Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

PApp-A kai A-TEST


Recommended Posts

καλημέρα

μπορεί καμιά σας να μου εξηγήσει την διαφορά?

 

εγώ έκανα την αυχενική και την ίδια μερα έκανα εξετάσεις άιματος PappA και την ελέυθερη β-χοριακή (ή καπως έτσι) τις τιμές των οποίων συνυπολόγισαν στο πρόγραμμα και έβγαλαν την πιθανότητα χρωμοσωμικών ανωμαλιών

 

η γυναικολόγος μου μου πρότεινε αντί να κάνω την αυχενική, αν θέλω, να βασιστώ στην δική της μέτρηση τηα αυχενικής και μετά από έναν μήνα περίπου να κάνω κάτι άλλες εξετάσεις βιοχημικές, αλλά επειδή εγώ προτίμησα την λεπτομερέστερη εξέταση στο διαγνωστικό κέντρο ακολούθησα την εξέταση α΄ επιπέδου σε συνδιασμό με το Papp A.. στο Test A τί μετράνε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γνώμη μου να μην ακούσεις την γυναικολόγο σου και να κάνεις την αυχενικη-PaPPA.

Το τέστ Α είναι μια παλιότερη εξέταση της οποίας τα αποτελέσματα έχουν 60% επιτυχία ενώ η αυχενική και Papp A έχουν κοντά στο 95%.

 

Όταν ήμουν έγκυος έκανα και τα δύο (γιατί ντρεπόμουν να πω στην γυναικολόγο μου ότι πήγα σε άλλο ινστιτούτο και έκανα την αυχενική-Papp A) με αποτέλεσμα να με πάρει τηλέφωνο όταν βγήκαν τα αποτελέσματα του τεστ Α για να μου πει ότι το παιδί μάλλον έχει κάτι σε χρωμοσωματική ανωμαλία. Κατ΄ επέκταση θα έπρεπε να κάνω και αμνιοπαρακέντηση. Εγώ φυσικά είχα τρελαθεί και πήγα όλες τις εξετάσεις στο ιατρείο της για να στο συζητήσουμε. Όταν είδε ότι είχα κάνει το PappA άρχισε να φωνάζει και να μου λέει γιατί δεν της το είχα πει. Το τι έγινε δεν το συζητώ.... χαμός αλλα αυτά δεν είναι του παρόντος.

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kαλημέρα.Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα έκανε την papp-a.Εγώ την έκανα προχθές και μου στείλανε τα αποτελέσματα εχθές όπου λένε πως η papp-a είναι 0,425.Ξέρω πως για να έχω σωστό αποτέλεσμα βγαίνει σε συνσυασμό με την αυχενική αλλά επειδή αυτή θα την κάνω αύριο μπορεί κάποια κοπέλα να μου πει αν αυτό το αποτέλεσμα είναι καλό?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια

demykou γιατι εκανες πρωτα τις ορμονικες και θα κανεις τωρα τον υπερηχο? νομιζω πως αυτα γινονται την ιδια μερα. εκτος αν αυτο ισχυει μονο για το α-τεστ. κι εμενα μου εβγαλε papp-a 0,425 και η γιατρος μου συνεστησε να κανω το α-τεστ στην 16η εβδομαδα. η χαμηλη papp-a ενοχοποιειται για ελλειπη σε αναπτυξη εμβρυα (προκαλει θρομβωση στον πλακουντα και δεν αιαμτωνεται σωστα το παιδι). μου ειπε οτι θα το παρακολουθουμε υπερηχογραφηκα. ευχομαι ολα να πανε καλα και να γεννησω ενα γερο μωρακι. το ιδιο ευχομαι και για ολες τις υπολοιπες εγκυουλες. αν καποια κοπελα γνωριζει κατι περισσοτερο σχετικα με την papp-a και το a-test θα ηθελα πολυ να το ακουσω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ την ίδια μέρα τις έκανα. Αμέσως μετά τον υπέρηχο, μου πήραν αίμα.

 

Τώρα σε σχέση με το Papp-A και το Α-τεστ, εγώ ρώτησα το γιατρό μου και μου είπε ότι τις ίδιες ορμόνες μετράνε κάποιες εβδομάδες μετά και ότι αφού έκανα το Papp-A δεν έχει νόημα να κάνω και το Α-τεστ, και δεν το έκανα.

Πάντως κι από όσα διάβασα εδώ μέσα, σε αρκετές κοπέλες με καλό Papp-A το Α-τεστ έδειξε πρόβλημα, που τελικά δεν υπήρχε.

Έτσι κι αλλιώς η πιο σίγουρη μέθοδος είναι η αμνιοπαρακέντηση.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια σε πόσες μέρες βγαίνουν τα αποτελέσματα του Papp-A ? Εγώ θα το κάνω τη Παρασκευή στο Λητώ αίμα και υπέρυχο μου είπαν θα κάνω αλλά αγχώνομαι από τώρα για τα αποτελέσματα...! :oops:

sjCrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι.Κορίτσια δεν ξέρω γιατί ο γιατρός μου,μου είπε να κάνω πρώτα την papp-a και μετά απο λίγες μέρες να κάνουμε την αυχενική.Διαβάζω εδώ οτι οι περισσότερες κοπέλες τα κάνουν την ίδια μέρα.Ηθελα να σε ρωτήσω marw_arg το 0,425 είναι υψηλό ή χαμηλό ποσοστό για papp-a?

