Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΓΟΝΙΟ ΝΑ ΧΤΥΠΑΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ?


Recommended Posts

ρε φιλε...σκεψου μονο ποσο μπρουταλ ηταν αυτο που εκανε στο παιδακι....

 

Τι κοτα θεε μου!

(καλα οταν γυρισαμε σπιτι και το πα στον πατερα μου, μου λεει αν ημουν μπροστα θα τον εθαβα μεσα στη γη....)

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 193
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ενταξει παιδια....ειπαμε....δε σωζεται η κατασταση, αλλα ειπαμε! Οχι κι ετσι! Δε ξερω, μπορει να τα βλεπω και λιγο "ρομαντικα", αλλα πραγματικα εγω το ενιωσα δικο μου παιδι εκεινη την ωρα...σαν ολο το βαρος της προστασιας του να επεσε πανω μου...

 

Μαλλον ειμαι επηρεασμενη απο το μοντελο οικογενειας των Ινδιανων....;)

Και πολύ καλά έκανες!!! Δεν είναι θέμα ρομαντισμου... πως μπορεί κάποιος να αγαπά το παιδί του αν δεν αγαπά όλα τα παιδια αλήθεια; νοιωθω ότι αν κάποιος αγαπάει μόνο το παιδί του, τότε αγαπάει την προέκταση του εαυτού του και τίποτα παραπάνω...

Είμαι εκτός θέματος εε;

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Και πολύ καλά έκανες!!! Δεν είναι θέμα ρομαντισμου... πως μπορεί κάποιος να αγαπά το παιδί του αν δεν αγαπά όλα τα παιδια αλήθεια; νοιωθω ότι αν κάποιος αγαπάει μόνο το παιδί του, τότε αγαπάει την προέκταση του εαυτού του και τίποτα παραπάνω...

Είμαι εκτός θέματος εε;

ΟΧΙ δεν εισαι εκτως θεματος

εισαι πολυυυυυυυυυυυυυυυυ μεσα στο θεμα

ΠΩς ΜΠΟΡΕΙς ΝΑ ΒΛΕΠΕΙς ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΤΟ ΧΤΥΠΑΝΑΙ

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗς ΚΑΚΑΟΠΟΙΉΣς ΚΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙς ;;;;

απλα να βλεπεις ;;;;

και να μιλησεις εισαι τι ;;;

ικανοποιεις το εγω σου ;;;

και αν δεν μιλσηεις τι ;;;

τι εισαι ;;;

Link to comment
Share on other sites

νοιωθω ότι αν κάποιος αγαπάει μόνο το παιδί του, τότε αγαπάει την προέκταση του εαυτού του και τίποτα παραπάνω...

 

Tοτε ειμαι ακριβως αυτο. Δεν προκειτε ποτε να χωθω σε αλλη οικογενεια εκτος και αν γινεται κατι υπερβολικο. Συγνωμη.....εγω αγαπαω ΜΟΝΟ την οικογενεια μου και για αυτην ζω και πεθαινω.....για κανενα αλλο.......και το λεω με καθε ειλικρινια.....αγαπαω το παιδι που μεγαλωνω. Συμπαθω τα υπολοιπα παιδια αλλα ΟΧΙ δεν τα αγαπαω........:roll: Η αγαπη μου ΟΛΗ αρχιζει και τελειωνει στο παιδι μου και στον αντρα μου. Οσο για το αν χτυπαει ενας γονιος το παιδι του και την παρανομια αυτου οταν το βλεπετε καλεστε την αστυνομια να τον συλλαβει......γιατι αν θελουμε να μιλαμε για το σωστο ΑΥΤΟ ειναι το σωστο. Και μετα να πατε και μαρτυρες κατηγοριας. Καντε ολοκληρωμενο και σωστο οπως η Αρια. Οχι ημιμετρα.......κανενας παντως δεν καταλαβαινει σε βαθος την ενδοοικογενειακη βια ε? Οτι μια παρεμβαση ΔΙΚΗ σας μπορει να κανει ΠΙΣΩ απο τις πορτες χειροτερα τα πραγματα και οτι ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ βοηθεια ΔΕΝ δινετε στο θυμα (στο παιδι). Δεν κανετε τπτ παρα μονο ενα καυγα που δεν βοηθαει κανενα. Ο γονιος που το χτυπησε μπροστα σας, πισω σας θα το ΜΑΥΡΙΣΕΙ και ΙΣΩΣ και χειροτερα ακριβως επειδη του εγινε παρατηρηση. Αυτο το συνειδητοποιει κανενας?.......

