Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ασχολείται με το προσωπικό της σημείο


Recommended Posts

Εάν κάποια μαμά έχει κάποιο παρόμοιο θέμα ή γνωρίζει. Η κόρη μου είναι 5 ετών και ασχολείται (εάν μπορώ να το πω έτσι με το προσωπικό της σημέιο), εχθές το έτριβε με το χέρι της, πάνω από τα ρούχα της. Ήρθα σε πολύ δύσκολη θέση, της είπα να πάει στο δωμάτιο της και τελικά καταλήξαμε σε καβγά (φρίκαρα). Το παιδί δεν έχει καμία εικόνα (γιατί δεν έχουμε μπαμπά οπότε δεν έχει δει ποτέ κάτι από εμάς, καταλάθος). Θέλω να το συζητήσω με την παιδίατρο μου αλλά μήπως κάποια μαμά έχει παρόμοια εμπειρία. Ευχαριστώ πολύ.

 

Σημειώστε ότι σε συζήτηση στον παιδικό πέρισυ κάποιες μαμάδες, με αγόρια όμως είχανε μιλήσει για αυτό το θέμα. Δεν είχαμε εμείς όμως θέμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εσένα είναι τουλάχιστον 5. εμένα που το ξεκίνησε στα 3???

ξαφνικά μια μέρα, όπως ήταν ξαπλωένη μπρούμυτα, άρχισε να τρίβεται στην πάνα. ίδρωνε-ξεφυσούσε και ήταν απορροφημένη, κουραζόταν και την έπαιρνε και ο ύπνος.

στην αρχή προσπαθήσαμε να της τραβήξουμε την προσοχή με κάτι άλλο. μετά είπαμε να δείξουμε αδιαφορία. αλλά η αλήθεια είναι ότι σε φέρνει σε δύσκολη θέση και δεν ξέρεις πώς να το χειριστείς. είχαμε και τον γιο μου που την έβλεπε και ρωτούσε τί κάνει η μικρή...

μιλήσαμε με την παιδίατρο και μας είπε ότι απλά ανακάλυψε το "σημείο" και την ευχαρίστηση που παίρνει από αυτό και ότι το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να της λέμε να πάει στο δωμάτιό της και ότι δεν το κάνουμε μπροστά σε άλλους.

για καλή μας τύχη, μεσολάβησε το καλοκαίρι που πήγαμε στο εξοχικό, άλλαξε παραστάσεις, έπαιζε με τα ξαδέρφια και περνούσαμε τη μέρα στη θάλασσα, οπότε το ξέχασε...προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

μιλήσαμε με την παιδίατρο και μας είπε ότι απλά ανακάλυψε το "σημείο" και την ευχαρίστηση που παίρνει από αυτό και ότι το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να της λέμε να πάει στο δωμάτιό της και ότι δεν το κάνουμε μπροστά σε άλλους.

 

Ετσι ακριβως!!! Ειναι μια οργανικη αναγκη που την εχουν ΚΑΙ τα μικρα παιδακια, οσο περιεργο και αν ακουγεται στα αυτια των ενηλικων!!!

 

Χρειαζεται υποδειξεις ως προς το μερος το οποιο μπορει να κανει την εν λογω πραξη, και φυσικα σε καμια περιπτωση απαγορευση!!!

 

Υπαρχουν και σχετικες ερευνες οι οποιες εχουν δειξει πως αναλογες πραξεις γινονται οταν το μωρο/παιδι ειναι ακομα στη κοιλια της μαμας!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα, ευχαριστώ πολύ.

 

Πέρισυ κορόιδευα της αγορομαμάδες, γιατί λέγανε κάτι τραγελαφικά περιστατικά για τους 4χρονους γιους τους και φέτος βράστα, ήρθε η σειρά μας.

Link to comment
Share on other sites

To πρόβλημα νομίζω είναι δικό μας. Προφανώς δεν μπορούμε να καταπιούμε την επιστημονική άποψη πως η βιολογική αυτή ανάγκη δεν εμφανίζεται στην εφηβεία πχ αλλά υπάρχει στον άνθρωπο από πάντα! Και δε λέω πως εγώ δε νιώθω άβολα όταν αγγίζει τα γεννητικά της όργανα μα έχοντας ενημερωθεί για το θέμα, πιο πολύ με απασχολεί αν αισθάνεται κάποια ενόχληση που ίσως προέρχεται από ουρολοίμωξη για παράδειγμα.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ αυτό νομίζω που νομίζω ότι πρέπει να κάνεις είναι να της εξηγήσεις ότι η συγκεκριμένη πράξη είναι προσωπική και πρέπει να γίνεται σε ιδιωτικό χώρο όταν κανείς είναι μόνος. Μην ενοχοποιήσεις τον αυνανισμό - δεν είναι κάτι βρώμικο ή ανήθικο - αλλά προφύλαξε το παιδάκι σου εξηγώντας του το που γίνεται η πράξη αυτή και ότι ΠΟΤΕ δε γίνεται παρουσία άλλων.

 

Αυτά....

 

Υ.Γ.: Εμένα η δικιά μου από 2 χρονών μετά το μπάνιο στην αλλαξιέρα του δίνει και καταλαβαίνει μέχρι να μπει η πάνα....:oops:

Link to comment
Share on other sites

Είναι φυσιολογικό στάδιο που περνάνε όλα τα παιδιά σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό. Κακώς το έκανες τόσο μεγάλο θέμα αν και καταλαβαίνω ότι σου ήρθε λίγο απότομα. Στο μέλλον μην ξανασχοληθείς ιδιαίτερα, μην την κάνεις να νιώθει ενοχές ή να ντρέπεται, απλά να καταλάβει ότι είναι κάτι που δεν επιτρέπεται να κάνει δημοσίως.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, εμενα η δικια μου 14 μηνων, εδω και λιγες μερες, καθε φορα που την κανω μπανιο, το τριβει με μανια :shock:. Αλλα και στην κουνια οταν ειναι μπρουμητα παλι τριβεται στην πανα της. Εγω απλα γελαω:D. Το μονο που με απασχολει ειναι μηπως εχει καποια άλλη ενοχληση οπως ειπε και μια αλλη μαμα, και σκοπευω να ρωτησω την παιδιατρο αν πρεπει να εξετασουμε κατι.

 

Κατα τα άλλα το θεωρω κατι πολυ συνηθισμενο. Εξαλλου μου ειναι μια οικεια εικονα καθως με τον αδερφο μου ειχαμε μεγαλη διαφορα ηλικιας και τον θυμαμαι μικρουλι που χαιδευοταν με μανια :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...