Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θυρεοειδής και πιθανότητα εγκυμοσύνης


aniretak_

Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα!Μετά απο μια ξαφνική διακοπή κύησης έφτασε ο καιρός για να ξεκινήσουμε και πάλι τις προσπάθειες.Για προληπτικούς λόγους έκανα τις εξετάσεις προγεννητικού ελέγχου για να αποκλειστέι οποιοδήποτε πρόβλημα θα ήταν εμπόδιο.Τελικά ο θυρεοειδής βρέθηκε λίγο "τσιμπημένος" όπως λέει η γιατρός μου.Συγκεκριμένα η ΤSH είναι 4,41 με ανώτατο φυσιολογικό 4,20 και η FT4 0,89 με φυσιολογικές τιμές 0,7- 1,7. Η γιατρός μου λέει ότι δεν πρέπει να ανησυχώ γιατί είναι οριακές και δεν δημιουργούν πρόβλημα ούτε στην σύλληψη αλλα και ούτε στην εγκυμοσύνη.Εγω όμως προβληματίζομαι γιατί ξέρω περιπτώσεις γυναικών που δυσκολεύτηκαν να συλλάβουν λόγω προβλημάτων με τον θυρεοειδη. Αραγε ήταν όλες πιο σοβαρε΄ς περιπτώσεις απο τη δική μου?Απορώ γιατί πριν απο 5 μηνεες οι ιδιες εξετάσεις ήτν πολύ καλές.Η γιατρός μου πιστεύει ότι μπορεί να είναι και λάθος του ΙΚΑ και μου συνέστησε επανάληψη σε 1 μήνα.Γνωρίζει κα΄ποια σχετικά με το θέμα και να όντως δεν είναι εμπόδιο στην επιθυμία μας να αποκτήσουμε ένα νινί?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν ειναι εμποδιο καθολου.εγω εχω θυρεοειδη κ εκανα 2 παιδια.κ μαλιστα στο καθε ενα ειχα μονο 1 ελευθερη επαφη στην ωορηξια!

Καλά Δημητρούλα μου έφτιαξες τη μέρα!Εχω αγχωθεί αρκετά.Πολά φιλιά!

Link to comment
Share on other sites

μην αγχωνεσαι!χαπια σου εδωσε?να παιρνεις τα χαπια κανονικα καθε πρωι μιση ωρα πριν το πρωινο κ ολα θα ειναι μια χαρα!

Δε μου έδωσε τίποτε.Εχθές πήρα τα αποτελέσματα και μου είπε να επαναλάβω την εξέταση σε 1 μηνά.Αν όντως είναι ίδιες οι τιμές μάλλον θα μου δώσει.Εγω βέβαια θα πάω την Δευτέρα στο μικροβιολογικό γιατί θα σκάσω.Ασ επου νομίζω οτι οι ορμόνες μου ακόμη δεν έχουν συνέλθει απο την εγκυμοσύνη αν και η γιατροσ λέει ότ πέρασαν 8 εβδομάδες και καονικά στις 6 αποκαθιστανται.Γενικότερα όμως παρατήρησα οτι ο οργανισμός μου δεν ακολουθεί τα στανταρντς των βιβλίων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσακι μου μια απο τα ιδια. Εχω υποθυριοδεισμο και παιρνω τα τ4. Ενταξει στη κορη προσπαθησαμε 9 μηνες αλλα δεν το αποδωσαμε στον θυροειδη. Στον γιο με τη δευτερη και τον πιασαμε. Γιαυτο μην στεναχωριεσε. Και θυροειδη να εχεις είναι αντιμετοπισιμο. Θα παιρνεις τα χαπακια σου και μια χαρα θα συλλαβεις. Αντε με το καλο να ακουσουμε καλα νεα.:-):smile::-)

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

εχεις γεννησει πριν 8 εβδομαδες?ειναι φυσικο να εχεις καποια ορμονικα ακομα.ο κυνδινος επιλοχιας καταθλιψης υπαρχει μεχρι κ μετα απο 6 μηνες πετα τη γεννα πραγμα που σημαινει οτι οι ορμονες παιζουν.τι ακριβως αισθανεσαι?εγω ειχα ευκολη κοπωση νευρα κ ατονια κ οταν αγχωνομουν ενα ψιλοτρεμουλο στα χερια.απο αυτα ψιλιαστικα κατι κ εκανα εξετασεις κ μου βρηκαν θυρεοειδη.τις επαναλαμβανω καθε χρονο κ ειναι στα ιδια επιπεδα

