Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΩΡΑΚΙΣΜΕΝΕΣ ΠΟΡΤΕΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ.....


Recommended Posts

Εμείς τώρα ψαχνόμαστε. Καταρχήν έχω ένα θέμα με τις εταιρίες που λόγω κρίσης κλείνουν, όπως η Πλαίσιο, η Protecta κλπ. Σε αυτές αν χάσεις το κλειδί θα πρέπει να αλλάξεις κλειδαριά, έτσι δεν είναι;

Μετά μας λένε για μονή ή διπλή θωράκιση, έξτρα χρέωση για ξύλο και από μέσα, έξτρα κόστος για το πόμολο και άλλες σαχλαμάρες, τα οποία μεταφράζονται από 850 έως 1500 ευρώ με απόδειξη που κυμαίνεται!!!! Επιπλέον, εσείς θα εμπιστευόσαστε μικρότερους κατασκευαστές; που ξέρω εγώ αν έχουν τίποτα περίεργους μέσα στη δουλειά τους και κλέβουν τα αντικλείδια;; Αν λέω μπούρδες, ευχαρίστως διορθώστε με.

1ciWp3.pngnEMKp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμείς τώρα ψαχνόμαστε. Καταρχήν έχω ένα θέμα με τις εταιρίες που λόγω κρίσης κλείνουν, όπως η Πλαίσιο, η Protecta κλπ. Σε αυτές αν χάσεις το κλειδί θα πρέπει να αλλάξεις κλειδαριά, έτσι δεν είναι;

Μετά μας λένε για μονή ή διπλή θωράκιση, έξτρα χρέωση για ξύλο και από μέσα, έξτρα κόστος για το πόμολο και άλλες σαχλαμάρες, τα οποία μεταφράζονται από 850 έως 1500 ευρώ με απόδειξη που κυμαίνεται!!!! Επιπλέον, εσείς θα εμπιστευόσαστε μικρότερους κατασκευαστές; που ξέρω εγώ αν έχουν τίποτα περίεργους μέσα στη δουλειά τους και κλέβουν τα αντικλείδια;; Αν λέω μπούρδες, ευχαρίστως διορθώστε με.

 

οταν αλαξα κλειδαρια στην πορτα ασφαλειας που ειχα!τα κλειδια ηταν μεσα σε σακουλακι απο την εταιρια (εβαλα την omega plus της esety)και το ανοιξα εγω.για την συγκεκριμενη κλειδαρια δεν μπορεις να βγαλεις αντικλειδι οπου να ναι μονο σε esety points και παλι πρεπει να ειχεις και την καρτα που περιεχεται μαζι που ειναι μοναδικη για καθε κλειδαρια.η Omega plus σου δινει δυο ζωες ακομα αν χασεις ενα απο τα αρχικα κλειδια χωρις αναγκη κλειδαρα η αλαγη κλειδαριας.θα μπορουσες να παραγειλεις μια πορτα απο μικροτερους κατασκευαστες και να ζητησεις την συγκεκριμενη κλειδαρια να τοποθετηθειοταν στην φερουν σπιτι και να ανοιξεις εσυ τα κλειδια.η κλειδαρια με τοποθετηση και defender μαγγανιου μου κοστισε 290Ε

Link to comment
Share on other sites

Είναι στη δουλειά μου αυτό το είδος και γνωρίζω ότι το παν στην πόρτα ασφαλείας είναι η κλειδαριά, όπως το είπαν και πιό πάνω.

Η θωράκιση παίζει ρόλο ώστε να είναι βαριά η πόρτα και να έχει πολλά σημεία κλειδώματος και χοντρούς μεντεσέδες που την κρατάνε, έτσι ώστε να μην μπορεί να παραβιαστεί από γύρω-γύρω, αλλά αν η κλειδαριά δεν είναι καλή, δεν έχει αξία η θωράκιση γιατί οι κλέφτες θα την ανοίξουν από την κλειδαριά σαν κύριοι. Γι'αυτό έχουν βγει κάποια ειδικά επιστόλια ασφαλείας, στην αγορά λέγονται defender (ντιφέντερ), τα οποία καλύπτουν την τρύπα του κλειδιού και είναι απαραβίαστα. Επίσης μετά την αλματώδη πρόοδο της τεχνικής των διαρρηκτών, δεν θεωρούνται πλέον τόσο ασφαλείας οι κλειδαρίες με τα κλειδιά χρηματοκιβωτίου (αυτά που στη βάση τους είναι τετράγωνα με δοντάκια στις πλευρές) αν δεν έχουν defender, και η καλύτερη κλειδαριά είναι αυτή με κύλινδρο ασφαλείας και defender σε πόρτα με πάνω από 12 σημεία κλειδώματος.

