Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"ΚΑΚΗ" ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΣΕ ΠΑΙΔΙΚΟ ΜΕ ΤΗ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ!


Recommended Posts

Η δασκάλα του παιδικού σταθμού που πηγαίνει ο μεγάλος μου γιος (3 ετών) έχει πει κατά καιρούς στον άντρα μου να φέρνουμε στο σχολείο (δημόσιο να σημειώσω) διάφορα κεράσματα, γαριδάκια, μπισκότα, σοκολάτες, ζαχαρώδη για όλα τα παιδάκια γιατί όλα τα υπόλοιπα φέρνουν απ το σπίτι. και μάλιστα έχει πάρει το μάτι μου ενα μεγάλο κουτί στο οποίο τα μαζεύουν οι δασκάλες καθημερινά. Επίσης σε καθημερινή βάση μου κουβαλάει το παιδί ή βρίσκω στις τσέπες του σοκολατάκια αμφιβόλου προέλευσης και πως γίνεται σχεδόν πάντα να μην έχει φάει το φαγητό που προσφέρουν στο σταθμό!

Το βρίσκω μεγάλη υπερβολή να σιτίζουν τα παιδιά κατ αυτόν τον τρόπο και να τα μαθαίνουν τέτοιου είδους διατροφή που δε τους προσφέρει απολύτως τίποτα!

έχω παρατηρήσει και το λέει και το παιδί από μόνο του ότι κάποιες φορές τα επιβραβεύουν με γλυκίσματα ή διάφορα αλμυρά ή τα καλοπιάνουν για να κάθονται ήσυχα.

Απορώ τέλος με τους υπόλοιπους γονείς που συμφωνούν και προωθούν τέτοιες πρακτικές.

Είμαι τόσο παράλογη που δε θέλω να τρώει γαριδάκια το παιδί μου; άντε να πεις σε ένα πάρτυ πάει στο καλό αλλά γενικά δε μου αρέσει καθόλου!!! βλέπω ότι γνωρίζει πράγματα που ποτέ δε μας έχει δει να τρώμε ή να τα χουμε στο σπίτι μας!

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να διαμαρτυρηθείς!! Είναι ιδιαίτερα σοβαρό το θέμα της διατροφής.

Άλλο πράγμα να γιορτάζει κάποιο παιδί και να φέρει ένα κέρασμα κι άλλο να γίνεται συχνά και συστηματικά!!

 

Να μη μιλήσω για το πόσο κακή πρακτική είναι η επιβράβευση συμπεριφορών με γλυκίσματα. Και τώρα και στο μέλλον!!!!

 

Για μένα μπαίνει θέμα της υγείας του παιδιού. Γιατί η διατροφή που δεν ακολουθεί κάποιους βασικούς κανόνες έχει επίπτωση στο ίδιο το παιδί.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

μα είναι παράνοια!!!! για το αποκριάτικο πάρτυ αύριο φέρτε γαριδάκια και πατατάκια! όχι λέω να ψήσω ένα ταψί κασεροπιτάκια-τυροπιτάκια κτλ να τους πάω για το πάρτυ. η απάντηση "όοοοοχι δε γίνεται αυτό!" "γιατί καλή μου γυναίκα;;;;"

μάλλον θα το θίξω σε σύλλογο γονέων....

 

αλλά πραγματικά τι τρώνε τα παιδιά μέσα στο ίδιο τους το σπίτι αναρωτιέμαι!!!! από άλλο πλανήτη είμαι;

 

κι έχει ξαναγίνει. θα μου τη πει η δασκάλα πάλι μα και ο γιος σου έφαγε απ αυτά!!! είναι δυνατόν αν τα δει μπροστά του δε θα τα φάει;;; 3 ετών παιδί;

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

προφανως στον ιδιο το παιδικο πρεπει να απευθυνθεις και να ρωτησεις γιατι γινεται αυτο. Να αλλαξει κατι βεβαια μονο απο σενα δεν νομιζω μια και φαινεται οτι ειναι η πολιτική του σταθμού τέτοια. Εκτος και αν το συζητησεις κ με αλλους γονεις κ δεις οτι υπαρχουν κ απο αλλους οι ιδιες αποψεις, να πατε να το συζητησε με τη διευθυνση κ μπορει να καταφερετε κατι.

