Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κύστη ωοθήκης


mariafs

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα είμαι πολύ στεναχωρημένη και θα παρακαλούσα για την βοήθεια και τις συμβουλές σας. Η Κουκλίτσα μου είναι ενός έτους προχτές στις 12 του μηνός είχαμε γεννέθλια. Θηλάζουμε απο την γεννησή της ως σήμερα μια χαρά καποιες δυσκολίες που έιχαμε με τα τον 8 μήνα λόγο στερεών ( τα γνωστά) τις ξεπεράσαμε, κι ενώ όλα πηγαιναν μια χαρά και μαμά και κόρη απολαμβαναμε το θηλασμό(4-5 θηλασμούς την ημέρα) έρχεται σημερα ο γυναικολόγος και μου βρίσκει κύστη στην ωοθήκη 3,3 εκ. κι η θεραπεία που προτείνει είναι με αντισυλληπτικά, και βεβαίως να κόψω τον θηλασμό μου έγραψε χάπια μου έιπε και να δεσω το στήθος με λαστέξ δε θυμάμαι απο την ταραχή μου και όσο του έλεγα πως δεν θέλω να κόψω το θηλασμό :cry: (ήθελα ως τα 2 τα πηγαίναμε τόσο καλά)κι άν υπάρχει αλλος τρόπος αυτός μου είπε πως δεν υπάρχει άλλος τρόπος και πως οι μακρόχρονοι θηλασμοί προκαλούν κακή λειτουργία των ωοθηκών και πως ότι είχε να πάρει το παιδι το πηρε κτλ. :cry: δεν ξέρω τι να κάνω το μόνο σίγουρο είναι πως δεν θέλω να αποθηλάσουμε, και πόσο μάλλον αν είναι απαραίτητο με βιαιο τρόπο.Βοήθεια!!!!!!!!!

line_m123_beg_minie_time_1205294400_text_c720f8f5f7dff4f3e120eceff520e720e3ebf5eae9dc20e5dfede1e9.gif

Και το παλικαράκι μου:11/10/1991.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


έρχεται σημερα ο γυναικολόγος και μου βρίσκει κύστη στην ωοθήκη 3,3 εκ. κι η θεραπεία που προτείνει είναι με αντισυλληπτικά, και βεβαίως να κόψω τον θηλασμό μου έγραψε χάπια μου έιπε και να δεσω το στήθος με λαστέξ δε θυμάμαι απο την ταραχή μου και όσο του έλεγα πως δεν θέλω να κόψω το θηλασμό :cry: (ήθελα ως τα 2 τα πηγαίναμε τόσο καλά)κι άν υπάρχει αλλος τρόπος αυτός μου είπε πως δεν υπάρχει άλλος τρόπος και πως οι μακρόχρονοι θηλασμοί προκαλούν κακή λειτουργία των ωοθηκών και πως ότι είχε να πάρει το παιδι το πηρε κτλ. :cry: δεν ξέρω τι να κάνω το μόνο σίγουρο είναι πως δεν θέλω να αποθηλάσουμε, και πόσο μάλλον αν είναι απαραίτητο με βιαιο τρόπο.Βοήθεια!!!!!!!!!

 

1. Υπάρχουν και άλλοι γυναικολόγοι...

 

2. Τα χάπια που σου προτείνει είναι επικίνδυνα για την υγεία σου, δεν υπάρχει κανένας λόγος για να αποθηλάσεις τόσο βίαια. Μπορεί να σου δικαιολογήσει γιατί προτείνει έναν τόσο βίαιο αποθηλασμό;

 

3. Τα αντισυλληπτικά δεν αποτελούν αντένδειξη για το θηλασμό, μπορείς να συνεχίσεις να θηλάζεις. Όμως καλό θα ήταν να συγουρευτείς ότι η θεραπεία είναι απαραίτητη. Οι περισσότερες κύστεις δεν απαιτούν κανενός είδους θεραπεία.

