Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αρνηση για φαγητό


Recommended Posts

Καλησπέρα

 

πρόκειται για ένα πρόβλημα που έχουμε σχεδόν 3 χρόνια τώρα... Ο γιός μου είναι 5,5 χρονών. Θήλαζε για 8 μήνες,μετά πήγαμε κανονικά στις κρέμες,τις σούπες,το κρέας,και όλα συνεχίζονταν όμορφα. Κάποια στιγμή γύρω στα 2 άρχισε να "κόβει" τροφές. Για να φτάσω στο θέμα μας,σταδιακά έφτασε να πίνει μόνο γάλα. Δοκιμάσαμε κατα καιρούς τα πάντα,δωροδοκία,τιμωρία,αδιαφορία...δεν έπιασε τίποτα. Αρνείται να δοκιμάσει οτιδήποτε καινούργιο.

 

Αυτή τη στιγμή τρώει μόνο κασέρι,ρύζι σκέτο,μακαρόνια σκέτα,αυγόφετες και ομελέτες,ψωμί,αλμυρά κουλουράκια,κουλούρια με σουσάμι,μήλα και πίνει χυμούς και γάλα.Αυτά. Και μη φανταστείτε ποσότητες απο αυτές τις τροφές,ίσα ίσα.

 

Κάνω τακτικά εξετάσεις αίματος,στην αρχή όλα καλά με την αποθήκη σιδήρου,την προηγούμενη φορά όμως είχε κατέβει αρκετά και πήραμε για 2 μήνες σίδηρο. Σε λίγες μέρες του ξανακάνω εξέταση.

 

Ανησυχώ τρελά,όμως νιώθω εντελώς ανίκανη να κάνω οτιδήποτε. Είναι πανέξυπνος,ΞΕΡΕΙ οτι δε θέλει να φάει και δεν μπορείς να τον ξεγελάσεις με τίποτε. Θα ήθελα μόνο να δοκίμαζε,έστω μια κουταλιά απο οτιδήποτε. Τότε σίγουρα κάτι θα του άρεσε. Ομως αρνείται και την απλή δοκιμή.

 

Για να προλάβω ερωτήσεις,όχι,τίποτε δεν άλλαξε στη ζωή του την περίοδο που άρχισε να κόβει τα φαγητά. Συνεχίζει να είναι χαρούμενος και γεμάτος ενέργεια,όμως εγώ που ξέρω οτι δεν τρέφεται καλά τρέμω για το αργότερα. Δεν μπορώ να καταλάβω πώς αυτό το παιδί που έτρωγε τα πάντα (όχι ίσως με τρελή χαρά αλλά πάντως έτρωγε) έχει γίνει τώρα έτσι...

 

Πέρσι στον παιδικό δυστυχώς δεν άλλαξε τίποτε,

 

Λυπάμαι που σας κούρασα,πραγματικά όμως θα ήθελα όποια συμβουλή κι αν έχετε. Ξέρετε μήπως παιδιά που δεν έτρωγαν και όμως δεν "χάλασαν¨την υγεία τους??

 

σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η αναιμια λενε οτι μειωνει την ορεξη. :? Ο παιδιατρος τι λεει?

Το εχεις συζητησει με το παιδι? Τι σου λεει? Δεν του αρεσουν , δεν πειναει , τον ενοχλει κατι ..τι?

Δεν θελει να φαει γενικα ή δεν θελει να φαει κατι αλλο εκτος απο αυτα?

Ουτε καν αν πεινασει πολυ?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

ο γιατρός λέει οτι δεν τρώει απο΄πείσμα... :roll: αν πεινασει,τρώει κάτι απο αυτά που ήδη τρώει. Για δικαιολογία λέει οτι τα άλλα φαγητά δεν του αρέσουν. Οταν του λέω οτι δεν τα έχει καν δοκιμάσει και γιατί απλά δεν δεν βάζει μια κουταλιά μόνο στο στόμα του και αν δεν του αρέσει να το βγάλει,αλλάζει θέμα...θα σκάσω!

