Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ξύλινα έπιπλα μπαλκονιού


Recommended Posts

Το καλοκαιράκι έρχεται και επειδή όλο το χειμώνα τα έπιπλα ήταν έξω στο μπαλκόνι φαίνονται αρκετά ταλαιπωρημένα? Ο άντρας μου λείπει αρκετές ώρες στη δουλειά και μάλλον ο κλήρος πέφτει στον γενναίο!!!Μπορείτε να μου πείτε πως τα ανανεώνουμε για το καλοκαίρι?

Άνοιξη έχει η καρδιά εσένα σαν κοιτά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


νομίζω ότι πρέπει να τα περάσεις με βερνίκι. Εμάς τουλάχιστον έτσι μας είχαν πει να κάνουμε στο μαγαζί από το οποίο τα αγοράσαμε.

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

στα δικα μας ενα ειδικο λαδι ειχαμε βαλει (κ οχι βερνικι). για 5-6 μερες ηταν πιο γυαλιστερα αλλα μετα με τα καθαρισματα κτλ ηταν οκ. νορμαλ γυαλαδα δηλ.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

αρχικα θελει τριψιμο με ενα γυαλοχαρτο για ξυλο το ψιλο θα ζητησεις απο το χρωματοπωλειο..προσεκτικα να κανεις ολη την επιφανεια και οχι πολυ απλα ουσιαστικα να βγει το παλιο για να πιασει το καινουργιο βερνικι.Οταν τελειωσεις το "ξεσκονιζεις" με ενα swiffer και μετα με ενα νωπο πανακι βγαζεις και την τελευταια σκονη απο το τριψιμο,τελος αγοραζεις και ενα βερνικι νερου με χρωμα συνηθως το χρωμα που εχουν τα επιπλα κηπου ειναι το σκουρο καφε που ειναι παλυσανδρος,με δυο χερια νομιζω θα εχεις το επιθυμητο αποτελεσμα..η παραπανω διαδικασια ειναι απο ειδικο και την εκανα περσι αλλα θελει πολυ δουλεια με ηρεμια και χρονο ..οχι να τρεχουν τα μωρα απο εδω και απο εκει οπως τα δικα μου!καλη επιτυχια κοριτσι!:P

0e3Lp3.pngF2pnp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αρχικα θελει τριψιμο με ενα γυαλοχαρτο για ξυλο το ψιλο θα ζητησεις απο το χρωματοπωλειο..προσεκτικα να κανεις ολη την επιφανεια και οχι πολυ απλα ουσιαστικα να βγει το παλιο για να πιασει το καινουργιο βερνικι.Οταν τελειωσεις το "ξεσκονιζεις" με ενα swiffer και μετα με ενα νωπο πανακι βγαζεις και την τελευταια σκονη απο το τριψιμο,τελος αγοραζεις και ενα βερνικι νερου με χρωμα συνηθως το χρωμα που εχουν τα επιπλα κηπου ειναι το σκουρο καφε που ειναι παλυσανδρος,με δυο χερια νομιζω θα εχεις το επιθυμητο αποτελεσμα..η παραπανω διαδικασια ειναι απο ειδικο και την εκανα περσι αλλα θελει πολυ δουλεια με ηρεμια και χρονο ..οχι να τρεχουν τα μωρα απο εδω και απο εκει οπως τα δικα μου!καλη επιτυχια κοριτσι!:P

 

ναι ναι ναι. εχεις δικιο!

θυμαμαι που συχτιριαζε ο αντρας μου!

κ θα ξανασυχτιριασει οσονουπω!:lol::lol::lol:

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

αρχικα θελει τριψιμο με ενα γυαλοχαρτο για ξυλο το ψιλο θα ζητησεις απο το χρωματοπωλειο..προσεκτικα να κανεις ολη την επιφανεια και οχι πολυ απλα ουσιαστικα να βγει το παλιο για να πιασει το καινουργιο βερνικι.Οταν τελειωσεις το "ξεσκονιζεις" με ενα swiffer και μετα με ενα νωπο πανακι βγαζεις και την τελευταια σκονη απο το τριψιμο,τελος αγοραζεις και ενα βερνικι νερου με χρωμα συνηθως το χρωμα που εχουν τα επιπλα κηπου ειναι το σκουρο καφε που ειναι παλυσανδρος,με δυο χερια νομιζω θα εχεις το επιθυμητο αποτελεσμα..η παραπανω διαδικασια ειναι απο ειδικο και την εκανα περσι αλλα θελει πολυ δουλεια με ηρεμια και χρονο ..οχι να τρεχουν τα μωρα απο εδω και απο εκει οπως τα δικα μου!καλη επιτυχια κοριτσι!:P