 

4. Για ποιο πράγμα δεν υπάρχει άλλος τρόπος; Για τον αποθηλάσμό; Για τη θεραπεία; Για την απάνθρωπη συμπεριφορά του;

 

5. Μπορεί να σου δώσει την επιστημονική τεκμηρίωση των όσων λέει; Έχει δημοσιευτεί κάπου η σύνδεση της δημιουργίας κυστών με το θηλασμό; ΄

 

Ορίστε και η ...ιατρική άποψη

 

http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/001504.htm

 

Treatment Return to top

 

Functional ovarian cysts usually don't need treatment. Birth control pills (oral contraceptives) may help make cycles normal and decrease the development of functional ovarian cysts.

 

Τα αντισυλληπτικά ΜΠΟΡΕΙ να βοηθήσουν στο να γίνει κανονικός ένα κύκλος (όταν η αιτία δεν έχει σχέση με τη φυσιολογική αμηνόρροια του θηλασμού, το συμπληρώνω για να μην υπάρχουν πρανοήσεις) και μπορεί να μειώσουν τις κύστεις.

 

Μπορεί όμως να μην έχουν καμία επίδραση στο φαινόμενο... που υπάρχει έτσι κι αλλιώς.

 

 

Simple ovarian cysts that are larger than 5 - 10 centimeters and complex ovarian cysts that don't go away should be removed with surgery (laparoscopy or exploratory laparotomy).

 

The doctor may recommend other treatments if a disorder, such as polycystic ovary disease, is causing the ovarian cysts.

 

 

Νομίζω ότι δεν μπορώ να μην ρωτήσω, θα σκάσω:

 

Γιατί ανέχεσαι μια τόσο απάνθρωπη συμπεριφορά; Αυτός ο "επιστήμονας" δεν σε άκουγε καν, ήθελε απλώς να σου επιβάλλει τη γνώμη του και δεν νοιάστηκε ούτε για την υγειά του παιδιού σου, ούτε για το συναισθηματικό του στρες, ούτε για τίποτα.

 

Σου είπε τόσες ανακρίβειες και με τόσο θράσσος που είναι ανάξιος κάθε εμπιστοσύνης. Γιατί δεν πας σε ένα νοσοκομείο που δεν θα σου κοστίσει τίποτα;

Κλείσε ραντεβού σε ένα οποιοδήποτε νοσοκομείο, πήγαινε και πάρε μία ακόμη γνώμη, και δεύτερη και τρίτη και τέταρτη αν χρειαστεί. Δεν υπάρχει τίποτα το επείγον. Έχεις όλο το χρόνο να μάθεις τα πάντα για τις κύστεις, να πάρεις πολλές γνώμες και να αρχίσεις να αξιολογείς καλύτερα τους ανθρώπους στους οποίους εκθέτεις το σώμα στου και την ψυχή σου... :?

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι γιατροί λένε ότι δεν υπάρχει λόγος για κανενός είδους θεραπεία για μία τόσο μικρή κύστη που εμφανίζεται για πρώτη φορά. Η θεραπεία με αντισυλληπτικά προτείνεται μόνο αν η κύστη δεν εξαφανιστεί από μόνη της και συνεχίσει να μεγαλώνει.

 

 

http://www.iatronet.gr/articlespnsr.asp?art_id=3398

 

 

Η θεραπεία μιας κύστης ωοθήκης είναι ανάλογη της διάγνωσης.

 

Αναμονή. Οι λειτουργικές κύστες ωοθηκών συνήθως εξαφανίζονται μόνες τους μετά από λίγες εβδομάδες. Το επαναληπτικό υπερηχογράφημα θα μας δείξει την πορεία τους.

