Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παρενόχληση 5χρονης από τον μπαμπά της!!


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Το θέμα ευτυχώς ΔΕΝ αφορά εμένα, αλλά μία φίλη μου που ούτε έχει πρόσβαση, αλλά ούτε έχει σχέση με το ίντερνετ.

Θέλω την βοήθειά σας, από ομοιοπαθούσες ή από νομικούς ή από οποιονδήποτε μπορεί να την βγάλει από τον βόθρο που έχει μπλέξει!

 

Η αγαπημένη μου φιλενάδα έμαθε τον Φεβρουάριο του 2014 από το 5χρονο (τότε) κοριτσάκι της ότι ο ιερωμένος μπαμπάκας (!) της την χάιδευε στα γεννητικά της όργανα, της ζήταγε να τον χαϊδεύει κ να το κρατάνε μυστικό από την μαμά (σε πολλές περιπτώσεις η μαμά ήταν στο σπίτι, μαγείρευε ή έκανε μπάνιο κ αυτός ήταν στο δωμάτιό τους με το παιδί!). Μάλιστα αυτός της έμαθε κ ένα ποιηματάκι σχετικά με το πιπί της, που δεν θέλω ούτε να το θυμάμαι ούτε να το αναπαράγω!

Η φίλη μου μόλις το έμαθε (14/02/2014) με συνοπτικές διαδικασίες υπέβαλε αίτηση διαζυγίου κ εγκατέλειψε την συζυγική εστία (αρχές Μαρτίου 2014) με όλους τους νόμιμους τρόπους.

Ο παπάς (=μπαμπάς) όμως προσπαθεί να την εξαντλήσει οικονομικά! Η μαμά είναι δημόσιος υπάλληλος (μισθός < 700 ευρώ/μήνα) κ την τρέχει με αρκετές μηνύσεις κ αγωγές κάθε μήνα, που ως συνήθως τις χάνει αυτός, αλλά κάθε παράστασή της στο δικαστήριο είναι από 220-1000 ευρά/φορά (αναλόγως άμα έχει μάρτυρες κλπ)!

 

Πιθανολογούμε ότι η Εισαγγελία είναι είτε λαδωμένη, είτε στην κλίκα της Εκκλησίας, διότι την καλούν (η Εισαγγελέας αυτοπροσώπως, ω ναι!) κ την κάνουν κουρέλι κ την κάνουν να κλαίει με τις βλακείες που της λένε.

Είναι ΔΕΔΟΜΕΝΟ ότι ο δικηγόρος της μαμάς πληρώθηκε από την άλλη πλευρά, καθώς την κρέμασε άσχημα σε μία συνάντηση που είχαν οι 2 γονείς με την Εισαγγελέα.

 

Πείτε μου τι να της πω να κάνει!

 

Στην τελευταία συνάντηση με την Εισαγγελία που πλέον απεδείχθη ότι ακόμα κ ο δικηγόρος της μαμάς είναι πληρωμένος από την άλλη πλευρά, υπεγράφησαν απίστευτα κουλά: η μαμά σχολάει 15.30, το παιδί σχολάει από το ολοήμερο σχολείο στις 16.15 κ θέλουν στις 16.00 (15' νωρίτερα από το σχόλασμά του) να πάνε οι 2 τους, μαμά κ κόρη, ΟΠΟΥ ΤΟΥ ΚΑΠΝΙΣΕΙ ΤΟΥ ΜΠΑΜΠΑ!! Στην καλύτερη είναι 13 χλμ μακριά, στην χειρότερη, απλά, όπου του καπνίσει! Απλά! Η μαμά δεν έχει μεταφορικό μέσο, κυκλοφορεί με ΜΜΕ (απλή λεπτομέρεια).

 

Τι μπορεί να κάνει αυτή η μαμά που έχει μπλέξει σε έναν κυκεώνα σαπίλας?? Της είπα να πάρει τηλ τον Κούγια να την δεχτεί αμμισθί (η μαμά παίρνει 680 ευρά/μήνα), να βγει στα κανάλια, αλλά ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δώστε μου τα φώτα σας, τις συμβουλές σας, τι μπορεί να κάνει αυτή η μαμά για να μην τρέχει με το παιδί της όποτε κ όπου γουστάρει αυτός ο πα-ΤΕΡΑΣ για να ταλαιπωρούνται 2 ψυχές, έτσι απλά....

