έτσι δεν έχω πάρει παραπάνω κιλό, που σε άλλη περίπτωση... αυτό δεν έπαιζε...

67d6bea5bf.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ την έκανα δύο φορές μια πιο νωρίς (στις 22 βδομάδες) και μια πιο μετά στις 30 βδομάδες, λόγω οικογενειακού ιστορικού. Ευτυχώς και οι δύο καλές. Ο κάθε γιατρός έχει το σύστημά του και κρίνει ανάλογα με την περίπτωση, το ιστορικό, την εγκυμοσυνη. Οπότε μην έχεις πρόβλημα.

Μια από τα ίδια κι εγώ! :D

aPiIp2.png AMd6p2.png
Link to comment
Share on other sites

Απο ότι έχω καταλάβει γύρω στον 5ο γίνεται η καμπύλη, εμένα όμως δεν μου είχε πει να κάνω. Το "καλό" της υπόθεσης είναι με έχει βάλει σε δίαιτα εδώ και 10 μέρες (όλα μετρημένα και ζυγισμένα) και έτσι δεν έχω πάρει παραπάνω κιλό, που σε άλλη περίπτωση... αυτό δεν έπαιζε...

Τη δίαιτα αυτή σου την έδωσε ο γυναικολόγος;

Είναι καλή..?

ITKtp2.png

Feiyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ο γιατρός (σε συνεργασία με κάποια ενδοκρινολόγο). Καλή είναι, υπο νορμάλ συνθήκες δεν πεινάς απλώς απο την στιγμή που τη ξεκίνησα, κατάλαβα οτι όλη την ημέρα μασουλούσα και τις 2-3 πρώτες ημέρες μπορώ να πω οτι τα βρήκα λίγο σκούρα. Τώρα όμως έχω συνηθήσει. Αν θέλεις να στην πω!

67d6bea5bf.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την περασμένη εβδομάδα που έκανα την 3ωρη καμπύλη, μου είπε η διαβητολόγος πως μέχρι την 32η εβδομάδα υπάρχει κίνδυνος, γι αυτό, αν και βγήκε φυσιολογική, μου έδωσε διατροφή και μετά από 3 εβδομάδες θα κάνω σάκχαρο προ και μετά γεύματος.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ο γιατρός (σε συνεργασία με κάποια ενδοκρινολόγο). Καλή είναι, υπο νορμάλ συνθήκες δεν πεινάς απλώς απο την στιγμή που τη ξεκίνησα, κατάλαβα οτι όλη την ημέρα μασουλούσα και τις 2-3 πρώτες ημέρες μπορώ να πω οτι τα βρήκα λίγο σκούρα. Τώρα όμως έχω συνηθήσει. Αν θέλεις να στην πω!

Θα ήθελα να έχω μια εικόνα...!

Αν σου είναι εύκολο, στείλε μια "περίληψη"...!!

ITKtp2.png

Feiyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πρωι: καφές ή τσάι χωρίς ζάχαρη. Μια φέτα ψωμί και 30 γρ. τυρί.

Δεκατιανό: Ένα μικρό φρούτο.

Μεσημέρι: 120 γρ. κρέας ή κοτόπουλο ή ψάρι με απεριόριστη πράσινη σαλάτα (με 2 κουτ. γλ. λάδι), μια φέτα ψωμί και ένα φρούτο.

67d6bea5bf.png
Link to comment
Share on other sites

Αντί για κρέας αντικαθιστούμε δύο φορές/εβδ. όσπρια.

Στο βραδυνό τα αυγά μπορούν να αντικατασταθούν με ένα τοστ δύο φορές την εβδομάδα ή με ενα κομμάτι σπανακόπιτα.

Αυτά εν συντομία!

67d6bea5bf.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την περασμένη εβδομάδα που έκανα την 3ωρη καμπύλη, μου είπε η διαβητολόγος πως μέχρι την 32η εβδομάδα υπάρχει κίνδυνος, γι αυτό, αν και βγήκε φυσιολογική, μου έδωσε διατροφή και μετά από 3 εβδομάδες θα κάνω σάκχαρο προ και μετά γεύματος.

 

Α!! και εμένα κάπου τότε άρχισε να παίρνει τον ανήφορο.

67d6bea5bf.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

κοριτσια να σας ρωτησω κατι!εχω κλεισει ραντεβου στο ελενας για καμπυλη σακχαρου.και μου ειπαν οτι δεν χρειαζετε να την γραψει ο γιατρος του ικα αλλα παω την κανω και με την αποδειξη και την συνταγη γιατρου(του ιδιωτικου!)παω στο ικα και μου δινουν τα λεφτα.ισχυει?και επισησ με την συνταγη γιατρου(ιδιωτικου) μπορω να παρω την γλυκοζη απο το φαρμακειο??

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Ευδοκία και καλή εβδομάδα!

Ισχύει αυτό που σου είπαν, δεν κατάλαβα όμως, θα αγοράσεις εσύ τη γλυκόζη? Αν είναι έτσι, θα την πληρώσεις στο φαρμακείο, δε γίνεται χωρίς συνταγή ΙΚΑ.

Εγώ έκανα καμπύλη στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ, αλλά δεν αγόρασα τη γλυκόζη, μου την έδωσαν εκεί.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ταρα!εμενα οταν πηρα για να κλεισω ραντεβου μου ειπαν να την αγορασω απο το φαρμακειο.λεσ να μην μου την δωσουνε αμα παω με συνταγη ιδιωτικου γυναικολογου?μηπως γνωριζει καμια ποσο εχει?την μεγαλη δευτερα θα την κανω.

Link to comment
Share on other sites

α ωραια!!ευχαριστω για την απαντηση!!!εσυ πως τα πας γειτονισσα?να σε ρωτησω κατι αλλο!ποσες ωρες κοιμασε?εγω εχω συνηθησει να κοιμαμαι γυρω στισ 11 ωρες!!!και αμα ξυπνησω νωριτερα δεν μπορω να σηκωθω εχω καταντισει αηδια!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευδοκία μου κοιμάμαι γύρω στις 7 ώρες την ημέρα, δε μπορώ παραπάνω και μ΄ενοχλεί που σηκώνομαι περίπου 3 φορές για τουαλέτα. Αυτό το πράγμα είναι πολύ σπαστικό!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τάρα έχω ξεκινήσει και εγώ τους...νυχτερινούς περίπατους και σε καταλαβαίνω απόλιτα... 2 με 3 φορές μέσα στην νύχτα συκώνομαι σίγουρα για τουαλέτα.κοιμάμαι και πολύ ελαφριά...αν ροχαλίζει-που συνήθως αυτό γίνεται- ο άντρας μου...αααντε να κοιμηθείς πάλι!

Link to comment
Share on other sites

και γω σηκωνομαι το βραδυ για κατουρημα αλλα συνηθως μια φορα!αντε δυο το πολυ.αλλα κατα την διαρκεια της ημερας παω καθε τρεις και λιγακι και ειναι πολυ σπαστικο!εχθες πηγαμε για καφε και πηγα δυο φορες(ρεζιλι!!) και με το που φτασαμε σπιτι ξανα παλι!!ελεος!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...