Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

papp a.θελω τη βοηθεια σας


Recommended Posts

γεια σας.την προηγουμενη βδομαδα εκανα αυχενικη και ολα ηταν τελεια.σημερα βγηκαν οι αιματολογικες και εδωσαν ποσοστο για συνδρομο down 1 προς 235.μετα το Πασχα θα κανω αμνιοπαρακεντηση.ειμαι χαλια.ανησυχω πολυ.ειναι πολυ χαμηλο το ποσοστο;

 

dev081pp___.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οι αιματολογικες επηρεαζονται απο τις ορμονες σου. Μια χαρα ειναι το μωρακι αλλα καντην να σου φυγει η ιδεα. Εγω ειχα μετα την β επιπεδου 1 προς 100 και η αμνιο βγηκε φυσιολογικη.

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

το ποσοστο δεν ειναι και πολυ καλο :roll: ..να εισαι ψυχραιμη και να ευχεσαι να πανε ολα καλα ...και οσο γινεται συντομοτερο να κανεις ολες τις εξετασεις για να ηρεμησεις και να χαρεις την εγκυμοσυνη :!:

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Μαράκι, κι εγώ πέρασα από αυτή την δοκιμασία,ενώ είχα πολύ καλή αυχενική διαφάνεια 1.5 οι βιοχημικοί μου δείκτες έβγαλανένα ποσοστό 1/181!Ήμουνα κι εγώ στα χάλια μου τα μαύρα γιατί ούτε η ηλικία μου ευνοούσε το αποτέλεσμα(30)ούτε η αυχενική!Έτσι έκανα την αμνιοπαρακέντηση και όλα ήταν μια χαρά! :P Μην αγχώνεσαι και σε σέ να θα είναι όλα μια χαρά,απλά είναι μια αγχωτική διαδικασία!Πότε θα την κάνεις και πού; :?:

Link to comment
Share on other sites

Χε....1/86 είναι καλα??? Κράτησα όμως την ψυχραιμία μου, έκανα την αμνιοπαρακέντισούλα μου, που δεν ήταν τίποτα τελικά και όλα πήγαν τέλεια! Μην φοβάσαι, σκεψου θετικά και όλα θα πάνε καλα....

 

Καλή επιτυχία...

an1cEQ40g411210NjFsenwwMDA1NjY5ZGF8aSBuZXJhaWRvdWxhIG1hcyBlaW5haQ.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην αγχώνεσαι όλα θα πάνε μια χαρά!! :wink: Απλά όπως μου είχε πει ο γιατρός πολλές φορές τα αποτελέσματα βγαίνουν ψευδώς θετικά!Κανένας δεν ήξερε να μου πει το γιατί :? Εγώ την έκανα στο Ιασώ εσύ που θα την κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα ενώ ο υπέρηχος ήταν μια χαρά οι αιματολογικές έδειξαν 1στις 270 για τις τρισωμίες 13 & 18, φυσικά έπεσα να πεθάνω στην αρχή αλλά μετά από έρευνα και αφού μίλησα σε γνωστούς γιατρούς, φίλους κλπ. κατέληξα ότι οι αιματολογικές επηρρεάζονται πολύ εύκολα και από πάρα πολλούς παράγοντες.

Φυσικά έκανα και άλλες εξετάσεις (doppler, A-test) οι οποίες ήταν φυσιολογικότατες και δεν προχώρησα σε άμνιο.

 

Να είσαι ψύχραιμη γιατί το άγχος στην εγκυμοσύνη είναι ότι χειρότερο....

όλα θα πάνε καλά :lol:

Link to comment
Share on other sites

Άστα κι εμένα τα αποτελέσματα είχαν βγει 7 Ιανουαρίου(στην γιορτή του άντρα μου)!Έκανα την αμνιοπαρακέντηση στις 29/1 για 1 μήνα ήμουνα το μαύρο μου το χάλι,αλλά τέλος καλό όλα καλά! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mariazante να μην ανησυχείς.Δεν θα καταφέρεις τίποτε παρά μόνο να χαλάσεις πολύ την ψυχολογία σου και αποτέλεσμα δεν θα φέρεις.Πήγαινε ψύχραιμη να κάνεις την αμνιοκέντηση και εγώ πιστεύω ότι όολα θα είναι καλά.

 

Από Πάτρα είσαι?και εγώ πάτρα μένω.Ποιόν γιατρό έχεις??

