Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε την ειδικό: Χριστίνα Βάντζου Μαιευτήρας/Γυναικολόγο


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 689
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα γιατρέ,

 

Θα ήθελα να σας κανω μια ερώτηση. Είναι 34 χρόνων και προσπαθώ για ενα παιδάκι εδω και 6 μήνες. Να τονίσω ότι ήδη εχω παιδί 10 χρόνων απο τον πρώτο μου γάμο. Γέννησα με καισαρικη. Έκανα κολποσκοπηση όπου ο γιατρός είδε πως ειμαι καλά και όμως 6 μήνες δεν κατάφερα να μείνω έγκυος. Ο άντρας μου έκανε σπερμοδιαγραμα όπου παρότι που ο αριθμός σπερματιΩν είναι 4 φορές παραπάνω η κίνηση είναι 37% την πρώτη ωρα και στο δώδεκαωρο μηδενίζει. Του έδωσαν ιντελεκτα. Πραγματικά εχω αγχωθει και δεν ξερω πως να προχωρήσω οπως και με αγχώνει το γεγονός ότι η κίνηση μηδενιζεται στο 12ωρο; Δηλαδή το σπερμα του ζει μέσα μου για 12 ώρες μόνο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κυρια Βαντζου.

 

Μετα απο ανοσολογικιες εξετασεις βγηκε το αποτελεσμα οτι εχω χαμηλα αντισωματα και μου προτειναν τα εμβολια λεμφωκυτταρων οτι εχουν σιγουρη επιτυχια σε μια νεα κυηση.

 

Ποια ειναι η γνωμη σας για τα εμβολια λεμφωκυτταρων;;

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

μικρο μου καραμελακι σε περιμενουμε ! ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας Γιατρέ

Πάσχω από βαρθολινειο απόστημα κάθε μια φορά τον μήνα απο τον μήνα Ιούνιο όπου εμφάνισα για πρώτη φορά ,πάνω στο προεμμηνορυσσιακο σύνδρομο. (Κάθε μια βδομάδα πριν την περιοδο μου λοιπόν). Δυο φορές έσκασε να το πω, μόνο του. Την πρώτη φορά λόγω άγνοιας και την δεύτερη λόγω του ότι διαβάζοντας για βοηθήματα τοποθέτησα λαδακι απο τειοδεντρο, με αποτέλεσμα όπως κατάλαβα, να υποβοήθησω την διαδικασία συσσώρευσης πυου και να φτάσει σε εξαιρετικά φρικιαστικό σημείο εντός μιας ημέρας κ έν τέλη να αυτομαρσιποποιηθει ανοίγοντας και σε δεύτερο εμφανές σημείο (λόγω πίεσης μάλλον) για να αδειάσει (η οποία διαδικασία μου επέτρεψε για έναν δυο μήνες να μην ξανά κάνω απόστημα λόγω του ότι απέβαλλε υγρά -νομίζοντας πως τελειώνει εκεί η ταλαιπωρία μου!). Τις επόμενες δυο φορές έκανα παρακέντηση σε επείγοντα. Την δεύτερη φορά πήγα το υγρό για καλλιέργεια. Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι στην Πεμπτη μου φορά. Έχω ξεκινήσει αντιβίωση κ αντιφλεγμονώδη δεν έχω πάρει τα αποτελέσματα της καλλιέργειας αλλά σκέφτομαι πως η μόνη λύση θα ναι να αφαιρέσω τον αδένα. Θα θέλα να μου πείτε αν γνωρίζετε γιατρούς για την επέμβαση κάποιον καλό με πείρα στο θέμα διότι έχω διαβάσει για περιστατικά υποτροπιασμου ακόμα κ μετά την αφαίρεση όπως επίσης για δύσκολες αναρρωσεις. Ακόμα αν θα θέλατε να με ενημερώσετε για πιθανές επιπλοκών η πιθανότητες υποτροπιασμου μετά την αφαίρεση ακόμα κ για την διαδικασία της εγχείρησης. Σας ευχαριστώ παρά πολύ .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εγω εχω καφε υγρα απο της 3/01 μετα απο εξεταση στον γυναικολογο μου ειπε οτι ειναι κυστη μου εδωσε τα primolut πρωι βραδυ για 8 ημερες και ειναι 5η μερα κ δεν με σταματανε τα καφε και ανησυχω.. Ευχαριστω !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας,

