Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δίδυμη κύηση-ένα έμβρυο ζωντανό


veronikaki

Recommended Posts

Θα ήθελα τη βοήθεια σας αν γνωρίζετε ως προς το θέμα. Η κουμπάρα μου είναι στην 23η εβδομάδα σε δίδυμα. Στην τελευταία εξέταση έδειξε ότι η καρδούλα του ενός έχει σταματήσει να χτυπάει. Της πρότεινε ως μόνη λύση να διακόψει την εγκυμοσύνη καθώς ΜΠΟΡΕΙ να επηρρεάσει και το άλλο μωράκι και ΜΠΟΡΕΙ να της δημιουργήσει πρόβλημα. Το έψαξε στο ιντερνετ και είδε ότι μπορεί να τα καταφέρει να φτάσει ως μια ικανοποιητική εβδομάδα και να γεννήσει ζωντανό το άλλο της μωράκι. Θέλω αν ξέρετε να μου πειτε για ανάλογη περίπτωση και κυρίως να μου συστήσετε κάποιο γιατρό στην Αθήνα που να μπορεί να μην την καταδικάσει από την αρχή, γιατί η κοπέλα ειναι από επαρχία και θέλει άμεσα να πάρει και 2η και 3η γνώμη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


σε μια γνωστη μου στον τεταρτο μηνα το ενα μωρο χαθηκε.και της το πηραν οι γιατροι.το αλλο συνεχισε και γεννηθηκε υγειεστατο.πηγαινε στα γιαννενα στο νοσοκομειο.αυτο ξερω.νομιζω πωσ το ενα μπορει να σωθει.να παρει γνωμες

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη βοήθεια σας αν γνωρίζετε ως προς το θέμα. Η κουμπάρα μου είναι στην 23η εβδομάδα σε δίδυμα. Στην τελευταία εξέταση έδειξε ότι η καρδούλα του ενός έχει σταματήσει να χτυπάει. Της πρότεινε ως μόνη λύση να διακόψει την εγκυμοσύνη καθώς ΜΠΟΡΕΙ να επηρρεάσει και το άλλο μωράκι και ΜΠΟΡΕΙ να της δημιουργήσει πρόβλημα. Το έψαξε στο ιντερνετ και είδε ότι μπορεί να τα καταφέρει να φτάσει ως μια ικανοποιητική εβδομάδα και να γεννήσει ζωντανό το άλλο της μωράκι. Θέλω αν ξέρετε να μου πειτε για ανάλογη περίπτωση και κυρίως να μου συστήσετε κάποιο γιατρό στην Αθήνα που να μπορεί να μην την καταδικάσει από την αρχή, γιατί η κοπέλα ειναι από επαρχία και θέλει άμεσα να πάρει και 2η και 3η γνώμη.

γεια.λυπαμαι πολυ για την κουμπαρα σου.το μονο που θα ηθελα να πω ειναι να μην το καθυστερησει παρα πολυ γιατι εννοειται οτι κινδυνευει το αλλο μωρακι αλλα εμμεσα κινδυνευει κι αυτη.να παρει 103 γνωμες.να ξεκινησει τα τηλ.σε οσους γιατρους μπορει να βρει τηλεφωνα απο φιλους συγγενεις τηλ.καταλογους.....ευχομαι τουλαχιστον το ενα μωρακι να βγει σωο.στα γιαννενα εχει οντως πολυ καλους γιατρους

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη βοήθεια σας αν γνωρίζετε ως προς το θέμα. Η κουμπάρα μου είναι στην 23η εβδομάδα σε δίδυμα. Στην τελευταία εξέταση έδειξε ότι η καρδούλα του ενός έχει σταματήσει να χτυπάει. Της πρότεινε ως μόνη λύση να διακόψει την εγκυμοσύνη καθώς ΜΠΟΡΕΙ να επηρρεάσει και το άλλο μωράκι και ΜΠΟΡΕΙ να της δημιουργήσει πρόβλημα. Το έψαξε στο ιντερνετ και είδε ότι μπορεί να τα καταφέρει να φτάσει ως μια ικανοποιητική εβδομάδα και να γεννήσει ζωντανό το άλλο της μωράκι. Θέλω αν ξέρετε να μου πειτε για ανάλογη περίπτωση και κυρίως να μου συστήσετε κάποιο γιατρό στην Αθήνα που να μπορεί να μην την καταδικάσει από την αρχή, γιατί η κοπέλα ειναι από επαρχία και θέλει άμεσα να πάρει και 2η και 3η γνώμη.

