Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποιες κοπέλες γέννησαν στο Ιπποκράτειο η στο Παπαγεωργίου με τον εφημερεύοντα γιατρό?


Angie23

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια και καλή σαρακοστή…

Θα ήθελα όσες έχετε γεννήσει πρόσφατα στο Ιπποκράτειο η στο Παπαγεωργίου με τον εφημερεύοντα γιατρό να μου πουν τις εμπειρίες τους μιας και εγώ σκοπεύω να γεννήσω σε λίγους μήνες και θέλω να γεννήσω στα δημόσια μιας και φοβάμαι να πάω σε κλινική...

Θα ήθελα να βρω δικό μου γιατρό αλλά τι θα γίνει αν δεν εφημερεύει το νοσοκομείο που είναι ο δικός μου όταν σπάσουν τα νερά μου???

Ας μου πείτε τις εμπειρίες σας σας παρακαλώ και αν υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω…

Σας ευχαριστώ…

JhYEp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα, εγώ γένννησα πριν 10 μέρες το 3 μου παιδί στο Παπαγεωργίου με τον εφημερεύοντα γιατρό. η εμπειρία μου ήταν παραδόξος πολύ καλή, μιας και το 2 μου παιδί, αν και το γέννησα στο σπίτι νοσηλεύτηκα στο Ιπποκράτιο, το οποίο ήταν απαράδεκτο από θέμα καθαριότητας. Όσο αφορά το Παπαγεωργίου η όλη διαδικασία της προετοιμασίας της γέννας από τις μαίες και από τον ιατρικό εξοπλισμό μου φάνηκαν άψογα. Ο γιατρός ήταν προσιτός και δεν με έκανε να νιώσω καθόλου άβολα, απεναντίας μου μετέδωσε και μια σιγουριά. Αν και από ότι κατάλαβα είναι όλα σχετικά και έχει να κάνει και με τι άνθρωπος είσαι εσύ, πως δέχεσαι τις καταστάσεις. Για παράδειγμα γέννησα Τσικνοπέμπτη, υπήρχε ένας χαβαλές, φορούσαν κάποιοι αποκριάτικα καπέλα, και ο γιατρός, πράγμα που κάποιοι θα το σχολίαζαν ως αρνητικό. Τέσπα, τα δωμάτια άνετα, μεγάλα, καθαρά (δεν διέφεραν και πολύ από το Γέννεσης - 1 παιδί μου). Το φαγητό απαράδεκτο αν και catering. Τα μωρά όλη μέρα μαζί σου αν το θες εκτός ώρες επισκεπτηρίου, και υποστηρίζουν τον αποκλειστικό θηλασμό. Αυτά σε γενικές γραμμές. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εγώ γένννησα πριν 10 μέρες το 3 μου παιδί στο Παπαγεωργίου με τον εφημερεύοντα γιατρό. η εμπειρία μου ήταν παραδόξος πολύ καλή, μιας και το 2 μου παιδί, αν και το γέννησα στο σπίτι νοσηλεύτηκα στο Ιπποκράτιο, το οποίο ήταν απαράδεκτο από θέμα καθαριότητας. Όσο αφορά το Παπαγεωργίου η όλη διαδικασία της προετοιμασίας της γέννας από τις μαίες και από τον ιατρικό εξοπλισμό μου φάνηκαν άψογα. Ο γιατρός ήταν προσιτός και δεν με έκανε να νιώσω καθόλου άβολα, απεναντίας μου μετέδωσε και μια σιγουριά. Αν και από ότι κατάλαβα είναι όλα σχετικά και έχει να κάνει και με τι άνθρωπος είσαι εσύ, πως δέχεσαι τις καταστάσεις. Για παράδειγμα γέννησα Τσικνοπέμπτη, υπήρχε ένας χαβαλές, φορούσαν κάποιοι αποκριάτικα καπέλα, και ο γιατρός, πράγμα που κάποιοι θα το σχολίαζαν ως αρνητικό. Τέσπα, τα δωμάτια άνετα, μεγάλα, καθαρά (δεν διέφεραν και πολύ από το Γέννεσης - 1 παιδί μου). Το φαγητό απαράδεκτο αν και catering. Τα μωρά όλη μέρα μαζί σου αν το θες εκτός ώρες επισκεπτηρίου, και υποστηρίζουν τον αποκλειστικό θηλασμό. Αυτά σε γενικές γραμμές. ;)

 

Καλησπέρα

Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου… Η απάντηση σου όσο αναφορά το Παπαγεωργίου με καλύπτει αρκετά… Μια ερώτηση να σου κάνω και ως εμπειρία όσο αναφορά το νοσοκομείο αλλά και όσο αναφορά τον αποκλειστικό θηλασμό...όταν λες υποστηρίζουν τον αποκλειστικό θηλασμό εννοείς πως δεν δίνουν καθόλου συμπληρώματα όσο και αν αργεί το γάλα να κατέβει???

Εγώ γενικά θέλω να θηλάσω αποκλειστικά αλλά δεν είναι λίγο βάρβαρο να μην δώσεις στο μωρό έστω και λίγο γάλα μέχρι να κατέβει το γάλα το δικό μου???

Σε ρωταω μιας και με 3 παιδιά κάτι θα ξέρεις παραπάνω…

JhYEp2.png
Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω ότι υποστηρίζουν τον θηλασμό, παροτρίνουν τις μητέρες σε αυτό, υπάρχουν μαίες που σε βοηθούν, δεν κάνουν καμιά αναφορά σε έτοιμο γάλα, σου βάζουν συνέχεια τα μωρά στο στήθος...σίγουρα το μωρό τις 3 πρώτες μέρες δεν του φτάνει ο θηλασμός και έχουν συμπλήρωμα το έτοιμο γάλα. Αλλά είναι απόλυτες στο να θηλάσεις, το λέω αυτό γιατί τα βράδια εγώ έδινα τον μικρό μου για να χορτάσω ύπνο ( μοναδική ευκαιρία στα 4 χρόνια με τις εγκυμοσύνες μου :oops: ) και μου λέει η μαία μα θα του δώσουμε έτοιμο γαλα...και επέμενε να το θηλάζω και τα βράδια. Απλα ξέρω πλέον πως δεν έγινε και τίποτα αν πιουν 3 μέρες λίγο έτοιμο γάλα...άποψη μου φυσικά... την μεγάλη 2 χρόνια σχεδόν αποκλειστικός θηλασμός και την μεσαία 1 χρόνο. Αυτά :P

Link to comment
Share on other sites

Angie23 με το καλο το μωρακι σου.

Γράφω αφενός για να παρακολουθώ το θέμα γιατί ενδιαφέρει την νύφη μου.

Αφετέρου για να σου πω δυο τρία πράγματα για το πρωτογαλα των πρώτων ημερών.