Είχα πρόβλημα με τον φρονιμίτη μου τον οποίο τελικά έκανα εξαγωγή. Έπαιρνα αντιβίωση Augmentin για 7 ημέρες. Μόλις σταμάτησα την αντιβίωση, με έπιασε φαγούρα σε όλο το σώμα και δεν λέει να περάσει. Υποψιάζομαι ότι είναι από την αντιβίωση, αν και χρειάστηκε και παλαιότερα να πιω την ίδια αντιβίωση, χωρίς καμιά παρενέργεια. Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν ξέρω αν πρέπει να πιω αντισταμινικό χάπι (μου πρότειναν το zyrtec) επειδή υπάρχουν πιθανότητες να είμαι έγκυος (είχα σεξουαλική επαφή την επομένη που σταμάτησα την αντιβίωση και ήταν κρίσιμες μέρες του κύκλου μου). Προς το παρόν βάζω τοπικά μια λοσιόν καλαμίνης, όμως η φαγούρα συνεχίζει (έχει 3 ημέρες τώρα). Ποια είναι η γνώμη σας; Υπάρχει περίπτωση να περάσει χωρίς φαρμακευτική αγωγή;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Γιατρε!Ειμαι 32 ετων,με κύκλο 27 ημερων.Εχω αφαιρεσει την μια ωοθηκη και σαλπιγγα λογω τερατωματος πριν 11 χρονια και πριν 8 μηνες γεννησα προωρα το δευτερο παιδακι που δυστυχως δεν τα καταφερε λογω χοριοαμνιονιτιδας.Η περιοδος μου ηρθε στους δυο μηνες φυσιολογικα και απο τοτε πρωτη μερα κατευθειαν αιμα.Εδω και δυο μηνες που ξεκινησαμε με τον αντρα μου ελευθερες επαφες μου συμβαινει το εξης:Δυο μερες πριν αδιαθετησω εχω καφε υγρα και μειωμενη ροη αιματος.Η διαρκεια της ομως κανονικη 6-7μερες.Επισης καποιες φορες παρατηρω πηγματα αιματος στην ουρηση..τι μπορει να μου συμβαινει παλι;

1Zlqp3.png

 

kGiyp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλησπέρα γιατρέ,

 

Θα ήθελα να σας κανω μια ερώτηση. Είναι 34 χρόνων και προσπαθώ για ενα παιδάκι εδω και 6 μήνες. Να τονίσω ότι ήδη εχω παιδί 10 χρόνων απο τον πρώτο μου γάμο. Γέννησα με καισαρικη. Έκανα κολποσκοπηση όπου ο γιατρός είδε πως ειμαι καλά και όμως 6 μήνες δεν κατάφερα να μείνω έγκυος. Ο άντρας μου έκανε σπερμοδιαγραμα όπου παρότι που ο αριθμός σπερματιΩν είναι 4 φορές παραπάνω η κίνηση είναι 37% την πρώτη ωρα και στο δώδεκαωρο μηδενίζει. Του έδωσαν ιντελεκτα. Πραγματικά εχω αγχωθει και δεν ξερω πως να προχωρήσω οπως και με αγχώνει το γεγονός ότι η κίνηση μηδενιζεται στο 12ωρο; Δηλαδή το σπερμα του ζει μέσα μου για 12 ώρες μόνο;

