Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σε απόγνωση με τη ζωή μου


Marizaki K

Recommended Posts

Γεια σας! Είμαι καινούρια στο φόρουμ, και αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα, δεν είμαι μητέρα, είμαι αρκετά μικρή(19 σε δυο μήνες), αλλά θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τις σκέψεις μου…τον τελευταίο 1,5 μηνά είμαι σε απόγνωση όσο αναφορά τη ζωή μου…γενικώς στη ζωή μου έχω περάσει πολλές δυσκολίες που με έχουν κάνει να λυγίσω, αλλά πάντα τα κατάφερνα με τη δική μου δύναμη , μέχρι τα 8 μου ζούσα με την μητέρα μου που ήταν ιερόδουλη, όταν την έχασα στα 8 μου, υιοθετήθηκα από τους θείους μου. Τα τρία χρόνια του λυκείου είχα νευρική ανορεξία (1,73cm και 39kg) και ακόμα, όταν τελειώσαμε το σχολειό τον Ιούνιο του 2013 που είχα πια αναρρώσει πλήρως και είχαμε μόλις μάθει ότι περάσαμε στη σχολή που θέλαμε, έχασα την κολυτούλα μου σε τροχαίο μαζί με το αγόρι της…δεν είναι και λίγα όλα αυτά, αλλά, τον περασμένο Αύγουστο ήρθε για εμένα το τελειωτικό χτύπημα που με έκανε να φτάσω σε αυτό το σημείο, της απόγνωσης, (εμένα που με αποκαλούν-αποκαλούσαν μάλλον- προσωποποίηση της αισιοδοξίας). Μέχρι τον Ιούνιο του 2014, παρότι ήμουν 18,5 ετών, όλες μου οι σχέσεις ήταν 2μηνες και ανολοκλήρωτες , με όχι και τα καλύτερα παιδιά, και δεν υπήρχε συναίσθημα ούτε από την πλευρά μου ούτε από τη δική τους(αυτός ήταν ο λόγος που δεν ήθελα να ολοκληρώσω, γιατί αν δεν νιώθεις πράγματα και δεν εισπράττεις κιόλας δεν γίνεται). Έτσι πάντα πάνω στο 2μηνο με χώριζαν γιατί δεν ήθελα να προχωρήσουμε, στενοχωριόμουν 2 εβδομάδες (όχι γιατί έχασα το εκάστοτε αγόρι, αλλά γιατί τελείωσε μια περίοδος που πέρναγα ωραία) και βρισκόταν ο επόμενος. Τον Ιούνιο του 2014 τα έφτιαξα με ένα παιδί, σχεδόν τέσσερα χρόνια μεγαλύτερος μου, που ήταν σαν να τον είχα κατά παραγγελία! Από την πρώτη στιγμή όταν βγήκαμε οι 2 μας ένοιωσα ασφαλια, οικειότητα, κάτι τέλειο που δεν μπορώ να περιγράψω, ήταν τόσο διαφορετικός, λάτρευα να τον κοιτάζω, ένοιωθα πολύ πρωτόγνωρα…όλοι οι φίλοι μου\του μου έλεγαν πόσο καλό παιδί είναι, και πόσο σταθερός και ξεκάθαρος είναι στις σχέσεις του, και ότι έχει κάνει ήδη μια σχέση 2,5 χρονών άρα είναι σταθερός, και ότι για να έκανε σχέση μαζί μου με βλέπει σοβαρά και ότι και με εμάς έτσι θα πάει κτλ κτλ. Εγώ να έχω καταχαρεί, κάθε μέρα να τον ερωτεύομαι όλο και περισσότερο, να μη μπορώ να πιστέψω πόσο ευτυχισμένη ένοιωθα. Αυτός ωστόσο μου είχε πει ότι είναι νωρίς για να ερωτευτεί, και ότι την πρώην του που τα είχαν 2,5 χρόνια έκανε ένα χρόνο να την ερωτευτεί(!!!) όμως μου έλεγε, και έτσι φαινόταν, πως ένοιωθε πράγματα για εμένα…στον ένα μηνά σχέσης ένοιωθα για αυτόν ένα πρωτόγνωρο συναίσθημα που δεν το έχω ξανανιώσει για κανέναν άνθρωπο, έμαθα πως είναι να είσαι ερωτευμένος , έτσι ολοκληρώσαμε με δική μου πρωτοβουλία χωρίς να μου έχει αναφέρει τίποτα αυτός . Περάσαμε δυο τόσο όμορφους μήνες, λάτρεψα τα πάντα πάνω του, ότι έλεγε, ότι έκανε, ότι πίστευε, κάθε έκφραση του, κάθε βλέμμα του, τη φωνή του, τον είχα(έχω) θεοποιήσει… Πάνω στο δίμηνο που ήμασταν μαζί, ενώ τα πηγαίναμε τέλεια, είχαμε κάνει μια βλακια και εγώ είχα και συμπτώματα εγκυμοσύνης (μη με κατακρίνετε αλλά όλες οι επαφές ήταν πάντα χωρίς προφυλάξεις,με τη συγκατάθεση μου μάλιστα,τώρα το έχω μετανιώσει) μου αγόρασε τεστ, βγαίνει αρνητικό, καταχαρήκαμε, και εμένα με έπιασαν τα συναισθηματικά μου (έχω το κακό ελάττωμα να λέω ακριβώς αυτό που σκέπτομαι πάντα, και να εκφράζω πάντα τα συναισθήματα μου, είμαι αθεράπευτα ειλικρινής και δεν κρατώ τίποτα για τον εαυτό μου…μεγάλο ελάττωμα) και του λέω μέσα από τη καρδιά μου, ότι είναι ο πιο σημαντικός άνθρωπος που είχα ποτέ, ότι τον ευχαριστώ που είναι στη ζωή μου, ότι δεν έχω ξανανιώσει για κανέναν έτσι και αλλά τέτοια που τα εννοούσα 100%...αυτός μου είπε ότι πρέπει να κάνουμε μια κουβέντα για αυτά…μου είπε πως η σχέση μας είναι μονόπλευρη, ότι αυτός δεν έχει πολλά συναισθήματα, και επηδει ξέρει τον εαυτό του δεν θα ένοιωθε ούτε στη πορια, ότι είμαι παρά πολύ όμορφη, πολύ ιδιαίτερο άτομο, τον ικανοποιώ πολύ σεξουαλικά αλλά αυτά δεν φτάνουν για να ερωτευτεί, ότι έχω περάσει πολλά στη ζωή μου, έχω τα θέματα μου, είμαι υπερευαίσθητη και θα μου κάνει μεγαλύτερο κακό να συνεχίσουμε γιατί δε σώζεται θα δεθώ χειρότερα και μετά θα είναι ακόμα πιο δύσκολο για εμένα…εγώ να έχω πέσει από τα σύννεφα γιατί πριν μια ώρα ήμασταν μια χαρά, να κλαίω, να προσπαθώ να το σώσω…σαν κακό όνειρο ήταν. Μου λυπεί τόσο πολύ ακόμα, μετά από 1,5 μηνά…μαζί του πέρασα τους δυο ομορφότερους μήνες της ζωής μου, είχα σκεφτεί μια μέρα πριν χωρίσουμε