Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως λέμε όχι σε πρόταση κουμπαριάς?


Natashaky

Recommended Posts

Σε λίγο καιρό πρέπει να βαπτίσουμε το μωρό μας που είναι 5 μηνών. Πρόταση είχαμε από φιλικό μας ζευγάρι από την εγκυμοσύνη μου ακόμη. Δεν το είχαμε κλείσει το θέμα όμως γιατί ήταν πολύ νωρίς και είχαμε ακόμη μια πρόταση. Τελικά το μωρό γεννήθηκε με το καλό και ήρθε η ώρα να ξανασυζητηθεί το θέμα νονού. Τελικά καταλήξαμε στην πρόταση που είχαμε από το φιλικό μας ζευγάρι και τους το ανακοινώσαμε. Σήμερα όμως μας είπαν πως το μωρό θα το βαπτίσει η μικρή τους κόρη που είναι 5 χρονών. Στην αρχή γέλασα νομίζοντας πως μου κάνουν πλάκα, μετά κατάλαβα πως το εννοούν. Μέσα στην εβδομάδα θα βρεθούμε για να μιλήσουμε και να "κλείσει" η κουμπαριά, το πρόβλημά μου είναι πως δεν θέλω να το βαπτίσει η μικρούλα. Θεωρώ πως η σχέση νονού/νας - παιδιού είναι κάτι πολύ όμορφο και ιδιαίτερο και η απόφαση του να γίνουμε πνευματικοί γονείς πρέπει να είναι, αν μη τι άλλο, συνειδητοποιημένη και όχι βεβιασμένη ή επιπόλαια. Έχοντας βαπτίσει η ίδια 2 παιδιά, ξέρω πάρα πολύ καλά τις υποχρεώσεις που έχει ένας νονός. Δεν θα ήθελα λοιπόν σε καμία περίπτωση να γίνει η βάπτιση του παιδιού μου παιδικό παιχνίδι ρόλων και να δεθεί, άθελά του, ένα μικρό παιδάκι 5 χρονών, με δεσμούς που θα το ακολουθούν μια ζωή. Η ερώτηση μου είναι πως ξεμπλέκουμε τώρα χωρίς να δημιουργηθεί καμία απολύτως παρεξήγηση? Το να πω τη γνώμη μου το έκανα και μου είπανε, μην είσαι και τόσο σίγουρη πως δεν θα το χαρεί! Ναι η μικρή φυσικά θα το χαρεί, εγώ όμως θα ήθελα ένα νονό ή μια νονά για το παιδί μου που θα τον βλέπει με σεβασμό και όλα αυτά που βλέπει ένα μικρό παιδί στο πρόσωπο του δικού του πνευματικού γονέα.....Πείτε γνώμες σας παρακαλώ!!!http://parents.org.gr/forum/images/icons/icon9.gif

L7PWp2.pngfkgNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το εξηγείς, έτσι ακριβώς όπως μας το λες εδώ.

Ο ρόλος απαιτεί υπευθυνότητα και ... ενήλικο άνθρωπο. Δεν μπορεί ένας ανήλικος να αναλάβει μια τέτοια υποχρέωση. Λογικά δε νομίζω να το δεχτεί και ο ιερέας που θα τελέσει το μυστήριο.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί ακριβώς ποντάρω κι εγώ, στον ιερέα. Ελπίζω να μην το δεχτεί, αν και ο δικός μας είναι λιγάκι μοντέρνος! Έχω ακούσει όμως πολλές περιπτώσεις που ανήλικοι έχουν βαπτίσει, και αυτό με τρομάζει, κανονικά δεν θα έπρεπε να το επιτρέπουν οι ιερείς, θεωρώ πως η βάπτιση είναι το σημαντικότερο μυστήριο, και όχι πανηγύρι.

L7PWp2.pngfkgNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μην ποντάρεις σε κανέναν ιερέα γιατί μπορεί να την πατήσεις!

 

Όπως είπε κι η alcyon εξήγησε το όπως το έκανες εδώ,όμορφα κι ωραία...απλά πράγματα,

το θέμα δεν είναι αν θα χαρεί το παιδάκι,το θέμα είναι να έχει το παιδί ένα νονό ο οποίος θα είναι σε θεση να εκπληρώνει το ρόλο του προσφέροντας πνευματική καθοδήγηση στο παιδί κι όχι παίζοντας κρυφτό...

