Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΗΣΥΧΟΥΣΑΤΕ?


joe

Recommended Posts

Ειδατε που συμβαινουν οντως τετοιες περιεργες συμπτωσεις?Εσενα Salvia οποτε σου συμβαινει αυτο εχειςπαρατηρησει να συνοδευεται απο κατι ασχημο?Εμενα δε με φρικαρε τοσο η συμπτωση-αμα ειναι συμπτωση-με το 66,οσο το γεγονος οτι η κορη μου λεει κατα καιρους διαφορα κουλα οπως αυτα που εχω περιγραψει και σε αλλα posts στα οποια προσπαθω να μη δινω σημασια και μου συμβαινουν κι εμενα διαφορα (τα εχω γραψει κι αυτα) που προδπαθω,οπως λετε κι εσεις,να τα θεωρω τυχαια.ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ???Κι αν δεν ειναι τι σημαινουν?Κατι για εκεινην,κατι για μενα?Για μενα σκασιλα μου,ειλικρινα.Για τις κορες μου ομως δινω ολο μου το ειναι,ολη μου την ψυχη,οπως και ολες οι μαμαδες.

Ναι Salvia εχεις δικιο,αυτο ακριβως φοβαμαι.Οτι αν ζητησω βοηθεια και παψωνα δινω σημασια σε ολα αυτα,ισως να κανω περισσοτερο κακο παρα καλο.Αυτο φοβαμαι.Παντως εσυ μπορει να μην εισαι οπως λες ψυχολογος/ψυχιατρος/ψυχαναλυτρια αλλα πιστεψε με εχεις ταλεντο σε αυτο.Λογικα θα στο εχουν πει κι αλλοι!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 177
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ειδατε που συμβαινουν οντως τετοιες περιεργες συμπτωσεις?Εσενα Salvia οποτε σου συμβαινει αυτο εχειςπαρατηρησει να συνοδευεται απο κατι ασχημο?Εμενα δε με φρικαρε τοσο η συμπτωση-αμα ειναι συμπτωση-με το 66,οσο το γεγονος οτι η κορη μου λεει κατα καιρους διαφορα κουλα οπως αυτα που εχω περιγραψει και σε αλλα posts στα οποια προσπαθω να μη δινω σημασια και μου συμβαινουν κι εμενα διαφορα (τα εχω γραψει κι αυτα) που προδπαθω,οπως λετε κι εσεις,να τα θεωρω τυχαια.ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ???Κι αν δεν ειναι τι σημαινουν?Κατι για εκεινην,κατι για μενα?Για μενα σκασιλα μου,ειλικρινα.Για τις κορες μου ομως δινω ολο μου το ειναι,ολη μου την ψυχη,οπως και ολες οι μαμαδες.

Ναι Salvia εχεις δικιο,αυτο ακριβως φοβαμαι.Οτι αν ζητησω βοηθεια και παψωνα δινω σημασια σε ολα αυτα,ισως να κανω περισσοτερο κακο παρα καλο.Αυτο φοβαμαι.Παντως εσυ μπορει να μην εισαι οπως λες ψυχολογος/ψυχιατρος/ψυχαναλυτρια αλλα πιστεψε με εχεις ταλεντο σε αυτο.Λογικα θα στο εχουν πει κι αλλοι!!!

 

οχι ποτε δεν εχω παρατηρησει ουτε κατι ασχημο ουτε κατι ιδαιτερως καλο.... ολα οπως συνηθως.

 

επειδη καταλαβαινω τον φοβο που λες μηπως κανεις περισσοτερο κακο παρα καλο δεν θα συνεχισω να σε προτρεπω να σταματησεις να "βλεπεις" σημαδια... ισως ομως αντι να αγχωνεσαι απλως αν προσπαθουσες να εξηγησεις το σημαδι που ειδες..

πχ τον αριθμο 6... θα σκεφτεις εσυ και μπορει να θεωρησεις οτι σημαινει για παραδειγμα οτι σε εξι μερες πρεπει να εισαι λιγο πιο προσεκτικη, η οτιδηποτε αλλο οπως τα αντιλαμβανεσαι εσυ τα πραγματα... ετσι αντι να τρελαινεσαι απο αγωνια θα μπορεσεις να ηρεμησεις και να νιωσεις οτι μπορεις να καθοριζεις την εξελιξη των πραγματων.

 

πιο πανω ειχε πει μια κοπελα αναφερομενη στο συμβαν με το ασανσερ οπου πιαστηκε το καροτσι της μικρης απο την αυτοματη πορτα. ειπε λοιπον η κοπελα οτι απο τη στιγμη που το ενιωσες οτι κατι τετοιο θα συμβει θα επρεπε να αντιδρασεις πατωντας το εξω κουμπι ουτως ωστε να μεινουν οι πορτες ανοιχτες. αλλα εσυ ειχες ηδη πανικοβληθει απο την σκεψη που σου δημιουργηθηκε και δεν μπορεσες να αντιδρασεις ψυχραιμα.

 

ξερεις εγω τι λεω? μπορει κατι στον χαρακτηρα μας που αποκλινει απο το συνηθες (πχ η κατασταση σου) να θεωρειται τυπικα μη φυσιολογικο.

αλλα κατα τη γνωμη μου ειναι απλως μια ιδιαιτεροτητα του ατομου. την οποια μπορει να την φερει και να τη χειριστει με τροπο ωστε αντι να του δημιουργει προβλημα, να του προσφερει κατι καλο. γι αυτο σου λεω δες αν μπορεις να επιβληθεις και να χειριστεις την κατασταση για να μην σου κανει κακο αλλα για να σε κανει ισως πιο λογικη, πιο ψυχραιμη, πιο υποψιασμενη.