 

οι εξετάσεις αίματος σε λίγες μέρες πάλι θα δείξουν φαντάζομαι. Εντωμεταξύ στα κιλά του είναι μια χαρά,κανείς δεν καταλαβαίνει τί εννοώ όταν λέω "δεν τρώει " και πόσο σοβαρό είναι...Δεν είμαι καμιά υστερική,αλλά ποιά μαμά δεν θα ανησυχούσε αν το παιδί δεν τρώει ΠΟΤΕ κρέας,λαδερά,λαχανικά??

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Μανίνα,

 

Μπορώ να καταλάβω την ανησυχία σου. Η διατροφή είναι πολύ σημαντική στην ανάπτυξη του παιδιού και είμαι σίγουρος ότι στη θέση σου θα ανησυχούσα και εγώ.

 

Το θετικό στην όλη κατάσταση είναι ότι το παιδί έχει καλή διάθεση και η ανάπτυξή του είναι σε φυσιολογικά επίπεδα. Σίγουρα όμως το να μην τρώει από όλες τις ομάδες τροφών δεν είναι και ό,τι καλύτερο.

 

Επίσης έχει ένα ακόμα θετικό, το οποίο ίσως δεν το έχεις εκμεταλλευτεί σωστά (ίσως - μπορεί να κάνω και λάθος). Το γεγονός ότι είναι πανέξυπνος σημαίνει ότι μπορεί να καταλάβει τα πάντα. Εγώ αν ήμουν στη θέση σου θα καθόμουν και θα συζητούσα μαζί του. Θα του μιλούσα σαν να ήταν στην ηλικία μου και θα περίμενα να καταλάβει τα πάντα. Αν άλλαζε συζήτηση, θα επέμενα και θα του εξηγούσα για ποιο λόγο η μαμά και ο μπαμπάς θέλουν να τρως και άλλα φαγητά και ότι ακόμα δεν είναι σε θέση να επιλέγει. Μέχρι να μεγαλώσει θα πρέπει να τρώει τα φαγητά που του ετοιμάζει η μαμά στο σπίτι. Όταν μεγαλώσει θα μπορεί να επιλέγει. Δε θα έμπαινα στη διαδικασία απειλών, τιμωρίας κλπ. Θα ξεκινούσα λίγο λίγο, πχ δοκίμασε από αυτό και πες μου αν σου αρέσει. Ή μπορείς να του δώσεις επιλογές και να επιλέξει αυτός. Απλά οι επιλογές θα είναι από όλα τα φαγητά που θέλεις εσύ.

 

Φυσικά όμως δεν είμαι ούτε γιατρός, ούτε ψυχολόγος για να μπορέσω να σου πω ότι αυτά που σου λέω είναι σωστά ή λάθος, αλλά είναι κάτι που μάλλον θα έκανα εγώ.

 

Ο γιος μου είναι σχεδόν 2 χρονών και από πολύ μικρός του μιλούσα κανονικά σαν να ήταν μεγάλος και σαν να καταλάβαινε. Κάθε τι που του λέω το καταλαβαίνει και πολλές φορές το αποδέχεται κιόλας. Απλά όταν συζητάω κάτι μαζί του, συμφωνούμε απόλυτα μεταξύ μας (δε λέει κάτι ο ένας και ο άλλος λέει "έλα μωρέ δεν πειράζει), και επίσης πάντα δίνουμε το παράδειγμα εμείς. Δεν μπορώ να πω στο παιδί μου μη βλέπεις τηλεόραση και να βλέπω εγώ. Ούτε να του λέω πρέπει να δοκιμάζεις/τρως απ' όλα και εγώ να κάνω το αντίθετο.

 

Πιστεύω ότι θα τη βρείτε τη λύση και όσο το παιδί μεγαλώνει κανονικά νομίζω ότι δε θα πρέπει να ανησυχείς, ή τουλάχιστον να μη του το δείχνεις ότι ανησυχείς.

 

ΥΓ: Μου άρεσε η απάντηση του γιατρού!!! "Το κάνει από πείσμα!" - Ναι ωραία....αλλά τι να κάνω δε μου είπες.

 

Θοδωρής

Είναι δυνατόν να εργάζεσαι και να ζεις κάτω από την ίδια στέγη; Ιδού η απορία...