Αντισυλληπτικά. Σε περίπτωση που παραμένουν ή αυξάνουν σε μέγεθος ή αριθμό, χρησιμοποιούμε ορμονική θεραπεία. Γυναίκες που δημιουργούν συχνά κύστες στις ωοθήκες ή έχουν πολυκυστικές ωοθήκες λαμβάνουν αντισυλληπτικά δισκία για πρόληψη

 

 

http://www.kkonstantinidis.com/index.php/el/surgeries/laparoskopical/gynecological-disorders/ovarian-cyst

 

Πώς αντιμετωπίζεται η απλή κύστη της ωοθήκης;

 

Στις περισσότερες περιπτώσεις δεν συνιστάται καμία θεραπεία. Στις περιπτώσεις που η κύστη δεν εξαφανίζεται από μόνη της, συνιστάται η χρήση αντισυλληπτικών δισκίων για μικρό χρονικό διάστημα.

 

 

 

 

Οι συνηθισμένες κύστεις των ωοθηκών που παρουσιάζονται σε νέα άτομα και είναι μεγέθους μικρότερου των 4 εκ. οφείλονται κυρίως στην αποτυχία να σπάσει το ωάριο που ωριμάζει κάθε μήνα και να συνεχίσει να μεγαλώνει δημιουργώντας αρχικά ένα κυστικό ωοθυλάκιο όπως το ονομάζουμε στην πρώτη φάση και να καταλήξει σε μια κύστη της ωοθήκης που δεν είναι τίποτε άλλο από μια συλλογή καθαρού ορώδους υγρού.

Αυτές λοιπόν οι κύστεις αντιμετωπίζονται με σημαντική επιτυχία με αντισυλληπτικά χάπια συνήθως για 3 μήνες. Στο χρονικό αυτό διάστημα η ωοθήκη δεν λειτουργεί και δίνεται έτσι η δυνατότητα στην κύστη να απορροφηθεί

Link to comment
Share on other sites

Το ότι υπάρχουν κάποιοι γιατροί που δεν ασκού ιατρική αλλά αυθαιρετούν δεν σημαίνει ότι όλοι οι γιατροί είναι έτσι. Κάθε άλλο. Είναι λοιπόν πολύ ευκολο να τους παρατήσουμε και να πάμε σε αυτούς τους άλλους που σέβονται αρχικά τον εαυτό τους και δεν αυθαιρετούν λέγοντας του κόσμου τις ανοησίες αλλά και τον ασθενή που τον ακούνε, σέβονται τις επιλογές του και τον βοηθούνε με τις γνώσεις τους σε αυτές τις επιλογές.

 

Αυτοί που αυθαιρετούν υπάρχουν γιατί τους δίνουμε το δικαίωμα να υπάρχουν, γιατί εξακολουθούμε να τους επισκεπτόμαστε και να τους πληρώνουμε. Έχουμε κι εμείς ένα σοβαρό μερίδιο της ευθύνης...

 

 

Άνοιξε το google, γράψε στα ελληνικά κύστη ωοθήκης και άρχισε να διαβάζεις. Από τη στιγμή που μπορείς και γράφεις εδώ μέσα, σημαίνει ότι μπορείς να αναζητήσεις στο διαδίκτυο πληροφορίες. Είναι κουραστικό να το κάνεις αλλά δεν έχεις άλλη επιλογή. Αν δεν το κανεις θα μπορεί να σε εκμεταλλεύεται ο κάθε επιτήδιος...

Link to comment
Share on other sites

στη περιπτωση μου ο γυναικολογος μου οταν ηθελα να συνεχισω τον θηλασμο και παράλληλα να παρω και αντισυλληπτικα μου πρότεινε το mini pill το οποίο το εφερα απο Αγγλία και ειναι συμβατο με το θηλασμο.

http://en.wikipedia.org/wiki/Progestogen_only_pill

Αν θες ρώτα το γιατρό σου για αυτο το χαπι.

Εγώ δε το πήρα τελικά γιατί όταν το ξανασκέφτηκα καταλαβα οτι δεν ήθελα να τα ξαναρχισω(επαίρνα περίπου 9 χρόνια λόγω πολικυστικών ωοθηκών).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνώμη αλλά αυτό πρώτη φορά το ακούω! Για ποιό λόγο να διακόψεις το θηλασμό γιατί έχεις κύστη στην ωοθήκη????

