Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυσικός Τοκετός στο Λητώ


Recommended Posts

Διάβασα το παρακάτω πρόσφατα, και ακούγεται πολύ καλό για να είναι αληθινό.

Τοκετός Σαν Στο Σπίτι

Τα τελευταία χρόνια ο εναλλακτικός τρόπος τοκετού, δηλαδή ο τοκετός στο σπίτι, εξαπλώνεται σε πολλές χώρες, στην Βρετανία δε και την Ολλανδία, είναι συνήθης πρακτική. Στην Βρετανία συγκεκριμένα τα τελευταία χρόνια πάνω από 17.000 τοκετούς πραγματοποιούνται στο σπίτι ή σε χώρους που εξασφαλίζουν συνθήκες σπιτιού και ασφάλειας “Birth Centre”.

Στην Ελλάδα έχουν γίνει βήματα σε αυτό τον τομέα με πρωτοβουλίες από οργανωμένες ομάδες μαιών ή και μεμονωμένες μαίες. Υπάρχει όμως σε εξέλιξη μία συζήτηση για την ασφάλεια ενός τοκετού στο σπίτι τόσο για τη μητέρα όσο και το νεογνό και εδώ δεν είναι θέμα ποσοστών γιατί το κάθε μωρό και η κάθε γυναίκα είναι πολύτιμη. Αποτέλεσμα αυτού του προβληματισμού είναι η δημιουργία κέντρων που να παρέχουν συνθήκες σπιτιού, τη ζεστασιά του σπιτικού περιβάλλοντος, αλλά και την ασφάλεια του μαιευτηρίου, τόσο για την μητέρα και το νεογνό.

Το μαιευτήριο ΛΗΤΩ, γνωστό για τις πρωτοποριακές του καινοτομίες στα 40 χρόνια της λειτουργίας του - θυμίζουμε το πρώτο κέντρο εξωσωματικής στην Ελλάδα, πρώτο κέντρο μοριακής βιολογίας, πρώτος τοκετός στο νερό στον ελλαδικό χώρο και άλλα πολλά - είναι έτοιμο να απαντήσει στην ανάγκη της γυναίκας του σήμερα. Της γυναίκας που θα ήθελε στον τοκετό της να ακολουθήσει το μονοπάτι της φύσης μέσα σʼ ένα μοναδικό χώρο υψηλής αισθητικής που αποπνέει σπιτική θαλπωρή και που δεν της θυμίζει νοσοκομείο αλλά παράλληλα έχει την ασφάλεια ενός σύγχρονου μαιευτηρίου και την παρουσία των εξειδικευμένων μαιών και του γυναικολόγου της. Επίσης, το νεογνικό τμήμα είναι σε ετοιμότητα αν το νεογνό χρειαστεί εξειδικευμένη φροντίδα.

Ο τοκετός σαν το σπίτι είναι γενικά παραδεκτό ότι έχει εξαιρετικά πλεονεκτήματα.

Ο χώρος που δεν είναι νοσοκομειακός λειτουργεί θετικά στην ψυχολογία.

Η παρουσία των δικών της ανθρώπων δίπλα στην επίτοκο δίνει ζεστασιά και σιγουριά.

Δεν γίνεται χρήση φαρμάκων.

Δεν καθηλώνεται η επίτοκος στο κρεβάτι, έχει δυνατότητα να κινείται στο χώρο, να αλλάζει θέσεις, να μπει στο μπάνιο να κάνει ντους, να μπει στην μπανιέρα, να δει TV, να ακούσει μουσική, ακόμα και να απολαύσει ένα μασάζ.

Τέλος, το μωρό θα μείνει κοντά στη μητέρα και στον πατέρα από την πρώτη στιγμή.

Υπάρχουν και περιορισμοί, δεν είναι δυνατόν όλες οι γυναίκες να ακολουθήσουν την πρακτική του τοκετού «σαν στο σπίτι», π.χ. ανώμαλη θέση του μωρού, δίδυμες κυήσεις, όταν στη διάρκεια της κύησης προκύψουν προβλήματα όπως διαβήτης, υπέρταση, προδρομικός πλακούντας.

Σε κάθε περίπτωση η γυναίκα που θέλει να ζήσει την εμπειρία, θα το συζητήσει με τον γιατρό της και την μαία της. Μετά από συνεννόηση με την προϊσταμένη της Αιθούσης Τοκετών (τηλ. 210 6901010) είναι δυνατόν να επισκεφθεί τον χώρο που είναι σε επαφή φυσικά με την αίθουσα τοκετών του Μαιευτηρίου.

