Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολες ( και ολους)

Μολις εγινα μελος στο Φορουμ

Οσα διαβασα ήταν ήδη πολύ βοηθητικα

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!

 

Θα εκτιμουσα τη γνωμη σας στο προβλημα μου.

 

Ειμαι στην 15η εβδομαδα κυησης. Στην αρχη ειχα διδυμα αλλα πολυ νωρις το ενα παλινδρομησε. Μετα απο πολλες δυσκολιες ( αιμα, αποκολληση κ.α.) και 2μηνη νοσηλεια επεστρεψα σπιτι μου και ηρθε η ωρα της αυχενικής.

Το υπερηχογραφημα βγηκε παρα πολυ καλο ( αυχενική 1.0, ρινικο οστο ορατο). Ομως τα αποτελεσματα του papp a ήταν απογοητευτικά... Για την ηλικία μου (32 στα33) το αποδεκτο οριο για σύνδρομο down ειναι 1:545 και το αποτελεσμα εδειξε 1:23!!! Επαθα σοκ......

Τωρα περιμενω να κλεισω την 16η εβδομαδα για να κανω αμνιοπαρακεντηση.

Ειμαι πολυ απογοητευμενη και δεν τολμω καν να σκεφτω το χειροτερο.

Εψαξα στο φορουμ και δεν βρηκα αλλη τοσο κακη αναλογια...

Ανυσηχω πολυ :cry::cry::cry:

 

Οποιαδηποτε πληροφορια, οποιαδηποτε βοηθεια θα μου ήταν πολυτιμη......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λυπάμαι πολύ pasxalitsa για το άλλο σου μωράκι :cry:

 

Μη στεναχωριέσαι όλα θα πάνε καλά.......όπως διάβασες πολλές κοπέλες έχουν κάνει αμνιο.. οπότε μην ανυσηχείς καθόλου.

xOSvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλως ήρθες στο Φόρουμ pasxalitsa

Σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά από δω και πέρα με το μωράκι σου :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

paxalitsa είναι όντως χαμηλό το ποσοστό σου αλλά μην ξεχνάς ότι μιλάμε για πιθανότητες. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, το αποτέλεσμα σου λέει ότι σε σύνολο 23 γυναικών σαν και σένα, η μία μόνο κυοφορεί μωρό με πρόβλημα, ενώ οι υπόλοιπες 22 είναι μια χαρά!

Γι αυτό μην αγχώνεσαι και πίστεψε ότι θα πάνε όλα τέλεια και ότι θα είσα μία από τις 22!!! :)

OX0Gp2.pnguIhfp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλοσώρισες!

 

προσπάθησε να μην ανησυχείς, και σκέψου ότι αυτά τα νούμερα είναι απλά ποσοστά! Με την αμνιοκέντηση θα σου φύγει κάθε αμφιβολία.

 

Σου εύχομαι τα καλύτερα για από δω και μπρος... :D

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλοσώρισες!

 

προσπάθησε να μην ανησυχείς, και σκέψου ότι αυτά τα νούμερα είναι απλά ποσοστά! Με την αμνιοκέντηση θα σου φύγει κάθε αμφιβολία.

 

Σου εύχομαι τα καλύτερα για από δω και μπρος... :D

Μην εκνευρίζεσαι αν ο γειτονάς σου,εχει το στέρεο ανοιχτό στις 2 το πρωί,τηλεφωνησέ του στις 4 και πες του πόσο σου άρεσε...

Link to comment
Share on other sites

Θα σου παραθέσω την περίπτωση της ξαδέρφης μου, που τα αποτελέσματα του pap a, έξειξαν 1:11 !!!!!!!

Τρελάθηκε από την αγωνία, έκανε αμνιοπαρακέντηση (ήταν και 38 ετών), όμως τελικά όλα πήγαν καλά και γέννησε ένα τέλειο μωράκι (και πανέξυπνο)!!!!!! :D

Σου έυχομαι να πάνε όλα καλά!!!!!

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ λυπάμαι για το μωράκι σου. Θα δεις όμως ότι άλλο μωράκι όλα θα πάνε καλά!Όπως είπαν και τα κορίτσια τα αποτελέσματα από το τέστ είναι μόνο πιθανότητες. Θα κάνεις και την ανμιοπαρακέντηση και θα δεις ότι όλα θα κυλήσουν από εδώ και πέρα μια χαρά. Περιμένουμε νέα σου! :P

 

Link to comment
Share on other sites

Να μη φοβασαι τιποτε!!!!!!!!!!Ειμαι σιγουρη οτι το μωρακι σου ειναι υγιεστατο!!!!Να σκεφτεσαι θετικα και θα δεις οτι το πλασματακι σου θα σου κλεισει το ματι πονηρα και θα σου πει οτι ειναι ολα τελεια!!!!!!!