 

Α, εν κατακλείδι: κ που τρέχουν μαμά κ κόρη για να συναντήσουν ΑΥΤΟΝ, ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ εμφανίζεται! Τους στήνει κιόλας! Έχει κ χαρτιά κ τα πάντα από το τοπικό Αστυνομικό Τμήμα που το επιβεβαιώνει!

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμετος...Ειναι και παπας τρομαρα του. Δεν εχω ιδεα τι πρεπει να κανει η μαμα ομως διαβαζοντας μια τετοια ιστορια αρρωσταινει κανεις. Αληθεια αν πηγαινε πιο ψηλα στην ιερατικη ιεραρχεια και αφηνε υπονοουμενα για δημοσιοποιηση? Δεν θα ηταν ενα μεσο πιεσης? Με το παιδακι τι γινεται, εννοω πως το αντιμετωπιζει η μαμα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να γραψω συγκεκριμενα πραγματα για το τι εκανε η μαμα προς την επαγγελματικη ιεραρχια, απλα το μονο που μπορω να πω χωρις να κινδυνευω ειναι οτι: υπαρχει ΚΑΛΥΨΗ!

Υπαρχουν επισημες γνωματευσεις απο παιδοψυχολογους της ΓΑΔΑ, πραγματογνωμονες στην συγκεκριμενη υποθεση, κ η ιεραρχια ΚΩΦΕΥΕΙ!

Στην σαπιλα δεν βρισκεις ακρη!

Η μαμα εξακολουθει να πηγαινει σε ψυχολογο του Δημου (μην ξεχναμε τον μισθο της) κ ακολουθει κατα γραμμα τις οδηγιες του σχετικα με το παιδι της!

Εχει κανει κ εξακολουθει να κανει το καλυτερο για το παιδι της, ακρη δεν βρισκει!

Μεσα στην απογνωση κ την χαζομαρα μου, της προτεινα να βγει στα καναλια!

 

Απλα επειδη εχω διαβασει σκορπια εμπειριες απο μαμαδες, υπαρχει καποια νομικος να μας πει πως να αντιδρασει αυτη η μαμα απο εδω κ στο εξης?

Να μην γινονται μπαλακι στις ορεξεις του μπαμπακα κ του συστηματος δλδ?

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Clelia

 

Για να ειμαι ειλικρινης μου φαινονται λιγο υπερβολικα ολα αυτα.

 

Το διαστημα 10 μηνων ειναι πολυ μικρο για να εκδικαστουν τοσο γρηγορα τετοιες υποθεσεις ,μηνυσεις και αγωγες και ταυτοχρονα να λαδωνονται ολοι, δικηγοροι εισαγγελεις.

 

Δεν ειμαι δικηγορος αλλα απο οτι ακουω τετοιες υποθεσεις παιρνουν χρονια.

 

 

 

κ την τρέχει με αρκετές μηνύσεις κ αγωγές κάθε μήνα, που ως συνήθως τις χάνει αυτός, αλλά κάθε παράστασή της στο δικαστήριο είναι από 220-1000 ευρά/φορά (αναλόγως άμα έχει μάρτυρες κλπ)!

 

Συγνωμη αλλα μου φαινεται οτι κατι δεν παει καλα σε αυτα που σου λεει η φιλη σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Clelia

 

Για να ειμαι ειλικρινης μου φαινονται λιγο υπερβολικα ολα αυτα.

 

Το διαστημα 10 μηνων ειναι πολυ μικρο για να εκδικαστουν τοσο γρηγορα τετοιες υποθεσεις ,μηνυσεις και αγωγες και ταυτοχρονα να λαδωνονται ολοι, δικηγοροι εισαγγελεις.

 

Δεν ειμαι δικηγορος αλλα απο οτι ακουω τετοιες υποθεσεις παιρνουν χρονια.

 

 

Edit: α καλα! τωρα ειδα οτι δεν εισαι δικηγορος! Απλα εγραψες ο,τι σου κατεβηκε! Κριμα... Μην μας τυχουν κοπελια τετοιες καταστασεις, εστω στον ευρυτερο μας κυκλο! Να καιγεσαι για βοηθεια κ να διαβαζεις ο,τι του νομιζει του καθενος... Κ οχι τπτ αλλο, να νομιζεις μεσα στο επειγον του ζητηματος οτι μπορει να σε βοηθησει αυτος ο καθενας!!

 

 

 

 

Συγνωμη αλλα μου φαινεται οτι κατι δεν παει καλα σε αυτα που σου λεει η φιλη σου.