Το μωρο τις πρώτες μέρες δε χρειάζεται συμπλήρωμα. Όταν γεννιέται έχει κάποια αποθέματα που τα καίει τις πρώτες μέρες εξου και η φυσιολογική απώλεια βάρους του. Χρειάζεται το πρωτογαλα που μπορει να είναι λίγο σε ποσότητα αλλα είναι φουλ σε αντισώματα. Αν το μωρο χρειαζόταν άλλο γάλα τις πρώτες μέρες η φύση θα είχε προνοησει και οι γυναίκες θα είχαν περισσότερο γάλα. Κι όσο για το ότι δεν πειράζει και δε χάθηκε ο κόσμος να πάρει λίγο συμπλήρωμα τις πρώτες μέρες εγω θα σου πω ότι 30ml που πήρε στην κλινική το μωρο μου ήταν αρκετό για να εμφανίσει αλλεργία στο αγελαδινο και να στερουμαστε κι εγω κι αυτη πολλα πράγματα απο τη διατροφή μας.

Απο την άλλη, θα σου πω αυτο που λέει η Πατσούρου (παιδιατρος-σύμβουλος θηλασμού) ότι μια νύχτα στις μαιες (κι εννοει το ότι να αφήσεις το μωρο για να ξεκουραστεις και να μην καταριεσαι την ώρα και τη στιγμή που αποφασισες κάτι τέτοιο, και καλύτερα να μη θηλαζεις ποτέ και να δίνεις μπουκάλι να ηρεμησεις-είναι συχνές σκέψεις λεχωνων) μπορει να σώσει ένα θηλασμο τριων χρόνων.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΝΙΝΑ-ΝΑΝΑ θα συμφωνήσω με όσα λες...αν και κάθε θήλασμός διαφορετικός μιας και διαφορετικοί οργανισμοί...μόνο μια ερωτησούλα...στο 1 μου παιδί παιδεύτικα για να μου έρθει το γαλα...και κυρίως άργησα για να μαζέψω και 20 ml γάλα...το παιδί θα χόρταινε τις 3 πρωτες μέρες παρόλο αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Και στο Ιπποκράτειο υποστηρίζουν τον θηλασμό και μάλιστα συμβουλεύουν την μητέρα να μη δώσει ξένο γάλα στο μωρό ακόμη και τις τρεις πρώτες μέρες. Θεωρούν οτι η φύση προνοεί και οτι οι ανάγκες του μωρού υπό κανονικές συνθήκες μπορούν να καλυφθούν από την πρώτη στιγμή της γέννησης του.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

ΝΙΝΑ-ΝΑΝΑ θα συμφωνήσω με όσα λες...αν και κάθε θήλασμός διαφορετικός μιας και διαφορετικοί οργανισμοί...μόνο μια ερωτησούλα...στο 1 μου παιδί παιδεύτικα για να μου έρθει το γαλα...και κυρίως άργησα για να μαζέψω και 20 ml γάλα...το παιδί θα χόρταινε τις 3 πρωτες μέρες παρόλο αυτά?

 

Εγώ που γέννησα στο Ιπποκράτειο και είχα ακριβώς το ίδιο θέμα οι μαίες μου συνέστησαν απεριόριστη πρόσβαση του μωρού στο στήθος. Βοηθούσαν βέβαια και οι συνθήκες γιατί είχα το μωρό συνέχεια κοντά μου.

Να πω την αλήθεια μου εγώ του έδωσα ξένο γάλα γιατί φοβόμουν οτι δεν του έφτανε το γάλα μου.

Νόμιζα οτι επειδή έκλαιγε συνέχεια ήταν από πείνα. Τελικά ήταν πονάκια που πιθανόν τα προκαλούσαν το ξένο γάλα γιατί από την 3η μέρα που θηλασε αποκλειστικά κόπηκαν μαχαίρι.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

ΝΙΝΑ-ΝΑΝΑ θα συμφωνήσω με όσα λες...αν και κάθε θήλασμός διαφορετικός μιας και διαφορετικοί οργανισμοί...μόνο μια ερωτησούλα...στο 1 μου παιδί παιδεύτικα για να μου έρθει το γαλα...και κυρίως άργησα για να μαζέψω και 20 ml γάλα...το παιδί θα χόρταινε τις 3 πρωτες μέρες παρόλο αυτά?

 

Δεν μπορω να ξέρω τι έγινε τις πρώτες μέρες εκει. Υποτίθεται οτι οι μαιες ειναι εκει και μπορούν να αξιολογήσουν την κατάσταση. Φυσικα δεν ειναι όλες σε θέση να ξέρουν γιατι η ενημέρωσή τους πάνω στο θηλασμο ειναι ελλιπής.

 

Παντα στα πρώτα παιδια ο θηλασμος είναι πιο "δύσκολος".

Έπρεπε να μαζέψεις γάλα; Οι αντλησεις δεν ειναι το ίδιο με το θηλασμο ειδικα με ακατάλληλο θηλαστρο.

 

Σε γενικές γραμμές (εκτός κάποιων εξαιρέσεων που ειναι πραγματικά λίγες) το γάλα φτανει εάν φυσικα το μωρο ειναι δίπλα στη μαμα και μπαίνει στο στηθος συχνα και για όση ώρα θέλει.

Και η καλύτερη προϋπόθεση ειναι το μωρο να μπει στο στηθος μέσα στην πρώτη ώρα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Και στο Ιπποκράτειο υποστηρίζουν τον θηλασμό και μάλιστα συμβουλεύουν την μητέρα να μη δώσει ξένο γάλα στο μωρό ακόμη και τις τρεις πρώτες μέρες. Θεωρούν οτι η φύση προνοεί και οτι οι ανάγκες του μωρού υπό κανονικές συνθήκες μπορούν να καλυφθούν από την πρώτη στιγμή της γέννησης του.

 

Μπορείς να μου πεις γενικά εντυπώσεις από το Ιπποκράτειο…

Πήγες με δικό σου γιατρό η με τον εφημερεύοντα???

JhYEp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορείς να μου πεις γενικά εντυπώσεις από το Ιπποκράτειο…

Πήγες με δικό σου γιατρό η με τον εφημερεύοντα???

 

Υποκειμενικό είναι το θέμα. Εγώ ας πούμε δεν έμμεινα ευχαριστημένη αλλά άλλες κοπέλες έχουν αντίθετη άποψη. Εντάξει γνώριζα εξαρχής οτι δεν πάω να γεννήσω σε ιδιωτική κλινική αλλά σε γενικό νοσοκομείο με ότι συνεπάγεται αυτό. Όμως δύο πράγματα βασικά νομίζω πρέπει να τηρούνται κι ας είσαι και σε δημόσιο νοσοκομείο.

Το πρώτο είναι η καθαριότητα των χώρων. Ένα σφουγγάρισμα σε κάθε δωμάτιο και ένα καθάρισμα της τουαλέτας (όσα βλέπει η πεθερά δηλαδή) δεν καλύπτει τις σωστές συνθήκες υγιεινής χώρων όπου βρίσκονται νεογέννητα 23ώρες το 24ωρο.

Το δεύτερο είναι η τήρηση του επισκεπτηρίου. Εγώ ήμουνα στα 2κλινα (θέσεις) και δεν υπήρχε τέτοιο θέμα αλλά όσες ήταν στα 3κλινα 4κλινα είχαν. Όσες φορές και να πήγα εκεί (πηγαίναμε τα μωρά κάθε πρωί στο παιδιατρικό) είχε μονίμως κόσμο και κυρίως μικρά παιδιά.