Επίσης, για να έχουμε ασφάλεια κλειδώνουμε πάντα, δεν αφήνουμε ποτέ τα κλειδιά πίσω από την πόρτα (την ανοίγουν αμέσως), παραλαμβάνουμε από τον τοποθετητή τα κλειδιά μόνο σε σφραγισμένο σακουλάκι, δεν δίνουμε τα κλειδιά σε βοηθούς και ξένους ανθρώπους.

Μία καλή θωρακισμένη πόρτα κοστίζει περίπου 900 Ευρώ ανάλογα με τις διαστάσεις και το σχέδιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα,

Συφωνώ με την/τον epang, τα ίδια ακριβώς είπαν και σε μας που ρωτήσαμε τελευταία για να αντικαταστήσουμε την κλειδαριά που έχουμε. Μας είπαν επίσης και για κάτι κλειδαριές που τοποθετούνται στην εσωτερική πλευρά της πόρτας, δηλαδή δεν είναι ορατές απ' έξω και αυξάνουν κάπως το επίπεδο ασφαλείας. Πάντως επειδή κι εμείς τελευταία ψαχνόμαστε πολύ με το συγκεκριμένο θέμα όπως όλος ο κόσμος άλλωστε, καταλήξαμε μετά από μεγάλη έρευνα αγοράς ότι δεν υπάρχει κλειδαριά που να μην παραβιάζεται, απλώς ότι παραπάνω βάλει κανείς, κερδίζει ουσιαστικά χρόνο και τίποτα παραπάνω. Το καλύτερο είναι ένα καλό σύστημα συναγερμού σε συνδιασμό με μία καλή κλειδαριά. Εάν μας διαβάζει κάποιος είδικός σε θέματα συναγερμών, καλό θα ήταν να μας πει την άποψή του νομίζω.

βετα:lol:

Link to comment
Share on other sites

.... δεν υπάρχει κλειδαριά που να μην παραβιάζεται, απλώς ότι παραπάνω βάλει κανείς, κερδίζει ουσιαστικά χρόνο ....

 

Για να παραβιάσει κάποιος πολύ ικανός ληστής θωρακισμένη πόρτα με κλειδαριά όπως την περιέγραψα παραπάνω, θα πρέπει να προσπαθεί για 20 λεπτά και να κάνει πολύ θόρυβο έξω από την πόρτα.. (αλλά σε τέτοιες συνθήκες θα μπορεί να σου γκερμίσει και τον τοίχο για να μπει...)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμείς αυτή που παραγγείλαμε είναι με κλειδί που στο δίνουν σε σακουλάκι! Επίσης μου είπανε πως δεν υπάρχει κλειδί που δεν αντιγράφετε! Όσοι το υποστηρίζουν είναι ψέμα! Αυτό που συμβαίνει είναι να κρατάνε τις μήτρες οι εταιρίες ώστε να μη διαρέυσουν προς τα έξω! Απο κει και πέρα... πάντα υπάρχουν καλοθελητές οπότε δύσκολα είσαι σίγουρος! Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να αλλάζουμε αφαλό μετά από κάποιο καιρό, με αφαλούς τελευταίας γενιάς που δεν έχουν κυκλοφορήσει ακόμη οι μήτρες τους προς το ευρύ κοινό!!!

 

Εμείς παραγγείλαμε μία πόρτα με τέτοιο κλείδωμα!

 

TOKYO.pngΜου φάνηκε πολύ εντυπωσιακό το ότι μόνο με μια φορά αν γυρίσεις το κλειδί, κλειδώνει ολοκληρωτικά! Αυτή που έχουμε τώρα στο σπίτι πρέπει να γυρίσεις 3 φορές το κλειδί για να ασφαλίσει!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα !!!

Κορίτσια όπως είπα και παλιότερα η συγκεκριμένη εταιρεία είναι κορυφαία σε τέτοια συστήματα. Έχουν τελευταίας τεχνολογίας προτάσεις (πήγα πριν 20 ημέρες με την κουμπάρα μου) και κυριολεκτικά τρελαθήκαμε. Έχουν πόρτα που σε προειδοποιεί όταν την πλησιάζεις , πόρτα που αν την χτυπήσεις έχει αισθητήρα , κλειδιά με μαγνητικές επαφές κ.α. τέτοια τρελά. Δυστυχώς beta μου ΔΕΝ έχουν υποκατάστημα στην Αθήνα . Στο site ¨sxedio-portes ¨ θα βρεις αυτά που ρώτησες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλησπερα σας

Ειδα οσα εχουν γραφτει στο φορουμ γυρω απο τις πορτες ασφαλειας και θα ηθελα να σας ενημερωσω και εγω γυρω απο την πορτα ασφαλειας καθως εχω μια εταιρεια κατασκευης πορτων ασφαλειας.