 

Αν παρεξηγηθουνε τότε αυτοί έχουν το πρόβλημα,μην δεχτείτε πάντως μια τόσο απαράδεκτη πρόταση...

Link to comment
Share on other sites

Βαπτισε και ο αντρας μου σε πολυ μικρη ηλικια , νομιζω 8 ηταν τοτε , και πραγματι δεν υπηρξε κανενα δεσιμο. Τα παιδια θα ειναι σχεδον συνομηλικα , απορω γιατι το κανουν οι γονεις . Η μικρουλα μπορει να ειναι 2η νονα βοηθωντας τη μαμα η τον μπαμπα της. Στο κατω-κατω γιατι της στερουν τη δυνατοτητα να επιλεξει εκεινη τα βαφτιστηρια που θα κανει?Ελπιζω να πιστουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω κι εγώ ότι πρέπει να το πεις όπως το σκέφτεσαι. Θεωρώ ότι η φίλη σας σκοπεύει να εκπληρώνει η ίδια τα καθήκοντα της νονάς, προφανώς δεν περιμένει από το πεντάχρονο παιδί της να το κάνει, αλλά δεν είναι σωστό για κανένα από τα δύο παιδιά να τα δέσει κατ' αυτόν τον τρόπο. Στο κάτω κάτω μπορεί μεγαλώνοντας να μην τα βρούν μεταξύ τους. Μπορεί όταν το πεντάχρονο γίνει 15 ή 18 να μην θέλει να έχει υποχρεώσεις νονού.

 

Βέβαια, να πω την αλήθεια ξέρω περίπτωση που μαζί με τη νονά βάφτισε και η κόρη, 7 χρονών τότε. Έχουν περάσει 10 χρόνια και δεν έχει δημιουργηθεί κανάνα πρόβλημα. Η μαμά έχει όλη την ευθύνη και την καλύπτει και με το παραπάνω και με μεγάλη της χαρά. Η κόρη, όπως όλοι οι έφηβοι, έχει μία χαλαρή επαφή με το βαφτιστήρι της όταν τύχει να συναντηθούν. Η όλη φάση είχε γίνει για τις φωτογραφίες και επειδή τότε το 7χρονο επέμενε να συμμετέχει χωρίς να καταλαβαίνει τι κάνει. Άσκοπο κατά τη γνώμη μου, αλλά από την άλλη δεν έχει δημιουργηθεί και κανένα πρόβλημα. Μπορεί κάπως έτσι να το σκέφτεται και η φίλη σου.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, προφανώς θα το βαπτίσει η μικρούλα, αλλά μέχρι η μικρούλα να μεγαλώσει, το ρόλο του νονού θα τον αναλάβουν οι γονείς της... Δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα... Συνειδητοποιημένη είναι η επιλογή από το ζευγάρι και θέλουν να συμμετέχει και η κόρη τους.

Στην τελική, ζήτησέ τους να λαδώσουν και εκείνοι το μωρό αν είναι τόσο σημαντικό για εσένα. Αν αρνηθείς να συμμετέχει η κόρη τους, πιστεύω ότι θα προσβληθούν και θα έχουν και δίκιο...

Link to comment
Share on other sites

Μα της το ανακοίνωσε δεν την ρώτησε καν!

Η θεματοθετρια την φίλη της ζήτησε όχι το 5χρονο

Το θέμα ειναι η μάνα του παιδιού να ειναι ευχαριστημένη με την επιλογή και δεν ειναι. Δεν θα το κάνει η κοπέλα για να ικανοποιήσει την φίλη της!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω, προς Θεού, κανένα απολύτως πρόβλημα να συμμετέχει η κόρη τους στο μυστήριο, έχω κι εγώ μια κορούλα 4,5 χρονών και καταλαβαίνω πως αν γινόμουν και πάλι νονά θα το ήθελε πάρα πολύ κι εκείνη. Εδώ όμως ekavi_ , δεν τίθεται θέμα απλής συμμετοχής αλλά εξολοκλήρου τέλεσης του μυστηρίου. Να σημειώσω εδώ, πως γενικά δεν είμαι και πολύ φαν της εκκλησίας οπότε για μένα το ποιος θα "λαδώσει" το μωρό λίγο με ενδιαφέρει στην προκειμένη περίπτωση. Απλά δεν θα ήθελα ο μικρός, συγκρίνοντας και την σχέση της αδερφής του με τη νονά της (που είναι ξαδέρφη μου), να νοιώσει κάποια στιγμή στη ζωή του παραμελημένος από τη νονά του, αυτό θα γίνει μοιραία πιστεύω. Οι γονείς αν θέλουν να αναλάβουν κάτι μπορούν να το κάνουν μόνοι τους, χωρίς να δημιουργούν υποχρεώσεις στα παιδιά τους που δεν είναι και επιλογή τους στο κάτω-κάτω. Είναι λίγο λεπτό το θέμα αλλά δεν τους το προτείναμε εμείς, θα μπορούσαν να μας το πουν εξαρχής αν σκεφτόντουσαν κάτι τέτοιο για να αποφασίσουμε αν θέλουμε.