 

Της κανει αγωγες, μηνυσεις κλπ κλπ κλπ, οταν φτανει στην εδρα, μεχρι προτινος μπορει μεν να μην επιδικαζονταν κ να οριζονταν αναβολες λογω αναμονης πραγματογνωμοσυνης απο παιδοψυχολογο, αλλα η μαμα πληρωνε 600+ την φορα για την παρασταση του δικηγορου. Ασχετως αμα με το Καλημερα, ελεγε η Προεδρος: Αναβολη λογω μπλαμπλαμπλα.

 

Κ εμενα δεν μου φαινονται καλα σε αυτα που λεει η φιλη μου επειδη εχει μπλεξει, μπορουμε να μην ειμαστε καχυποπτες κ αμα εισαι νομικος, στειλε μου πμ με τα στοιχεια σου να σου τηλ η κοπελα κ να της πεις πως να δρασει απο εδω κ περα.

 

Λυσεις θελουμε, δρομο να παρει η κοπελα διοτι εχει μπλεξει σε περιεργα γραναζια!

Αμα μπορεις να βοηθησεις, πες μου τροπο!

 

Αλλα να προσπαθεις να βρεις ποιον λακκο εχει η φαβα... εχει πολλους, πως να ξεμπλεξει μπορεις να μας πεις, η εστω μεσω πμ....

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Πφφφφ, κ τωρα μολις διαβασα οτι η αποψη της κοπελας απο πανω, δεν ειναι σχετικη!

Κριμα, κ ειχα επενδυσει οτι καποιος θα μας βοηθουσε να γλιτωσουμε το κοριτσακι.

 

Τεσπα, μην πω κατι βαρυ βραδιατικα!

Οποια γνωριζει απο επαγγελματικη η προσωπικη σκοπια, ας γραψει κατι please!

Σε οποια της φαινονται περιεργα, ας μεινει με την περιεργεια της! Δεν ειχα τρελλη διαθεση να γραψω ενα κατεβατο κ να εκθεσω καταστασεις ΑΠΛΑ κ μονο για κατι που δεν ευσταθει!

Λεπτομερειες θα δοθουν, αν χρειαζονται περαιτερω, σε καποιον που θα θελησει να βοηθησει.

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Σε πρώτη φάση να αλλάξει δικηγόρο αν νομίζει ότι ο δικός της δεν κάνει ότι μπορεί ή δεν είναι αποτελεσματικός.

 

Επίσης μου λες ότι η μαμά υπέβαλλε αίτηση διαζυγίου και εκείνος της κάνει αγωγές και μηνύσεις. Εκείνη τον μήνυσε για όλα αυτά που περιγράφεις; Μπορεί να αποδείξει ότι παρενοχλούσε ο πατέρας την κόρη του;

Link to comment
Share on other sites

Σε πρώτη φάση να αλλάξει δικηγόρο αν νομίζει ότι ο δικός της δεν κάνει ότι μπορεί ή δεν είναι αποτελεσματικός.

 

Επίσης μου λες ότι η μαμά υπέβαλλε αίτηση διαζυγίου και εκείνος της κάνει αγωγές και μηνύσεις. Εκείνη τον μήνυσε για όλα αυτά που περιγράφεις; Μπορεί να αποδείξει ότι παρενοχλούσε ο πατέρας την κόρη του;

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!

Ναι είναι στην φαση να αλλάξει δικηγόρο, προτιμαει βέβαια κάποιον που να ξέρει από τέτοιες δύσκολες υποθέσεις.

 

Δικαστικά, αυτό που του έχει κάνει η μαμά, πέρα από την αγωγή της παρενόχλησης της κόρης της, είναι να "απαντάει" στις αγωγές του αμυνόμενη. Δεν του κάνει δλδ μήνυση ή αντίστοιχη αγωγή. Απλά παρευρίσκεται στις δικασιμους με τον δικηγόρο της.

Μόνο μια φορά του έκανε αντιμηνυση, επειδή αυτός πήγε στο αστυνομικό τμήμα κ την μήνυσε για παραβίαση δικαστικής εντολής, ότι κ καλά δεν τον άφηνε να βλέπει το παιδί στις προβλεπόμενες μέρες κ ώρες. Ακόμα κ όταν οι αστυνομικοί του έλεγαν ότι δεν ευσταθεί αυτό που λέει, αφού η μαμά ήταν ΔΙΠΛΑ του εκείνη την στιγμή, ΜΕΣΑ στο αστυνομικό τμήμα κ το παιδί της ήταν στις κούνιες απέναντι απο το τμήμα με τον παππού του, αρα δεν τον εμποδίζει να δει το παιδί, ΕΚΕΙ ήταν, αυτός της την έκανε την μήνυση.

