Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι άλλο θ'ακουσω!!!! [παλαιότερο θέμα]


eleni^^

Recommended Posts


Διαφημίσεις


πριν μείνω έγκυος άκουγα διάφορα περί θηλασμού και συμφωνούσα γιατί απλά δεν ήξερα..τώρα όμως το έψαξα το θέμα ξέρω και έχω και άποψη.

γνωστή μου θήλασε μόνο στο μιευτήριο γιατί της είπε ο παιδιάτρος ότι το μωρό δεν χορταίνει και πρέπει να πάρει βάρος....

άλλη γνωστή δεν θήλασε γιατί έχει μεγάλη ρώγα:shock::shock::shock:

 

τι να πείς.........

Q3V6p3.png

 

Nhh7p3.png

Link to comment
Share on other sites

κι αλλη γνωστη δε θηλασε γιατι λεει τις πρωτες φορες που εβγαλε με το θηλαστρο εβγαλε μονο 10ml αρα δεν ειχε γαλα, αρα ησυχασε απο το μπελα!!!!!!!!!!

 

γιατι ολες εμεις που αναγκαστηκαμε και βγαλαμε με το θηλαστρο τη πρωτη φορα βγαλαμε πανω απο 200ml!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια για μενα εκτος του οτι η κορη μου δε θα αναξαρτοποιηθει ποτε το πιο θεικο ηταν οταν στο εβδομο μηνα θηλασμου μου ειπαν οτι οπως το παω το παιδι θα γινει λεσβια!!!!! φυσικα δεν εμαθε ποτε οτι θηλαζαμε μεχρι τα 2,5! τωρα με τα διδυμα εχω ολοι αναρωτιουνται μα καλα τους φτανει μονο το δικο σου? δε θα δωσεις συμληρωμα? ακομη ομως δεν κυκλοφορουμε προς τα εξω οποτε ποιος ξερει τι αλλο θα ακουσω!!!!!!!!!!!!!!;)

Link to comment
Share on other sites

επισης καταγγελω το γεγονος οτι τεταρτη μερα στο νοσοκομειο οταν εκανα τα διδυμα περναει γιατρος της διπλανης μου και βλεπει τα καρτελακι Α.Θ. και τι μου λεει..." τι ειναι παλι αυτο ? αποκλειστικος σε διδυμα??? τοσα χρονια μονο μια ειδα που τα καταφερε!" με ενα υφος που ελεγε μην ελπιζεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειπαμε κορασιδες..............

ολοι οι αλλοι ξερουν... μονο εσεις δε ξερετε. δε το καταλαβαινετε;;;;

αφηστε τους λοιπον να αποφασισουν για εσας.... αφου αυτοι ξερουν!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Tα εχω γραψει και στο τοπικ των αλλεργιων αλλα μου φαινεται οτι εδω ταιριαζουν καλυτερα!!Το μωρο μου θηλαζει αποκλειστικα και εχει εμφανισει αλλεργια.Το πηγαμε λοιπον σε αλλεργιολογο.

 

Μολις του ειπα οτι το μωρο θηλαζει και θα ηθελα να το θηλασω οσο περισσοτερο γινεται ηταν σα να κουναγα σε ταυρο κοκκινο πανι

 

Μου εξηγησε οτι:

-Ειχε δυο πελατισσες που θηλασαν δυο χρονια που εμφανισαν και οι δυο καρκινο του μαστου και να το ξερω οτι εαν θηλασω τοσο πολυ κινδυνευω!!!

-Οτι τα ζωα διωχνουν τα μικρα τους και ετσι και εγω πρεπει να διωξω το μωρο για να το βοηθησω να αυτονομηθει!!

-Οτι θηλαζω για συναισθηματικους λογους και να προσεξω γιατι το μωρο ειναι ανθρωπακι και οχι παιχνιδι για να παιζω μαζι του και να ρισκαρω την ψυχικη του υγεια.

