Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χριστούγεννα με παιδιά


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπόν.... Εμείς πήγαμε χθες στο Christmas Factory και μας άρεσε πάρα πολύ! Είχε κόσμο αλλά ήταν άνετα και οι ουρές σε ταμεία κλπ δεν ήταν μεγάλες. Βέβαια πάλι υπήρχαν κάποιοι που ξεφυσούσαν, αλλά προσωπικά δε νομίζω ότι είναι τρομερό να περιμένεις 15 λεπτά για να δεις τον Αι Βασίλη, ειδικά επειδή η αναμονή ήταν για να μη γεμίζει η αίθουσα και γίνεται κακός χαμός από κόσμο, να μπορείς να βγάλεις φωτογραφίες με την ησυχία σου. Από πλευράς ατμόσφαιρας, διακόσμησης, κεφιού και επιλογών είμαστε κατευχαριστημένοι. Όλοι οι εργαζόμενοι ήταν φιλικοί, εξυπηρετικοί και με το χαμόγελο στα χείλη.

 

Το εισιτήριο των 5 ευρώ έτσουζε λίγο αλλά η αλήθεια είναι πως η ποιότητα ήταν εξαιρετική. Το τρενάκι με το οποίο έκανες βόλτα ήταν ολοκαίνουριο και γυαλιστερό-γυαλιστερό, το Sweet Factory ήταν γουάου, τα καλυβάκια πολύ όμορφα με γουστόζικες επιλογές για ψώνια, έβρισκες άνετα τραπέζι / παγκάκι / πεζούλι να κάτσεις, είχε χώρους εστίασης και εσωτερικούς και υπαίθριους. Είχε αρκετά πράγματα να δεις και να κάνεις που δεν κόστιζαν τίποτα, και οι τιμές των φαγητών ήταν καλές - 1 ευρώ για hot dog, 4 ευρώ για ζεστό κρασί σε πήλινη κούπα που μπορούσες να την κρατήσεις ως ενθύμιο (νομίζω δηλαδή, εγώ την κράτησα) :D

 

Σήμερα πήγαμε στο Metro Mall το οποίο κι αυτό ήταν πολύ ωραία στολισμένο, αλλά βρε παιδιά καμία σχέση με Christmas Factory. Πάρα πολύς κόσμος, πάρα πολλή βαβούρα, τίποτα το διαφορετικό ή πρωτότυπο εκτός από κάτι ζωάκια που έπαιζαν μουσική κοντά στην είσοδο. Ψωνίσαμε και φύγαμε.

 

πληρώνουν εισιτήριο τα παιδάκια κάτω των 2 ετών?

Να σου πω δεν ξέρω, πάντως είχε αρκετά ζευγάρια με καροτσάκια που φαντάζομαι δεν θα έρχονταν αν πλήρωνε εισιτήριο το μωρό. Γιατί δεν μπαίνεις στη σελίδα τους στο FB να ρωτήσεις; Απαντάνε σε όλα απ' ό,τι είδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν.... Εμείς πήγαμε χθες στο Christmas Factory και μας άρεσε πάρα πολύ! Είχε κόσμο αλλά ήταν άνετα και οι ουρές σε ταμεία κλπ δεν ήταν μεγάλες. Βέβαια πάλι υπήρχαν κάποιοι που ξεφυσούσαν, αλλά προσωπικά δε νομίζω ότι είναι τρομερό να περιμένεις 15 λεπτά για να δεις τον Αι Βασίλη, ειδικά επειδή η αναμονή ήταν για να μη γεμίζει η αίθουσα και γίνεται κακός χαμός από κόσμο, να μπορείς να βγάλεις φωτογραφίες με την ησυχία σου. Από πλευράς ατμόσφαιρας, διακόσμησης, κεφιού και επιλογών είμαστε κατευχαριστημένοι. Όλοι οι εργαζόμενοι ήταν φιλικοί, εξυπηρετικοί και με το χαμόγελο στο στόμα.

