Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΛΕΝΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ!!!!


rad_mid

Recommended Posts

Καλησπέρα. Έμαθα πρόσφατα ότι είμαι περίπου 5 εβδομάδων έγκυος. Επειδή λοιπόν τα οικονομικά δεν πάνε και πολύ καλά αποφάσισα να γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο, που θα εφημερεύει, όταν έρθει η ώρα. Άρα μιλάμε ή για το Έλενα ή για το Αλεξάνδρα. Το ερώτημα τώρα είναι, αφού δεν θα έχω συγκεκριμένο γιατρό, να με ξεγεννήσει, κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης μπορώ να πηγαίνω στα πρωινά ιατρεία του Έλενα και να μου κάνουν εξετάσεις και υπερήχους όποιοι γιατροί ειναι εκέι ή πρέπει να κλείνω ραντεβού με κάποιον συγκεκρμένο? Αν ναι τι θα του πω?Είσαι καλός-χρυσός αλλά εγώ θα γεννήσω σε όποιο εφημερεύει?

Από την άλλη αν πάω σε ιδιώτη που σενεργάζεται με τον ΕΟΠΥΥ, θα πληρώνεται στην επίσκεψη? Α! ξέχασα να αναφέρω έχω ασφάλεια του δημοσίου(πρίν γίνουν όλα ΕΟΠΥΥ)

Please helppppp :confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 390
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Doraki ναι όπως τα λες είναι

Πας στο Έλενα το πρωί κόβεις παράβολο των 5 ευρώ και σε βλέπει κάποιος απο τους γιατρούς που εξετάζουν εκείνη τη μέρα...μπορείς να βρεις κάποιον και να τον βλέπεις στα πρωινά και να του εξηγήσεις τι θα γίνει στο τέλος

 

Οι περισσότεροι γιατροί που είναι στον εοππυ συνήθως κάτι παίρνουν για την επίσκεψη...

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την τόσο γρήγορη απάντηση.Είχα ακούσει διάφορα και είχα μπερδευτεί.Πάλι καλά που είστε και εσείς εδώ και έτσι βοηθάει η μία την άλλη με τις προσωπικές της εμπειρίες! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Καλησπέρα. Έμαθα πρόσφατα ότι είμαι περίπου 5 εβδομάδων έγκυος. Επειδή λοιπόν τα οικονομικά δεν πάνε και πολύ καλά αποφάσισα να γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο, που θα εφημερεύει, όταν έρθει η ώρα. Άρα μιλάμε ή για το Έλενα ή για το Αλεξάνδρα. Το ερώτημα τώρα είναι, αφού δεν θα έχω συγκεκριμένο γιατρό, να με ξεγεννήσει, κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης μπορώ να πηγαίνω στα πρωινά ιατρεία του Έλενα και να μου κάνουν εξετάσεις και υπερήχους όποιοι γιατροί ειναι εκέι ή πρέπει να κλείνω ραντεβού με κάποιον συγκεκρμένο? Αν ναι τι θα του πω?Είσαι καλός-χρυσός αλλά εγώ θα γεννήσω σε όποιο εφημερεύει?

Από την άλλη αν πάω σε ιδιώτη που σενεργάζεται με τον ΕΟΠΥΥ, θα πληρώνεται στην επίσκεψη? Α! ξέχασα να αναφέρω έχω ασφάλεια του δημοσίου(πρίν γίνουν όλα ΕΟΠΥΥ)

Please helppppp :confused:[/QUOT

:o

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την τόσο γρήγορη απάντηση.Είχα ακούσει διάφορα και είχα μπερδευτεί.Πάλι καλά που είστε και εσείς εδώ και έτσι βοηθάει η μία την άλλη με τις προσωπικές της εμπειρίες! :D

:-D:!:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

252525 Οπως διάβασες και πιο πάνω που λένε τα κορίτσια, η διαδικασία στο Ελενα είναι αυτή με τα παράβολα.