:?::?::?::?:

Η ουσια μας πια ειναι? Πως μπορουμε ΕΜΕΙΣ να ζουμε με τον εαυτο μας με αυτο που βλεπουμε ή πως μπορουμε ουσιαστικα να βοηθησουμε καποιον? Για μενα το δευτερο ειναι η ουσια και οχι το πως ζω εγω με την συνειδηση μου. Και αν δω οτι για ενα χαστουκι ή ξυλο στον ποπο ΔΕΝ μπορω να βοηθησω ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ κανενα γιατι κανεις δεν θα συλλαβει τον εν λογω παππου (παραδειγμα) ΕΓΩ δεν θα ανακατευτω. Το αφηνω σε εσας λοιπον. Και ψαξτε ποσο καλο κανετε σε βαθος χρονου σε αυτο το θυμα που σε μιση ωρα θα βρισκετε ΠΙΣΩ απο τις πορτες ΧΩΡΙΣ εσας να το υπερασπιστητε.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

ΝΤΡΟΠΗ!!!!!!!!!!:twisted::twisted::twisted:ουτε εγω θα εκανα τιποτα,μονο θα αγκαλιαζα το παιδακι μου κ θα του ελεγα ποσο ταγαπαω κ δεν θα επιτρεψω ποτε κ σε κανεναν να του ακουμπησει ουτε μια τριχα του..κριμα γιατι δεν επιλεγουμε τους γονεις μας,κ το παιδι ειναι το μονο που δεν φταει ΠΟΤΕ!!κ παντα τη πληρωνει αυτο απο γονεις που δεν θα επρεπε να γινουν γονεις:evil::evil:φταει ομως η μανα που δεν το προστατευει απο αυτον..αυτη κ μονο αυτη!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θεωρούσα ότι είναι πολύ δύσκολο για μένα να ‘συμβουλέψω’ έναν γονιό για το θέμα της χειροδικίας. Μάλλον γιατί γενικά δεν είμαι άνθρωπος των συγκρούσεων και δεν ξέρω πως θα με αντιμετωπίσει ο άγνωστος γονιός.

Από την άλλη μεριά, υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι (γονείς και μη) που δεν γνωρίζουν ότι με τη χειροδικία δεν προσφέρουν κάτι στο παιδί, αντίθετα θεωρούν ότι και ‘λίγο ξύλο’ καλό θα τους κάνει. Αυτοί οι άνθρωποι αν ακούσουν και την άλλη άποψη μπορεί να βελτιώσουν τη συμπεριφορά τους. Άρα, μία ήρεμη και προσεκτική προσέγγιση μπορεί να φέρει καλά αποτελέσματα. Κάπως έτσι θα μιλήσω λοιπόν!

Γενικά, η ενημέρωση βοηθάει τον κόσμο να δει και την άλλη διάσταση. Αν γίνει βούκινο η ενδοοικογενειακή βία, αν βομβαρδιστούμε με το ‘Τα χέρια δεν είναι για να δέρνουμε’ κάτι θα μείνει στο μυαλό μας.

Συμφωνώ απολύτως με τη Λέγκω σ’ αυτό:

…νοιωθω ότι αν κάποιος αγαπάει μόνο το παιδί του, τότε αγαπάει την προέκταση του εαυτού του και τίποτα παραπάνω...

Αγαπάω πάρα πολύ τα δικά μου παιδιά αλλά αγαπάω (με την έννοια ότι νοιάζομαι εξίσου σε κάποια θέματα) όλα τα παιδάκια. Ένα κακοποιημένο παιδάκι είναι ο αυριανός συμπολίτης του παιδιού μου, πιθανόν συμμαθητής, φίλος, γκόμενος,… Άρα, κάτι πρέπει να κάνω!

Όταν επιμένω και λέω στα μικρά μου ότι δεν δέρνουμε, πρέπει καταρχήν να μην το κάνω εγώ αλλά και όταν το δω να το επισημάνω.

Link to comment
Share on other sites

Προφανεστατα κι εγω δεν επιθυμω να "χωνομαι¨" σε ξενες οικογενειες ουτε να υποδεικνυω σε αλλους γονεις τη διαπαιδαγωγηση του παιδιου τους.