 

Δεν μπορεί να αποδειχθεί η παρενόχληση, ο μπαμπάς ευτυχώς δεν προχώρησε σε κάτι άλλο που θα αποδεικνυόταν ιατροδικαστικά. Τον πρόλαβε η μαμά.

Έχουμε όμως των πραγματογνωμοσύνη του παιδοψυχολόγου της ΓΑΔΑ που διορίσθηκε από την Εισαγγελία κ εκεί υποστηρίζεται σθεναρά πως το παιδί ΔΕΝ λες ψέματα κ ΔΕΝ χειραγωγήθηκε από την μαμά του να πει κάτι τέτοιο. Ότι όντως έχει υπάρξει παρενόχληση κ ευτυχώς σταμάτησε μέχρι εκει

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατάλαβα. Όπως και να΄χει νομίζω ότι το κλειδί είναι η εύρεση ενός καλού-έμπιστου δικηγόρου. Όπου θα του εξηγήσει πως έχει η κατάσταση -ότι της κάνει μεταξύ άλλων και οικονομικό πόλεμο- και θα τη συμβουλεύσει πως να κινηθεί. (πχ να κάνει ενέργειες να βγει το διαζύγιο εις βάρος του- μέχρι τότε αν γίνεται να υπάρξουν προσωρινά μέτρα αφού ο λόγος της αίτησης διαζυγίου είναι η παρενόχληση του παιδιού κτλ).

Δυστυχώς είναι νομίζω δεδομένο ότι μέχρι να δικαιωθεί θα της κοστίσει οικονομικά. Οπότε θα πρέπει να οργανωθεί και προς αυτή την κατεύθυνση με κάποιον τρόπο...

Τα κανάλια δεν τα θεωρώ καλή ιδέα. Ίσως σαν απειλή μόνο καθώς θα τον ενδιαφέρει και η δημόσια εικόνα του.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ την κακομοιρα!!

Το παιδι εχει εξεταστεί μην τυχόν .....;

Απο νομική πλευρά δεν ξερω αλλα υπαρχει δικηγόρος συμφοριτισα η Aimee που γενικως βοηθάει πολυ!!

Στείλε της ενα πμ αν δεν εχει δει το θέμα η κοπελα!!

Link to comment
Share on other sites

Μία ωραιότατη επιστολή διαμαρτυρίας της μητέρας προς την εκκλησία της Ελλάδος στην οποία να αναφερθούν τα πάντα.

Με κοινοποίηση στον πατέρα, την τοπική του ενορία και Μητρόπολη, τον εισαγγελέα, το Χαμόγελο του Παιδιού (το οποία διαθέτει δικηγόρο και αυταπάγγελτα ειδοποιεί εισαγγελέα) και τον Συνήγορο του Παιδιού.

Απλά και καθαρά.

 

Τα ΜΜΕ κατ' εμέ είναι μεγάλο λάθος, θα διασύρουν την μητέρα και το παιδί καθ' όποιον τρόπο τους βολέψει. Εάν τα πράγματα έχουν όπως τα περιγράφεις, ο πατέρας δεν θα έπρεπε σε καμία περίπτωση και ποτέ να βρίσκεται μόνος του, ανευ επίβλεψης δηλαδή, με το ανήλικο. Τελος.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως υπαρχουν κι αυτοι οι ''ανθρωποι'' στον κοσμο....εκ πειρας το μονο που μποεω να πω ειναι οτι οι διαδικασιες αυτες κρατανε χρονια....στην δικη μου περιπτωση που αφορα ατομο της οικογενειας μου τρεχουμε εδω και τρια χρονια.με αποδεδειγμενο βιασμο κατ εξακολουθηση απο μια οικογενεια που υποτιθεται κρατουσε το κοριτσακι για να μπορεσει η μητερα να εργαστει διοτι ειναι χηρα.το κοριτσακι ειναι ενα παιδι με ειδικες αναγκες .υπεστει βιασμο απο τον πατερα και τον γιο του.και ενδεχομενος και τον γαμπρο τους.με δικηγορο απο τον συνηγορο του πολιτη καραφερε η γυναικα μετα απο 3 χρονια να καταδικαστει ο γιος 18 ετων σημερα σε 6 χρονια και αναμενουμε το δικαστηριο για τους αλλους δυο....ο 18χρονος ομολογησε οτι και ο ιδιος και τα αδελφια του εχουν υποστει τις ορεξεις του πατερα τους και οοολα αυτα εν γνωση της μητερας του....δυστυχως στην χωρα μας το θυμα γινετε θυτης και ακρη δεν βγαζουμε.....χρειαζεται πολυ τρεξιμο και τρομερες ψυχικες αντοχες.ας παρει σβαρνα τους δικηγορους μεχρι να βρει αυτον που θα την κοιταξει σαν ανθρωπος και οχι σαν πορτοφολι αρχικα....δυσκολο αλλα οχι ακατορθωτο.ευχομαι οτι καλυτερο και για την μητερα αλλα ιδιαιτερα για το παιδακι.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Όπως και να΄χει νομίζω ότι το κλειδί είναι η εύρεση ενός καλού-έμπιστου δικηγόρου. Όπου θα του εξηγήσει πως έχει η κατάσταση -ότι της κάνει μεταξύ άλλων και οικονομικό πόλεμο- και θα τη συμβουλεύσει πως να κινηθεί. (πχ να κάνει ενέργειες να βγει το διαζύγιο εις βάρος του- μέχρι τότε αν γίνεται να υπάρξουν προσωρινά μέτρα αφού ο λόγος της αίτησης διαζυγίου είναι η παρενόχληση του παιδιού κτλ).

