Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΤΡΟΦΗ


stellitsa

Recommended Posts

kalhspera!!!to mwraki moy einai deka mhnwn k de dexetai me tipota oyte froyta oyte faghto.eite toy dwsw kotopoylo eite mosxaraki 8a to kanei emeto.o giatros moy eipe na toy dwsw sketo to kotopoylo xwris laxanika k na ta pros8etw ena ena mhpws kapoio apo ayta ton peirazei alla den eixame apotelesma pali emeto to ekane.to idio symbainei k me ta froyta gi ayto trwei mono froytokrema.exete antimetwpisei paromoia provlhmata k an nai ti kanate ??anhsyxw poly gia th diatrofh toy k de m aresei poy den mporei na faei swsta.

STELLA

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δηλαδή τη φρουτόκρεμα την τρώει; Από φρέσκα φρούτα ή σκόνη;

Κάνει εμετό ή τα φτύνει χωρίς να τα καταπιεί; Μήπως το φαγητό του είναι πιο πηχτό απ' ότι το θέλει και δεν μπορεί να το καταπιεί;

Κρέμα; Γιαούρτι; Τρώει; Λαχανικά σκέτα -χωρίς κρέας;

Φαντάζομαι πως θα έχεις προσπαθήσει αρκετά πράγματα. Πες ακόμα τίποτα για να σκεφτούμε όλοι μαζί κι άλλα :)

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

freska froyta an faei kapoia fora 8a ta kanei emeto.toy exw dwsei sketh patata k pali thn ekane emeto.Trwei mono kremes froytokrema vanillia k mpiskotokrema.Exw dokimasei ta panta, de ginetai tipota.Sto telos ths evdomadas 8a toy dwsw aygoylaki elpizw na toy aresei.Me poio tropo les na toy to dwsw?sfixto, melato sketo h mesa se kapoia krema?

STELLA

Link to comment
Share on other sites

τον παιδίατρο σας τον έχεις ενημερώσει? τι σου λέει?

μήπως υπάρχει κάποια δυσανεξία? μήπως υπάρχει πρόβλημα στο στομάχι του παιδιού?

το έχεις δει από παθολογική σκοπιά ή είσαι σίγουρη ότι είναι απλά "δυστροπία" στις γεύσεις?

Link to comment
Share on other sites

εγω οταν της εδωσα αυγο,της εδωσα μονο τον κροκο,προσπαθησε να της δωσει λιγο στην αρχη κ θα δεις εαν της αρεσει.

Να σε ρωτησω ανοιγει το στομα της να τα φαει η δεν τα θελει καθολου?γιατι εαν το ανοιγει κ τα τρωει κανονικα κ μετα κανει εμετο, τοτε για μενα θα πρεπει να ρωτησεις εναν γιατρο οπωσδηποτε,εαν ομως την πιεζεις να φαει τοτε το κανει επιτηδες οπως πολλα παιδακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν έτρωγε ποτέ; ή κάποια στιγμή σταμάτησε;

Δεν μπορεί κάτι θα του φταίει του παιδιού :roll::roll:

 

Αν του βάλεις λίγο φρέσκο φρούτο μέσα στην κρέμα του; Πολύ λίγο στη αρχή, ίσα-ίσα να "ακούγεται" :roll:

 

Αν τον άφηνες λίγο καιρό χωρίς να προσπαθήσεις να του δώσεις τίποτα που δεν τρώει αλλά μόνο αυτά που τρώει -μπας και ξεχαστεί;

 

Αν του δώσεις μόνο 1 κουταλίτσα φαγάκι και μετά συμπληρώσεις με γάλα ή κρέμα και αφού το συνηθίσει να το αυξάνεις σταδιακά;

 

Ιδέες ρίχνω....

 

Για το αυγό έχουν γίνει πολλές συζητήσεις, κάνε ένα ψαξιματάκι γιατί οι απόψεις διαφέρουν πολύ... και είναι και δύσκολη σχετικά τροφή. Ειδικά αν το στομαχάκι του δεν έχει συνηθίσει το φαγητό...:?

Δες εδώ

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=4313&highlight=%E1%F5%E3%FC

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1013&highlight=%E1%F5%E3%FC

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=2504&highlight=%E1%F5%E3%FC

 

Κι αυτά περί άρνησης φαγητού

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1228&highlight=%E1%F5%E3%FC

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1228&highlight=%E1%F5%E3%FC

 

Πάντως ψαξτο και σε συνεργασία με τον παιδίατρο

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η μπέμπα μου μόλις άρχισε να πίνει σκόνη γάλα μετά από 3 μήνες αποκλειστικό θηλασμό !!!!

 

Τα γεύματά της είναι περίπου 100-130 ml, περίπου κάθε 2 ώρες.

 

Έχω λίγο μπερδευτεί.....τρώει καλά? μήπως τρώει πολύ συχνά ?

 

Επειδή δεν έχω εμπειρία, μπορεί καμμία σας με μωράκι 3 μηνών να μου πει πως τρώει το δικό της μωράκι ???