Καλησπέρα, το χρονικό διάστημα που προσπαθείτε δεν είναι πολύ και δεν πρέπει να αγχώνεστε. Σωστά δόθηκε στο σύζυγο αγωγή και να επαναλάβει το σπερμοδιάγραμμα σε 3 μήνες. Εάν στους επόμενους 6 μήνες δεν έχετε μείνει έγκυος ίσως πρέπει να σκεφτείτε τη λύση της σπερματέγχυσης με την οποία παρακάμπτεται το πρόβλημα του αδύναμου σπέρματος.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλησπέρα Γιατρε!Ειμαι 32 ετων,με κύκλο 27 ημερων.Εχω αφαιρεσει την μια ωοθηκη και σαλπιγγα λογω τερατωματος πριν 11 χρονια και πριν 8 μηνες γεννησα προωρα το δευτερο παιδακι που δυστυχως δεν τα καταφερε λογω χοριοαμνιονιτιδας.Η περιοδος μου ηρθε στους δυο μηνες φυσιολογικα και απο τοτε πρωτη μερα κατευθειαν αιμα.Εδω και δυο μηνες που ξεκινησαμε με τον αντρα μου ελευθερες επαφες μου συμβαινει το εξης:Δυο μερες πριν αδιαθετησω εχω καφε υγρα και μειωμενη ροη αιματος.Η διαρκεια της ομως κανονικη 6-7μερες.Επισης καποιες φορες παρατηρω πηγματα αιματος στην ουρηση..τι μπορει να μου συμβαινει παλι;

Καλησπέρα, λυπάμαι πολύ για την απώλειά σας. Θα πρέπει να αποκλείσετε κάποια παθολογία του ενδομητρίου, όπως πολύποδα και επίσης να κάνετε κάποιο ορμονολογικό έλεγχο π.χ. θυρεοειδούς. Το πιθανότερο βέβαια είναι να μην υπάρχει κάποιο οργανικό πρόβλημα και απλά να άλλαξε η ροή της περιόδου σας μετά τον τοκετό, αλλά θα πρέπει με το γυναικολόγο σας να αποκλείσετε τα παραπάνω.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλησπέρα σας,

Είχα πρόβλημα με τον φρονιμίτη μου τον οποίο τελικά έκανα εξαγωγή. Έπαιρνα αντιβίωση Augmentin για 7 ημέρες. Μόλις σταμάτησα την αντιβίωση, με έπιασε φαγούρα σε όλο το σώμα και δεν λέει να περάσει. Υποψιάζομαι ότι είναι από την αντιβίωση, αν και χρειάστηκε και παλαιότερα να πιω την ίδια αντιβίωση, χωρίς καμιά παρενέργεια. Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν ξέρω αν πρέπει να πιω αντισταμινικό χάπι (μου πρότειναν το zyrtec) επειδή υπάρχουν πιθανότητες να είμαι έγκυος (είχα σεξουαλική επαφή την επομένη που σταμάτησα την αντιβίωση και ήταν κρίσιμες μέρες του κύκλου μου). Προς το παρόν βάζω τοπικά μια λοσιόν καλαμίνης, όμως η φαγούρα συνεχίζει (έχει 3 ημέρες τώρα). Ποια είναι η γνώμη σας; Υπάρχει περίπτωση να περάσει χωρίς φαρμακευτική αγωγή;

Ευχαριστώ

Καλησπέρα, θα πρέπει να σας εξετάσει δερματολόγος και να κρίνει εάν χρειάζεται να πάρετε κάτι συστηματικά. Πάντως καταλαβαίνω ότι ακόμα δεν έχετε καθυστέρηση που σημαίνει ότι εάν υπάρχει εγκυμοσύνη, είναι τόσο αρχή που μια σύντομη αγωγή με αντιισταμινικά δεν θα είχε κάποια παρενέργεια.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλησπερα εγω εχω καφε υγρα απο της 3/01 μετα απο εξεταση στον γυναικολογο μου ειπε οτι ειναι κυστη μου εδωσε τα primolut πρωι βραδυ για 8 ημερες και ειναι 5η μερα κ δεν με σταματανε τα καφε και ανησυχω.. Ευχαριστω !!

Καλησπέρα, θα πρέπει να περιμένετε να περάσει και η επόμενη περίοδος για να δείτε κάποιο αποτέλεσμα, εάν πρόκειται για κύστη. Το σωστό είναι μόλις τελειώσει η περίοδος να επαναλάβετε ένα υπερηχογράφημα για να δείτε εάν έφυγε η κύστη ή χρειάζεται να συνεχίσετε τη θεραπεία.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλησπερα κυρια Βαντζου.