Δυστυχώς είναι νομίζω δεδομένο ότι μέχρι να δικαιωθεί θα της κοστίσει οικονομικά. Οπότε θα πρέπει να οργανωθεί και προς αυτή την κατεύθυνση με κάποιον τρόπο...

Τα κανάλια δεν τα θεωρώ καλή ιδέα. Ίσως σαν απειλή μόνο καθώς θα τον ενδιαφέρει και η δημόσια εικόνα του.

Απλά για να σου δώσω να καταλάβεις:

Το διαζυγιο ξεκίνησε συναινετικά. Η μαμά έμαθε την Παρασκευή τα διάφορα κ σε 10 μέρες βρήκε σπίτι κ έφυγε τρέχοντας. Δεν ήθελε να του πει τον λόγο της παρενόχλησης για να δει πρώτα αν η μικρή έλεγε αλήθεια. Του είπε απλά ότι ήθελε διαζύγιο. Ούτως ή άλλως δεν τα πηγαιναν καλά κ το είχαν θέσει επι τάπητος.

Όταν εφυγαν απο το σπίτι κ άρχισε να τρέχει σε Εισαγγελιες κ Εταιρεία Προστασίας Ανηλικων, τότε αυτός άρχισε τα δικαστικά καραγκιοζιλίκια. Σε μια απο τις αγωγές κ τα ασφαλιστικά μέτρα που ΑΥΤΟΣ της έκανε, συνεπεσε η ημερομηνία που θα επιδικαζόταν το συναινετικό διαζύγιο, οπότε δεν κοίταξαν την υποθεση κ τους είπαν ότι αυτόματα παυει να θεωρείται συναινετικό κ πάνε για αντιδικία. Λόγια του δικηγόρου της.

Όταν της έλεγα να του κάνει ασφαλιστικά μέτρα μου έλεγε οτι δεν μπορούσε επειδή αυτός της είχε κάνει πρώτος ασφαλιστικά. Κ αυτά λόγια του δικηγόρου της τα οποία μου φαινονταν κουλά.

Στα κανάλια λέμε να βγει τηλεφωνικά ή πλάτη με ψεύτικα ονοματα για να βρεθεί κάποια λύση απο κάποιον νομικό ή κάποιος να της πει κάτι κάποια ιδέα. Βασικά όπως τώρα τα γράφω κ περιμένουμε να βρούμε κάποια άκρη, με αυτό το σκεπτικό. Δεν ξέρεις, απο εκεί που δεν το περιμένεις ίσως κάτι να βρεθεί

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωχ την κακομοιρα!!

Το παιδι εχει εξεταστεί μην τυχόν .....;

Απο νομική πλευρά δεν ξερω αλλα υπαρχει δικηγόρος συμφοριτισα η Aimee που γενικως βοηθάει πολυ!!

Στείλε της ενα πμ αν δεν εχει δει το θέμα η κοπελα!!

Δεν το εξέτασε το παιδί ιατροδικαστής. Είναι μια επώδυνη διαδικασία κ απο την στιγμή που ο βιασμός θα γινόταν αντιληπτός απο την μαμά αλλά μεταγενέστερα (αφού πηγαίνει την μικρή τουαλέτα κ την κάνει μπάνιο), προτίμησε να μην υποβάλλει την μικρή σε αυτή την διαδικασία.