-Οτι θα κανταντησω σαν τις τσιγγανες που θηλαζουν μεχρι το παιδι να φαει παγωτο!!!!

-Οτι εχω βολευτει με το θηλασμο γιατι δεν αποστειρωνω αλλα δε κοιταω το καλο του μωρου μου!!

-Οτι το γαλα μου ειναι ελαφρυ και εχει πολλη ζαχαρη για αυτο παχαινει το μωρο!!

-Οτι τα γαλατα που κυκλοφορουν ειναι παρα πολυ καλα!!!

-Οτι πως κανω ετσι πια!Μου λεει τι σου εχει κανει η αγελαδιτσα!!!!!!

Και παρα πολλα αλλα.........εαν δεν ηξερα λιγα πραγματα φευγοντας απο εκει θα νομιζα οτι η υγεια μου και η υγεια του παιδιου μου κινδυνευουν απο το μητρικο γαλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς αισίως κλείσαμε τους 7 μήνες και συνεχίζουμε, με αποτέλεσμα να βλέπω όλο και περισσότερες ξινισμένες φάτσες γύρω μου όταν έρχεται η κουβέντα περί θηλασμού... Και το μωρό κοιμάται ακόμα στο δωμάτιό μας, οπότε έχουν αρχίσει και τα σχόλια περί προσκόλλησης, ανασφάλειας, οιδιπόδειου συμπλέγματος και άλλα τέτοια γουστόζικα!

Τι ζόρι τραβάνε δεν μπορώ να καταλάβω...

Oσον αφορά το θηλασμό σίγουρα δεν μπορεί κανείς να πεί κουβέντα σίγουρα είναι το πιο σωστό για το μωρό και όσο περισσότερους μήνες κρατήσει τόσο το καλύτερο για εκείνο και μπράβο στις μητέρες που το καταφέρνουν και κρατάνε το θηλασμό τόσο καιρό. Αυτό που με απασχολεί σε αυτά που γράφεις είναι οτι το παιδί κοιμάται ακόμη στο δωμάτιο σας όχι για κανέναν άλλο λόγο αλλά γιατί μετά θα δυσκολευθεί εκεινο πολύ περισσότερο να πάει στο δικό του δωμάτιο. Αυτό το έπαθα κι εγώ με τον πρώτο μου γιό. Τόν είχα μέχρι 7 μηνών στο δωμάτιο μου, βλέπεις δεν άντεχα να τον αποχωριστώ.Αλλά μετά διαδραματίστηκαν στο σπίτι μας σκηνές απείρου κάλους όταν εκτός από τα βραδυνά κλάματα που τον πρώτο μήνα μας κρατούσαν ξύπνιους όλους καθώς δεν εννοούσε να ηρεμήσει μόλις αντιλαμβανόταν οτι τον έχουμε πάει κοιμησμένο πάντα στο δωμάτιο του αλλά και γιατί από τον όγδοο μήνα και πέρα κατέβαινε το θηρίο από την κούνια το βράδυ και ερχόταν μπουσουλώντας στο κρεββάτι μας μέχρι να κόψει αυτή την συνήθεια έφτασε σχεδόν δύο χρόνων. Τα διδυμάκια μου πάλι τα έβγαλα σε ηλικία 3 περίπου μηνών από το δωμάτιο μας και όλα καλά δεν είχαμε προβλήματα με τι νέο περιβάλλον και από την άλλη είχαμε την ενδοεπικοινωνία και τα ακούγαμε μόλις ξύπναγαν.

Link to comment
Share on other sites

Tα εχω γραψει και στο τοπικ των αλλεργιων αλλα μου φαινεται οτι εδω ταιριαζουν καλυτερα!!Το μωρο μου θηλαζει αποκλειστικα και εχει εμφανισει αλλεργια.Το πηγαμε λοιπον σε αλλεργιολογο.

