Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θηλασμος και πονοκεφαλοι,ζαλαδες,κουραση..πως θα συνεχισω??


MAMA-AGA

Recommended Posts

καλήμερα σε όλες

 

 

θηλάζω το μωράκι 9 μηνάς τώρα αποκλειστικά...

δεν εχει πιει ούτε νεράκι...δεν θέλει κιόλας..

 

έχουμε αρχίσει τις στέρεες τροφές..φρουτοκρεμα.χορτοσουπα ,κρεατόσουπες,..έχουμε δοκιμασει και γιαουρτάκι..τρώει λίγες κουταλιές και μετά θηλάζει..

 

διάβασα λοιπόν πως οταν θηλάζουν αποκλειστικά οι τροφές ειναι δευτερεύουσες και δεν αγχωθηκα πολύ..

 

ομως θηλάζουμε συνέχεια...μέρα νύχτα και πραγματικά εχω κουραστεί απίστευτα....έχω πλέον μόνιμα πονοκέφαλο..ζαλάδες και κάποιες φορές με πιάσανε κλάματα..

 

ήθελα να θηλάσω ως το χρόνο αλλά δεν βλέπω να αντέχω...

 

είχατε άλλες τέτοια συμπτώματα??

 

επίσης και η περίοδός που μου ηρθε στον 4 μηνά ειναι πλέον πολυ δύσκολη γιατί καμιά βδομάδα πριν κυριολεκτικά πεθαίνω σε πονοκέφαλο και πόνους περιόδου που δεν είχα ποτε πριν...

λέτε να φταίει ο θηλασμός? τι να κάνω κορίτσια?????

είμαι σε απόγνωση..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλήμερα σε όλες

 

 

θηλάζω το μωράκι 9 μηνάς τώρα αποκλειστικά...

δεν εχει πιει ούτε νεράκι...δεν θέλει κιόλας..

 

έχουμε αρχίσει τις στέρεες τροφές..φρουτοκρεμα.χορτοσουπα ,κρεατόσουπες,..έχουμε δοκιμασει και γιαουρτάκι..τρώει λίγες κουταλιές και μετά θηλάζει..

 

διάβασα λοιπόν πως οταν θηλάζουν αποκλειστικά οι τροφές ειναι δευτερεύουσες και δεν αγχωθηκα πολύ..

 

ομως θηλάζουμε συνέχεια...μέρα νύχτα και πραγματικά εχω κουραστεί απίστευτα....έχω πλέον μόνιμα πονοκέφαλο..ζαλάδες και κάποιες φορές με πιάσανε κλάματα..

 

ήθελα να θηλάσω ως το χρόνο αλλά δεν βλέπω να αντέχω...

 

είχατε άλλες τέτοια συμπτώματα??

 

επίσης και η περίοδός που μου ηρθε στον 4 μηνά ειναι πλέον πολυ δύσκολη γιατί καμιά βδομάδα πριν κυριολεκτικά πεθαίνω σε πονοκέφαλο και πόνους περιόδου που δεν είχα ποτε πριν...

λέτε να φταίει ο θηλασμός? τι να κάνω κορίτσια?????

είμαι σε απόγνωση..

 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα!!! Αλλά το απολαμβάνω ταυτόχρονα!! Είναι από την έλλειψη ξεκούρασης γιατί κ όταν κάνεις cosleeping μπορεί να μην σηκώνεσαι αλλά στην ουσία δεν κοιμάσαι κ βαθιά να ξεκουραστείς....

 

Προσπάθησε να τρέφεσαι καλύτερα με φρούτα κ λαχανικά κ πρωτεινες περισσότερο...αυτό βοηθάει...μην μετράς θερμίδες κ τέτοια..

 

Για τους πόνους περι'οδου δυστυχώς εγώ είχα κ έχω απίστευτους οπότε δεν ξέρω τι να σου πω..

 

Εχεις κοιτάξει το σίδηρό σου για τις ζαλάδες??

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι δεν κοιμαμαι καλα..

