Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η ΜΙΚΡΗ ΓΟΡΓΟΝΑ ΣΤΗΝ ΝΙΚΑΙΑ - ΑΠΟΨΕΙΣ ΓΝΩΜΕΣ


Recommended Posts

Καλημέρα σας. Έχει κανείς άποψη - εμπειρία από τον παιδικό σταθμό Η ΜΙΚΡΗ ΓΟΡΓΟΝΑ στην Νίκαια? Επειδή ψάχνομαι θα ήθελα μια γνώμη αν υπάρχει. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εγω την ίδια απορια εχω, αν κ μενω 2 τετραγωνα απο κατω...γιατι ο κήπος που εχει μπροστα κ βλεπει σε κεντρικό δρομο, είναι μικρος κ ασφυκτικός. Λογικά δεν θα εχει αυλή απο πίσω? :roll:

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω?? πράγματι το μπροστινό μέρος είναι πολύ μικρό και έχει κάτι τσουλήθρές νομίζω ...δεν ξέρω αλλά πιστεύω οτι εκτός του οτι σε εναν παιδικό σταθμό πρέπει να έχει πάνω απο όλα καλούς ανθρώπους πρέπει να έχει και μεγάλους φωτεινούς χώρους..

το καλύτερο είναι να περάσεις απο εκεί και να μπεις να δεις μόνη σου τους

χώρους και τους ανθρώπους..

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα, ευχαριστώ για τις πληροφορίες δεν έχω πάει από εκεί και δεν ξέρω πως είναι μέσα και έξω ούτε τι χρήματα ζητούν. Εσείς που είστε στη γειτονιά τη γνώμη έχετε/ακούτε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

προσωπικά δεν έχω ακούσει τίποτα για τον συγκεκριμένο σταθμό ..

απλά σου μετέφερα την εξωτερική εικόνα του ...πέρνα να του ρίξεις μια ματιά ..εσύ που μένεις?

Link to comment
Share on other sites

mamaka καλησπέρα Νίκαια μένω και εγώ και θα περάσω μια βόλτα απλά έλεγα αν είχατε ακούσει τίποτα για το συγκεκριμένο. Σε ευχαριστώ για την πληροφορία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν το πιστεύω αλλά μόλις σήμερα ανακάλυψα πως ο συγκεκριμένος σταθμός είναι στο τέλος του δρόμου που μένω.. (είναι κάθετος στον δρόμο που μένω για την ακρίβεια)...!! Τι στο καλό, τυφλή είμαι??!! :cool::lol:

 

Εξωτερικά και μόνο φαίνεται συμπαθητικός. Είναι πολύ καθαρός και έχει αυλή μπροστά και πίσω (μέτρια). Σήμερα που στάθηκα περίπου 10 λεπτά απ' έξω και κοιτούσα δεν άκουσα τίποτα, τα παιδάκια δεν τσίριζαν ή κάτι τέτοιο. Αυτά μόνο μπορώ να πω.

 

Μάθατε τίποτα? Καμία μανούλα έχει εμπειρία?

 

Ανεξάρτητα, σκέφτομαι να πάω μια βόλτα από εκεί την ερχόμενη εβδομάδα.

 

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

 

Χθες περνούσα με τον μικρό μου και είπα να μπούμε. Να δω και αντιδράσεις του μικρού (έτσι... σε πρώτη φάση).

 

Λοιπόν, δεν με άφησαν καν να μπω μέσα, μου είπαν πως ήταν η ώρα φαγητού και "ξέρετε έχουμε λίγη δουλίτσα"... Μου έδωσε η κοπέλα (ευγενική κατα τα άλλα) μια κάρτα τους να τους τηλεφωνήσω για ραντεβού.

 

Εδώ έχω 2 ήδη αντιφατικά στοιχεία:

 

1) Καλώς δεν με ενημέρωσαν αφού ήταν ώρα φαγητού. Τα μικράκια έτρωγαν, σίγουρα είναι ώρα που οι κοπέλες που εργάζονται μέσα έχουν φουλ δουλειά ώστε να σερβίρουν το φαγητό, να επιβλέπουν τα παιδάκια που τρώνε κλπ., όμως......

 

2) ...δεν θα μπορούσε κάποιος να με βάλει έστω στην είσοδο???? Με άφησαν στην εξώπορτα της αυλής (!), ούτε καν δηλαδή στην αυλή δεν με άφησαν να μπω. Γιατί δεν με άφησαν να μπω έστω στον προθάλαμο του σταθμού? Μήπως δεν ήθελαν να δω το τι ακριβώς τρώνε και το πως τρώνε τα παιδάκια μας?

 

Για μένα, η άποψή μου δηλαδή είναι, πως θα έπρεπε να μου πουν να περάσω, έστω, στον προθάλαμο (που υπάρχει από όσο είδα) του σταθμού και να μου δείξουν πως τρώνε αυτή την στιγμή τα παιδάκια και δεν είναι κατάλληλη ώρα για ενημέρωση. Έτσι ναι, ευχαριστως να το καταλάβω, να το δεχτώ και να πάω κάποια άλλη στιγμή.

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

θεωρω οτι δεν σε αφησαν γιατι απο εκεινη την ωρα και μετα (και αν η υπευθυνη του σταθμου κραταει και η ιδια καποια παιδακια που ειναι πολυ συχνο στους μικρους ιδιωτικους) πραγματικα δεν θα ειχαν χρονο ουτε μετα το φαγητο να σε ενημερωσουν..

