Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γιατί δεν έχουμε μάθει να συζητάμε στο Parents;


Recommended Posts

Πιστεύετε πραγματικά οτι ο Rasta έχει μετά από δύο χρόνια ακόμα την απορία; :confused:

 

 

φανταζομαι πως οχι αλλα το θεμα παραμενει ετσι κι αλλιως επικαιρο... δεν αλλαξε κατι απο τοτε

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 171
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Rasta

    Rasta 17 δημοσιεύσεις

  • alcyon

    alcyon 16 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 7 δημοσιεύσεις

  • Sam

    Sam 6 δημοσιεύσεις

Βαράει ο άλλος το παιδί του, το δικαιολογεί κι από πάνω και πρέπει εγώ να είμαι κόσμια σύμφωνα με τους κανόνες? Χέστηκα για τους κανόνες.

Αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ είναι το πρόβλημα. Όλοι μας έχουμε την ίδια συμπεριφορά απέναντι στους συμφορουμίτες μας και στους κανόνες του φόρουμ, απλά θεωρούμε "απαράδεκτα" διαφορετικά θέματα: εσύ την κακοποίηση παιδιών και ζώων, μια άλλη το θηλασμό, μια άλλη τις καισαρικές, μια άλλη τη μετανάστευση, μια άλλη τα κολοκυθοπιτάκια.... Το αποτέλεσμα είναι ότι δεν μπορούμε να συζητήσουμε γενικώς!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται αλλά τέθηκε παραπάνω το ενδεχόμενο να λύσουμε την απορία του Rasta :lol:

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύετε πραγματικά οτι ο Rasta έχει μετά από δύο χρόνια ακόμα την απορία; :confused:

 

Την εχουν αλλοι Αερικια.......και εξαλλου ειναι προσφορο εδαφος. Ενας ειπε κατι και τωρα θα γινει μαχη ποιος θα επιβληθει και ποιος θα την πει σε ποιον, με ολους να θελουν να εχουν την τελευταια κουβεντα. Και οσο συνεχιζει αυτο φυσικα πεφτει το επιπεδο και ανεβαινουν οι τονοι, με αποτελεσμα να κλειδωνονται θεματα και να πεφτουν καρτες. Infinite loop...........παντως εχει ενδιαφερον δεν μπορω να πω ;)

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το κάθε φόρουμ είναι το προσωπικό "τσαρδί" αυτουνού που το δημιουργεί. Και αυτός που το δημιουργεί γουστάρει και βάζεις δικούς του κανόνες. Έτσι γουστάρει, τι να κάνουμε τώρα?

Όταν οι κανόνες του δημιουργού δεν αρέσουν τότε ας μην συμμετέχουμε.

 

Και όχι συμμετέχουμε με τον τρόπο που εμείς γουστάρουμε, τρώμε τα μπαν της ζωής μας, γραφόμαστε και ξαναγραφόμαστε και μετά ωρυόμαστε για δημοκρατίες και λοιπά συναφή.

 

Γιατί απλά δεν συμμετέχουμε σύμφωνα με τους κανόνες που έχουμε αποδεχτεί όταν κάνουμε εγγραφή (και που κι εγώ σαφέστατα παραβαίνω κάποιες φορές)

 

Και επειδή μιλάω γενικά και όχι για το παρεντς, μπείτε σε σκυλοφόρουμ και πείτε ότι θέλετε να ζευγαρώσετε το σκύλο σας............ δεν θα φτουρήσετε ούτε δευτερόλεπτό έτσι και σας πάρουν χαμπάρι οι διαχειριστές.

 

Επειδή αναφέρεσαι προσωπικά σε εμένα (είτε έμμεσα είτε άμεσα): Είμαι μέλος σε πολλά forum. Μόνο σε αυτό όμως έφαγα ban επειδή διαφώνησα σε post κάποιου από τους administrators.

Σε άλλα forums (πχ adslgr, 4tforum) διαφωνούμε με τους administrators και πολύ πιο σκληρά από εδώ αλλά ποτέ δεν έφτασαν στο να κάνουν ban όποιον διαφωνεί μαζί τους.

Μόνο εδώ έγινε αυτό.