Link to comment
Share on other sites

εχεις γεννησει πριν 8 εβδομαδες?ειναι φυσικο να εχεις καποια ορμονικα ακομα.ο κυνδινος επιλοχιας καταθλιψης υπαρχει μεχρι κ μετα απο 6 μηνες πετα τη γεννα πραγμα που σημαινει οτι οι ορμονες παιζουν.τι ακριβως αισθανεσαι?εγω ειχα ευκολη κοπωση νευρα κ ατονια κ οταν αγχωνομουν ενα ψιλοτρεμουλο στα χερια.απο αυτα ψιλιαστικα κατι κ εκανα εξετασεις κ μου βρηκαν θυρεοειδη.τις επαναλαμβανω καθε χρονο κ ειναι στα ιδια επιπεδα

Στις 6/12 γέννησα.Δε μπορώ να πω ότι εχω κάποια συμπτώματα.Τις εξετάσεις τις έκανα για προληπτικούς λόγους Τις 4 τελευταίες μέρες ιδρώνω πολύ αλλα αυτό άρχισε αφού έδωσε αίμα.Ηταν που περιμενα να αδιαθετήσω, εξου και ηεφιδρωση μαζί με ολικό πρήξιμο κατι που παρουσιαστηκε στις 2 περιοδους μετά την γέννα.Εσυ με τι τιμές ξεκίνησες το χάπι?

Link to comment
Share on other sites

αχ θα σε γελασω για τις τιμες!παντως ειναι πολυ λιγο το μονο που θυμαμαι οτι μονο απο τη μια πλευρα ειναι 2.5 χιλιοστα!

καλε μην αγχωνεσε απο τωρα για το 2ο.εκτος αν θες να ξαναμεινεις εγκυος τωρα κοντα.παντως κ μια γνωστη μου με θυρεοειδη εχει 3 παιδια.μολις ο μεγαλος εγινε 6 μηνων εμεινε εγκυος σε διδυμα!

Link to comment
Share on other sites

αχ θα σε γελασω για τις τιμες!παντως ειναι πολυ λιγο το μονο που θυμαμαι οτι μονο απο τη μια πλευρα ειναι 2.5 χιλιοστα!

καλε μην αγχωνεσε απο τωρα για το 2ο.εκτος αν θες να ξαναμεινεις εγκυος τωρα κοντα.παντως κ μια γνωστη μου με θυρεοειδη εχει 3 παιδια.μολις ο μεγαλος εγινε 6 μηνων εμεινε εγκυος σε διδυμα!

Δεν αγχώνομαι και ιδιαίτερα αλλα επειδή αυτό το μήνα θα προσπαθήσουμε πα΄λι ήθελα όλα να είναι οκ με τις εξετάσεις.Τη δευτέρα θα σιγουρευτώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπραβοοοοο βρεεεεε 2 μηνες μετα τη γεννα κ θες να ξαναμεινεις εγκυος!εγω ενα σοκ το ειχα παθει παντως :lol: κ τωρα που εχω κ το 2ο ακομα δε μου εχει φυγει αυτο το αρχικο σοκ:lol::lol:

ευχομαι αφου το θες να μεινεις γρηγορα εγκυος να σου ζησει το νινακι σου!

Link to comment
Share on other sites

μπραβοοοοο βρεεεεε 2 μηνες μετα τη γεννα κ θες να ξαναμεινεις εγκυος!εγω ενα σοκ το ειχα παθει παντως :lol: κ τωρα που εχω κ το 2ο ακομα δε μου εχει φυγει αυτο το αρχικο σοκ:lol::lol:

ευχομαι αφου το θες να μεινεις γρηγορα εγκυος να σου ζησει το νινακι σου!

Ετσι οπως κατέληξε το 1ο μόνο ένα δεύτερο μπορεί να με συνεφέρει...

Link to comment
Share on other sites

χιλια συγνωμη σου ζητω !!!δε το ηξερα!!!:cry::cry::cry::cry:

συγνωμη!!!!πωπω εκανα μεγαλη βλακεια αισθανομαι πολυ ηλιθια τωρα!!

συγνωμη λυπαμαι:-(:-(:-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χιλια συγνωμη σου ζητω !!!δε το ηξερα!!!:cry::cry::cry::cry:

συγνωμη!!!!πωπω εκανα μεγαλη βλακεια αισθανομαι πολυ ηλιθια τωρα!!

