Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ευαίσθητα τα αγοράκια??


Recommended Posts

Κάπου είχα ακούσει ότι η εγκυμοσύνη είναι πιο δύσκολη όταν μια γυναίκα κυοφορεί αρσενικό έμβρυο.Το έχετε ακούσει αυτό?? καθώς και ότι είναι πιο πιθανών κάτι να πάει στραβά στο 1ο τρίμηνο αν το παιδί είναι αγοράκι. Συμβαίνει όντως? Είναι πιο ευαίσθητα τα αγοράκια?

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λυπάμαι.. :( Ευχομαι να σου πάνε όλα καλα στο εξής..

Δε το πιστεύω κι εγώ ότι έχει να κάνει το φύλο για το αν θα γεννηθεί τελικά ενα παιδι η όχι..απλα ακούγεται.

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

δν εχω ακούσει κάτι σχετικό, παρα μόνο τα κλασσικ΄απου αφορούν το βάρς την κοιλίτσα κλπ...

 

αυτό που ξερω όμως και σου λέω είναι ότι τα αγοράκια θ αμας ταλαιπωρήσουν πολύ όταν βγούν απο την κοιλίτσα, γιατί είναι απο τη φύση τους ενεργητικά....

τώρα αν ξεκινάνε δραση απο μέσα... τι να πώ??? good luck σε όλες μας όσες έχουν αγοράκια ( αν και εγώ την πέρασ αζαχαρη.... ούτε κάποιο ιδιαίτερο ζόρι ούτε τίποτα...) :wink:

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάπου είχα ακούσει ότι η εγκυμοσύνη είναι πιο δύσκολη όταν μια γυναίκα κυοφορεί αρσενικό έμβρυο.Το έχετε ακούσει αυτό?? καθώς και ότι είναι πιο πιθανών κάτι να πάει στραβά στο 1ο τρίμηνο αν το παιδί είναι αγοράκι. Συμβαίνει όντως? Είναι πιο ευαίσθητα τα αγοράκια?

 

Για μέσα στην κοιλιά δεν το έχω ακούσει και η εγκυμοσύνη μου ήταν άψογη (οδηγούσα, ταξίδευα, δούλευα κλπ κλπ) για έξω από την κοιλιά όμως 20 μήνες μετά ΕΧΩ ΠΟΛΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :P:P:P:P:P:P:P:P:twisted::twisted::twisted::twisted::twisted:

Link to comment
Share on other sites

Είμαι 22 εβδομάδων και ο μπεμπούλης μου μέχρι τώρα είναι πολύ καλός. Δεν με εχει προβληματίσει καθόλου η εγκυμοσύνη μου. Μερικές φορές μάλιστα (παρότι η κοιλιά μου φαίνεται πλέον) το ξεχνάω....

 

Για να είμαι ειλικρινής πιστεύω οτι μια εύκολη εγκυμοσύνη έχει να κάνει με το εάν το εμβρυάκι είναι υγειές αλλά και με τη γενική κατάσταση της μητέρας, και όχι με το εάν το έμβριακι είναι αρσενικό ή θηλυκό. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα προς το παρόν μου έχουν πει ότι ειναι αγοράκι και μπορώ να πω ότι την έχω καταλάβει την εγκυμοσύνη μου! Και εμετούς, και πολλές αναγούλες, αδυναμία ειδικά το πρωί....αλλά όταν ξέρω ότι αυτά τα παθαίνω γιατι το παιδί ειναι καλά δεν με πειράζει.

Πάντως απο όσες γνωστές ξέρω τα αγόρια κάνουν πιο εύκολες εγκυμοσύνες χωρίς πολλά πολλά και ίσως και γι'αυτό πιστευα ότι έχω κόρη...περιμένω και το Β' επιπέδου βέβαια.

Τώρα για ευαισθησία δεν έχω ακούσει κάτι....ίσως απο τη φύση τα κορίτσια όπως και αργότερα οι γυναίκες ειναι πιο ανθεκτικές χωρίς να ξέρω κάτι συγκεκριμένο

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω ακούσει εγώ είναι πως τα αγοράκια είναι πιό ευαίσθητα αν γεννηθούν πρόωρα. Τουλάχιστον αυτό πιστευόταν παλιότερα, που δεν υπήρχε ο κατάλληλος ιατρικός εξοπλισμός για τα μωράκια...

