Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γαία μαιευτήριο - τιμές δωματίου


leda-mamh

Recommended Posts

Καλησπέρα! Θα ήθελα τα φώτα σας!:-)

Πρόκειται τον άλλο μήνα να γεννήσω στο μαιευτήριο Γαία στο Μαρούσι στην Αθήνα και θα ήθελα να μου πείτε αν κάποια από εσάς είχε γεννήσει πρόσφατα εκεί.

Ενδιαφέρομαι να μάθω τι τιμές που ισχύουν για δίκλινο δωμάτιο με χρήση ΕΟΠΥΥ. Η τιμή που δίνει το Γαία σαν πακέτο για φυσιολογικό τοκετό είναι 2150?. Ισχύει αυτή η τιμή ή σου βάζουν και έξτρα χρεώσεις και αυξάνεται η χρέωση?

m8YUp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα, γέννησα στο Γαια τον Ιανουάριο, όλα ηταν τέλεια! Δεν ξέρω τιμές για δικλινο, γέννησα σε τρικλινο, αλλα πλήρωσα ακριβώς όσα μου είχαν πει! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, γέννησα στο Γαια τον Ιανουάριο, όλα ηταν τέλεια! Δεν ξέρω τιμές για δικλινο, γέννησα σε τρικλινο, αλλα πλήρωσα ακριβώς όσα μου είχαν πει! :)

Ποσα δηλαδη?

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θα ήθελα τα φώτα σας!:-)

Πρόκειται τον άλλο μήνα να γεννήσω στο μαιευτήριο Γαία στο Μαρούσι στην Αθήνα και θα ήθελα να μου πείτε αν κάποια από εσάς είχε γεννήσει πρόσφατα εκεί.

Ενδιαφέρομαι να μάθω τι τιμές που ισχύουν για δίκλινο δωμάτιο με χρήση ΕΟΠΥΥ. Η τιμή που δίνει το Γαία σαν πακέτο για φυσιολογικό τοκετό είναι 2150?. Ισχύει αυτή η τιμή ή σου βάζουν και έξτρα χρεώσεις και αυξάνεται η χρέωση?

 

γεια σου κοριτσι κ με το καλο να ερθει το μωρακι σου!

31/07 γεννησα το κοριτσακι μου στο γαια κ ειμαι.πολυ ευχαριστημενη.

πληρωσαμε για το 2κλινο 1.130 με τον εοππυ. extra δεν εχει εκτος αν θες εξετασεις γι το μικρο σου...ολα καλα ευχομαι!

με μια λεπτομερεια.. αυτη ηταν η τιμη 3κλινου. απλα ειχαμε δωρο αναβαθμιση απο τον γιατρο μου.

Επεξεργάστηκαν by smak
διορθωση
veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σου κοριτσι κ με το καλο να ερθει το μωρακι σου!

31/07 γεννησα το κοριτσακι μου στο γαια κ ειμαι.πολυ ευχαριστημενη.

πληρωσαμε για το 2κλινο 1.130 με τον εοππυ. extra δεν εχει εκτος αν θες εξετασεις γι το μικρο σου...ολα καλα ευχομαι!

 

Καλημερα και να σου ζησει το μωρακι.Μια διευκρινιση οταν λες με ΕΟΠΠΥ...πως γινετε?το κανονιζεις με τον γιατρο σου 'η με το νοσοκομειο? Αργω ακομα για γεννα αλλα να ξερω..

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Η κουμπάρα μας γέννησε τον περασμένο μήνα στο ΓΑΙΑ και πλήρωσε 2150 ευρώ κι ήταν σε τρίκλινο. Δεν ξέρω αν χρησιμοποίησε την ασφάλειά της ή όχι.

Nr3Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και να σου ζησει το μωρακι.Μια διευκρινιση οταν λες με ΕΟΠΠΥ...πως γινετε?το κανονιζεις με τον γιατρο σου 'η με το νοσοκομειο? Αργω ακομα για γεννα αλλα να ξερω..

 

γινεται συμψηφισμος απευθειας με το μαιευτηριο. εσυ δινεις μονο αυτα που λεει ο τιμοκαταλογος μειον περιπου 980 νομιζω που ειναι απο τον εοππυ.

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

γινεται συμψηφισμος απευθειας με το μαιευτηριο. εσυ δινεις μονο αυτα που λεει ο τιμοκαταλογος μειον περιπου 980 νομιζω που ειναι απο τον εοππυ.

 

σε ευχαριστω!!

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...
  • 3 εβδομάδες μετά...
Παιδια εχετε κανεναν γιατρο να προτεινετε στο Γαια; Ειναι καλο μαιευτηριο;

 

 

Η καθεμια μας θα σου πει τον δικο της.