 

(οσον αφορα το αν ειμαι ψυχολογος/ψυχαναλυτρια/ψυχιατρος οχι δεν ειμαι, οντως μου το εχουν πει αρκετοι οτι θα μπορουσα να ημουν γιατι παντα ημουν προθυμη να αναλυσουμε μαζι οτι τους απασχολουσε. δεν ειμαι αν και εχω ασχοληθει πολυ με διαφορους τροπους. δεν θα σου ελεγα καμια απο τις υποθεσεις που εχω κανει σε σχεση με σενα και την κατασταση που βιωνεις αν δεν ημουν σχεδον σιγουρη πως θα ισχυουν. αλλα παντα τα λεω με την ψυχη στο στομα μηπως κανω λαθος και σε επηρεασω ασχημα.)

και για να μην σου προκαλεσω και προβλημα στα ματια με τα μικρα γραμματακια... απλα θελω να σου πω πως θα σε βοηθησω οσο μπορω κι οσο θα θες να συνεχισω να το κανω.

Link to comment
Share on other sites

υ.γ. ασε που καθε 25η μαρτιου θα μου ερθει μηνυμα στο κινητο την ωρα 18:21!

αυτο που το πας?

 

Νομιζω πως ειναι μηνυμα που υποδηλωνει οτι πρεπει να κανεις τον δικο σου αγωνα Ανεξαρτησιας απο την σκλαβια......ειπα να το παω πιο light..... αλλα βλεπω οτι εν δουλευει. Οποτε εξαφανιζομαι με ευχες στην Joe να φυγουν ολα της τα δαιμόνια και να ησυχασει και εκεινη και η μικρη........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

κοπελα μου σε παρακαλω παψε να το συζητας και πηγαινε σε εναν γιατρο ακουσε την συμβουλη μου εχεις εμονες και φοβιες και το κακο ειναι οτι ενω το αποδεχεσαι δεν αποφασιζεις να το πολεμισεις οπως πρεπει .σε παρακαλω ακουσε με εχω περασει απο αυτη την φαση αν ειναι σημαδια οπως λες θα συνεχισουν να υπαρχουν αν ομως το μυαλο σου παιζει παιχνιδια θα καταφερεις να γινεις καλα και να χαρεις την μικρη σου!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το πρωι εγραφε η μεγαλη μου στον υπολογιστη-δηλαδη παταγε πληκτρα στην τυχη-και μεταξυ αλλωνεγραψε και το νουμερο 66 ..........ΗΤΑΝ Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ 66!!!Φωτογραφια της κορης μου με τον αριθμο 66!!!Βρε παιδια τι να πω???Στη συνεχεια κολλησε και σε αλλες φωτογραφιες με ασχετους αριθμους και προσωπα,αλλα ειναι να μην κουφαινεσαι?Να πω λοιπον εγω οτι ολα ειναι παιχνιδια της εμμονης μου και συμπτωσεις.Γιατι ομως και οι συμπτωσεις δε με αφηνουν να ηρεμησω λιγο???

 

Η κορη μου ελεγε οτι βλεπει το 6 στις πινακιδες,η μητερα μου κι εγω συζητουσαμε οτι βλεπουμε συνεχεια πινακιδες αυτοκινητων με τον αριθμο 53 μπροστα-ακουγεται οπως το λεω σα να μας εχει πιασει καποια εμμονη με τους αριθμους,πραγμα που ξερω οτι συμβαινει σε αρκετες νευρωσεις αλλα οχι,στη συγκεκριμενη περιπτωση οντως τυχαινει στην περιοχη που μενω να υπαρχουν πολλα αυτοκινητα με πινακιδα απο 53 και τυχαια το ειχε προσεξει η μητερα μου.Το συζητουσαμε στο αυτοκινητο και η μικρη ανεφερε το 6.Βεβαια τις τελευταιες μερες επειδη της πηραμε ενα παζλ με αριθμους και ο πατερας της της μαθαινει να μετραει ως το 10 γενικα ασχολειται με τα νουμερα.Λογικα επειδη εγραψε το πρωι το 66,της κολλησε και ανεφερε το 6 μετα.Λογικα.Ομως το οτι κολλησε το κομπιουτερ στη φωτογραφια 66 ειναι τυχαιο βρε παιδια?Γιατι καλη μου Salvia,που παντα διαβαζω αυτα που μου γραφεις με λαχταρα γιατι δε σου κρυβω οτι τα νιωθω σα βαλσαμο στην κουρασμενη μου ψυχη,γιατι λοιπον ακομη κι οταν παω να νιωσω καλυτερα και να πω πως ολα ειναι δικα μου κολληματα,κατι γινεται και με τρελλαινει?Ξερω οτι οπι συμπτωσεις μπορουν να τρελλανουν εναν ανθρωπο.Μα τοσες πολλες?Σημερα συζητουσα με μια γνωστη μου αυτα πουμουεχει πει κατα καιρους για τα κρανια και τη γιαγια την Αννα και εφριξε η κοπελα,της φανηκε πολυ ανησυχητικο,ειδικα αυτο για τη γιαγια.Μολις παω να γινω καλυτερα ολο κατι θα μου υπενθυμισει τις αρνητικες σκεψεις.Και ολα αυτα σχεδον απο την αρχη που γεννησα την πρωτη μου κορη.Κουραστηκε η ψυχη μου με ολα αυτα.Ειναι φοβερο να εχεις τοσες φοβιες και να σου ερχονται τοσες σκεψεις για καποιον που σου ειναι ΤΟΣΟ πολυτιμος!!!

 

Καλή μου Joe! Διαβάζοντας τα μηνύματά σου μου δόθηκε η εντύπωση ότι έχεις αποκτήσει μια ενοχλητική εμμονή από την οποία η ίδια προσπαθείς να ξεφύγεις κάνοντας έναν δικό σου αγώνα. Ένα κομμάτι του εαυτού σου το προσπαθεί πραγματικά και το έχει μισοκαταφέρει. Αυτό το κομμάτι δίνει μόνο τους τις απαντήσεις στα ερωτήματά σου μέσα στο ίδιο το κείμενο που γράφεις εσύ!

Από την άλλη υπάρχει και ένα κομμάτι σου που κρατιέται σ' αυτή την εμμονή γιατί φοβάται να προχωρήσει ή γιατί του προσφέρει μια παρηγοριά, μια ανακούφιση από πιθανά πραγματικά προβλήματα που δεν θέλει να αντιμετωπίσει.