 

Μετα απο ανοσολογικιες εξετασεις βγηκε το αποτελεσμα οτι εχω χαμηλα αντισωματα και μου προτειναν τα εμβολια λεμφωκυτταρων οτι εχουν σιγουρη επιτυχια σε μια νεα κυηση.

 

Ποια ειναι η γνωμη σας για τα εμβολια λεμφωκυτταρων;;

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Καλησπέρα, η γνώμες των γυναικολόγων διχάζονται για τα συγκεκριμένα εμβόλια. Προσωπικά δεν τα έχω χορηγήσει σε κάποια ασθενή μου, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να είναι αποτελεσματικά. Εάν ο γιατρός σας πιστεύει ότι θα σας βοηθήσουν, θα πρέπει να τα δοκιμάσετε.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλημέρα σας Γιατρέ

Πάσχω από βαρθολινειο απόστημα κάθε μια φορά τον μήνα απο τον μήνα Ιούνιο όπου εμφάνισα για πρώτη φορά ,πάνω στο προεμμηνορυσσιακο σύνδρομο. (Κάθε μια βδομάδα πριν την περιοδο μου λοιπόν). Δυο φορές έσκασε να το πω, μόνο του. Την πρώτη φορά λόγω άγνοιας και την δεύτερη λόγω του ότι διαβάζοντας για βοηθήματα τοποθέτησα λαδακι απο τειοδεντρο, με αποτέλεσμα όπως κατάλαβα, να υποβοήθησω την διαδικασία συσσώρευσης πυου και να φτάσει σε εξαιρετικά φρικιαστικό σημείο εντός μιας ημέρας κ έν τέλη να αυτομαρσιποποιηθει ανοίγοντας και σε δεύτερο εμφανές σημείο (λόγω πίεσης μάλλον) για να αδειάσει (η οποία διαδικασία μου επέτρεψε για έναν δυο μήνες να μην ξανά κάνω απόστημα λόγω του ότι απέβαλλε υγρά -νομίζοντας πως τελειώνει εκεί η ταλαιπωρία μου!). Τις επόμενες δυο φορές έκανα παρακέντηση σε επείγοντα. Την δεύτερη φορά πήγα το υγρό για καλλιέργεια. Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι στην Πεμπτη μου φορά. Έχω ξεκινήσει αντιβίωση κ αντιφλεγμονώδη δεν έχω πάρει τα αποτελέσματα της καλλιέργειας αλλά σκέφτομαι πως η μόνη λύση θα ναι να αφαιρέσω τον αδένα. Θα θέλα να μου πείτε αν γνωρίζετε γιατρούς για την επέμβαση κάποιον καλό με πείρα στο θέμα διότι έχω διαβάσει για περιστατικά υποτροπιασμου ακόμα κ μετά την αφαίρεση όπως επίσης για δύσκολες αναρρωσεις. Ακόμα αν θα θέλατε να με ενημερώσετε για πιθανές επιπλοκών η πιθανότητες υποτροπιασμου μετά την αφαίρεση ακόμα κ για την διαδικασία της εγχείρησης. Σας ευχαριστώ παρά πολύ .

Καλησπέρα, δεν κατάλαβα εάν σας παρακολουθεί γυναικολόγος για τον αδένα. Επίσης μαρσιποποίηση έχετε κάνει; Εάν όχι, μπορεί να πρέπει να κάνετε πρώτα μαρσιποποίηση πριν σκεφτείτε το ενδεχόμενο να αφαιρέσετε τον αδένα, το οποίο θα πρέπει να γίνει σε φάση ηρεμίας και όχι φλεγμονής. Επιπλοκές της επέμβασης είναι αιμορραγία, φλεγμονή και επιπλοκές από την αναισθησία.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το χρονικό διάστημα που προσπαθείτε δεν είναι πολύ και δεν πρέπει να αγχώνεστε. Σωστά δόθηκε στο σύζυγο αγωγή και να επαναλάβει το σπερμοδιάγραμμα σε 3 μήνες. Εάν στους επόμενους 6 μήνες δεν έχετε μείνει έγκυος ίσως πρέπει να σκεφτείτε τη λύση της σπερματέγχυσης με την οποία παρακάμπτεται το πρόβλημα του αδύναμου σπέρματος.