Συκουτρης Ευαγγελος στο Καλαμακι. Εμενα με ικανοποιησε.

Το Γαια επισης πολυ καλο. Δεν εχω κανενα παραπονο.

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εκπληκτικό μαιευτήριο και πολύ σύχρονες όλες του οι εγκαταστάσεις.πολύ καθαρό επίσης.είναι λίγο μικρά τα δωμάτια,αλλά εμενα δεν με πείραξε καθόλου.

TBlYp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Γέννησα πριν 5 ημέρες στο Γαια κ ήθελα παρά πολύ να πω τη γνώμη μου για το μαιευτήριο. Ειλικρινά δεν πιστεύω οτι μπορούν να προσφέρουν κατι παραπάνω... Το προσωπικό ειναι τόσο ευγενικό κ άξιο, που ό,τι κ να πω ειναι λιγο. γέννησα φυσιολογικά και μου έμαθαν να θηλάζω. Ναι οι μαίες τις 2 πρώτες ημέρες ζητούσα να μου βάζουν τη μικρή στο στήθος και απο την τρίτη μερα το έκανα μονη μου. Χωρις μαθηματα ανώδυνου τοκετού, με την καθοδήγησή της μαίας κ της προϊσταμένης γέννησα γρήγορα κ χωρις μαθηματα για το θηλασμό, τα καταφέραμε τέλεια. Ο θηλασμός πονάει στην αρχή, αλλά θέλει επιμονή, όσες το έχετε κανει το ξέρετε. Είχα κ rooming in, πολυ καλές συγκατοίκους στο δωμάτιο κ καλη συννενόηση... Χώρια τα δώρα, τη βαλίτσα μου την γύρισα πίσω ανέγγιχτη, εκτός από τα ρουχα εξόδου της μικρής που χρειάστηκα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επειδη προκειται να γεννησω σε λιγο καιρο στο γαια θα ηθελα να ρωτησω μερικα πραγματακια ειδικα αυτες που γεννησαν προσφατα. σε ο,τι αφορα τις χρεωσεις σας εμφανιστηκαν εξτρα κρυφες ή ηταν ολα οπως τα περιμενατε; το νοσοκομειο εχει δικο του παρκινγκ ή γινεται ο χαμος απο ακριβα ιδιωτικα οπως π.χ. στο μητερα (πριν καποια χρονια τουλαχιστον, εχω καιρο να παω στο συγκεκριμενο). ισχυει οτι παρεχουν το κιτ για τη δημοσια τραπεζα βλαστοκυτταρων ή οχι; αν καποια γεννησε με καισαρικη, μηπως θυμαται μετα απο ποση ωρα περιπου εφεραν το μωρο στην ανανηψη;

φανταζομαι οτι υπαρχει η δυνατοτητα να παρουν τα μωρα την ωρα του επισκεπτηριου ειδικα τωρα που ειναι χειμωνας και γινεται χαμος απο ιωσεις.

χαιρομαι που διαβαζω τοσα θετικα για τη σταση τους στον θηλασμο γιατι ναι μεν εχω μεγαλη εμπειρια απο το πρωτο μου παιδι αλλα δεν εχω ορεξη να τσακωθω αν ακουσω ασχετα πραγματα για το θηλασμο.

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας κοριτσια. Χρειαζομαι τα φωτα σας. Διανυω τον 7ο μηνα της εγκυμοσυνης μου κ σκοπευω να γεννησω στο γαια σε τρικλινο. Ωστοσο εχω μεεικους ενδοιασμους οσο αναφορα το αν ο αντρας μ θα μπορει να βλεπει το μωρο. Γιατι απ οτι διαβαζω στν πολιτικη του μαιυτηριου περα αποβτις ωρες επισκεπτηριου (οπου δεν φερνουν τοτε τα νεογεννητα κ ειναξ απολυτα κατανοητο κ σωστο απο μερους μου) δν επιτρεπεται να μενει κανενας συνοδος.Δηλ ο συζυγος μ θα μπορει να ερχεται μονο στο επισκεπτηριο κ συνεπως δν θα βλεπει κ το μωρο? Κ ταυτοχρονα παιζει στο μυαλο μου να γεννησω σε λουξ σε δημοσιο για να μπορω να εχω το μωρακι μ 24ωρες μαζι μ (αν ειναι εφικτο κ δν προκυψουν αλλα) κ να μπορει να μενει κ ο συζυγος μ ως συνοδος αν χρειαζεται. Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσι μου, εγω γεννησα στο γαια στις 26/12/14 και προσωπικα εμεινα απολυτα ικανοποιημενη απο το μαιευτηριο και τις μαιες. Λοιπον στα βασικα τωρα εγω ειχα ζητησει τρικλινο με rooming in, τελικα με εβαλαν σε δικλινο και ήμουν και τις 3 μερες μονη μου! Ο σύζηγος ή και αδερφη ερχοντουσαν οτι ωρα ηθελαν και τη πρωτη νυχτα παρολο που γεννησα φυσιολογικα και ημουν σε καλη γενικα κατασταση εκατσε ο αντρας μου μαζι μου. Τις υπολοιπες νυχτες ημουν μονη μου τη γιατι οτι και να χρειαζομουν οι μαιες ηταν εκει να βοηθησουν αμεσα σε όλα. Το μωρο το ειχα μαζι μου σχεδον όλη τη μερα γιατι την επερναν το πρωι για εξετασεις και μπανιο. Και μερικες φορες για αλλαγη βαρδιας τα μεσανυχτα, επισης στο επισκεπτηριο συνηθως την εδινα για να μην εχει πολυ επαφη με τον κοσμο. παντως πραγματικα σε σχεση με το μητερα που γεννησα το 2011 τον γιο ειναι ΠΟΛΥ καλυτερο. Και ημουν στον 5ο οροφο που πραγματικα η μαιες με βοηθουσαν σε όλα και στον θηλασμο παρα πολυ, που καταφεραμε να θηλαζουμε αποκλειστικα ακομη και για πολυ καιρο ελπιζω ακομα!!! Νομιζω θα κανεις πολύ καλη επιλογη να αποφασισεις να πας εκει.

