Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τοκετός πριν και μετά τις 12 (?)


filo-logos

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή εβδομάδα!

'Εχω την εξής απορία: Έχω ακούσει από γνωστές μου που έλεγαν ότι όταν τις έπιασαν οι πόνοι και πήγαν στο μαιευτήριο αν ήταν πριν τις 12 το βράδυ, π.χ. στις 11, ο γιατρός τους τους είπε να περιμένουν να μπουν στις 12 για να μη χρεωθούν τη νύχτα. Γνωρίζετε τι εννοούν? Δηλαδή λογαριάζεται ως κανονική νύχτα και διαμονή ακόμα και αν δεν είσαι σε δωμάτιο αλλά στο χώρο ωδινών? Με λίγα λόγια αν εγω γεννήσω στις 10 το βράδυ θα μείνω άλλα δύο βράδια στο μαιευτήριο αφού το πακέτο μου καλύπτει 3 βράδια? Ή θα πληρώσω έξτρα το βραδυ της γέννας και θα μείνω άλλα 3 βραδια?

Ελπίζω να μη σας μπέρδεψα πολύ... ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα !

Εγω γεννησα πριν 4 μηνες στο Ιασω .

Πηγα στο μαιευτηριο Δευτερα πρωι κ γεννησα ξημερωματα Τριτης . Απο το μαιευτηριο βγηκα Παρασκευη κ οι μερες που μας χρεωσαν ηταν Τριτη - Τεταρτη - Πεμπτη .

Τη Δευτερα μπορει να ημουν ολη την ημερα στο μαιευτηριο , αλλα δεν πηγα σε δωματιο , οποτε δεν χρεωθηκε .

Ελπιζω να σε βοηθησα !

Με το καλο το μωρακι σου ...

Live like it is heaven on earth ..!

S8vKp2.png?0fKsGsow

 

bcHCp3.png?2xpjfQKo

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα στο Λητώ (Απρίλιο 2012) στις 23.20 το βράδυ ενώ είχε ξεκινήσει ο τοκετός. Στην υποδοχή μου είπαν αν ήθελα να περιμένω στις καρέκλες που έχουν για τους επισκέπτες για να πάει 24.00 και να περάσω μετά για να μην χρεωθώ την ημέρα :shock:. Βέβαια δεν υπήρχε περίπτωση να περιμένω, υπέφερα πραγματικά και ήθελα να μπω να μου κάνουν επισκληρίδιο, ήταν και το πρώτο μου μωρό και ήταν όλα πρωτόγνωρα. Τελικά μπήκα και μου χρεώσανε κανονικά το μισάωρο σαν ολόκληρη μέρα (είχα και μονόκλινο οπότε μιά χαρά τους έκατσε..) Δεν μετάνιωσα γιατί δεν υπήρχε περίπτωση να μην μπω ακόμα και αν ήξερα ότι τελικά θα γεννούσα στις 6.30 το πρωί οπότε είχα περιθώριο.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα πριν 9 μήνες στο Διαβαλκανικό Θεσσαλονίκη. Πήγαμε Δευτέρα απόγευμα, γέννησα Τρίτη ξημερώματα στις 3 και βγήκαμε Πέμπτη πρωί προς μεσημεράκι.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου φαίνεται πάντως τόσο παράλογο... Δηλαδή να χρεωθώ ολόκληρη μέρα για μισή ή μια ώρα. Ούτε σε ξενοδοχείο δεν το κάνουν. Πάντως κι εγώ δε νομίζω να ρισκάρω και να κάτσω να πονάω για να περάσει η ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Οκτώβριο του 2011 με επιασαν οι πονοι Δευτέρα βράδυ, πήγα στο Λητώ κατά τις 11 και με έβαλαν κατευθείαν στο μηχάνημα για να ελέγξουν τις συσπάσεις μου. Ο τράχηλος μου δεν ήταν έτοιμος ακόμα και κατά τις 12μιση με ανέβασαν σε δωμάτιο για να ξεκινήσουν την διαδικασία του τοκετού το πρωι, επειδή θεωρούσαν οτι θα καθυστερούσα πολύ ακομά. Τελικά γέννησα Τρίτη στις 12 και 55. Δεν με χρέωσαν ούτε ευρώ παραπάνω....και το καλυτερο ήταν ότι επειδη δεν είχαν οικονομικό τρίκλινο να με βαλουν, έμεινα σε δικλινο χωρις εξτρα χρέωση!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έσπασαν τα νερά στις 12 τα μεσάνυχτα και πήγαμε στη κλινική απευθείας...Γεννησα το πρωι και εμεινα στην κλινική για 4 διανυκτερευσεις λογω καισαρικης...δηλαδη πήγα στην κλινικη μεσανυχτα προς Κυριακη, γεννησα Κυριακη πρωι με καισαρικη και εφυγα απο κλινική Πέμπτη πρωί...

 

Πάντως, αν τυχον σας εχουν πει αυτο με την επιπλεον χρεωση αναλόγως την ωρα εισοδου στην κλινικη, να εχετε υποψιν σας οτι μπορει να εχετε το χρονικο περιθωριο.... Σε μενα οι πόνοι δεν ξεκίνησαν αμέσως, μετά από κανά τριωρο αφου μου ειχαν σπασει τα νερα...

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Πριν 4,5 χρόνια, με έπιασαν οι πόνοι βραδάκι τελικά μετά τη καισαρική κατέληξα σε δωμάτιο στις 2:30 και έμεινα ξημερώματα Τρίτης (που γέννησα) Τρίτη βράδυ, Τετάρτη βράδυ, Πέμπτη βράδυ και Παρασκευή εξιτήριο. Χρεώθηκα 4 διανυκτερεύσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...