 

Επίσης, σαφώς και κάθε administrator μπορεί να βάζει τους κανόνες του, αλλά αυτοί οι κανόνες δεν πρέπει να αντιβαίνουν στους νόμους της χώρας. Στην Ελλάδα πχ η λογοκρισία απαγορεύεται. Όποιο forum γίνεται hosted στην Ελληνική Επικράτεια, άρα διέπεται από το Ελληνικό δίκαιο και επιβάλει λογοκρισία είναι αντίθετο στο Σύνταγμα της Ελλάδας

Link to comment
Share on other sites

δεν εχουμε μαθει να συζηταμε στο παρεντς γιατι δεν εχουμε μαθει να συζηταμε και στην πραγματικη μας ζωη.

θελουμε μονο να ακουγομαστε. λεμε αυτο που θελουμε να πουμε χωρις να σκεφτουμε τις συνεπειες, αρκει να μιλησουμε. και κυριως, να φανουμε υπερανω.

 

αλιμονο σε αυτον που θα μπει εδω μεσα και τσαλακωσει την εικονα του και ζητησει την βοηθεια καποιου. το πιθανοτερο ειναι να ακουσει και τα σχολιανα του απο πανω

 

δυστυχως οι γυναικες, κατα ενα μεγαλο ποσοστο δεν ξερουν να συζητουν. οι ανδρες ειναι καλυτεροι συνομιλητες, και στον προφορικο και στον γραπτο λογο

 

Μπήκα πρόσφατα και σε άλλο φόρουμ....έχει και άντρες εκεί.......και οι περισσότερες απαντήσεις τους είναι σεξιστικές να πω......ηλίθιες να πω.......ασχολούνται όλη την ώρα με τα γεννητικά τους όργανα να πω.........όπως ακριβώς κάνουν οι περισσότεροι και στον προφορικό τους λόγο......

Μην υποτιμάτε συνέχεια τις γυναίκες...........

Link to comment
Share on other sites

Εχω λαβει επιθεσεις τυπου..''τοτε εχεις προβλημα...δεν εισαι καλη μανα..να το κοιταξεις..''και διαφορα αλλα κουλα.

 

Τωρα ψευδεσαι...δε σου ειπα οτι δεν εισαι καλη μαμα...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αναφέρεσαι προσωπικά σε εμένα (είτε έμμεσα είτε άμεσα): Είμαι μέλος σε πολλά forum. Μόνο σε αυτό όμως έφαγα ban επειδή διαφώνησα σε post κάποιου από τους administrators.

Σε άλλα forums (πχ adslgr, 4tforum) διαφωνούμε με τους administrators και πολύ πιο σκληρά από εδώ αλλά ποτέ δεν έφτασαν στο να κάνουν ban όποιον διαφωνεί μαζί τους.

Μόνο εδώ έγινε αυτό.

 

Επίσης, σαφώς και κάθε administrator μπορεί να βάζει τους κανόνες του, αλλά αυτοί οι κανόνες δεν πρέπει να αντιβαίνουν στους νόμους της χώρας. Στην Ελλάδα πχ η λογοκρισία απαγορεύεται. Όποιο forum γίνεται hosted στην Ελληνική Επικράτεια, άρα διέπεται από το Ελληνικό δίκαιο και επιβάλει λογοκρισία είναι αντίθετο στο Σύνταγμα της Ελλάδας

 

Πωπω "φίλε" μου έδωσες μεγάλη πάσα και την περίμενα πως και πως είναι η αλήθεια:lol::lol::lol::lol::lol: (ναι έμμεσα -πολύ έμμεσα όμως- αναφερόμουνα και σε σένα).

 

Όσο για το Σύνταγμα της Ελλάδος το οποίο επικαλείσαι...........μην το επικαλείσαι μόνο όταν σε συμφέρει.

Το Σύνταγμα της Ελλάδος είναι υπέρ της έκτρωσης σε ορισμένες περιπτώσεις, πράγμα το οποίο εσύ θεωρείς απαράδεκτο και δολοφονία σε ΚΑΘΕ περίπτωση.

Άρα διαφωνείς με το Σύνταγμα ή το ερμηνεύεις κατά το δοκούν.

 

(καλά θα'σκαγα άμα δεν στο'λεγα μιλάμε:D:D:D:D... το'χα πει και στο άλλο θέμα αλλά το'χανε κλειδωσει).

 

Τώρα το τι θεωρείς εσύ λογοκρισία και τι θεωρεί το παρεντς λογοκρισία και τι πραγματικά είναι λογοκρισία ..............δεν θα το λύσω εγώ, όπως και δεν θα κρίνω το λόγο που έφαγες μπαν.