 

Μολις του ειπα οτι το μωρο θηλαζει και θα ηθελα να το θηλασω οσο περισσοτερο γινεται ηταν σα να κουναγα σε ταυρο κοκκινο πανι

 

Μου εξηγησε οτι:

-Ειχε δυο πελατισσες που θηλασαν δυο χρονια που εμφανισαν και οι δυο καρκινο του μαστου και να το ξερω οτι εαν θηλασω τοσο πολυ κινδυνευω!!!

-Οτι τα ζωα διωχνουν τα μικρα τους και ετσι και εγω πρεπει να διωξω το μωρο για να το βοηθησω να αυτονομηθει!!

-Οτι θηλαζω για συναισθηματικους λογους και να προσεξω γιατι το μωρο ειναι ανθρωπακι και οχι παιχνιδι για να παιζω μαζι του και να ρισκαρω την ψυχικη του υγεια.

-Οτι θα κανταντησω σαν τις τσιγγανες που θηλαζουν μεχρι το παιδι να φαει παγωτο!!!!

-Οτι εχω βολευτει με το θηλασμο γιατι δεν αποστειρωνω αλλα δε κοιταω το καλο του μωρου μου!!

-Οτι το γαλα μου ειναι ελαφρυ και εχει πολλη ζαχαρη για αυτο παχαινει το μωρο!!

-Οτι τα γαλατα που κυκλοφορουν ειναι παρα πολυ καλα!!!

-Οτι πως κανω ετσι πια!Μου λεει τι σου εχει κανει η αγελαδιτσα!!!!!!

Και παρα πολλα αλλα.........εαν δεν ηξερα λιγα πραγματα φευγοντας απο εκει θα νομιζα οτι η υγεια μου και η υγεια του παιδιου μου κινδυνευουν απο το μητρικο γαλα!!!

 

Ειμαι περιεργη........τι του απαντησες ?

 

Οταν ακουτε τετοιες βλακειες απο υποτιθεμενο επιστημονα πως μπορειτε να τον εμπιστευτειτε? Πως αντιδρατε?

 

Εγω ακουω τετοιες κοτσανες απο την μητερα μου, που δουλευε στον ιατρικο χωρο καθε φορα ξεραινομαι στα γελια..."...αχαχαχχχχχ...να χεσω τα πτυχια σου βρε μανα, παριστανεις και την επσιτημονα τρομαρα σου!!!!! Ντιπ ασχετη εισαι!!!" Τσαντιζεται και μαζευεται αμεσως........εχει σκασει που θηλαζω εγκυος και μια μου λεει οτι αποκλειεται να εχω γαλα (ειχαν λεει αγελαδα στο χωριο της και ηξερε!!!!!) και απο την αλλη οτι μεταφερω ορμονες στο παιδι και θα παθει κατι.......το τελευταιο ανεκδοτο ειναι πως αν δεν κοψω αμεσα το γαλα, τοτε το νεογεννητο δεν θα παρει πρωτογαλα (λες και πηρε ο πρωτος μου, δεν με αφηνε η ασχετη να τον θηλασω τις πρωτες μερες!)

 

Αλλιως απο ιατρο, μονο μια δερματολογος πελατισσα οταν εμαθε οτι θηλαζα ενα χρονο (τοτε) μου πε τα γνωστα χαζα οτι το γαλα μου ειναι πτωχο (πλην τιμιο) και στερειται το παιδι αλλα την ταπωσα αμεσως οτι δεν κανω οτι μου κατεβαινει αλλα ασχολουμαι σοβαρα με το θεμα (πεταω οτι εχω συμβουλο θηλασμου, ανηκω στον συνδεσμο κλπ ψεμματα αλλα πιανει γιατι το βουλωνουν).....

 

 

Αν μου τυχαινε τετοιος κοπανος και ηταν επιθετικος και προσβλητικος , μαλλον θα του λεγα οτι τον βρισκω υπερβολικα ασχετο για να ακουσω την οποιαδηποτε συμβουλη του.......και θα εφευγα.......ειναι δυνατον γιατρος να λεει τετοιες βλακειες και να ξερει τι του γινεται?