Τώρα όσον αφορά το προσωπικό και τη συμπεριφορά στους ασθενείς, τη εξυπηρέτηση κτλ είναι θέμα υποκειμενικό και πιστευω δεν είναι θέμα δημόσιου ή ιδιωτικού αλλά θέμα χαρακτήρα της κάθε μαίας.

Παρόλ'αυτά δεν μετάνιωσα που γέννησα εκεί διότι μου παρείχε το πιο βασικό..την ασφάλεια μου τόσο την δική μου όσο και του μωρού μου. Μην ξεχναμε και το οικονομικό έτσι? γιατί σε τέτοιους δύσκολους καιρούς 2000~3000ευρώ να μένουν στην τσέπη σου είναι οτι καλύτερο.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Υποκειμενικό είναι το θέμα. Εγώ ας πούμε δεν έμμεινα ευχαριστημένη αλλά άλλες κοπέλες έχουν αντίθετη άποψη. Εντάξει γνώριζα εξαρχής οτι δεν πάω να γεννήσω σε ιδιωτική κλινική αλλά σε γενικό νοσοκομείο με ότι συνεπάγεται αυτό. Όμως δύο πράγματα βασικά νομίζω πρέπει να τηρούνται κι ας είσαι και σε δημόσιο νοσοκομείο.

Το πρώτο είναι η καθαριότητα των χώρων. Ένα σφουγγάρισμα σε κάθε δωμάτιο και ένα καθάρισμα της τουαλέτας (όσα βλέπει η πεθερά δηλαδή) δεν καλύπτει τις σωστές συνθήκες υγιεινής χώρων όπου βρίσκονται νεογέννητα 23ώρες το 24ωρο.

Το δεύτερο είναι η τήρηση του επισκεπτηρίου. Εγώ ήμουνα στα 2κλινα (θέσεις) και δεν υπήρχε τέτοιο θέμα αλλά όσες ήταν στα 3κλινα 4κλινα είχαν. Όσες φορές και να πήγα εκεί (πηγαίναμε τα μωρά κάθε πρωί στο παιδιατρικό) είχε μονίμως κόσμο και κυρίως μικρά παιδιά.

Τώρα όσον αφορά το προσωπικό και τη συμπεριφορά στους ασθενείς, τη εξυπηρέτηση κτλ είναι θέμα υποκειμενικό και πιστευω δεν είναι θέμα δημόσιου ή ιδιωτικού αλλά θέμα χαρακτήρα της κάθε μαίας.

Παρόλ'αυτά δεν μετάνιωσα που γέννησα εκεί διότι μου παρείχε το πιο βασικό..την ασφάλεια μου τόσο την δική μου όσο και του μωρού μου. Μην ξεχναμε και το οικονομικό έτσι? γιατί σε τέτοιους δύσκολους καιρούς 2000~3000ευρώ να μένουν στην τσέπη σου είναι οτι καλύτερο.

 

Μου έχουν πει για τις θέσεις ότι πρέπει να τις ζητήσεις και ότι είναι ουσιαστικά τα δίκλινα και αν υπάρχουν σε βάζουν με μια μικρή επιπλέον χρέωση… Έχω σκοπό να τις ζητήσω αλλά πιστεύω πως μάλλον τις κρατανε για όσες πάνε με δικό τους γιατρό πράγμα που μπορεί να κάνω και εγώ… εσύ είχες δικό σου γιατρό και σε έβαλε η απλά το ζήτησες???

JhYEp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μου έχουν πει για τις θέσεις ότι πρέπει να τις ζητήσεις και ότι είναι ουσιαστικά τα δίκλινα και αν υπάρχουν σε βάζουν με μια μικρή επιπλέον χρέωση… Έχω σκοπό να τις ζητήσω αλλά πιστεύω πως μάλλον τις κρατανε για όσες πάνε με δικό τους γιατρό πράγμα που μπορεί να κάνω και εγώ… εσύ είχες δικό σου γιατρό και σε έβαλε η απλά το ζήτησες???

 

Όχι δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Εγώ είχα τον δικό μου γιατρό αλλά αυτό δεν είχε καμία σχέση με την νοσηλεία μου στις θέσεις.

Ενημερώνεις τις μαίες μετά τη γέννα οτι επιθυμείς να μεταφερθείς στις θέσεις και αν υπάρχει άδειο κρεββάτι πας διαφορετικά σε πάνε στα 3κλινα. Είναι θέμα τύχης δηλαδή αν θα πετύχεις κενή θέση.

Επίσης αν έχεις ασφάλεια ΟΑΕΕ ή δημοσίου δεν χρεώνεσαι έξτρα για το δικλινο. Οι ασφαλισμένες του ΙΚΑ χρεώνονται 30~40ευρώ / ημέρα.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Εγώ είχα τον δικό μου γιατρό αλλά αυτό δεν είχε καμία σχέση με την νοσηλεία μου στις θέσεις.

Ενημερώνεις τις μαίες μετά τη γέννα οτι επιθυμείς να μεταφερθείς στις θέσεις και αν υπάρχει άδειο κρεββάτι πας διαφορετικά σε πάνε στα 3κλινα. Είναι θέμα τύχης δηλαδή αν θα πετύχεις κενή θέση.

Επίσης αν έχεις ασφάλεια ΟΑΕΕ ή δημοσίου δεν χρεώνεσαι έξτρα για το δικλινο. Οι ασφαλισμένες του ΙΚΑ χρεώνονται 30~40ευρώ / ημέρα.

οκ καλα ολα αυτα!μαζι σου τι ειχες?ρουχα δικα σου, του μωρου?πανες?μπιμπερο σε περιπτωσεις που χρειστει?αποστειρωση?που μπαινανε αυτα?σε βαλιτσα?καθαριοτητα του μωρου οταν το ειχες?δεν εχω καθαρισει ποτε μωρο με μωρομαντηλο ουτε και τα κακα του?τοτε πως στην τουαλετα που πας και εσυ?οι τουαλετες τι λενε στα δικλινα?οπως βλεπεις πολλες οι αποριες.......:confused:

uYdjp2.png

 

 

3xLVp2.png

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Εγώ είχα τον δικό μου γιατρό αλλά αυτό δεν είχε καμία σχέση με την νοσηλεία μου στις θέσεις.

Ενημερώνεις τις μαίες μετά τη γέννα οτι επιθυμείς να μεταφερθείς στις θέσεις και αν υπάρχει άδειο κρεββάτι πας διαφορετικά σε πάνε στα 3κλινα. Είναι θέμα τύχης δηλαδή αν θα πετύχεις κενή θέση.

Επίσης αν έχεις ασφάλεια ΟΑΕΕ ή δημοσίου δεν χρεώνεσαι έξτρα για το δικλινο. Οι ασφαλισμένες του ΙΚΑ χρεώνονται 30~40ευρώ / ημέρα.