Έστειλα πμ στην Aimee!!

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Απλά για να σου δώσω να καταλάβεις:

Το διαζυγιο ξεκίνησε συναινετικά. Η μαμά έμαθε την Παρασκευή τα διάφορα κ σε 10 μέρες βρήκε σπίτι κ έφυγε τρέχοντας. Δεν ήθελε να του πει τον λόγο της παρενόχλησης για να δει πρώτα αν η μικρή έλεγε αλήθεια. Του είπε απλά ότι ήθελε διαζύγιο. Ούτως ή άλλως δεν τα πηγαιναν καλά κ το είχαν θέσει επι τάπητος.

ί

 

Το ξεκίνησε τελείως λάθος...

 

Το διαζύγιο θα έπρεπε να είναι με αυτή την κατηγορία (ώστε να παρθούν περιοριστικά μέτρα) και να ζητάει και διατροφή... Εφόσον θα βγει συναινετικό διαζύγιο θα δικαιούται αυτός κάποιες μέρες να κρατάει μόνος του το παιδί. Είναι λύση αυτή τώρα;;; (edit: τελικά σε αντιδικία μετατράπηκε; και την κατηγορεί εκείνος ; )

 

Αυτά τα λέω με την κοινή λογική. Δεν ξέρω νομικά τι προβλέπεται ακριβώς.

 

Πρέπει να βρει έναν καλό δικηγόρο.

Δεν μπορεί να πάει σε κάποιο μεγάλο δικηγορικό γραφείο να θέσει το πρόβλημά της;

Link to comment
Share on other sites

Μία ωραιότατη επιστολή διαμαρτυρίας της μητέρας προς την εκκλησία της Ελλάδος στην οποία να αναφερθούν τα πάντα.

Με κοινοποίηση στον πατέρα, την τοπική του ενορία και Μητρόπολη, τον εισαγγελέα, το Χαμόγελο του Παιδιού (το οποία διαθέτει δικηγόρο και αυταπάγγελτα ειδοποιεί εισαγγελέα) και τον Συνήγορο του Παιδιού.

Απλά και καθαρά.

 

Τα ΜΜΕ κατ' εμέ είναι μεγάλο λάθος, θα διασύρουν την μητέρα και το παιδί καθ' όποιον τρόπο τους βολέψει. Εάν τα πράγματα έχουν όπως τα περιγράφεις, ο πατέρας δεν θα έπρεπε σε καμία περίπτωση και ποτέ να βρίσκεται μόνος του, ανευ επίβλεψης δηλαδή, με το ανήλικο. Τελος.

 

Η μαμά μέσω του δικηγόρου της έχει κοινοποιήσει την αγωγή, καθώς κ κάτι άλλα απαντητικά σε ενορία, Μητρόπολη κλπ. Νομίζεις άνοιξε ρουθούνι? Τσου!

Σχετικά με το Χαμόγελο του Παιδιού δεν έχει κάνει κάτι. Θα της το πω να το έχει υπόψη της όταν θα βρει άλλον δικηγόρο. Δεν θέλουμε να κάνει πράγματα άμα δεν είναι πλήρως καλυμμένη νομικά.

Υπάρχει απόφαση που ορίζει την επικοινωνία του πατέρα αλλά μόνο με την παρουσία της μαμάς. Απλά είναι πολλές οι μέρες που έχουν οριστεί, ο μπαμπάκας ποτέ δεν έρχεται, τις στήνει κ επιπλέον έχει παρατηρηθεί να τους δίνει ραντεβού στο τάδε σημείο, να πηγαίνουν εκεί μαμά κ κόρη κ αυτός να πηγαίνει στο αστυνομικό τμήμα της γειτονιάς κ να καταγγέλλει παραβίαση δικαστικής εντολής. Για να γλιτώσει αυτό το πράγμα, η μαμά κάθε που έχει ραντεβού με αυτόν, πηγαίνει στο αστυνομικό τμήμα μαζί με το παιδί για να αποδείξει ότι είναι διαθέσιμες να τις επισκεφτεί.

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Το ξεκίνησε τελείως λάθος...

 

Το διαζύγιο θα έπρεπε να είναι με αυτή την κατηγορία (ώστε να παρθούν περιοριστικά μέτρα) και να ζητάει και διατροφή... Εφόσον θα βγει συναινετικό διαζύγιο θα δικαιούται αυτός κάποιες μέρες να κρατάει μόνος του το παιδί. Είναι λύση αυτή τώρα;;; (edit: τελικά σε αντιδικία μετατράπηκε; και την κατηγορεί εκείνος ; )

 

Αυτά τα λέω με την κοινή λογική. Δεν ξέρω νομικά τι προβλέπεται ακριβώς.

