Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φλεματα στο λαιμο νεογεννητου?


Recommended Posts

καλημερα..εχω μια μπεμπουλα 14 ημερων..ολα μια χαρα..αλλα τις τελευταιες 2 μερες καπως την ακουω..σαν να εχει φλεμα στο λαιμο..ιδιως τα βραδια εντεινεται..ακουω ενα χρρρρ χρρρ οταν παω να την ταισω ..στην κουνια ακουγεται σαν να προσπαθει να καθαρισει το λαιμο της..παιρνει και κατι βαθιες ανασες σαν να σφυριζει..δεν ξερω πως αλλιως να τα περιγραψω,πηρα τηλ τον παιδιατρο και ειπε να μην ανησυχω..αλλα εγω δεν μπορω να την ακουω ετσι..εχει καμια μανουλα παρομοια εμπειρια?αγωνιω..:oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχ τι μου θυμησες..κι εγω την ιδια ανησυχια ειχα..και η δικια μου τα ιδια..απο 10 ημερων ξεκινησε,τωρα ειναι 3 μηνων και ακομα το ψιλοκανει μετα το φαγητο..μην σε ανησυχει καθολου..το κανουν μετα το φαγητο οτν χορταινουν ή οταν εχουν παραφαει..η δικια μου το κανει τοσο δυνατα καμια φορα που νομιζεις οτι ροχαλιζει και λες ειναι δυνατον απο τοσο μικρο να ροχαλιζει?μπορει να ειναι και μιξουλες που διαλυοντι..βαζε φυσιολογικο ορο στη μυτη και μη φοβασαι τιποτα..να σου ζησει το νινι..φιλακια(κι εγω θελω παλι τοσο μικρο νινι)

 

 

Link to comment
Share on other sites

επειδη κ μας εκανε ετσι ο γιατρος μου χε πει,

οτι το γαλατακι καπως γυριζει ενδιαμεσα από αυτακια κ μυτουλα κ κανει αυτο το θορυβο,

κ μεχρι να κανει κ το επομενο γευμα αυτη η περιοχη ξαναζεστενεται κ γαιυτο ακουγονται αυτο το χρου χρου....

καπως εστι τελος παντως το χα καταλαβει, δε μπορω να στο εξηγησω καλυτερα.......

αλλα ολα τα μωρακια το κανουν

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

και τα δυο μου παιδακια το εκαναν αυτο και αυτο επειδη γεννηθηκαν με καισαρικη και δεν ειχαν καθαρισει καλα τα πνευμονακια τους. στο γιο μου μαλιστα χρειαστηκε ενας επιπλεον καθαρισμος βλενης απο τον παιδιατρο αλλα δεν ειναι κατι ανησυχητικο. πολυ ορο για να βοηθησεις την αναπνοουλα της . να σου ζησει η κουκλιτσα σου!!!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω κουκλιτσες μου..δηλαδη να της βαζω φυσιολογικο ορο στη μυτουλα?απο μια σταγονιτσα στο καθε ρουθουνι?και ποσες φορες την ημερα?αχ ρε κοριτσακια μου καθε βραδυ με πιανει ενα τρελο αγχος που την ακουω ετσι..και μου ερχεται να κλαψω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αντε βρε που θα κλαψεις γι αυτο..εγω τις βαζω 3 σταγονες στο καθε ρουθουνι το βραδυ μετα το μπανακι της και το πρωι 2 σταγονες στο καθενα οταν ξυπναει..ανα 12ωρο δηλαδη..

 

 

Link to comment
Share on other sites

φοβαμαι κοριτσακια μου νομιζω οτι δεν αναπνεει καλα και αγχωνομαι ..και σκεφτομαι μην πνιγει..αχ ποτε θα της περασει..

Ααα

Να σου ζησει!!!!!!!:)

Ααααχ! Τι μου θυμισες!!!!!!!!!! Ετσι εκανε και ο δικος μου ο μπεμπης τις πρωτες μερες και ειχα και εγω το ιδιο αγχος με εσενα!

Αλλα τωρα ειμαστε 4μηνων και απο 40 ημερων δεν εχουμε τιποτα...

Γι' αυτο μην αγχωνεσαι. Εμενα η παιδιατρος στο μιευτηριο μου ειχε πει σχεδον 1/2 αμπουλα ορο σε καθε ρουθουνακι, και η δικια μου παιδιατρος μετα απο μερες μου ειπε το ιδιο, απλα μου προσθεσε να τραβαω με πουαρ η με otrisalin τις βλενες καθε βραδυ, και οποτε θεωρουσα εγω μεσα στην ημερα αλλα οχι πανω απο 2-3 φορες, και το πολυ 1/2 αμπουλα καθε φορα.

Φυσικα μεγαλη προσοχη!!!! Να ειναι το μωρο νηστικο γιατι μπορει να σου κανει εμετο!

Αν παει να σου κανει εμετο την ωρα που του βαζεις τον ορο, σηκωσε το να ειναι ορθιο στην αγγαλια σου στραμενο προς τα μπρος, με το ενα χερι σου να αγγαλιαζει το μωρο και το αλλο του κρατας το κουτελο ωστε το κεφαλακι του να ειναι στραμενο ελαφρα προς τα κατω,ωστε αν εχει βλενες να το διευκοληνεις να βγουν. Αυτο μου το εχει δειξει η δικια μου παιδιατρος και 1-2 φορες εβγαλε γουλιτσες με βλενες!!!