 

Ξερω αντιστοιχει περιπτωση και το ενα μωρακι γεννηθηκε μιζ χαρα. Της κοπελας της δωσανε καποια φαρμακα ετσι ωστε να μην υπαρξει προβλημα σ εκεινη και στο αλλο μωρο. Οσο για γιατρο σου στελνω πμ με πληροφοριες για τον δικο μου γυναικολογο ο οποιος ειναι πολυ καλος επιστημονας και εχει αρκετη εμπειρια στις διδυμες κυησεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα ήθελα τη βοήθεια σας αν γνωρίζετε ως προς το θέμα. Η κουμπάρα μου είναι στην 23η εβδομάδα σε δίδυμα. Στην τελευταία εξέταση έδειξε ότι η καρδούλα του ενός έχει σταματήσει να χτυπάει. Της πρότεινε ως μόνη λύση να διακόψει την εγκυμοσύνη καθώς ΜΠΟΡΕΙ να επηρρεάσει και το άλλο μωράκι και ΜΠΟΡΕΙ να της δημιουργήσει πρόβλημα. Το έψαξε στο ιντερνετ και είδε ότι μπορεί να τα καταφέρει να φτάσει ως μια ικανοποιητική εβδομάδα και να γεννήσει ζωντανό το άλλο της μωράκι. Θέλω αν ξέρετε να μου πειτε για ανάλογη περίπτωση και κυρίως να μου συστήσετε κάποιο γιατρό στην Αθήνα που να μπορεί να μην την καταδικάσει από την αρχή, γιατί η κοπέλα ειναι από επαρχία και θέλει άμεσα να πάρει και 2η και 3η γνώμη.

Σου στέλνω π.μ.

4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites

Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική αλλά θα εκθέσω την δική μου εμπειρία. Ήμουν και εγώ έγκυος σε δίδυμα μέχρι την 28η εβδομάδα, όταν διαπιστώθηκε ότι το 1 από τα 2 έμβρυα ήταν νεκρό. Συνέχισα την εγκυμοσύνη μέχρι την 36η εβδομάδα και γέννησα ένα υγιέστατο κοριτσάκι που τώρα είναι 13 μηνών. Κράτησα δηλαδή 2 μήνες μέσα μου ένα νεκρό έμβρυο! Μετά το αρχικό σοκ έμαθα ότι η περίπτωση μου δεν είναι τόσο σπάνια και ότι σε πολλές δίδυμες κυήσεις σταματά η καρδιακή λειτουργία του ενός εμβρύου σε προχωρημένη εγκυμοσύνη. Επίσης ο χρόνος που θα παραμείνει μέσα σου ένα νεκρό έμβρυο είναι καθοριστικός και δεν ξέρω τι θα μου συνέστηναν εάν αυτό μου συνεβαινε 4 βδομάδες νωρίτερα όπως στη φίλη σου. Η γυναικολόγος μου επέμενε να μην προχωρήσουμε την εγκυμοσύνη πέραν των 36 βδομάδων. Όταν έβγαλαν το νεκρό έμβρυο είχε αρχίσει να "μυρίζει", όπως χαρακτηριστικά μου είπε, και μου έδωσε να καταλάβω ότι ήταν οριακό το διάστημα που παρέμεινε μέσα μου νεκρό. Να πω έπίσης ότι έκανα εξετάσεις αίματος κάθε 3 μέρες, υπέρηχο κάθε βδομάδα, αντιπηκτικές ενέσεις κάθε μέρα και η γυναικολόγος μου ήθελε να μιλάμε κάθε μέρα και να της αναφέρω ότι περίεργο ένιωθα. Επίσης όταν εξέτασε την κορούλα μου ο παιδονευρολόγος μου είπε ότι περιπτώσεις σαν τη δική μου δημιουργούν συχνά προβλήματα και στο παιδάκι που γεννιέται. Θεωρώ ότι ο γυναικολόγος της κοπέλας υπολογίζοντας όλους τους κινδύνους και με δεδομένο ότι συχνά διακόπτουν τις εγκυμοσύνες για ιατρικούς λόγους πριν την 26η βδομάδα, της συνιστά διακοπή τώρα. Στην δική μου την περίπτωση είχα περάσει τις εβδομάδες που γίνεται διακοπή και πλησίαζα στο σημείο που το 2ο έμβρυο θα ήταν βιώσιμο. Για οποιαδήποτε άλλη λεπτομέρεια στείλτε μου π.μ. Θα χαρώ να βοηθήσω κάποιον που περνάει αυτή την τραυματική εμπειρία που πέρασα εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες για τις πληροφορίες που μου δώσατε και τα μηνύματα. Αυτό που συνέβη είναι τελικά απίστευτο κι απαράδεκτο. Τη Δευτέρα το βράδυ η φίλη μου (που στο μεταξύ είχε σχεδόν τρελαθεί και την επόμενη μέρα θα πήγαινε Αθήνα) είχε πολύ πόνο και λίγο αίμα. Πήγε σε εφημερεύον νοσοκομείο, την εξέτασαν και της είπαν για μικρό κίνδυνο αποβολής. Της συνέστησαν ακινησία για μια εβδομάδα κι άκουσαν 2 καρδούλες! Το ένα μάλιστα που υποτίθεται δε ζούσε, το είδα φωτογραφια απο τον υπέρηχο που έκανε σ άλλον γιατρό που πήγε και το επιβεβεαιωσε οτι είναι και τα 2 μια χαρα, πιπίλιζε και το δαχτυλάκι του!

