Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δίδυμη κύηση εβδομάδα τοκετού και βάρος παιδιών!


ELED

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Καλημέρα και από εμένα κορίτσια. Είμαι κι εγώ διδυμομανούλα είναι νωρίς βέβαια , είμαι στην 16η Εβδομάδα αλλά έχω μια αγωνία και περιέργεια για το πως θα γεννήσω. Γέννησες στην 36η λόγω διδύμων? Γιατί έτσι λένε συνήθως.:D

Link to comment
Share on other sites

Και λογω διδυμων και λογω προηγουμενης καισαρικής. Αν δεν ειχα κανει πριν καισαρική και αν δεν υπήρχε εμβρυομεταγγιση στις τελευταιες εβδομαδες θα με αφηνε στην 38 εκτος απροοπτου.

εμβρυομεταγγιση : για να μη φοβηθειτε. Οταν τα διδυμα ειναι με εναν πλακουντα υπάρχει ενα μικρο ποσοστο, το ενα να τρεφεται εις βαρος του αλλου. Οποτε το ενα βαζει βαρος και το αλλο οχι. Αν γινει κατι τετοιο ο γιατρος το παρακολουθεί και οποτε κρινει οτι δεν πρέπει να το αφήσει αλλο, προχωραει σε τοκετο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΣΤΙΣ 34W Κ 5D ΛΟΓΩ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΑΣ, ΜΕΓΑΛΟΥ ΒΑΡΟΥΣ ΤΩΝ ΜΩΡΩΝ Κ ΠΑΡΟΛΙΓΟ ΡΗΞΗ ΤΗΣ ΜΗΤΡΑΣ..ΜΠΗΚΑΝ ΓΙΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ 5 ΜΕΡΕΣ Ο ΜΙΚΡΟΣ Κ 22 Η ΜΙΚΡΗ ΛΟΓΩ ΕΝΔΟΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΗΣ ΛΟΙΜΩΞΗΣ!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

37w+2d, με προγραμματισμένη καισαρική. Από ότι ξέρω μετά τις 37 εβδομάδες θεωρούνται τελειόμηνα. Ο μικρός 2,3 κ έμεινε στην παρακολούθηση 1 εβδομάδα γιατί δεν έτρωγε, η μικρή 3 κιλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας ...εγω βρισκομαι στην 35η Βδομαδα και σε αυτην την εξεταση ειδαμε οτι το ενα μωρακι ειναι 3κ και το αλλο 2,5 ενω στις προηγουμενες εξετασεις πηγαινανε στα κιλα κοντα κοντα περιπου..στην προηγουμενη εξεταση το ενα ητα 1950γρ και το αλλο 2050γρ..τωρα το ενα μεγαλωσε πιο πολυ..1 κιλο επιπλεον ειναι φυσιολογικο?τοσο πολυ..

Να πω οτι εχω κανει εξεταση για το ζαχαρο και ηταν φυσιολογικο..

εγω ανησυχησα ο γιατρος μου ειπε οτι αυτο λεγετε ασυμμετρη κυηση αλλα τωρα ειναι μεγαλα και δεν υπαρχει προβλημα.ειναι σε διαφορετικους σακους να τονισω..

Μηπως γνωριζεις κατι για αυτο? Η καποιος αλλος..

Ειναι τα πρωτα μου και ειναι με εξωσωματικη μετα απο 6 χρονια προσπαθειας...

Σας ευχαριστω παρα πολυ :)

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή που ειναι δυο διαφορετικά μωρακια δεν εχουν κανεναν προβλημα οπως σου ειπε και ο γιατρός σου. Ειναι σαν δυο εγκυμοσυνες, δεν ειναι ποτε ιδιες. 35η βδομαδα με αυτα τα κιλά ειναι σουπερ. Με το καλο.