Ενοχλουμαι και η ιδια πολυ οταν εχει τυχει να μου μιλαει ασχετος στο δρομο και να εχει γνωμη για το παιδι μου (ενας μου εκανε παρατηρηση γιατι στελνω την κορη μου στον παιδικο και μια αλλη με παρατηρησε γιατι μιλησα αυστηρα στην κορη μου η οποια ειχε κανει κατι κακο και ειναι και σε ηλικια που σαφως θα πρεπει να υποκειται σε καποιους κανονες συμπεριφορας).

 

Αλλα νομιζω οτι συγχεουμε ανομοια πραγματα.

Αλλο ανακατευομαι στην ξενη οικογενεια και αλλο παρακολουθω ενα παιδι να κακοποιειται και το ανεχομαι.

 

Δε θα το ανεχτω ποτε!

Ειναι αν μη τι αλλο παρανομη πραξη και εχω υποχρεωση ως πολιτης να τη σταματησω και να προστατευσω εστω και εκεινη τη στιγμη ενα ανηλικο απο τετοια συμπεριφορα.

 

Το οτι δε θα διορθωθει οριστικα η συμπεριφορα του γονιου ειναι το πιο πιθανο. Οχι ομως και σιγουρο.

 

Πελατισσα μου που την προσβαλε αλλος γονιος επειδη χτυπησε το παιδι της, το ξανασκεφτηκε και δεν το εκανε ποτε.

 

Εστω και για αυτη τη μια περιπτωση, αξιζει τον κοπο.

 

Εξαλλου, πως μπορω να δω ενα παιδακι να κακοποιειται και να μην πω κουβεντα? Δεν μπορω.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε μπορώ να συγκρατηθώ.. Θα φωνάξω, θα κοκκινήσω, θα βγω απ'τα ρούχα μου.. Η αδικία με πνίγει.. Πόσο μάλλον όταν γίνεται με αυτόν τον τρόπο και απέναντι στα παιδιά..

Θα μου πεις, δε βγάζεις άκρη με φωνές και θα σου πω πως έχεις δίκιο.. Είναι όμως πάνω από τις δυνάμεις μου.. Βγάζεις όμως άκρη με τη συζήτηση με τέτοιους τύπους?

 

Προσπαθώ να το πολεμήσω και να αντιδρώ μεν, πιο ήρεμα δε..

Είναι αδύνατον νομίζω..

Εχει τύχει απλώς να πλησιάζω το σκηνικό και να κάθομαι να κοιτάζω ανέκφραστη.. να δω που θα το φτάσει... πόση τσίπα έχει.. Με το που γυρνάει και μου λέει "τρέχει κάτι?" χτύπησα κόκκινο.. Αυτό ήταν..

Σκέφτομαι πως τα τέρατα δεν συνετίζονται και το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να τους ταράξουμε στην κλωτσιά..

 

η αστυνομία που αναφέρετε να κάνει τι? Μπούρδες! Τίποτα δε γίνεται μακροπρόθεσμα..

Οι κλωτσιές είναι η μόνη λύση.. Να μη τους μείνει κόκκαλο για κόκκαλο..

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

επειδή ακόμα δεν έχω παιδιά και νοιώθω λίγο "δεν δικαιούσαι δια να ομιλείς"

βασικά σαστίζω και κοιτάω σα χαζή

και δε ξέρω τι να κάνω

(εννοείται ότι είμαι εναντίον της ψυχολογίκης, λεκτικής και σωματικής βίας απέναντι στα παιδιά ιδίως)

 

πάντως να πω την αλήθεια

ακόμη κι έτσι που κάθομαι με το στόμα ανοιχτό σαν βλήμα

μερικές φορές έχει αποτέλεσμα

γιατί με βλέπουν που τους βλέπω έτσι

και μαζεύονται

Link to comment
Share on other sites

ειναι δυνατον να δερνουν ενα παιδι και οι ενηλικες να το βλεπουν και να σιωπουν?? το παιδι δεν ειναι κτημα του γονεα να νομιζει οτι μπορει να το κανει οτι θελει,,,,,οταν σαστιζουμε και δεν αντιδραμε στη βια ειμαστε μονον ΣΥΝΕΝΟΧΟΙ

 

στην ουσια οταν δεν αντιδραμε ενθαρρυνουμε την επαναληψη μιας αποτροπαιας πραξης,,,λεμε στο παιδι κατσε να τις τρως και στον ενηλικα συνεχισε να ριχνεις

 