L7PWp2.pngfkgNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα της το ανακοίνωσε δεν την ρώτησε καν!

Η θεματοθετρια την φίλη της ζήτησε όχι το 5χρονο

Το θέμα ειναι η μάνα του παιδιού να ειναι ευχαριστημένη με την επιλογή και δεν ειναι. Δεν θα το κάνει η κοπέλα για να ικανοποιήσει την φίλη της!

 

Γιατί εμένα μου φαίνεται δεδομένο ότι αν το ζευγάρι των νονών έχει παιδιά, είναι φυσικό επόμενο ή και καλύτερο να συμμετέχουν και εκείνα στη διαδικασία;

 

Αν δεν συμφωνεί η θεματοθέτρια, ναι πρέπει να το πει, αλλά να είναι και προετοιμασμένη ότι οι άλλοι θα κάνουν πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω, προς Θεού, κανένα απολύτως πρόβλημα να συμμετέχει η κόρη τους στο μυστήριο, έχω κι εγώ μια κορούλα 4,5 χρονών και καταλαβαίνω πως αν γινόμουν και πάλι νονά θα το ήθελε πάρα πολύ κι εκείνη. Εδώ όμως ekavi_ , δεν τίθεται θέμα απλής συμμετοχής αλλά εξολοκλήρου τέλεσης του μυστηρίου. Να σημειώσω εδώ, πως γενικά δεν είμαι και πολύ φαν της εκκλησίας οπότε για μένα το ποιος θα "λαδώσει" το μωρό λίγο με ενδιαφέρει στην προκειμένη περίπτωση. Απλά δεν θα ήθελα ο μικρός, συγκρίνοντας και την σχέση της αδερφής του με τη νονά της (που είναι ξαδέρφη μου), να νοιώσει κάποια στιγμή στη ζωή του παραμελημένος από τη νονά του, αυτό θα γίνει μοιραία πιστεύω. Οι γονείς αν θέλουν να αναλάβουν κάτι μπορούν να το κάνουν μόνοι τους, χωρίς να δημιουργούν υποχρεώσεις στα παιδιά τους που δεν είναι και επιλογή τους στο κάτω-κάτω. Είναι λίγο λεπτό το θέμα αλλά δεν τους το προτείναμε εμείς, θα μπορούσαν να μας το πουν εξαρχής αν σκεφτόντουσαν κάτι τέτοιο για να αποφασίσουμε αν θέλουμε.

 

Φίλη μου, δεν νομίζω ότι είναι δεδομένο πως ο μικρός σου θα νιώσει παραμελημένος από τη νονά. Αν θα συνεχίσετε να έχετε καλές σχέσεις με τους γονείς του κοριτσιού, θα έχει και το κοριτσάκι καλές σχέσεις με το βαφτιστήρι της. Δεν θα το δει σαν βάρος. Αντίθετα, θα συμμετέχει στη διαδικασία, θα νιώσει νονά από την αρχή. Μόνο στην περίπτωση που χαθείτε με τους γονείς της, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να χαθεί και εκείνη με το βαφτιστήρι της.

Εφόσον δεν κολλάς στο ποιος θα λαδώσει το μωρό (και καλά κάνεις) είναι κρίμα να ψυχρανθείτε με τη φίλη σου, ενώ στην ουσία δεν υπάρχει θέμα. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να πεις στη φίλη σου τις ανησυχίες σου για το αν θα δεθούν τα παιδιά. Αλλά αυτό είναι στο χέρι σας.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις την άνεση να συζητήσεις ένα τόσο σημαντικό για σένα θέμα με τους νόνους του παιδιού σου καλύτερα να μην προχωρήσεις στη κουμπαρια.