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά να συνεργαστείς με το γιατρό. Όμως μήπως παραείσαι αγχωμένη και το παιδί το καταλαβαίνει και αντιδρά? Είναι κλασσική περίπτωση, παιδιά σε αυτή την ηλικία να χρησιμοποιούν το φαγητό για να προκαλέσουν τη μαμά. Και όταν το καταφέρνουν, χαίρονται! Προσπάθησε μείγμα φρουτόκρεμας σε σκόνη και ένα μικρό φρούτο σταδιακά και βλέπεις. Μην αγχώνεσαι όμως. Η εμπειρία μου μου έχει δείξει ότι σε αυτή την ηλικία, οι συνήθειες διατροφής αλλάζουν πολύ σύντομα, εκτός αν δείξεις ότι είναι πολύ σημαντικό, οπότε το παιδί θα μείνει σε αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Η μπέμπα μου μόλις άρχισε να πίνει σκόνη γάλα μετά από 3 μήνες αποκλειστικό θηλασμό !!!!

 

Τα γεύματά της είναι περίπου 100-130 ml, περίπου κάθε 2 ώρες.

 

Έχω λίγο μπερδευτεί.....τρώει καλά? μήπως τρώει πολύ συχνά ?

 

Επειδή δεν έχω εμπειρία, μπορεί καμμία σας με μωράκι 3 μηνών να μου πει πως τρώει το δικό της μωράκι ???

 

Νομίζω ότι τρώει πολύ συχνά, αλλά από την άλλη πίνει μικρή ποσότητα.

Κάθε δύο ώρες κλαίει για να φάει, ή της το δίνεις από μόνη σου επειδή έτσι γινόταν και στο θηλασμό;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τρώει πολύ συχνά, αλλά από την άλλη πίνει μικρή ποσότητα.

Κάθε δύο ώρες κλαίει για να φάει, ή της το δίνεις από μόνη σου επειδή έτσι γινόταν και στο θηλασμό;

 

Κλαίει δεν λες τίποτα !!!!

Και σαν να μην φτάνει αυτό κατά τη διάρκεια της μέρας, αλλά τώρα κλαίει για φαγητό και κατά τη διάρκεια της νύχτας, πράγμα που το είχε κόψει με το θηλασμό !!!

Άσε δε που όταν της δώσω το μπουκάλι, κοντεύει να πνιγεί από τη μανία της να φάει.

 

Θεέ μου τι θα κάνω ???

Είδα κι έπαθα να τη βάλω σε ένα πρόγραμμα με το θηλασμό και τώρα είναι σαν να βρίσκομαι πάλι στο ΜΗΔΕΝ !!!! :cry::cry::cry:

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mami ειναι λιγο νωρις αφου αλλαξατε εντελως συνηθειες να φτιαξει προγραμμα! υπομονη και θα δεις οτι θα στρωσει... παντως για το οτι σου κλαιει οταν τρωει δοκιμασε να της παρεις τα μπιμπερο που ρυθμιζεις τη ροη. ετσι στην αρχη οταν πειναει θα τρωει πιο ευκολα...μπορει να τσατιζεται και γι αυτο να μην το τρωει ολο και απλα να ξεγελαει για λιγο την πεινα της!

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασες να δωσεις πιπιλα στο μωρακι ? μπορει καν να μην πειναει και απλα να θελει να πιπιλισει . Προσπαθησε να το ταιζεις ανα 3 ωρες περιπου οσο γαλα ζηταει εκεινο και σε συννενοηση με την παιδιατρο σας . Εμας 3 μηνων ο μικρος ετωγε 5-6 γευματα τη μερα απο 180 - εως 120 μλ τη φορα , αναλογα ποσο πεινασμενος ητανε . Θα βρει το ρυθμο , εξαλλου ειναι και λιγο δυσκολη η προσαρμογη απο το στηθος στο μπουκαλι .Δοκιμασε σιγουρα πιπιλα ομως .

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασες να δωσεις πιπιλα στο μωρακι ? μπορει καν να μην πειναει και απλα να θελει να πιπιλισει . .

 

Ναι της δίνω και πιπίλα αλλά συνεχίζει να γκρινιάζει !!!

 

Μου φαίνεται "βουνό" η όλη κατάσταση γιατί είδα κι έπαθα να την βάλω σε ένα πρόγραμμα με το θηλασμό...και τώρα πάλι τα ίδια !!!

 

Απ' ότι έχω καταλάβει πάντως, η μικρή μου είναι λίγο πειναλέα !!!

Να φανταστείτε μέσα σε μία εβδομάδα που τρώει με το μπιμπερό, από εκεί που έτρωγε 100 ml και με το ζόρι, τώρα τις πιό πολλές φορές πίνει 150 - 180 ml.

Mου φαίνεται λοιπόν ότι μάλλον κουράζεται εύκολα να πιπιλάει το μπιμπερό και συνήθως σταματάει πριν χορτάσει.

 

Τι λέτε;

Παίζει αυτό το σενάριο;

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Αν άνοιγες την τρυπούλα στη θηλή του μπιμπερό;

Μπορεί αυτό να την κουράζει, δοκίμασέ το.

 

Θα σου έλεγα όμως να ρωτήσεις τον παιδίατρο σχετικά με την ποσότητα.

 

Αν συνεχίζει να τρώει κάθε 2 ώρες αλλά έχει ανεβάσει την ποσότητα στα 180 ml, ίσως είναι πολύ και επιβαρύνει το στομαχάκι της... :?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...