συγχαρητηρια σε ολους οσους εχουν παρευρεθει σε τετοια συμβαντα και λουφαξαν....μα τι να κανα?θα ακουσεις...κατι διαφορετικο απο το να κοιτας, να φοβασαι, να λυπασαι το κακομοιρο το παιδακι, να αδιαφορεις, κατι διαφορετικο να κανεις που αναρωτιεσαι κιολας, κατι θα πει ο ενας κατι θα κανει ο αλλος εστω και μια μικρη αντιδραση, και τα πραγματα βελτιωνονται,,,και μονο οτι θα ακουσει το παιδι οτι καποιος το υποστηριζει θα νιωσει πιο δυνατο να ζητησει βοηθεια και κυριως να συνειδητοποιησει οτι δεν ειναι φυσιολογικο οι ενηλικες να κακοποιουν τους πιο αδυναμους

 

μπροστα σε κοσμο τι φοβασαι δηλαδη? αν του τα χωσει ενας θα παρουν θαρρος και οι αλλοι,,,,η παθητικοτητα ειναι κολλητικη,,και η δραση επισης

φωναξε δυνατα....σταματα να δερνεις καλω εδω και τωρα την αστυνομια αυτο που κανεις ειναι παρανομο, ανεπιτρεπτο....

 

αν δεις να βιαζουν ενα παιδακι μια γυναικα τι θα κανεις? θα φοβηθεις και θα λακησεις? ΕΛΕΟΣ

 

συγχαρητηρια στην κοπελα που ειδε την μανα να τραβαει απο το μαλλι την κορη και να την χαστουκιζει χωρις να αντδρασει,,,ε τι να κανε κι αυτη, τι να πει, σαμπως θα αλλαξει η τρελη η μανα,,, η τρελη μανα που δερνει μπορει και να ντραπει, το παιδι μπορει να παρει θαρρος κι οταν παει σπιτι να μιλησει σε μια θεια η παππου η γιαγια και να πει τι του συμβαινει......κι αν ειναι πιο ενημερωμενο μπορει να παρει τηλ και στο χαμογελο του παιδιου

 

για καθε μη αντιδραση μας στην κακοποηση παιδιων, ζωων, γεροντων, ψυχιατρικων ασθενων,,,στη βια γενικοτερα που στεφεται με σαδισμο απεναντι στον πιο αδυναμο κρικο, μια ψυχουλα θα συνεχιζει να βασανιζεται,,,

 

αντιθετα για καθε μικρη-μεγαλη επεμβαση μας πανω σε τετοια συμβαντα θα χτιζεται μια κονωνικη ασπιδα προστασιας για ολους οσους το εχουν αναγκη

 

ας ξυπνησουμε λοιπον και να μην ξαναπουμε,,τι να κανα δηλαδη!

συνενοχο στο εγκλημα εμενα προσωπικα δεν θα με εχουνε, και ο γιος μου δεν θα με δει κοτα οταν θα δερνουν την συμμαθητρια του,,,,θα με δει να βγαζω νυχια και δοντια,,,

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κατι αλλο που ξεχασα ,,,ευχομαι το παιδι μου οταν για καποιο λογο δεν θα μορω να το προστατεψω εγω η ο μπαμπας του και του συμβει κατι κακο να μην πεσει πανω σε ανθρωπους που ενδιαφερονται μονον για το σπιτι τους τα δικα τους παιδια και την παρτακλα τους,,,ευχομαι να νοιαστει και καποιος αλλος περαν απο τους γονεις του

Link to comment
Share on other sites

Ηρεμία. Δεν νομίζω ότι είπε κανείς ότι αγαπάει μόνο τα παιδιά του και κανέναν άλλο. Ε, δεν μπορώ να φανταστώ μάνα που βλέπει παιδάκι να υποφέρει και δεν πονάει. Το πως το αντιμετωπίζει ο καθένας, αλλου παπά ευαγγέλιο. Η Ράννια (γεια σου!) πχ, άρχισε τις κλοτσωπατινάδες!! (ποια στο καλό είσαι, μη βρεθώ στο δρόμο σου και κάνω κάτι το οποίο θα θεωρήσεις κακό και μου χώσεις καμμία? Βάλε φώτο!!), η Αρια προσπάθησε να νουθετήσει τον παπού, κλπ,κλπ.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το είπε καλή μου rkt η Ellemphriem ;)

 

Εγώ βρίσκω την αντίδραση της Ράννιας όμοια με του τύπου. Δηλαδή την βία θα την αντιμετωπίσω με βία; Δεν συνάδει. Θα μου πεις άλλο η βία προς κάποιο ανυπεράσπιστο πλάσμα (παιδί) και άλλο σε έναν ενήλικο. Είναι όμως βία και είναι μάθημα ζωής και για το παιδί που παρακολουθεί τη σκηνή. Δηλαδή το παιδάκι αυτό τι έμαθε εκείνη την ημέρα από τους ενήλικους; Όταν σε θίγουν πλακώνεσαι στο ξύλο! Συνεπώς στο ίδιο αποτέλεσμα καταλήξαμε. Κατανοώ ότι δεν είναι καθόλου εύκολο να διατηρήσεις την ψυχραιμία σου μπροστά σε τέτοιες σκηνές. Αλλά αν θέλεις να έχεις ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ, ΠΡΕΠΕΙ να το κάνεις.