 

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις με βοηθάς αρκετά … Όντος τόσα περίπου είναι για τις θέσεις αν έχεις ΙΚΑ…

JhYEp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οκ καλα ολα αυτα!μαζι σου τι ειχες?ρουχα δικα σου, του μωρου?πανες?μπιμπερο σε περιπτωσεις που χρειστει?αποστειρωση?που μπαινανε αυτα?σε βαλιτσα?καθαριοτητα του μωρου οταν το ειχες?δεν εχω καθαρισει ποτε μωρο με μωρομαντηλο ουτε και τα κακα του?τοτε πως στην τουαλετα που πας και εσυ?οι τουαλετες τι λενε στα δικλινα?οπως βλεπεις πολλες οι αποριες.......:confused:

 

 

Επειδή γνώριζα εξαρχής οτι θα έχω το μωρό μου συνέχεια κοντά μου πήρα εκτός από τη δική μου βαλίτσα και μια μικρή για τα πράγματα του μωρού η οποία περιείχε:

4 φορμάκια

4 φανελάκια

2 σελτεδάκια

4 πάνες (υφασμάτινες)

καλτσούλες

1 κουβερτούλα

κρέμα για κάθε αλλαγή πάνας

 

Απο αυτά δεν χρειάστηκα τα φορμάκια εκτός από μία μέρα που δεν είχαν καθαρά ρούχα το πρωί που την κάνανε μπάνιο. Το μεσημέρι όμως μπορούσες να πάρεις καθαρό φορμάκι.Κάθε μέρα όταν κάνουν μπάνιο τα μωρά τα φοράνε και καθαρό φορμάκι. Φανελάκια δεν τα φορούν καθόλου, ούτε κάλτσες.

Τώρα αν το μωρό λερωθεί λίγο (από γουλιές ας πούμε) δεν ξέρω αν μπορείς να πάρεις άλλο καθαρό εντός ημέρας γι'αυτό καλό είναι να έχεις καμιά αλλαξιά παραπάνω.

Αυτά που χρειάστηκα και δεν τα είχα αλλά τα αγόρασα μετά είναι μωρομάντηλα, πάμπερς και ενυδατική βρεφική κρέμα (είχε πολύ ξηρή επιδερμίδα).

Μωρομάντηλα σου δίνουν μόνο ενα πακέτο 20τμχ και πάμπερς δικαιούσαι μόνο 5 την ημέρα.

 

Το μωρό αν θελεις να το πλύνεις θα το κάνεις στην τουαλέτα που πας κι εσύ. Κάτι το οποίο δεν το συνιστώ γιατί και άβολο νιπτήρα έχει επειδή είναι μικρός αλλά και όπως προανέφερα δεν καθαρίζεται σωστά η τουαλέτα ώστε να πλένεις άφοβα το μωρό.

Εγώ το καθάριζα με μωρομάντηλα γιατί και εγχειρισμένη ήμουν και δυσκολεύτηκα πολύ να σηκωθώ από το κρεββάτι αλλά και αλλιώς να ήταν τα πράγματα δεν θα το έκανα γιατί σιχαινόμουν.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

kiknaki sorry gia tis polles erotiseis alla opos katalaves to proto to gennisa se kliniki kai den exo idea ti tha ginei sto ippokrareio!oi toualetes sto diklino einai gia esas tis dio mono?o sizigos sou pote erxotan?to episkeptirio isxie kai gia ekeinon?an itheles kamia volta na ksemoydiaseis ti ginotan me to moro?gia mpoukalia den mou eipes telika!sto episkeptirio itan kai ta mora ekei?oi aithoyses proetoimasias exoyn ntoys?posi ora ekanan na se pane sto krevati sou?apo petsetes ti kaneis?giati pas to moro kathe proi stin paidiatriki?na soy zisi to moraki soy!

uYdjp2.png

 

 

3xLVp2.png

Link to comment
Share on other sites

kiknaki sorry gia tis polles erotiseis alla opos katalaves to proto to gennisa se kliniki kai den exo idea ti tha ginei sto ippokrareio!oi toualetes sto diklino einai gia esas tis dio mono?o sizigos sou pote erxotan?to episkeptirio isxie kai gia ekeinon?an itheles kamia volta na ksemoydiaseis ti ginotan me to moro?gia mpoukalia den mou eipes telika!sto episkeptirio itan kai ta mora ekei?oi aithoyses proetoimasias exoyn ntoys?posi ora ekanan na se pane sto krevati sou?apo petsetes ti kaneis?giati pas to moro kathe proi stin paidiatriki?na soy zisi to moraki soy!

 

Θα σου απαντήσω στις ερωτήσεις με τη σειρά που τις θέτεις για να μην ξεχάσω καμία.

Η τουαλέτα βρισκόταν μέσα στο δωμάτιο άρα πέραν από εμάς τις δύο και τους συνοδούς μας δεν τις χρησιμοποιούσε κανείς άλλος.

Ο σύζυγος μου ερχόταν όποτε ήθελε. Συνοδό δικαιούσαι να έχεις όλη μέρα εκτός από το βράδυ. Εξαιρείται η περίπτωση της καισαρικής που αφήνουν συνοδό τα δύο πρώτα βράδια.

Επειδή το μωρό δεν μπορείς να το αφήσεις μόνο του και να βγείς εκτός κλινικής ή θα περιμένεις το πρωί που λείπουν τα μωρά μιά με δύο ώρες ή κάποιον συνοδό για να σε αντικαταστήσει έτσι ώστε να μπορείς κι εσύ να πας καμιά βόλτα.

Με μπουκάλια και αποστειρώσεις δεν ασχολείσαι εσύ. Κάθε 4 ώρες σου παρέχει το νοσοκομείο έτοιμο γεύμα του μωρού κι εσύ το μόνο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να πας να το πάρεις από το παιδιατρικό τμήμα που βρίσκεται εκτός κλινικής με θεσεις αλλά στα 3κλινα και 4κλινα.

Τα μωρά τα έχεις εσύ νύχτα μέρα εκτός από το πρωί που πάνε στο παιδιατρικό οπότε ναι τα έχεις και στο επισκεπτήριο κάτι που δεν θα έπρεπε να γίνεται.

Τι εννοείς αίθουσες προετοιμασίες?

Χρειάστηκαν περίπου στις 2 ώρες για να με μεταφέρουν στο δωμάτιο μετά το χειρουργείο. Χρόνος απαιτούμενος για την ανάνηψη πρόσθεσε όμως και καποια καθυστέρηση γιατί δεν είχαν άμεσα τραυματιοφορέα.

Πετσέτες εγώ είχα μαζί μου 4 μεσαίου μεγέθους. Τις χρειάστηκα και τις 4. Αν γεννήσεις με καισαρική δεν θα μπορείς να κάνεις ντους, δεν πρέπει να βρέξεις την τομή. Πλένεσαι μόνο τοπικά.

Τα μωρά τα πάνε κάθε πρωι στο παιδιατρικό για να τα κάνουν το μπανάκι τους και να τα εξετάσει προληπτικά ο παιδίατρος.

Ευχαριστώ για τις ευχές σου!