Καλη επιτυχια:wink:

7ytop2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια μου ειμαι χαλια..ακομα η μπεμπα το κανει αυτο..σαν να εχει φλεματα..και το θεμα ειναι οτι γινεται το βραδυ..την ημερα σχεδον δεν εχει τιποτα..δεν αντεχω αλλο..φοβαμαι πολυ και νομιζω οτι κι αυτη υποφερει..την τεταρτη εχουμε ραντεβου με τον παιδιατρο θα του πω οτι αν δεν μου βρει λυση δεν φευγω απο εκει..ρε κοριτσια μηπως ειναι τιποτα ανησυχητικο?φοβαμαιιιι

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα..

δε διαβασα τα παραπανω αλλα στη δικη μας περιπτωση πηγαμαι 3 φορες σε 1 μηνα στο γιατρο αλλα δεν ηταν τιποτα ...Αυτο που μας ειπε ειναι οτι ειναι απο τα πολλα σαλια που εχουμε εμεις λογω δοντιων και επειδη ειναι ωρες ξαπλωμενος μαζευονται σαλια στο λαιμο του...Ηταν πεντακαθαρος απο ακροαστικα και τωρα ειμαι ησυχη ...Σε καταλαβαινω...Μαλλον κατι τετοιο θα ειναι μην ανυσηχεις

Φιλλια

ulzbp3.png?RHvFPiSs3fxAp3.png?nm7c3Vpz
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα zoe26. Εμένα ο μπέμπης μου είναι 16 ημερών σήμερα και έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, αλλά μην ανησυχείς γιατί είναι φυσιολογικό. Του βάζω μισή αμπούλα φυσιολογικό ορό στο κάθε ρουθούνάκι του κάθε μέρα. Το κανεί πιο έντονα όταν τρώει και κάποιες φορές που βγάζει γουλιές βγάζει και φλέμα.Ο παιδίατρος μου είπε ότι είναι φυσιολογικό,χρειάζεται κάποιο διάστημα μέχρι να καθαρίσουν. Όπως βλέπεις δεν είναι μόνο η μπέμπα σου, οπότε μην αγχώνεσαι..

2T40p3.pngcIPLp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εχω παρατηρησει να βγαζει στις γουλιες φλεμα..αχ ρε κοριτσακια μου πολυ αγχος τα μπεμπε..μαρακι μου ποσες φορες βαζεις φυσιολογικο ορο?2 φορες την ημερα?τραω=βας τις μυξουλες με κατι?παντως ουτε μυξες βλεπω..τι να πω

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εχω παρατηρησει να βγαζει στις γουλιες φλεμα..αχ ρε κοριτσακια μου πολυ αγχος τα μπεμπε..μαρακι μου ποσες φορες βαζεις φυσιολογικο ορο?2 φορες την ημερα?τραω=βας τις μυξουλες με κατι?παντως ουτε μυξες βλεπω..τι να πω

 

 

Του βάζω μία φορά την ημέρα απο 1/2 αμπούλα στο κάθε ρουθούνι, μετά το μπάνιο του. μυξούλες δεν έχει καθόλου, αλλα πιστεύω ότι ακούγεται ο θόρυβος από την μυτούλα του γιατί μάλλον έχει κανένα κακατσάκι. Μία φορά μετά το ορο μου έβγαλε ένα. Δεν χρειάζεται να τραβήξω, γιατί δεν έχει μυξούλες.

2T40p3.pngcIPLp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλε,εμας που κανει σαν χαλασμενο μηχανακι καποιες φορες???το ριχνω στην πλακα αλλα πραγματι οταν το πρωτοακους παθαινεις ενα σοκ...σαν ενηλικας που καθαριζει το λαιμο του ή σαν γουρουνακι που γρυλιζει???

και πραγματι κατεξοχην το βραδυ και καμια φορα οταν πινει γαλατακι!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Εμένα η μπεμπούλα μου το κάνει αυτό από όταν ήρθαμε σπίτι από το μαιευτήριο. Τώρα είναι 32 μερών κι ο γιατρός συνεχίζει να μου λέει πως δεν είναι τίποτα. Ανησυχώ κι εγώ καθώς η κοπέλα στο διπλανό κρεβάτι στο μαιευτήριο ήταν άρρωστη και με φάρμακα.

Σήμερα το βράδυ όμως άρχισε να ρουθουνίζει και να πνίγεται στον ύπνο της. Θα τηλ στον παιδίατρο αργότερα να έρθει να τη δει. Δεν ξέρω αν έχουν κάποια σχέση τα δύο αυτά, αλλά θα επανέλθω με την απάντησή του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μικ περιμενουμε νεα σου!εγω την τεταρτη την ειχα παει παιδιατρο..ακροαστικα λεει δεν εχει κοιταξε λαιμο αυτια και λεει δεν βλεπω τιποτα..εγω ομως ακομα ανησυχω..καθε βραδυ που πινει γαλα σαν να υπαρχει αυτο το φλεμα και μερικες φορες πνιγεται κιολας..ειδικα οταν την βαζω στον ωμο να ρευτει..τι να πω..δεν ξερω τι να κανω και ποτε θα της περασει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Τελικά ο παιδίατρος μου είπε πως δεν είναι τίποτα. Είναι τα κακαδάκια λέει που φράζουν τη μυτούλα του. Δε μπορούμε να κάνουμε τίποτα για αυτό. Θα του περάσει μου είπε. Για να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...