ότι θα προτιμούσα να χάσω την υγεία μου παρά αυτόν. Καπνίζω, κλαίω, και ακούω τραγούδια που πονάνε όλη μέρα και τον σκέπτομαι μόνιμα , και όταν βγαίνω προσποιούμαι ''φορώντας'' το χαμόγελο μου. Κάθε βραδύ βλέπω στον ύπνο μου ότι είμαστε ακόμα μαζί και φτιάχνω την ιστορία όπως θα ήθελα. Ζω με αναμνήσεις γιατί μισώ την πραγματικότητα . Και το χειρότερο ξέρετε ποιο είναι? Ήμουν όντως έγκυος και απέβαλα αμέσως, κάπως το είπε ο γυναικολόγος δεν θυμάμαι πως. Αυτός δεν το έμαθε ποτέ, από την πλευρά του μονό 3 καλοί φίλοι του το ξέρουν που πλέων εγώ κάνω περισσότερη παρέα με αυτούς παρά αυτός, γιατί μου στάθηκαν απίστευτα και προσπάθησαν πολύ να τον μεταπεισουν, ότι κάνει μεγάλη βλακια που αφήνει τέτοια κοπέλα κτλ…δεν αντέχω μακριά του, δεν αντέχω τη μοναξιά, δεν αντέχω στην ιδέα ότι κανης ποτέ δεν με έχει ερωτευτεί εμένα, νιώθω τόσο μονή, πιστεύω ότι θα είμαι για πάντα έτσι. ''μιλώ'' με τη κολλητή μου μα δεν γίνεται να πάρω απάντηση, θέλω μια αγκαλιά από τον σύντροφο μου να πάρω δύναμη, δυο γλυκά λόγια από την καρδιά του άλλου να με κάνουν να χαμογελάσω, αυτά που για τις περισσότερες κοπέλες της ηλικίας μου είναι καθημερινότητα για εμένα είναι κάτι που δεν έχω ζήσει…δε ξέρω τι με πονά περισσότερο, η μοναξιά μου και ότι δεν έχω πάρει ποτέ αγάπη η ότι με απέρριψε ο έρωτας μου που δεν ένοιωσε τίποτα για εμένα ?? Νιώθω πως δεν θα τον ξεπεράσω ποτέ, πάντα αυτόν θα έχω στην κάρδια μου, κάθε βραδύ προσεύχομαι να είναι καλά και ευτυχισμένος, τον αγαπώ…κάθε ευκαιρία που μου παρουσιάζεται την απορρίπτω γιατί κανης δεν συγκρίνεται μαζί του, ζηλεύω την πρώην του γιατί την αγαπά, αν και δεν είναι ερωτευμένος μαζί της πια, εμένα δεν με έχει αγαπήσει κανης, ρωτάω φίλες και φίλους μου πως είναι η αίσθηση να ξέρεις ότι κάποιος σε έχει ερωτευτεί. Κουράστηκα με όλα όσα μου έχουν συμβεί, κουράστηκα να μην έχω ένα στήριγμα κάποιον να με νοιάζεται και να τον νοιάζομαι , γιατί η ζωή είναι τόσο άδικη μαζί μου? Νιώθω σαν να μην έχει τίποτα πια νόημα, έχασα και τον ερωτά μου,με αφορμή αυτό σκέφτομαι όλα όσα μου έχουν συμβεί, και είμαι σε απόγνωση…χίλια συγγνώμη για το μεγαλύτερο ποστ που γράφτηκε ποτέ στο φόρουμ αλλά με συνεπήραν οι σκέψεις μου και ειδή έχω αφαιρέσει άπειρα πράγματα, σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μαριζακι γλυκο,