 

Νόνους κάνουμε ανθρώπους που αγαπάμε και μας αγαπάνε, που τους γνωρίζουμε και μπορούμε να συζητήσουμε τα πάντα χωρίς καμία παρεξήγηση.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί εμένα μου φαίνεται δεδομένο ότι αν το ζευγάρι των νονών έχει παιδιά, είναι φυσικό επόμενο ή και καλύτερο να συμμετέχουν και εκείνα στη διαδικασία;

 

Αν δεν συμφωνεί η θεματοθέτρια, ναι πρέπει να το πει, αλλά να είναι και προετοιμασμένη ότι οι άλλοι θα κάνουν πίσω.

 

Για μένα τίποτα δεν είναι δεδομενο..... Την κόρη μου την βάφτισαν οι δύο καλύτερες μου φίλες η μια ήταν παντρεμένη τότε αλλά δεν τέθηκε καν θέμα να τη βαπτισει και ο άντρας της. Νονα ηταν μόνο αυτή από την οικογένεια μαζί με την αλλη φίλη μας.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως η σχέση μας δε θα ψυχραθεί από κάτι τέτοιο. Ένα παιδάκι 5 χρονών δεν θα θυμάται καν τη διαδικασία σε λίγα χρόνια, γιατί ως γνωστόν, οι μνήμες που έχουμε είναι μετά τα 7 μας χρόνια. Για να καταλάβετε την κατάσταση, είμαστε μια παρέα 7 ζευγαριών που μεταξύ μας έχουμε δημιουργήσει κουμπαριές ο ένας με τον άλλο, δεν προτείναμε εμείς να μας βαπτίσουν το παιδί, εκείνοι μας το πρότειναν από την εγκυμοσύνη ακόμη. Θεωρώ, πως αν η πρόθεσή τους ήταν αυτή, έπρεπε να μας το πουν από την αρχή, πριν απορρίψουμε οποιαδήποτε άλλη. Η ανακοίνωση έγινε χθες, μπροστά σε όλη την παρέα, χωρίς να προϋπήρχε μεταξύ μας κάποια συνεννόηση. Ίσως αυτό να ήταν που με πείραξε πιο πολύ, τώρα, αν δεν "δέσει", θα πρέπει να απολογούμαι σε όλους για ένα πράγμα που δεν θέλω. Επίσης, δεν θέλω να γίνει το θέμα συζήτησης της παρέας από μπροστά κι από πίσω, και είναι κάτι που δεν το δημιούργησα εγώ στην ουσία. Γι' αυτόν ακριβώς το λόγο έγραψα κι εδώ γιατί με κανέναν από την παρέα δεν μπορώ να το συζητήσω, θα θεωρηθεί κουτσομπολιό και υπονόμευση προς το ζευγάρι.

L7PWp2.pngfkgNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η ανακοίνωση έγινε χθες, μπροστά σε όλη την παρέα, χωρίς να προϋπήρχε μεταξύ μας κάποια συνεννόηση. Ίσως αυτό να ήταν που με πείραξε πιο πολύ, τώρα, αν δεν "δέσει", θα πρέπει να απολογούμαι σε όλους για ένα πράγμα που δεν θέλω..

 

Προφανώς αυτό σε πείραξε και έχεις δίκιο. Μπορείς λοιπόν να της πεις ότι δεν έπρεπε να το ανακοινώσει μπροστά σε 15 άτομα χωρίς να το έχετε συζητήσει.

 

Από εκεί και πέρα, τι πρόβλημα υπάρχει; Αφού είστε τόσο δεμένη παρέα, θα έχουν και δέσιμο και τα παιδάκια σας. Βλέπεστε συχνά, κάνετε παρέα μεταξύ σας κτλ. Τι πειράζει λοιπόν αν στη διαδικασία συμμετάσχει το παιδάκι; Τι σημασία έχει αν θα το θυμάται ή όχι; Θα μεγαλώσει γνωρίζοντας ότι είναι η νονά του μωρού. Θα είχε μεγάλη διαφορά αν μεγάλωνε γνωρίζοντας ότι η μαμά της είναι η νονά και όχι η ίδια;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είμαστε δεμένη παρέα και τα παιδιά μας έχουν πάνω-κάτω τις ίδιες ηλικίες, και παίζουν προς το παρών όλα μαζί, αυτό όμως δε σημαίνει πως πρέπει και τα παιδιά μας να δεθούν με επιπλέον κουμπαριές που θα τις επιβάλουμε εμείς, τα παιδιά έχουν χρόνια μπροστά τους να δημιουργήσουν τις δικές τους σχέσεις και τους δικούς τους δεσμούς, ας τους αφήσουμε τουλάχιστον το δικαίωμα της επιλογής!