 

Το εισιτήριο των 5 ευρώ έτσουζε λίγο αλλά η αλήθεια είναι πως η ποιότητα ήταν εξαιρετική. Το τρενάκι με το οποίο έκανες βόλτα ήταν ολοκαίνουριο και γυαλιστερό-γυαλιστερό, το Sweet Factory ήταν γουάου, τα καλυβάκια πολύ όμορφα με γουστόζικες επιλογές για ψώνια. Είχε αρκετά πράγματα να δεις και να κάνεις που δεν κόστιζαν τίποτα, και οι τιμές των φαγητών ήταν καλές - 1 ευρώ για hot dog, 4 ευρώ για ζεστό κρασί σε πήλινη κούπα που μπορούσες να την κρατήσεις ως ενθύμιο (νομίζω δηλαδή, εγώ την κράτησα) :D

 

Σήμερα πήγαμε στο Metro Mall το οποίο κι αυτό ήταν πολύ ωραία στολισμένο, αλλά βρε παιδιά καμία σχέση με Christmas Factory. Πάρα πολύς κόσμος, πάρα πολλή βαβούρα, τίποτα το διαφορετικό ή πρωτότυπο εκτός από κάτι ζωάκια που έπαιζαν μουσική κοντά στην είσοδο. Ψωνίσαμε και φύγαμε.

 

 

Να σου πω δεν ξέρω, πάντως είχε αρκετά ζευγάρια με καροτσάκια που φαντάζομαι δεν θα έρχονταν αν πλήρωνε εισιτήριο το μωρό. Γιατί δεν μπαίνεις στη σελίδα τους στο FB να ρωτήσεις; Απαντάνε σε όλα απ' ό,τι είδα.

 

 

Κι εμεις πολυ χαρουμενοι με το christmas factory!σαββατο απογευμα, οχι μεγαλες ουρες, χαρουμενοι και εξυπηρετικοι εργαζομενοι. πολυ ομορφα και χριστουγεννιατικα! τα παιδια εως 2 ετων δεν πληρωνουν!! και περασαμε υπεροχα!!ο μικρος θελει να ξαναπαει!

3otVp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε χτες στο snowland στο ΟΑΚΑ.εχει 7? εισητηριο και τα παιδια κάτω των 2 δεν πληρώνουν.τα Παιχνίδια ειναι ΟΛΑ δωρεάν με την είσοδο εκτός απο την μεγάλη τσουλήθρα και το πατινάζ απο τα οποία σου δίνουν ομως 3 φορές για τσουλήθρα δωρεαν και 30' πατινάζ επισης που το θεωρώ αρκετό γιατι αλλιώς πρεπει να κάτσεις ολη μερα.. Στα δυο παραπάνω ειχε αναμονή αλλα στα υπόλοιπα καθολου.Ο Άγιος Βασίλης ηταν εντελώς ανεραστος και ισως γίαυτο δεν ειχε ουρά...Ειχε αρκετά παιχνίδια και για μικρα μωρα απο 18 μηνων.(τρενάκι,ρόδα,ατομικό τραμπολίνο,καρουζέλ,κ.α) Ειχε face painting,παραμύθοσπιτο που ειχε 20λεπτα παραμύθια(οτι πρεπει για να ζεσταθεις!),σπιτι με χειροτεχνίες,φωτογραφείο,και αλλα που δεν προλάβαμε να επισκεφτούμε.Ειχε θεατρική παράσταση με τα 3 γουρουνακια που είδε με ανοιχτό το στόμα ο μικρος και μετα ειχε χώρο απο διάφορες σχολές με παιδια που με εντυπωσίασαν με την κίνηση τους!! Δεν το λες χριστουγεννιάτικη μαγεία αλλα μου αρεσε αρκετά και ο μικρος το διασκεδάσε πολυ!! Ηταν και πρωτη φορα που έκανε τρενάκι μόνος του!!!

Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε χτες στο snowland στο ΟΑΚΑ.εχει 7? εισητηριο και τα παιδια κάτω των 2 δεν πληρώνουν.τα Παιχνίδια ειναι ΟΛΑ δωρεάν με την είσοδο εκτός απο την μεγάλη τσουλήθρα και το πατινάζ απο τα οποία σου δίνουν ομως 3 φορές για τσουλήθρα δωρεαν και 30' πατινάζ επισης που το θεωρώ αρκετό γιατι αλλιώς πρεπει να κάτσεις ολη μερα.. Στα δυο παραπάνω ειχε αναμονή αλλα στα υπόλοιπα καθολου.Ο Άγιος Βασίλης ηταν εντελώς ανεραστος και ισως γίαυτο δεν ειχε ουρά...Ειχε αρκετά παιχνίδια και για μικρα μωρα απο 18 μηνων.(τρενάκι,ρόδα,ατομικό τραμπολίνο,καρουζέλ,κ.α) Ειχε face painting,παραμύθοσπιτο που ειχε 20λεπτα παραμύθια(οτι πρεπει για να ζεσταθεις!),σπιτι με χειροτεχνίες,φωτογραφείο,και αλλα που δεν προλάβαμε να επισκεφτούμε.Ειχε θεατρική παράσταση με τα 3 γουρουνακια που είδε με ανοιχτό το στόμα ο μικρος και μετα ειχε χώρο απο διάφορες σχολές με παιδια που με εντυπωσίασαν με την κίνηση τους!! Δεν το λες χριστουγεννιάτικη μαγεία αλλα μου αρεσε αρκετά και ο μικρος το διασκεδάσε πολυ!! Ηταν και πρωτη φορα που έκανε τρενάκι μόνος του!!!

 

Κατι ακουσα οτι για τη snow land πρεπει να εχεις κανει κατι σαν κρατηση, να εχεις προαγορασει το εισιτηριο, αλλιως δεν μπαινεις, ισχυει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω πηγα στο Γκάζι...

Λοιπόν για παιδάκια κάτω των 2 είναι δωρεάν. Εγώ δεν ξετρελάθηκα. Ειχε ενα μίνι θεατρικό, εβγαλαν φωτό με τον Αι Βασίλη κ μετά βαρέθηκαν. Είχε ένα μικρό χωρο επίσης που ζωγράφιζαν. Αααασ κ ένα χώρο που πούλαγαν καραμέλες κ σοκολάτες...Πανάκριβα!!!

Link to comment
Share on other sites

Alexia στη snowland είχε χώρο για καφέ για τους μεγάλους. Δλδ αν πάμε 3 ζευγάρια με τα παιδιά, υπάρχουν τραπέζια για να κάτσουμε για καφέ & να μοιραζόμαστε ανάλογα με τι θέλουν τα παιδιά; Επίσης, που παρκάρεις ?

Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε στο Factory την προηγούμενη εβδομάδα. Δεν το προτείνω. Είσοδος 5 Euro, φωτογραφια με τον Αγ. Βασίλη 5 Euro η μια και 8 οι δύο (δεν επιτρεπεται να βγάλεις με την δική σου μηχανή, συγκρουόμενα 3 Euro και όλα τα υπόλοιπα 2,5-3 Euro. Το παιδί μέχρι 2 ετών δεν πλήρώνε αλλά αν θέλεις να το βάλεις πληρωνει εισητηριο για τον ενήλικα. Και το πιο απαράδεκτο, αν το παιδι ειναι πάνω απο 2 ετών θεωρουν οτι μπορει να μπεί μόνο του και αν θέλεις να το συνοδέψεις πληρωνεις και εισητήριο για εσένα, πχ για να μπείς με ένα 2,5 χρονων παιδι σε καρουζέλ, αεροπλανάκια και τρένο (3 ΜΟΝΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ) θέλεις σύνολο 15 Euro. Απλά απαράδεκτο για τους καιρούς που ζούμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Alexia στη snowland είχε χώρο για καφέ για τους μεγάλους. Δλδ αν πάμε 3 ζευγάρια με τα παιδιά, υπάρχουν τραπέζια για να κάτσουμε για καφέ & να μοιραζόμαστε ανάλογα με τι θέλουν τα παιδιά; Επίσης, που παρκάρεις ?