αν θελεις να το πιστεψεις, αυτος δεν σου αξιζει. ειναι λιγος για σενα.

μην σκεφτεις ποτε ξανα οτι δεν σε αγαπησε κανεις. θα ερθει η ωρα να το καταλαβεις και να το ζησεις.

ειναι δυσκολο, αλλα θα προσπαθησεις να τον ξεχασεις. και μην τον δεχτεις ποτε πισω (αν το ζητησει). προφανως ειναι ψευτης, και το χειροτερο, ηξερε ποσο ευαλωτη εισαι (απ'τα λεγομενα του) και σου φερθηκε μ'αυτον τον τροπο. και θα το ξανακανει, αν τον αφησεις.

φαινεσαι τοσο ειλικρινης και ευαισθητη, και δυστυχως, παιδια σαν και εσενα υποφερουν περισσοτερο σ'αυτη τη ζωη. θα χρειαστεις πολυ δυναμη ψυχης να το ξεπερασεις.

το μονο θετικο που θα μπορουσε να βγει απο αυτη την ιστορια, ειναι να μαθεις να ξεχωριζεις τους ψευτες, οσο ωραια και να μιλανε. σου το λεω με ολη την αγαπη, θα μπορουσες να εισαι και παιδι μου. δεν θα ηθελα ποτε το παιδι μου να υποφερει. ουτε κανενα αλλο παιδι.

σου ευχομαι να τον ξεχασεις, αυτον τον ηλιθιο που πραγματικα δεν ηξερε τι χανει. θα σου πω κατι να ξερεις για τους ανθρωπους γενικα - οταν δειχνεις στον αλλον αδυναμια, αυτος αδιαφορει. οσο αδιαφοροι ειμαστε εμεις, τοσο περισσοτερο μας θελει ο αλλος. βεβαια, αυτο δεν γινεται παντα, αλλα συμβαινει αρκετα συχνα. και γενικα οταν τα αγορια σε βλεπουν "ανετη", τους αρεσεις περισσοτερο.

θα'θελα σε λιγο καιρο να μας γραψεις ποσο ευτυχισμενη εισαι με καποιον αλλον, καποιον που θα το αξιζει και θα σε αγαπαει πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου έχεις όντως περάσει πολλά. Όμως αυτό που περιγράφεις είναι απλά η πρώτη σου ερωτική απογοήτευση, όλοι την περάσαμε (εκτός από λίγους τυχερούς) και νιώσαμε έτσι ακριβώς, ολομόναχοι και δυστυχισμένοι. Τώρα νιώθεις ότι δεν θα το ξεπεράσεις με τίποτα, άσε όμως τον καιρό να περάσει, κάνε πράγματα που σε ευχαριστούν, πέρνα καιρό με φιλούς, μην κάθεσαι και μιζεριάζεις με μαύρες σκέψεις, η ζώη είναι μπροστά σου! Φυσικά και θα σε ερωτευτούν και θα ερωτευτείς ξανά, μην ακούω βλακείες!!! Και μάλιστα κάποιον που θα αξίζει πολλά περισσότερα από τον τωρινό σου έρωτα. Η συμβουλή της turbulence είναι πολύτιμη, εγώ πιστεύω ότι ισχύει πάντα και την έχω χρησιμοποιήσει κατά κόρον (είμαι και καρκίνος και δεν γίνεται κι αλλιώς :)). Μην πέφτεις με τα μούτρα , κράτα και μια πισινή μέχρι να σιγουρευτείς για τον άλλον.

 