 

Δεν έχω κάτι να προσθέσω σ'αυτά που είπε η Αγλαΐα, συμφωνώ απόλυτα. Μόνο οτι θα μπορούσες αν θέλεις να μιλήσεις και με κάποιο ομοιοπαθητικό. Εγώ για κύστη στην ωοθήκη, πήρα το ooferinum (ελπίζω να θυμάμαι σωστά), και μου πέρασε γρήγορα. Πολλές φορές φευγουν κι από μόνες τους αυτές οι κύστες νομίζω.

 

Εύχομαι περαστικά. :)

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται οτι οι γιατροί οταν δεν ξέρουν την αιτία αμέσως κατηγορούν το θηλασμό και ως πτώτη θεραπεία για όλες τις αρρωστιες προτεινουν τη διακοπή του. Μου θυμίζει λιγο το θέμα με το αγχος, βγάζεις σπυρακια, φταιει το αγχος ( μου εχει τυχει προσωπικά), σε πονάει το κεφάλι το αγχος φταει, δεν μπορεις να συλλάβεις το αγχος πάλι φταιει, πονάει η κοιλιά το αγχος φταίει.

mariafs αν ο γυναικολόγος σου δε σε πείθει για τα λεγόμενά του, πάνε και σε δευτερο και σε τρίτο, μπορει απλά ο συγκεκριμένος να μην εχει πολλές πελατισες που να θηλάζουν και να μην έχει ιδέα για το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Eπισης να ξερεις πως πριν ενας σωστος γυναικολογος σου συστηνε αντισυλληπτικο θα επρεπε να κανεις εξετασεις αιματος και καρδιολογικες γιατι τα αντισυλληπτικα δεν ειναι αθωα!!!!!Γιατην υγεια σου αλλα βεβαια αυτος σου πε το θηλασμο να κοψεις και μαλιστα να δεθεις/ Τι ΛΕΕΙ ΜΩΡΕ? ΣΤΟ ΕΤΟΣ 2009 ΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΕς ΤΟΥ ΝΑ ΔΕΘΩ ΡΕ?

 

Κοπελα μου πηγαινε παρε μια 2η γνωμη τα αντισυλληπτικα δεν ειναι καραμελες στο λεω γιατι και μενα παρολιγο να μου τα διναν επειδη δεν ειχα περιοδο και απο τυχη καθαρα δεν τα πηρα ημουν μικρη τοτε ουτε νετ ειχα ουτε καμια πηγη. Πριν ενας σωστος γιατρος δωσει αντισυλληπτικο ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ορμονολογικος ελεγχος πες του

 

 

