Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Να βάλω το βρέφος στο δωμάτιο της μεγάλης μου;


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες και... γιατί όχι και μπαμπάδες!

Δεν ήξερα σε ποια ομάδα να γράψω για το θέμα αυτό. Θέλω τη γνώμη σας για το αν πρέπει τα δύο μου κορίτσια να μπουν στο ίδιο δωμάτιο από τώρα, που είναι η μεγάλη 5μισι χρονών και η μικρούλα 7μισι μηνών. Τι νομίζετε; Είχατε παρόμοια εμπειρία; Συμβουλή κανείς; Ενημερωτικά, το μικρούλι κοιμάται ακόμη στο δωμάτιό του μπαμπά και της μαμάς. Ξυπνά καμιά φορά το βράδυ για γαλατάκι, αλλά γενικά κοιμάται καλά.

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ είχα βάλει το μωρο με τη μεγάλη, κι ας υπήρχε και τρίτο δωμάτιο, γιατί θεωρούσα (και θεωρώ) ότι είναι καλύτερα για παρεούλα και για να μάθουν να μοιράζονται μεγαλώνοντας. Ωστόσο, οι δικές μου έχουν ούτε δυο χρόνια διαφορά, οπότε οι ηλικίες είναι κοντινότερες. Μια χαρά τα πήγαν και τα πάνε ακόμη. Ποτέ η μια δεν ξύπνησε την άλλη που κοιμόταν, κι ας έκλαιγε, ήταν άρρωστη κτλ. Δεν νομίζω ότι θέλουν να πάει η μια σε άλλο δωμάτιο - τουλάχιστον τωρα.

 

Έχετε τρίτο δωμάτιο; Αν όχι, θα έλεγα ναι, βάλε το μωράκι από τώρα, αρκεί να είναι σε απόσταση τέτοια ώστε να ακούτε τις νύχτες αν θέλει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ θα το έβαζα, μου φαίνεται νωρίς. Θα περίμενα πρώτα να πάει 13-14 μηνών, ή άντε στο χρόνο.

14 μηνών έβγαλα το γιό μου από το δικό μας δωμάτιο και περιμένω το σεπτέμβρη που θα είναι 14 μηνών και η μικρή να τη βγάλω κι αυτή (θα τη βάλω στον μεγάλο).

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ξέχασα να σημειώσω ότι τη μεγάλη μου άργησα πολύ να τη βγάλω από το δωμάτιό μας, ήταν σε ηλικία που καταλάβαινε και δυσκολεύτηκε πολύ, που τελικά κοιμόταν μαζί μας μέχρι πρότινος. Πριν λίγο καιρό κατάφερε να μένει και να κοιμάται όλο το βράδυ στο δωμάτιό της και αυτό είναι κάτι που θέλω να αποφύγω να επαναληφθεί με τη μικρούλα. Απλά τα δύο θέματα που με απασχολούν είναι η διαφορά ηλικίας, γιατί ανησυχώ μήπως η μεγάλη σηκωθεί στον ύπνο της το βράδυ και κάνει κάτι στο μωρό, χωρίς να την πάρουμε είδηση (λίγο απίθανο, αλλά είπα να σκεφτώ και τα πιο απίθανα ενδεχόμενα) και το άλλο είναι μήπως το μικρούλι χρειαστεί κάτι και δεν το ακούσω, αν και είναι κοντά τα δωμάτιά μας ή θα μπορούσα να βάλω και ασυρμάτους.

Τρίτο δωμάτιο δεν έχουμε.

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εδώ και μια εβδομάδα περίπου έχω πάει την μικρή στο δωμάτιο του μεγάλου. Προς το παρον τα πράγματα πάνε τέλεια, δεν ξυπνάνε ο ένας τον άλλον. Φυσικά και οι πόρτες είναι ανοιχτές και τα δωμάτιά μας πολύ κοντά αλλά χρησιμοποιούμε και ενδοεπικοινωνία.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μια εβδομάδα περίπου έχω πάει την μικρή στο δωμάτιο του μεγάλου. Προς το παρον τα πράγματα πάνε τέλεια, δεν ξυπνάνε ο ένας τον άλλον. Φυσικά και οι πόρτες είναι ανοιχτές και τα δωμάτιά μας πολύ κοντά αλλά χρησιμοποιούμε και ενδοεπικοινωνία.