Και ξανατονίζω πως δεν μιλήσανε για συμμετοχή της κόρης τους αλλά να είναι αυτή η νονά του. Ναι, έχει μεγάλη διαφορά να ξέρει πως η μαμά της είναι η νονά και όχι αυτή.

L7PWp2.pngfkgNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι, είμαστε δεμένη παρέα και τα παιδιά μας έχουν πάνω-κάτω τις ίδιες ηλικίες, και παίζουν προς το παρών όλα μαζί, αυτό όμως δε σημαίνει πως πρέπει και τα παιδιά μας να δεθούν με επιπλέον κουμπαριές που θα τις επιβάλουμε εμείς, τα παιδιά έχουν χρόνια μπροστά τους να δημιουργήσουν τις δικές τους σχέσεις και τους δικούς τους δεσμούς, ας τους αφήσουμε τουλάχιστον το δικαίωμα της επιλογής!

Και ξανατονίζω πως δεν μιλήσανε για συμμετοχή της κόρης τους αλλά να είναι αυτή η νονά του. Ναι, έχει μεγάλη διαφορά να ξέρει πως η μαμά της είναι η νονά και όχι αυτή.

 

Τα παιδιά τα δένετε έτσι κι αλλιώς μεταξύ τους, για όσο διάστημα κάνετε στενή παρέα. Όταν ενηλικιωθούν και θέλουν να τραβήξουν ξεχωριστούς δρόμους, θα τους τραβήξουν έτσι κι αλλιώς. Αλλά θα είναι ενήλικες. Δεν νομίζω να πληγωθεί ο ενήλικος γιος σου, αν η σχεδόν συνομήλικη νονά δεν θα τον βλέπει συχνά...:P

 

Αλλά αν έτσι νιώθεις, πάω πάσο. Η ερώτησή σου είναι πως θα πεις το ΟΧΙ. Λοιπόν, δεδομένης της σχέσης σας, θα το πεις ευγενικά. Θα πεις ότι δεν θα ήθελες να δεσμεύσεις εφ΄όρου ζωής ένα 5χρονο και θα ήθελες έστω να βαπτίσουν το μωρό από κοινού μάνα και κόρη. Έτσι ρίχνεις το μπαλάκι σε εκείνη να αρνηθεί. Αλλά να ξέρεις ότι έτσι μπορεί να διαρραγεί η σχέση σας.

Link to comment
Share on other sites

Όταν έγινα για πρώτη φορά νονά, ήμουν ανήλικη, 17 χρονών. Η επιλογή ήταν καθαρά δική μου, ήταν το κοριτσάκι μιας γειτόνισσας μου 2 χρόνια μεγαλύτερη από μένα, είχαμε μεγαλώσει μαζί και η σχέση με τον άντρα της ήταν ανέκαθεν προβληματική. Είχανε χωρίσει πριν τη βάπτιση και ο κουμπάρος που θα το βάπτιζε δεν δέχτηκε γιατί ήταν από τη μεριά του άντρα της. Έτσι αποφάσισα να της το βαπτίσω. Επειδή πάντα έκανα οικονομία και είχα στην "άκρη" κάποια χρήματα για τις σπουδές μου, δεν επιβάρυνα κανέναν από την οικογένειά μου, αν και θέλανε. Η μικρή πάντα γνώριζε εμένα σα νονά της και όχι την μαμά μου, πάντα ξέκοβα χρήματα από το χαρτζιλίκι μου για να είμαι εντάξει στις υποχρεώσεις μου απέναντι στο παιδί. Το χάρηκα πάρα πολύ και το χαίρομαι ακόμη περισσότερο τώρα που είναι 20 χρονών και έχουμε άψογη σχέση. Αλλά όλο αυτό είναι "κόπος" δικός μου και κανενός άλλου και το παιδί με έχει πραγματικά σαν δεύτερη μαμά του! Το δεύτερο το βάπτισα όταν ήμουν αρραβωνιασμένη και δεν έβαλα τον άντρα μου σε αυτή τη διαδικασία, είναι το παιδί μιας συναδέλφου μου που την υπεραγαπώ, τώρα φυσικά τον έχει κι αυτόν νονό και τον αγαπάει το ίδιο αλλά δέσανε πάρα πολύ και οι άντρες μας μεταξύ τους και οι παππούδες-γιαγιάδες.