 

Νομιζω ενας σικ τροπος να τον κανεις ακρα ειναι να του πεις "Αφηστε τα του θηλασμου γιατι απο οτι βλεπω δεν το κατεχετε το θεμα, να μιλησουμε για κατι της ειδικοτητας σας?"

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Α ξεχασα....ειχα και μια πελατισσα γυναικολογο, που μια μερα μου λεγε για τις εγκυους της, πως καμμια δεν θελει να θηλασει σημερα, ολες ζητανε να τους δωσει χαπια να το κοψουν και δεν μπορουσε να τις καταλαβει........της σκαω τοτε οτι εγω ακομα τον θηλαζω (δυο χρονια παρα κατι ηταν τοτε) να δω πως θα αντιδρασει.......

 

Με κοιταει σοβαρα και μου λεει τα εξης .....

 

Πρωτα..... 'Ξερεις δεν ειναι μεθοδος αντισυλληψης ο θηλασμος!" Της λεω οτι το ξερω και δεν ειχα κατι τετοιο κατα νου........

 

Και μετα που της λεω οτι περιμενω να αδιαθετησω για να ξαναμεινω εγκυος απανταει πως δεν προκειται να αδιαθετησω οσο συνεχιζω να θηλαζω!!!!!

 

Πως γινεται να κινδυνευω να μεινω εγκυος θηλαζοντας, αλλα να μην υπαρχει περιπτωση να αδιαθετησω???????? Και να το λεει γυναικολογος αυτο?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θηλάζω πάνω από 9 μήνες τώρα,ακόμη και το ρυζάλευρο με δικό μου γάλα το φτιάχνω,δεν έχω δώσει καθόλου αγελαδινό.περίοδος μου ήρθε 42 μέρες μετά τον τοκετό και οι 3 τελευταίοι κύκλοι μου είναι σταθεροί.Πριν λίγες μέρες το είπα στον γυναικολόγο μου και με κοιτούσε σαν ούφο,δε γίνεται μου έλεγε.Όταν συνειδητοποίησε ότι δεν λέω μπαρούφες (ευτυχώς γνωριζόμαστε καλά και μου έχει εμπιστοσύνη και γι αυτό πείστηκε),άρχισε να λέει ότι δεν έχει νόημα ο θηλασμός και άλλα τέτοια χαριτωμένα.Τον σταμάτησα γελώντας λέγοντάς του ότι την ξανακάναμε αυτή την κουβέντα στο πρώτο παιδί και ότι ξέρει την άποψή μου πάνω στο θέμα.Και εμένα με ρωτάνε συνέχεια πως γίνεται να έχω γάλα,με ρώτησε μάλιστα απορημένη και γνωστή μου βρεφοκόμος μαμά 2 παιδιών.Όταν της είπα ότι άμα θηλάζεις κανονικά είναι φυσικό να έχεις γάλα είπε με ύφος ότι οι περισσότερες γυναίκες δεν έχουν μετά τον 6ο.Έβαλα τα γέλια και εκεί,δεν άντεξα,προσπάθησα να της εξηγήσω ότι δεν ελιμαι εγώ παράξενη αλλά οι άλλες δεν θηλάζουν σωστά.Δεν το κατάλαβε φυσικά γιατί δεν τη βόλευε αυτό που είπα.Άλλο να λες δεν έχω γάλα και άλλο να λες δε θέλω να θηλάσω και σταμάτησα,έτσι δεν είναι;Στο πρώτο θα σε λυπηθούν,την καημένη που ήθελε να θηλάσει αλλά δεν είχε γάλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Συναδερφος στη δουλεια εκοψε τον θηλασμό στους 2 μήνες γιατί ήταν καλοκαίρι και έτρωγε πολλα καρπούζια και νέρωσε το γάλα. ¨Οχι δεν την ρώτησα αν το νερωμένο της γάλα ήταν χρώμα καρπουζί!!!!