Η γνώμη μου επειδή γέννησα πρόσφατα εκεί αλλά με γιατρό δικό μου που όμως δεν ζήτησε χρήματα και με παρακολουθούσε (άλλο τι έκανα εγώ), είναι να πας το πρωί στις 8 και να κόψεις ένα παράβολο για εξέταση γιατρού (5?) και να πας στα ιατρεία (πίσω από τα ταμεια) στις μαίες (θα σε βοηθήσουν πολύ) να εξηγήσεις την κατάσταση απλά και καθαρά και θα σε κατευθύνουν προς έναν γιατρό αλλά και θα σε ενημερώσουν πως θα κινηθείς στο Ελενα γενικότερα για τον προγεννητικό έλεγχο και οτιδήποτε άλλο χρειαστείς στην εγκυμοσύνη σου. Ετσι θα γίνει η αρχή και εύχομαι όλα να πάνε πολύ καλά!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα!!!Ξερει καποια κοπελα να με ενημερωσει ποσο κοστιζει στο Ελενα η γεννα αν εισαι ανασφαλιστη;Δεν ξερω αν θα μπορεσω να φτιαξω το βιβλιαριο μου με ολα αυτα που γινονται με τον εοπυυ ή αν θα μπορεσω να βγαλω βιβλιαριο αποριας.

Και κατι αλλο επειδη δεν εχω ξαναπαει.Τα πρωινα ραντεβου μπορει να με διαφωτισει καποια κοπελα που βρισκονται στο Ελενα;Εχω παει μονο μια φορα κι αυτο για υπερηχο(αυτο το εμαθα που ειναι χαχαχα).Νιωθω πολυ ηλιθια που ρωταω και ψαχνομαι οπως πχ που ειναι το κιτρινο σπιτακι και τετοια περιεργα...

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Και κατι αλλο ειδα λετε για τα πρωινα να παμε καπου στις 8.Εμενα μου εδωσαν χαρτι για το ραντεβου και γραφει πανω 12 με 12μιση αν θυμαμαι καλα.Πρεπει να παω απο τοσο νωριτερα;

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!!Ξερει καποια κοπελα να με ενημερωσει ποσο κοστιζει στο Ελενα η γεννα αν εισαι ανασφαλιστη;Δεν ξερω αν θα μπορεσω να φτιαξω το βιβλιαριο μου με ολα αυτα που γινονται με τον εοπυυ ή αν θα μπορεσω να βγαλω βιβλιαριο αποριας.

Και κατι αλλο επειδη δεν εχω ξαναπαει.Τα πρωινα ραντεβου μπορει να με διαφωτισει καποια κοπελα που βρισκονται στο Ελενα;Εχω παει μονο μια φορα κι αυτο για υπερηχο(αυτο το εμαθα που ειναι χαχαχα).Νιωθω πολυ ηλιθια που ρωταω και ψαχνομαι οπως πχ που ειναι το κιτρινο σπιτακι και τετοια περιεργα...

 

 

Περιπου 870 ευρω ο φυσιολογικος και 1200 η καισαρικη.

 

Τα πρωινα ραντεβου νομιζω ειναι πισω απο τα ταμεια που πληρωνεις.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Περιπου 870 ευρω ο φυσιολογικος και 1200 η καισαρικη.

 

Τα πρωινα ραντεβου νομιζω ειναι πισω απο τα ταμεια που πληρωνεις.

 

Σ ευχαριστω!Πολλα μου ακουγονται παντως...

Εχεις γεννησει χωρις ασφαλιση κι εσυ;

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα. Έμαθα πρόσφατα ότι είμαι περίπου 5 εβδομάδων έγκυος. Επειδή λοιπόν τα οικονομικά δεν πάνε και πολύ καλά αποφάσισα να γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο, που θα εφημερεύει, όταν έρθει η ώρα. Άρα μιλάμε ή για το Έλενα ή για το Αλεξάνδρα. Το ερώτημα τώρα είναι, αφού δεν θα έχω συγκεκριμένο γιατρό, να με ξεγεννήσει, κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης μπορώ να πηγαίνω στα πρωινά ιατρεία του Έλενα και να μου κάνουν εξετάσεις και υπερήχους όποιοι γιατροί ειναι εκέι ή πρέπει να κλείνω ραντεβού με κάποιον συγκεκρμένο? Αν ναι τι θα του πω?Είσαι καλός-χρυσός αλλά εγώ θα γεννήσω σε όποιο εφημερεύει?