 

ποπο πολύ μπελάς...εγώ θα τα άφηνα όπως είναι και θα έλεγα ότι έκανα την τεχνική της παλαίωσης...παρήγγειλα πρόσφατα έπιπλα και πλήρωσα 100 ευρώ παραπάνω προκειμένου να δείχνουν φθαρμένα...είμαστε ανικανοποίητες τελικά εμείς οι γυναίκες :lol::lol::lol:

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

100? ? ρε εγω στο εκανα με τα μισα και ενα πιατο φαγητο!δεν μπορω να πω πιανει το χερι μου σε κατι τετοια..με την παραπανω τεχνικη μπορεις επισης να αλλαξεις χρωμα και σε επιπλα στυλ ικεα μελαμινη το γνωστο επιπλο των φοιτητοεπιπλων ..εκανα αλλαγη χρωματος σε δυο κομοδινα και συρταριερα κρεβατοκαμαρας,εβαλα και νικελ καινουργια πομολακια και εγινε η κρεββατοκαμαρα αγνωριστη!!!επισης εφτιαξα και την παπουτοθηκη της αδερφης μου (βρηκαμε παπα να θαψουμε πεντε εξι!) και απο επιπλο της σειρας εγινε επιπλο για να το κανεις μοστρα!κοριτσια δοκιμαστε το ανα εχετε μικροεπιπλα τετοιου τυπου δεν θα το μετανιωσεται!αλλα..θελει κοπο και χρονο!

0e3Lp3.pngF2pnp3.png
Link to comment
Share on other sites

και εμένα πιάνουν τα χέρια μου... αλλά κυρίως γλυκά τα οποία τα βάζουν στο στόμα μου. Μπράβο σου πάντως είσαι αξιοθαύμαστη!

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

Εγω το φθινόπωρο εκανα αυτη την διαδικασια αλλά μονο στο τραπεζι γιατι τις καρεκλες τις χρησιμοποιώ και εντός !!Πρεπει να στρωσεις κάτι κατω , να πάρεις ενα ειδικό λάδι, όπως σου είπαν να καθαρισεις καλά το τραπέζι και θα χρειαστεί σίγουρα 2 χερια . Με το γυαλοχαρτο εγω δεν έκανα πολλά γιατι μου το χάλαγε το τραπεζι...

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγω αυτο πήρα ! Τωρα για το γυαλοχαρτο δεν ξερω αν επρεπε ή όχι να βαλω , η πραξη μου εδειξε ότι δεν χρειαζόταν.

 

 

Γυαλόχαρτο χρειάζεται αν είναι περασμένα με βερνίκι και αυτό έχει ξεφλουδίσει απ' τον ήλιο. Εμένα δεν ήταν ποτέ περασμένα. Απλά τα πέρασα με το λάδι, χωρίς να τα τρίψω. Μόνο ένα καλό καθάρισμα έκανα πριν.

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΦΩΝΩ , ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑΣΜΕΝΟ ΜΕ ΒΕΡΝΙΚΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΞΥΣΙΜΟ,ΕΠΙΣΗΣ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΤΙ ΦΘΟΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙ.. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΜΕ ΤΟ ΜΑΤ ΞΥΛΟ ΘΕΛΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΑΔΙ ΠΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΙΟ ΠΑΝΩ,ΟΜΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΒΕΡΝΙΚΙ ΜΑΤ..ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΤΑΣ!

0e3Lp3.pngF2pnp3.png
Link to comment
Share on other sites

Απο αυτά που μου λέτε νομίζω πως θα τεμπελιάσω λίγο και δεν θα τα ξύσω! Έτσι και αλλιώς είναι ματ αρα μάλλον δεν έχουν βερνίκι

Άνοιξη έχει η καρδιά εσένα σαν κοιτά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...