Link to comment
Share on other sites

mariazante don't worry!!Και μένα τα αποτελέσματα ήταν χαμηλά, 1/545 στην αυχενική και 1/524 στο pappA. Άργησα να κάνω την αμνιο και είχα σαλτάρει τελείως!!!Όταν την έκανα τελικά ( στον 5ο μήνα), και βγήκαν τα αποτελέσματα ότι όλα ήταν καλά, παρολίγο να λιποθυμήσω απο τη χαρά μου. Και σκέφτηκε ότι ήταν μεγάλη χαζομάρα μου που δεν την είχα κάνει πιο πρίν . Απλά φοβόμουν. Θα δεις που όλα θα πάνε κατ' ευχήν, το πιστεύω!!

Λίγες μέρες υπομονή, μόνο και μόνο για να σου φύγει το άγχος καλή μου!

Link to comment
Share on other sites

κοπελα μου να μην στεναχωριεσαι γιατι στεναχωριεται και το μωρακι σου!!!!!θα δεισ που ολα θα πανε καλα!!!ειμαι σιγουρη!!!!

σε μενα βγηκε καλο το pappa και η αυχενικη και δεν βγηκε καλο το αποτελεσμα απο τισ αιματολογικεσ του A TEST .ειχα πιθανοτητα 1/123 για συνδρομο 13!!!!!εκανα αμνιοπαρακεντηση και δοξα τω θεω ,ολα καλα!!!!!

σιγουρα κι εσυ θα εχεισ τοσο καλα αποτελεσματα!!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το papp-a δεν είναι διαγνωστική εξέταση, είναι στατιστική και γι αυτό μη δίνεις ιδιαίτερη σημασία. Σε μένα βγήκε αυχενική 2,8 με 1:27 για σύνδρομο down και με τις αίματος 1:394. Είμαι 38 ετών. Δεν έδωσα καμιά σημασία, δεν έκανα αμνιοπαρακέντηση, το β΄επιπέδου βγήκε άψογο, έκανα και υπερηχογράφημα καρδιάς εμβρύου όπως μου είπαν κι αυτό τέλειο. Βλακεία μου που πήγα και το έκανα εξ αρχής. Είναι πολύ αμφιλεγόμενη εξέταση και χωρίς διαγνωστική αξία.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

μακαρι ολα αυτα που μου λες να ισχυουν.νομιζω οτι καταλαβαινεις ποσο χαλια νιωθω.ολη μερα κλαιω και αυτο θα κανω μεχρι να κανω την αμνιοπαρακεντηση.σκεφτομαι να επαναλαβω το papp a.ολα στην αυχενικη ηταν τελεια και χαρηκα παρα πολυ.και σημερα ολα ανατραπηκαν

 

dev081pp___.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ μην ανησυχείς τόσο! δεν χρειάζεται να σε πιάνει πανικός!

Καταρχας δεν κάνεις καλό στο μωρό σου,να κλαίς όλη μέρα.και αυτό καταλαβαίνει την ψυχολογία σου και μαζεύεται.

Θα δεις που όλα θα είναι μία χαρά!

Ποιός είναι ο γιατρός σου στην Πάτρα?και εγώ πάτρα είμαι.Μήπως έχουμε τον ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Πυργο μενω αλλα επειδη δεν κανουν εδω αυχενικη την εκανα Πατρα.Νταιζυ Νικολοπουλου λεγεται αυτη που μου την εκανε.εσενα ποιος ειναι ο γιαατρος σου;

 

dev081pp___.png

Link to comment
Share on other sites

Τιιιι????να την ξανακάνεις???????

Σύνελθε κοριτσάκι μου σε παρακαλώ!!!Τι έχει να σου προσδώσει το pappA???Εμένα η γιατρός μου μου είπε ότι έχει καταργηθεί σαν εξέταση αλλά αν ήθελα να την κάνω. Και εσένα δεν σου έφτανε η πρώτη φορά, θες να την ξανακάνεις...και αφού θα βγεί που θα βγεί λάθος το αποτέλεσμα που όπως είπε και η προλαλλήσασα είναι αναξιόπιστο, εσύ θα απομουρλαθείς και θα τα παίξεις πρίν καν πας για την αμνιο..