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστώ θοδωρή-ναι,ωραία η απάντηση του γιατρού :evil:

 

ασε έχω δοκιμάσει τα πάντα-σαν τη διαφήμιση....και να σκεφτείς οτι μέχρι τα 2 τα έτρωγε όλα!!! Μιλάμε,ναι,και γενικά είναι πολύ ώριμο παιδάκι που συζητάει τα πάντα,δεκτικό,θετικό. Οταν όμως φτάνουμε στο να δοκιμάσει....αυτό που λέμε σφυρίζω και κοιτάω αλλού. :shock:

 

να'σαι καλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γειά σου Μανίνα!

 

έτσι όπως τα περιγράφεις, όταν αυτό ξεκίνησε ήταν κάτι εντελώς φυσιολογικό για την ηλικία.

 

η αρχή του ελέγχου (μέχρι πρίν απο λίγο καιρό δεν μπορούσαν να έχουν τον έλεγχο του τι τους συμβαίνει, και όταν φτάνουν αυτή την ηλικία προσπαθούν να ανακτήσουν τον έλεγχο με αυτά που μπορούν -

φαγητό, ρούχα, κακά, νάνι - λογικό είναι,... μέχρι τότε απο τη στιγμή που γεννήθηκαν δε μπορούσαν να επιλέξουν τίποτα!)

 

Μπλιάχ! Δεν το τρώω αυτό! Το παιδί μου αρνείται το φαγητό που του δίνω!

 

Όταν ένα παιδί αρνείται το φαγητό, θέλει να ασκήσει έλεγχο γύρω απο το τί του συμβαίνει - η άρνηση στην πρόσληψη τροφής είναι ένα απο τα λίγα πράγματα τα οποία μπορεί να ελέγξει εύκολα και του δίνει την αίσθηση οτι έχει επιλογές. Το καλύτερο λοιπόν είναι να σεβαστούν οι γονείς αυτή του την επιθυμία:

( http://parents.org.gr/food/?sid=29 )

 

όταν σε εκείνη τη φάση, πιεστούν απο τους γονείς, τιμωρηθούν για αυτή τους την ανάγκη, τότε το πιο φυσιολογικό είναι να υπάρξει μεγαλύτερη ένταση και αντι εξομάλυνση της κατάστασης, όξυνσή της.

 

Κάνετε την ώρα του φαγητού μια ευχάριστη στιγμή της μέρας.
λογικό είναι ότι όταν αισθάνονται οι γονείς άγχος για αυτό το θέμα όσο και να το κρύβουν, αυτό θα περάσει, και η στιγμή αυτή της μέρας δεν θα ειναι πιά ευχάριστη

 

Δίνοντας τους την αίσθηση οτι έχουν επιλογή, τα στηρίζετε χωρίς να μπαίνετε σε αντιπαράθεση.

 

αυτό που καταλαβαίνω απο αυτά που γράφεις, είναι ότι τώρα που έχει περάσει τόσος καιρός, το θέμα έχει μεγαλώσει και απο "αυτόματη" συμπεριφορά έχει γίνει ηθελημένη συμπεριφορά την οποία πολύ λογικά, είναι δύσκολο να την αλλάξετε.

 

Κατά την γνώμη μου, πρέπει να σταματήσετε να ασχολείστε εντελώς με το τι τρώει. εντελώς όμως. θα έχετε μια συνεννόηση για το τι θέλει να φάει, όπου δεν θα σχολιάζετε αρνητικά τα όσα θέλει, και τίποτε άλλο.

Νομίζω ότι κάθε νέα παρότρυνση "δοκίμασε αυτό" ακόμα και η πιο ευγενική, λειτουργεί ακόμα με τον ίδιο τρόπο που λειτούργησε όταν ήταν πιο μικρός- αποτρεπτικά δηλαδή.

Εσείς αν τρώτε μαγειρεύετε κανονικά απο όλα τα φαγητά, το θεωρώ πολύ πιθανό, αν δεν του ξαναπείτε τίποτα, να δοκιμάσει απο μόνος του και πιθανώς και στα κρυφά! - (για να μην δείξει ότι "υπέκυψε" στις πιέσεις να φάει κάτι άλλο). Μην πετάτε λοιπόν τα φαγητά ή τα κρύβετε, έχετέ τα σε μέρη που να μπορεί εύκολα να τα πάρει απο μόνος του, αν θέλει.

