Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ-ΒΡΑΔΙΝΟ


Recommended Posts

Βρε κορίτσια έχω θέμα με το δεκατιανό γεύμα και το βραδινό γεύμα. Δηλαδή για να το κάνω πιο λιανά, 3 φορές τη βδομάδα του δίνω αυγό για δεκατιανό, τις υπόλοιπες ένα κομματάκι τυρί. Το θέμα μου είναι πως ο μικρός δε χορταίνει και θα ήθελα μια γκάμα τροφών για να του δίνω. Επίσης έχουμε πρόβλημα με κάποιες τροφές, όπως π.χ. τοστ, γιατί πνίγεται εύκολα και φοβάμαι να του δώσω.

Τώρα το απόγευμα του δίνω στάνταρ ένα γιαούρτι και μετά το βράδι συνήθως του δίνω κουάκερ με το ζωμό από το μεσημεριανό του ή τραχανά που δεν τον πολυσυμπαθεί, οπότε αναγκάζομαι να του δίνω συνεχώς ζωμό με κουάκερ που τρελαίνεται. Θα ήθελα όμως και κάποια άλλη λύση. Εσείς τί κάνετε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα!!

Λοιπόν, εγώ του δίνω (για απογευματινό):

 

1. Γιαούρτι με μέλι

2. Τοστ με ψωμί χωρίς κόρα, γαλοπούλα βραστή και τυρί φιλαδέλφεια

3. Κρέμα (φαρίν λακτέ, ρυζάλευρο αλλά και κρέμα γιώτης, αυτή που βράζει, όχι στιγμής, την οποία φτιάχνω με λιγότερες κουταλιές ζάχαρη από αυτές που λένε οι οδηγίες).

4. Τυροπιτάκια (έχω μία συνταγή που αναμειγνύεις και τα τυριά μαζί έτσι δεν κάνει το σπίτι χάλια).

5. Κριτσινάκια ολικής άλεσης (συνήθως αντί για γαριδάκια κλπ)

6. Φρούτα

7. Λίγο από το μεσημεριανό φαγητό.

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Τυροπιτάκια

 

Υλικά:

6 φλιτζάνια αλεύρι

1/2 φλιτζάνι βούτυρο

1 φλιτζάνι γάλα

1/2 φλιτζάνι λάδι

250 γρ. φέτα τριμμένη

1 φλιτζάνι γραβιέρα τριμμένη

2 κουταλάκια μπέικιν πάουντερ

1 αυγό

1/2 κουταλιά βούτυρο λυωμένο

1/2 φλιτζάνι σουσάμι

Αλάτι, πιπέρι μαύρο & κόκκινο

 

Εκτέλεση:

Χτυπάτε το βούτυρο με το λάδι και προσθέτετε το γάλα. Ρίχνετε λίγο λίγο το αλεύρι με το μπέικιν, τα τυριά, το κόκκινο και μαύρο πιπέρι, λίγο αλάτι και το ζυμώνετε μέχρι να γίνει η ζύμη μαλακή (αν είναι σφιχτή, προσθέτετε λίγο γάλα).

Αφήνετε τη ζύμη για 1/2 ώρα. Αλείφετε με βούτυρο ένα ταψί. Παίρνετε κομματάκια ζύμης, τα πλάθετε σε σχήμα μισοφέγγαρου και τα τοποθετείτε στο ταψί. Χτυπάτε το αυγό, αλείφετε τα τυροπιτάκια και τα πασπαλίζετε με το σουσάμι. ΤΑ ψήνετε σε προθερμασμένο φούρνο στους 180 βαθμούς για 20 λεπτά.

 

Εννοείτε δεν ακολούθησα τη συνταγή 100%. Δεν είχα κόκκινο πιπέρι, αγόρασα αντί για γραβιέρα κεφαλοτύρι και κατά λάθος - μπέρδεψα τις συνταγές - και ανθότυρο. Έτσι έβαλα αυτά τα τυριά και βγήκε μια χαρά.

Επίσης, επειδή ήταν πολλά, πριν φυσικά βάλω το αυγό και το σουσάμι, έβαλα κάποια στην κατάψυξη. Μια χαρά ήταν μετά!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

sofia_nefeli

η παιδίατρος μου είχε πει από το πρώτο γεύμα (κρέας με λαχανικά) να προσθέτω λίγο αλάτι.

επίσης, μου είπε μετά το έτος να τρώει από τα δικά μας, αρκεί να μην έχουν πάρα πολλά μπαχαρικά και να μην έχουν πολύ αλάτι.

Τώρα τρώει σχεδόν τα πάντα, εγώ ούτως ή άλλως μαγειρεύω με πολύ λίγο αλάτι & λάδι.

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

εμένα πάντως ο γιατροςμου απαγορευσε το αλάτι μέχρι να χρονίσει το μωρό.

 

κάνει κακό στα νεφρά σε αυτη την ηλικια

if you want to make the world a better place, take a look at yourself and make that change!!!570057guwilak9ki.gif

Link to comment
Share on other sites

μαριλινα μου και χιονατη σας ευχαριστω για την απαντηση...

μαριλινα δε θελω να με παρεξηγησεις αλλα αυτη η παιδιατρος σου ειχε πει και για το μελι? το αλατι ξερω σιγουρα οπως λεει και η χιονατη οτι απαγορευεται μεχρι να κλεισει το πρωτο ετος. οποτε αυτο που σου ειπε ειναι λιγο ακυρο...πραγματικα δε λεω κατι για σενα αλλα η παιδιατρος σου μου φαινεται πολυυυυυ χαλαρη...

το θεμα ειναι μετα το ετος επιτρεπεται?

Link to comment
Share on other sites

Εμείς μετά το χρόνο, αρχίσαμε το λίγο αλάτι και σιγά σιγά τις υπόλοιπες τροφές (χωρίς μπαχαρικά). Μετά το 1.5 χρόνο, πρόσθεσα λίγο πιπέρι, σε ποσότητα πολύ λιγότερο από το αλάτι.

Μέλι έδωσα μετά τον 1.5 χρόνο (ο παιδίατρος είχε πει μετά το χρόνο). Επίσης, ζάχαρη και γλυκά δεν έχω δώσει ακόμα, κατόπιν εντολής παιδιάτρου και αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...