αντε πια με της μαμες με τα πτυχια βρωμισε ο τοπος σιχαθηκα πια

Link to comment
Share on other sites

Ενα μεγάλο ΑΑΑΑΧΧΧΧΧ Αγλαία κατ αρχήν σε ευχαριστώ που απάντησες τόσο αμεσα, έχεις απόλυτο δικιο σ αυτά που έιπες και δε διαφωνούμε σε τίποτα,κακώς έβαλες :? ο γιατρός μου είναι αυτός που με παρακολουθεί εδώ και 5 χρόνια αυτόν σε κάποια προβληματάκια αυτόν στην εγκυμοσύνη και τοκετό και για να ισορροπήσει κάποιος άνθρωπος πρέπει να τους έχεις εμπιστοσύνη έστω κι αν δεν είναι το τέλειο που έχουμε στο μυαλό μας, που να το βρούμε . Εμπαση περιπτώσει θεωρώ ότι είναι καλός επιστήμονας και σε άλλες φάσεις ήταν ιδιαίτερα συζητήσημος και κατατοπιστικός. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ όλων εγγυται στο θέμα του θηλασμού ΕΝΑΣ ΧΡΟΝΟΣ;;;;;; κόψτο κόψτο δεν μπορει να μη το έχεις ζήσει κι εσύ. Σαφώς κι όταν πρόκειται για κάτι σοβαρό πάντα παίρνω και δευτερη και τρίτη γνωμη. Πηρα λοιπόν τηλέφωνο στο νοσοκομείο Παπαγεωργείου μου έκλεισαν ραντεβού 8 Μαίου(αν εντομεταξύ μαγαλώσει και σκάσει έχω φόβο τώρα, δεν με καθησήχασε ο γιατρός,ότι ας περιμένουμε να δούμε πως θα εξελιχθεί) Πήρα και στο νοσοκομείο Πολυγύρου 26 Απριλίου αυτοί,της λέω το και το το πρ'οβλημα και με συνδεει να μιλήσω με κάποιο γυναικολόγο του λέω την κατάσταση και μόνο που δεν με έβρισε που Θηλάζω ακόμα, λέει θα πάθει πρόβλημα κάποιο αγγείο στον εγκέφαλό μου, και το παιδι δεν τρέφεται σωστά ότι έιχε να πάρει μέχρι τον 6 κτλ τα γνωστά ,απαράδεκτος του χιμάω κι εγω :? μα του λέω ο ΠΟΥ συνιστά μέχρι τα 2 και τωρα τι θέλεις απο μένα λέει κανε ότι θες αγριεμένος (Μπορώ να σου πω και το ονομά του με πμ Αγλαία) έτσι λύση στο πρόβλημά μου δεν βρήκα ( τι να πάω άδικα 26 του Απριλίου κι οι άλλοι στο ιδιο στυλ θα είναι θα λενε μεταξύ τους στο γραφείο τα δικά τους θα λένε ΕΝΑ χρόνο θηλασμό θα απορούν και θα μειδιούν ειρωνικά )μήπως γνωρίζετε κανεναν γυναικολόγο φιλικά προσκείμενο με τον θηλασμό, γιατί είμαι βεβαιη και στον άλλο να παω στην πόλη μας τα ίδια θα μου πεί να κόψω το γάλα. Μα τι αφάνταστο μένος ρε κορίτσια και ενταξη οι παιδίατροι με τα συμφέροντα, οι γυναικολόγοι ΓΙΑΤΙ. Αγλαια ασφαλώς και ψαχνω στο διαδύκτιο έτσι θα το αφήσω; Εν κατακλείδη δεν ξέρω τι να κάνω! :cry: Αγλαία αν οι ιδιώτες δεν δείχνουν κατανοηση θα δείξουν του Νοσοκομείου; όπως αποδείχτηκε εδω τουλαχιστον όχι.....

line_m123_beg_minie_time_1205294400_text_c720f8f5f7dff4f3e120eceff520e720e3ebf5eae9dc20e5dfede1e9.gif

Και το παλικαράκι μου:11/10/1991.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ όλων εγγυται στο θέμα του θηλασμού ΕΝΑΣ ΧΡΟΝΟΣ;;;;;; κόψτο κόψτο δεν μπορει να μη το έχεις ζήσει κι εσύ.

 

Όχι δεν το έχω ζήσει γιατί δεν άφηνα σε κανέναν να πει δεύτερη κουβέντα. Στην πρώτη κουβέντα τον μάζευα και τον έβαζα στη θέση του με πολύ εύκολο τρόπο.

 

Στους άσχετους γελούσα και έβρισκα κάτι που ταίριαζε για να σταματήσουν.

 

Στους επιστήμονες αρκούσε μία ερώτηση και δεν το συνέχιζαν. Ρωτούσα πάντα μα πάντα αν είναι επιστημονικά τεκμηριωμένα τα όσα λένε. Μερικοί είχαν το θράσσος να μου πούνε ψέμματα και τότε τους έβαζα διπλά στη θέση τους λέγοντας ότι θα έπρεπε να σέβονται τους συναδέλφους τους που ασχολούνται με την τεκμηρίωση και δημοσιεύουν αλλά και εμάς που τους ακούμε.