 

 

 

Αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ είναι το πρόβλημα. Όλοι μας έχουμε την ίδια συμπεριφορά απέναντι στους συμφορουμίτες μας και στους κανόνες του φόρουμ, απλά θεωρούμε "απαράδεκτα" διαφορετικά θέματα: εσύ την κακοποίηση παιδιών και ζώων, μια άλλη το θηλασμό, μια άλλη τις καισαρικές, μια άλλη τη μετανάστευση, μια άλλη τα κολοκυθοπιτάκια.... Το αποτέλεσμα είναι ότι δεν μπορούμε να συζητήσουμε γενικώς!

 

Διευκρίνηση: Την κακοποίηση των παιδιών και των ζώων δεν την θεωρώ μόνο εγώ απαράδεκτη, αλλά και το κράτος βάσει του Συντάγματος και τον Νόμων (για να μιμηθώ και τον φίλτατο pk33).

Οπότε άκυρο το παράδειγμα σου. ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ και όποιος νομίζει ότι μπορεί να συζητήσει επί άλλης βάσης, θα με βρει εμένα απαράδεκτη ως συνομιλίτρια.

 

Τώρα περί θηλασμού και κολοκυθοπιτακίων............τι να πω..........ένα δίκιο το'χεις!!!

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

διαβαζοντας μερικα θεματα και την τροπη που τελικα παιρνουν ειμαι πλεον πεπεισμενη οτι μερικοι βλεπουν και διαβαζουν αυτο που θελουν και οχι αυτο που πραγματικα γραφεται... μερικες φορες μαλιστα αναρωτιεμαι αν πριν την πουν σε καποιον εχουν οντως διαβασει προσεκτικα το ποστ του...ενταξει ο γραπτος λογος εχει τα προβληματα του, αλλα σε αυτη την περιπτωση πριν επιτεθεις κρατας και μια πισινη μηπως δεν εχεις καταλαβει καλα κατι...

 

υγ με ολα τα αλλα περι ασπρου-μαυρου και προσπαθειας να συμφωνησουν ολοι μαζι μας συμφωνω απολυτα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τωρα ψευδεσαι...δε σου ειπα οτι δεν εισαι καλη μαμα...

 

Ποιος σου ειπε οτι αναφερομαι σε εσενα?

Εσυ μπορει να ειπες κατι απο αυτα που εγραψα...και καποια αλλη...κατι αλλο.Δεν διευκρινησα ποια ειπε τι...και ουτε ειχα σκοπο να το κανω.Δεν εισαι μονο εσυ εδω!

Βλεπεις πως πεταχτηκες χωρις λογο...και με ποση ευκολια,αφηνεις ενα υπονοουμενο οτι ειμαι ψευτρα?!!!!

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

.... Όποιο forum γίνεται hosted στην Ελληνική Επικράτεια, άρα διέπεται από το Ελληνικό δίκαιο και επιβάλει λογοκρισία είναι αντίθετο στο Σύνταγμα της Ελλάδας

 

:lol: :lol: :lol:

"ανεβαίνω στη συκιά και πατώ στην καρυδιά..." (παιδικό τραγουδάκι)

 

Εντάξει, διαφωνώ σε αυτό που λες.... Αλλά σε παραδέχομαι... το επιχείρημά σου έχει στυλ!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

06-10-09 28-09-11

Ενδάθε Κείτε το ερώτημα γιατί δεν έχουμε μάθει να συζητάμε στο parents

 

υ.σ δεν έχω να πω τίποτα επί του θέματος μπήκα απλώς να το αποχαιρετήσω!

 

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

06-10-09 28-09-11

Ενδάθε Κείτε το ερώτημα γιατί δεν έχουμε μάθει να συζητάμε στο parents

 

υ.σ δεν έχω να πω τίποτα επί του θέματος μπήκα απλώς να το αποχαιρετήσω!

 

 

Ζωη σε λογου μας.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

τωρα εγω κατι εχασα κ εδω.

 

ευκαιριας δωθησεις,

 

ραστα απαξ κ κανεις λογκιν,

σφυρα να σου δωσω το μαιλ (εν πλω) του χασμπανου για τα αρχεια που θες.

ειναι στο πλοιο κ τα εχει.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ποιος σου ειπε οτι αναφερομαι σε εσενα?

Εσυ μπορει να ειπες κατι απο αυτα που εγραψα...και καποια αλλη...κατι αλλο.Δεν διευκρινησα ποια ειπε τι...και ουτε ειχα σκοπο να το κανω.Δεν εισαι μονο εσυ εδω!

