Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αντί για νερό χυμούς. Πως τους φτιάχνω;


Recommended Posts

Ο μπέμπης έχει ξεκινήσει τις στερεές τροφες και πρέπει να πίνει νεράκι, ειδικά τώρα με τον καύσωνα. Έλα μου ντε που δεν το θέλει με τιποτα... Τα κακά του είναι σαν της κατσίκας και η γιατρός μου είπε ότι είναι λόγω νερού. Μου είπε να πίνει χυμούς. Πως φτιάχνω χυμούς; Λιώνω το φρούτο πχ πεπονι στο μπλεντερ και το δίνω έτσι;;; Δεν είναι πολύ πηχτό; Μήπως να βάλω και νερό μεσα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


το καρπουζι θα γινοταν καλος χυμος επειδη εχει απο μονο του πολυ νερο, ποροκαλι φυσικα (καλοκαιρινο που ειναι γλυκο) και αν θες καποιο πιο πυκνο φρουτο μαλλον θα χρειαστει να προσθεσεις λιγο νερακι

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κ του δικου μου τα κακα ετσι ειναι. χωρια οτι γινεται κοκκινος σαν παντζαρι μεχρι να τα βγαλει. εγω τα απογευματα του βαζω λιγο καρπουζι στο μπλεντερ (σαν νερο γινεται) κ του δινω 5-6 κουταλιτσες ισα να τον δροσισω. ξετρελενεται!!! αφου κλαιει πολυ οταν σταματαω να του δινω.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο χυμός καρπούζι του αρέσει πολυ. Και τον πίνει απο το εκπαιδευτικό ποτηράκι. Άρα δεν έφταιγε το ποτήρι. Το νερό είναι που τον χαλούσε.

Link to comment
Share on other sites

ειναι μικρούλης ακομα, θα μαθει με τον καιρό να το πινει το νεράκι

εμενα και τα δυο μου παιδιά από 9 μηνών και μετά αρχισαν να πίνουν νερο (ενταξ, εμενα δε με πειραζε και πολύ γιατί θηλαζα)

να συνεχίσεις τις προσπάθειες με το νερό, κάποια στιγμή θα αποδώσουν :)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Για το νεράκι δοκιμάστε καλαμάκι:

Στην αρχή δεν θα πίνει απευθεία από αυτό.

Θα βουτάτε το καλαμάκι στο ποτηράκι, θα ταπώνετε το πάνω μέρος με το δάχτυλο για να συγκρατήσει το υγρό στο εσωτερικό, και θα το δίνετε.

Με αυτό τον τρόπο έμαθα το ηλεκτράκι να πίνει νερό πλέον κανονικά από το καλαμάκι.

 

Οι χυμοί έχουν πολύ ζάχαρη και δεν είναι σοφό να τα επιβαρύνουμε, όταν ο παιδικός διαβήτης είναι σε έξαρση

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Οι χυμοί έχουν πολύ ζάχαρη και δεν είναι σοφό να τα επιβαρύνουμε, όταν ο παιδικός διαβήτης είναι σε έξαρση

 

 

μακάρι να μπορούσαμε να ελέγξουμε τον παιδικό διαβήτη μόνο με τη διατροφή :)

 

είχα αυτήν την κουβέντα προσφατα με παιδογαστρεντερολόγο. επειδή εκανα διαβήτη κύησης και τα παιδιά μου έχουν κάποιο μεγαλύτερο ποσοστό εμφάνισης παιδικού διαβήτη, εχω περιορίσει -αποκλείσει θα έλεγα- από τη διατροφή τους τη ζάχαρη. Και η απάντηση της γιατρού ήταν ακριβώς η πρωτη προταση που έγραψα "μακάρι να μπορούσαμε να ελέγξουμε τον παιδικό διαβήτη μόνο με τη διατροφή. αυτά ειναι γραμμένα στα γονίδια"

 

το καλαμακι το δοκιμασα κι εγώ, τα δικά μου πιτσιρίκια έφτυναν το νερό και δάγκωναν το καλαμάκι :D

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μακάρι να μπορούσαμε να ελέγξουμε τον παιδικό διαβήτη μόνο με τη διατροφή :)

 

είχα αυτήν την κουβέντα προσφατα με παιδογαστρεντερολόγο. επειδή εκανα διαβήτη κύησης και τα παιδιά μου έχουν κάποιο μεγαλύτερο ποσοστό εμφάνισης παιδικού διαβήτη, εχω περιορίσει -αποκλείσει θα έλεγα- από τη διατροφή τους τη ζάχαρη. Και η απάντηση της γιατρού ήταν ακριβώς η πρωτη προταση που έγραψα "μακάρι να μπορούσαμε να ελέγξουμε τον παιδικό διαβήτη μόνο με τη διατροφή. αυτά ειναι γραμμένα στα γονίδια"

 

το καλαμακι το δοκιμασα κι εγώ, τα δικά μου πιτσιρίκια έφτυναν το νερό και δάγκωναν το καλαμάκι :D

 

Αχ, ο διαβήτης τύπου Β οφείλεται αποκλειστικά στη διατροφή. Στην περίπτωση που υπάρχει προδιάθεση τον πυροδοτούμε με λάθος διατροφή.

 

Με το φτύσιμο και εμένα το έκανε οταν δοκίμασα να της δώσω το καλάμάκι με τον κλασσικό τρόπο. Αν δοκιμάσεις με τον τρόπο που λέω (βουτάς στο νερό, ταπώνεις, δίνεις την άλλη άκρη κρατώντας το δάχτυλο στο στόμιο) θα δεις μια χαρά το πίνει. Αλλά είναι λίγο της υπομονής...:cool:

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

μακάρι να μπορούσαμε να ελέγξουμε τον παιδικό διαβήτη μόνο με τη διατροφή :)

 

είχα αυτήν την κουβέντα προσφατα με παιδογαστρεντερολόγο. επειδή εκανα διαβήτη κύησης και τα παιδιά μου έχουν κάποιο μεγαλύτερο ποσοστό εμφάνισης παιδικού διαβήτη, εχω περιορίσει -αποκλείσει θα έλεγα- από τη διατροφή τους τη ζάχαρη. Και η απάντηση της γιατρού ήταν ακριβώς η πρωτη προταση που έγραψα "μακάρι να μπορούσαμε να ελέγξουμε τον παιδικό διαβήτη μόνο με τη διατροφή. αυτά ειναι γραμμένα στα γονίδια"

 

το καλαμακι το δοκιμασα κι εγώ, τα δικά μου πιτσιρίκια έφτυναν το νερό και δάγκωναν το καλαμάκι :D

 

τελικά οι γιατροί όταν δεν μιλάνε για θέματά της άμεσης ειδικότητάς τους λένε τεράστιες μπαρούφες! :evil: ΟΚ, ας δεχτούμε ότι όλα είναι γραμμένα στα γονίδιά μας... εμείς λοιπόν δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτε για να βοηθήσουμε τα καημένα τα γονίδια να μην εκδηλώσουν τις ασθένειες που κουβαλάνε; Τότε γιατί μας πιπιλίζουν το μυαλό ότι η σωστή διατροφή και η άσκηση βοηθούν να προλάβουμε διαβήτη, καρκίνο, κλπ κλπ κλπ; Τότε γιατί λένε ότι μπορεί να έχεις ας πούμε το γονίδιο που δείχνει προδιάθεση στον καρκίνο του μαστού (μακριά από μας) αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα νοσήσεις απαραίτητα, ιδιαίτερα αν προσέχεις; ό,τι να 'ναι λέει ο κάθε ένας τελικά!

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...