Δεν είδα κάτι σχετικό με καφετέρια και τραπεζάκια.Εχει σιγουρα να πάρεις στο χέρι.Παρκινγκ εχει δικό του ακριβώς απ΄εξω δωρεαν.Καλα να περάσετε όσοι πάτε.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα και εγώ την Κυριακή με τον μικρό στην τεχνόπολη και έχω να πω.....

πέρσι που πέρασα ένα μήνα στο christmas factory.....σαν ατμόσφαιρα ήταν πιο ωραία γιατί

- είχε πολλά -πολλά δεντράκια (άσχετο που ταλαιπωρηθήκαμε παρα πολύ με το μάζεμα τους , μάλλον γι αυτό δεν ξαναέβαλαν)

- Στον ''κεντρικό διάδρομο'' έξω από την καφετέρια του χώρου , είχε σπιτάκια που πουλούσαν διάφορα (προφανώς δεν πουλούσαν τελικά). Με τα παιχνίδια που έχει φέτος ''χάνει'' πολύ

Φέτος έχει υπερβολικά παιχνίδια του ενός ευρώ , πιο πολλές μπασκέτες κλπ

- Τραμπολίνο πέρσι δεν υπήρχε , αλλά έτσι κι αλλιώς είναι πολύ μικρό

-Πέρσι είχε κάθε μέρα και όλη μέρα , face painting , ενώ φέτος όχι. Μόνο συγκεκριμένες ημερομηνίες και Κυριακές και ενώ πήγαμε Κυριακή ξεκινούσε το απόγευμα , και ήταν το μόνο που ζητούσε ο γιος μου

 

Πέρσι σαν εργαζόμενη εκεί , όταν ήρθαν ο άντρας μου κ ο μικρός , μπήκαν δωρεάν ,το ίδιο και στα παιχνίδια. Από παντού φυσικά ακούγονταν παράπονα για τα 4 ευρώ (που ήταν) , η είσοδος και για τους γονείς και είχαν δίκιο.Τα παιχνίδια ήταν 2 ευρώ.

Εννοείται ότι και μένα με έτσουξε η είσοδος ....κάναμε μαζί τρενάκι, ζήτησε ρόδα ,του είπα ότι είχε πολύ κόσμο και όντως είχε αλλά δεν υπήρχε και περίπτωση να δώσω 6 ευρώ να ανέβουμε και οι 2, καρουζέλ μόνος του και τον ιμάντα διασκέδασης.αυτά !! Δεν αγόρασα τίποτα, έκανε και το γλυκάκι και τέλος.Για γράμμα στον Αν Βασίλη , δεν είπα τίποτα και είχε τόσο κόσμο που η αναμονή θα ήταν τουλάχιστον 2 ώρες. Ηταν Κυριακή και το περίμενα. Κι ούτε είχα σκοπό να πάω , αλλά δεν βρήκαμε παρέα για αλλού, είμασταν οι 2 μας ....και έτσι πήγαμε.

Πάντως , δεν ενθουσιάστηκα.....σαν επισκέπτης!!!!!

 

**Να διευκρινίσω κάτι, απλά επειδή το γνωρίζω...Η διοργάνωση δεν είναι του Δήμου Αθηναίων , όπως νομίζουν πολλοί (άλλωστε γράφει παντού την εταιρία).Τα περισσότερα προιόντα στα σπιτάκια , όπως και τα γλυκά , ξηροί καρποί , είναι επιχειρήσεις που έχουν νοικιάσει τον χώρο για ένα μήνα , δίνοντας αρκετά χιλιάρικα !!!!!!! Σαφώς και είναι ακριβά ....αλλά από κει και πέρα , είναι επιλογή του καθενός τι θα ξοδέψει.

 

Θα πάμε όλοι μαζί στην Παιανία που πιστεύω θα είναι πιο ωραία.

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Πήγα και εγώ την Κυριακή με τον μικρό στην τεχνόπολη και έχω να πω.....