1. στο τμημα της κατασκευης πρεπει να ενημερωνεστε για το παχος της λαμαρινας που χρησιμοποιητε συνηθως ειναι μεχρι 8 δεκατα του χιλιοστου εμεις χρησιμοποιουμε 12,5 δεκατα του χιλιοστου (η φραση ατσαλινη θωρακιση ειναι η τεχνικη ονομασιας της λαμαρινας) οι περισσοτερες λαμαρινες ειναι ηλεκτρογαλβανιζε δηλαδη εχουν υποστει επεξεργασια γαλβανισματος β ποιοτητα και δεν ειναι γαλβανισμενες εξ ολοκληρου οπως οι λαμαρινες που χρησιμοποιουμε εμεις .

2. Σχετικα με την κλειδαρια πρεπει να εχει defender που προστατευει τον κυλινδρο της κλειδαριας απο τρυπημα η και σπασιμο της.

Ενα αλλο σημειο που πρεπει να προσεξετε αν θελετε να εχετε μεγαλυτερη ασφαλεια ειναι το οτι η κλειδαρια σας πρεπει να εχει το συστημα του καταπελτη η το bombing που και τα δυο αποτρεπουν την διαρηξη αλλα παραλληλα καταστρεφουν και την κλειδαρια σας θα πρεπει να βαλετε νεα .

Οσο για της κλειδαριες που εχουν κυκλοφορησει στην αγορα ως απαραβιαστες δεν υπαρχουν απλα καποιοι τυποι κλειδαριων δεν αντιγραφονται τοσο ευκολα τα κλειδια τους λογο του οτι ειναι νεες στην αγορα με την παροδο 1-2 ετων εχουν την ιδια ευκολια αντιγραφης κλειδιου.

3.Για μεγαλυτερη ασφαλεια (οταν βρισκεστε στην οικια σας ) υπαρχουν πορτες που δινουν ασφαλεια ακομα και αν δεν ειναι κλειδωμενες με ενα προσθετο μηχανικο πυρο οι πορτες μας τον εχουν.

3. Ενα αλλο σημειο ειναι η τοποθετηση της πορτας πολλοι την τοποθετουν με αφρο πολλυουρεθανης οπως τις εσωτερικες πορτες ενω πρεπει να γινεται στερεωση της πορτας με ραβδους στερεωσεως μεσα στην τοιχοποιοια εμεις χρησιμοποιουμε ραβδους στερεωσεως 25 cm

4. Στην Αττικη κατασκευαστες πορτων ασφαλειας ειναι ελαχιστοι.

Οι περισσοτεροι τις εμπορευονται απο Κινα ,Τουρκια τις κανουν Ευρωπαικες μεσω Ιταλιας και τις εισαγουν ως δικες τους κατασκευες (καλο θα ηταν να δειτε το εργοστασιο κατασκευης τους που οι περσσοτεροι δεν εχουν) .

5 Το κοστος σε μια τετοια πορτα ειναι το ελαχιστο 1000 ευρω συν φπα η οποια ειναι μια ανταγωνιστικη τιμη

6 Μπορει να ενθουσιαστει ενας πελατης απο πορτα ασφαλειας με πολλα κλειδωματα και με κοστος 500 η 600 ευρω αλλα ειναι πορτα αμφιβολου ποιοτητας καλο ειναι να βλεπετε και τα παραπανω χαρακτηριστικα

Και μην ξεχνατε οτι κλειδωνει ξεκλειδωνει

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια, χθες το απόγευμα όταν γυρίσαμε από έξω στο σπίτι, διαπιστώσαμε ότι είχαμε κλειδωθεί έξω και ΄μάλιστα είχαμε αφήσει το κλειδί πάνω στην πόρτα από μέσα,

φωνάξαμε κλειδαρά και μας άνοιξε και μας είπε ότι δεν πρέπει να αφήνουμε το κλειδί στην πόρτα όταν είμαστε μέσα γιατί ανοίγει πολύ εύκολα,

επίσης, και αυτό μου έκανε τρομερή εντύπωση, είπε ότι υπάρχουν συγκεκριμένες μάρκες κλειδαριών ασφαλείας που ανοίγουν με κλειδιά πασπαρτού δηλ. που έχουν κλέψει τους κωδικούς από τις εταιρείες κατασκευής και ανοίγουν σαν κύριοι!!