 

 

Σαφώς κι όταν πρόκειται για κάτι σοβαρό πάντα παίρνω και δευτερη και τρίτη γνωμη. Πηρα λοιπόν τηλέφωνο στο νοσοκομείο Παπαγεωργείου μου έκλεισαν ραντεβού 8 Μαίου(αν εντομεταξύ μαγαλώσει και σκάσει έχω φόβο τώρα, δεν με καθησήχασε ο γιατρός,ότι ας περιμένουμε να δούμε πως θα εξελιχθεί) Πήρα και στο νοσοκομείο Πολυγύρου 26 Απριλίου αυτοί,της λέω το και το το πρ'οβλημα και με συνδεει να μιλήσω με κάποιο γυναικολόγο του λέω την κατάσταση και μόνο που δεν με έβρισε που Θηλάζω ακόμα, λέει θα πάθει πρόβλημα κάποιο αγγείο στον εγκέφαλό μου, και το παιδι δεν τρέφεται σωστά ότι έιχε να πάρει μέχρι τον 6 κτλ τα γνωστά ,απαράδεκτος του χιμάω κι εγω :? μα του λέω ο ΠΟΥ συνιστά μέχρι τα 2 και τωρα τι θέλεις απο μένα λέει κανε ότι θες αγριεμένος (Μπορώ να σου πω και το ονομά του με πμ Αγλαία) έτσι λύση στο πρόβλημά μου δεν βρήκα ( τι να πάω άδικα 26 του Απριλίου κι οι άλλοι στο ιδιο στυλ θα είναι θα λενε μεταξύ τους στο γραφείο τα δικά τους θα λένε ΕΝΑ χρόνο θηλασμό θα απορούν και θα μειδιούν ειρωνικά )μήπως γνωρίζετε κανεναν γυναικολόγο φιλικά προσκείμενο με τον θηλασμό, γιατί είμαι βεβαιη και στον άλλο να παω στην πόλη μας τα ίδια θα μου πεί να κόψω το γάλα. Μα τι αφάνταστο μένος ρε κορίτσια και ενταξη οι παιδίατροι με τα συμφέροντα, οι γυναικολόγοι ΓΙΑΤΙ. Αγλαια ασφαλώς και ψαχνω στο διαδύκτιο έτσι θα το αφήσω; Εν κατακλείδη δεν ξέρω τι να κάνω! :cry: Αγλαία αν οι ιδιώτες δεν δείχνουν κατανοηση θα δείξουν του Νοσοκομείου; όπως αποδείχτηκε εδω τουλαχιστον όχι.....

 

Πιστεύω ότι χειρίζεσαι εντελώς λάθος το θέμα. Δεν έχεις κανένα λόγο να τους πεις ότι θηλάζεις. Το πρόβλημά σου δεν είναι ο θηλασμός αλλά η κύστη. Αναφέρεσαι μόνο στο πρόβλημα και μετά βλέπεις αν η θεραπεία που σου προτείνουν είναι συμβατή ή όχι με το θηλασμό.

 

Επίσης κακώς αναφέρεις τον ΠΟΥ σε γιατρούς. Θα αναφέρεις μόνο τις οδηγίες της Αμερικάνικης Ακαδημίας Παιδιάτρων και αυτό μόνο αν είναι ανάγκη.

 

Οταν καταλαβαίνεις ότι σου λένε βλακείες, θα ρωτάς αμέσως αν αυτό είναι επιστημονικά τεκμηριωμένο και αν ναι θέλεις να το διαβάσεις γιατί από το ψάξιμο που έκανες δεν το βρήκες.

 

Αν υπάρχει κανένας θρασσύς και σου την πει για το άν έχεις πρόσβαση σε επιστημονικά περιοδικά κλπ, να του πεις ότι μπαίνεις από τη βιβλιοθήκη του Α.Π.Θ. και έχει πρόσβαση σε πολύ περισσότερα από τον ίδιο.