Ωστόσο, για ό,τι μας έχεις γράψει υπάρχει προφανέστατη λογική εξήγηση, την οποία έχεις ήδη περιγράψει εσύ στα γραφόμενά σου. Κάνε ένα κόπο να τα ξαναδιαβάσεις και θα τη βρεις εκεί!;)

 

Υ.Γ. Αφού η κόρη σου μπορεί να προβλέψει με ακρίβεια σε ποια αρχεία θα κολλήσει ένας υπολογιστής, να σκεφτεί σοβαρά να γίνει τεχνικός υπολογιστών, να την έχουμε στα υπόψη μας αν μας κολλάει το μηχάνημα.:mrgreen:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γλυκιά μου διαβάζω από την αρχή την ιστορία σου και μου φαίνεται ότι η εμμονή σου έχει χειροτερέψει, πλέον ασχολείσαι με ασήμαντα πράγματα που καμία σχέση δεν έχουν με την κόρη σου για την οποία έλεγες ότι φοβόσουν στην αρχή. Π.χ. καθεσαι και ανησυχείς για το 6 το 66 και σε ποιο νούμερο κολλαει ο υπολογιστής. Αυτά δεν είναι λογικά πράγματα, κάτι πρεπει να κάνεις για να τα αποβάλλεις από μέσα σου. Δεν θέλω να σε φοβίσω και ούτε να σε στενοχωρήσω, σου μιλαω όπως θα μίλαγα σε έναν δικό μου άνθρωπο, αλλα πού θα φτάσει αυτή η εμμονή;; Ποια θα είναι η συνέχεια;

Δεν ξέρω τι άλλο να σε συμβουλεψω παρά μόνο να δεις άμεσα έναν ειδικό.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια καλησπερα.Δεν ηθελα να επαναφερω το topic αφου τα οσα εχω γραψει εδω ξερετε ποσο με εχουν τυραννησει.Τι να κανω ομως που σημερα εγινε ΤΟ κουφο???

Διαβαζω που λετε ενα περιοδικο που το εχω εδω και μηνες και πεφτω,στο ασχετο,πανω σε μια φωτογραφια της Εμυς Λιβανιου,της δημοσιογραφου που παρουσιαζε παλια με τον Κουικ.

"Που χαθηκε αυτη καλε" λεω μεσα μου.Σε λιγα λεπτα,βαζουμε τηλεοραση με τη μεγαλη μου κορη και πεφτουμε πανω σε επαναληψη της εκπομπης της Εμυς Λιβανιου,αυτου του Ten που παρουσιαζε περισυ αν δεν κανω λαθος.Συμπτωση?Τι να πω.Η Εμυ Λιβανιου δεν ειναι και η δημοσιογραφος που συναντας συνεχεια την εικονα της ή που θα περασει για Χ λογους απο το μυαλο σου καποια στιγμη.

Το κορυφαιο ομως ερχεται παρακατω.Η συγκεκριμενη εκπομπη ειχε αφιερωμα στις 10 φημες που συγκλονισαν τη showbiz και στο νουμερο 1 ειχε τη φημη οτι ο Ρηγας ειχε σκοτωσει και καλα το Σεργιανοπουλο.Με το που παιζει το πρωτο πλανο του βιντεο με την εικονα του Σεργιανοπουλου,γυρναει η κορη μου και μου λεει "Αυτου του κυριου του ηπιανε το αιμα τα κουνουπακια και τα μυρμηγκακια.Ενας κυριος που του αρεσει πολυ το αιμα." Εννοειται οτι εμεινα αφωνη.Τι ηταν παλι τουτο???Να διευκρινισω οτι πουθενα στον προλογο της παρουσιαστριας δεν ειχε αναφερθει η λεξη αιμα και η κορη μου δεν εχει ιδεα ποιος ειναι ο Σεργιανοπουλος και τι του συνεβη!!!

Κουφαθηκα κοριτσια,και για τη συμπτωση με την Εμυ Λιβανιου και εννοειται γι΄αυτο που ειπε για το Σεργιανοπουλο.

Το πρωι εντωμεταξυ,για πολλοστη φορα μου συνεβη να ανοιξω εφημεριδα και να πεσω πανω σε συζητηση για εργο που αφορα μανες που αντεχουν το χαμο των παιδιων τους.

Τις προαλλες σκεφτομουν κατι για αυτο που ειχε συμβει στα Τεμπη και με ειχε πιασει φοβια και την αλλη μερα επεσα πανω σε δημοσιευση,στο Ιντερνετ,που αναφεροταν στο θεμα αυτο.

Βρε κοριτσια,πανω που παω να νιωσω λιγο καλυτερα με τις εμμονες και τα περιεργα αυτα που νιωθω σε σχεση με τη μεγαλη μου κορη,ολο κατι γινεται σαν τα σημερινα και ξαναφρικαρω.Φταιω εγω μετα?Τι συμβαινει αραγε?

Ειδατε,ειχα καιρο να γραψω,ειχα καταφερει και ειχα απωθησει τις ιδεες αυτες για μερες,αλλα να που δε με αφηνει να ηρεμησω!!!

Και δε θα ανησυχουσα τοσο αν κατα καιρους η κορη μου δε μου ειχε πει τρομαχτικα πραγματα για τον εαυτο της,τα εχω γραψει.Αυτο το "Βλεπω κρανια" και το "Που ειναι η γιαγια η Αννα να με παρει αγκαλιτσα" με εχουν στειλει κανονικα.

Μα ειλικρινα,εσεις δε θα φρικαρατε???

Link to comment
Share on other sites

γυρναει η κορη μου και μου λεει "Αυτου του κυριου του ηπιανε το αιμα τα κουνουπακια και τα μυρμηγκακια.Ενας κυριος που του αρεσει πολυ το αιμα."