Από την άλλη αν πάω σε ιδιώτη που σενεργάζεται με τον ΕΟΠΥΥ, θα πληρώνεται στην επίσκεψη? Α! ξέχασα να αναφέρω έχω ασφάλεια του δημοσίου(πρίν γίνουν όλα ΕΟΠΥΥ)

Please helppppp :confused:[/QUOT

:o

Αν θα πηγενεις σε καπιον συγκεκριμένο θα περιμένει και χρήματα σίγουρα οπότε αν σε πλησιάσει κάποιος επιτήδειος (που θα γίνει) θα του πεις πολυ ευγενικά " ευχαριστω πολυ αλλα θα ας με ξεγεννησει οποίος εφημερεύει εκείνη την ημερα,που να τρέχετε τωρα..."Αν πας στο πρώτο ραντεβού θα σε καθοδηγησουν με τις εξετάσεις κ.λ.π.

Εγω πήγενα σε ιδιώτη με εοπυυ και με χρέωνε κανονικότητα 30? την επίσκεψη,βέβαια ηταν μια φορά το μηνα οπότε οκ...γεννηςα στο Αττικο απο το οποίο έμεινα καταευχαριστημένη!! Ειναι υπέρμαχοι του θηλασμου και δεν δίνουν με τιποτα ξένο μονο αν υπογράψεις και αν ( χτυπά ξύλο) το μωρο χρειαστεί θερμοκοιτίδα θα στην βάλουν δίπλα σου και δεν θα πάρεις εξιτήριο μεχρι να αναρρώσει το μωρο πραγμα το οποίο στο Έλενα και Αλεξάνδρα δεν γίνετε!

Επισης αν ανοίξεις φάκελο σε καποιο απο τα μαιευτήρια που θα επιλέξεις δεν χρειάζεται να εφημερεύει απλα αν σε πιάσουν οι πόνοι πας εκει...Εγω φαντάσου ημουν η μονη που γεννούσε καθαρά Δευτέρα!!

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω!Πολλα μου ακουγονται παντως...

Εχεις γεννησει χωρις ασφαλιση κι εσυ;

 

 

Αν και ειχα διαβασει οτι ο φυσιολογικος κοστιζει 875 ευρω,ισως κατεβασαν τιμες.Ρωτα και στο λογιστηριο του Ελενα για να μην βρεθεις προ εκπληξεως

 

 

 

Η «μονή ταρίφα», των 600 και των 1.200 ευρώ για απλή γέννα και καισαρική αντίστοιχα, παραμένει επίσης δυσθεώρητη για τις ανασφάλιστες Ελληνίδες

 

 

http://www.efsyn.gr/?p=31156

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Alexia, τώρα που το λες, κι εμένα η μικρή την 3η ημέρα παρουσίασε χαμηλό ζάχαρο και συνέχιζε να χάνει βάρος, έτσι μου συνέστησε ο παιδίατρος να πιει ένα ή δύο γεύματα έτοιμα ώστε να μπορέσω να βγω. Εδωσε στο παιδί εξιτήριο την 4η ημέρα και έτσι κάναν και σε εμένα ενώ επέμενα να βγούμε απ΄την 3η με συναίνεση του γυναικολόγου.

Ωστόσο, μου έφεραν ειδικό χαρτί να υπογράψω για το ξένο γάλα που θα έδινα στο παιδί.

Στο Έλενα ήμουν εγώ.

 

Caccao, το κτίριο που θα πας είναι το Μαρίκα Ηλιάδη και θα πας αρκετά νωρίτερα γιατί στα παράβολα μπορεί να καθυστερήσεις μέχρι και 1 ώρα. Πίσω απ' τα ταμεία βρίσκονται τα γραφεία των γιατρών και έξω απ' το κτίριο όπως βγαίνεις δεξιά ο υπέρηχος αλλά και η είσοδος των επίτοκων. Πιο πέρα και προς την έξοδο είναι το κίτρινο χαμηλό κτίριο και μην ξεχνάτε να περνάτε από εκεί για να σας κλείνουν τα επόμενα ραντεβού σας ή να σφραγίζουν τις συνταγές των γιατρών σας για τα ταμεία σας.