Αλήθεια ρε κορίτσια, πως γίνεται να θηλάζω 14 μήνες σχεδόν και να μην μπορώ να βγάλω με το θήλαστρο ουτε 20ml???

tBTkp3.png

και ο μικρός μας Θοδωρής ήρθε στις 11/04/2011

Link to comment
Share on other sites

Εβελινα για να μπορεις να βγαλεις γαλα με θηλαστρο πρεπει να το κανεις τακτικα και να προσαρμοζεται το στηθος στη χρηση του.....δλδ να ανταποκρινεται.......

 

Εγω εβγαζα απο την αρχη για πολλους μηνες (αποθηκευα λογω δουλειας, ειχα ψυχωση μη ξεμεινω κιολας αν αρρωστησω) και εβγαζα πολυ........καποια στιγμη σταματησα γιατι δεν το πινε πια απο μπουκαλι, και οταν ξαναπροσπαθησα να βγαλω μετα απο 2 μηνες δεν εβγαινε σταγονα......

 

Εξαρταται φυσικα κι απο το θηλαστρο......ισως τα νοσοκομειακα να ναι πιο αποτελεσματικα σε τετοια περιπτωση, αλλα τα ηλεκτρικα οπως το δικο μου (που ειναι πολυ καλα για περιστασιακη χρηση, με βολεψαν πολυ) δεν εβγαζαν σταγονα........ενδεχομενως αν επεμεινα κι εβγαζα καθε μερα (εστω και αερα κοπανιστο) καποια στιγμη να ανταποκρινοταν το στηθος.......αλλα δεν ασχοληθηκα......

 

Μη περιμενετε σε καμμια περιπτωση να σας πει το θηλαστρο ποσο γαλα παραγετε!!! Υπαρχουν και γυναικες των οποιων το στηθος δεν ανταποκρινεται καθολου στα θηλαστρα....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ενας σικ τροπος να τον κανεις ακρα ειναι να του πεις "Αφηστε τα του θηλασμου γιατι απο οτι βλεπω δεν το κατεχετε το θεμα, να μιλησουμε για κατι της ειδικοτητας σας?"

;) πολυ καλο πολυ καλο!!!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εγώ ποτέ δεν μπόρεσα να βγάλω πάνω από 20 μλ με το θήλαστρο...ευτυχώς ο παιδίατρος μου είπε να τα πετάξω τα θήλαστρα και να την έχω όλη τη μέρα στο στήθος μου σαν τις τσιγγάνες! και αυτό έκανα..και όπως βλέπετε ακόμη θηλάζω...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ είμαι 10 εβδομάδων έγκυος στο τρίτο και θηλάζω ακόμα τη 15 μηνών κόρη μου. Όμως έχω κουραστεί και πονάω σε κάθε θηλασμό. Δεν θέλω να θηλάζω άλλο.

 

Στη γυναικολόγο μου είπα ότι θηλάζω και μουτσούνιασε. Μου είπε απλά ότι κουράζω το σώμα μου. Όταν την ξαναείδα και της είπα ότι δεν έχω σταματήσει ακόμα ξίνισε ακόμα περισσότερο αλλά δεν είπε κάτι.

 

Εύχομαι μέσα στον επόμενο μήνα να με βοηθήσει η μικρή να το κόψουμε....

Ναταλία: 12/ 04/ 2006

Δανάη: 03/ 01/ 2009

Ιλιάνα: 01/ 11/2010

Link to comment
Share on other sites

Αθηνα εχουμε τοπικ ειδικα για την εγκυμοσυνη και το θηλασμο.......μπες εκει, μπορει να βρεις προτασεις να βοηθηθεις.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

εχω και άλλο προσφατο! Σημερα στο παρκο με τις κόρες θηλασα την μικρή διακριτικά για να κοιμηθει. Η κουμπαρα μου που ειναι νοσηλευτρια μου λέει. Γιατι κουράζεις το παιδί με κάτι που δεν έχει καμια ουσία?