 

Πρέπει να βρει έναν καλό δικηγόρο.

Δεν μπορεί να πάει σε κάποιο μεγάλο δικηγορικό γραφείο να θέσει το πρόβλημά της;

Συμφωνω απολυτα. Γιατι συναινετικο διαζυγιο? ΜΕγα λαθος απο την στιγμη που το παιδι εχει υποστει σεξουαλικη παρενοχληση. Δεν της το ειπε ο δικηγορος της? Με το συναινετικο δεν μπορει να κατηγορησει τον πατερα για τιποτα. Ετσι μου ειχε πει η δικη μου δικηγορος καποτε.

Link to comment
Share on other sites

Το ξεκίνησε τελείως λάθος...

 

Το διαζύγιο θα έπρεπε να είναι με αυτή την κατηγορία (ώστε να παρθούν περιοριστικά μέτρα) και να ζητάει και διατροφή... Εφόσον θα βγει συναινετικό διαζύγιο θα δικαιούται αυτός κάποιες μέρες να κρατάει μόνος του το παιδί. Είναι λύση αυτή τώρα;;; (edit: τελικά σε αντιδικία μετατράπηκε; και την κατηγορεί εκείνος ; )

 

Αυτά τα λέω με την κοινή λογική. Δεν ξέρω νομικά τι προβλέπεται ακριβώς.

 

Πρέπει να βρει έναν καλό δικηγόρο.

Δεν μπορεί να πάει σε κάποιο μεγάλο δικηγορικό γραφείο να θέσει το πρόβλημά της;

 

Όχι όχι. Τελικά ΔΕΝ επιδικάστηκε η αγωγή του συναινετικού διαζυγίου επειδή συνέπεσε με την αγωγή της παρενόχλησης που έχει κάνει η μαμά. Οπότε άμα θέλουν διαζύγιο, να το κάνουν αντιδικία. Έτσι της είπε ο δικηγόρος της.

Κ εγώ θέλω να πάει σε μεγάλο γραφείο, αλλά είναι πανάκριβοι. Θα της δώσω κάτι τηλέφωνα που μου έδωσαν

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα. Γιατι συναινετικο διαζυγιο? ΜΕγα λαθος απο την στιγμη που το παιδι εχει υποστει σεξουαλικη παρενοχληση. Δεν της το ειπε ο δικηγορος της? Με το συναινετικο δεν μπορει να κατηγορησει τον πατερα για τιποτα. Ετσι μου ειχε πει η δικη μου δικηγορος καποτε.

 

Αφού έμπλεξε με τον βλακοδικηγόρο, τι να πω.

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορει η κοπελα να απευθυνθει στο χαμογελο του παιδιου και στην εταιρια κατα της κακοποιησης του παιδιου ΕΛΙΖΑ η γραμμη μαζι για το παιδι ειναι 11525.υυπαρχει ιστοσελιδα και με αλλους φορεις.http://www.katafygiogynaikas.org....θα μπορεσει να μιλησει με ειδικους και να την κατευθυνουν για το πως και τι πρεπει να κανει.οσο πιο γρηγορα τοσο το καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!

Θα της τα μεταφέρω το απογευματόβραδο, προς το παρόν από χθες είμαι στα τηλ κ τα sms για να μου πει λεπτομέρειες κ να σας τις λέω, επειδή δεν τα θυμάμαι επακριβώς.

Να είμαστε όλες καλά, με τις οικογένειες κ τα παιδάκια μας, κ μακριά από εμάς τέτοια καθήκια! Μακριά από την κοινωνία, από τον κόσμο, από την ζωή!

Που τον έβαζα κ στο σπίτι μου τον ανελέητο τον κάθηκο!

Που τον έβλεπαν οι φίλοι μας σε κάτι πάρτυ κ του φίλαγαν το χέρι κ του μίλαγαν στον πληθυντικό!

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

.Edit: α καλα! τωρα ειδα οτι δεν εισαι δικηγορος! Απλα εγραψες ο,τι σου κατεβηκε! Κριμα... Μην μας τυχουν κοπελια τετοιες καταστασεις, εστω στον ευρυτερο μας κυκλο! Να καιγεσαι για βοηθεια κ να διαβαζεις ο,τι του νομιζει του καθενος... Κ οχι τπτ αλλο, να νομιζεις μεσα στο επειγον του ζητηματος οτι μπορει να σε βοηθησει αυτος ο καθενας!!