Ελπίζω να μην ξέχασα τίποτα, οτιδήποτε άλλο θες να ρωτήσεις εδώ θα είμαι.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

kiknaki sorry gia tis polles erotiseis alla opos katalaves to proto to gennisa se kliniki kai den exo idea ti tha ginei sto ippokrareio!oi toualetes sto diklino einai gia esas tis dio mono?o sizigos sou pote erxotan?to episkeptirio isxie kai gia ekeinon?an itheles kamia volta na ksemoydiaseis ti ginotan me to moro?gia mpoukalia den mou eipes telika!sto episkeptirio itan kai ta mora ekei?oi aithoyses proetoimasias exoyn ntoys?posi ora ekanan na se pane sto krevati sou?apo petsetes ti kaneis?giati pas to moro kathe proi stin paidiatriki?na soy zisi to moraki soy!

 

Καλησπερα…να σου κάνω μια ερώτηση??? Εσύ στάνταρ θα γεννήσεις στο Ιπποκράτειο???

Έχεις δικό σου γιατρό εκεί???

JhYEp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα…να σου κάνω μια ερώτηση??? Εσύ στάνταρ θα γεννήσεις στο Ιπποκράτειο???

Έχεις δικό σου γιατρό εκεί???

ναι εχω δικο μου γιατρο.με τον ιδιο ημουν και την προηγουμενη εγκυμοσυνη,απλως αυτην την φορα αντι να γεννησω στην κλινικη θα παω στο νοσοκομειο με προκληση!:wink: αν πετυχω εφημερια και δεν με προλαβει η μπεμπα!μην ανησυχεις τοσο για το ιπποκρατειο!να σου πω κατι...ο γιατρος μου ειναι φιλος και μου ειπε ο ιδιος τι συμβαινει εκει μεσα.ειτε φ.τ. ειτε καισαρικη,εφημευρευων η δικος σου γιατρος,επειδη ειναι πανεπιστημιακη μοναδα υπαρχει παντα επιβλεψη απο καποιον αλλο καθηγητη κτλ!τωρα αν σε εχει αναλαβει κανενας διευθ. καθηγ. κτλ ε ενταξει δεν νομιζω οτι πρεπει να ανησυχεις καθολου.τωρα για τις θεσεις και τα κρεβατια,οτι και να πουμε ειναι περιτο.το μεσο ειναι μεσο!ελλαδισταν!!!δεν νομιζω ομως να σου το αρνηθουν αν το ζητησεις μια που τωρα ολες οι ασφαλειες ειναι στον εοππυ.ισως πληρωσεις κατι εχτρα μονο!απλα αυτο που πρεπει να κρατησεις στο μυαλο σου ειναι και το σοβαροτερο-ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΑΣΦΑΛΕΣ ΜΕΡΟΣ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ-!τελος!χαρακτηριστικα θα σου πω οτι μου ειπε οτι εχει τις καλυτερες εγκαταστασεις απο αποψη νοσηλειας-θεραπειας για γεννα και οτι επειδη εμεις οι ελληνιδες τις σνομπαρουμε πανε και γεννανε αλλοδαπες η αθιγγανες μονον και ριχνουν το επιπεδο της κλινικης γενικα, κυριως οι δευτερες!εχει αδικο σε αυτο που λεει?αν το σκεφτεις λιγο θα δεις οτι φταιει η παιδεια μας και η χαζομαρα μας για τις συνθηκες των νοσοκομειων στο θεμα νοσηλειας!γιατι να φερουν παιδακια να σεδουν στο νοσοκομειο?γιατι δεν φροντιζεις οταν πας τουαλετα να μην την βρωμισεις για να παει και η επομενη ανετα οταν ειστε τοσα ατομα?γιατι πρεπει να θηλαζω και να με βλεπει ολο το επισκεπτηριο?αρα δεν ειναι μονο που θα σε βαλλουν!ενταξει μπορει να κανω και λαθος!!!παντως εγω εκει θα γεννησω και ειδα και στην κλινικη τι εγινε!πληρωσα τοσα λεφτα και μετα εκλαιγα μια βδομαδα που δεν μου εδειξε κανεις πως να θηλασω το μωρο μου!τουλαχιστον στο ιπποκρατειο δεν συμβαινει αυτο!σορυ σε ζαλισα!!!

uYdjp2.png

 

 

3xLVp2.png

Link to comment
Share on other sites

κικνακι μου,οταν λεω δωματιο προετοιμασιας εννοω,ππου εκανες την επισκ. σου,το κλυσμα,που σου εσπασαν τα νερα,αν εσπασαν γιατι καταλαβα οτι εκανες καισαρικη.ειχε τουαλετα εκει μεσα,ντους σε αφησαν να κανεις πριν?ηταν μεγαλος ο χωρος,ειχε και αλλες κοπελες?κατι ακουσα για το νερο οτι δεν υπηρχε ζεστο νερο ολες τις ωρες?ποιος ηταν τις δυο μερες μαζι σου?ο συζυγος σου οταν λες ολες τις ωρες εννοεις και μεσημερι?ολη μερα πλην το βραδυ δλδ?πως θα γινει να μη ερθει κανεις να με δει στο νοσοκομειο?εχουν τα δωματια ψυγειο?αν θελησω να φορεσω στο μωρο μου ρουχα δικα μου?τι σερβιετες πηρες μαζι σου?θα χρειαστω ρομπα λογω κρυου?ειχες δικο σου μαξιλαρι απο το σπιτι?μαξιλαρι θηλασμου?μπανιο ποτε εκανες?το μωρο ποτε σου το εφεραν αφου γεννησες?στο παιδιατρικο περιμενεις στην ουρα?ουφ :oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops: κατι θα ξεχασα ακομη δεν μπορει!!!αμαν αγχος?:lol:

σε ευχαριστω που μου απαντας ακομη μετα απο τοσες ερωτησεις!!!;)

uYdjp2.png

 

 

3xLVp2.png

Link to comment
Share on other sites

ναι εχω δικο μου γιατρο.με τον ιδιο ημουν και την προηγουμενη εγκυμοσυνη,απλως αυτην την φορα αντι να γεννησω στην κλινικη θα παω στο νοσοκομειο με προκληση!:wink: αν πετυχω εφημερια και δεν με προλαβει η μπεμπα!μην ανησυχεις τοσο για το ιπποκρατειο!να σου πω κατι...ο γιατρος μου ειναι φιλος και μου ειπε ο ιδιος τι συμβαινει εκει μεσα.ειτε φ.τ. ειτε καισαρικη,εφημευρευων η δικος σου γιατρος,επειδη ειναι πανεπιστημιακη μοναδα υπαρχει παντα επιβλεψη απο καποιον αλλο καθηγητη κτλ!τωρα αν σε εχει αναλαβει κανενας διευθ. καθηγ. κτλ ε ενταξει δεν νομιζω οτι πρεπει να ανησυχεις καθολου.τωρα για τις θεσεις και τα κρεβατια,οτι και να πουμε ειναι περιτο.το μεσο ειναι μεσο!ελλαδισταν!!!δεν νομιζω ομως να σου το αρνηθουν αν το ζητησεις μια που τωρα ολες οι ασφαλειες ειναι στον εοππυ.ισως πληρωσεις κατι εχτρα μονο!απλα αυτο που πρεπει να κρατησεις στο μυαλο σου ειναι και το σοβαροτερο-ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΑΣΦΑΛΕΣ ΜΕΡΟΣ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ-!τελος!χαρακτηριστικα θα σου πω οτι μου ειπε οτι εχει τις καλυτερες εγκαταστασεις απο αποψη νοσηλειας-θεραπειας για γεννα και οτι επειδη εμεις οι ελληνιδες τις σνομπαρουμε πανε και γεννανε αλλοδαπες η αθιγγανες μονον και ριχνουν το επιπεδο της κλινικης γενικα, κυριως οι δευτερες!εχει αδικο σε αυτο που λεει?αν το σκεφτεις λιγο θα δεις οτι φταιει η παιδεια μας και η χαζομαρα μας για τις συνθηκες των νοσοκομειων στο θεμα νοσηλειας!γιατι να φερουν παιδακια να σεδουν στο νοσοκομειο?γιατι δεν φροντιζεις οταν πας τουαλετα να μην την βρωμισεις για να παει και η επομενη ανετα οταν ειστε τοσα ατομα?γιατι πρεπει να θηλαζω και να με βλεπει ολο το επισκεπτηριο?αρα δεν ειναι μονο που θα σε βαλλουν!ενταξει μπορει να κανω και λαθος!!!παντως εγω εκει θα γεννησω και ειδα και στην κλινικη τι εγινε!πληρωσα τοσα λεφτα και μετα εκλαιγα μια βδομαδα που δεν μου εδειξε κανεις πως να θηλασω το μωρο μου!τουλαχιστον στο ιπποκρατειο δεν συμβαινει αυτο!σορυ σε ζαλισα!!!