syV5p2.png

Jn0Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσι μου...

 

Ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες σου. Επειδη ο γιατρος μ συνεργαζεται κ με το γαια κ με το Ελενας. ( για το Ελενας ξερω απο συγγενεις οτι ειναι πολυ καλο μαιευτηριο για το γαια δν ξερω τιποτα) ηθελα να εχω μια εικονα κ για τα δυο μαιευτηρια ετσι ωστε οταν μ πει ο γυναικολογος μου ειναι καλθτερα να γεννησεις εκει να ξερω τί θ αντιμετωπισω...Ισως επειδη ειναι το.πρωτο μ το σκεφτομαι ετσι, δν ξερω?...Μαλιστα πηγα αυτες τις μερες κ.ειδα κ τα δυο μαιευτηρια, ωστοσο τις παροχες δν μπορω να τις ξερω αν δν τις ζησω. κι γι αυτο ζηταω γνωμες απο μανουλες. Κ παλι σ ευχαριστω , να σου ζησουν τα μωρακια σου κ να τα καμαρωνεις!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες σου. Επειδη ο γιατρος μ συνεργαζεται κ με το γαια κ με το Ελενας. ( για το Ελενας ξερω απο συγγενεις οτι ειναι πολυ καλο μαιευτηριο για το γαια δν ξερω τιποτα) ηθελα να εχω μια εικονα κ για τα δυο μαιευτηρια ετσι ωστε οταν μ πει ο γυναικολογος μου ειναι καλθτερα να γεννησεις εκει να ξερω τί θ αντιμετωπισω...Ισως επειδη ειναι το.πρωτο μ το σκεφτομαι ετσι, δν ξερω?...Μαλιστα πηγα αυτες τις μερες κ.ειδα κ τα δυο μαιευτηρια, ωστοσο τις παροχες δν μπορω να τις ξερω αν δν τις ζησω. κι γι αυτο ζηταω γνωμες απο μανουλες. Κ παλι σ ευχαριστω , να σου ζησουν τα μωρακια σου κ να τα καμαρωνεις!

 

Να σαι καλα κοπελα μου ελπιζω να σε βοηθησα λιγο και να επιλεξεις οτι νομιζεις πως σου ταιριαζει καλυτερα. Με το καλο!

syV5p2.png

Jn0Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

γεννησα στο γαια πριν απο 3 μηνες. στο θεμα του επισκεπτηριου ειναι πολυ αυστηροι και καλα κανουν. οι κανονες ομως αυτοι δεν αφορουν τον μπαμπα ο οποιος μπορει να παραμεινει στο δωματιο και εκτος ωρων επισκεπτηριου.

επειδη το πρωτο μου παιδι το γεννησα στο αττικο μπορω να σου πω με σιγουρια οτι το rooming in στα δημοσια και στα ιδιωτικα νοσοκομεια ερμηνευεται με αλλο τροπο. το μωρο το εχεις αρκετη ωρα στο δωματιο αλλα οχι ολο το 24ωρο. τα εφερναν περιπου ανα τριωρο εκτος αν τα ζητουσαμε νωριτερα. στο αττικο οπως και στο ελενα το εχεις μαζι σου σχεδον ολο το 24ωρο.