 

Το οτι δεν ειναι καποιος δικηγορος δεν σημαινει οτι γραφει οτι του κατεβει.

Οι περισσοτεροι γνωριζουμε οτι τετοιες υποθεσεις παιρνουν χρονια.

Ο καταιγισμος μηνυσεων , η εκδικαση των υποθεσεων αμεσα απο λαδωμενους εισαγγελεις , η εκπροσωπηση απο πουλημενο '' βλακοδικηγορο΄΄ και ο καταιγισμος χαρακτηρισμων μου χτυπησαν ασχημα και φανταζομαι οχι μονο σε εμενα και γιαυτο εξεφρασα τις αμφιβολιες μου για καποια απο αυτα που εγραψες.

 

Σχετικα με το θεμα

Η μητερα θα πρεπει να βρει εναν δικηγορο (δεν ειναι απαραιτητο να ειναι ο Κουγιας η ονομα μεγαλο ) καλο που να τον εμπιστευεται ωστε να την καθοδηγησει αμεσα και σωστα.

Καθοδηγηση μεσα απο forum που ζητας σε τοσο σοβαρο θεμα που εχει παρει τοσο μεγαλες διαστασεις, απο αυτα που περιγραφεις δεν νομιζω οτι μπορει να

υπαρξει, ακομα και δικηγορος να ειναι καποιος απο εμας..

 

Γιατι οταν εμπλεκονται εισαγγελεις, δικηγοροι, πραγματογνωμονες μηνυσεις η υποθεση ειναι πολυπλοκη και θελει πολυ διαβασμα για να βγει συμπερασμα και να βρεθει η καλυτερη δυνατη λυση.

Επισης τα ΜΜΕ μονο διασυρμος για το παιδι και την μητερα θα ειναι, που θα τους σημαδεψει σε ολοκληρη τη ζωη τους.

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Ειπα να ΜΗΝ το σχολιασω, αλλα δεν αντεχω!!!!!

Το θεμα ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ! Οποιος δεν το καταλαβαινει, να παει να φαει κουτοχορτο!

Οποια δεν εχει ιδεα, να σιωπησει! Μπλαμπλαμπλα αυτες οι υποθεσεις παιρνουν χρονια κ τις αμφισβητω επειδη ετσι διαβασα στο cosmopolitan, ναι καλα, ισως στον Φωσκολο! Οποια δεν ξερει, να διαβαζει να μαθει τι μπορει να συμβει διπλα της! Κ αλλες κοπελες απλα εξεφρασαν την απεχθεια τους, αλλα μεχρι εκει!

Κ αμα εχει αμφιβολιες αυτη η καποια, επιμενω να της ευχομαι: ΜΗΝ ΣΟΥ ΤΥΧΕΙ! Κ αμα τυχει, διοτι ανθρωποι ειμαστε κ κρυβουμε αρκετη σαπιλα μεσα μας καποιοι, ευχομαι να βρεθουν καποιοι να σκυψουν στο προβλημα με συμπαθεια κ οσοι μπορουν να δωσουν ενα χερι βοηθειας!

Διοτι εμενα ΔΕΝ μου συνεβη κ δεν ξερω τι θα εκανα! ΔΕΝ ΞΕΡΩ!

Συνεβη ομως διπλα μου, στην φιλη μου, που το παιδι της το γνωρισα 3 μηνων μωρακι τοτε! Και ναι καιγομαι κ με ποναει που βιωσε τετοια ανωμαλια απο τον πατερα της!

Γι' αυτο κ δεν ΑΝΕΧΟΜΑΙ αμφισβητησεις!

 

Εξακολουθω να ευχαριστω θερμα τις κοπελες που πραγματικα μας βοηθησαν κ μας εδωσαν τα τηλ ακομα κ του μεγαλοδικηγορου που τον μνημονευα κ νομιζα οτι μονο στην σφαιρα της φαντασιας θα αναλαμβανε την αγαπημενη μου φιλεναδα κ το παιδι της! Σας ευχαριστω, απο το πουθενα μας ανοιξατε τα ματια.

Να μπορουσα μονο να σας εβαζα φωτο της κουκλινας: παρολο τον εφιαλτη, εχει ενα αυθεντικο χαμογελο! Ειναι ενα χαρουμενο παιδακι, οπως της αξιζει... Οπως σε ολα τα παιδια μας αξιζει...

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...