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,

ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 33 ΕΔΒ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΣΕ ΠΟΙΑ ΕΒΔ ΓΕΝΝΗΣΑΤΕ ΤΑ ΔΙΔΥΜΑΚΙΑ ΣΑΣ;

 

 

γεννησα στην 36 εβδομαδα και 6 ημερων ( περιπου 37 εβδομαδα ) και με επιασαν μικρα πονακια πηρα τηλ τον γιατρο μου μου ειπε να παω στο νοσοκομειο Εκει γεννησα με καισαρικη επισκληριο τον γιο μου 2700 και την κορη μου 2440

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις..δεν ξέρετε τι ανακούφισει πέρνω...Νομιζω οτι όλες έχουμε τις ίδιες αγωνίες καθως φέρνουμε τα παιδιά στον κόσμο...Επειδή εμείς είχαμε κανει β υπέρηχο και είχα βρεί κάτι στην καρδούλα του ενός μωρου (βέβαια ολοι μου ειπανε οτι δεν ειναι τιποτα) golf ball λεγεται και ειναι σαν μικρο ασβεστωματάκι..Τελος παντων έκανα 2 φορες υπερηχο και ρωτησα 3 γιατρους..και ολοι μου είπανε οτι απο μονο του σαν γεγονος δεν λεει τιποτα αυτο και οτι το 1 στα 8 παιδια το εχει..οποτε συν αυτο και συν τωρα που μεγαλωσε τοσο πολυ το ενα παιδι τρομαξα...βεβαια παντα λεμε ο θεος βοηθος με την αγωνια που εχουμε..Σας ευχαριστω για την απαντηση σας...τωρα και γω περιμενω ανα πασα στιγμη μια που το ενα ειναι τοσο μεγαλο και ο τραχηλος κραταει λιγο ακομα μου ειπε ο γιατρος μου ειναι 1.7 ...

Μerci kai pali....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι...

Λοιπον γυρισα απο τον γιατρό μου σήμερα και κανόνισα να γεννήσω στις 10 Μαρτιου την τετάρτη δηλαδη , ο τραχηλος λέει μικρινε ..εφτασεσ στα 1,2 και μας κρατάει λιγο, σήμερα βρίσκομαι στην 35η εβδομάδα και 1 ημέρα και θέλει να το φτασει μέχρι την 36 και 1 ημέρα για να μπορεί να τρώει το ένα μωρό μου απο μόνο του το ενα ειναι περίπου 3100 και το αλλο 2500 αν και λέει οτι δεν θα χρειαστεί, απλως τον ξέρω τον γιατρό μου ειναι τιτίζεις...:) ....Φυσικά εάν δεν συμβει βέβαια κάτι πιο γρήγορα..σπάσιμο νερών κτλ...ουφφφφ εφτασεε η ώρα !!!Θεέε μου και εχω μια αγωνια...ΜΙΑ ΑΓΩΝΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ...

Λοιπον σε όλες τις μανούλες εύχομαι τα καλύτερα ..

Τα ξαναλέμε...

Μαρια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πενιώ μου τα 37 μια χαρά τα βλέπω..γιαυτο ο γιατρός μου θέλει να πάρει εστω και μια μέρα απο την 37η Εβδομάδα..

Εγω τώρα ξάπλα μην συμβεί τίποτα πιο γρήγορο...Ελπίζω όλα καλά..

Σε ευχαριστώ για τις ευχες..

θα τα πουμε συντομα ξανα...

πολλα φιλιαα :)

Link to comment
Share on other sites

Εμείς 37w 6d. Δε χρειάστηκαν τίποτα.

 

Βλαστοκύτταρα σκεφτόμουν να κρατήσω. Αλλά για δίδυμα διζυγωτικά έπρεπε να κρατήσουν δύο διαφορετικά και το κόστος ήταν διπλό.

 

Άλλοι λόγοι που με έκαναν να μην κρατήσω βλαστοκύτταρα ήταν:

 

-η τεχνολογία δεν έχει αναπτυχθεί ακόμα τόσο. Ουσιαστικά κρατάμε με την ελπίδα ότι ΘΑ αναπτυχθεί η τεχνολογία στα επόμενα 20 χρόνια.

 

-Δεν έχω κάποια εγγύηση πως τα κέντρα που κρατάνε τα βλαστοκύτταρα τελικά θα μπορούν να τα διατηρήσουν υγιή για όλα αυτά τα χρόνια. Εδώ κατεψυγμένα έμβρυα καταψύχουμε (που είναι διαδικασία ρουτίνας) και δεν είμαστε σίγουροι για την ποιότητά τους μετά την απόψυξη.

 

-Τι ασφάλεια δίνεται και πόσο σίγουροι μπορούμε να είμαστε για το αν εν αγνοία μας αυτά χρησιμοποιηθούν για πειράματα που αγγίζουν τα όρια της ηθικής.