 

πινει γαλα τη νυχτα ..και αν και τον εχω διπλα και θηλαζει αμεσως...παλι κουτουλαω...

 

εχω και αλλα 2 πιο μεγαλα που ξυπνανε και αυτα βρε παιδι μου...οχι συχνα βεβαια...αλλα μια τουαλετα να θελουν ..εγω παλι σηκωνομαι..

 

εξετασεις δεν εχω κανει...πρεπει μαλλον ε????????

 

περνω παντως σιδηρο οταν ειμαι αδιαθετη γιατι εχω πολυ αιμοραγια..τωρα που θηλαζω μονο ,,πριν δεν ειχα..

να ειναι απο αυτο η ζαλαδα ε???

 

αχ ωρε κοριτσια με εχει παρει απο κατω...ειπα να κοψω θηλασμο ...αλλα δεν θελει καν το μπιμπερο..ουτε νερο δεν πινει..

 

απο την αλλη παλι θα ξυπναω για γαλα...

 

δεν ξερω..

 

(και ηθελα και τεταρτο αρχικα...θα καταρευσω μου φαινεται...και τωρα δεν δουλευω κιολας....αμα αρχισει και δουλεια..την εβαψα..)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πηγαίνεις πιο νωρίς για ύπνο, για να ισοφαρίζεις τα νυχτερινά ξυπνήματα; Αν δεν προλαβαίνεις τις δουλειές του σπιτιού, δεν πειράζει. Βοήθεια έχεις από κάπου;

Και κάτι άλλο που είχα παρατηρήσει στον εαυτό μου όταν περνούσα αυτή τη φάση: όσο γίνεται λιγότερη καφεΐνη, γιατί μετά δυσκολευόμουν να ξανακοιμηθώ όταν ξυπνούσα τη νύχτα. Μπορεί αν είσαι κουρασμένη να είναι μεγάλος ο πειρασμός να πιεις ένα καφεδάκι, αλλά σκέψου ότι χρειάζεσαι ύπνο και όχι εγρήγορση με τεχνητά μέσα. Άσε τους καφέδες για όταν επιστρέψεις στη δουλειά :?

Επίσης μπορείς ανάμεσα στα γεύματα να τρως ξηρούς καρπούς και αποξηραμένα φρούτα για σνακ. Προσφέρουν τις απαραίτητες θερμίδες και ένα σωρό ιχνοστοιχεία, βιταμίνες κτλ που χρειάζεσαι. Και επιπλέον δεν χρειάζονται καμμιά ετοιμασία, ούτε πλύσιμο πιάτων και κατσαρόλας ;)

Πάντως καλά θα κάνεις να επικοινωνήσεις με το γιατρό σου για να σου γράψει αναλύσεις, να ξέρεις κι εσύ τι συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μαζι με τις εξετασεις που θα κανεις κανε και μια μαγνητικη εγκεφαλου. Διαρκει 20 λεπτα ειναι ανωδινη και ειναι δωρεςαν με το ικα. Δεν εχεις να χασεις τιποτα αντιθετως εχεις να κερδισεις παρα πολλα.

καλη δυναμη!

Link to comment
Share on other sites

μαζι με τις εξετασεις που θα κανεις κανε και μια μαγνητικη εγκεφαλου. Διαρκει 20 λεπτα ειναι ανωδινη και ειναι δωρεςαν με το ικα. Δεν εχεις να χασεις τιποτα αντιθετως εχεις να κερδισεις παρα πολλα.

καλη δυναμη!

 

η μαγνητική για πιο λόγο???

 

με άγχωσες τώρα!!!

Link to comment
Share on other sites

μαζι με τις εξετασεις που θα κανεις κανε και μια μαγνητικη εγκεφαλου. Διαρκει 20 λεπτα ειναι ανωδινη και ειναι δωρεςαν με το ικα. Δεν εχεις να χασεις τιποτα αντιθετως εχεις να κερδισεις παρα πολλα.

καλη δυναμη!