 

Αγαπητή κυρία Βατζου

 

Σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση σας. Θα ηθελα να ρωτησω κατι αλλο. Εκανα την 12η μερα του κύκλου μου υπερυχο απο τον οποιο προεκυψε (κυκλος 29 ημερών σταθεροτατος) : 7,4 ενδομυτριο, 16,5 ωοθυκοφυλάκιο και καμια ανωμαλία. Πειτε μου σας παρακαλω αν οι τιμες ταν ειναι καλες και ποια μέρα ήταν να σπάσει το ωοθυκοφυλακιο. Μου έγραψε ο γιατρός Inofert

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, λυπάμαι πολύ για την απώλειά σας. Θα πρέπει να αποκλείσετε κάποια παθολογία του ενδομητρίου, όπως πολύποδα και επίσης να κάνετε κάποιο ορμονολογικό έλεγχο π.χ. θυρεοειδούς. Το πιθανότερο βέβαια είναι να μην υπάρχει κάποιο οργανικό πρόβλημα και απλά να άλλαξε η ροή της περιόδου σας μετά τον τοκετό, αλλά θα πρέπει με το γυναικολόγο σας να αποκλείσετε τα παραπάνω.

 

Σας ευχαριστω πολύ για την απάντηση σας!Επικοινωνησα με την γυναικολογο μου και θα την επισκεφτω την αλλη εβδομάδα.Καλό σας βράδυ!

1Zlqp3.png

 

kGiyp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Αγαπητή κυρία Βατζου

 

Σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση σας. Θα ηθελα να ρωτησω κατι αλλο. Εκανα την 12η μερα του κύκλου μου υπερυχο απο τον οποιο προεκυψε (κυκλος 29 ημερών σταθεροτατος) : 7,4 ενδομυτριο, 16,5 ωοθυκοφυλάκιο και καμια ανωμαλία. Πειτε μου σας παρακαλω αν οι τιμες ταν ειναι καλες και ποια μέρα ήταν να σπάσει το ωοθυκοφυλακιο. Μου έγραψε ο γιατρός Inofert

Καλησπέρα, οι τιμές που αναφέρετε είναι φυσιολογικές. Το ωοθυλάκιο λογικά θα σπάσει όταν φτάσει τα 20 χιλιοστά περίπου δηλαδή σε 3 μέρες από την ημέρα του υπερήχου.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

Κα Βάντζου καλησπερα,

 

Προσπαθουμε με τον αντρα μου για παιδακι εδω και 4 μηνες περιπου. Ο κυκλος μου ηταν παντα σταθερος απο 25 εως 28 ημερες. Τον προηγουμενο μηνα ο κυκλος μου μειωθηκε στις 19 ημερες και αυτος εχει ηδη παει στις 35 χωρις ακομα να μου ερθει περιοδος.

 

Επισκεφτηκα τον γυναικολογο μου τη Δευτερα και μετα απο κολπικο υπερηχο που μου εκανε μου ειπε οτι μεχρι το Σαββατοκυριακο θα αδιαθετησω. Επισης παρατηρησε οτι το ενδομητριο ηταν παχυ. Επισκεφηκα και ενδοκρινολογο ο οποιος μου εγραψε καποιες εξετασεις να κανω, κατα προτιμηση την 5η ημερα του κυκλου.