 

Αν έχετε απορίες ζητήστε καθοδήγηση από τις μαίες!

Link to comment
Share on other sites

Alexia, τώρα που το λες, κι εμένα η μικρή την 3η ημέρα παρουσίασε χαμηλό ζάχαρο και συνέχιζε να χάνει βάρος, έτσι μου συνέστησε ο παιδίατρος να πιει ένα ή δύο γεύματα έτοιμα ώστε να μπορέσω να βγω. Εδωσε στο παιδί εξιτήριο την 4η ημέρα και έτσι κάναν και σε εμένα ενώ επέμενα να βγούμε απ΄την 3η με συναίνεση του γυναικολόγου.

Ωστόσο, μου έφεραν ειδικό χαρτί να υπογράψω για το ξένο γάλα που θα έδινα στο παιδί.

Στο Έλενα ήμουν !

Στο Έλενα γέννησε η μητέρα μου πρην απο 11 χρονια βέβαια...η μικρη παρουσίασε ικτερο και έμεινε μέσα για 7 μερες ενω η μάνα μου βγήκε μετα απο 3 και πήγενε ανα τρίωρο να την ταΐζει.Την ημερα ηταν σχεδόν συνεχεια εκει οπότε οκ αλλα το πρωι δεν την περίμεναν ποτε η μικρη ηταν πάντα ταϊσμένη και η μάνα μου με το στηθος τούμπανο υπέφερε να το αδειάζει με το θηλαστρο! Η ερώτηση μου ειναι " το κανουν ακόμα; Δίνουν στη μάνα εξιτήριο νωρίτερα απο το βρέφος αν παρουσιάσει καπιοα επιπλοκή; Γιατι στο Αττικο αυτο δεν γινόταν..

Link to comment
Share on other sites

Στο Έλενα γέννησε η μητέρα μου πρην απο 11 χρονια βέβαια...η μικρη παρουσίασε ικτερο και έμεινε μέσα για 7 μερες ενω η μάνα μου βγήκε μετα απο 3 και πήγενε ανα τρίωρο να την ταΐζει.Την ημερα ηταν σχεδόν συνεχεια εκει οπότε οκ αλλα το πρωι δεν την περίμεναν ποτε η μικρη ηταν πάντα ταϊσμένη και η μάνα μου με το στηθος τούμπανο υπέφερε να το αδειάζει με το θηλαστρο! Η ερώτηση μου ειναι " το κανουν ακόμα; Δίνουν στη μάνα εξιτήριο νωρίτερα απο το βρέφος αν παρουσιάσει καπιοα επιπλοκή; Γιατι στο Αττικο αυτο δεν γινόταν..

 

Δεν ξέρω, ας πούμε εγώ επέμενα να βγω άρων άρων γιατί είχα το άλλο μου μωρό στο σπίτι και ήθελα να πάρω ελικόπτερο να πάω να το βρω!!!! Ο γυναικολόγος με άφηνε - ο δε παιδίατρος μου έκοβε το δικό μου εξιτήριο μαζί με του παιδιού. Ουσιαστικά κατάλαβα πως πάει πακετο. Ισως να δίνουν εξιτήρια μόνον αν το παιδάκι νοσηλεύεται στην ειδική μονάδα.

Σε αυτές τις περιπτώσεις επειδή τα περάσαμε στην πρώτη μου κόρη αλλά σε ιδιωτικό, αντλεί η μαμά μέρα νύχτα και το πρωί πηγαίνει και το γάλα της νύχτας και όσο έχει μαζέψει τέλος πάντων για να ταϊζεται μόνο απ' το δικό της το μωράκι. Τρομερή ταλαιπωρία για τις λεχώνες...