Και το λέω αυτό γιατί έχω χάσει δύο αδελφάκια, αγόρια και τα δύο, που γεννήθηκαν πρόωρα στον 6ο κι 7ο μήνα, και δεν άντεξαν. Ίσως σήμερα να τα είχαν καταφέρει, δεν ξέρω :?

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι εχει να κανει με το φυλο αν μια εγκυμοσυνη θα παει καλα ή οχι. Είτε αγορι είτε κοριτσι αν ειναι υγιες μια χαρα θα γεννηθει. Μην ανησυχεις με τετοιες σκεψεις.

 

 

 

 

dev284pb___.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγώ που έχω αγοράκι θα σου πώ πως όλα αυτά είναι μπαρούφες... Μια χαρά εγκυμοσύνη είχα (αν εξαιρέσεις τις ψυχολογικές μου μεταπτώσεις), ούτε αναγούλες, ούτε ζαλάδες, ούτε έναν εμετό.

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites

λοιπον δεν ξερω αν τελικα παιζει σημασια το φυλλο αλλα εγω στην πρωτη μου εγκυμοσυνη που ηταν κοριτσι δεν καταλαβα τιποτα τα εκανα ολα

λες και δεν ειμουν εγκυος

:D στην δευτερη στον γιο μου απο την αρχη ολα στραβα πηγενανε μεχρι και το τελος απο αιμοραγιες μεχρι μονηρης ομφαλικη που βρηκαμε στον β επιπεδου αμνιοπαρακεντηση σταματησε η ενδομητρια αναπτυξη πηγαμε για προκληση τοκετου αλλα ευτηχως ολα καλα :P

οσο για μετα η κορη μου μολις σαραντησαμε ηταν ενας αγγελος ο γιος μου τωρα ειναι 2,5 μηνων και μας εχει τρελανει!!!! :roll::roll::P

 

δεν ξερω αν ηταν τυχαιω παντως στην δικη μου περιπτωση ετσι ειχαν τα πραγματα

:P:P

Link to comment
Share on other sites

Και γω το εχω ακουσει αυτο για τα αγορακια αλλα δε ξερω αν αληθευει.

 

Και τα 2 μου ειναι αγορια αλλα καμια σχεση η εγκυμοσυνη του ενος με του αλλου.

 

Το οτι τα αγορακια ειναι ζωηροτατα βγαινοντας το επιβεβαιωνω και εγω. Καθως επισης παιρνανε και πιο εντονους κολικους και απο το φοβο μην κανουν κηλη τρεχεις με το 1ο κλαμα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η δοξασία που ανέφερες πρέπει να αναφέρεται στη γενικότερη αδυναμία των ανδρών. Ειναι αλήθεια ότι το αρσενικό είναι πιο αδύναμο από το θηλυκό και αυτό ισχύει σε όλα τα ζώα και στον άνθρωπο. Για παράδειγμα είναι ένας από τους λόγους για τους οποιους οι γυναικες είναι περισσότερες από τους άντρες, τουλάχιστον στις δυτικές κοινωνίες ή ένας από τους λόγους που οι άντρες πεθαίνουν νωρίτερα από τις γυναίκες, είμαστε πιο δυνατές, πώς να το κάνουμε :D

 

Πάντως πρακτικά δεν ξέρω τί σημασία έχει γιατί οι διαφορές είναι αμελητέες. Δηλαδή λέμε οι γυναίκες είναι περισσότερες, αλλά είναι 51 προς 49, δηλαδή , εντάξεις, 2 άτομα παραπάνω. Στην πράξη δεν έχει και μεγάλη σημασία νομίζω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ πάλι έχω ακούσει ότι είναι δύσκολο να κρατήσεις αγόρι .. :roll:

Στην κόρη μου που ήμουνα πρωτάρα και πήγαινα σε κάθε εξέταση με το φόβο του άγνωστου όλα πήγανε ρολόι!