Έχετε ακούσει αν κάτι τέτοιο είναι αλήθεια γιατί τρομοκρατήθηκα λίγο!

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, χθες το απόγευμα όταν γυρίσαμε από έξω στο σπίτι, διαπιστώσαμε ότι είχαμε κλειδωθεί έξω και ΄μάλιστα είχαμε αφήσει το κλειδί πάνω στην πόρτα από μέσα,

φωνάξαμε κλειδαρά και μας άνοιξε και μας είπε ότι δεν πρέπει να αφήνουμε το κλειδί στην πόρτα όταν είμαστε μέσα γιατί ανοίγει πολύ εύκολα,

επίσης, και αυτό μου έκανε τρομερή εντύπωση, είπε ότι υπάρχουν συγκεκριμένες μάρκες κλειδαριών ασφαλείας που ανοίγουν με κλειδιά πασπαρτού δηλ. που έχουν κλέψει τους κωδικούς από τις εταιρείες κατασκευής και ανοίγουν σαν κύριοι!!

Έχετε ακούσει αν κάτι τέτοιο είναι αλήθεια γιατί τρομοκρατήθηκα λίγο!

 

Ισχυει αυτο που σου ειπαν. Οι απλες στανταρ κλειδαριες ασφαλειας ανοιγουν με πασπαρτου. Και οταν αφηνετε κλειδι απο μεσα κλειδωνετε και το τραβατε λιγο πισω να μην ειναι μεσα στην κλειδαρια.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπερα σας

Ειδα οσα εχουν γραφτει στο φορουμ γυρω απο τις πορτες ασφαλειας και θα ηθελα να σας ενημερωσω και εγω γυρω απο την πορτα ασφαλειας καθως εχω μια εταιρεια κατασκευης πορτων ασφαλειας.

1. στο τμημα της κατασκευης πρεπει να ενημερωνεστε για το παχος της λαμαρινας που χρησιμοποιητε συνηθως ειναι μεχρι 8 δεκατα του χιλιοστου εμεις χρησιμοποιουμε 12,5 δεκατα του χιλιοστου (η φραση ατσαλινη θωρακιση ειναι η τεχνικη ονομασιας της λαμαρινας) οι περισσοτερες λαμαρινες ειναι ηλεκτρογαλβανιζε δηλαδη εχουν υποστει επεξεργασια γαλβανισματος β ποιοτητα και δεν ειναι γαλβανισμενες εξ ολοκληρου οπως οι λαμαρινες που χρησιμοποιουμε εμεις .

2. Σχετικα με την κλειδαρια πρεπει να εχει defender που προστατευει τον κυλινδρο της κλειδαριας απο τρυπημα η και σπασιμο της.

Ενα αλλο σημειο που πρεπει να προσεξετε αν θελετε να εχετε μεγαλυτερη ασφαλεια ειναι το οτι η κλειδαρια σας πρεπει να εχει το συστημα του καταπελτη η το bombing που και τα δυο αποτρεπουν την διαρηξη αλλα παραλληλα καταστρεφουν και την κλειδαρια σας θα πρεπει να βαλετε νεα .

Οσο για της κλειδαριες που εχουν κυκλοφορησει στην αγορα ως απαραβιαστες δεν υπαρχουν απλα καποιοι τυποι κλειδαριων δεν αντιγραφονται τοσο ευκολα τα κλειδια τους λογο του οτι ειναι νεες στην αγορα με την παροδο 1-2 ετων εχουν την ιδια ευκολια αντιγραφης κλειδιου.

3.Για μεγαλυτερη ασφαλεια (οταν βρισκεστε στην οικια σας ) υπαρχουν πορτες που δινουν ασφαλεια ακομα και αν δεν ειναι κλειδωμενες με ενα προσθετο μηχανικο πυρο οι πορτες μας τον εχουν.

3. Ενα αλλο σημειο ειναι η τοποθετηση της πορτας πολλοι την τοποθετουν με αφρο πολλυουρεθανης οπως τις εσωτερικες πορτες ενω πρεπει να γινεται στερεωση της πορτας με ραβδους στερεωσεως μεσα στην τοιχοποιοια εμεις χρησιμοποιουμε ραβδους στερεωσεως 25 cm

4. Στην Αττικη κατασκευαστες πορτων ασφαλειας ειναι ελαχιστοι.