Το να πεις στο δικο σου παιδι να μην τρωωει απ αυτα κλπ κλπ δεν γινεται αφου ολα τα υπολοιπα παιδια θα τρώνε.Μαλλον χειροτερα θα γινουν τα πραγματα...

Εγω να ρωτησω κατι σχετικά σχετικο (με αυτό το θέμα) που το εχω αποριά?Τα παιδακια 1,5-2 ετων που ακομα δεν μπορουν να αυτοταιστουν απολυτα ικανοποιητικα, πως τα ταιζουν στου παιδικους? υπαρχουν τραπεζοκομοι ή τους βαζουν ενα πιατο φαγητο με ενα κουταλι κ οσο φανε-οτι φανε μονα τους???

ΑΝΝΑ27 sorry για την παρμεβολή μου.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτό το τελευταίο που είπες. τρώνε μόνα τους κι ό,τι φάνε. άντε το πολύ να γυρίζει και η δασκάλα γύρω γύρω. στις αρχές μου ερχότανε χάλια!!! μες τα λάδια όλα του τα ρούχα! του βαζα ποδιές αρνιόντουσαν οι δασκάλες να τις βάλουν λέγοντας ότι πρέπει να μάθουν να τρώνε χωρίς να λερώνονται.

το δικό μου πιο μικρό πήγαινε σε ιδιωτικό και τα τάιζαν οι κοπέλες του σταθμού.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

διαμαρτύρομαι αλλά με κοιτάνε λες και είμαι υποχόνδρια/περίεργη/ψώνιο κι εγώ δε ξέρω τι άλλο. οι γονείς φταίνε για μένα είναι πια ξεκάθαρο και ποιες διατροφικές συνήθειες επικρατούν στο εκαστοτε σπίτι. αν δινεις στο παιδί πακοτίνια για πρωινό θα του τα βάζεις και στη τσάντα για το σχολείο! αν είναι δυνατόν.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλα το λέρωμα είναι το λιγότερο( τέλως πάντων...) το θέμα μου είναι οτι δεν θα τρώνε σίγουρα ικανοποιητικές ποσότητες και μάλλον θα πρέπει να ξανατρώνε οταν γυρίζουν σπίτι...τεσπα. θα το δω στη πράξη όταν πάμε και εμείς παιδικό.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

εννοείται τρώνε στο σπίτι....αλλά μη το υποτιμάς το λέρωμα καθόλου!!!!

με πιάνει η ψυχή μου όταν τον βλέπω μες τα λάδια!!! έχω πετάξει πολλά ρούχα φέτος!

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΤΕΛΕΙΟΣ ΟΜΩΣ …………….!!!!?

Προφανώς το κάνουν για να κάθονται ήσυχα τα παιδάκια ποιο εύκολα περνά η ώρα με παΐδια που παίζουν παρά με παΐδια που ουρλιάζουν και δεν θέλουν να φανέ φασολάκια-φακές κτλ τους είναι ποιο εύκολο ένα μπισκότο:twisted::twisted::twisted::twisted::twisted:

 

 

δεν νομίζω να κάνα αυτό και στα δικά τους παΐδια οι νηπιαγωγοί ?

 

 

φυσικά να αναφερθείς και να κάνεις συμβούλιο γονέων και κηδεμόνων

 

 

 

ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ ΑΠΟΡΩ ΠΩΣ ΤΑ ΑΝΕΧΕΣΤΕ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ

.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειλικρινα εχω μεινει αναυδη με αυτα που διαβαζω :shock::shock:... Να επιτρεπουν οι παιδαγωγοι αυτα τα σνακς και να τα βαζουν οι γονεις στην τσαντα των παιδιων τους?? :confused::confused:

 

Κι ο σταθμος που παει η κορη μου δημοσιος ειναι, αλλα δεν επιτρεπεται σε καμια περιπτωση να πηγαινουμε τιποτα απο το σπιτι, ακομα και στα γενεθλια της μικρης που πηγαμε τουρτιτσα ξεραμε εκ των προτερων οτι τα παιδια δεν επιτρεπεται να φανε σε καμια περιπτωση, κι για αυτο πηρα μια μικρη για σβησει το κερακι και να την κερασω στις δασκαλες!