Στην υπηρεσία των γυναικών βρίσκεται ειδική ψυχολόγος, ενώ παράλληλα λειτουργεί και το τμήμα Yoga.

 

Έχει καμία εμπειρία από φυσικό τοκετό στο Λητώ; Ποιες είναι οι εντυπώσεις σας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Για να δούμε πραγματικά ποιες μεθόδους τοκετού προωθούν στο συγκεκριμένο μαιευτήριο θα προτείνα για αρχη όσες έχουν γεννήσει στο Λητω να μας πουν ποια μέθοδος τους προτεινάν οι γιατροί εκεί ,με ποια μέθοδος γέννησαν, αν κάνανε καισαρική, επισκληριδιο...για να βγάλουμε τα συμπεράσματα μόνες μας από το ποσοστό γυναικείων που γέννησαν στο συγκεκριμένο μαιευτήριο και πουν την εμπειρία τους για να δούμε αν όντως προωθείτε ο φυσιολογικός τοκετός εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα στο Λητώ τον Ιούλιο του '10. Όταν πήγα για ένα 'τουρ' μου έδειξαν και το δωμάτιο φυσικού τοκετού το οποίο είναι πραγματικά πάρα πολύ όμορφο. Όταν ρώτησα ποιά είναι η σχετική διαδικασία και πως μπορώ να το επιλέξω μου είπαν οτι είναι κάτι που θα πρέπει να συζητήσω με τον γιατρό μου, και αν αυτός συμφωνεί τότε μπορώ να το επιλέξω.

 

Τελικά δεν το συζήτησα καν με τον γιατρό μου γιατί όταν συνηδητοποίησα τι εννοούν όταν λένε 'φυσικός τοκετός' φοβήθηκα :-)

jsHSp3.png gJDDp3.png
Link to comment
Share on other sites

κι εγω στο λητω γεννησα , το πρωτο μου παιδακι φυσιολογικα και οχι φυσικα δηλ με σπασιμο νερων και επισκληριδιο ,και τα διδυμα κοριτσακια μου τον ιουλιο με καισαρικη φυσικα. βασικα επειδη εχω παει και σ αλλα μαιευτηρια πχ μητερα ιασω ως επισκεπτης ειδα πολλες διαφορες και η πιο βασικη για μενα ηταν η συμπεριφορα του προσωπικου, στα αλλα νοσοκομεια ηταν απομακρες,και τεταρτο παιδακι να κανω παλι στο λητω θα παω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν έχω άποψη για άλλα νοσοκομεία αλλά μπορώ να πω για το Λητώ οτι έμεινα πολύ ευχαριστημένη με το προσωπικό και κυρίως τις μαίες. Οι μαίες που ήταν μαζί μου στη γέννα, αλλά και οι μαίες που με βοήθησαν όσο ήμουν στο νοσοκομείο, ήταν φοβερές. Νέες κοπέλες, γλυκές, εξυπηρετικές, χαμογελαστές - αυτό ακριβώς που χρειαζόμουν για να νιώθω άνετα και να μην φοβάμαι.

jsHSp3.png gJDDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, όμως το θέμα δεν είναι το Λητώ γενικά, ή πώς γεννάν οι γυναίκες στο Λητώ, αλλά αν κάποια έκανε φυσικό τοκετό (όχι φυσιολογικό) να μας πει την εμπειρία της

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

παρακαλούμε λάβετε υπόψη την ερώτηση του μέλους που άνοιξε το θέμα

 

Ευχαριστούμε πολύ για τις απαντήσεις σας, όμως το θέμα δεν είναι το Λητώ γενικά, ή πώς γεννάνε οι γυναίκες στο Λητώ, αλλά αν κάποια έκανε φυσικό τοκετό (όχι φυσιολογικό) να μας πει την εμπειρία της

 

αν δεν έχετε να σημειώσετε κάτι για τον φυσικό τοκετό χρησιμοποιήστε άλλα θέματα που είναι ήδη ανοιχτά τα οποία σχολιάζουν γενικά το μαιευτήριο λητώ πχ

Λητώ!

ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΕΤΕ/ΓΕΝΝΗΣΑΤΕ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ;

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κάποια κοπέλα που να γέννησε στο Λητώ με τον τρόπο που περιγράφεται δεν υπάρχει; Είναι πολύ σημαντικό για εμάς να μοιραστείτε τις εμπειρίες σας όσες το δοκιμάσατε. Εγώ σκέφτομαι να συνεργαστώ με τις μαίες της ευτοκίας που έμαθα ότι χρησιμοποιούν τον χώρο αυτό στο Λητώ κ επειδή είμαι σε δίλημμα θα ήθελα πολύ να ακούσω σχετικές εμπειρίες...

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα κορίτσια και εγώ στο λητώ γέννησα ενα υγιέστατο κοριτσάκι.πραγματικά είναι ένας τέλειος χώρος και το μαιευτήριο είναι ξεχωριστό.Δεν είναι απρόσωπο αντιθέτως όλοι σου φέρονται οικεία.Ο γιατρός μου με αφησε να επιλέξω γιατι το σκεφτομουν όταν είδα το χώρο για το τοκετός σαν στο σπίτι.Είναι τέλειος με τεραστιες παροχες φυσικα πληρωνεις κατι παραπάνω αλλα αξίζει.

 

ποσο παραπάνω αν επιτρέπεται?

don't worry be happy :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κάποια κοπέλα που να γέννησε στο Λητώ με τον τρόπο που περιγράφεται δεν υπάρχει; Είναι πολύ σημαντικό για εμάς να μοιραστείτε τις εμπειρίες σας όσες το δοκιμάσατε. Εγώ σκέφτομαι να συνεργαστώ με τις μαίες της ευτοκίας που έμαθα ότι χρησιμοποιούν τον χώρο αυτό στο Λητώ κ επειδή είμαι σε δίλημμα θα ήθελα πολύ να ακούσω σχετικές εμπειρίες...

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μόνο αρνητικό που βλέπω είναι το κόστος: πιο ακριβές υπηρεσίες μαιευτηρίου+αμοιβή μαίας+αμοιβή γιατρού (ακόμα και αν δεν κάνει τίποτα!). Νομίζω ότι η Ευτοκία θα διασφαλίσει τις συνθήκες για να γίνει φυσικός τοκετός. Ακόμα και στο Μητέρα που δεν είναι τόσο φιλικό με την έννοια του φυσικού τοκετού υπάρχουν κοπέλες που έκαναν φυσικό τοκετό, είτε με μαία της Ευτοκίας, είτε με την "γνωστή" γυναικολόγο.

Melina22, αν ήμουν στη θέση σου θα έκλεινα ένα ραντεβού στην Ευτοκία για να συζητήσω ότι με προβληματίζει

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ Maggie το κόστος είναι το αρνητικό. Κ εγώ δεν βλέπω κάτι άλλο το δίλημμά μου είναι άλλου είδους: Να γεννήσω με τον δικό μου γιατρό ο οποίος δεν θα με πάει για καισαρική δηλ τον εμπιστεύομαι αλλά με όλα τα αρνητικά που συνεπάγεται η γέννα στα μαιευτήρια ή με τις μαίες τις ευτοκίας κ τον δικό τους γιατρό τον οποίο δεν ξέρω αλλά με εκφράζει απόλυτα ως προσέγγιση;

 

Έχω ήδη δώσει τα στοιχεία μου για να ξεκινήσω μαθήματα στην ευτοκία οπότε θα έχω την ευκαιρία να έρθω σε επαφή μαζί τους κ το κυριότερο να διευρύνω ακόμα περισσότερο τις γνώσεις μου γύρω από διάφορα θέματα.

 

Ήθελα να ακούσω εμπειρίες άλλων κοριτσιών γιατί με κάνει να νιώθω πιο "κοντά" στην άποψη κ στον τρόπο τοκετού που με έλκει και να νιώσω ακόμα μεγαλύτερη ασφάλεια. Στην Αθήνα τα πράγματα είναι απρόσωπα ενώ εδώ ξέρω ότι ο γιατρός μου θα είναι διπλά προσεκτικός γιατί πέρα απ' την ευσυνειδησία του μια λάθος εκτίμηση θα έχει σοβαρές επιπτώσεις στην δουλειά του.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Κατά την προσωπική μου γνώμη και η ιδέα εντελώς "φυσικός τοκετός" εμένα με τρομάζει λίγο. Θεωρώ λίγο ρίσκο ειδικά για μια πρωτάρα να δεσμευτεί να γεννήσει χωρίς την χρήση κανενός φαρμάκου, που δεν ξέρει πόσο θα πονάει, για πόση ώρα, αν το αντέχει ο οργανισμός της κλπ. Αυτό σημαίνει ότι ακόμα και στην πορεία αν θελήσει παυσίπονο, επισκληρίδιο δεν ξερω και εγώ τι άλλο, δεν θα έχει την δυνατότητα να της χορηγηθεί. Επίσης ω μη γένειτο, αν συμβεί μια οποιαδήποτε επιπλοκή θα πρεπει να μεταφερθεί ΄την τελευταία στιγμή δίπλα στα χειρουργεία.