 

Δεν μου έχει τύχει ευτυχώς να δω να χτυπούν παιδί μπροστά μου! Αλλά αν τύχει θέλω να μπορέσω να διατηρήσω την ψυχραιμία μου, να πλησιάσω και να προσπαθήσω να ηρεμήσω τον ενήλικα εξηγώντας του ήρεμα και χωρίς φωνές γιατί δεν πρέπει να κάνει αυτό που κάνει. Όπως έκανε η aria (θα σε έχω πρότυπο μαζί με την κόρη σου) που έπιασε την κουβέντα. Δεν είναι παρέμβαση αυτό. Ή αν είναι παρέμβαση είναι μία παρέμβαση που σκοπό της έχει την καλυτέρευση του μέλλοντος των παιδιών αυτών και του δικού μου επίσης. Γιατί μπορεί το δικό μου παιδί να μην κακοποιηθεί από τους γονείς του αλλά θα συναναστραφεί με άλλα κακοποιημένα παιδιά και ίσως παντρευτεί ένα από αυτά. Κάθε τέτοια παρέμβαση είναι μια παρακαταθήκη για το μέλλον μας. Για αυτό το καλύτερο μέλλον που προσδοκάμε όλοι και που δεν θα δημιουργηθεί μόνο του. Και αυτό μπορώ να το εξηγήσω σε έναν γονέα και να τον βάλω να το σκεφτεί καλύτερα την επόμενη φορά που το χέρι του θα σηκωθεί αυθόρμητα.

 

edit: Μου πήρε δυο μέρες να διαβάσω το θρεντ γιατί σε κάθε ιστορία που προστίθεται έπρεπε να πάρω το χρόνο μου να πάρω βαθιά ανάσα να καταπολεμήσω τα νεύρα και την κατάθλιψη που μου προκάλεσαν όσα διάβασα και μετά ως γνήσια μαζόχα να συνεχίσω να διαβάζω.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

edit: Μου πήρε δυο μέρες να διαβάσω το θρεντ γιατί σε κάθε ιστορία που προστίθεται έπρεπε να πάρω το χρόνο μου να πάρω βαθιά ανάσα να καταπολεμήσω τα νεύρα και την κατάθλιψη που μου προκάλεσαν όσα διάβασα και μετά ως γνήσια μαζόχα να συνεχίσω να διαβάζω.

 

Κατάλαβες βέβαια ότι σε κάθε ιστορία το ξύλο είναι τα απωθυμένα του γονέα τα οποία εκτονώνει πάνω στο παιδάκι το οποίο δεν έχει τη δύναμη να αμυνθεί. Και είναι κρίμα.... Γιατί τα παιδιά συγχωρούν... Και αυτός που έδειρε θα ξαναδείρει.... Και ο κύκλος συνεχίζεται....

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω σε ολα me aeriko

επισης το καταγγελω στην αστυνομια, κανω μηνυση η πηγαινω στον εισαγγελεα αν δω οτι τα πραγματα δεν μαζευονται με μια απλη παρεμβαση

 

νομοι υπαρχουν, ας μαθουμε να διεκδικουμε τα δικαιωματα μας και αυτα των παιδιων μας,,,ας μαθουμε στα παιδια μας να μην υπομενουν τη βια ας τους δειξουμε το δρομο...

 

δεν ειναι ευκολο να επεμβεις, συμφωνω οτι μπορει να ειναι και επικυνδινο καποιες φορες, θελει προσεκτικους χειρισμους και στηριξη απο ολους, απλους πολιτες, φορεις, αστυνομια,,,,,,αν κανουμε ολοι αυτο που μας αναλογει εχουμε κερδισει το στοιχημα,

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΓΟΝΙΟ ΝΑ ΧΤΥΠΑΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ?

 

Η απάντηση του συζύγου:

Θα τον πλάκωνα στο ξύλο να δει πώς αισθάνεται και το παιδάκι.