 

Αννα να κανεις φασαρια, κι εγω δε θα ηθελα εν αγνοια μου να τρωει το παιδι μου σοκολατες και γαριδακια, τι να πω! :mad::mad:

 

Νομιζω οτι μαλλον δεν εχετε πεσει σε ευσυνειδητες δασκαλες γιατι η δικη μου δεν εχει ερθει ποτε λερωμενη απο φαγητο!! Σημερα δε, που δεν επινε το γαλα της στο σπιτι, οταν πηγαμε σχολειο την πηρε παραμερα η δασκαλα της αγκαλια και ασχοληθηκε μαζι της μεχρι να το πιει :oops::oops:

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

απαραδεκτο κ εντυπωσιακο!δεν το εχω ξανακουσει!εμεις τα παιρνουμε τα πατατακια κ δεν τους τα δινουμε αν εχουν μαζι τους κ μας κοιτανε με μισο ματι τα καημενα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ζητάνε κάθε μέρα γαριδάκια; Είναι εντελώς απαράδεκτοι. Υπάρχει πολύ αυστηρό πλαίσιο για τα προϊόντα που μπορούν να πουλάνε τα κυλικεία στα σχολεία, για τα παιδάκια στον παιδικό δεν ξέρω αν υπάρχει εγκύκλιος, αλλά έστω αν εφαρμοζόταν αυτό που ισχύει για τα κυλικεία, τα σκουπιδοφαγητά θ' απαγορευόντουσαν.

 

Εγω να ρωτησω κατι σχετικά σχετικο (με αυτό το θέμα) που το εχω αποριά?Τα παιδακια 1,5-2 ετων που ακομα δεν μπορουν να αυτοταιστουν απολυτα ικανοποιητικα, πως τα ταιζουν στου παιδικους?

Στο δικό μας παιδικό τα ταϊζαν τρεις δασκάλες, αναλογούσε περίπου μία δασκάλα για δύο παιδάκια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και στο δικό μας δεν επιτρέπεται να φέρνουμε φαγητό απ το σπίτι και πολύ μου στοιχίζει αυτό γιατί.... ο γιος μου έχει αλλεργία σε βαθμό επικινδυνότητας στο ψάρι. τους ζήτησα όταν έχουν ψαρόσουπα να του φέρνω φαγητό απ το σπίτι για να μη μένει νηστικός. δε με άφησαν. για να τρώνε λέει όλα τα παιδάκια το ίδιο και να μη ζηλεύουν και δίνουν στο παιδί μου σκέτο ψωμί. ό,τι να ναι!!!

 

αλλά τα πατατογαριδοσοκολατάκια είναι κοινά για ολα τα παιδάκια οπότε δε θα χουν ν αντιμετωπίσουν το άγχος της ζήλιας οι δασκάλες.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτα ρε κοριτσια? Εμφραγμα επαθα....Εμενα η μικρη αν και δε παει ακομα παιδικο δεν εχει βαλει στο στομα της γαριδακι, πατατακι,κοκα κολα και ολα αυτα τα " Υγειινα", ουτε σε παρτι, μονο ποπ κορν που φταχνω εγω. Τωρα αυτο προκειται για ......:? ουτε να το χαρακτηρισω δε μπορω. Και το αλλο που το πατε? Με τι θρασσος ζητας απο τους γονεις να φερνουν τετοια πραγματα? Αν θελεις και εχεις τη στεπη παρτα εσυ. Θα μου πειτε πρωτα το θεμα της διατροφη και θα συμφωνησω αλλά και αυτο το θρασσος να ζηταει παει πολυ.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!! Τελικά είμαστε πολύ τυχεροί με τον δημόσιο παιδικό σταθμό που πηγαίνει η κόρη μας. Ασχολούνται μαζί τους με το φαγητό (τουλάχιστον με το μεσημεριανό που έτυχε μερικές φορές να είμαι εκέι και να δω) έστω και λίγο χωρίς πίεση, δεν λερώνεται σχεδόν ποτέ...