Και ένα τελευταίο που με ξένισε λίγο, είναι ότι τώρα μόλις στην εκπομπή του αλφα "πανω στην ώρα" είχε σε επανάληψη την παρουσίαση του χώρου φυσικός και τοκετός και τοκετός στο νερό. Ο μαιευτήρας εκεί εξήγησε ότι δεν κάνει για όλες τις γυναίκες αλλά για αυτές που έχουν κάνει ειδική προετοιμασία για αυτο. Επίσης είπαν ότι ο φυσικός τοκετός ειναι σαν τον παλιο καιρό αλλά σε πιο άνετο περιβάλλον και με την ασφάλεια ότι δίπλα είναι τα χειρουργεία, οι γιατροί κλπ αν χρειαστούν, αλλά κατά κύριο λόγο σε ξεγεννάει η μαία και όχι ο γιατρός. Ειπε χαρακτηριστικά ότι "αν χρειαστεί παρίσταται γιατρός" δηλαδή αν όλα πάνε καλά σε ξεγεννάει μόνο η μαία? όπως η κυρά μας η μαμή δηλαδή??? Αν ισχύει αυτό τότε καταλαβαίνω γιατί οι μαίες της ευτοκίας το προωθούν αυτο το είδους του τοκετου.

don't worry be happy :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κατά την προσωπική μου γνώμη και η ιδέα εντελώς "φυσικός τοκετός" εμένα με τρομάζει λίγο. Θεωρώ λίγο ρίσκο ειδικά για μια πρωτάρα να δεσμευτεί να γεννήσει χωρίς την χρήση κανενός φαρμάκου, που δεν ξέρει πόσο θα πονάει, για πόση ώρα, αν το αντέχει ο οργανισμός της κλπ. Αυτό σημαίνει ότι ακόμα και στην πορεία αν θελήσει παυσίπονο, επισκληρίδιο δεν ξερω και εγώ τι άλλο, δεν θα έχει την δυνατότητα να της χορηγηθεί. Επίσης ω μη γένειτο, αν συμβεί μια οποιαδήποτε επιπλοκή θα πρεπει να μεταφερθεί ΄την τελευταία στιγμή δίπλα στα χειρουργεία.

 

Δεν σε δεσμεύει κάποιος να μην πάρεις φάρμακα αν το θελήσεις απλά σε υποστηρίζει όσο γίνεται κ προσπαθεί να καταπολεμήσεις τον πόνο με άλλα μέσα, ώστε να μην χρειαστεί. Αυτή την αντιμετώπιση την θεωρώ πολύ πιο φιλική κ με σεβασμό στην μητέρα κ το παιδί έχοντας διαβάσει για τα φάρμακα τις πιθανές παρενέργειες κ το που μπορεί να οδηγήσουν. Το να δίνονται φάρμακα αδιακρίτως κ όταν η γυναίκα έχει δυνάμεις κ ίσως κ γρήγορο τοκετό, κ να εκφοβίζεται ότι δεν θα τα καταφέρει χωρίς αυτά,για να θησαυρίζουν κάποιοι, το θεωρώ απαράδεκτο. Μάλιστα σε πολλές περιπτώσεις γίνεται κ εν αγνοία της απ' όσο έχω διαβάσει.