απο αποψη ''ξενοδοχειακων'' παροχων το γαια ειναι εξαιρετικο. ακομα και οι κουρτινες του μπανιου ειναι γνωστου οικου. το φαγητο μονο νοσοκομειο δεν θυμιζει.τα νεροβραστα που μου εφεραν την πρωτη μερα λογω καισαρικης ηταν νοστιμα.

το παρκινγκ που υπαρχει στο νοσοκομειο ειναι ακριβο. λιγο παρακατω υπαρχουν αλλα φθηνοτερα. το ενα μαλιστα υπολειτουργει και συνηθως δεν υπηρχε κανεις υπαλληλος απλα ειχαν το χωρο ανοιχτο.

δεν μου ερχεται τωρα κατι αλλο. αλλα αν εχεις αλλες αποριες εδω ειμαστε.

με το καλο το μωρακι σου

Link to comment
Share on other sites

Πάντως rooming in και να φέρνουν το μωρό ανα τρίωρο δεν νοείται...ειδικά στην αρχή που το μωράκι πρέπει να θηλάζει ανα 2ωρο (απο την έναρξη του θηλασμού) τη μέρα και ανα 3ωρο τη νύχτα... σε αλλο ιδιωτικό γέννησα αλλά το μωρό το είχα 24/24ωρο δίπλα μου εκτός απο όταν πήγαινε στον παιδίατρο για εξετάσεις! Το νου σαςςςςςςςςςς!!!

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites

οπως εγραψα και πιο πανω το πρωτο παιδι το γεννησα στο αττικο, το οποιο απο αποψη υποστηριξης του θηλασμου ηταν αψογο. αλλωστε ειναι και πιστοποιημενο. συγκριση με το γαια δεν μπορω να κανω γιατι ειναι διαφορετικη η ''νοοτροπια'' τους στο θεμα αυτο.

π.χ. στις αλλες 2 κοπελες στο δωματιο ξεχνουσαν διαρκως να βαλουν το ταμπελακι ''αποκλειστικος θηλασμος'' και τους εφεραν μπουκαλακι στην αρχη, το οποιο οι κοπελες αρνηθηκαν να δωσουν.

ακουσα τη ''συμβουλη'' να μην αφηνω το παιδι πανω απο 10' στο στηθος για να μην πληγωθουν οι θηλες.

το δευτερο 24ωρο κανουν εναν πρωτο ελεγχο χολερυθρινης. η παιδιατρος μου ανακοινωσε οτι η μικρη εχει 8 χωρις καμια συμβουλη τι να κανω για να πεσει ή για να μην ανεβει. εγω ηξερα απο το πρωτο παιδι (ειχε φτασει 13,5 και επεσε χωρις να δωσω σκονη) τι επρεπε να κανω (συχνους θηλασμους) και απλα δεν τους αφηνα να την παρουν παρα μονο την ωρα του επισκεπτηριου που και παλι μετα απο λιγο την ζητησα.

για να ειμαι δικαιη, ταισμενη δεν μου την εφεραν ποτε, κλαμμενη και με σχολια για το ποσο δυνατη τσιριδα εχει ενα τοσο μικροσωμο μωρο, αρκετες φορες. θεωρω οτι με 21 μηνες θηλασμου μπορω να διακρινω ενα πεινασμενο μωρο απο ενα που απλα πιπιλαει και η μπεμπα ηταν ΠΟΛΥ πεινασμενο μωρο.

στο τελος η προαναφερθησα παιδιατρος μου εδωσε ενα χαρτακι που εγραφε αποκλειστικος θηλασμος και τη βιταμινη D για τη μικρη, αλλα απο πανω ειχε βαλει χ στο ενα απο τα 2 γαλατα που υπηρχαν τυπωμενα χωρις ομως να μου κανει καποιο σχολιο.

Link to comment
Share on other sites

Χρυσοψαράκι , εσύ κι εγώ τα ξέραμε/ξέρουμε απο θηλασμό και τα καταφέραμε και θα τα καταφέρναμε και στην έρημο να γεννούσαμε κλπ αλλά μια πρωτομανούλα οφείλει να ενημερωθεί ότι αποκλειστικός θηλασμός και ρουμινγκ-ιν ανα 3ωρο δεν παίζει!!! Συνδιαμονή σημαίνει όλες (ή σχεδόν όλες) τις ώρες μαζί με τη μαμά για να καλύπτει η μαμα όλες τις ανάγκες του μωρού της (αλλαγμα, τάισμα, ρέψιμο, κοίμισμα κλπ).Τώρα αν το κάθε ιδιωτικό μαιευτήριο κάνει τη δική του ερμηνεία πάνω στον "όρο" ....στόμα έχουμε και μάτια και αυτιά για να ενημερωθούμε και να απαιτήσουμε το καλύτερο!!!

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...