Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΟΝΤΕΣΣΟΡΙΑΝΟ,ΦΩΤΕΙΝΟΥ,ΑΥΓΟΥΛΕΑ,ΠΡΩΤΗ ΠΡΟΒΑ


Recommended Posts

Γεια σας, και πάλι!

 

Εχοντας πάει στους παραπάνω σταθμούς σε προσπάθεια αναζήτησης για την μικρή μου, θέλησα να σας μεταφέρω εντυπώσεις, (ΜΟΝΟ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ) για να διευκολύνω όσους ψάχνουν προς τα εκεί, ή να ανταλλάξουμε απόψεις για τους συγκεκριμένους σταθμούς...

 

Μοντεσσοριανό στην Βαρυμπόπη, μου ζήτησαν 3500,00 ετησίως, άργίες μαζί με τα σχολεία, δεν τους δίνουν φαγητό, αλλά πρέπει να τα στειλεις με ταπερακι, τουαλέτες για ολα τα παιδακια μαζί, ο χωρος που κινουνται και τα κάνουν όλα ενα δωμάτιο, 16 παιδάκια με 1 παιδαγωγό και 1 μπαλαντέρ, παιχνίδια μόνο τα της μοντεσσοριανής εκπαίδευσης, πολύ ωραίος εξωτερικός χώρος μεσα στα δέντρα...

 

Φωτεινου στο Καματερο, περιποιημένο, 2 χωριστοι χωροι παιχνιδιου για μικροτερα και μεγαλύτερα, μικρή αυλίτσα, 16 περιίπου παιδάκια για 2 παιδαγωγούς (μπορει και παραπάνω) , απολυτη αρνηση σε περίοδο προσαρμογής στο να παρίσταται τις πρωτες μερες κάποιος γονιός, μου φάνηκε συμπαθητικό, 3500,00 το χρονο...

 

Αυγουλέα στο Περιστέρι, 5500,00 τον χρονο, με 1100,00 απευθειας προκαταβολη, πολύ ωραία στα προγράμματα και στα θεωρητικά, 8 νήπια με 2 παιδαγωγούς, δεν μου άρεσε όμως ο χώρος, με σκαλιά στον 1ο οροφο και παιχνίδι εξωτερικό σε .... ταράτσα :shock::shock::shock:

(αναρωτιέμαι αν διέθεταν στο νηπιαγωγείο ένα ωραίο χώρο και κήπο, πόσο θα ζήταγαν ????? 10.000,00 :? )

 

Πρωτη πρόβα στο Χαιδάρι, θα πάω σήμερα, και μου είπαν καλά λόγια....

Θα εκτιμούσα αν ξέρει κανείς κάτι.... :D

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ζήνα, θα μπορέσω μόνο να σχολιάσω το σχολείο του Αυγουλέα καθώς το είχα επισκεφτεί κι εγώ για την κόρη μου, Αν ενδιαφέρεσαι για παιδικό σταθμό ο χώρος που αναφέρεις στον 1ο όροφο είναι επιοικώς απαράδεκτος και πολύ χειρότερος από άλλους πιο οικονομικούς σταθμούς. Ειδικά η παιδική χαρά στην ταράτσα μου έκανε πολύ άσχημη εντύπωση. Απαράδεκτη!

Link to comment
Share on other sites

Ζήνα, θα μπορέσω μόνο να σχολιάσω το σχολείο του Αυγουλέα καθώς το είχα επισκεφτεί κι εγώ για την κόρη μου, Αν ενδιαφέρεσαι για παιδικό σταθμό ο χώρος που αναφέρεις στον 1ο όροφο είναι επιοικώς απαράδεκτος και πολύ χειρότερος από άλλους πιο οικονομικούς σταθμούς. Ειδικά η παιδική χαρά στην ταράτσα μου έκανε πολύ άσχημη εντύπωση. Απαράδεκτη!

 

Ετσι ακριβώς ειναι....

 

Καμμια σχέση παροχών και τιμής .... :?

.png
Link to comment
Share on other sites

κι εγώ πήγα στον Αυγουλέα - Λιναρδάτο κι ενώ οι χώροι του δημοτικού σχολείου μου άρεσαν πολυ οι χώροι του παιδικού σταθμού - νηπιαγωγείου ειναι απαράδεκτοί καθόλου φωτεινές αίθουσες και πολύ μικρές.... Ο αυλιος χώρος απαίσιος και τα δίδακτρα σε σχέση με τις παροχές ακριβά...