 

Κάλε τι είναι αυτά που λες σιγά μην με ζάλισες κιόλας ισα ισα χαίρομαι που βρίσκω απαντήσεις για κάτι που είναι αρκετά σημαντικό για έμενα…

Εγώ ένα φοβάμαι αν και γενικά θέλω να γεννήσω φυσιολογικά και χωρίς επισκληρίδιο αν σε περίπτωση χρειαστώ φοβάμαι πως αν δεν έχω δικό μου γιατρό δεν θα μου κάνουν… επίσης δεν θέλω να σκεφτώ καν το ενδεχόμενο να με κάνουν καισαρική λόγο βιασύνης κτλ…

Ίσως είναι υπερβολές αυτά που λέω αλλά θέλω απλά να πάω με ήσυχο μυαλό γιατί πιστεύω πως σε αυτές τις περιπτώσεις είναι αρκετά σημαντικό να έχεις το μυαλό σου ήσυχο…

Είπες ότι θα γεννήσεις με πρόκληση εκτός αν σε προλάβει η μπέμπα σε κάποια εφημερία δλδ αν σπάσουν τα νερά σου και εφημερεύει το Παπαγεωργίου θα πας εκεί έτσι???

Αυτό είναι που με κάνει να σκέπτομαι να μην βρω δικό μου γιατρό επειδή θα είμαι τις τελευταίες μέρες με το άγχος μην μου σπάσουν τα νερά σε μέρα που δεν εφημερεύει το νοσοκομείο που είναι ο γιατρός μου… ενώ αν δεν έχω δικό μου θα το έχω πάρει απόφαση και θα ξέρω ότι μου σπάνε τα νερά και πάω απλά όπου εφημερεύει…

JhYEp2.png
Link to comment
Share on other sites

κικνακι μου,οταν λεω δωματιο προετοιμασιας εννοω,ππου εκανες την επισκ. σου,το κλυσμα,που σου εσπασαν τα νερα,αν εσπασαν γιατι καταλαβα οτι εκανες καισαρικη.ειχε τουαλετα εκει μεσα,ντους σε αφησαν να κανεις πριν?ηταν μεγαλος ο χωρος,ειχε και αλλες κοπελες?κατι ακουσα για το νερο οτι δεν υπηρχε ζεστο νερο ολες τις ωρες?ποιος ηταν τις δυο μερες μαζι σου?ο συζυγος σου οταν λες ολες τις ωρες εννοεις και μεσημερι?ολη μερα πλην το βραδυ δλδ?πως θα γινει να μη ερθει κανεις να με δει στο νοσοκομειο?εχουν τα δωματια ψυγειο?αν θελησω να φορεσω στο μωρο μου ρουχα δικα μου?τι σερβιετες πηρες μαζι σου?θα χρειαστω ρομπα λογω κρυου?ειχες δικο σου μαξιλαρι απο το σπιτι?μαξιλαρι θηλασμου?μπανιο ποτε εκανες?το μωρο ποτε σου το εφεραν αφου γεννησες?στο παιδιατρικο περιμενεις στην ουρα?ουφ :oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops: κατι θα ξεχασα ακομη δεν μπορει!!!αμαν αγχος?:lol:

σε ευχαριστω που μου απαντας ακομη μετα απο τοσες ερωτησεις!!!;)

 

Δε χρειάζεται να με ευχαριστείς. Ακριβώς στην ίδια κατάσταση με σένα ήμουν πριν 2 μήνες περίπου. Να είσαι σίγουρη λοιπόν οτι καταλαβαίνω που έχεις τόσες και άλλες τόσες απορίες.

Λοιπόν στο θέμα μας τώρα.

Στα εφημερεύοντα μαιευτικά στο ισόγειο σε προετοιμάζουν(κλίσμα, ξύρισμα) μέχρι να ετοιμάσουν τα χαρτια της εισαγωγής σου.

Αφού γίνει η εισαγωγή ανεβαίνεις στον 4ο όροφο εκεί που βρίσκονται τα χειρουργεία και οι αίθουσες τοκετών. Η είσοδος απαγορεύεται σε συνοδούς. Δεν είναι όπως στην κλινική που μπορεί έστω ο σύζυγος να μπει στην αίθουσα τοκετού.

Να γνωρίζεις οτι δεν ενημερώνουν τους συνοδούς για την εξέλιξη της γέννας. Μη νομίζουν οι δικοί σου οτι όσες ώρες είσαι μέσα εσύ προσπαθείς να γεννήσεις. Έτσι είχε συμβεί σε μια φίλη. Αυτή ήταν αραχτή μέσα στην αίθουσα και περίμενε τη σειρά της στο χειρουργείο και οι δικοί της είχαν καταστεναχωρηθεί γιατί νόμιζαν οτι είχε παρουσιαστεί επιπλοκή στο χειρουργείο και γι`αυτό αργούσαν να την βγάλουν.

Σε παραλαμβάνουν οι μαίες σε βάζουν σε μια αίθουσα τοκετού και εκεί σε εξετάζουν και βάζουν το καρδιοτοκόγραφημα.

Κάθε αίθουσα τοκετού έχει δύο κρεββάτια. Δεν έχει τουαλέτα ξεχωριστά αλλά μια κοινή για όλες τις αίθουσες οπότε δεν μπορείς να κάνεις μπάνιο. Άσε που σε έχουν στον καρδιοτοκογράφο και δεν μπορείς να σηκωθείς. Νομίζω, δεν είμαι σίγουρη, όσες γέννησαν φυσιολογικά δεν της άφηναν να περπατάνε στο κεντρικό διάδρομο. Εγώ τουλάχιστον δεν είδα καμία.