 

Καλέ τί να την κάνει την μαγνιτική εγκεφάλου η κοπέλα;;; Το να κάνει μια εξέταση μόνο και μόνο επειδη είναι τσάμπα χωρίς να τη χρειάζεται τί νόημα έχει; Αγχος χωρίς λόγο! Επίσης δεν είναι 20 λεπτά και χρειάζεται παραπεμπτικό απο γιατρό.

 

Στο προκείμενο τώρα...

αγαπητη φίλη σε νοιώθω! Και εγω τα ίδια περνάω. Η μικρή μου ειναι 8 σχεδόν μηνων. Δεν πίνει νερο, δεν παίρνει μπουκάλι καθόλου, τρώει μικρές ποσότητες στερεων και θηλάζει αρκετές φορές τη μέρα και 2-3 τη νυχτα. Εχω ένα ακομα παιδάκι που ξυπνάει κι αυτο 1-2 φορές τη νυχτα. Ολη νυχτα είμαι στο πέρα- δώθε λοιπόν. Επίσης δουλευω :-( Εχω όλα τα συμπτώματα που αναφέρεις. Οχι όλες τις μέρες το ίδιο. Κάποιες μέρες είναι καλύτερα,κάποιες μέρες σέρνομαι εντελώς.

Εκανα εξετάσεις αίματος. Αιματοκρίτη, χολιστερινη, φεριτίνη... πρέπει να σου πω ότι ενω πάντα ημουν στα όρια της αναιμίας, τωρα έχω αιματοκρίτη 38! Μιλάμε δεν το έχω ξαναδεί αυτό το νούμερο! Η φεριτίνη κι αυτη καλή αλλά και πάλι εγω καλα΄δεν νοιώθω!

Εχω πάρει 5 κιλά επειδή τρώω "καλά" μπας και νοιώσω καλά, αλλά και πάλι τίποτα!

Νομίζω λοιπόν πως απλά είναι εξάντληση λόγω συνεχιζόμεης αυπνίας και τρεξήματος. Συν ο θηλασμός που είναι απαιτητικός... εεεεε πόσο να αντέξει αυτο το κορμί;;;:mrgreen:

Εγω κάνω υπομονή και ελπίζω... Αλλη λύση δεν βρήσκω

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλέ τί να την κάνει την μαγνιτική εγκεφάλου η κοπέλα;;; Το να κάνει μια εξέταση μόνο και μόνο επειδη είναι τσάμπα χωρίς να τη χρειάζεται τί νόημα έχει; Αγχος χωρίς λόγο! Επίσης δεν είναι 20 λεπτά και χρειάζεται παραπεμπτικό απο γιατρό.

 

Στο προκείμενο τώρα...

αγαπητη φίλη σε νοιώθω! Και εγω τα ίδια περνάω. Η μικρή μου ειναι 8 σχεδόν μηνων. Δεν πίνει νερο, δεν παίρνει μπουκάλι καθόλου, τρώει μικρές ποσότητες στερεων και θηλάζει αρκετές φορές τη μέρα και 2-3 τη νυχτα. Εχω ένα ακομα παιδάκι που ξυπνάει κι αυτο 1-2 φορές τη νυχτα. Ολη νυχτα είμαι στο πέρα- δώθε λοιπόν. Επίσης δουλευω :-( Εχω όλα τα συμπτώματα που αναφέρεις. Οχι όλες τις μέρες το ίδιο. Κάποιες μέρες είναι καλύτερα,κάποιες μέρες σέρνομαι εντελώς.

Εκανα εξετάσεις αίματος. Αιματοκρίτη, χολιστερινη, φεριτίνη... πρέπει να σου πω ότι ενω πάντα ημουν στα όρια της αναιμίας, τωρα έχω αιματοκρίτη 38! Μιλάμε δεν το έχω ξαναδεί αυτό το νούμερο! Η φεριτίνη κι αυτη καλή αλλά και πάλι εγω καλα΄δεν νοιώθω!

Εχω πάρει 5 κιλά επειδή τρώω "καλά" μπας και νοιώσω καλά, αλλά και πάλι τίποτα!