 

Συμφωνώ, όταν ήταν τα παιδιά μας μικρά,με 4 χρόνια διαφορά, το ίδιο κάναμε & εμείς με τις πόρτες ανοιχτές & δεν είχαμε κανένα πρόβλημα. Μετά πήραμε & κουκέτες!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μια εβδομάδα περίπου έχω πάει την μικρή στο δωμάτιο του μεγάλου. Προς το παρον τα πράγματα πάνε τέλεια, δεν ξυπνάνε ο ένας τον άλλον. Φυσικά και οι πόρτες είναι ανοιχτές και τα δωμάτιά μας πολύ κοντά αλλά χρησιμοποιούμε και ενδοεπικοινωνία.

 

demi, η μικρή σας δεν ξυπνάει καθόλου τη νύκτα, είτε για φαΐ είτε για την πιπίλα της; Χρειάζεται να πηγαίνεις μερικές φορές τη νύκτα για έλεγχο ή επειδή την ακούς πχ να κλάψει ή να γκρινιάσει;

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα βάλει το μωρο με τη μεγάλη, κι ας υπήρχε και τρίτο δωμάτιο, γιατί θεωρούσα (και θεωρώ) ότι είναι καλύτερα για παρεούλα και για να μάθουν να μοιράζονται μεγαλώνοντας. Ωστόσο, οι δικές μου έχουν ούτε δυο χρόνια διαφορά, οπότε οι ηλικίες είναι κοντινότερες. Μια χαρά τα πήγαν και τα πάνε ακόμη. Ποτέ η μια δεν ξύπνησε την άλλη που κοιμόταν, κι ας έκλαιγε, ήταν άρρωστη κτλ. Δεν νομίζω ότι θέλουν να πάει η μια σε άλλο δωμάτιο - τουλάχιστον τωρα.

 

Έχετε τρίτο δωμάτιο; Αν όχι, θα έλεγα ναι, βάλε το μωράκι από τώρα, αρκεί να είναι σε απόσταση τέτοια ώστε να ακούτε τις νύχτες αν θέλει κάτι.

 

Σαν εικόνα μού φαίνεται τόσο όμορφη!! Ανυπομονώ να βάλω κι εγώ τα κορίτσια μου μαζί. Εγώ δεν είχα αδελφούλα να μοιράζομαι τα κοριτσίστικά μου.

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Εμείς βάλαμε τον μικρό στο δωμάτιο με τη μεγάλη όταν ήταν 3-4 μηνών (μολις δεν χωρούσε πλεον στο λίκνο) και δεν το μετανιώσαμε καθόλου!

 

Είχε περισσότερα πήγαινε-έλα για μένα ειδικά στην αρχή αλλά έμαθαν γρήγορα μαζί και η μεγάλη να μην ενοχλέιται αλλά και ο μικρός έμαθε πολύ πιο γρήγορα και εύκολα να κοιμάται μόνος του (χωρίς αγκαλιά ή κούνημα) στο κρεβάτι του!

 

Η μεγάλη σου πώς αντιδράει σε αυτό; Ειδικά αν τη θέλει τη μικρή και δεν έχετε γκρίνιες, να τη βάλεις :D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

 

Εμείς βάλαμε τον μικρό στο δωμάτιο με τη μεγάλη όταν ήταν 3-4 μηνών (μολις δεν χωρούσε πλεον στο λίκνο) και δεν το μετανιώσαμε καθόλου!

 

Είχε περισσότερα πήγαινε-έλα για μένα ειδικά στην αρχή αλλά έμαθαν γρήγορα μαζί και η μεγάλη να μην ενοχλέιται αλλά και ο μικρός έμαθε πολύ πιο γρήγορα και εύκολα να κοιμάται μόνος του (χωρίς αγκαλιά ή κούνημα) στο κρεβάτι του!