θα σου πω κατι να ξερεις για τους ανθρωπους γενικα - οταν δειχνεις στον αλλον αδυναμια, αυτος αδιαφορει. οσο αδιαφοροι ειμαστε εμεις, τοσο περισσοτερο μας θελει ο αλλος.
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mαριζάκι μου εισαι τόσο γλυκια αλλα τόσο ανασφαλής...! εχεις περάσει παρα πολλα και κάπου κουράστηκες και είπες να αναπαυτείς πανω σ εναν ανθρωπο που σε καταλαβαίνει. Βιαστηκες μικρή μου ομως να τον κάνεις ανθρωπό σου, τον ''επνιξες΄΄ με την αγάπη σου και αυτός το εβαλε στα πόδια. Το μονο καλο που του αναγνωρίζω ειναι ότι ήταν απόλυτα ειλικρινής απεναντί σου... ίσως ομως αυτη την κουβέντα να την ειχατε κάνει λιγο νωρίτερα... έπρεπε εσύ ή εκείνος να εξωτερικεύατε τα συναισθηματα σας πιο ανοιχτά.. ετσι θα εισουν και εσυ προετοιμασμενη. Σκουπισε τα μάτια σου τώρα και ξαναφόρεσε το χαμογελό σου , κάποιος ειναι εκεί εξω στην ζωή και σε περιμένει γιατί ειναι πολύτιμη, μην αργήσεις γιατι τα καλύτερα έρχοντε τα πονεμένα τα αφήνουμε πίσω μας για αναμνήσεις και για συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας! turbulence είναι πολύ σωστά τα λογία σου, το γνωρίζω μα μου είναι τόσο δύσκολο να το εφαρμόσω, αφού δεν μπορώ να μην εξωτερικεύω τα συναισθήματα και τις σκέψεις μου, γιατί αν τα κρατώ μέσα μου καταπιέζομαι και νιώθω ψεύτικη...οπότε το αποτέλεσμα ήταν να πέσω με τα μούτρα και να φανεί η αδυναμία μου σε αυτόν εξ αρχής... BabyCute μακάρι να ήταν τόσο άπλα τα πράγματα και όταν δεν μας ήθελε κάποιος και εισπράτταμε λιγότερα από αυτόν , αυτόματα να μην τον θέλαμε και εμείς. Αλλά δύστυχος όσα σκληρά λογία και αν μου είπε όταν χωρίσαμε(πχ ότι σκεφτόταν την πρώην του στις προσωπικές μας στιγμές) για ''να με ξενερώσει'' όπως έμαθα ότι είπε χαρακτηριστηκα σε φίλους και ''έτσι να μου είναι ευκολότερο να τον ξεχάσω'' εγώ δεν μπορώ να νιώσω τίποτα αρνητικό για αυτόν, και ας με πλήγωσε με τα λογία του... vivien9 αυτό ακριβώς είναι, η πρώτη μου σοβαρή ερωτική απογοήτευση. καμιά κοπέλα δε θέλει να εξελιχθεί έτσι η πρώτη της ολοκληρωμένη σχέση. Μακάρι να βρεθώ σύντομα σε κάποια σχέση που θα είμαστε ερωτευμένοι ο ένας με τον άλλον, και να ξεχάσω ότι περνάω τώρα, άλλα δύστυχος με κυριεύουν αρνητικές σκέψεις... ΣΩΤΗΡΙΑ έχεις απόλυτο δίκιο, είμαι πολύ ανασφαλής αν και κανης δεν το αντιλαμβανεται, τα μονά άτομα με τα οποία έχω νιώσει ασφαλια είναι με την κολλητή μου και με αυτόν...τον ''έπνιξα'' με τα λογία, τις πράξεις, και την δωτηκοτητα μου(μου το είπε κιόλας), άλλα δεν μπορώ να με αλλάξω, έτσι είμαι σαν άνθρωπος. Αυτός είναι το αντίθετο, κλειστός χαρακτήρας δεν τον καταλαβαινεις εύκολα ούτε λέει ποτέ τι νιώθει... δεν τα πάει καλά με τους συναισθηματησμους... Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας και τα αισιόδοξα λογία σας :-)

Link to comment
Share on other sites

Φρόντισε να αγαπήσεις πρώτα από όλα τον εαυτό σου.

Ναι είσαι ανασφαλής, προφανώς αυτό το περνάς στους άλλους και θα βρεθούν άνθρωποι να το εκμεταλλευτούν. Δεν αξίζει να στενοχωριέσαι για αυτούς. Δες το θέμα λίγο εγωιστικά. Δεν έχεις ανάγκη να είσαι με κάποιον για να περνάς ωραία. Μείνε λίγο καιρό μόνη σου. Γίνε λίγο πιο επιλεκτική και πιο επιφυλακτική με τους άλλους ανθρώπους. Και μην μπερδεύεις τον έρωτα ή την αγάπη με τον ενθουσιασμό.