Νομίζω λοιπόν πως απλά είναι εξάντληση λόγω συνεχιζόμεης αυπνίας και τρεξήματος. Συν ο θηλασμός που είναι απαιτητικός... εεεεε πόσο να αντέξει αυτο το κορμί;;;:mrgreen:

Εγω κάνω υπομονή και ελπίζω... Αλλη λύση δεν βρήσκω

 

 

αχ..ακριβώς οπως τα λες!!...

και επισης όπως λες και εσύ '''τρώω "καλά" μπας και νιώσω καλά΄΄΄αλλα΄ τίποτα..και εγω εχω βάλει κιλά εν όλοι λένε πως ο Θηλασμός αδυνατίζει!!

 

υπομονη κανω και εγώ ...αλλα καμια φορα φοβάμαι μηπως απο την κούραση πάθω τιποτα..

 

παντως θα παω σιγουρα για εξαιτασεις..

 

τωρα για την μαγνητική που λεει η κοπέλα παραπάνω ..ελπίζω να μην είναι γιατρός και βλέπει κατι άλλο κακο σε αυτα τα συμπτώματα...

ας μας απαντήσει γιατι αγχωθηκα..αλήθεια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

επίσης και η περίοδός που μου ηρθε στον 4 μηνά ειναι πλέον πολυ δύσκολη γιατί καμιά βδομάδα πριν κυριολεκτικά πεθαίνω σε πονοκέφαλο και πόνους περιόδου που δεν είχα ποτε πριν...

Τα συμπτώματα που περιγράφεις συνδέονται πιθανόν με ορμονικές και άλλες λειτουργίες, με έλλειψη μακροστοιχείων (όπως το μαγνήσιο, το ασβέστιο...) με έλλειψη βιταμινών (ίσως D και B6)

 

Ειδικά για το μαγνήσιο: είναι απαραίτητο σε πολλές λειτουργίες και όταν χρειάζεται, το απορροφάει ο οργανισμός από τα κόκκαλα, οπότε στις εξετάσεις αίματος μπορεί να φαίνεται φυσιολογικό. Το γράφω γιατί μπορεί να ξεφύγει της προσοχής αν δεν περιγράψεις στο γιατρό και άλλα συμπτώματα που συνδέονται με την έλλειψή του.

 

(Το μαγνήσιο φαίνεται να μειώνεται σημαντικά στο τέλος της εγκυμοσύνης και σε συνδυασμό με το ότι η εμμηνορυσία ξεκίνησε πριν προλάβει το σώμα να επαναφέρει το μαγνήσιο στα προηγούμενα επίπεδα, ίσως να συνδέεται με το έντονο προεμμηνορυσιακό σύνδρομο.)

 

Πέρα από το έντονο ΠΕΣ και τους πονοκεφάλους, πρόσεξε αν έχεις και άλλα συμπτώματα που μπορεί να βοηθήσουν το γιατρό να σε καθοδηγήσει καλύτερα στις εξετάσεις που θα σε παραπέμψει να κάνεις.

 

λέτε να φταίει ο θηλασμός? τι να κάνω κορίτσια?????

είμαι σε απόγνωση..

Τα συμπτώματα που περιγράφεις συνδέονται με υπερκόπωση, έλλειψη ύπνου, ορομονικές διαταραχές, άλλα προβλήματα, έλλειψη ιχνοστοιχείων και βιταμινών (που είναι και αιτία και αποτέλεσμα της υπερκόπωσης και της έλλειψης ύπνου).

Ακόμη και αν ενοχοποιούνταν ο θηλασμός γι' αυτά τα συμπτώματα, θα έπρεπε πρώτα να αποκλείσεις όλα τα άλλα πιθανά παθολογικά αίτια.

 

Το μεγάλωμα ενός μωρού είναι πολύ απαιτητικό, ανεξάρτητα από το αν θηλάζεις ή όχι. Αν έχεις και άλλες υποχρεώσεις και μειωμένη βοήθεια, τότε είναι ακόμη πιο δύσκολα και δεν είσαι σούπερ γούμαν!

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...