L7PWp2.pngfkgNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις την άνεση να συζητήσεις ένα τόσο σημαντικό για σένα θέμα με τους νόνους του παιδιού σου καλύτερα να μην προχωρήσεις στη κουμπαρια.

 

Νόνους κάνουμε ανθρώπους που αγαπάμε και μας αγαπάνε, που τους γνωρίζουμε και μπορούμε να συζητήσουμε τα πάντα χωρίς καμία παρεξήγηση.

 

Έχεις απόλυτο δίκιο ΜΑΡΙΤΑ, είναι ακόμη ένα πράγμα που με αγχώνει αυτό. Θα περιμένω να βρεθούμε αυτή την εβδομάδα και να μιλήσουμε από κοντά. Ευτυχώς και ο άντρας μου έχει την ίδια άποψη με μένα οπότε έχω σύμμαχο και δεν θα είμαι μόνη μου στην απόφαση. Η πλάκα είναι, δε σας είπα, πως έχουν ακόμα μια κόρη 16 χρονών, γιατί δεν προτείνουν αυτή να το βαπτίσει και θέλουν το μικρούλι απορώ. Και με τη μεγάλη έχουμε και πάρα πολλές συμπάθειες!

L7PWp2.pngfkgNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο ΜΑΡΙΤΑ, είναι ακόμη ένα πράγμα που με αγχώνει αυτό. Θα περιμένω να βρεθούμε αυτή την εβδομάδα και να μιλήσουμε από κοντά. Ευτυχώς και ο άντρας μου έχει την ίδια άποψη με μένα οπότε έχω σύμμαχο και δεν θα είμαι μόνη μου στην απόφαση. Η πλάκα είναι, δε σας είπα, πως έχουν ακόμα μια κόρη 16 χρονών, γιατί δεν προτείνουν αυτή να το βαπτίσει και θέλουν το μικρούλι απορώ. Και με τη μεγάλη έχουμε και πάρα πολλές συμπάθειες!

 

Για να είναι κοντά ηλικιακά με το βαφτιστήρι (το οποίο εγώ το θεωρώ μεγάλο ατού)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Θα ήθελα μόνο να σου δώσω την εμπειρία μου ως βαφτισμένη από ανήλικο.

Με βάφτισε μια μικρή ξαδέρφη του πατέρα μου, και όσο ήμουν μικρή τα "χρέη" νονάς τα έκανε η θεία. Ήταν απλό στο μυαλό μου ότι με βάφτισε η ... και δώρα θα μου φέρνει η μαμά της. Ποτέ δε με προβλημάτισε η κατάσταση, ούτε ένιωσα κανένα μπλέξιμο.

Εννοείται ότι όταν η αληθινή μου νονά έφτασε σε ηλικία να αναλάβει καθήκοντα, είχε παρέλθει προ πολλού η εποχή που περίμενα λαμπάδα. :mrgreen:

Το παράδοξο είναι ότι, μεγαλώνοντας και οι τρεις μας, η έννοια "νονά" μεταλαμπαδεύτηκε αυτομάτως ξανά στην ξαδέρφη. Τώρα έχω στο μυαλό μου τη θεία που μου έφερνε τα δώρα και όλες τις ωραίες αναμνήσεις από τη νονά, και την ξαδέρφη τη φωνάζω "νονά" για να γελάμε, αλλά παρόλα αυτά υπάρχει ένα εξτρά δέσιμο ανάμεσά μας.

 

Αν το θέμα που σε απασχολεί είναι θρησκευτικό, εξήγησέ το ήρεμα και πιστεύω θα το καταλάβουν. Άλλωστε μπορείς να προτείνεις να είναι η μικρή στην κολυμπήθρα, αλλά να το λαδώσει και να δώσει το όνομα η μαμά.

Αν είναι πρακτικοί και κοινωνικοί λόγοι που σε προβληματίζουν, να ξέρεις ότι η πραγματικότητα τα σαρώνει αυτά και τα βάζει στη θέση τους.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...