 

μην του πείτε αυτό το πράγμα, ("α εχει εδώ ένα τάπερ με χόρτα αν θέλεις να πάρεις") γιατί σύμφωνα με αυτά που λες βάζω στοιχημα ότι μάλλον και αυτό θα το πάρει σαν αρνητικό.

 

οπωσδήποτε να συμμετέχει στην μαγειρική, στα περισσότερα φαγητά, με τονισμένο το γεγονός ότι δεν βοηθάει για να φάει, αλλά για να βοηθήσει στην μαγειρική.

 

για να φάει αυτά που θέλεις, θα τα βάζεις με κόλπα μέσα στα φαγητά που τρώει.

πάντως αυτά που λες, είναι πρωτείνες, βιταμίνες, υδατάνθρακες, είναι αρκετά φαγητά... κάπου θυμάμαι ότι κάποιος είχε γράψει ότι τα παιδιά του τρώνε μόνο μακαρόνια και πατάτες?... ? (έχω ακούσει γενικά και πιο δυσκολες καταστάσεις, δεν είναι κάτι ασυνήθιστο πάντως!)

 

Το σίγουρο είναι ότι δεν αξίζει να μπαίνετε σε αντιπαράθεση για αυτό, απο την στιγμή που οι εξετάσεις του είναι οκ, και το βάρος του, και ο γιατρός σου λέει ότι θα είναι εντάξει έτσι όπως τρώει.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Τελειες οι ιδεες της Μαριας (οπως παντα :D ). Ασυνειδητα (οπως τα περισοτερα που κανω :lol: ) ήταν ο τροπος που ο Βασιλης τρωει περισοτερα φαγητα (στα φρουτα ακομα εχω ενα μικρο προβλημα)

 

Λοιπον μια και ανεφερε κολπα να σου πω τα δικα μου κολπακια για να ειστε και οι 2 ευτυχισμενοι.

 

1. Παιρνω κρεας με κοκαλο. Το βραζω και στο ζουμι του βραζω τα ζυμαρικα. Παιρνει παρα πολλες βιταμινες με αυτον τον τροπο και δεν το παιρνει και χαμπαρι :lol:

Καταφεραμε να φαει μπιφτεκι με καλαμακι μονο αρχικα.

 

2.Αφου ειδα οτι ψαρευε με το καλαμακι καναμε και το μηλο σουβλακι :lol: . Το εφαγε :D

 

3. Λαχανικα τον ψηνω και τα τρωει σε πιτες (σπανακι πιο πολυ).

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

με φυσιολογικες τιμες φεριτινης 29-370 σ'αυτό το εργαστήριο έχει τελικά σχεδόν 36...μέσα στο όριο,αλλά πολύ χαμηλά. Θα δώσουμε για ένα μήνα συμπλήρωμα σιδήρου μετά απο δική μου επιμονή,η άποψη του γιατρού είναι οτι μια χαρά το παιδί,λίγο αν φάει (κρέας κυρίως) αυτό θα διορθωθεί...προς το παρόν εγώ ξέρω οτι αυτό δεν "παίζει".

σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Να σας πω και εγώ το ίδιο τραβάω με την μικρή μου. Από 1 έτους έκοψε το γάλα και ζούσε μόνο με τραχανά , γιαούρτι, φέτα …Ίδρωσα να την μάθω να φάει και κάτι άλλο… Σήμερα είναι 3 χρονών και τελικά νομίζω πως ο γιατρός είχε δίκιο που μου έλεγε να μην την πιέζω…