Κοίτα και τα "πρωτοβαδίσματα" είναι νέος σταθμός στον Κολωνό , πολύ όμορφοι χώροι και φωτεινοί σε κτήριο νεόδμητο χτισμένο από ότι μου είπανε ειδικά για να γίνει βρεφονηπιακός σταθμός οι κοπέλες που το έχουν είναι ιδιαίτερα συμπθείς και με άφησαν να παρευρίσκομαι στον χώρο καθόλη την διάρκεια της προσαρμογής της μικρής.....είμαι πολύ εχαριστημένη

το Τηλ του παιδικού είναι:210-5143020 και το σχολικό καλύπτει πολλές περιοχές

 

Τελικά ενώ εψαχνα για μεγάλο ιδιωτικό σχολείο κατέληξα σε έναν μικρό οικογενειακό σταθμό... πιστεύω οτι είναι πιο ζεστά από ότι στο απρόσωπο τεράστιο ιδιωτικό εκπαιδευτήριο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
κι εγώ πήγα στον Αυγουλέα - Λιναρδάτο κι ενώ οι χώροι του δημοτικού σχολείου μου άρεσαν πολυ οι χώροι του παιδικού σταθμού - νηπιαγωγείου ειναι απαράδεκτοί καθόλου φωτεινές αίθουσες και πολύ μικρές.... Ο αυλιος χώρος απαίσιος και τα δίδακτρα σε σχέση με τις παροχές ακριβά...

Κοίτα και τα "πρωτοβαδίσματα" είναι νέος σταθμός στον Κολωνό , πολύ όμορφοι χώροι και φωτεινοί σε κτήριο νεόδμητο χτισμένο από ότι μου είπανε ειδικά για να γίνει βρεφονηπιακός σταθμός οι κοπέλες που το έχουν είναι ιδιαίτερα συμπθείς και με άφησαν να παρευρίσκομαι στον χώρο καθόλη την διάρκεια της προσαρμογής της μικρής.....είμαι πολύ εχαριστημένη

το Τηλ του παιδικού είναι:210-5143020 και το σχολικό καλύπτει πολλές περιοχές

 

Τελικά ενώ εψαχνα για μεγάλο ιδιωτικό σχολείο κατέληξα σε έναν μικρό οικογενειακό σταθμό... πιστεύω οτι είναι πιο ζεστά από ότι στο απρόσωπο τεράστιο ιδιωτικό εκπαιδευτήριο.

 

Ευχαριστώ για τον κόπο σου να απαντήσεις , και ναι, η Αυγουλέα ειναι απαραδεκτη ως χώρος...

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παιδιά , μάλλον στο Πρωτη Πρόβα θα την στειλω την μικρή...

 

Πολύ συμπαθεις όλοι οσοι γνώρισα, πολύ ωραίος χώρος, κηπος μεγάλος δίπλα με παιδική χαρα, πολλά τμηματα για να χωρίζουν τα παιδάκια ανα χρόνο, και πολλές τουαλέτες , καθάρα, ωραιο μενου με σωστά φαγητά...

 

Επίσης , το μόνο που μου πρότεινε να πάω την μικρή (που την ειχα μαζί μου οταν πήγα) οποτε θέλω να αρχίζει να συνηθίζει και να παίξει, αλλά και θετικοί στην προσαρμογή με το να βρίσκομαι στο γραφείο την πρώτη μέρα μήπως το πάρει στραβά, ή να φύγει νωρίτερα, ή να μπουκάρω οποτε θέλω να βλέπω τι γίνεται...

 

Φαινεται καλό....

 

Το μόνο που με προβλημάτισε, ειναι ότι έχει εσωτερική σκάλα, για να ανέβουν τα παιδιά στον όροφο στα τμήματα, και μία σκάλα για αίθουσα κάτω, σαν ημιυπόγειο για θεατρα και κάποιες δραστηριότητες....

 

Ξέρει κανείς κάτι ??????

 

:?::?::?::?::?::?:

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ΕΜΕΙΣ ΣΤΕΛΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΟ ΣΤΑΘΜΟ ΦΩΤΕΙΝΟΥ

ΩΡΑΙΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ, ΚΑΛΟΙ ΧΩΡΟΙ, ΑΣΦΑΛΕΙΑ, ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ

ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ

 

ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ ΚΑΙ ΕΠΑΝΩ ΧΩΡΟ ΝΕΟ

 

ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΡΕΙΣ

Link to comment
Share on other sites

τελικά Ζήνα το έγραψε το μικρό σου στο συγκεκριμένο παιδικό?

 

Το έγραψα στην πρώτη πρόβα στο Χαιδάρι, και για αρχή το βλέπω καλό...

 

Δεν ξέρω βέβαια κάποιον άλλον γνωστό που έχει στείλει το παιδάκι του, και αυτό σαν γνώμη θα με ενδιέφερε....

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
Το έγραψα στην πρώτη πρόβα στο Χαιδάρι, και για αρχή το βλέπω καλό...

 

Δεν ξέρω βέβαια κάποιον άλλον γνωστό που έχει στείλει το παιδάκι του, και αυτό σαν γνώμη θα με ενδιέφερε....

 

 

Καλημέρα ,

τελικά μπορείς να μας πείς εντυπώσεις απο τον σταθμό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...