Κραταω επιτελους το ονειρο της ζωης μου στην αγκαλια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ολα θα πανε καλα γλυκια μου..το μωρακι στην κοιλιτσα σου αποδειχτηκε δυνατο και θα μεινει!!!θα το δεις...ολα θα πανε καλα και να μην φοβασαι...καλη επιτυχια για την αμνιο..!!!να μας πεις τα νεα σου..καλη δυναμη!!

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια μου σας ευχαριστω ολες για την συμπαρασταση μεσα απο τη καρδια μου.

 

Αnupomonh: αυτην την περιοδο νομιζω πως ειμαι πιο ανυπομονη απο σενα. Δεν περνανε οι ατιμες οι μερες.

 

Elisa: Με κινδυνο να παρεξηγηθω μπορω να πω οτι "χαρηκα" που η ξαδερφη σου ειχε τοσο κακο ποσοστο αλλα δοξα τω θεω το μωρακι της ειναι καλα. Ξερω οτι ακουγεται σκληρο αλλα οταν ακους για καποιον που ειναι σε χειροτερη μοιρα απο σενα και τα καταφερνει τοτε λες: γιατι οχι και εγω. Μου εδωσες μεγαλη ελπιδα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

πασχαλίτσα, συγνωμη που ενοχλώ τόσο καιρό μετά απο το τελευταίο σου post γι αυτο το θεμα. ξεκίνησε και μένα η εγκυμοσύνη μου με δυο εμβρυα αλλα πολύ γρήγορα το ένα σταμάτησε να αναπτύσσετε. Τα αποτελεσματα του papp test ειναι το ιδιο απογοητευτικα με τα δικά σου. ειμαι τώρα στην 15 εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου και περιμενω να κανω την αμνιοπαρακεντιση. Τελικά ποια ήταν η κατάληξη στην δική σου περίπτωση? Είμαι στα πρόθυρα κατάρρευσης και είσαι η μόνη περίπτωση που βρήκα σαν τη δικιά μου.

YN5Cp2.png

 

5Jayp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

pasxalitsa θα ηθελα να σου πω να μην στεναχωριεσαι τοσο!Μια φιλη μου ειχε ακριβως το ιδιο προβλημα!τις πρωτες μερες τισ εγκυμοσυνης της εχασε το ενα απο τα 2 μωρακια της.Δεν ηξερε ομως οτι ειχε διδυμα!Ετσι με αιμα νοσηλευτηκε στο νοσοκομειο εκει ανακαλυψαν οτι ηταν διδυμα ετρεχαν πολυ καιρο με εξετασεις!!Τεκοσπαντων οταν ηρθε η ωρα για το papp-a τισ βρηκαν μικρο ποσοστο και σε αυτην!!! πολυ αγχος ετοιμαζοταν για αμνιοπαρακεντηση μεχρι που ο γιατρος τους ειπε να μην πανε και τους εστειλε να κανουν κατι αλλες εξετασεις οπου βγηκαν ενταξειι!Λεπτομερειες δεν ξερω να σου πω αλλα μηπως επρεπε να τους πεις οτι κυοφορουσες διδυμα απο τα οποια χαθηκε το ενα?Νομιζω οτι εκει οφειλετε το χαμηλο ποσοστο!!!Εννοειτε οτι η φιλη μου γεννησε ενα υγιεστατο κοριτσακι!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα 1 προς 81 και κονταβα να τρελλαθω.ημουν ηδη μεσα στην κλινικη με αποκολληση και το εμαθα εκει.ψαχνοντας βρηκα γυναικα που γεννησε και το ποσοστο ηταν 1 προς 4.το παιδακι της ηταν φυσιολογικοτατο.δεν ξερω ομως αν ειχε 2 στην αρχη.ετσι ομως που τα γραφετε σκεφτηκα την φιλη μου που ειχε ομοζυγωτικα διδυμα.εκανε το παπ α και της ειπαν οτι ειναι καλο,δεν προχωρησαν ομως στην εξεταση αιματος γιατι δεν θα εβγαινε σωστο αποτελεσμα επειδη ηταν 2.μηπως οντως παιζει ρολο?