 

Μπορώ να πω ότι δεν θα τον συγκρατούσα!

Link to comment
Share on other sites

Ηρεμία. Δεν νομίζω ότι είπε κανείς ότι αγαπάει μόνο τα παιδιά του και κανέναν άλλο. Ε, δεν μπορώ να φανταστώ μάνα που βλέπει παιδάκι να υποφέρει και δεν πονάει. Το πως το αντιμετωπίζει ο καθένας, αλλου παπά ευαγγέλιο.

 

Ναι εγω τι ειπα κοριτσι. Θα με ενοχλησει φοβερα να δω παιδακι να το χτυπαει η μανα του, αλλα δεν θα υποφερω, και οχι φυσικα και δεν αγαπαω τα παιδια ολου του κοσμου. Εγωιστικα αγαπαω το δικο μου. Τελος. Οσο για το πως το αντιμετωπιζει ο καθης ειπα και ξαναλεω τραμπουκισμοι του ειδους φατες να δεις πως ειναι ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΤΙΣ ΕΦΑΓΕ ΔΕΝ ΤΟ ΒΟΗΘΑΝΕ ΠΟΥΘΕΝΑ.....γιατι οταν κλεισουν οι πορτες πισω ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ θα γινουν. Οποτε οταν βλεπετε μια μανα να χαστουκιζει το παιδι της, ή ενα παππου να του τις ριχνει στον ποππο ή καλεστε την αστυνομια να κανετε σωστη καταγγελια ή αφηστε τον ραμπο σπιτι. Γιατι αυτο κανενα δεν θα βοηθησει. Επιπλεον οταν υπαρχει πραγματικη κακοποιηση (και οχι ο παππους που δινει μια και δυο στην πανα του παιδιου.....ελεος)....μπορει να επεμβει το κρατος και μπορειτε ΕΣΕΙΣ να το ενεργοποιησετε με την καταγγελια σας. Παντως με τον τραμπουκισμο σας ή με την επιβολη σας, μονο εσεις θα αισθανθειτε καλυτερα, και οταν πατε σπιτι σας θα ειστε περηφανοι για τον εαυτο σας πιστευοντας πως βαλατε ενα λιθαρακι να γινει καλυτερος ο κοσμος. Αμ δεν το βαλατε....Το παιδι που κακοποιητε δεν το βοηθησατε ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ παντως πουθενα........μα πουθενα.......οταν θα φυγετε γεματοι χαρα που μιλησατε ετσι σε εκεινον που εκανε την πραξη το παιδι θα τον ακολουθησει σπιτι. Και εκει δεν θα ειναι ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΑΣ.....σκεφτειτε τι κανετε , πως και για ΠΟΙΟΝ.....και αφηστε ποιος αγαπαει τι.........

 

ΥΓ: Ο συγχωρεμενος ο παππους μου ελεγε 'αν θες να αλλαξεις τον κοσμο ξεκινα απο το σπιτι σου......'

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Αλλα νομιζω οτι συγχεουμε ανομοια πραγματα.

Αλλο ανακατευομαι στην ξενη οικογενεια και αλλο παρακολουθω ενα παιδι να κακοποιειται και το ανεχομαι.

 

 

Αυτο ακριβως! Αλλο το ενα, αλλο το αλλο! Δεν ειπαμε να παω να πω σε μια μανα γιατι δε μαλωνεις ή μαλωνεις το παιδι σου για κατι που εκανε....

 

Στη τελικη-για μενα τουλαχιστον- το να κανω κατι ειναι αυθορμητη αντιδραση...δεν ειναι κατι που θα κατσω να αξιολογησω εκεινη την ωρα αν πρεπει να ανακατευω ή οχι! Δεν το θεωρω ανακατεμα στην τελικη....

 

Ellemphriem, το να χρησιμοποιεις τη λεξη "τραμπουκισμος" το θεωρω τουλαχιστον ΑΣΤΟΧΟ (και αδικο, αλλα το αφηνω σε δευτερη μοιρα). Δλδ, αυτον που χτυπαει το παιδι πως τον χαρακτηριζεις? (Φανταζομαι πολυ χειροτερα) Και παρ' ολα αυτα, δε θες να του σπασεις τα μουτρα?

 

Συγγνωμη, παιδια, αλλα νομιζω οτι η εννοια "βια" εχει χαρακτηριστει πολυ αρνητικα. Καμια φορα...κανει και καλο...αν απευθυνεται στη σωστη κατευθυνση! (Φυσικα δεν εννοω το παιδι, αλλα τον τραμπουκο του παιδιου).