Βλεπεις πως πεταχτηκες χωρις λογο...και με ποση ευκολια,αφηνεις ενα υπονοουμενο οτι ειμαι ψευτρα?!!!!

 

Σιγα ρε κοπελια...πλακα κανω...τι αρπαζεσαι με τη μια?

Συγγνωμη αν θιχτηκες τοσο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχω παρατηρήσει ότι σε πολλά θέματα, κάποια μέλη με τις απαντήσεις τους προσπαθούν με κάθε τρόπο να σου αλλάξουν την άποψή σου. Έ όχι δεν είναι έτσι, θέλεις να απαντήσεις, γράψε την γνώμη σου και μέχρι εκεί.:)

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το parents.gr είναι ένα φόρουμ, από το οποίο εγώ προσωπικά, έχω πάρει πάρα πολλές χρήσιμες πληροφορίες και πολύ συμπαράσταση για τα θέματα που με έχουν απασχολήσει, στις προσπάθειές μας με το σύζυγο να γίνουμε γονείς. Κατά τα άλλα, έχω διαβάσει κατά καιρούς απόψεις που με έχουν βγάλει από τα ρούχα μου. Έχω διαβάσει κατά καιρούς και σχόλια, τα οποία είναι γεμάτα χολή και ειρωνία. Προσπαθώ να αδιαφορήσω για αυτά τα σχόλια και για τα άτομα που κρύβονται πίσω από αυτά και προσπαθώ να επικεντρωθώ στα καλά αυτού του φόρουμ, που είναι πάρα πολλά. Εδώ μέσα υπάρχουν που έχουν τη διάθεση και να συζητήσουν και να βοηθήσουν, όταν χρειαστεί και τους ζητηθεί. Υπάρχουν και άτομα με τα οποία μπορείς να κάνεις ουσιαστικές συζητήσεις και για θέματα που δεν είναι ακριβώς ....γονικής φύσεως, είναι θέματα που απασχολούν τον κάθε πολίτη σήμερα. Ακόμα και αν διαφωνούν μαζί μου (και έχουν κάθε δικαίωμα), διατυπώνουν την άποψή τους με επιχειρήματα και μου δείχνουν ότι τίποτα τελικά δεν είναι άσπρο ή μαύρο και ότι είναι καλό να μην είμαι απόλυτη. Προσπαθώ να μην είμαι απόλυτη και καταλαβαίνω ότι ένας μεγάλος αριθμός μελών, ευτυχώς, προσπαθεί το ίδιο.

Εγώ προσωπικά, επειδή θέλω να παραμείνω μέλος του φόρουμ αυτού (γιατί με συμφέρει), αυτό προσπαθώ να κάνω, εν ολίγοις. Ευτυχώς, σε κάποιες περιπτώσεις, το έχω καταφέρει, έχω καταφέρει να ΣΥΖΗΤΗΣΩ στο parents με κάποια μέλη και πολύ το χαίρομαι αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί θα πρέπει μια συζήτηση να είναι αποστειρωμένη και γλυκούλα με τα "σεις" και με τα "σας"........?

Όσες συζητήσεις κάνετε εκεί έξω είναι πάντα έτσι?

Και η συζήτηση έχει την τάση να ξεφεύγει από μόνη της......δηλαδή εσείς με τις παρέες σας όταν ανοίγετε ένα θέμα δεν ξεφεύγετε ποτέ.......

Κι αν ξεφύγετε τι κάνετε τότε?

Τιμωρείτε με κάρτα τον υπεύθυνο και κατεβαίνετε στο υπόγειο μέχρι να "μάθετε" να συζητάτε?

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί θα πρέπει μια συζήτηση να είναι αποστειρωμένη και γλυκούλα με τα "σεις" και με τα "σας"........?

Όσες συζητήσεις κάνετε εκεί έξω είναι πάντα έτσι?

Και η συζήτηση έχει την τάση να ξεφεύγει από μόνη της......δηλαδή εσείς με τις παρέες σας όταν ανοίγετε ένα θέμα δεν ξεφεύγετε ποτέ.......

Κι αν ξεφύγετε τι κάνετε τότε?

Τιμωρείτε με κάρτα τον υπεύθυνο και κατεβαίνετε στο υπόγειο μέχρι να "μάθετε" να συζητάτε?

 

αν ομως εχεις συμφωνησει απο την αρχη οτι θα κατεβεις στο υπογειο αν ξεφυγεις?