 

Τελευταια περιοδος 19/12 με διαρκεια 3 ημερες. Εκανα εξεταση β-χοριακης τη Δευτερα 19/1 η οποια εδειξε αρνητικη(0,5)

 

Θα ηθελα να σας ρωτησω τα εξης,

 

απ οτι εχω διαβασει την περιοδο την καθοριζει η ωορρηξια. Η καθυστερηση μπορει να οφειλεται σε καθυστερημενη ωορρηξια? Τι αλλοι λογοι μπορουν να ευθυνονται για αυτη την τοσο μεγαλη καθυστερηση?

 

Και κατι ακομα εντελως πληροφοριακα. Σε εναν ανωορρηκτικο κυκλο εχουμε ωοθυλακιο αλλα δεν εχουμε ωαριο? Και σε αυτη την περιπτωση, υπαρχει ωχρινικη φαση ή οχι?

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Καλο σας βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας. Όχι αυτο το διάστημα δεν με παρακολουθεί κάποιος. Ούτε μαρσιποποιηση έχω κάνει ποτε. Παντα αφήνω να παροχετεύεται μόνο του η με παρακέντηση. Ωστόσο αυτο που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι να μην υπάρχουν σοβαρότερες παρενέργειες οπως επανεμφάνιση τακτικού αποστήματος αφού έχει επουλωθεί η περιοχή και ειμαι θεωρητικά υγιής και χωρίς αδένα, ή ο διαρκείας πόνος έως και για διάστημα μηνών ή έτους στην περιοχή και αδύναμια να επανελθει πλήρως. (Είναι πράγματα τα οποία έχω ακούσει να έχουν συμβεί).

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σας.Ειμαι 32 και προσπαθω με τον συζυγο 1 χρονο.

Ο προηγουμενος γυναικολογος μου μου εδινε primolut(παρολο που ηξερε οτι θελω παιδι).

Ο γυναικολογος που εχω τωρα μου απαγορευσε να παιρνω τα primolut γιατι λεει οτι δε προκειται να κανω ωορηξια.

Συνεστησε να παιρνω τα utrogestan 200. 2 την ημερα για 10 μερες.

Τα πηρα και περασαν 20 μερες χωρις να ερθει περιοδος.

Εν τω μεταξυ ο γιατρος λειπει σε ενα σεμιναριο και δε ξερω τι να κανω.

Να ξαναπαρω τα χαπια μηπως αντιδεασει ο οργανισμος μου αυτη τη φορα.?

 

ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, λυπάμαι πολύ για την απώλειά σας. Θα πρέπει να αποκλείσετε κάποια παθολογία του ενδομητρίου, όπως πολύποδα και επίσης να κάνετε κάποιο ορμονολογικό έλεγχο π.χ. θυρεοειδούς. Το πιθανότερο βέβαια είναι να μην υπάρχει κάποιο οργανικό πρόβλημα και απλά να άλλαξε η ροή της περιόδου σας μετά τον τοκετό, αλλά θα πρέπει με το γυναικολόγο σας να αποκλείσετε τα παραπάνω.

 

Καλησπέρα κυρία Βαντζου μαλλον είχατε δίκιο.Επισκέφτηκα την γυναικολόγο μου και υπάρχει κάτι στον τραχηλό μου,υποψιαζεται πολύποδα αλλα μου ζητησε να με ξαναδει στο τελος της επομενης περιόδου για να δουμε αν οντως ειναι εκει και να αφαιρεθει αν ειναι υστεροσκοπικα.Θεωρειτε σωστο να συνεχισουμε τις προσπαθειες για εγκυμοσυνη αυτο τον μήνα ή να το αναβάλλουμε μεχρι να δουμε τι εχω.Επηρεαζει δηλαδη ο πολυποδας στον τραχηλο μια εγκυμοσυνη;