τι εγινε?εχετε νεοτερα?

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Το τεστ αυτό πρώτον βασίζεται σε πιθανότητες και δεύτερον επειδή περιλαμβάνει ορμονικούς προσδιορισμούς είναι εντελώς αναξιοπιστο για την περίπτωσή σου-λόγω των διδύμων και της παλινδρόμησης. Η αυχενική απο την άλλη είναι καθαρός και επίσημος δείκτης της κατάστασης του εμβρύου.Εγώ είχα πρόβλημα με το α-τεστ που είναι κάτι ανάλογο. Το παππ-α ήταν 1/6400 και μετά το α-τεστ 1/256.. παθολογικό για την ηλικία μου. Μια άλλη κοπέλα την ίδια μέρα είχε αποτέλεσμα 1/4...Αγχώθηκα, έκανα άμνιο και φυσικά έκανα ένα υγιέστατο μωράκι!!

4599150571.png6def44b14c.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστω όλες πάρα πολύ.

Δεν περίμενα να βρω τόση συμπαράσταση απο άτομα που δεν με γνώρισαν ποτέ. Πραγματικά η ψυχολογία μου έχει φτιάξει 100% απο τις απαντήσεις σας. Την Πέμπτη το πρωί πάμε για την αμνιοπαρακέντηση. Ο γιατρός είπε ότι μέχρι την Παρασκευή θα έχουμε αποτελέσματα.....

YN5Cp2.png

 

5Jayp2.png

Link to comment
Share on other sites

να μην φοβασαι τιποτα.και μενα το papp-a δεν βγηκε καλο.περασα ενα μηνα με κλαμα μεχρι να κανω αμνιο.ευτυχως ολα πηγαν καλα.πιστευω οτι το papp-a ειναι αντελως αναξιοπιστο.ολα θα σου πανε καλα.μηνα ανησυχεις για τιποτα

 

dev081pp___.png

Link to comment
Share on other sites

Kουκλα μου,το ποσοστο ειναι μεν χαμηλο,αλλα προσεξε μια σημαντικη διαφορα...

Το επικινδυνο θα ηταν αυτο το αποτελεσμα να προερχεται απο την αυχενικη και οχι απο τις αιματολογικες.

Οι περισσοτερες περιπτωσεις που το μωρακι εχε τελικα προβλημα ειναι λογω υψηλης αυχενικης.

Συνηθως αν το προβλημα εντοπιζεται στο αιμα,ειναι αποτελεσμα ψευδως θετικο.Κατι που συμβαινει πολυ συχνα.

Εμενα το μωρακι μου ειχε αυχενικη 4,5 και οι πιθανοτητες ηταν 1/25.Τελικα,ειχε τρισωμια 21....

Στο γραφω για να χαλαρωσεις λιγο,γιατι το εψαξα ΠΑΡΑ πολυ και στο ιντερνετ μεχρι να κανω την ληψη τροφοβλαστης και πηγα και στον καλυτερο γιατρο για τετοιες περιπτωσεις.

Προσπαθησε να ηρεμησεις και πραγματικα πιστευ οτι ολα θα πανε καλα.

 

Καλη επιτυχια και με το καλο να αποκτησεις ενα υγιεστατο παιδακι.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες για τα καλά σας λόγια....

 

έκανα την αμνιο την περασμένη Πέμπτη και βγήκαν τα πρώτα αποτελέσματα. Σε 5 μήνες θα έχουμε ένα υγιέστατο αγοράκι. Έτσι μας είπε ο γιατρός!!!!

 

Μήπως όμως ξέρει κανείς να μου πεί ποια η διαφορά των πρώτων αποτελεσμάτων απο τα επόμενα? Υπάρχει περίπτωση να αλλάξει κάτι?

YN5Cp2.png

 

5Jayp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι,εγω ξερω!!!Δεν θαλλαξει τιποτα!Η αμνιο ειναι 99 τις εκατο σιγουρη,οσον αφορα χρωμοσωματικες ανωμαλιες.Υποθετω οτι πηρες τα επισημα αποτελεσματα,ε?

Χαρηκα πολυ που ολα πηγαν κατ'ευχην!

Ηρεμησε τωρα και με το καλο να δεχθεις το υγιεστατο μωρακι σου στην αγκαλια σου.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...