λεω εγω τωρα, κανοντας το συνηγορο του διαβολου...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητά μέλη

το θέμα κλειδώνεται , καθώς η θεματολογία αφορά παράβαση κανόνα περί σχολιασμόυ συμπεριφοράς μελών, και εκ παραδρομής δεν έχει κλειδωθεί νωρίτερα.

 

Συγκεκριμένα για το σχόλιο :

 

"Μόνο σε αυτό όμως έφαγα ban επειδή διαφώνησα σε post κάποιου από τους administrators. "
Το μέλος απενεργοποιείται για 1 μήνα, (το μέγιστο διάστημα απενεργοποίησης)

καθώς :

 

1) Δεν υπάρχει κανένα θέμα διαφωνίας κανενός administrator με καμία απο τις απόψεις του μέλους.

(εφόσον αυτές δεν αποτελούν εκφράσεις μίσους προς ευαίσθητες ομάδες ή εκφράσεις που προάγουν τον ρατσισμό, ή την παραπληροφόρηση βάση έγκυρων πηγών).

 

2) Αποκλειστικοί λόγοι για αποκλεισμό μελών είναι οι παραβάσεις κανονισμών, τις οποίες το μέλος pk33 αδυνατεί να κατανοήσει, κατ εξακολούθηση .

 

3) Δεν υπάρχει κανένα θέμα παραβίασης κανενός συντάγματος γιατί οι αποκλεισμοί, δεν έχουν σχέση με την άποψη κάποιου, αλλά αντιθέτως αιτιολογούνται κάθε φορά με συγκεκριμένο τρόπο, και κείμενο, στα μέλη που αποκλείονται, ή/και έχουν αιτιολογηθεί σε προηγούμενο μήνυμα το οποίο προειδοποιεί ότι σε επόμενη παράβαση κανόνα, θα υπάρξει αποκλεισμός. (παράδειγμα : για τοποθέτηση προκλητικού τόνου/μή παραγωγικού τύπου δημοσίευση που προκαλεί διαμάχες)

Παρακαλείται ο οποιοσδήποτε έχει θέμα νομιμότητας με αυτό το φόρουμ να συμβουλευτεί δικηγόρο, έτσι ώστε να ενημερωθεί για το τι σημαίνει κανονισμός λειτουργίας, ενός ιδιωτικού φόρουμ.

 

4) Θεωρείται ΚΑΚΟΒΟΥΛΗ η επανειλημμένη δημοσίευση σχολιασμού προς την διαχείριση, με την δήλωση αυτή (δεν είναι η πρώτη φορά που το μέλος δημοσιεύει αυτή του την υπόθεση/καταγγελία ):

"Γιατί η βαθύτερη αιτία αποκλεισμού είναι η διαφωνία μου με την κ Στυλιανάκη."
την στιγμή που δεν υπάρχει καμία απολύτως απόδειξη ούτε καν ένδειξη, αλλά ούτε και λόγος,

αλλά απλώς κάποια συγκυρία την οποία το μέλος υποθέτει (!!) και θεωρεί υπεύθυνη

για απενεργοποιήσεις που του έχουν δοθεί απο την Ομάδα Συντονισμού - η οποία λειτουργεί με σαφείς και αυστηρούς κανόνες-

όπου καμία απο αυτές τις απενεργοποιήσεις , δεν αφορά την απόδοση κυρώσεων βάση της άποψης του μέλους.

 

Αντιθέτως μάλιστα . όλοι οι κανόνες αφορούν την διατύπωση δηλαδή το ΠΩΣ γράφει κάποιος την άποψή του.

Επίσης η κ.Μ.Στυλιανάκη δεν έχει καμία ενασχόληση με την απόδοση κυρώσεων στα μέλη καθώς αυτή η εργασία γίνεται απο την Ομάδα Συντονιστών και Διαχειριστών εδώ και αρκετά χρόνια.

 

Είναι σαφές απο τους κανονισμούς, και τις ειδοποιήσεις που στέλνονται στα μέλη, ότι το φόρουμ, έχει συγκεκριμένους κανόνες. Όποιος δεν καλύπτεται απο αυτούς, δεν είναι υποχρεωμένος να χρησιμοποιεί αυτό το φόρουμ.

 

Υπάρχουν και άλλα φόρουμ, για γονείς και για όσους επιθυμούν να εκφράσουν τις απόψεις τους δημόσια, γενικότερα στο διαδίκτυο .

 

 

ευχαριστούμε

απο την διαχείριση

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...