Εμένα την ραχιαία μου την κάνανε μέσα στο χειρουργείο. Άσε πικραμένη ιστορία και γενικά το χειρουργείο εγκαταστάσεις, προσωπικό κτλ.Δε γνωρίζω που γίνεται η επισκληρίδιος σε περίπτωση φυσιολογικού τοκετού.Λογικά μέσα στην αίθουσα τοκετού.

Ζεστό νερό εγώ όποτε χρειάστηκα είχε.

Συνοδό μπορείς να έχεις όλη μέρα όποια ώρα κι αν είναι. Σε περίπτωση μόνο καισαρικής μπορείς να έχεις και τα δύο πρώτα βράδια μόνο γυναίκα όμως. Εγώ το πρώτο βράδυ δεν το είχα το μωράκι μου μαζί μου. Το κράτησαν προληπτικά στο παιδιατρικό για ιατρικούς λόγους. Τη δεύτερη μέρα είχα την μαμά μου. Μόνη μου ούτε να το φανταστώ. Είχα δύσκολη και επώδυνη ανάρρωση.

Αν δεν θέλεις να έρθουν στο νοσοκομείο να σε δουν πολύ απλά τους το ανακοινώνεις οτι δεν δέχεσαι επισκέψεις λόγω μωρού. Σκέψου όμως αν είσαι στα δίκλινα η διπλανή σου μπορεί να μην σκέφτεται σαν εσένα και να δεχτεί έναν ολόκληρο λαό. Στα τρίκλινα ακόμη χειρότερα. Εγώ ευτυχώς δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.

Τα δωμάτια έχουν ένα ψυγείο και τα δίκλινα έχουν επιπλέον και τηλεόραση.

Ρόμπα θα χρειαστείς σίγουρα κυρίως αν είσαι στα δίκλινα γιατί για να παίρνεις γάλα (αν χρειαστείς) και να πηγαινοφέρνεις το μωρό σου κάθε μέρα στο παιδιατρικό βγαίνεις από την κλινική, περπατάς αρκετά και πας στην άλλη κλινική όπου βρίσκεται και το παιδιατρικό. Σε αυτή τη διαδρομή έχει κρύο. Εγώ μόνο τότε την χρειαζόμουν. Μέσα στα δωμάτια έχει ζέστη.

Μαξιλάρι από το σπίτι όχι δεν έφερα, ούτε και μαξιλάρι θηλασμού. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται γιατί δεν ρώτησα.

Σερβιέτες λοχείας είχα πάρει της ΤΕΝΑ τις SUPER. Ένα πακετό θα χρειαστείς σίγουρα γιατί τις φοράς δυο μαζί.

Μπάνιο έκανα αφού έβγαλα τα ράματα. Δύο μέρες μετά το εξιτηρίο μου. Δεν πρέπει να βρέξεις την τομή. Σε περίπτωση φυσιολογικού τοκετού νομίζω κάνεις αν όχι την ίδια μέρα την επόμενη.

Το μωράκι σου από την ώρα που θα σε πάνε στο δωμάτιο και θα σε τακτοποιήσουν οι μαίες μπορείς να το πάρεις άμεσα. Δεν σου το φέρνουν. Ο συνοδός σου θα το ζητήσει με την δική του ταυτότητα και με τη δική σου. Χωρίς τις ταυτότητες σας μωρό δεν παίρνεις. Εγώ δεν την είχα μαζί μου και είχα θέμα. Ευτυχώς είχε ο σύζυγος και με τη βοήθεια μιας καλής μαίας μας άφησαν να το πάρουμε.

Στο παιδιατρικό ουρά συνήθως δεν περιμένεις όταν το αφηνεις αλλά όταν πας να το πάρεις και αυτό όχι πάντα. Και φυσικά κι εσύ να πας να το πάρεις μόνο με την ταυτότητα σου θα σου το δώσουν.

Τέλος ρουχαλάκια μπορείς να φοράς στο μωρό σου, δεν απαγόρευεται κάτι τέτοιο. Το πρόβλημα είναι όμως οτι δεν είσαι σίγουρη αν χαθούν.

Νομίζω απάντησα σε όλες σου τις απορίες.

Για οτι άλλο να είσαι σίγουρη οτι δεν με κουράζεις. Απεναντίας με τις απαντήσεις που σου δίνω ξαναζώ εκείνες τις στιγμές. Καλό μου κάνεις δηλαδή.;)

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

οχι καλε παλι στην κλινικη θα γεννησω γιατι ο γιατρος μου δεν μπορει να παει σε αλλο νοσοκομειο!απλως σημερα το απογευμα εμαθα και κατι ηλιθιο που δεν ξερω αν ισχυει η θα ισχυει, μεχρι τον μαιο που γενναω στο αβεβαιο.μου ειπαν οτι η γεννα θα στοιχισει1500ευρω (1900 καισαρικη)και δεν δικαιουμαι και επιδομα τοκετου!:shock::shock::shock:φ.τ. και χωρις επισκλ.!:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

τι θελουν να τους μεινω στα χερια απο τον πονο?βεβαια οπως ειπα παραπανω,:wink: γιατρο εχω οποτε ξερω οτι θα κανω σιγουρα επισ.!!!

αν ειναι ετσι παω στην κλινικη με το γκουρμε φαγητο,την επισκλ. μεσα στην τιμη,ρουχα-πανες για το μωρο και μενα απο εκεινους,πετσετες και ΩΡΑΡΙΟ ΑΥΣΤΗΡΟ για ολους!εχω αδικο!?1780ευρο τελικη,πληρωσα στον γιο μου στο διαβαλκανικο το 09,με τον αντρα μου μεσα,τρικλινο,με τον ιδιο γιατρο παρακαλω που εχω τωρα, που οταν τον ειδαν,γεννησα με 5 μαιες 2 παιδιατρους και αναισθησιολογο σε ολη τη γεννα!ασχετα αν μετα η εξυπηρετηση στο θεμα του θηλασμου ηταν ανεπαρκης και εγω δεν ηξερα οτι μπορουσα να ζητησω αποκλειστικο και βοηθεια,κοινως τα δικαιωματα μου με τοσα λεφτα!και τωρα θα δικαιουμαι και 10% εκπτωση επειδη ειναι το δευτερο και δεν θα ταλαιπωρησω και την μπεμπα μου να βγει πιο νωρις παρα μονο οταν ερθει η ωρα της!οσο για την επισκλ. στο νοσοκομειο δυστυχως απαγορευεται σε φ.τ. γιατι δεν υπαρχει λογος λεει!:shock:ας τα πουν αλλου αυτα!!!καισαρικη να παρακαλας,δεν σου κανουν στο ιπποκρατειο!θεωρω ηρωες τις κοπελες που γεννανε χωρις επισ.!μπραβο και συγχαρητηρια!!!εγω δεν ειμαι σε αυτην την κατηγορια:oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops:σορυ αλλα λεω αληθεια!!!οποιος θελει μουτζωνει:lol:!!!καλε δεν λεω να το κλεισω....σορυ για την λογοδιαρροια:oops::wink::lol:!!!ποτε γεννας!?

uYdjp2.png

 

 

3xLVp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να με ευχαριστείς. Ακριβώς στην ίδια κατάσταση με σένα ήμουν πριν 2 μήνες περίπου. Να είσαι σίγουρη λοιπόν οτι καταλαβαίνω που έχεις τόσες και άλλες τόσες απορίες.