 

line_test_beg_39_time_1100754000_text_c720cde5f6ddebe720eceff520e5dfede1e920.gif

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια το ιδιο και γω εμενα ειναι τωρα 28 μηνων.μεχρι εναμιση περιπου ετρωγε τα παντα οταν λεω τα παντα τα παντα.εχει ομως 10 μηνες να φαει σωστα.η μερα περναει με γαλα, κανενα κουλουρακι λιγο ψωμι, λιγο κασερι και κανενα χυμο.στα κιλα του ειναι οκ γιατι παντα ηταν στα υψηλοτερα ορια.ο γιατρος μου λεει να μην ανυσηχω,ο οργανισμος εχει αποθεματα.δεν μου εχει δωσει να κανω εξετασεις σιδηρου, μηπως θα πρεπε τελικα???? εαν γνωριζει καποια σας παρακαλω ας μου απαντησει.εχω δοκιμασει ολους τους τροπους για να δοκιμασει εστω και μια μπουκια αλλα δεν καταφερα τιποτα.θεωρω οτι η διατροφη του ειναι πλεον πολυ ελλειπεις.το σιγουρο ειναι οτι οπως λενε κανεις δεν επαθε τιποτα απο την αφαγια αλλα.......και παλι φοβαμαι.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Η μικρή μου έκοψε το γάλα 1 έτους.Σήμερα κοντέυει 3μιση ετών.Ζει με συγκεκριμένα φαγητά.Κατά προτήμηση σε ασπρο χρώμα.Όπου δει άλλο χρώμα εξαφανίζεται και δεν πίνει τίποτα σε άσπρο χρώμα...Ο γιατρός μου είπε να μην την πιέσω καθόλου.Να μην της προσφέρω κανένα φαγητό που βλέπω οτι δεν την ελκύει,αλλα μπροστά της να τρώω ότι δεν τρώει.Επήσεις μου είπε οτι το 70% των παιδιών απο 1 έτους μέχρι και 4 περίπου περνάνε μια περίοδο που λέγεται μονοφαγία.Αυτό και κανω ,δεν εχω άλλη επιλογή...Δεν θέλω να την μαλώνω ,πόσο μάλλον για το φαγητό....

line_test_beg_39_time_1100754000_text_c720cde5f6ddebe720eceff520e5dfede1e920.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

μόνο ως update :wink: να πώ οτι εχει έναν μήνα που τρώει μπιφτέκια :D και σνιτσελ κοτοπουλου,πίνει επίσης πλέον φρέσκο γάλα και όχι εβαπορέ,γενικά είναι πιο δεκτικός σε καινουργιες τροφές.

 

συνεχίζω να ελπίζω λοιπόν :cool:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!! ΑΧ ΠΟΝΕΜΕΝΟ ΘΕΜΑ Η ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ.ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 20ΜΗΝΩΝ.ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΜΕΡΕΣ ΕΙΜΑΣΤΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΡΧΗΣΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΩΕΙ ΠΡΩΤΑ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ ,ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΡΩΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ.ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΚΟΙΜΑΤΕ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΞΥΠΝΑΕΙ ΣΤΙΣ 4 ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΦΑΓΗΤΟ ΑΛΛΑ ΑΡΝΕΙΤΕ ΠΕΙΣΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΦΑΕΙ ΓΥΡΝΩΝΤΑΣ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΗΣ.ΕΧΘΕΣ ΠΗΓΑ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΓΙΑΟΥΡΤΙ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΦΑΕΙ ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΦΑΓΕ ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ.ΤΡΩΕΙ ΛΙΓΕΣ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ ΑΠΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΕΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟ ΠΕΙΣΜΑ Η ΤΟ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟ ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΞΥΠΝΩΝΤΑΣ ΠΙΟ ΝΩΡΙΣ Η ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΤΗΣ ΤΟ ΚΑΝΩ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ ΣΤΟ ΜΠΛΕΝΤΕΡ.ΕΓΩ ΓΕΝΙΚΑ ΑΝΥΣΥΧΩ ΜΕ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΤΗΣ.Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΗΣ ΛΕΕΙ ΑΦΗΣΕ ΤΗΝ ΝΑ ΠΕΙΝΑΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΥΣΥΧΩ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΑΝΗΣΥΧΩ.

Link to comment
Share on other sites

οι γιατροί ξέρεις όλα καλά τα λένε αλλά λύση δε δίνουν.... :?

 

 

τέλοσπάντων,εσένα λογικά φταίνε οι διακοπές,οτι άλλαξε το πρόγραμμα. Με το καλό να επανέρθετε στα φυσιολογικά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...