 

Η μεγάλη σου πώς αντιδράει σε αυτό; Ειδικά αν τη θέλει τη μικρή και δεν έχετε γκρίνιες, να τη βάλεις :D:D

 

Καλημέρα. Η μεγάλη θέλει πολύ την μικρή αδελφή της στο ίδιο δωμάτιο. Απλά φοβάμαι μήπως το βράδυ ξυπνήσει και από την πολλή της την αγάπη πέσει πάνω της! χαχα! κάνω σενάρια με το μυαλό μου. Τα δικά σου είχαν μικρή διαφορά ηλικίας και ίσως δεν υπήρχε αυτός ο φόβος.

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Η μεγάλη θέλει πολύ την μικρή αδελφή της στο ίδιο δωμάτιο. Απλά φοβάμαι μήπως το βράδυ ξυπνήσει και από την πολλή της την αγάπη πέσει πάνω της! χαχα! κάνω σενάρια με το μυαλό μου. Τα δικά σου είχαν μικρή διαφορά ηλικίας και ίσως δεν υπήρχε αυτός ο φόβος.

 

Αχ πάντα υπάρχει αυτός ο φόβος... ;) Γι αυτό το λόγο δεν βάλαμε τα κρεβάτια τους σε "γάμα" που βόλευε, γιατί φοβηθήκαμε ότι η μεγάλη θα έχει πάτημα να σκαρφαλώσει στα κάγκελα και να πέσει πάνω στο μωρό...

 

Νομίζω η μεγάλη σας είναι αρκετά μεγάλη για να συννενοηθείτε... Εσείς όμως ξέρετε καλύτερα :)

Link to comment
Share on other sites

demi, η μικρή σας δεν ξυπνάει καθόλου τη νύκτα, είτε για φαΐ είτε για την πιπίλα της; Χρειάζεται να πηγαίνεις μερικές φορές τη νύκτα για έλεγχο ή επειδή την ακούς πχ να κλάψει ή να γκρινιάσει;

 

Μέσα σε μια εβδομάδα έχει τύχει να ξυπνήσει μόνο μια φορά για πιπίλα. Πήγα της την έδωσα και όλα καλά. Γάλα το βράδυ δεν της δίνω παρότι θηλάζω, το έχουμε κόψει εδώ και 3 μήνες περίπου. Ο μεγάλος κοιμάται πολύ βαριά οπότε δεν ακούει οπότε δεν τον ξυπνάει. Δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι, ακόμα και αν είναι λίγο δύσκολο στην αρχή θα τις βρούνε/βρειτε τις ισσοροπίες.:wink:

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντα ήθελα τα παιδιά μου να έχουν το ίδιο δωμάτιο, ανεξαρτήτως φύλου καθώς και εγώ με τον αδελφό μου ήμασταν μαζί και μια χαρά μεγαλώσαμε.

Η διαφορά ηλικίας των παιδιών μου όμως με έκανε να πάρω την απόφαση ξεχωριστών δωματίων. Όταν η κόρη μου θα διαβάζει, ο μικρός θα θέλει να παίζει. Όταν η μεγάλη θα θέλει να κλείνεται με τις ώρες στο δωμάτιό της (εφηβεία γαρ), ο μικρός θα θέλει να διαβάζει.

Μετά σκέφτηκα πως και εγώ σαν μεγαλύτερη κατά 4 χρόνια, μονίμως έδιωχνα τον αδελφό μου απ το δωμάτιο για να μένω εγώ. Δε θυμάμαι ούτε μια σκηνή που να παίζουμε μαζί. Μιας και αυτό (λόγω του χαρακτήρα της κόρης μου) το βλέπω να επαναλαμβάνεται και στα παιδιά μου, θα επιλέξω να έχει το καθένα τον χώρο του ώστε να βρίσκονται και να παίζουν μαζί όποτε το επιθυμούν.

Μιας και το θέμα έχει 2 ερωτήματα, το 1ο μου παιδί πήγε στο δωμάτιό του 6 μηνών ενώ τώρα ο μικρός αναμένεται να πάει τον Σεπτέμβρη δηλαδή 9 μηνών (καθώς μεσολαβεί το καλοκαίρι που δεν θα είμαστε στο σπίτι μας). Και τα 2 παιδιά τα κοίμιζα/κοιμίζω με τον ίδιο τρόπο και δεν ξυπνάνε το βράδυ επομένως δεν πιστεύω να έχω πρόβλημα στην αλλαγή δωματίου ούτε και αυτή τη φορά.