Εχει το αγελαδινό περισσότερο? της λέω

Εννοειται, απανταει. Το μητρικό χαλαει μας είπαν στη σχολή μετα απο 6 μήνες. Και το αγελαδινό ειναι υπερανω του μητρικου και δεν χαλάει, επιμένω εγω. ΔΕν μου απαντάει. Κοιτα να δεις της λέω. Λαθος στα έχουν μάθει. Τα ανθρωπάκια χρειάζονται ανθρώπινο και τα μοσχαράκια αγελαδινο. Ναι αλλα αυτο που κάνεις εδω στο πάρκο δεν είναι και το πιο σωστό, εγω αν το έκανα ο Ακης(συζηγος) θα με χώριζε επι τοπου. Εμενα ο Α δεν θα με χωριζε ποτέ γιατι κάνω το καλύτερο για το παιδί μου της απαντάω. Και συνέχισα να της εξηγώ να μην σας κουράζω για κανα 15. Οχι πως έγινε κάτι, τελειωσε την νοσηλευτικη και έπαθε ξερολιαση .

Και καταλήγω οτι απο αυτη την αρρωστια έχουν προσβληθεί πάααααααααααρα πολλοι!

tBTkp3.png

και ο μικρός μας Θοδωρής ήρθε στις 11/04/2011

Link to comment
Share on other sites

θέλω να πώ ένα μπράβο σε όλες τις κοπέλες που επιμένουν στο θέμα του θηλασμού παρά τις μπούρδες που ακούνε ακόμα και από γιατρούς.

εγώ ειλικρινά πριν μείνω έγκυος άκουγα διάφορα του στιλ αχ την καημένη δεν είχε γάλα να θηλάσει και του δίνει ξένο ή αχ δεν θήλασε γιατί το μωρό της μάτωνω τις ρώγες ή πόναγε τόσο το στήθος που δεν άντεχε να θηλάσει..... και τα πίστευα!!!

όταν όμως λόγω εγκυμοσύνης ξεκίνησα να διαβάζω σχετικά με το θέμα θηλασμός ,έμεινα με το στόμα ανοιχτό όταν κάπου δίαβασα την ιστορία μιας γυναίκας που υοθέτησε ένα μωρό και για να το κάνει να μην κλαίει το έβαζε στο στήθος της όσπου μετά από μια εβδομάδα κατέβασε γάλα.

μπορεί η ιστορία να είναι καί ψευδείς αλλά την ίδια ιστορία μου είπε και η μαία μου στην δεύτερη συνάντησή μας που ευτυχώς είναι κάτι παραπάνω από υπέρ του θηλασμού.

τώρα πλέον χλεβάζω όλες εκείνες με τις χαζές δικαιολογίες τους περί μη θηλασμού.

μόνο ένα ισχυρό σοκ( π.χ. θάνατος συγγενικού προσώπου) ή η χώρα να βρίσκεται σε κατάσταση λειμοκτονίας είναι λόγοι για να μην μπορεί να θηλάσει μια γυναίκα. Η ταπεινή μου γνώμη.

Q3V6p3.png

 

Nhh7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γιατί, το άλλο που άκουσα....? Φίλη μου θήλασε το μωρό περίπου 6 μήνες, μένει έγκυος, σταματάει το θηλασμό γιατι σύμφωνα με το γιατρό της κινδύνευε το άλλο μωράκι και θήλάζει και το άλλο για περίπου 8 μήνες. Έκοψε το θηλασμό γιατι της παρουσιάστηκε μια φλεγμονή στον τράχηλο, ο γιατρός της είπε οτι μπορεί να της δώσει φάρμακο συμβατό με το θηλασμό, αλλά είναι αρκετοί οι 8 μήνες που θήλασε και είναι καλύτερα να το κόψει. Εξάλλου της λέει δεν έχεις περίοδο για 2,5 χρόνια με θηλασμούς και εγκυμοσύνες και δεν κάνει.....Τί να πω!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακούω από μαμά και πεθερά ότι θηλάζω ακόμα ( και σκεφτείτε είναι 8 μηνών η μικρή) για να έχω δικαιολογία να μην τους αφήνω το παιδί

Κλασικό!