Οι περισσοτεροι τις εμπορευονται απο Κινα ,Τουρκια τις κανουν Ευρωπαικες μεσω Ιταλιας και τις εισαγουν ως δικες τους κατασκευες (καλο θα ηταν να δειτε το εργοστασιο κατασκευης τους που οι περσσοτεροι δεν εχουν) .

5 Το κοστος σε μια τετοια πορτα ειναι το ελαχιστο 1000 ευρω συν φπα η οποια ειναι μια ανταγωνιστικη τιμη

6 Μπορει να ενθουσιαστει ενας πελατης απο πορτα ασφαλειας με πολλα κλειδωματα και με κοστος 500 η 600 ευρω αλλα ειναι πορτα αμφιβολου ποιοτητας καλο ειναι να βλεπετε και τα παραπανω χαρακτηριστικα

Και μην ξεχνατε οτι κλειδωνει ξεκλειδωνει

 

 

 

 

 

αχ πόσο δίκιο έχεις ότι πληρώνεις παίρνεις γράφτηκα σήμερα στο φόρουμ μόνο και μόνο μπας και γλιτώσω κανέναν από αυτήν την εταιρεία που βγαίνει στο edit admin πλασάρει φθηνή τιμή και έτσι την πάτησα και γω έδωσα 350? προκαταβολή η πόρτα εδώ και 1,5 μήνα άφαντη. προσπαθώ να βρω υπεύθυνο και δεν υπάρχει πουθενά από εκεί που την πήρα στο περιστέρι δεν ανοίγουν καν την πόρτα μου κλείνουν τα τηλέφωνα στη μούρη και σε βάζουν να καλείς συνεχεία σε ένα τηλέφωνο mediatel που έχω χαλάσει ήδη 150? για να καταφέρω να μιλήσω με κάποιους που απλά μου λένε συνέχεια καινούριες ημερομηνίες παραλαβής. ήδη δηλαδή μου έχει κοστίσει μαζί με τα τηλέφωνα 850? μέχρι τώρα να πω ότι παραγγελίες δέχονται από το σταθερό τηλ που έχουν στο site (είναι εξωτερικοί συνεργάτες) από τη στιγμή που την κλείσεις την παραγγελία και μετά σε στέλνουν στη mediatel 2.5?/λεπτό. πιστεύω ότι θα μου την βάλουν ακριβώς την 45η ημέρα που λένε και στο συμβόλαιο ότι είναι το αργότερο αλλά και πάλι δεν είμαι και σίγουρη όπως και να χουν τα βγάλαν τα λεφτά τους.αν δεν δω φως θα απευθυνθώ στο συνήγορο του πολίτη αναγκαστικά. προσέξτε μην την πατήσετε και σεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Παιδιά καταρχήν θα ήθελα να σας ευχαριστήσω πολύ για το θέμα που έχετε ανοίξει.

Για όποιον ενδιαφέρεται για θωρακισμένη- αυτή την περίοδο- αυτά που γράφεται είναι πολύ ενδιαφέρον και εξαιρετικά χρήσιμα, πιστεύω.

Προσωπικά όταν ήταν να αλλάξουμε την πόρτα στο σπίτι απευθύνθηκα εδώ legnodoors.gr[/u] μου είχε μιλήσει ένας φίλος προηγουμένως.

Ήταν άψογη η εταιρεία. Απίστευτα εξυπηρετικοί και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος! Σίγουρα θα σας την συνιστούσα.

 

Το πολύ σημαντικό που έμαθα εκ των υστέρων και εγώ είναι ότι εν τέλει και η τοποθέτηση της θωρακισμένης μετρά πάρα πολύ. Ακόμη και την καλύτερη πόρτα να αγοράσει κάποιος, με τα καλύτερα τεχνικά χαρακτηριστικά, εάν δεν έχει εγκατασταθεί σωστά τότε δεν έχει αποτέλεσμα.

 

Αυτά ήθελα να μοιραστώ μαζί σας, διότι πολλές φορές οι εταιρείες για να μειώσουν τα λειτουργικά προσλαμβάνουν άτομα εκτός χώρου για την τοποθέτηση και αυτό δυστυχώς το πληρώνουν οι πελάτες.

 

Βασικό είναι να επιλέγετε την εταιρεία με βάση το όνομα που έχει στην αγορά και όχι πάντα σύμφωνα με τις τιμές, γιατί για 20 και 40 ευρώ την έχει πληρώσει πολύ ακριβά πολύς κόσμος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...