 

Εγω σε αυτο διαβαζω ενα παιδι που λεει με λιγα λογια οτι αυτον τον τσιμπισαν κουνουπια και μυρμυγκια. Τπτ παραπανω. Να σου πω ομορφια μου βρηκες κανενα ειδικο να πας να τα πεις μπας και σε ησυχασει? Εψαξες? Βεβαια και παραμονη Αυγουστου τωρα τι λεω και εγω. Απο Σεπτεμβρη ομως πηγαινε ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ. Νομιζω πως πρεπει.

 

Φιλακια στα μικρα σου.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειχα αρχισει να ειμαι λιγο καλυτερα το αμελησα το θεμα του ειδικου,αν και ελεγα μεσα μου "μην το αφηνεις,τωρα εισαι καλυτερα αλλα στην επομενη τουμπα/ατακα της και στο επομενο ονειρο σου/σκεψη σου θα σε ξαναπιασει".Βεβαια οπως λες κιεσυ Αυγουστο μηνα ποιον να βρω,επιπλεον φευγουμε κι εμεις σε λιγες μερες πρωτα ο Θεος οποτε να 'μαστε καλα,απο Σεπτεμβρη θα το φροντισω.Μη νομιζεις,δε μου αρεσει που ειμαι ετσι,ουτε "τρεφομαι' απο τις ανησυχιες και τις φοβιες μου-το λεω αυτο γιατι ξερω οτι υπαρχουν ανθρωποι που γουσταρουν ενδομυχα να βουλιαζουν μεσα σε τετοιες καταστασεις.

Μα καλα,στη φωτογραφια του Σεργιανοπουλου βρηκε κι αυτη να σκεφτει το αιμα και τα μηρμυγκακια? Κι εγω γιατι ολο πεφτω πανω σε αρθρα και δημοσιευσεις που αφορουν κακα πραγματα που τυχαινουν σε παιδια?Ισως βεβαια να ειναι οπως οταν ειμαστε εγκυος ή σκεφτομαστε να μεινουμε εγκυος που στο δρομο πεφτουμε ολο πανω σε εγκυους-μου εχει συμβει κι εχω ακουσει οτι συμβαινει σε πολλες.Δεν ειναι οτι ξαφνικα φυτρωσαν τοσες εγκυοι,απλα τωρα τις προσεχουμε εμεις.Μακαρι να ειναι αυτο και στην περιπτωση μου.

Link to comment
Share on other sites

Μη νομιζεις,δε μου αρεσει που ειμαι ετσι,ουτε "τρεφομαι' απο τις ανησυχιες και τις φοβιες μου-το λεω αυτο γιατι ξερω οτι υπαρχουν ανθρωποι που γουσταρουν ενδομυχα να βουλιαζουν μεσα σε τετοιες καταστασεις.

 

Μωρε το ΞΕΡΩ οτι δεν σου αρεσει που εισαι ετσι και υποφερεις και φαινεται γιαυτο σου λεω να πας να τα πεις για να φυγεις απο ολο αυτο το κακο να ηρεμησεις πανω απο ολα για σενα και μετα για ολους τους αλλους. :-( Εχω και εγω εμμονες *βεβαια αλλο ειδος* και ξερω πως μπορουν να ξεφυγουν ευκολα. Τελος παντων φυγετε να πατε να ξεκουραστητε. Καντε μπανακια και οταν γυρισεις τα ξαναλεμε. Ομορφα να περασετε......! :lol:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τετοια περιστατικά "τυπου Εμυ Λιβανίου" μου έχουν συμβεί κι εμένα αρκετές φορές κατά καιρούς και νομίζω και σε όλους τους ανθρώπους. Π.χ. συζητάω για καποιον και τυχαίνει να με παρει τηλέφωνο εκείνη την ώρα ή σε λίγο ή μιλάω για καποιο θέμα και μετά ακούω κατι σχετικό στο ξεκαρφωτο. Τα παραδείγματα είναι άπειρα. Εκείνο που σκεφτομαι εκείνη τη στιγμη είναι "ρε γμτ δεν έλεγα τίποτα αλλο καλύτερο;; να μου πέσει μια κληρονομιά ας πούμε;;" Στην πραγματικότητα δεν δίνω σημασία, το ξεχνάω αμέσως. Για αυτό που ειπε η κόρη σου, τα παιδιά έχουν μεγάλη φαντασία και πλέκουν τα απίστευτα σενάρια από όσα έχουν δει και ακούσει και φανταστεί άρα δεν υπάρχει σοβαρός λόγος ανησυχίας. Τίπτα το μεταφυσικό. Αυτά τα ολίγα...καλο καλοκαίρι και καλή ξεκούραση...

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια επαναφερω το topic-αν και δε θα το ηθελα,πιστεψτε με-γιατι για αλλη μια φορα μου ετυχε αλλο ενα κουλο με την κορη μου.Ειχαμε παει σημερα να της παρουμε καινουριο κρεβατι,το κρεβατι που υποτιθεται θα εχει ως παιδακι πλεον,γιατι το παλιο της θα το παρει τωρα η μικρη.Εμενα απο την ωρα που πηγαμε στο καταστημα κατι με ετρωγε,ειδικα οταν ειδαμε τις κουκετες και αρχισαμε να συζηταμε το ενδεχομενο να παρουμε κουκετα οταν θα γινει η μεγαλη 6 χρονων,αρχισα να σκεφτομαι οτι παραειναι μακροπροθεσμη αυτη η σκεψη και τετοια,καταλαβαινετε.Δε θελω γενικα να κανω σχεδια για οταν θα ειναι μεγαλυτερη,το θεωρω κατι σαν υβρις,πώς να σας το εξηγησω.Αυτο βεβαια συμβαινει μονο με τη μεγαλη μου κορη,για τη μικρη κανω και σχεδια και σκεψεις και ο,τι κανει τελος παντων μια νορμαλ μητερα για τα παιδια της.

Για να μη μακρυγορω,φτανει η ωρα να δωσουμε την παραγγελια για το κρεβατακι,κι εκει που συμπληρωνει ο υπαλληλος τα στοιχεια μας γυριζει και μας λεει: "Βρε παιδια σημερα απο το πρωι ολα τα περιεργα ονοματα μου εχουνε τυχει στις παραγγελιες.Δειτε εδω ονοματα:ενας κυριος Πεθαινος κι ενας κυριος Νεφρος!!!"