Μωρέ αυτό που λες πάντως είναι το ιδανικό και για τα παιδιά αλλά και για τις μητέρες, μπράβο στο Αττικό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

geia sas koritsia!!!

ki egw opws synaivei se polles apo sas apofasizw siga siga na plefsw pros dimosio nosokomeio mias kai ta eksoda gia idiwtiko einai peripou 5.000 eurw (dwmatio kai amoivi giatrou pou paei analoga me to dwmatio, an einai dynaton!!!!!)

exw dialeksei to elena giati akousa oti exei poly wraia dwmatia ki eksypiretisi alla den exw idea gia tin diadikasia. tha prepei na vrw ena giatro na me parakolouthei (eki i sto iatreio tou???) kai sto telos tha gennisw me afton i tha prepei na paw ekei otan spasoun me to kalo ta nera mou ki opoion vrw?????ki an den efimerevei ti ginetai????

please voithiste opoia kserei kai to xei perasei ki an kserei kai kanenan kalo giatro ekei antra kata protimisi kai oxi poly megalo na mporoume na synenoithoume

times ktl kathws kai an asxoleitai kaneis me to mwraki sou i apla sto dinoun sto dwmatio kai den ksanaasxoleitai kaneis....

Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι. Κι εγώ προσανατολίζομαι προς το Έλενα για τοκετό. Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιον γιατρό εκεί, κατά προτίμηση διευθυντή, γιατί χρειάζεται να μου υπογράψει και άδεια για τη δουλειά μου. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι. Κι εγώ προσανατολίζομαι προς το Έλενα για τοκετό. Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιον γιατρό εκεί, κατά προτίμηση διευθυντή, γιατί χρειάζεται να μου υπογράψει και άδεια για τη δουλειά μου. Ευχαριστώ.

 

 

πληροφοριακά να σου πω πως και τον τελευταίο ειδικευόμενο να έχεις να σε παρακολουθεί, άδεια θα σου γράψει αν χρειάζεται και απλά θα την υπογράψει ο διευθυντής του, δεν χρειάζεται δηλ. να σε παρακολουθήσει ο ίδιος ο διευθυντής

Άρα μην ανησυχείς, βρες κάποιον εκεί που να τον εμπιστεύεσαι να σε παρακολουθεί και η άδεια θα υπογραφεί μόνο για το τυπικό από διευθυντή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεννησα στο Ελενα πριν τρεις μηνες περιπου. Με λιγα λογια: στα θετικα του ειναι τα δωματια που ειναι καθαρα καιβεβαια το οικονομικο αψου πληρωσα 55 ευρω/μερα για μονοκλινο, οτι σου φερνουν το μωρο στο δωματιο απο την πρωτη στιγμη κ οτι στο δινουν να το θηλασεις στην πρωτη ωρα μετα τον τοκετο, λογω κτ μου το φεραν στην ανανηψη, και οτι για να δωθει ξενι γαλα στο μωρο πρεπει να υπογραψεις. Στα αρνητικα του ειναι οτι δε σε βοηθανε οσο πρεπει στο θηλασμο, και γενικα δε θα ασχοληθουνε και πολυ μαζι σου, εμενα ερχοταν η μαια το εβαζε στο στηθος κ εφευγε κ μια φορα που ρωτησα αν εκεινη τη στιγμη ετρωγε το μωρο μου ειπε "ετσι φαινεται". Επισης για το θηλασμο η καθε μια λεει τη δικια της εκδοχη, πχ μια που μας εκανε το μαθημα μητρικης τεχνης μας ειπε οτι απαγορευεται το τσαι ο καφες τα θαλασσινα και τα καυτερα και οταν τη ρωτησα γιατι η θηλη μου μετα το θηλασμο ειναι πλακουτση με κοιταξε σαν να βλεπει ουφο και δε μου αοαντησε ποτε. Εν ολιγοις, προσοχη στο θεμα θηλασμος. Κατα τα αλλα ειναι ενα αξιοορεπεστατο μαιευτηριο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα μανουλες και μελλουσες μανουλες! να πω και εγω την δικια μου εμπειρια με το Ελενα. Γεννησα περσι την ανοιξη και ειμαι ασφαλισμενη στον εοππυ. Καταρχην να σας πω οτι ειμαι πολυ παραξενη σαν ατομο, θελω τα παντα στην εντελεια, να ειναι ολα καθαρα κτπ... οταν πηγα να γεννησω δηλωσα οτι θα ηθελα να εχω μονοκλινο (οχι σουιτα) και ετσι και εγινε. πηγα το πρωι στισ 6.30 κατα τις 7.30-08.00 με πηρανε μεσα να με εξετασουν ,να με γδυσουν και γενικα να ξεκινησει η διαδικασια. οταν τελειωσαμε με αυτα, τους καθετηρες κτλ, μπηκα χειρουργειο στις 10 και κατι και γεννησα με κ.τ τον γιο μου! ολα ηταν τελεια! σας ξαναλεω οτι ειμαι πολυυυ περιεργη και ημουν αρκετα αγχωμενη με ολα οπως ειναι φυσιολογικο. οι μαιες ΑΨΟΓΕΣ,η αναισθησιολογοι, η γυναικολογος μου, ολοι! πολυ ευγενικοι, μου κρατουσαν συνεχεια το χερι, μου μιλουσαν συνεχεια και μου ελεγαν ακριβως τι γινεται! να σας πω οτι ειμαι 26 χρονων, γεννησα 39 +4ημερων με κ.τ.