πέρσι που πέρασα ένα μήνα στο christmas factory.....σαν ατμόσφαιρα ήταν πιο ωραία γιατί

- είχε πολλά -πολλά δεντράκια (άσχετο που ταλαιπωρηθήκαμε παρα πολύ με το μάζεμα τους , μάλλον γι αυτό δεν ξαναέβαλαν)

- Στον ''κεντρικό διάδρομο'' έξω από την καφετέρια του χώρου , είχε σπιτάκια που πουλούσαν διάφορα (προφανώς δεν πουλούσαν τελικά). Με τα παιχνίδια που έχει φέτος ''χάνει'' πολύ

Φέτος έχει υπερβολικά παιχνίδια του ενός ευρώ , πιο πολλές μπασκέτες κλπ

- Τραμπολίνο πέρσι δεν υπήρχε , αλλά έτσι κι αλλιώς είναι πολύ μικρό

-Πέρσι είχε κάθε μέρα και όλη μέρα , face painting , ενώ φέτος όχι. Μόνο συγκεκριμένες ημερομηνίες και Κυριακές και ενώ πήγαμε Κυριακή ξεκινούσε το απόγευμα , και ήταν το μόνο που ζητούσε ο γιος μου

 

Πέρσι σαν εργαζόμενη εκεί , όταν ήρθαν ο άντρας μου κ ο μικρός , μπήκαν δωρεάν ,το ίδιο και στα παιχνίδια. Από παντού φυσικά ακούγονταν παράπονα για τα 4 ευρώ (που ήταν) , η είσοδος και για τους γονείς και είχαν δίκιο.Τα παιχνίδια ήταν 2 ευρώ.

Εννοείται ότι και μένα με έτσουξε η είσοδος ....κάναμε μαζί τρενάκι, ζήτησε ρόδα ,του είπα ότι είχε πολύ κόσμο και όντως είχε αλλά δεν υπήρχε και περίπτωση να δώσω 6 ευρώ να ανέβουμε και οι 2, καρουζέλ μόνος του και τον ιμάντα διασκέδασης.αυτά !! Δεν αγόρασα τίποτα, έκανε και το γλυκάκι και τέλος.Για γράμμα στον Αν Βασίλη , δεν είπα τίποτα και είχε τόσο κόσμο που η αναμονή θα ήταν τουλάχιστον 2 ώρες. Ηταν Κυριακή και το περίμενα. Κι ούτε είχα σκοπό να πάω , αλλά δεν βρήκαμε παρέα για αλλού, είμασταν οι 2 μας ....και έτσι πήγαμε.

Πάντως , δεν ενθουσιάστηκα.....σαν επισκέπτης!!!!!

 

**Να διευκρινίσω κάτι, απλά επειδή το γνωρίζω...Η διοργάνωση δεν είναι του Δήμου Αθηναίων , όπως νομίζουν πολλοί (άλλωστε γράφει παντού την εταιρία).Τα περισσότερα προιόντα στα σπιτάκια , όπως και τα γλυκά , ξηροί καρποί , είναι επιχειρήσεις που έχουν νοικιάσει τον χώρο για ένα μήνα , δίνοντας αρκετά χιλιάρικα !!!!!!! Σαφώς και είναι ακριβά ....αλλά από κει και πέρα , είναι επιλογή του καθενός τι θα ξοδέψει.

 

Θα πάμε όλοι μαζί στην Παιανία που πιστεύω θα είναι πιο ωραία.

Περιμένουμε νεα απο το mec της Παιανίας γιατι ειμαι κι εγω περίεργη αν αξίζει!

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε νεα απο το mec της Παιανίας γιατι ειμαι κι εγω περίεργη αν αξίζει!

 

:P:pΦέτος που είναι πιο μεγάλος ο γιος μου , πιστεύω θα του αρέσει πολύ !!!! Τρελαίνεται και για τα φουσκωτά.