 

-Είχα διαβάσει προσπάθειες πως παράλληλα με τη χρήση των βλαστοκυττάρων γίνονται προσπάθειες για την παραγωγή τέτοιων κυττάρων από απλά. Δηλαδή τα βλαστοκύτταρα (αρχέγονα κύτταρα) οδηγούνται σιγά σιγά σε εξειδικευμένα κύτταρα (κι έτσι σχηματίζονται οι οργανισμοί). Οι επιστήμη προσπαθεί να κάνει το αντίστροφο. Να πάρει έτοιμα (εξειδικευμένα) κύτταρα και να δημιουργήσει μη ειδικά. Ο λόγος που προσπαθεί να κάνει κάτι τέτοιο, είναι για να υπάρχει αύθονο υλικό για έρευνα, χωρίς να υπάρχουν ζητήματα ηθικής.

Αν το πετύχει αυτό, μάλλον είναι άχρηστη η διαδικασία της κατάψυξης. Προσωπικά θεωρώ πως πρώτα θα αναπτυχθεί αυτή η τεχνική και έπειτα θα αναπτυχθούν οι εφαρμογές των βλαστοκυττάρων στην ιατρική. (Εντελώς προσωπική γνώμη).

 

-Η πιθανότητα να υπάρχει μια τέτοια ασθένεια που να χρειάζονται βλαστοκύτταρα είναι νομίζω πολύ χαμηλότερη από την πιθανότητα να έχει το παιδί σύνδρομο Down. (Δε θυμάμαι ποσοστό... Ο γιατρός είχε πει κάτι τέτοιο, αλλά το λέω με επιφύλαξη... λόγω ασθενούς μνήμης...).

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

alcyon σε ευχαριστώ για την απάντηση...

και μενα 2 ειναι διζυγωτικά και δεν υπάρχουν τόσα χρήματα για να το κάναμε..αλλα και γω δεν ήμουν ποτέ σίγουρη ποσο εντάξει είναι όλες αυτές η διαδικασίες με τα βλαστοκύτταρα...

Παντως απο οτι βλέπω το χεις ψάξει..και σε ευχαριστώ για την απάντηση..

Τετάρτη ειμαι στο προγραμμα για καισαρική 36 και 1 ..:) γιατι τα παιδιά έχουν πάρει θέση και ο τράχηλος μικρος..βιαζονται.. :)))

Αγωνια μεγάλη αλκυων..τα πρωτα μας και με εξωσωματική μετα απο προσπάθεια 6 χρόνων..και ειχαμε και ενα θέμα με το β υπέρηχο που εδειξε ενα μικρο κομβίο στην καρδούλα του αγοριού..βεβαια ολοι οι γιατροι μας διαβεβαιωσαν οτι ολα ειναι ενταξει..εφτασε ο καιρος και αρχισα να τρωω τα νύχια μου ..

 

Λοιπον σε ευχαριστώ και πάλι..

και γενικα ευχαριστώ ολα τα κορίτσια που μου απαντάνε και περνω ιδέες και γνώμες..

φιλια πολλα

μαρια

Link to comment
Share on other sites

Εγω γεννησα στις 35 και 1 με καισαρικη γιατι ειχα διαβητη κυησεως και υψηλη πιεση. Η μεγαλη μου ηταν 2680 και η μικρη 2490. Η μικρη μπηκε σε θερμοκοιτιδα γιατι εγινε εισροφηση υγρου κατα την γεννα και καθησε 4 μερες. Η μεγαλη καθολου ηταν μια χαρα για παιδιατρο που ειπες στα ανατολικα της θεσ/νικης μπορεις να μου στειλιεις προσωπικο μηνυμα αν ενδιαφερεσαι ακομη και να σου πω.

age.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια γέννησα στις 35+2 με ραντεβού για καισαρική. Το ένα μου ήταν 2280 και το άλλο 2700. Τον μικρούλη τον κράτησαν μόνο για παρακολούθηση στα πρόωρα και τον μεγάλο 5 μέρες στην θερμοκοιτίδα για δυσκολία στην αναπνοή. Τώρα όλα καλά!!

----------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές σας...

Εγω αύριο θα ειμαι 36,1 και σήμερα ετοιμάστηκα για αύριο..

Ελπίζω να μην χρειάστούν θερμοκοιτίδα και να γερά το μωράκια μου ...αυτό είναι και το μεγαλύτερο αγχος θα έλεγα μέχρι να τα δω...

να σται καλα κορίτσια ...ολα να πάνε κατευχήν...

φιλιά πολλά πολλά ...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...