Τον συγκεκριμένο προσπέρνα τον σαν μια λάθος επιλογή ή σαν μια εμπειρία. Μην κατηγορείς τον εαυτό σου που εξέφρασες τα συναισθήματά σου. Απλώς να μην αφήνεις τον εαυτό σου να έχει τέτοια συναισθήματα τόσο νωρίς. Δεν είναι δυνατόν πάνω στο δίμηνο να λες ότι βρήκες τον πιο σημαντικό άνθρωπο στη ζωή σου... Πάνω στο δίμηνο υποτίθεται ακόμα γνωρίζεις τον άλλον.

Και μην ακούς τι λένε οι φίλοι σου. Το αν είναι ή δεν είναι καλό παιδί, αν είναι ή δεν είναι σταθερός, αν σε βλέπει σοβαρά ή όχι, θα το κρίνεις εσύ και όχι οι τρίτοι...

Link to comment
Share on other sites

Eχεις περασει οντως παρα πολλα.Αλλα ομως αν δεν αγαπησεις πρωτη εσυ τον εαυτο σου μην περιμενεις να το κανει καποιος αλλος. Ακομη και αν το κανει παντα θα υπαρχει προβλημα στο τελος ζητα βοηθεια απο καποιον ειδικο αν θες

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας! turbulence είναι πολύ σωστά τα λογία σου, το γνωρίζω μα μου είναι τόσο δύσκολο να το εφαρμόσω, αφού δεν μπορώ να μην εξωτερικεύω τα συναισθήματα και τις σκέψεις μου, γιατί αν τα κρατώ μέσα μου καταπιέζομαι και νιώθω ψεύτικη...οπότε το αποτέλεσμα ήταν να πέσω με τα μούτρα και να φανεί η αδυναμία μου σε αυτόν εξ αρχής...

 

 

μαριζακι, γεια σου και παλι.

το να προσποιεισαι ειναι οτι χειροτερο, και πραγματικα δεν το ενοουσα ετσι. ελεγα απλα να μην "πεφτεις με τα μουτρα", οπως ειπες. καποιοι ανθρωποι αισθανονται και εκμεταλλευονται τις αδυναμιες μας, δυστυχως.

θα σου ελεγα να εισαι πιο προσεκτικη, να μπορεις να "ζυγισεις" τον αλλον. και αφησε τον να κανει το πρωτο βημα, μην βιαζεσαι.

 

αυτο που ηθελα να σου πω, ξαναδιαβαζοντας το μηνυμα σου, ειναι να προσεχεις πολυ αυτους που "το παιζουν" σοβαροι και ψυχολογοι της σχεσης σας (εισαι πολυ καλη, αλλα θα σου κανει κακο να εισαι μαζι μου), γιατι δικαιολογουν με τον χειροτερο τροπο τα ψεμματα και τη δειλια τους.

φυσικα και τα αγορια της ηλικιας σου δεν νομιζω να ψαχνουν για σοβαρη σχεση ακομα, και ειναι λογικο. αλλα τουλαχιστον θα ηταν πιο εντιμο να σου το δηλωσει καποιος απο την αρχη. μην μενεις με καποιον που δεν σε θελει, οσο και να σου αρεσει. και μεχρι να βρεις "τον ανθρωπο σου", μπορει να περασει καιρος. θα τον βρεις ομως.

 

παντως, οπως ειπα, θα περιμενω καποια στιγμη να γραψεις οτι εισαι καλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Συμφωνώ σε οτι σου ειπαν τα κοριτςια αλλα πανω απ΄ολα με το ΑΓΑΠΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ!!! Αν δεν αγάπησεις τον εαυτό σου δεν θα σε αγαπήσουν...Ειδικά οι άντρες που ειναι απο την ΦΥΣΗ τους "κυνηγοί" και αν δεν τους αφήσεις να κυνηγήσουν και μαλιστα σε ολη την φάση της σχέσης ακομα και μετα απο χρονια κάποια στιγμή χάνουν το ενδιαφέρων τους! Η Γιαγια μου μου ελεγε πάντα οτι σε εναν άντρα οταν θες να δώσεις κάτι πάντα να δινεις το ΜΙΣΟ για να διεκδικεί το αλλο μισό και να υπαρχει φλόγα σε μια σχέση! Σιγουρα αυτο που επαθες ειναι πολυ άσχημο αλλα απο την άλλη θα σου κανει και καλο γιατι ξέρεις τα λάθη σου και την επόμενη φορα θα προσεχείς περισσοτερο εξάλλου ολοι απο τα λάθη μας μαθαίνουμε!! Ειμαι σίγουρη οτι θα συναντήσεις κάποιον άλλον να σε ενθουσιάσει τοσο πολυ σύντομα.μην απογοητευεσαι γιατι ο χρόνος τα γιατρεύει ολα!! Κεφαλι ψιλά!!!