Link to comment
Share on other sites

ειναι χαμηλο. στα αποτελεσματα του papp-a γραφει αν ειναι καλο ή οχι και τι συστηνεται. εμενα μου ειπαν να παιρνω καθε μερα ασπιρινη και να δουμε τι θα δειξει και το a-test.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ μακάρι να έχω και εγώ τα αποτελέσματα την ίδια μέρα γιατί με αυτές τις παλίοεξετάσεις πολύ αγχώνομαι να παίρνω γρήγορα τα αποτελέσματα και να βλέπω ότι όλα πάνε καλά με το παιδάκι μου(μάλον θα γίνω τρελή υπερπροστατευτική μάνα!)Αλήθεια μου έχουν πει ότι φαίνεται και κατα πάσα πιθανότητα αν θα ναι αγόρι ή κορίτσι....ισχύει αυτό?

sjCrp3.png

Link to comment
Share on other sites

ειναι χαμηλο. στα αποτελεσματα του papp-a γραφει αν ειναι καλο ή οχι και τι συστηνεται. εμενα μου ειπαν να παιρνω καθε μερα ασπιρινη και να δουμε τι θα δειξει και το a-test.

 

Η ΑΣΠΙΡΙΝΗ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και το salospir ακετυλοσαλικυλικό οξύ είναι, δλδ έχει την ίδια δραστική ουσία με την ασπιρινη -απλά κυκλοφορεί από άλλη φαρμακευτική εταιρία- και πολλές (οι περισσότερες θα έλεγα) εγκυμονούσες το παίρνουν.

Δεν απαγορεύεται η ασπιρίνη, απλά δίνεται υπό τις εντολές και την παρακολούθηση του γυναικολόγου.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

despina100 το κεντρο που εκανε τις ορμονολογικες συνεστησε να παρω ασπιρινη και η γιατρος μου συμφωνησε. αλλωστε θα παρακολουθουμε την πορεια της καταστασης συνεχως.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!

Παίρνω και εγώ salospir των 100(νομίζω έχει να κάνει με τον πλακούντα). Στις οδηγίες γράφει ότι απαγορεύεται στην εγκυμοσύνη, αλλά όπως είπε και η zouzounel οι περισσότερες παίρνουν....εξέφρασα βέβαια την ανησυχία μου στο γιατρό και μου είπε ότι θα το παίρνω μέχρι τη 12η εβδομάδα. Θα τον ξαναρωτήσω να μου πει και τον λόγο.

Καλή συνέχεια σε όλες!!

Link to comment
Share on other sites

Έχει να κάνει με την πήξη του αίματος και την αποφυγή θρομβώσεων.

Εγώ είχα μια παλλίνδρομη πριν μερικά χρόνια και ο γιατρός μου είπε ότι πρέπει να παίρνω το salospir (ή παιδική ασπιρίνη) σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Θα το κόψουμε λίγο πριν τον τοκετό.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Έκανα την αυχενική και το Papp-A ....αποτέλεσμα αυχενικής 1,3 και το ρινικό οστό μου είπε είναι πολύ καλό....αποτελέσματα αιματος αύριο ... μου είπε ότι είναι πολύ καλή η αυχενική και πιθανότατα δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα και με το αίμα....τι λέτε???? καλό ειναι τώρα αυτό το 1,3??

sjCrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την αυχενική και το Papp-A ....αποτέλεσμα αυχενικής 1,3 και το ρινικό οστό μου είπε είναι πολύ καλό....αποτελέσματα αιματος αύριο ... μου είπε ότι είναι πολύ καλή η αυχενική και πιθανότατα δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα και με το αίμα....τι λέτε???? καλό ειναι τώρα αυτό το 1,3??

 

είναι απίστευτα καλή η τιμή, μη φοβάσαι τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την αυχενική και το Papp-A ....αποτέλεσμα αυχενικής 1,3 και το ρινικό οστό μου είπε είναι πολύ καλό....αποτελέσματα αιματος αύριο ... μου είπε ότι είναι πολύ καλή η αυχενική και πιθανότατα δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα και με το αίμα....τι λέτε???? καλό ειναι τώρα αυτό το 1,3??

 

είναι απίστευτα καλή η τιμή, μη φοβάσαι τίποτα!

 

μια χαρα ειναι η τιμουλα... εμενα ηταν 1,5 και ηταν παλι πολυ καλο... αν και μετα με ταραξε! :?

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Ουφ ναι όντως ήταν πολύ καλό....1/24000 μου είπε το αποτέλεσμα!!! Δεν μου είπε όμως για τρισωμίες και τα σχετικά (κάπου το είδα σε άλλο θέμα) μάλον να μην ανησυχώ αν ήταν κάτι θα μου έλεγε λογικά ότι δεν πάει καλά ε? Γαμώτο τα χάνω με τόσες εξετάσεις και απορίες που έχω...τώρα όταν ξαναπάω τον γεννάρη του έχω έτοιμες άλλες 10 ερωτήσεις :P

sjCrp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Koritsia egw ekana thn papp-a thn idia mera me thn auxenikh...se duo diaforetika merh pou me esteile o giatros mou...h auxenikh bghke 1,8 mou eipe oti einai kalh..alla ta apotelesmata ths papp-a enw exoun perasei tesseris meres den bghkan akomh...ta ekana se idiwtikh mikrobiologo pou mou shstise o giatros mou lete na ftaiei auto pou arghsan?gt blepw oti oles ta pernete to polu se 2 meres..

Link to comment
Share on other sites

  • 12 χρόνια μετά...

Καλησπέρα!!Θα κάνω αυχενική διαφάνεια στο νοσοκομείο Παπαγεωργίου στην Θεσσαλονίκη ,λογικά θα συνοδεύεται και από το papp-a?Τα αποτελέσματα στα δημόσια νοσοκομεία βγαίνουν αμέσως η πρέπει να πας άλλη ημέρα να τα πάρεις;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...