Σε παρακαλώ, κάτσε να σκεφτείς ψύχραιμα!!!Περίμενε λίγες μέρες ακόμα!τόσο καιρό περίμενες!!! Θα δείς που όλα είναι εντάξει!!Θα το τρελάνεις το μπεμπάκι σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Γλυκιά μου δεν έχει νόημα να επαναλάβεις κάτι. Τα αποτελέσματα αυτά βγαίνουν με βάση στατιστικά πληθυσμιακά στοιχεία, ηλικίας κλπ.΄Ισα ίσα που εφόσον το υπερηχογράφημα βγήκε καλό, μην ανησυχείς. Σε μένα το υπερηχογράφημα βγήκε χάλια, παρ΄όλα αυτά δεν ίδρωσε το αυτί μου...έχω δουλέψει 15 χρόνια κοντά σε γιατρούς κι έχουν δει πολλά τα μάτια μου... Κι εδώ να ψάξεις λίγο, υπάρχουν πάρα πολλές κοπέλες που δε βγήκε καλή η εξέταση και δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα.΄Εχω αρχίσει να πιστεύω πλέον πως πολλά αποτελέσματα βγαίνουν "ψευδώς θετικά" για να τα παίρνουν μετά οι γιατροί από περαιτέρω εξετάσεις...

Μη στενοχωριέσαι... Θα δεις, όλα θα πάνε καλά!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πυργο μενω αλλα επειδη δεν κανουν εδω αυχενικη την εκανα Πατρα.Νταιζυ Νικολοπουλου λεγεται αυτη που μου την εκανε.εσενα ποιος ειναι ο γιαατρος σου;

 

αα ναι την ξέρω.Είναι πολύ καλή γιατρός,και η μοναδική μαζί με τον Παπαδόπουλο που κάνουν αυχενική και β-επιπέδου στην πάτρα.Μην ανησυχείς πάντος,δεν χρειάζεται να πανικοβάλεσαι,δεν βγαίνει τίποτε.ΆΚου και εμάς τις υπόλοιπες που στο λέμε,κάτι θα ξέρουμε!:)

 

Εγώ έχω τον Παπαδόπουλο στο πανε/μιακό νοσοκομείο του Ρίου είναι.Εκεί θα γεννήσω.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ καλή γιατρός,και η μοναδική μαζί με τον Παπαδόπουλο που κάνουν αυχενική και β-επιπέδου στην πάτρα.Μην ανησυχείς πάντος,δεν χρειάζεται να πανικοβάλεσαι,δεν βγαίνει τίποτε.ΆΚου και εμάς τις υπόλοιπες που στο λέμε,κάτι θα ξέρουμε!:)

 

Εγώ έχω τον Παπαδόπουλο στο πανε/μιακό νοσοκομείο του Ρίου είναι.Εκεί θα γεννήσω.

 

Γεία σας κορίτσια και απο εμένα,απλά επειδη ειμαι και εγώ στην Πάτρα ,οι δύο που προανέφερες δεν είναι οι μοναδικοί στην Πάτρα!!!!

Ο Παπαδόπουλος ειναι αρκετά καλός ,η Νικολοπούλου!!!!

 

mariazante μην πανικοβάλεσαι,ολα καλά θα πάνε το papA στατιστικά δείχνει!!!

την Αμνιοπαρακέντηση που θα την κάνεις??

Link to comment
Share on other sites

Ποίοι άλλοι είναι που ξέρουν να κάνουν τόσο καλά αυτές τις 2 εξετάσεις??

άντε να είναι άλλος ένας και να μου διαφεύγει..?

μην μου πεις πάντος για τον Νικολα'ι'δη....αυτός δεν είναι και πάτρα βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Ποίοι άλλοι είναι που ξέρουν να κάνουν τόσο καλά αυτές τις 2 εξετάσεις??

άντε να είναι άλλος ένας και να μου διαφεύγει..?

μην μου πεις πάντος για τον Νικολα'ι'δη....αυτός δεν είναι και πάτρα βέβαια...

 

Καλημέρα και πάνω απ'όλα ,να εχείς μια πολυ καλή εγκυμοσύνη και με το καλό να έρθει το μωρό σου.

Σαν καλό και μεγάλο όνομα θεωρείτε η Παπα'ιωάννου Σοφία ,ο Νικολαίδης που ειναί κορυφαιός σε όλη την Ελλάδα ερχεται τόσο συχνα πλέον στην Πάτρα που τον βρίσκεις άνετα και υπάρχουν και κανα δύο ακόμα που δεν θέλω καν να αναφέρω. Η Νικολοπούλου είναι η πιό νέα απ'όλους καιι ο Παπαδόπουλος ειδικέυτικε σε αυτό λόγο των πολλών άλλων προβλημάτων που είχε.

Δουλέυω στο Ρίο και ξέρω τον χώρο αρκετά και εγώ εκεί θα γεννήσω όπως και τον πρώτο μου..

Καλή συνέχεια σε όλες

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...