Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποσο πρέπει να τρώει;


Recommended Posts

Καλημέρα!

 

Ο μικρός μας , εδω και 6 μέρες έχει ξεκινήσει στερεές!

 

Μέχρι και τώρα θηλάζει αποκλειστικά και τώρα έχουμε ένα θεματάκι με τις στερεές

 

Τι μας είπε η παιδίατρος

 

Τις 3 πρώτες μέρες τρώγαμε μήλο (ΔΕΝ του άρεσε του μικρού)

Τις επόμενες 3 προσθέσαμε αχλάδι

Τις επόμενες θα προθέσουμε και μπανάνα

 

Πόσο πρέπει μα τρώει; Πόσες κουταλίτσες;

 

Μετα βίας τρώμε καμμια 10αριά με αρκετες να τις φτύνει , αλλες στη σαλιάρα κτλ κτλ......

 

Επίσης πηραμε και τα ποτηράκια με τα χεράκια για μωρα , αλλά ΔΕΝ πίνει , δεν ρουφά καθόλου....Μηοως να δοκιμάσουμε νερό με μπιμπερό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


νερακι δινω με το μπιμπερο(βρασμενο σε κανονικη θερμοκρασια)

εμεις ξεκινησαμε με μηλο εβαλα ενα μηλο και λιγο νερακι το εφαγε

μετα απο 2 μερες εβαλα αχλαδι(τοτε εβαλα μισο μηλο μισο αχλαδι)

μετα απο 2 μερες μπανανα(μπανανα αχλαδι απο μισο και μηλο 1/4)

ολες τις φορες το εφαγε ολο

το μηλο σκετο πολλα μωρα δεν το πολυθελουν αν προσθεσεις και τα υπολοιπα θα ειναι πιο νοστιμο

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι οταν μπει κ η μπανανα θα φαει σιγουρα πολυ παραπανω, γιατι το νοστιμευει πολυ. Μην αγχωνεσαι , δως του χρονο να συνηθισει το κουταλι κ ολα καλα θα πανε. Οταν αρχισα κρεμες την κορη μου επιασε αμεσως το κουταλι κ την πρωτη μερα εφαγε το μισο πιατο. Ο γιος μου περασε 3,5 εβδομαδες που προσπαθουσε να φαει κ ετρωγε λιγο. Τωρα που κλεινουμε την 4η εβδομαδα μπορω να πω πως επιτελους εξοικοιωθηκε κ τρωει καλα. (ειναι 5 μηνων)

"Ν'αγαπας την ευθυνη. Να λες, εγω μοναχος μου θα σωσω τον κοσμο. Αν χαθει, εγω θα φταιω." Ν.Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κ εγω κατι. σε 2 βδομαδες θα ξεκινησουμε ρυζαλευρο. ποσο πρεπει να του κανω? τωρα τρωει καθε 4 ωρες. αν δεν το φαει ολο το ρυζαλευρο που θα του φτιαξω θα τον ταισω νωριτερα?

Link to comment
Share on other sites

καποιοι γιατροι λενε λιγο στην αρχη και συμπληρωμα με γαλα

αλλοι λενε κανονικο γευμα

 

εμεις ειμασταν καλοφαγαδες και τρωγαμε τα παντα απο την αρχη. και η ποσοτητα εφτανε και τα 200ml

 

φροντιστε μονο να μην συνδεσουν οτι δεν τρωνε το φαγητο και στο καπακι πινουν γαλα, οποτε μπορει να το καθιερωσουν και να εχετε προβλημα με τις στερεες

 

καντε δοκιμες. ριξτε στα φρουτα και λιγη φαριν λακτε να νοστιμισει πχ.

 

οσο για το νερακι πολλα μωρα δεν πολυπινουν στην αρχη. ξεκινηστε με το κουταλακι κουταλιτσες με νερο και σιγα σιγα του δινετε και με μπιπμπερο

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για το ρυζαλευρο εμας μας ειπε μεχρι 150 οχι παραπανω γιατι μου λεει οταν μου τον ξαναφερεις θα τον δω και θα τρομαξω:P:p:p:p

και οντως με 150 ειναι οκ μετα τρωει στο 5ωρο περιπου

τωρα θα το αντικαταστησω με φαριν λακτε

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

γεια σας μανουλες!!! θελω να ρωτησω το εξης: τι ποσοτητα φρουτοκρεμα πρεπει να φαει ωστε να μην χρειαστει συμπληρωμα γαλα? ο μικρος μου ειναι 5 μηνων πριν 3μερες ξεκινησαμε φρουτα κ τρωει ενα μικρουλι μηλο κ μισο αχλαδι. κ μετα συμπληρωμα γαλα. απο αυριο θα βαλω κ μιση μπανανα. φτανει ή θα πρεπει παλι να του δωσω γαλα?

κ κατι ακομα. η παιδιατρος μας μιλησε για τα γευματα που θα κανει αργοτερα( δηλ χορτοσουπα, κρεατοσουπα, αυγο κτλ) αλλα δεν ανεφερε κατι για φαριν λακτε. ειναι υποχρεωτικο να φαμε φαριν λακτε?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...