 

Το να μεταφερθεί κάποιος δίπλα στα χειρουργεία γιατί είναι αρνητικό; Ίσα ίσα που είναι θετικό κ ειδικά για πρωτότοκη να βρίσκεται ο χώρος που γεννά μέσα στο μαιευτήριο. Είσαι ακριβώς δίπλα από την αίθουσα χειρουργείου. Τι άλλο να ζητήσεις;

 

αι ένα τελευταίο που με ξένισε λίγο, είναι ότι τώρα μόλις στην εκπομπή του αλφα "πανω στην ώρα" είχε σε επανάληψη την παρουσίαση του χώρου φυσικός και τοκετός και τοκετός στο νερό. Ο μαιευτήρας εκεί εξήγησε ότι δεν κάνει για όλες τις γυναίκες αλλά για αυτές που έχουν κάνει ειδική προετοιμασία για αυτο. Επίσης είπαν ότι ο φυσικός τοκετός ειναι σαν τον παλιο καιρό αλλά σε πιο άνετο περιβάλλον και με την ασφάλεια ότι δίπλα είναι τα χειρουργεία, οι γιατροί κλπ αν χρειαστούν, αλλά κατά κύριο λόγο σε ξεγεννάει η μαία και όχι ο γιατρός. Ειπε χαρακτηριστικά ότι "αν χρειαστεί παρίσταται γιατρός" δηλαδή αν όλα πάνε καλά σε ξεγεννάει μόνο η μαία? όπως η κυρά μας η μαμή δηλαδή??? Αν ισχύει αυτό τότε καταλαβαίνω γιατί οι μαίες της ευτοκίας το προωθούν αυτο το είδους του τοκετου

 

Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος οι μαίες δεν προωθούν αυτό το είδος για αυτόν τον λόγο. Το αντίθετο! Το συμφέρον της μάνας κ του παιδιού προστατεύουν! Δίνουν μεγάλη έμφαση στην ψυχολογία σου στην δική σου ψυχολογία κ όχι στην δική τους ευκολία κ στο να είσαι σε έναν χώρο που θα υπάρχει ηρεμία κ όμορφη ατμόσφαιρα, θα μπορείς να συγκεντρωθείς χωρίς να παρεμβαίνουν διάφοροι κ χίλια δυο άλλα....(δες κ το πρώτο μνμ)

 

Αυτοί που εκμεταλλεύονται είναι αυτοί που έχουν μετατρέψει την γέννα σε μια διαδικασία του σωρού κοιτάνε να ξεπετάξουν όσο γίνεται περισσότερες κ πιο εύκολα με συνοπτικές διαδικασίες κ κλείνουν ραντεβού για γέννα για χίλιους δυο λάθος λόγους. Κάνουν τη γυναίκα να αισθάνεται αβοήθητη λες κ είναι άρρωστη κ την καθηλώνουν πηγαίνοντας κόντρα στη φύση της.

 

Επίσης αν διαβάσεις μαρτυρίες γυναικών θα δεις ότι οι μαίες (όχι της ευτοκίας γενικότερα) σε πολλές περιπτώσεις είναι αυτές που είναι δίπλα τους στον τοκετό καθ' όλη την διάρκεια κ τις βοηθούν γιατί αυτή είναι η δουλειά τους. Η γέννα είναι φυσική διαδικασία κ η μαία είναι πλήρως καταρτισμένη για να την στηρίξει όταν είσαι υγιής. Αυτό έχει σπουδάσει. Ο γιατρός χρειάζεται να επιβλέπει κ να δώσει τα φώτα του όταν υπάρξει πρόβλημα. Όχι ότι δεν μπορεί να είναι από πάνω σου κ ο γιατρός αλλά σε έναν φυσικό τοκετό χωρίς επιπλοκές κ η μαία είναι ικανότατη. Ειδικότερα οι μαίες της ευτοκίας που προωθούν τον φυσικό τοκετό δεν σε αναλαμβάνουν αν υπάρχουν προβλήματα.

 

 

Ευτυχώς που υπάρχουν κ τέτοια σωματεία που μας ξυπνάνε κ βλέπουμε κ λίγο παραπέρα...

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η ειδική προετοιμασία που είπε ο μαιευτήρας είναι η κατάλληλη ενημέρωση για τον τοκετό πάνω σε όλα όσα αναφέρομαι παραπάνω κ ίσως να εννοεί κ τα μαθήματα αναπνοών. Πρέπει να ξέρεις τι σου γίνεται όταν επιλέξεις αυτόν τον τρόπο γιατί αποκτάς ενεργό ρόλο στον τοκετό σωματικά κ κυρίως ψυχολογικά.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα οι μαίες παίζουν παρα πολύ σημαντικό ρόλο γενικά, απλά εγώ δεν αισθάνομαι πολύ άνετα με την ιδέα να με ξεγενήσει η μαία μου και όχι ο γιατρός μου που έχω δεθεί και εμπιστευτεί λίγο περισσότερο.