το δωματιο μου ηταν αψογο, πεντακαθαρο ολες τις μερες, αφου ερχοντουσαν να καθαρισουν, οι μαιες απιστευτα εξυπηρετικες και με βοηθησαν παρα πολυ με τον θηλασμο.το Ελενα δεν εχει να χασει τιποτα απο τα ιδιωτικα σας το λεω απο ψυχης.

εχω εοππυ οπως σας ειπα και πριν και στις 4 μερες πληρωσα μονο 80 ευρω!!

το μονο αρνητικο που με χαλασε αρκετα ηταν η γυναικολογος μου. ηταν αψογη σε ολα δεν λεω, πολυ επαγγελματιας, με χιουμορ, οταν την εοαιρνα τηλ ΠΑΝΤΑ απαντουσε. ΟΜΩΣ... ενω δεν ειπωθηκε τιποτα σχετικο με την αμοιβη, τιποτα-τιποτα, και δεν ρωτησαμε και εμεισ αλλωστε... οταν πηγα στον 4 μηνα μου ζητησε 50 ευρω ανα επισκεψη. χωρις αποδειξη εννοειται αφου δεν επιτρεπεται αλλωστε να κοψουν... τις εξηγησαμε οτι δεν ειμαστε σε καλη οικονομικηη κατασταση ( και ισχυει δεν ειναι φουμαρα) και οτι γιαυτο ηρθαμε στο ελενα. δεν μιλησε, στραβωσε λιγο αλλα συνεχισε να ειναι πολυ καλη απενατι μου ολο το καιρο. οταν πηγα στον 8 μηνα, σε μια επισκεψη μου ειπε στο ξεκαρφωτο, οτι η αμοιβη της ειναι 1200 ευρω (μαζι με τον αναισθησιολογο) και μου πεσαν ολα τα μαλλια της κεφαλης μου!!! της ξανα ειπαμε το προβλημα μας και της ειπαμε οτι δεν εχουμε τοσα αλλα εννοειται οτι θα δωσουμε κατι, αλπα οχι τοσα. στραβωσε ξανα και συμφωνησε.

οταν γεννησα λοιπον τον μπεμπη μου, ερχοταν καθημερινα με βοηθουσε και συνεχιζε να ειναι αψογη δεν λεω , μεχρι που ηρθε και τι μου λεει?

''μα καλα οι γονεις σας δεν μπορουν να σας δωσουν τα λεφτα που σας ζητησα? κανενας συγγενης σας, τιποτα?'' να μην σας τα πολυλογω αλλο, της δωσαμε 400 ευρω και αυτο επειδη το θελαμε πραγματικα και ακομα και τωρα δεν το εχω μετανοιωσει αλλα λυσαξε με τα λεφτα!!! ελεος πια... τινα πω ρε κοριτσια εχω αδικο? αν ηταν να δινω 50 ευρω σε καθε επισκεψη και 1200 στο τελος, καλυτερα να πηγαινα σε ιδιωτικο. αλλα δεν εχουμε... πραγματικα δεν μας περισσευουν.