Κι αυτο που επαθε προχθες ήταν εξαιτιας ταραχής και άγχους κι όχι καποιου προβληματος εγκυμοσύνης!

Ευτυχώς όλα πήγαν καλά, αλλά πώς ειναι δυνατόν αυτο που έγινε; Δηλαδή αν τον είχε εμπιστευτεί τον 1ο γιατρό, σήμερα ήταν η μέρα που θα έκανε διακοπή.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες για τις πληροφορίες που μου δώσατε και τα μηνύματα. Αυτό που συνέβη είναι τελικά απίστευτο κι απαράδεκτο. Τη Δευτέρα το βράδυ η φίλη μου (που στο μεταξύ είχε σχεδόν τρελαθεί και την επόμενη μέρα θα πήγαινε Αθήνα) είχε πολύ πόνο και λίγο αίμα. Πήγε σε εφημερεύον νοσοκομείο, την εξέτασαν και της είπαν για μικρό κίνδυνο αποβολής. Της συνέστησαν ακινησία για μια εβδομάδα κι άκουσαν 2 καρδούλες! Το ένα μάλιστα που υποτίθεται δε ζούσε, το είδα φωτογραφια απο τον υπέρηχο που έκανε σ άλλον γιατρό που πήγε και το επιβεβεαιωσε οτι είναι και τα 2 μια χαρα, πιπίλιζε και το δαχτυλάκι του!

Κι αυτο που επαθε προχθες ήταν εξαιτιας ταραχής και άγχους κι όχι καποιου προβληματος εγκυμοσύνης!

Ευτυχώς όλα πήγαν καλά, αλλά πώς ειναι δυνατόν αυτο που έγινε; Δηλαδή αν τον είχε εμπιστευτεί τον 1ο γιατρό, σήμερα ήταν η μέρα που θα έκανε διακοπή.

 

Ευτυχώς που το έψαξε...Να είναι καλά τα μπεμπέκια!!!

 

Έχεις μάθει γιατί ο 1ος γιατρός νόμισε ότι το μωράκι δεν ζούσε;

pevwp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν μπορω να φανταστω τι περασε αυτη η κοπελα να σου λενε ξαφνικα οτι το ενα παιδακι σου δεν ζει και οτι μαλλον θα σου παρουν και το αλλο που ζει και μετα να ανακαλυπτεις οτι ολο αυτο ειναι λαθος του γιατρου και οτι ειναι ολα καλα και τζαμπα το περασες ολο αυτο.. απαραδεκτος αυτος ο γιατρος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...