Γιατι μετα το φαγητο θελουν περιπου μιση ωρα για να πανε τα παιδια στην τουαλετα, να αλλαξουν και να ετοιμαστοουν για τον υπνο.. και μετα καποια παιδακια που παραμενουν μεχρι αργα θα πανε για υπνο, καποια που θα φυγουν νωριτερα θα πρεπει να τα αποσχολήσει καποιος και σιγουρα καποιοι απο το προσωπικο θα σχολασουν ή θα συνοδευσουν το σχολικο...

Δοκιμασε να πας καποια αλλη στιγμη και πες μας..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

Καλημέρα σε όλες,

άν και πολύ άργησα για απάντηση ... όμως νομίζω ότι όποιο σχόλιο μπορεί να φανεί χρήσιμο σε κάποια άλλη πέρα απ΄εκείνη που άνοιξε τη συζήτηση.

Λοιπόν επειδή δούλευα απέναντι από τον συγκεκριμένο παιδικό σταθμό και όταν έψαχνα και εγώ για την κόρη μου, είχα πάει ένα μεσημέρι να δω τον συγκεκριμένο και να πάρω πληροφορίες. Όμως όπως είπε και άλλη μαμά δεν με άφησαν να δω τους χόρους γιατί "είχαν δουλειά¨, με ενημέρωσαν σχεδόν μονολεκτικά με αρκετή ευγένεια. Όμως κάποια στιγμή ανοιξε η πόρτα του δωματίου που ήταν μέσα τα παιδάκια και δεν μου άρεσε καθόλου η εικόνα. Δεν υπήρχε καρεκλάκι όλα καθόντουσαν κάτω στο πάτωμα και γενικά ήταν σκοτεινό απ΄όσο πρόλαβα να δω. Όμως και απ΄έξω φαίνεται καταθλιπτικό και είναι και σε δρόμο με πολύ κίνηση και καυσαέριο.

Δεν σκέφτηκα καθόλου ότι ίσως να πήγαινα εκεί την κόρη μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Είμαι νηπιαγωγός (αδιόριστη ακόμα) και έχω περάσει ως υπάλληλος από πολλούς - μικρούς και μεγάλους - ιδιωτικούς παιδικούς σταθμούς,

τους οποίους αλλάζω συχνά για πολλούς και διάφορους λόγους

(κυρίως έχω πρόβλημα με τη συμπεριφορά των ιδιοκτητών των ιδιωτικών σταθμών, που το μόνο που τους νοιάζει είναι τα λεφτά των γονέω και όχι τα ίδια τα παιδιά - όχι όλοι, βέβαια, μην παρεξηγούμαστε)!

 

Πάντα και οποιαδήποτε ώρα, έχετε δικαίωμα να κάνετε μια βόλτα στους σταθμούς που έχετε τα παιδιά σας,

 

χωρίς βέβαια να αναστατώνετε τα παιδιά

(ξεσηκώνονται και κλαίνε όταν δουν τη μαμά - λογικό σε τέτοιες ηλικίες)

και χωρίς να ενοχλείτε το έργο των παιδαγωγών!

 

Αν δεν σας το επιτρέψουν, να ξέρετε ότι κάτι δεν πάει καλά! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπερα κοριτσια ,

 

διαβασα τα μηνυματα σας τυχαια , και ανυσηχω τωρα!!!!Φετοσ το παιδάκι μας πηγαινει εκει και ειναι η πρωτη του φορα!!!τι να κανω???να ανυσηχω ???γιατι οταν γυρναει ερχεται με αρκετη επιθετικοτητα σπιτι μπορω να πω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!σας παρακαλω ξερει κανεισ κατι παραπανω???

:Pstilian
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Λοιπον , επανερχομαι μετα απο καιρο γιατι δεν θυμαμαι πως στέλνεις καινουριο μηνυμααααα!!!Εγώ είχα την απορια και ξεκινησα με μια ερώτηση μιας πρωταρας μανας ....... σας ενημερωνω λοιπον οτι συνεχιζω για ΤΡΙΤΟ ΧΡΟΝΟ στο συγκεκριμενο σταθμό , και ειμαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ γιατι με το χρόνο καταλαβαινουμε κι εμεις οι γονεις καποια πραγματα καλυτερα. Τα παιδάκια εχουν ενα δικο τους κοσμο που πρεπει να σεβαστουμε αλλα μεγαλώνοντας επικοινωνείς σαφως καλύτερα μαζι τους!!!

Οι δάσκαλοι λοιπον επειδή αυτό το έχουν σπουδάσει καθοδηγούν και εμας πολλες φορές στο ξεκίνημα μας σε συνεργασια με το παιδι.

Μη ξεχναμε οτι η πρώτη χρονια σε ενα σχολείο για το παιδακι και για το γονιο είναι δυσκολη όπως καθε αρχη σε οτιδηποτε !!Λυπάμαι που βιάστηκα να εχω μια απορία και παρερμηνευτηκε σαν κατηγορία!!ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΣΤΟ ΣΤΑΘΜΟ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΟΛΑ !!!!

:Pstilian
Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Πήγαμε και μεις σήμερα στη μικρή γοργόνα, μιλήσαμε με την υπευθυνη... Οντως ούτε εμας που ήμασταν με ραντεβού μας αφησε να δούμε τους χώρους...θα ήθελα να εχω μια εικονα για το που θα βρίσκεται το παιδί μου...σε τι χώρο θα κινείται...

Υπαρχει κανενας γονιός που να έχει εντυπώσεις από τον εν λόγω σταθμό;Μήπως βοηθηθούμε στην τελική επιλογή...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...