τωρα ειμαι εγκυος στο δευτερο και θα ξαναπαω εννοειται στο ελενα αφου εχω τις καλυτερες εντυπωσεις. απλα βρηκα αλλον γυναικολογο ( παρα πολυ ευχαριστημενη και του ξεκαθαρησα απο την αρχη το οικονομικο και ειπε ''φυσικα και δεν θελω τιποτα να μου δωσεις,εισαι σοβαρη?'') γιατι ντρεπομαι να παω στην προηγουμενη μηπως μου πει τιποτα....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

*Thumber καταλαβες τι εννοω? αυτα πρεπει να εχουμε ματια ανοικτα να αποφευγουμε... δεν νομιζω οτι ειμαι παραλογη!

 

Με το καλο το μωρακι σου και ελπιζω να μην εχεις τα ιδια παλι....

pszKp2.png

JHmvp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Κοριτσια συγνωμη που αργησα να απαντησω, αλλα δυστηχως ειχα μια αποβολη και ειχα στεναχωρηθει πολυ και κλειστει στον εαυτο μου. Τον παπαδη ειχα, εξαιρετικος ,ευγενικος και σε νοιαζεται πραγματικα. Τωρα προσπαθουμε ξανα με τον αντρα μου και οταν με το καλο μεινω εγκυος, παλι σε αυτον θα παω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κι από μένα. Διαβάζω κι εγώ τα καλύτερα για το Μαιευτηριο Ελενα και σκεφτόμαστε πολύ σοβαρά να το επιλέξουμε κυρίως για την προσέγγιση στο θέμα θηλασμός. Ο γιατρός που με παρακολουθεί εδώ και 7 χρόνια συνεργαζεται με τα περισσότερα ιδιωτικά αλλά λόγω του οικονομικού θέματος αλλά και τη νοοτροπία των ιδιωτικών μαιευτηρίων στην αντιμετωπιςη των νέων μαμάδων και το θηλαςμο, σκεφτήκαμε την εναλλακτική του Ελενα. Ως εκ τούτου από τον τρίτο περίπου μήνα με παρακολουθεί ταυτόχρονα με τον πρώτο μου γιατρό και ο κ. Γαβαρης του Ελενα τον οποίο μας σύστησε με τα καλύτερα λόγια φιλικό ζευγάρι. Μέχρι στιγμής (βρίσκομαι πια στην 21 εβδομάδα) έχω αποκομίσει καλή εικόνα για το συγκεκριμένο γιατρό. Είναι σοβαρός, αναλυτικός, κατατοπιστικός. Βέβαια δεν κανείς μαζί του και καλαμπούρι, αλλά το γιατρό δεν τον θέλεις για καλαμπουρι.Δεν έχω εντοπίσει στο forum κάποια άποψη για τον συγκεκριμένο γιατρό, όποτε αν κάποια μαμα είχε εμπειρία μαζί του θα ήταν πολύ χρήσιμο για μας, δεδομένου ότι μέχρι το τέλος του μήνα έχουμε οριοθετήσει να λάβουμε την τελική μας απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μανουλες και μελλουσες μανουλες! να πω και εγω την δικια μου εμπειρια με το Ελενα. Γεννησα περσι την ανοιξη και ειμαι ασφαλισμενη στον εοππυ. Καταρχην να σας πω οτι ειμαι πολυ παραξενη σαν ατομο, θελω τα παντα στην εντελεια, να ειναι ολα καθαρα κτπ... οταν πηγα να γεννησω δηλωσα οτι θα ηθελα να εχω μονοκλινο (οχι σουιτα) και ετσι και εγινε. πηγα το πρωι στισ 6.30 κατα τις 7.30-08.00 με πηρανε μεσα να με εξετασουν ,να με γδυσουν και γενικα να ξεκινησει η διαδικασια. οταν τελειωσαμε με αυτα, τους καθετηρες κτλ, μπηκα χειρουργειο στις 10 και κατι και γεννησα με κ.τ τον γιο μου! ολα ηταν τελεια! σας ξαναλεω οτι ειμαι πολυυυ περιεργη και ημουν αρκετα αγχωμενη με ολα οπως ειναι φυσιολογικο. οι μαιες ΑΨΟΓΕΣ,η αναισθησιολογοι, η γυναικολογος μου, ολοι! πολυ ευγενικοι, μου κρατουσαν συνεχεια το χερι, μου μιλουσαν συνεχεια και μου ελεγαν ακριβως τι γινεται! να σας πω οτι ειμαι 26 χρονων, γεννησα 39 +4ημερων με κ.τ.