 

Γυναικολόγο έχω να σου προτείνω εδώ στη Θεσσαλονίκη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στα πανεπιστημιακά νοσοκομεία οι περισσότεροι γιατροί είναι αλλιώς γιατί ακόμη και αν δεν ασχολούνται οι ίδιοι με την έρευνα, υπάρχουν γύρω τους άλλοι που ασχολούνται και η αυθαιρεσία είναι αρκετά περιορισμένη. Επικρατεί συνήθως η επιστημονικά τεκμηριωμένη άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για την συμπαράσταση, εξετάσεις μου εγραψε να κάνω αιματος ουρων όχι καρδιογράφημα.

Αγλαία δυστυχώς δεν έχω τις γνωσεις που έχεις εσυ και δεν μπορω να έρθω σε αντιπαράθεση χωρις να έχω πρόχειρες τις απαντήσεις αυτό που κάνω είναι αστους να λενε, εδω όμως έμπεξα γιατι πρεπει να βρω λύση.

line_m123_beg_minie_time_1205294400_text_c720f8f5f7dff4f3e120eceff520e720e3ebf5eae9dc20e5dfede1e9.gif

Και το παλικαράκι μου:11/10/1991.

Link to comment
Share on other sites

Mariafs

Κι εγώ εμφάνισα κύστη 5 εκ. όταν θήλαζα και η γυναικολόγος μου τότε μου είπε ότι τα αντισυλληπτικά δεν είναι συμβατά με τον θηλασμό (μάλλον δεν ήξερε το mini pill) οπότε πολύ απλά...δεν κάνουμε τίποτα και την παρακολουθούμε.

Μετά από 2 ή 3 μήνες (δεν θυμάμαι ακριβώς) που πήγα να ξαναδούμε την κύστη, είχε εξαφανιστεί!!! Οπότε άδικα (και με απαράδεκτο τρόπο θεωρώ κι εγώ) σε στενοχώρησε ο γιατρός σου.

Ο μεγάλος 15/6/2001

Ο μικρός 24/11/2007

Link to comment
Share on other sites

poney,πόσο κουράγιο μου δίνεις :) λες να φυγει απο μόνο του και να μη χρειαστεί τίποτα, είχες όμως τον γιατρό σου συμπαραστάτη. Μήπως να παρω την ευθύνη και να μη κάνω τίποτα και να περιμένω κανα δυο μήνες:

line_m123_beg_minie_time_1205294400_text_c720f8f5f7dff4f3e120eceff520e720e3ebf5eae9dc20e5dfede1e9.gif

Και το παλικαράκι μου:11/10/1991.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για την συμπαράσταση, εξετάσεις μου εγραψε να κάνω αιματος ουρων όχι καρδιογράφημα.

Αγλαία δυστυχώς δεν έχω τις γνωσεις που έχεις εσυ και δεν μπορω να έρθω σε αντιπαράθεση χωρις να έχω πρόχειρες τις απαντήσεις αυτό που κάνω είναι αστους να λενε, εδω όμως έμπεξα γιατι πρεπει να βρω λύση.

 

γιατί να έρθεις σε αντιπαράθεση;

αν δεν αναφέρεις το θέμα δεν θα γίνει καν συζήτηση, οπότε ποια αντιπαράθεση;

 

αν το θέμα έρθει στην κουβέντα αναγκαστικά τότε αρκεί ένα ελάχιστο κείμενο που μπορείς να το έχεις μαζί σου για κάθε ενδιαφερόμενο

 

(το ποστάρω 5-6 φορές κάθε μέρα...)