Τον κόσμο σκέφτομαι ,αλλά εκεί δεν πρόκειται να πάμε Κυριακή;)

 

Κι εγώ είμαι περίεργη , για να δούμε...τι θα δούμε:P

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσι να πω κάτι εμείς πέρισυ πήγαμε για τρενάκια και καρουζέλ...και δυσκολεύτικα να πήρω την μικρή, αυτό που με στεναχωρεί, είναι ότι πάμε με τόσο χαρά και τελικά καταλήγω με νεύρα και με την μικρή μουτρωμένη γιατί δεν την βάλαμε να κάνει κι αλλοα κι άλλο κι άλλο!!! συνολο μου έφυγαν κοντά στα 20 ευρώ + για να κάνει στα διάφορα παιχνίδια, χωρίς όμως αναμονές κλπ...(τίποτα το ιδιαίτερο ένα πεντάλεπτο). Όμως με στεναχωρεί που ενω βγαίνω για να διασκεδάσουμε.....καταλήγουμε με μούτρα με το πρώτο ΟΧΙ που θα πω, σας συμβαίνει και σε εσάς αυτό;;

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάει με τα 2 παιδιά στη ΜΕC όταν πρωτοάνοιξε. Είχα πάει άλλη μια φορά ένα καλοκαίρι και ήξερα περίπου τι να περιμένω...

Είναι ένας αχανής κλειστός χώρος (εκθεσιακό κέντρο είναι αλλωστε) γεμάτος με παιχνίδια: φουσκωτά, κούνιες, πατινάζ, καρτ, διάφορα περίπτερα με γλυκά, face painting κτλ.

Είχε αρκετό κόσμο, όχι τόσο ώστε να ενοχλεί. Εμένα αυτό που με κούρασε είναι η βαβούρα - μουσική υπόκρουση τύπου παιδότοπου συν οι ήχοι από τα παιχνίδια, καθώς και ότι ο χώρος είναι εντελώς κλειστός. Τα παιδιά έπαιξαν κυρίως στα φουσκωτά παντός τύπου, έφαγαν από ενα γλειφιτζούρι και αυτό ήταν. Πατινάζ ήταν μικρά για να κάνουν, το ίδιο και στα καρτ.

 

Ήταν κι ο Αη Βασίλης από το Ροβιανέμι εκεί, αλλά είχε ουρά και γενικά δεν ενδιαφέρθηκαν. Στο face painting πηγαν.

Είχαμε κι ένα μικροατύχημα: σε ένα από τα παιχνίδια, ένα κομμάτι ψευτικο χιόνι μπήκε στο μάτι της μικρής και μέχρι να βγει, ζοριστήκαμε λίγο. Κατόπιν τούτου, η κόρη μου μου είπε ότι δεν θέλει να ξαναπάμε - όχι ότι εγώ ήθελα.

 

Γενικά είναι οκ να περάσεις 2 ώρες, αλλά απ'οσα έχω ακούσει, η snowland είναι καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσι να πω κάτι εμείς πέρισυ πήγαμε για τρενάκια και καρουζέλ...και δυσκολεύτικα να πήρω την μικρή, αυτό που με στεναχωρεί, είναι ότι πάμε με τόσο χαρά και τελικά καταλήγω με νεύρα και με την μικρή μουτρωμένη γιατί δεν την βάλαμε να κάνει κι αλλοα κι άλλο κι άλλο!!! συνολο μου έφυγαν κοντά στα 20 ευρώ + για να κάνει στα διάφορα παιχνίδια, χωρίς όμως αναμονές κλπ...(τίποτα το ιδιαίτερο ένα πεντάλεπτο). Όμως με στεναχωρεί που ενω βγαίνω για να διασκεδάσουμε.....καταλήγουμε με μούτρα με το πρώτο ΟΧΙ που θα πω, σας συμβαίνει και σε εσάς αυτό;;

 

Για την ώρα δεν έχουμε πρόβλημα.Του είπα θα κάνει 3 παιχνίδια και δεν διαμαρτυρήθηκε καθόλου.Και πήρε ένα ποπκορν.Πριν φύγουμε μου λέει δεν θα κάνουμε και αυτό το τρενάκι ? του είπα δεν έχω άλλα χρήματα και τέλος:P

 

Την προετοιμάζεις από πριν ότι δεν μπορεί να τα κάνει όλα ?

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάει με τα 2 παιδιά στη ΜΕC όταν πρωτοάνοιξε. Είχα πάει άλλη μια φορά ένα καλοκαίρι και ήξερα περίπου τι να περιμένω...