Εννοειται πως εμεινα στηλη αλατος.Σκασιλα μου για τον κυριο Νεφρο αλλα ο κυριος Πεθαινος???Επρεπε τετοια μερα,που πηγαιναμε να παραγγειλουμε κρεβατι εμεις,να τυχει να παραγγειλει κι αυτος?Οπως καταλαβαινετε αρχισα παλι να αναρωτιεμαι γιατι να συμβαινουν αυτα κι αν ειναι σημαδια για κατι που αφορα την κορη μου.

Αν ειναι δυνατον πια.Τα εχω ξαναγραψει.Απο το μαιευτηριο που γυρνουσαμε,συναντησαμε το αμαξι αυτο που ειχα αναφερει και παλιοτερα.Παω στο συμβολαιογραφο να υπογραψω συμβολαιο για το καινουριο μας σπιτι περσυ τον Ιανουαριο,παλι τετοιο αμαξι συνανταω στο δρομο-κι ελεγα οτι αν το συναντησω δε θα ειναι καλο,το σκεφτομουν δηλαδη.

Η κορη μου ξυπνησε τις προαλλες (το εχω γραψει σε post παλιοτερα) και μου ελεγε οτι βλεπει ενα κρανιο.

Σημερα παμε για κρεβατι,και λιγη ωρα πριν εχει παραγγειλει ενας κυριος Πεθαινος!!!

Τις προαλλες παιρνω ενα δωρακι στη μικρη μου απο ενα καταστημα,και λεω κατσε να παρω και στη μεγαλη κατι.Το ματι μου πεφτει σε ενα βιβλιο που ελεγε "Η στοιχειωμενη γαλερα".Απαπα λεω,δεν παιρνω αυτο,θα παρω αυτο που λεει "Ιστοριες για γοργονες".

Το παιρνω λοιπον και στο αυτοκινητο που το ξεφυλισσα λιγο,η πρωτη λεξη στην οποια επεσε το ματι μου ηταν η λεξη "Νεκροταφειο".Αν ειναι δυνατον,αυτη η λεξη σε παιδικο βιβλιο,κι ομως αναφεροταν σε ενα νεκροταφειο πειρατων και καλα,που κυκλοφορουσε το πνευμα ενος πειρατη κλπ κλπ..Μα ειναι δυνατον να πεφτω συνεχεια σε τετοια πραγματα?

ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΠΙΑ!!!Δεν αντεχω να τρωω τετοιες φρικες σχετικα με το παιδι μου!!!Ειναι σημαδια,ειναι μια τρελλα,ειναι συμπτωσεις,τι στο καλο συμβαινει???

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια επαναφερω το topic-αν και δε θα το ηθελα,πιστεψτε με-γιατι για αλλη μια φορα μου ετυχε αλλο ενα κουλο με την κορη μου.Ειχαμε παει σημερα να της παρουμε καινουριο κρεβατι,το κρεβατι που υποτιθεται θα εχει ως παιδακι πλεον,γιατι το παλιο της θα το παρει τωρα η μικρη.Εμενα απο την ωρα που πηγαμε στο καταστημα κατι με ετρωγε,ειδικα οταν ειδαμε τις κουκετες και αρχισαμε να συζηταμε το ενδεχομενο να παρουμε κουκετα οταν θα γινει η μεγαλη 6 χρονων,αρχισα να σκεφτομαι οτι παραειναι μακροπροθεσμη αυτη η σκεψη και τετοια,καταλαβαινετε.Δε θελω γενικα να κανω σχεδια για οταν θα ειναι μεγαλυτερη,το θεωρω κατι σαν υβρις,πώς να σας το εξηγησω.Αυτο βεβαια συμβαινει μονο με τη μεγαλη μου κορη,για τη μικρη κανω και σχεδια και σκεψεις και ο,τι κανει τελος παντων μια νορμαλ μητερα για τα παιδια της.

Για να μη μακρυγορω,φτανει η ωρα να δωσουμε την παραγγελια για το κρεβατακι,κι εκει που συμπληρωνει ο υπαλληλος τα στοιχεια μας γυριζει και μας λεει: "Βρε παιδια σημερα απο το πρωι ολα τα περιεργα ονοματα μου εχουνε τυχει στις παραγγελιες.Δειτε εδω ονοματα:ενας κυριος Πεθαινος κι ενας κυριος Νεφρος!!!"

Εννοειται πως εμεινα στηλη αλατος.Σκασιλα μου για τον κυριο Νεφρο αλλα ο κυριος Πεθαινος???Επρεπε τετοια μερα,που πηγαιναμε να παραγγειλουμε κρεβατι εμεις,να τυχει να παραγγειλει κι αυτος?Οπως καταλαβαινετε αρχισα παλι να αναρωτιεμαι γιατι να συμβαινουν αυτα κι αν ειναι σημαδια για κατι που αφορα την κορη μου.

Αν ειναι δυνατον πια.Τα εχω ξαναγραψει.Απο το μαιευτηριο που γυρνουσαμε,συναντησαμε το αμαξι αυτο που ειχα αναφερει και παλιοτερα.Παω στο συμβολαιογραφο να υπογραψω συμβολαιο για το καινουριο μας σπιτι περσυ τον Ιανουαριο,παλι τετοιο αμαξι συνανταω στο δρομο-κι ελεγα οτι αν το συναντησω δε θα ειναι καλο,το σκεφτομουν δηλαδη.

Η κορη μου ξυπνησε τις προαλλες (το εχω γραψει σε post παλιοτερα) και μου ελεγε οτι βλεπει ενα κρανιο.

Σημερα παμε για κρεβατι,και λιγη ωρα πριν εχει παραγγειλει ενας κυριος Πεθαινος!!!

Τις προαλλες παιρνω ενα δωρακι στη μικρη μου απο ενα καταστημα,και λεω κατσε να παρω και στη μεγαλη κατι.Το ματι μου πεφτει σε ενα βιβλιο που ελεγε "Η στοιχειωμενη γαλερα".Απαπα λεω,δεν παιρνω αυτο,θα παρω αυτο που λεει "Ιστοριες για γοργονες".