Επίσης σαφώς και είμαι υπέρ του φυσιολογικού τοκετού και όχι της καισαρικής ή της πρόκλησης τοκετού με ραντεβού, χωρίς να υπάρχει σοβαρός ιατρικός λόγος. Αυτό όμως που είπα είναι ότι όσες επιλέξουν "φυσικό τοκετό" και όχι απλώς φυσιολογικό τοκετό, εχουν απο πριν συμφιλιωθεί με την ιδέα ότι δεν θα πάρουν επισκληρίδιο και ότι δεν θα πάρουν επίσης ωοτοκίνη -οξυτοκίνη (όπως το λένε τελος πάντων) για επίσπευση τοκετού, που σημαίνει ότι μπορεί και να γεννήσουν σε 12 ώρες αντί για 3, μπορεί βέβαια και όχι. Επίσης μπορεί να πονέσουν πιο πολύ, μπορεί και όχι. Για αυτό το ρίσκο μίλησα. Εγώ θα ήμουν πολύ περισσότερο υπέρ εάν μπορούσα ανά πάσα στιγμή μέσα σε αυτόν τον πολύ όμορφο ομολογουμένως χώρο του "φυσικού τοκετού" να μπορούσα να ζητήσω επίσπευση ή επίσκληρίδιο αν έβλεπα στην πορεία ότι δεν άντεχα άλλο, το οποίο είναι κάτι που δεν μπορώ να το ξέρω από πρίν, διότι πρωτα πονάς και μετά ζητάς παυσίπονο, δεν συμβαίνει ποτέ το ανάποδο.

don't worry be happy :lol:

Link to comment
Share on other sites

trellameni, θα βγούμε εκτός θέματος αν αρχίσουμε να αναλύουμε τα ωφέλη του φυσικού τοκετού. Αξίζει να το ψάξεις και να ενημερωθείς και θα πω μόνο ότι στατιστικά οι φυσικοί τοκετοί έχουν λιγότερες επιπλοκές από τους παρεμβατικούς τοκετούς και η ασφάλεια τους έχει αποδειχθεί με δεδομένα και νούμερα. Η (δημόσια) κλινική του Michel Odent, ενός από τους μεγαλύτερους μαιευτήρες, ο οποίος έκανε φυσικούς τοκετούς, έχει με επίσημα στοιχεία χαμηλώτερα ποσοστα καισαρικών, οποιασδήποτε μορφής επιπλοκών και θανάτων από τον μέσο όρο όλης της Γαλλίας.

Ο λόγος που στα μαιευτήρια γίνονται τόσες παρεμβάσεις είναι γιατί ο χρόνος είναι χρήμα και για αυτό πρέπει να γενάμε γρήγορα: γιατί αν γεννάγαμε με την ησυχία μας θα έπρεπε να είχαν πιο πολλές αίθουσες τοκετών, γιατί θα έπρεπε να απασχολούν και να πληρώνουν περισσότερο προσωπικό και γιατί ο γιατρός το απόγευμα πρέπει να ανοίξει το ιατρείο του (άρα εμείς πρέπει να γεννήσουμε μέχρι τις 6 το απόγευμα)

Link to comment
Share on other sites

trellameni, θα βγούμε εκτός θέματος αν αρχίσουμε να αναλύουμε τα ωφέλη του φυσικού τοκετού. Αξίζει να το ψάξεις και να ενημερωθείς και θα πω μόνο ότι στατιστικά οι φυσικοί τοκετοί έχουν λιγότερες επιπλοκές από τους παρεμβατικούς τοκετούς και η ασφάλεια τους έχει αποδειχθεί με δεδομένα και νούμερα. Η (δημόσια) κλινική του Michel Odent, ενός από τους μεγαλύτερους μαιευτήρες, ο οποίος έκανε φυσικούς τοκετούς, έχει με επίσημα στοιχεία χαμηλώτερα ποσοστα καισαρικών, οποιασδήποτε μορφής επιπλοκών και θανάτων από τον μέσο όρο όλης της Γαλλίας.