 

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/reprint/pediatrics;115/2/496.pdf

 

κάνεις κλικ, το τυπώνεις και υπογραμμίζεις με φωσφορούχο τρία πράγματα

 

α)στη σελίδα 497 την παράγραφο που λέει CONTRAINDICATIONS TO BREASTFEEDING

 

 

 

β) στη μέση της σελίδας 499, εκεί που ξεκινάει το 10

 

Pediatricians and parents should be aware that

exclusive breastfeeding is sufficient to support

optimal growth and development for approximately

the first 6 months of life‡ and provides

continuing protection against diarrhea and respiratory

tract infection.30,34,128,178–184 Breastfeeding

should be continued for at least the first year of

life and beyond for as long as mutually desired

by mother and child.185

 

γ)στη σελίδα 500 πάνω-πάνω

There is no upper limit to the duration of

breastfeeding and no evidence of psychologic

or developmental harm from breastfeeding

into the third year of life or longer.197

 

Αυτό θα το βγάλεις σε πολλά αντίτυπα και θα έχεις ένα μαζί σου κάθε φορά που πηγαίνεις στο γιατρό.

 

Με την πρώτη κοτσάνα που θα ακούς θα βγάζεις το χαρτί και θα του λες ότι οι επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις είναι αυτές, αν έχει να σου πει κάτι επίσης επιστημονικά τεκμηριωμένο μπορείς να τον ακούσεις, αν αγνοεί το θέμα δεν πειράζει, κάποιος άλλος θα είναι πιο σχετικός..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

poney,πόσο κουράγιο μου δίνεις :) λες να φυγει απο μόνο του και να μη χρειαστεί τίποτα, είχες όμως τον γιατρό σου συμπαραστάτη. Μήπως να παρω την ευθύνη και να μη κάνω τίποτα και να περιμένω κανα δυο μήνες:

 

Αν σε ενδιαφέρει έχω να σου προτείνω γιατρό που ξέρει από θηλασμό και δεν πρόκειται να ακούσεις από αυτόν ούτε μία κουβέντα που δεν είναι επιστημονικά τεκμηριωμένη.

Link to comment
Share on other sites

ταπεινη μου γνωμη πηγαινε εκει που θα σου πει η Αγλαια κοπελα μου. Γιατι μετα ο γιατρος αν τυχει και πατε με τον αντρα σου και τη μανα σου μπορει να τους φοβισει και μετα να χεις και στο σπιτι μπιρι μπιρι για το θηλασμο κτλ. Και ενταξει εσυ μπαινεις εδω, διαβαζεις κτλ οι αλλοι ακουνε το γιατρο και ειναι αμαρτια να μπαινεις τωρα σε κατασταση να εξηγεις, να προσπαθεις να αποδειξεις πως δεν εισαι ελεφαντας

 

Και να διευκρινησω εμεις εδω δεν ειμαστε γιατροι πιο πολυ παθουσες θα το ελεγα και ειλικρινα δεν εχουμε κανα συμφερον.Αλλα αν θες τη γνωμη μου πηγαινε εκει που θα σε στειλει η Αγλαια αμαρτια ειναι να σε βαζουνε σε τριπακια να αποθηλασεις

 

Ευχομαι τα καλυτερα και μην ανησυχεις για την κυστη θα φυγει υπαρχουν ενα σωρο θεραπειες και φυσικα συμβατες με τον θηλασμο!

Link to comment
Share on other sites

poney,πόσο κουράγιο μου δίνεις :) λες να φυγει απο μόνο του και να μη χρειαστεί τίποτα, είχες όμως τον γιατρό σου συμπαραστάτη. Μήπως να παρω την ευθύνη και να μη κάνω τίποτα και να περιμένω κανα δυο μήνες:

 

Μην πάρεις μόνη σου την ευθύνη, δες κι έναν γιατρό που να αξιολογήσει σωστά τηνκατάσταση όπως σου λέει η Αγλαία. Πάντως όντως κατά τη γνώμη μου δεν τίθεται θέμα πανικού και να που συμβαίνει να φύγει η κύστη από μόνη της.

Ο μεγάλος 15/6/2001

Ο μικρός 24/11/2007

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...