Ποτέ δεν σκέφτηκα ότι θα υπήρχε τέτοια ασυνειδησία! Όσο για το φαγητό, στον παιδικό της κόρης μου είδα ότι η ποσότητα είναι λίγη σε σχέση με αυτό που της βάζω εγώ...αλλά ούτως ή άλλως αυτό που της βάζω δεν το τρώει όλο. είναι περίπου όσο ο πάτος ενός βαθύ παιδικού πιάτου. Εγώ της δίνω φρούτο όταν έρθει και το απόγευμα πάλι φαγητό όσο θέλει.

Κάτι πρέπει να κάνεις γι'αυτό! Σε ποιά περιοχή είναι αυτός ο σταθμός?

ADYsp2.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις

δε θα θελα να αναφέρω περιοχή για ευνόητους λόγους τεσπα για το δήμο Αθηναίων μιλάω. κάναμε αμάν για να μας δεχτούν και μας συμπεριφέρονται λες και μας κάνουν χάρη! πέρυσι μας απορρίψανε παρόλο που είμασταν και οι 2 γονείς φοιτητές. οπότε υπάρχει μια αμηχανία στο πως να φερθώ, αν δεν έχεις πολλές επιλογές το σκέφτεσαι λίγο παραπάνω. λίγο όμως...

 

κυρίως οι γονείς με προβληματίζουν που δεν αντιδρούν....ποιος θα ενδιαφερθεί για το παιδί σου αν όχι ο ίδιος, έτσι δεν είναι;

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

. οπότε υπάρχει μια αμηχανία στο πως να φερθώ, αν δεν έχεις πολλές επιλογές το σκέφτεσαι λίγο παραπάνω. λίγο όμως...

 

κυρίως οι γονείς με προβληματίζουν που δεν αντιδρούν....ποιος θα ενδιαφερθεί για το παιδί σου αν όχι ο ίδιος, έτσι δεν είναι;

 

δεν ειναι επιλογη του προσωπικου για το ποιος θα γραφτει ..οπως κ να χει απλα διαχωρησε τη θεση σου απο τους αλλους γονεις στο φαγητο.καμια φορα καθιερωνεται μια κατασταση κ ακομα κ μεσα απο το σχολειο δεν ειναι ευτκολο να αλλαξει

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι δυνατόν εγώ ΄γίνομαι κακία με γονείς και πεθερικά και προγιαγιάδες γιατί δεν θέλω η μικρή μου να τρώει γλυκά πχ.κείκ που δεν έχω φτιάξει εγώ με καστανή ζάχαρη κτλ.και θα αφήσω ένα μωρό να φάει πατατάκια και θα το στείλω και στο σχολείο ??:shock::shock::shock:Τι λέτε τώρα αυτά τα αποφεύγουμε εμείς οι ίδιοι και δεν τα τρώμε θα τα δώσουμε στα παιδιά μας???

Link to comment
Share on other sites

η μία δασκάλα είναι η διευθύντρια, παλιά καραβάνα.....

 

τα υπόλοιπα τα γνωρίζω, έχεις απόλυτο δίκιο. τις προάλλες μου μαθε και ήθελε κοκα κολα, βρε καλέ μου βρε χρυσέ μου τίποτα. στο τέλος εκεί που δε κοιτούσε έριξα μέσα στο μπουκαλάκι που χε λίγη ποσότητα αρκετό αλάτι και του την έδωσα. ίσα που ακούμπησε τα χείλη και το φτυσε με αηδία. τι άλλο θα σκαρφιστώ κι εγώ δε ξέρω!

ευτυχώς το ξεπεράσαμε. αλλά αν ξαναδοκιμάσει θα καταλάβει το κόλπο μου.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...