συγνωμη λυπαμαι:-(:-(:-(

Βρε μην ανησυχείς.Πλεον το αντιμετωπίζω πιο εύκολα.Να είναι που συνεβη αυτό και ετσι δεν ήθελα να έχω ούτε το παραμικρό προβληματάκι για να συνεχίσω ψύχραιμα για το επόμενο

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!Μετά απο μια ξαφνική διακοπή κύησης έφτασε ο καιρός για να ξεκινήσουμε και πάλι τις προσπάθειες.Για προληπτικούς λόγους έκανα τις εξετάσεις προγεννητικού ελέγχου για να αποκλειστέι οποιοδήποτε πρόβλημα θα ήταν εμπόδιο.Τελικά ο θυρεοειδής βρέθηκε λίγο "τσιμπημένος" όπως λέει η γιατρός μου.Συγκεκριμένα η ΤSH είναι 4,41 με ανώτατο φυσιολογικό 4,20 και η FT4 0,89 με φυσιολογικές τιμές 0,7- 1,7. Η γιατρός μου λέει ότι δεν πρέπει να ανησυχώ γιατί είναι οριακές και δεν δημιουργούν πρόβλημα ούτε στην σύλληψη αλλα και ούτε στην εγκυμοσύνη.Εγω όμως προβληματίζομαι γιατί ξέρω περιπτώσεις γυναικών που δυσκολεύτηκαν να συλλάβουν λόγω προβλημάτων με τον θυρεοειδη. Αραγε ήταν όλες πιο σοβαρε΄ς περιπτώσεις απο τη δική μου?Απορώ γιατί πριν απο 5 μηνεες οι ιδιες εξετάσεις ήτν πολύ καλές.Η γιατρός μου πιστεύει ότι μπορεί να είναι και λάθος του ΙΚΑ και μου συνέστησε επανάληψη σε 1 μήνα.Γνωρίζει κα΄ποια σχετικά με το θέμα και να όντως δεν είναι εμπόδιο στην επιθυμία μας να αποκτήσουμε ένα νινί?

 

 

Μην ανησυχείς φυσικά δεν υπάρχει πρόβλημα και θα μπορέσεις να κανείς παιδάκι.

Εγώ είχα τον Σεπτέμβριο TSH 2,52 με ανώτατο όριο 4,20.

Έκανα θεραπεία, την οποία φυσικά συνεχίζω ακόμα, και τώρα είμαι έγκυος στην 12η εβδομάδα.

Τώρα που έκανα επαναληπτικές εξετάσεις έχω TSH 1,21 και επειδή είμαι έγκυος πρέπει κάθε μήνα να πηγαίνω για έλεγχο.

Κάπου διάβασα ότι δεν σου έδωσε χάπια, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί;