Η μόνιμη ατάκα είναι: "αν έπαιρνε και μπουκάλι, θα στο κράταγα μια μερούλα να ξεκουραστείς".

Οι απαντήσεις [μέχρι 7-8 μηνών]: "έλα εδώ αν θες να με βοηθήσεις και ξεκούρασέ με τις ώρες που δεν θηλάζει"

[από 8 μηνών μέχρι σήμερα]: "δεν χρειάζεται να πίνει γάλα όλη μέρα, τρώει φαγάκι"

Link to comment
Share on other sites

Κλασικό!

Η μόνιμη ατάκα είναι: "αν έπαιρνε και μπουκάλι, θα στο κράταγα μια μερούλα να ξεκουραστείς".

Οι απαντήσεις [μέχρι 7-8 μηνών]: "έλα εδώ αν θες να με βοηθήσεις και ξεκούρασέ με τις ώρες που δεν θηλάζει"

[από 8 μηνών μέχρι σήμερα]: "δεν χρειάζεται να πίνει γάλα όλη μέρα, τρώει φαγάκι"

Άμα ήταν να γράψω εδώ όλα όσα έχει πει η μάνα μου για τον θηλασμό θα μου μπόκαραν το account λόγω spam. Δυστυχώς για την ίδια γέννησε τα παιδιά της σε μια εποχή που θεωρούνταν 'ντεμοντέ' και πιστεύω ότι νιώθει άσχημα με τον εαυτό της και για αυτό τα λέει.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

"Μην πίνεις νερό την ώρα που θηλάζεις γιατί αραιώνεις το γάλα σου" - συγγενής

 

"Τη θηλάζεις πάνω από ένα χρόνο; Πίστεψέ με κάνεις πολύ κακό και σε σένα και στο παιδί. Κόψε το όσο πιο γρήγορα γίνεται" - φαρμακοποιός της γειτονιάς

 

"Το γάλα μετα τους 6 μήνες δεν προσφέρει τίποτα στο παιδί. Μόνο για τη σχέση μητέρας-παιδιού είναι. Αν δεν το σταματήσεις τώρα θα το κόψει το παιδί στα 5 του. Κόψε το για να μάθει να τρώει, να κοιμάται, να βγάλει δόντια, να γίνει ανεξάρτητη" - φίλος παιδίατρος

 

"Δεν είχε γάλα. Έβγαλε με το χειροκίνητο θήλαστρο 30μλ και από τα δύο, τι να χορτάσει το παιδί. Της έδωσε ο γιατρός χάπια να το κόψει. Ήθελε να καπνίζει κιόλας... καλύτερα που δεν θήλασε." - Στην ξαδερφη μου 4 μέρες που γέννησε και κάπνιζε σε όλη την εγκυμοσύνη εκείνη και όλο της το σόι.

 

Αυτά για την ώρα. Καλή σας μέρα!

Ναταλία: 12/ 04/ 2006

Δανάη: 03/ 01/ 2009

Ιλιάνα: 01/ 11/2010

Link to comment
Share on other sites

Απορω που ακουω καθε φορα τετοιες ατακες απο φαρμακοποιους......ο ξαδερφος μου, που ναι φαρμακοποιος (η γυναικα του θηλάσε 1 χρονο καθε παιδι τους) ειναι πολυ περηφανος για μενα και μιλαει σε καθε ευκαιρια σε πελατες του....μαλιστα μου χε ζητησει να του γραψω εντυπο υλικο σε cd για να δινει σε πελατες του που περιμενουν μωρο και να ενημερωνονται για το θηλασμο....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...