Ο λόγος που στα μαιευτήρια γίνονται τόσες παρεμβάσεις είναι γιατί ο χρόνος είναι χρήμα και για αυτό πρέπει να γενάμε γρήγορα: γιατί αν γεννάγαμε με την ησυχία μας θα έπρεπε να είχαν πιο πολλές αίθουσες τοκετών, γιατί θα έπρεπε να απασχολούν και να πληρώνουν περισσότερο προσωπικό και γιατί ο γιατρός το απόγευμα πρέπει να ανοίξει το ιατρείο του (άρα εμείς πρέπει να γεννήσουμε μέχρι τις 6 το απόγευμα)

 

Μην συγκρίνετε τον "φυσικό τοκετό" με την καισαρική. Πρέπει να συγκρίνετε τον "φυσικό τοκετό" με τον φυσιολογικό τοκετό για να βγάλουμε κάποια άκρη. Η καισαρική είναι τελείως άλλο θέμα.

don't worry be happy :lol:

Link to comment
Share on other sites

οι παρεμβάσεις στον τοκετό από μόνες τους πολλές φορες οδηγούν σε καισαρική (όπως ραντεβού για πρόκληση, επισκληρίδιος). Δεν συνεκρινα τον "φυσικο΄τοκετό" με την καισαρικη, αλλά με τον τοκετό κατά την διάρκεια του οποίου έχουν γίνει πολλές παρεμβάσεις και δεν τον έχουν αφήσει να εξελιχθεί και να τελειώσει ομαλά: ξεκινώντας από το ξύρισμα και το κλισμα (περιττές πρακτικές σύμφωνα με την Παγκόσμια οργάνωση Υγείας, αλλά γίνονται για να μας έχουν έτοιμες για την περίπτωση καισαρικής (ο χρόνος είναι χρήμα!)) μέχρι την πρόωρη κοπή του εμφάλιου λώρου (που ενοχοποιείται για την αναιμία που έχουν πολλά μωρά και νήπια!) και το βίαιο τράβηγμα του πλακούντα.

Πολλές από αυτές τις περιττές πρακτικές έχουν οδηγήσει σε καισαρική τοκετούς που είχαν όλες τις προϋποθέσεις να εξελιχθούν φυσιολογικά.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα οι μαίες παίζουν παρα πολύ σημαντικό ρόλο γενικά, απλά εγώ δεν αισθάνομαι πολύ άνετα με την ιδέα να με ξεγενήσει η μαία μου και όχι ο γιατρός μου που έχω δεθεί και εμπιστευτεί λίγο περισσότερο.

Επίσης σαφώς και είμαι υπέρ του φυσιολογικού τοκετού και όχι της καισαρικής ή της πρόκλησης τοκετού με ραντεβού, χωρίς να υπάρχει σοβαρός ιατρικός λόγος. Αυτό όμως που είπα είναι ότι όσες επιλέξουν "φυσικό τοκετό" και όχι απλώς φυσιολογικό τοκετό, εχουν απο πριν συμφιλιωθεί με την ιδέα ότι δεν θα πάρουν επισκληρίδιο και ότι δεν θα πάρουν επίσης ωοτοκίνη -οξυτοκίνη (όπως το λένε τελος πάντων) για επίσπευση τοκετού, που σημαίνει ότι μπορεί και να γεννήσουν σε 12 ώρες αντί για 3, μπορεί βέβαια και όχι. Επίσης μπορεί να πονέσουν πιο πολύ, μπορεί και όχι. Για αυτό το ρίσκο μίλησα. Εγώ θα ήμουν πολύ περισσότερο υπέρ εάν μπορούσα ανά πάσα στιγμή μέσα σε αυτόν τον πολύ όμορφο ομολογουμένως χώρο του "φυσικού τοκετού" να μπορούσα να ζητήσω επίσπευση ή επίσκληρίδιο αν έβλεπα στην πορεία ότι δεν άντεχα άλλο, το οποίο είναι κάτι που δεν μπορώ να το ξέρω από πρίν, διότι πρωτα πονάς και μετά ζητάς παυσίπονο, δεν συμβαίνει ποτέ το ανάποδο.

 

Σωστά το βλέπεις αλλά δεν σου απαγορεύει η απόφαση για φυσικό το να αλλάξεις γνώμη κ να πάρεις παυσίπονο αν ο τοκετός είναι δύσκολος. Εσύ αποφασίζεις. Οπότε δεν υπάρχει αυτό το ρίσκο.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...