Το παιρνω λοιπον και στο αυτοκινητο που το ξεφυλισσα λιγο,η πρωτη λεξη στην οποια επεσε το ματι μου ηταν η λεξη "Νεκροταφειο".Αν ειναι δυνατον,αυτη η λεξη σε παιδικο βιβλιο,κι ομως αναφεροταν σε ενα νεκροταφειο πειρατων και καλα,που κυκλοφορουσε το πνευμα ενος πειρατη κλπ κλπ..Μα ειναι δυνατον να πεφτω συνεχεια σε τετοια πραγματα?

ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΠΙΑ!!!Δεν αντεχω να τρωω τετοιες φρικες σχετικα με το παιδι μου!!!Ειναι σημαδια,ειναι μια τρελλα,ειναι συμπτωσεις,τι στο καλο συμβαινει???

Χ Α Λ Α Ρ Ω Σ Ε ! :mrgreen:

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσι καλησπερα τωρα το πετυχα το θεμα και πιστεψε με σε καταλαβαινω απολυτα αλλα χαλαρωσε !!!!θα παθεις κριση πανικου και μιλαω εκ πειρας!!!

Εγω ειμαι χειροτερη απο σενα.Συνεχεια εχω την εντυπωση οτι καποιος που αγαπαω θα πεθανει και κατα καιρους φοβαμαι για ολους σχεδον..Ειδικα απο οταν εχασα τον μπαμπα μου..Ηταν αρρωστος και καποτε θα πεθαινε..μετα φοβηθηκα οτι θα πεθανει η μαμα μου και επαθε καρκινο(ολα καλα ευτηχως)..ελεγα οτι εχω προαισθημα αλλα θελω να πιστευω οτι ετσι κι αλλως ολα θα γινονταν...Φοβαμουν για το παιδι μου τον αντρα μου τον αδερφο μου...για ολους..Εβλεπα ονειρα και αυτο που ελεγα οτι θα γινει γινοταν μεχρι που επαθα εμονη...Εμπαινα πχ στο μετρο και νομιζα οτι ολοι θα πεθανουν...Επαθα 2 κρισεις πανικου και πιστεψε με δεν ειναι ωραια εμπειρια...Μετα απλα χαλαρωσα και ειπα οτι οκ ολα ειναι θελημα Θεου και οτι το μυαλο μου τα διμιουργει ολα.Οταν αγαπαμε καποιον πολυ και ανυσηχουμε ειναι πανευκολο να φοβομαστε μην τον χαουμε.Το αλλο σου παιδακι ειναι ακομη μικρο και εχεις τον ελεγχο..Αν συνεχισεις ετσι με την μεγαλη θα επεκταθει το προβλημα και στην μικρη και σε ολυς πιστεψε με.

Οσο για τα σημαδια οπως σου ειπαν οι αλλες κοπελες οταν ψαχνεις τα ...βρισκεις.το εχεις συνεχεια στο μυαλο σου και γι αυτο τα βλεπεις ολα αυτα

Χαλαρωσε..Εγω οταν κινδυνευω να ξανακυλησω περνω βαθιες αναπνοες και σκεφτομαι κατι αλλο...πολυ ευχαριστο.Εχω παντα και ενα βιβλιο μαζι μου (ή κουτσομπολιστικο περιοδικο)για να ξεχνιεμαι και να συγκεντρωνομαι αλλου

Παλεψε το και θα το ξεπερασεις γρηγορα

Απλα μην ξαναδωσεις σημασια σε ΚΑΝΕΝΑ σημαδι

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διαβασα απο την αρχη ολη την ιστορια.....αναρωτιεμαι αν τελικα πηγες σε καποιον ειδικο ? Πιστευω και εγω οτι ολα ειναι απλες συμπτωσεις που ομως εσυ τις μεταφραζεις οπως σε ''συμφερει''.

Ασχημα ονειρα και φοβιες μρ τα παιδια μου εχω και εγω...μαλιστα καποιες φορες κλαιω γιατι τα φανταζομαι νεκρα.....αμεσως λεω στον εαυτο μου να αφησει τις βλακειες και σκεφτομαι κατι αλλο.

Πιστευω πως πρεπει να πας να μιλησεις με καποιον ψυχολογο αμεσα - αν δεν το εχεις κανει ηδη-!!!

Εγω ειχα παει 3 μονο συνεδριες λιγους μηνες πριν παντρευτω γιατι ειχα πολυ αγχος και ειχα παθει κριση πανικου....δεν ηθελα να βγω εξω,νομιζα οτι θα πεθανω,εκλαιγα στο κρεβατι μου κουλουριασμενη ...και ολα αυτα χωρις να ξερω γιατι.......3 μονο φορες πηγα στον ψυχολογο και τελος ολα !!!!!!!!!!!

ακομα σε κανενα στρες που μπορει να εχω θυμαμε τα λογια του και μου περνανε ολα.

Τρεχααααα

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

Δε θα ειναι υπερβολη να σας πω οτι κοντευω να τρελλαθω με ολα αυτα,ειμαι σε πολυ τεταμενη ψυχολογια,το σκεφτηκα να μιλησω με καποιον ειδικο αλλα η φοβια δεν παυει να υφισταται.Μηπως ολα αυτα κατι σημαινουν?Γιατι να ειμαι ετσι μονο με τη μεγαλη μου κορη?Εσεις θα ανησυχουσατε για το παιδι σας αν σας συνεβαιναν τετοια περιστατικα?

 

Γλυκό μου κορίτσι, διάβασα την ιστορία σου και για διάφορους λόγους συγκινήθηκα και προβληματίστηκα. Αλλά πες μου, πάνω από όλα, πως είσαι? Τα παιδιά σου?