Και μιας και όλες φοβόμαστε τις κινήσεις ζήλιας των μεγαλύτερων παιδιών μας, να είστε σίγουρες πως αν θέλει να κάνει κάτι το μεγάλο παιδί, δεν χρειάζεται να είναι στο δωμάτιό του. Μπορεί να το κάνει και με εσάς δίπλα ακριβώς!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς περίπου 9 μηνών πήγαμε τον μικρό στο δωμάτιο της μεγάλης, αλλά αυτό έγινε ακριβώς στην μετακόμιση που κάναμε, αλλιώς θα τον πήγαινα στο εξάμηνο. Ο μόνος μου φόβος ήταν μήπως όταν ξυπνάει και κλαίει ξυπνάει και η μεγάλη, αλλά εντάξει. Η αλήθεια είναι ότι με το που τον ακούγαμε (ακόμα συμβαίνει αυτό βέβαια) να μιλάει- γκρινιάζει- κλαίει τρέχουμε σπιντ ή εγώ ή ο σύζυγος και τον παίρνουμε από το δωμάτιο, δεν προσπαθούμε δηλαδή να τον ξανακοιμήσουμε στο κρεβάτι του για να μην ξυπνήσει η αδερφή του.

Επίσης γιατί φοβάσαι μην του κάνει κακό; Δεν κοιμάται σε κρεβάτι με κάγκελα το μωρό; Μπαίνει μέσα η μεγάλη;

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η μικρή μου ψες το βράδυ, ξύπνησε 4-5 φορές για πιπίλα. Εκεί που έλεγα ότι είναι καλή με τον ύπνο της, αυτές τις μέρες είναι λίγο ανήσυχη, μπορεί και από την πρόσφατη γαστρεντερίτιδα που πέρασε..

 

Από την άλλη, η μεγάλη μου ξυπνά συχνά το βράδυ είτε γιατί είδε κακό όνειρο και μου φωνάζει να πάω, είτε γιατί θα πάει τουαλέτα και θέλει να πάω κι εγώ. Ένα βράδυ ήρθε στο δωμάτιό μας και δεν μπορούσαμε να συνεννοηθούμε, κάτι έλεγε, της απαντούσαμε και έλεγε άλλα, μετά την πήγαμε στο δωμάτιό της αλλά αυτή μουρμουρώντας μπήκε σε άλλη πόρτα, κάτι σαν υπνοβατούσα μου φάνηκε... Για αυτό έχω τους ενδοιασμούς μου για να βάλω μαζί της το μωρό. Βέβαια έχει κάγκελα το κρεβατάκι του μωρού αλλά όταν η μεγάλη μου ακουμπήσει στο κρεβάτι, οι μασχάλες της είναι πάνω από το κάγκελο, οπόταν αν ψηλώσει και τα πόδια της, μπορεί άνετα να βρεθεί και εντός αυτού... Κατά τα άλλα είναι πολύ συνεννοήσιμο παιδί, πολλές φορές της λέω "πρόσεχε το μωρό για να κάνω αυτό ή εκείνο". Απλά δεν ξέρω το βράδυ τι θα προκύψει πάνω στον ύπνο.

 

Προχθές είχα πάρει τη μικρή στον παιδίατρο και στην κουβέντα ρώτησα και γι' αυτό. Μου είπε ότι είναι καλύτερα τα μωρά να μένουν στο δωμάτιο των γονέων για κανένα χρόνο και μετά να μεταφέρονται σε άλλο δωμάτιο. Στο ερώτημα μήπως είναι δύσκολο μετά να συνηθίσουν, όπως είχα πάθει και με τη μεγάλη μου, απάντησε ότι δεν θα είναι τόσο δύσκολο όταν θα έχει παρέα το μωρό, θα συνηθίσει ευκολότερα. Οπόταν είπα να κάνω λίγη ακόμη υπομονή να δούμε πώς θα εξελιχθεί η όλη κατάσταση.

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...