Στο μαγκάκο μου που πηγαίνω χαλαρή και χαρούμενη μου τα βγάζουν όλα μαύρα! Το PappA βγήκε 1:325 και έκανα αμνιο η οποία βγήκε πεντακάθαρη, το Β' επιπέδου έδειξε μονήρη ομφαλική αρτηρία και ξεκινάμε κι άλλο γολγοθά εξετάσεων, η γιατρός μου θέλει κι άλλες εξετάσεις για τοξόπλασμα παρόλο που τις έχω ΗΔΗ κάνει κι έχουν βγεί αρνητικές και ποιος ξέρει τι άλλο θα μου βγάλουνε ..

Τι να πώ .. ή οι πιο "παλιές" έχουν δίκιο που λένε ότι τα αγόρια κρατιούνται δύσκολα ή τα μαιευτήρια έχουν κάτι πλακάκια να στρώσουν και θέλουν να τα πάρουν απο εμάς τις ευαίσθητες μανούλες τρομάρα τους .. :?

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

Απο προσωπικη εμπειρια τωρα πια ειμαι σιγουρη οτι αυτο που ειχα ακουσει οτι ΤΑ ΠΡΟΩΡΑ ΜΩΡΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΓΟΡΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΑΙΣΘΗΤΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΝ ΖΗΜΙΑ ΟΡΓΑΝΙΚΗ ΛΟΓΩ ΠΡΟΩΟΡΟΤΗΤΑΣ,ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ.Παντα κατα την ταπεινη μου αποψη αλλα πιστευω πως ενα ποσοστο της ταξεως 60% ειναι αληθεια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω ακούσει εγώ είναι πως τα αγοράκια είναι πιό ευαίσθητα αν γεννηθούν πρόωρα.

 

Αυτο ακριβως οπως το αναφερει η Lilly εχω ακουσει και εγω!Και χωρις να ειμαι απολυτως σιγουρη εχει να κανει με την αναπτυξη των οργανων του εμβρυου,δηλ.στα θυληκα γινεται νωριτερα.Το 1980 γεννηθηκε η ξαδερφη μου αντι Δεκέμβριο, Σεπτεμβριο 650γρ.Οι γιατροι δεν δινανε καμια ελπιδα στη θεια μου,αλλα παρολλα αυτα σημερα η ξαδερφη μου εχει δικο της παιδακι.Τελικα αντεχουμε εμεις οι γυναικες :roll:

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

ELEOOOOS!ki egw agoraki exw sthn koilitsa alla :wink: an den eixa thn koilia den tha atalavena oti eimai egyos!!oute 1 fora emeto,oute anagoules,oyte zalades,oute ligoyresOYTE TIPOTA!!!!na fantasteis eimai ston 8 mhna kai oute kan exoun pristei ta podia mou oute ponaei h mesh mou.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αγοράκι γέννησα πριν 6,5 μήνες περίπου και αν εξαιρέσεις άλλου είδους προβλήματα είχα μια χαρά εγκυμοσύνη. Ούτε εμετούς, ούτε κράμπες τίποτα. Μόνο κάτι συσπάσεις στην μήτρα στο τέλος του πρώτου μήνα.Αυτά μόνο. :shock:

Link to comment
Share on other sites

Και γω το εχω ακουσει αυτο για τα αγορακια αλλα δε ξερω αν αληθευει.

 

Και τα 2 μου ειναι αγορια αλλα καμια σχεση η εγκυμοσυνη του ενος με του αλλου.

 

Το οτι τα αγορακια ειναι ζωηροτατα βγαινοντας το επιβεβαιωνω και εγω. Καθως επισης παιρνανε και πιο εντονους κολικους και απο το φοβο μην κανουν κηλη τρεχεις με το 1ο κλαμα.

 

 

συγνωμη κιολας ελενη μου..τι κηλη??????????????

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites

Εκανα αγορακι και δυστυχως δεν θελω να θυμαμαι την εγκυμοσυνη μου.

Αποκολληση και εμετους, σαλια και αναγουλες απο τον δευτερο μηνα ως την μερα που γεννησα. Αυτοι οι εμετοι! Παραλιγο να παθω αφυδατωση.

 

Ενιωθα λες και 7 μηνες ημουν σε πλοιο με μποφορ!

Ανυποφορο αλλα να ναι καλα ο μικρος μου!!

Παντως και η μητερα μου στην αδελφη μου ειχε τα ιδια συμπτωματα. Αρα εδω δεν παιζει ρολο το φυλο αλλα η κληρονομικοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...