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις πώς ειμαι ψυχολογικα ή απο πλευρας υγειας?Γιατι απο υγεια σωματικη δοξα το Θεο μια χαρα ειμαι,απο ψυχολογικης πλευρας παραμενω φρικαρισμενη...οταν λες προβληματιστικες εννοεις για ολα αυτα που γινονται γυρω απο το παιδι μου ή για τον τροπο που τα εκλαμβανω εγω?Οπως θα εχεις καταλαβει δεν εχω κανενα προβλημα με τις αποψεις των αλλων κοριτσιων που μου συστηνουν να επισκεφθω καποιον ειδικο και που τους φαινονται παραλογα ολα αυτα,ισα ισα,κι εγω ευχομαι ολα αυτα να ειναι δικοι μου παραλογισμοι κι οχι κατι αλλο.

Εσυ τι πιστευεις?Ειλικρινα με ενδιαφερει καθε γνωμη.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα σχεδον όλα τα ποστ, νομίζω πως πρεπει να επισκεφθεις εναν ειδικό! Σίγουρα θα σου κανει καλό! Απλά πρέπει να πας μονο αν πιστεύεις πως πραγματικά θα σε βοηθήσει, όχι γιατι στο λεμε εμεις εδω!

Εγώ στο παρελθόν εχω επισκεφθει ειδικό για αλλο θεμα βεβαια, και όντως βοηθάει. Αρκει να ''εισαι εκει'', να το πιστευεις.

 

Γιατί δεν το έχεις κάνει τόσο καιρό? Μάλλον γιατί δεν εισαι ακόμα σίγουρη οτι θα σε βοηθήσει!

 

Επειδή έχω και γω διάφορες φοβίες, σου λεω σαν να μιλάω στον εαυτό μου: Ειμαι σίγουρη οτι μεσα στο μυαλό μας, κάπου βαθιά υπάρχει κάποιο malfunction, να στο πω αγγλιστι. Κάποια ενωση ξεκόλλησε, και χρειάζεται ενας ειδικός να την επισκευάσει. Το μυαλό σου, σου παίζει απίθανα παιχνίδια. Το παθαίνω συχνότατα. (Αλλά επειδη θεωρώ οτι εχω και αλλα υποχόνδρια χαρακτηριστικά, λεω για τον εαυτό μου οτι είμαι γενικά προβληματική περίπτωση). Πολλοί άνθρωποι τρώνε τέτοια κολλήματα.

Απλά εμεις, όταν τα περιστατικά φτάσουν να επηρεάζουν την καθημερινότητά μας σε τέτοιο σοβαρό βαθμό, χρειαζόμαστε βοήθεια!

 

Αυτό είναι όλο! Πήγαινε, και ειμαι σίγουρη οτι το επόμενο ποστ σου θα είναι πολύ θετικό!

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις πώς ειμαι ψυχολογικα ή απο πλευρας υγειας?Γιατι απο υγεια σωματικη δοξα το Θεο μια χαρα ειμαι,απο ψυχολογικης πλευρας παραμενω φρικαρισμενη...οταν λες προβληματιστικες εννοεις για ολα αυτα που γινονται γυρω απο το παιδι μου ή για τον τροπο που τα εκλαμβανω εγω?Οπως θα εχεις καταλαβει δεν εχω κανενα προβλημα με τις αποψεις των αλλων κοριτσιων που μου συστηνουν να επισκεφθω καποιον ειδικο και που τους φαινονται παραλογα ολα αυτα,ισα ισα,κι εγω ευχομαι ολα αυτα να ειναι δικοι μου παραλογισμοι κι οχι κατι αλλο.

Εσυ τι πιστευεις?Ειλικρινα με ενδιαφερει καθε γνωμη.

 

Πρέπει να φύγω τώρα από το σπίτι. Θα επανέλθω όμως με την πρώτη ευκαιρία!

Link to comment
Share on other sites

Γραψε μου οποτε μπορεσεις την αποψη σου γιατι δε σου κρυβω οτι αγχωθηκα καπως,κυριως γιατι εχω την εντυπωση οτι συμφωνεις μαζι μου οτι καποια πραγματα ισως ειναι σημαδια.Μη με κρατησεις σε αγωνια.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινεις φανταζομαι καλη μου Zopiron...οταν κατι αφορα το παιδι σου,κι οταν λιγο θες για να σαλταρεις γιατι ερμηνευεις σημεια και συμπεριφορες,κρεμεσαι απο τις αποψεις και τις γνωμες των αλλων.Οπως γραφει και η συμφορουμιτισσα λιγο πιο πανω,ισως να εχει λασκαρει καποιο σημειο στη σκεψη μου και να θελει επισκευη,κι εγω δεν εχω κανενα ταμπου με αυτα τα θεματα,ισα ισα,ανθρωπινα ειναι ολα.Ισως ομως και να συμβαινει κατι αλλο,κι αυτο το κατι αλλο ειναι που τρεμω.Πραγματικα,θα περιμενω εναγωνιως το post σου.

Link to comment
Share on other sites

Μολις μου ετυχε κι αλλο τρελλο,οχι με τη μικρη αυτη τη φορα αλλα ασχετο.Πριν μια ωρα καθομουν στον καναπε με τη δευτερη μου κορη και σκεφτομουν,ετσι στο ασχετο,ενα εργο που ειχα δει με τη Μεριλ Στριπ και την Ουμα Θερμαν,μου διαφευγει ο τιτλος,αυτο που η Στριπ ειναι ψυχαναλυτρια και η Θερμαν ειναι η ασθενης της που τα εχει με το γιο της...Θυμομουν,ΕΝΤΕΛΩΣ ΣΤΟ ΑΣΧΕΤΟ,μια σκηνη απο το εργο...και τωρα ξαφνικα βαζει η μητερα μου τηλεοραση ΚΑΙ ΠΑΙΖΕΙ ΤΟ ΕΡΓΟ ΑΥΤΟ!!!Κουφαθηκα!!