το δωματιο μου ηταν αψογο, πεντακαθαρο ολες τις μερες, αφου ερχοντουσαν να καθαρισουν, οι μαιες απιστευτα εξυπηρετικες και με βοηθησαν παρα πολυ με τον θηλασμο.το Ελενα δεν εχει να χασει τιποτα απο τα ιδιωτικα σας το λεω απο ψυχης.

εχω εοππυ οπως σας ειπα και πριν και στις 4 μερες πληρωσα μονο 80 ευρω!!

το μονο αρνητικο που με χαλασε αρκετα ηταν η γυναικολογος μου. ηταν αψογη σε ολα δεν λεω, πολυ επαγγελματιας, με χιουμορ, οταν την εοαιρνα τηλ ΠΑΝΤΑ απαντουσε. ΟΜΩΣ... ενω δεν ειπωθηκε τιποτα σχετικο με την αμοιβη, τιποτα-τιποτα, και δεν ρωτησαμε και εμεισ αλλωστε... οταν πηγα στον 4 μηνα μου ζητησε 50 ευρω ανα επισκεψη. χωρις αποδειξη εννοειται αφου δεν επιτρεπεται αλλωστε να κοψουν... τις εξηγησαμε οτι δεν ειμαστε σε καλη οικονομικηη κατασταση ( και ισχυει δεν ειναι φουμαρα) και οτι γιαυτο ηρθαμε στο ελενα. δεν μιλησε, στραβωσε λιγο αλλα συνεχισε να ειναι πολυ καλη απενατι μου ολο το καιρο. οταν πηγα στον 8 μηνα, σε μια επισκεψη μου ειπε στο ξεκαρφωτο, οτι η αμοιβη της ειναι 1200 ευρω (μαζι με τον αναισθησιολογο) και μου πεσαν ολα τα μαλλια της κεφαλης μου!!! της ξανα ειπαμε το προβλημα μας και της ειπαμε οτι δεν εχουμε τοσα αλλα εννοειται οτι θα δωσουμε κατι, αλπα οχι τοσα. στραβωσε ξανα και συμφωνησε.

οταν γεννησα λοιπον τον μπεμπη μου, ερχοταν καθημερινα με βοηθουσε και συνεχιζε να ειναι αψογη δεν λεω , μεχρι που ηρθε και τι μου λεει?

''μα καλα οι γονεις σας δεν μπορουν να σας δωσουν τα λεφτα που σας ζητησα? κανενας συγγενης σας, τιποτα?'' να μην σας τα πολυλογω αλλο, της δωσαμε 400 ευρω και αυτο επειδη το θελαμε πραγματικα και ακομα και τωρα δεν το εχω μετανοιωσει αλλα λυσαξε με τα λεφτα!!! ελεος πια... τινα πω ρε κοριτσια εχω αδικο? αν ηταν να δινω 50 ευρω σε καθε επισκεψη και 1200 στο τελος, καλυτερα να πηγαινα σε ιδιωτικο. αλλα δεν εχουμε... πραγματικα δεν μας περισσευουν.

τωρα ειμαι εγκυος στο δευτερο και θα ξαναπαω εννοειται στο ελενα αφου εχω τις καλυτερες εντυπωσεις. απλα βρηκα αλλον γυναικολογο ( παρα πολυ ευχαριστημενη και του ξεκαθαρησα απο την αρχη το οικονομικο και ειπε ''φυσικα και δεν θελω τιποτα να μου δωσεις,εισαι σοβαρη?'') γιατι ντρεπομαι να παω στην προηγουμενη μηπως μου πει τιποτα....

 

 

 

Ποιος ειναι ο καινούριος σου γυναικολόγος; Είμαι κ γω αρκετά περίεργη κ ξεψειριζω κ σκέφτομαι το Έλενα. Μπορείς να μ στείλεις πμ με μερικές λεπτομέρειες για τον γιατρό σου? θενκς!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...