Λοιπόν στο θέμα μας τώρα.

Στα εφημερεύοντα μαιευτικά στο ισόγειο σε προετοιμάζουν(κλίσμα, ξύρισμα) μέχρι να ετοιμάσουν τα χαρτια της εισαγωγής σου.

Αφού γίνει η εισαγωγή ανεβαίνεις στον 4ο όροφο εκεί που βρίσκονται τα χειρουργεία και οι αίθουσες τοκετών. Η είσοδος απαγορεύεται σε συνοδούς. Δεν είναι όπως στην κλινική που μπορεί έστω ο σύζυγος να μπει στην αίθουσα τοκετού.

Να γνωρίζεις οτι δεν ενημερώνουν τους συνοδούς για την εξέλιξη της γέννας. Μη νομίζουν οι δικοί σου οτι όσες ώρες είσαι μέσα εσύ προσπαθείς να γεννήσεις. Έτσι είχε συμβεί σε μια φίλη. Αυτή ήταν αραχτή μέσα στην αίθουσα και περίμενε τη σειρά της στο χειρουργείο και οι δικοί της είχαν καταστεναχωρηθεί γιατί νόμιζαν οτι είχε παρουσιαστεί επιπλοκή στο χειρουργείο και γι`αυτό αργούσαν να την βγάλουν.

Σε παραλαμβάνουν οι μαίες σε βάζουν σε μια αίθουσα τοκετού και εκεί σε εξετάζουν και βάζουν το καρδιοτοκόγραφημα.

Κάθε αίθουσα τοκετού έχει δύο κρεββάτια. Δεν έχει τουαλέτα ξεχωριστά αλλά μια κοινή για όλες τις αίθουσες οπότε δεν μπορείς να κάνεις μπάνιο. Άσε που σε έχουν στον καρδιοτοκογράφο και δεν μπορείς να σηκωθείς. Νομίζω, δεν είμαι σίγουρη, όσες γέννησαν φυσιολογικά δεν της άφηναν να περπατάνε στο κεντρικό διάδρομο. Εγώ τουλάχιστον δεν είδα καμία.

Εμένα την ραχιαία μου την κάνανε μέσα στο χειρουργείο. Άσε πικραμένη ιστορία και γενικά το χειρουργείο εγκαταστάσεις, προσωπικό κτλ.Δε γνωρίζω που γίνεται η επισκληρίδιος σε περίπτωση φυσιολογικού τοκετού.Λογικά μέσα στην αίθουσα τοκετού.

Ζεστό νερό εγώ όποτε χρειάστηκα είχε.

Συνοδό μπορείς να έχεις όλη μέρα όποια ώρα κι αν είναι. Σε περίπτωση μόνο καισαρικής μπορείς να έχεις και τα δύο πρώτα βράδια μόνο γυναίκα όμως. Εγώ το πρώτο βράδυ δεν το είχα το μωράκι μου μαζί μου. Το κράτησαν προληπτικά στο παιδιατρικό για ιατρικούς λόγους. Τη δεύτερη μέρα είχα την μαμά μου. Μόνη μου ούτε να το φανταστώ. Είχα δύσκολη και επώδυνη ανάρρωση.

Αν δεν θέλεις να έρθουν στο νοσοκομείο να σε δουν πολύ απλά τους το ανακοινώνεις οτι δεν δέχεσαι επισκέψεις λόγω μωρού. Σκέψου όμως αν είσαι στα δίκλινα η διπλανή σου μπορεί να μην σκέφτεται σαν εσένα και να δεχτεί έναν ολόκληρο λαό. Στα τρίκλινα ακόμη χειρότερα. Εγώ ευτυχώς δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.

Τα δωμάτια έχουν ένα ψυγείο και τα δίκλινα έχουν επιπλέον και τηλεόραση.

Ρόμπα θα χρειαστείς σίγουρα κυρίως αν είσαι στα δίκλινα γιατί για να παίρνεις γάλα (αν χρειαστείς) και να πηγαινοφέρνεις το μωρό σου κάθε μέρα στο παιδιατρικό βγαίνεις από την κλινική, περπατάς αρκετά και πας στην άλλη κλινική όπου βρίσκεται και το παιδιατρικό. Σε αυτή τη διαδρομή έχει κρύο. Εγώ μόνο τότε την χρειαζόμουν. Μέσα στα δωμάτια έχει ζέστη.

Μαξιλάρι από το σπίτι όχι δεν έφερα, ούτε και μαξιλάρι θηλασμού. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται γιατί δεν ρώτησα.

Σερβιέτες λοχείας είχα πάρει της ΤΕΝΑ τις SUPER. Ένα πακετό θα χρειαστείς σίγουρα γιατί τις φοράς δυο μαζί.

Μπάνιο έκανα αφού έβγαλα τα ράματα. Δύο μέρες μετά το εξιτηρίο μου. Δεν πρέπει να βρέξεις την τομή. Σε περίπτωση φυσιολογικού τοκετού νομίζω κάνεις αν όχι την ίδια μέρα την επόμενη.

Το μωράκι σου από την ώρα που θα σε πάνε στο δωμάτιο και θα σε τακτοποιήσουν οι μαίες μπορείς να το πάρεις άμεσα. Δεν σου το φέρνουν. Ο συνοδός σου θα το ζητήσει με την δική του ταυτότητα και με τη δική σου. Χωρίς τις ταυτότητες σας μωρό δεν παίρνεις. Εγώ δεν την είχα μαζί μου και είχα θέμα. Ευτυχώς είχε ο σύζυγος και με τη βοήθεια μιας καλής μαίας μας άφησαν να το πάρουμε.

Στο παιδιατρικό ουρά συνήθως δεν περιμένεις όταν το αφηνεις αλλά όταν πας να το πάρεις και αυτό όχι πάντα. Και φυσικά κι εσύ να πας να το πάρεις μόνο με την ταυτότητα σου θα σου το δώσουν.

Τέλος ρουχαλάκια μπορείς να φοράς στο μωρό σου, δεν απαγόρευεται κάτι τέτοιο. Το πρόβλημα είναι όμως οτι δεν είσαι σίγουρη αν χαθούν.

Νομίζω απάντησα σε όλες σου τις απορίες.

Για οτι άλλο να είσαι σίγουρη οτι δεν με κουράζεις. Απεναντίας με τις απαντήσεις που σου δίνω ξαναζώ εκείνες τις στιγμές. Καλό μου κάνεις δηλαδή.;)

αχ τελεια!δυο μηνων μωρακι εχεις δλδ!!:o:o:o:o:o:oτι ωραια!!!!να σου ζησει με ολη μου την ψυχη!και γω το ιδιο εκανα,ολο τα ιδια ελεγα σε ολους και το απολαμβανα γιατι το ξαναζουσα με ολες τις λεπτομερειες!τι χαζομαμαδες ε!? τι πληρωσες τελικα?διαβασε λιγο την απαντηση μου στην αντζι απο κατω και πες μου την γνωμη σου!ενταξει να πληρωσω εξτρα το δικλινο αλλα οχι και ετσι!!!:shock:

uYdjp2.png

 

 

3xLVp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...