Οχι,δεν ειχε παρει το ματι μου το τρειλερ του εργου στα προσεχως,ουτε ειχα δει το προγραμμα της τηλεορασης πουθενα...εχω να ανοιξω την τηλεοραση στο σπιτι μερες κι εχω να ξεφυλλισω τηλεοπτικο περιοδικο μηνες...αρα αποκλειεται να το ειχα ακουσει καπου προσφατα και υποσυνειδητα να μου βγηκε να το θυμηθω τωρα...Τι κουλα ειναι αυτα που μου συμβαινουν βρε παιδια?Οπως το σκηνικο με την εκπομπη της Εμυς Λιβανιου που εχω γραψει σε παλιοτερο post...και το θεμα μου δεν ειναι οτι συμβαινουν αυτα,το θεμα μου ειναι οτι ΤΑ ΦΟΒΑΜΑΙ,γιατι αν ετσι τυχαια σκεφτομαι μια ταινια ή ενα βιβλιο ή ενα προσωπο και ξαφνικα το βλεπω μπροστα μου,που ξερω οτι και η εμμονη με τη μεγαλη μου κορη δεν κρυβει καποιου ειδους τετοιο προαισθημα?

Το πιθανοτερο ειναι οτι σας εχω κουρασει πολυ με ολα αυτα αλλα σιγουρα καποιες μπορειτε να με καταλαβετε.Εχω κουραστει τοσο ΜΑ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ να φοβαμαι για το παιδι μου,τι να φοβαμαι δηλαδη,εδω με πιανουν πλεον καθε μερα ταχυπαλμιες-κατι που δε μου συνεβαινε ποτε.Ειναι σα να περιμενω οτι κατι θα γινει,δεν αντεχω αλλο...και να παω σε εναν ειδικο οπως συστηνουν πολλα κοριτσια,τι να μου πει δηλαδη,αφου και να θελω εγω να ξεπερασω τη φοβια ολο κατι παρουσιαζεται μπροστα μου και μου την αναζοπυρωνει...δεν αντεχεται αλλο αυτο και δεν ξερω τι να κανω,δεν μπορω να χαρω ουτε στιγμη με το παιδι μου,ολο σκεφτομαι οτι κατι μπορει να συμβει...με το μικρο αντιθετα ειμαι τοσο νορμαλ και τοσο κουλ...Προσφατα ειχα γνωρισει σε ενα παρτυ μια κοπελα που εχει δυο αγορακια.Πανω στη συζητηση,οπου ελεγα φυσικα για ολα αυτα που γινονται με τη μεγαλη μου κορη (λες και μπορω να συζητησω και τιποτ΄αλλο) μου εκμυστηρευτηκε οτι κι εκεινη περασε μια παρομοια φαση με το μικρο της γιο,ηταν λεει σχεδον πεπεισμενη οτι κατι θα του συμβει,ηταν σιγουρη.Δοξα το Θεο μια χαρα ειναι το παιδακι της κι η ιδια το εχει ξεπερασει πλεον,αλλα και παλι οι περιπτωσεις μας δεν ειναι ιδιες.Εκεινη βλεπετε ειχε μεν τη φοβια αλλα δε συνεβαιναν πραγματα να της την ενισχυουν οπως εμενα.Εγω και να κανω οτι τα ξεχναω ολα για καποιες μερες,τσουπ κατι θα πει η μικρη,κατι θα διαισθανθω που θα γινει και να σου παλι η εμμονη ιδεα,σαν κυμα να με κατακλυζει.

Σημερα το μεσημερι την ειχα παρει αγκαλια και τρεχανε τα ματια μου,ευτυχως την ειχα πλατη και δε με εβλεπε,αλλα με ειδε η μανα μου που ηταν σπιτι και με εκραξε,και θυμηθηκα που το ιδιο ειχε συμβει και πριν εναμιση χρονο,παλι σκεφτομουν διαφορα και με ειχαν παρει τα δακρυα και μου ελεγε η μητερα μου ποσο παραλογο ειναι ολο αυτο...κραταει πολυ καιρο αυτη η ιστορια κοριτσια και δεν το ευχομαι ουτε στον εχθρο μου να μπλεξει σε τετοιο ψυχολογικο ζορι,που να μην ξερεις τι ειναι παραλογισμος,τι ειναι ενστικτο,τι ειναι σημαδι και τι εμμονη.Κουραστηκε η ψυχη μου πια,τι να μου πει ο καθε ψυχολογος/ψυχιατρος/ψυχαναλυτης???

Link to comment
Share on other sites

Κουραστηκε η ψυχη μου πια,τι να μου πει ο καθε ψυχολογος/ψυχιατρος/ψυχαναλυτης???

 

αχ βρε joe...σε διαβαζω συχνα, να δω τι κανεις....

 

λοιπον...υποθετω τιποτα δεν θα σου πει...εσυ θα πεις;)

 

χαμογελα λιγουλακι κοριτσι...:)

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το μεσημερι την ειχα παρει αγκαλια και τρεχανε τα ματια μου,ευτυχως την ειχα πλατη και δε με εβλεπε,αλλα με ειδε η μανα μου που ηταν σπιτι και με εκραξε,και θυμηθηκα που το ιδιο ειχε συμβει και πριν εναμιση χρονο,παλι σκεφτομουν διαφορα και με ειχαν παρει τα δακρυα και μου ελεγε η μητερα μου ποσο παραλογο ειναι ολο αυτο...κραταει πολυ καιρο αυτη η ιστορια κοριτσια και δεν το ευχομαι ουτε στον εχθρο μου να μπλεξει σε τετοιο ψυχολογικο ζορι,που να μην ξερεις τι ειναι παραλογισμος,τι ειναι ενστικτο,τι ειναι σημαδι και τι εμμονη.Κουραστηκε η ψυχη μου πια,τι να μου πει ο καθε ψυχολογος/ψυχιατρος/ψυχαναλυτης???

 

Μονη σου τα λές......πριν εναμιση χρονο το ιδιο ενοιωθες και το παιδακι σου δοξα το Θεο ειναι μια χαρα !!!!!!!!!!!

Εναμιση χρονο υποφερεις χωρις λογο :wink:

Γιατι εισαι τοσο αρνητικη στο να δεις εναν ειδικο βρε παιδακι μου ? Κανε μια βολτα και μετα κρινεις !!!!

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...