 

(rkt γειαααααα! Καλα, μη νομιζεις οτι εγω εριξα καμια...ηταν κατι ντερεκια κιολας οι αλλοι, που αν με πετυχαιναν θα μου γυριζε το κεφαλι 3 φορες. Οι αντρες καθαρισαν...)

 

 

Link to comment
Share on other sites

εμεις παντως οταν το παιδι σου χρειαστει βοηθεια καποια στιγμη στη ζωη του κι εσυ απουσιαζεις, γιατι ξερεις δεν μπορουμε να τα ελεγχουμε ολα σε αυτη τη ζωη, συχνα πυκνα χρειαζομαστε και βοηθεια απο ξενους που δεν μας αγαπουν απαραιτητα, θα επεμβουμε

 

το θεμα δεν ειναι αν ενας γονιος δερνει το παιδι του τι θα καναμε αλλα αν ο οποιοσδηποτε κακοποιουσε ενα παιδι τι θα κανουμε...οταν δερνει καποιος ενα παιδι δεν ξερουμε υποχρεωτικα αν ειναι ο μπαμπας του η η μαμα του,,,ειναι απλα καποιος σαδιστης τρελος αρρωστος που βαραει,,,,μπορει το παιδι που τις τρωει να μην το αγαπαω αλλα μπαινω στη θεση του επειδη ειμαι ανθρωπος,,,κι επειδη ειμαι ενηλικας ωριμος αναζητω και λυση μπορει να μην τα καταφερω τουλαχιστον προσπαθω

 

οταν κακοποιειται ενα παιδι τηλεφωνω στην αστυνομια και στο χαμογελο του παιδιου επι τοπου,,,,οταν δεν ξερεις πως να αντιδρασεις τουλαχιστον ρωτα αυτους που ξερουν

 

συμφωνω με τον παππου σου που λεει οτι οι αλλαγες ξεκινουν απο μεσα μας,,,για αυτες τις αλλαγες μιλαμε,,,,η αδιαφορια και ο εγωισμος απο μεσα μας πηγαζουν και μεσα μας πρεπει να στραφουμε αν αυτο επιθυμουμε να αλλαξει

 

ο ανθρωπος ειναι ικανος και για τα χειροτερα αλλα και για τα καλυτερα

 

υπαρχουν ανθρωποι εγκλωβισμενοι στα χειροτερα, ανθρωποι που παλευουν πρακτικα για το καλυτερο και ανθρωποι που απλα καθονται παθητικα και κοιτουν

 

προσωπικα εγω παλευω να ανηκω σε αυτους που προσπαθουν για το καλυτερο, το ανθρωπινο...

 

ενας μπαμπας δερνει το παιδι του, η μαμα φοβαται να αντιδρασει,,,παρεμβαινει ενας γειτονας προσπαθει να συνετησει,,,η μαμα παιρνει θαρρος διεκδικει διαζυγιο,, ο πατερας ντρεπεται, λουφαζει....

 

εχει συμβει σε ανθρωπους που γνωριζω,,,,μην εισαι απολυτη οτι δεν αλλαζει κατι

Link to comment
Share on other sites

Ellemphriem, το να χρησιμοποιεις τη λεξη "τραμπουκισμος" το θεωρω τουλαχιστον ΑΣΤΟΧΟ (και αδικο, αλλα το αφηνω σε δευτερη μοιρα). Δλδ, αυτον που χτυπαει το παιδι πως τον χαρακτηριζεις? (Φανταζομαι πολυ χειροτερα) Και παρ' ολα αυτα, δε θες να του σπασεις τα μουτρα?

 

 

Τον ονομαζω κτηνος και οσο τραμπουκος ειναι εκεινος αλλο τοσο και ο ξενος που επεμβαινει με βια. Θες να επεμβεις. Καντο σωστα. Με τον ΝΟΜΙΜΟ τροπο και βρες τροπο πραγματικα να βοηθησεις το παιδι που σε χρειαζεται. Γιατι ξαναλεω με τον παραπανω τροπο το παιδακι ΔΕΝ θα το βοηθησεις. Και οχι δεν θελω να του σπασω τα μουτρα. Θελω να κρινει καποιος υπευθυνος ΤΙ συμβαινει σε αυτη την οικογενεια και γιατι ειναι ετσι. Αν διορθωνεται το πραγμα και αν οχι να ΠΑΡΕΙ το παιδι και να το βαλει καπου με ασφαλεια. Το να του 'σπασω' εγω τα μουτρα θα τον κανει εκεινον να σπασει τα μουτρα του παιδιου του ΑΚΟΜΑ περισσοτερο. Λυσεις ημιμετρα ειναι αυτες απο τις οποιες εμεις καλα βγαινουμε χαρουμενοι και ικανοποιημενοι αλλα το παιδακι (ή η γυναικα, ή οτιδηποτε αλλο) δεν κερδιζει τπτ.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