Πρέπει να κανείς θεραπεία.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!Μετά απο μια ξαφνική διακοπή κύησης έφτασε ο καιρός για να ξεκινήσουμε και πάλι τις προσπάθειες.Για προληπτικούς λόγους έκανα τις εξετάσεις προγεννητικού ελέγχου για να αποκλειστέι οποιοδήποτε πρόβλημα θα ήταν εμπόδιο.Τελικά ο θυρεοειδής βρέθηκε λίγο "τσιμπημένος" όπως λέει η γιατρός μου.Συγκεκριμένα η ΤSH είναι 4,41 με ανώτατο φυσιολογικό 4,20 και η FT4 0,89 με φυσιολογικές τιμές 0,7- 1,7. Η γιατρός μου λέει ότι δεν πρέπει να ανησυχώ γιατί είναι οριακές και δεν δημιουργούν πρόβλημα ούτε στην σύλληψη αλλα και ούτε στην εγκυμοσύνη.Εγω όμως προβληματίζομαι γιατί ξέρω περιπτώσεις γυναικών που δυσκολεύτηκαν να συλλάβουν λόγω προβλημάτων με τον θυρεοειδη. Αραγε ήταν όλες πιο σοβαρε΄ς περιπτώσεις απο τη δική μου?Απορώ γιατί πριν απο 5 μηνεες οι ιδιες εξετάσεις ήτν πολύ καλές.Η γιατρός μου πιστεύει ότι μπορεί να είναι και λάθος του ΙΚΑ και μου συνέστησε επανάληψη σε 1 μήνα.Γνωρίζει κα΄ποια σχετικά με το θέμα και να όντως δεν είναι εμπόδιο στην επιθυμία μας να αποκτήσουμε ένα νινί?
Κατερινούλα καλημέρα...Έχω κι εγώ υποθυρεοειδισμό και παίρνω Τ4. Δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα στη σύλληψη παρόλο που το δικό μου θέμα είναι πιο περίπλοκο γιατί έχω πολυκυστικές ωοθήκες όπου επηρεάζεται η γονιμότητα ούτως ή άλλως. Η ενδοκρινολόγος που με παρακολουθεί απλά μου αύξησε λίγο τη δόση στην αρχή της δεύτερης εγκυμοσύνης και μου συνέστησε να κάνω κάθε μήνα έναν έλεγχο και ανάλογα τα αποτελέσματα θα αυξομοιώνουμε τη δόση..Τώρα, μετά την άτυχη κατάληξη και τη δικής μου εγκυμοσύνης, της τηλεφώνησα και μου είπε ότι πρέπει να κάνω εξετάσεις σε 1 μήνα, γιατί τα επίπεδα των ορμονών θέλουν 3 μήνες περίπου για να επανέλθουν στα φυσιολογικά επίπεδα. Σχετικά με τις υψηλές τιμές της TSH μου είπε ότι είναι συνήθες φαινόμενο να αυξάνεται στην περίοδο της λοχείας. Μην ανησυχείς για τίποτα..Κάνε τις εξετάσεις που πρέπει και θα πάνε όλα καλά...ακόμη κι αν χρειαστεί να ρυθμιστεί μέσω φαρμάκων,δεν είναι κάτι που βλάπτει το μωράκι, αντίθετα η άγνοια και η αμέλεια βλάπτουν. Αυτός πάντως ο έλεγχος που κάνεις πριν μείνεις έγκυος είναι πολύ σημαντικός... συνέχισε έτσι. Φιλιά
4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites

Κατερινάκι καλημέρα! Οι περιπτώσεις μας μοιάζουν λίγο με την βασική διαφορά της εγκυμοσύνης. Πριν έξι μήνες περίπου είχα έντονη τριχόπτωση και κάτι πρηξίματα. Έκανα εξετάσεις για θυροειδή και μου βρήκαν κάτι αντισώματα ανεβασμένα λίγο και την Τ4, αλλά λίγο. Η ενδοκρινολόγος μου είπε ότι απ' την στιγμή που μπαίνω στην διαδικασία για παιδί, μέσω εξωσωματικής, θα μου δώσει το Τ4 των 50 και αν μείνω έγκυος, θα πάω να μου το αυξήσει. Μου είπε ότι ενισχύει την υπογονημότητα ο υποθυροειδισμός, ακόμη και ο υποκλινής (ελαφρύς) που έχω εγώ. Υπο άλλες συνθήκες θα το παρακολουθούσαμε κι αν ανέβαινε, τότε θα μου έδινε χάπι. Εσύ όμως που είχες αυτήν την ατυχία μπορεί να έχουν ξεφύγει λίγο οι τιμές. Επανέλαβε τες και θα σε καθοδηγήσει ο γιατρός σου μετά!

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΣΤΙΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ,ΕΧΩ ΕΝΑ ΓΙΟ 6 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ 23 ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΕΧΩ ΛΙΓΟ ΑΦΗΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΩ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΜΟΥ,ΕΧΩ 6 ΟΖΟΥΣ ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΙ,Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΩ,ΑΠΛΑ ΡΩΤΑΩ ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΑΚΙ?ΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?ΕΝΩ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ?

Link to comment
Share on other sites

εννοειται οτι παιρνεις τα φαρμακα κανονικα!γιατι τα αμελισες!μεγαλο λαθος...κ κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης πρεπει να τα παιρνεις.ισως μεγαλυτερη η μικροτερη ποσοτητα μπορει κ την ιδια.ο γιατρος θα σου πει

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως κουκλα μου μια χαρα επαιρνα τα φαρμακακια μου και εμεινα εγκυος κανονικα. Και οπως ειπε και η Δημητρα αυξηθηκε η δοση κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης μιας και ειναι περισσοτερες οι αναγκες της εγκυου. Καλο θα είναι να πας να δεις τις τιμες στον θυροειδη σου για να δει ο ενδοκρυνολογος σου οτι η δοση που παιρνεις σε καλυπτει.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...