Είναι ένας αχανής κλειστός χώρος (εκθεσιακό κέντρο είναι αλλωστε) γεμάτος με παιχνίδια: φουσκωτά, κούνιες, πατινάζ, καρτ, διάφορα περίπτερα με γλυκά, face painting κτλ.

Είχε αρκετό κόσμο, όχι τόσο ώστε να ενοχλεί. Εμένα αυτό που με κούρασε είναι η βαβούρα - μουσική υπόκρουση τύπου παιδότοπου συν οι ήχοι από τα παιχνίδια, καθώς και ότι ο χώρος είναι εντελώς κλειστός. Τα παιδιά έπαιξαν κυρίως στα φουσκωτά παντός τύπου, έφαγαν από ενα γλειφιτζούρι και αυτό ήταν. Πατινάζ ήταν μικρά για να κάνουν, το ίδιο και στα καρτ.

 

Ήταν κι ο Αη Βασίλης από το Ροβιανέμι εκεί, αλλά είχε ουρά και γενικά δεν ενδιαφέρθηκαν. Στο face painting πηγαν.

Είχαμε κι ένα μικροατύχημα: σε ένα από τα παιχνίδια, ένα κομμάτι ψευτικο χιόνι μπήκε στο μάτι της μικρής και μέχρι να βγει, ζοριστήκαμε λίγο. Κατόπιν τούτου, η κόρη μου μου είπε ότι δεν θέλει να ξαναπάμε - όχι ότι εγώ ήθελα.

 

Γενικά είναι οκ να περάσεις 2 ώρες, αλλά απ'οσα έχω ακούσει, η snowland είναι καλύτερη.

Τα παιχνίδια ειναι μέσα στην τιμη του εισητηριου η τα πληρώνεις ξεχωριστά κι αν ναι πόσο περίπου αν θυμάσαι;

Link to comment
Share on other sites

Εμείς σκεφτόμαστε να πάμε βολτίτσα στο κέντρο της Αθήνας την παραμονή των Χριστουγέννων. Υπάρχει κάτι να δούμε εκεί? Αυτό το κάναμε κάθε χρόνο όταν ήμουν μικρή με τον πατέρα μου και μου έχει αφήσει ευχάριστα συναισθήματα... Δεν κάναμε κάτι το ιδιαίτερο, περπάτημα στους δρόμους και μετά για φαγητό αλλά όλη η εορταστική ατμόσφαιρα που υπήρχε στο κέντρο μου άρεσε. Έχω χρόνια να το κάνω και έλεγα φέτος να το κάνουμε με τον μικρό μου, να δει και εκείνος νέες εικόνες. Τι λέτε?

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς σκεφτόμαστε να πάμε βολτίτσα στο κέντρο της Αθήνας την παραμονή των Χριστουγέννων. Υπάρχει κάτι να δούμε εκεί? Αυτό το κάναμε κάθε χρόνο όταν ήμουν μικρή με τον πατέρα μου και μου έχει αφήσει ευχάριστα συναισθήματα... Δεν κάναμε κάτι το ιδιαίτερο, περπάτημα στους δρόμους και μετά για φαγητό αλλά όλη η εορταστική ατμόσφαιρα που υπήρχε στο κέντρο μου άρεσε. Έχω χρόνια να το κάνω και έλεγα φέτος να το κάνουμε με τον μικρό μου, να δει και εκείνος νέες εικόνες. Τι λέτε?

 

Προφανως δεν μενετε κεντρο, οπως κι εμεις να υποθεσω.

 

Απο τη μια δεν ειναι τοσο καλα οσο πριν λιγα χρονια που ειχε στο Ζαππειο και στο Συνταγμα καρουσελ, σπιτακια με γλυκα κλπ. Απο την αλλη, περισυ πηγαμε σε μια χριστουγεννιατικη εκδηλωση την προπαραμονη και μετα πηγαμε και φαγαμε και καναμε μια βολτα στο Κολωνακι, μετα Συνταγμα, της αρεσε. Δες το προγραμμα του Μεγαρου Μουσικης, εχει πολυ καλο φετος, κοιτα για κανενα παιδικο θεατρο, εκδηλωσεις σε μουσεια αλλιως και μια βολτιτσα μια χαρα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...