Link to comment
Share on other sites

μαριζακι, περασε καιρος, και δεν το εχεις ξεπερασει ακομα.

αν σε βοηθαει να γραφεις εδω και να επικοινωνεις μαζι μας, να το κανεις.

πρεπει να καταλαβεις, οτι το πιο πολυτιμο στη ζωη σου εισαι -εσυ, και να καταλαβεις την αξια σου. ειναι δυνατον να στεναχωριεσαι ετσι για καποιον που δεν αξιζει? ψαξε μεσα σου και βρες δυναμη να προχωρησεις, να σε πιασει το πεισμα και εγωισμος - ποιος ειναι αυτος που θα κανει τη ζωη σου ανω κατω, να σου φερθει ασχημα και αντι να τσαντιστεις μαζι του, καθεσαι και στεναχωριεσαι? μην αφηνεις κανεναν να σου φερεται ανεντιμα. αξιζεις κατι καλυτερο, το πιστευω ακραδαντα. πρεπει να το πιστεψεις και εσυ η ιδια ομως.

βγαινεις εξω με φιλους, με παρεες (οχι δικες του), διασκεδαζεις, ασχολεισαι με κατι που σ'αρεσει? κοψε κοινους γνωστους και οτιδηποτε σου θυμιζει το παρελθον, γνωρισε καινουριους ανθρωπους. υπαρχουν τοσα πραγματα να κανεις, ακομα και αν δεν εχεις χρηματα, υπαρχουν προγραμματα του δημου δωρεαν η με μικρη συμμετοχη.

προσπαθησε να ξεφυγεις οπως μπορεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου κάνε υπομονή και θα βρεθεί ο άνθρωπος που θα τον ερωτευτείς και θα το αξίζει. Αυτος μάλλον φοβήθηκε απτα συναισθήματά σου. Δεν πειράζει, δηλαδή τώρα σε πειράζει αργότετα θα τον ξεπεράσεις. Σε μερικούς ανθρώπους η ζωή τα φέρνει πιο εύκολα και άλλοι παιδεύονται για λίγη ευτυχία. Τι να κάνεις; Πάλεψε με τις δυσκολίες μην το βάζεις κάτω, υπάρχουν άνθρωποι που σ'αγαπούν και θα βρείς κάποιους που θα σε ερωτευτούν. Στον έρωτα όλοι πληγώνονται, τόσα καψουροτράγουδα γιατί γράφονται.; ;) Αγάπα εσένα, να προστατεύεις τον εαυτό σου και να παίρνεις προφυλάξεις. Προσπάθησε να ζυγίζεις όπως σου είπαν τους ανθρώπους, επειδή κάποιος είναι καλός σαν φίλος δεν σημαίνει ότι είναι καλός στις σχέσεις του. Καλά κάνεις και είσαι ειλικρινής αλλα μην περιμένεις ότι ειναι και οι άλλοι απέναντί σου. Θα τον ξεπεράσεις να είσαι σίγουρη!!! Είσαι νέα ακόμα έχεις να ζήσεις πολλά. Η ζωή δεν τελειώνει με έναν έρωτα. Τόσα πέρασες αυτος θα σε ρίξει κάτω;

VH6Dp2.png

ivf7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...