οταν κακοποιειται ενα παιδι τηλεφωνω στην αστυνομια και στο χαμογελο του παιδιου επι τοπου,,,,οταν δεν ξερεις πως να αντιδρασεις τουλαχιστον ρωτα αυτους που ξερουν

 

Σε αυτο συμφωνω 100%. Καντο. Αν το δω αυτο το κανω και εγω. Αλλα για τον παππου που ριχνει μια και δυο στην πανα του παιδιου εγω δεν θα παω να του μιλησω να του πω οτι κανει λαθος. Οχι. το βρισκω γενικα (ειδικα το τελευταιο ΠΟΛΥ καπως)......απο εκει και περα η ΝΟΜΙΜΗ οδος για μενα ειναι η καλυτερη. Θες να βοηθησεις. Καντο οπως λες παραπανω. Τωρα τι εστι εγωισμος, τι αγαπη, τι νοιαξιμο για τον αλλον και ΠΟΣΟ ολα αυτα ειναι αλτρουστικα ή οχι ειναι μεγαλη κουβεντα. Εδω ειμαι για οποιον θελει να τα πουμε σχολαστικα αλλα σε πμ για να μην φευγουμε απο την ουσια......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Σημερα εγινα μαρτυρας ενος ασχημου επεισοδιου κατα τη διαρκεια παιδικης θεατρικης παραστασης...

Ηταν λιγο πριν ξεκινησει η παρασταση, οταν βλεπουμε αποσβολωμενοι μια μητερα ακριβως μπροστα μας να χτυπαει με μανια το παιδι της!!!:shock: Εμεινα πραγματικα αναυδη και παγωσα. Ο γιος μου ομως με την παιδικη του αθωοτητα, τη ρωτησε για ποιο λογο χτυπαει το παιδακι της! Του απαντησε οτι ειναι κακο παιδι και τη βριζει, και εκει φυσικα πηραμε το λογο εγω με τον αντρα μου και της ειπαμε οτι δεν εχει κανενα δικαιωμα να δερνει το παιδι της. Αυτη ανταπαντησε οτι δικο της ειναι και οτι θελει το κανει και εγινα εξαλλη... Σας πληροφορω πως στη διαμαχη που ακολουθησε, οχι μονο δεν πηρε κανεις απο τους θεατες θεση, αλλα κοιτουσαν και αλλου! Μα ποση αδιαφορια υπαρχει πια?:evil:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μα ποση αδιαφορια υπαρχει πια?:evil:

Την απάντηση την έχεις ήδη.Όμως,τους δύο που αντιδράσανε θα τους θυμάται να είσαι σίγουρη. Το ίδιο και το παιδάκι, που ένοιωσε ότι έστω κάποιος το υπερασπίστικε,άρα δεν είναι τόσο "κακό" παιδί.

Μπράβο σας TARA!!!

Link to comment
Share on other sites

TARA,

 

τι εννοείς το χτυπούσε η μητέρα με μανία? Δεν ρωτώ φυσικά για κουτσομπολιό αλλά για να καταλάβω ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ να μην αντιδράσει κανείς άλλος, εκτός από εσάς?

Link to comment
Share on other sites

TARA,

 

τι εννοείς το χτυπούσε η μητέρα με μανία? Δεν ρωτώ φυσικά για κουτσομπολιό αλλά για να καταλάβω ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ να μην αντιδράσει κανείς άλλος, εκτός από εσάς?

 

Προφανως λιγοι το πηραν ειδηση, γιατι η παρασταση δεν ειχε αρχισει και επικρατουσε φασαρια στο θεατρο. Ακομη και ο αντρας μου, νομιζε οτι μαλωναν τα αδερφακια (ειχε 2 παιδια μαζι της), εγω τον σκουντησα και ειδε τι πραγματικα συνεβαινε. Η "κυρια" συνοδευοταν απο μια φιλη της με αλλο ενα παιδακι, η οποια φυσικα δεν ειπε κουβεντα...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...