1Zlqp3.png

 

kGiyp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα Κα Βάντζου,θα ήθελα τη βοήθειά σας...χθές πήγα να κάνω μια σαλπιγγογραφία στη 10η μέρα του κύκλου μου(σε κύκλο 30 ημερών)είχα καθαρίσει από τη περιόδο δύο μέρες πρίν κ είχα λίγα λευκά υγρά...την ώρα που μου έβαλαν τον κολποδιαστολέα κι ένα εργαλείο(σε σχήμα πέους)το οποίο το ξαναέβγαλε κ ζήτησε απ'τη βοηθό της άλλο το έβαλε κι αυτό κ μετά άρχισα να βγάζω αίμα(κόκκινο όχι καφέ κ αρκετό) κ μου λέει έχεις ακόμη περίοδο...της λέω όχι έχω τελειώσει εδώ κ δύο μέρες λέει ο τράχηλός έχει ακόμη αίμα κ δε γίνεται να συνεχίσουμε την εξέταση να έρθεις μετά από 2 μέρες στη συνέχεια λιποθύμησα αφού σηκώθηκα προφανώς γιατί αγχώθηκα κ τελικά μου είπε να μη τη κάνω την εξέταση.είναι δυνατόν να συμβεί αυτό η αιμοραγία; ή είναι πιθανόν τραυματισμός ;πρέπει να πάω στο γιατρό μου;απο χθές είχα λίγο αίμα κ μετά καφέ μέχρι και σήμερα...μήπως χρειάζομαι αντιβίωση;αλλά το σκιαγραφικό δε μου το πέρασε;επαφή μετά από πόσες μέρες μπορώ να έχω;συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά είμαι λίγο αγχωμένη.

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
καλησπέρα Κα Βάντζου' date='θα ήθελα τη βοήθειά σας...χθές πήγα να κάνω μια σαλπιγγογραφία στη 10η μέρα του κύκλου μου(σε κύκλο 30 ημερών)είχα καθαρίσει από τη περιόδο δύο μέρες πρίν κ είχα λίγα λευκά υγρά...την ώρα που μου έβαλαν τον κολποδιαστολέα κι ένα εργαλείο(σε σχήμα πέους)το οποίο το ξαναέβγαλε κ ζήτησε απ'τη βοηθό της άλλο το έβαλε κι αυτό κ μετά άρχισα να βγάζω αίμα(κόκκινο όχι καφέ κ αρκετό) κ μου λέει έχεις ακόμη περίοδο...της λέω όχι έχω τελειώσει εδώ κ δύο μέρες λέει ο τράχηλός έχει ακόμη αίμα κ δε γίνεται να συνεχίσουμε την εξέταση να έρθεις μετά από 2 μέρες στη συνέχεια λιποθύμησα αφού σηκώθηκα προφανώς γιατί αγχώθηκα κ τελικά μου είπε να μη τη κάνω την εξέταση.είναι δυνατόν να συμβεί αυτό η αιμοραγία; ή είναι πιθανόν τραυματισμός ;πρέπει να πάω στο γιατρό μου;απο χθές είχα λίγο αίμα κ μετά καφέ μέχρι και σήμερα...μήπως χρειάζομαι αντιβίωση;αλλά το σκιαγραφικό δε μου το πέρασε;επαφή μετά από πόσες μέρες μπορώ να έχω;συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά είμαι λίγο αγχωμένη.[/quote']

 

Καλησπέρα, σίγουρα θα πρέπει να μιλήσετε με το γιατρό σας που σας έχει εξετάσει για να δείτε το λόγο της αιμορραγίας και τη δυνατότητα επανάληψης της εξέτασης. Αντιβίωση θα ήταν φρόνιμο να πάρετε από τη στιγμή που έγιναν προσπάθειες να περάσει ο σαλπιγγογράφος. Επαφές μπορείτε να έχετε μόλις σταματήσει το αίμα, το οποίο μάλλον προκλήθηκε από τραυματισμό του τραχήλου. Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, αλλά μάλλον να αλλάξετε κέντρο, εάν χρειαστεί να κάνετε τη σαλπιγγογραφία.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλησπέρα κυρία Βαντζου μαλλον είχατε δίκιο.Επισκέφτηκα την γυναικολόγο μου και υπάρχει κάτι στον τραχηλό μου,υποψιαζεται πολύποδα αλλα μου ζητησε να με ξαναδει στο τελος της επομενης περιόδου για να δουμε αν οντως ειναι εκει και να αφαιρεθει αν ειναι υστεροσκοπικα.Θεωρειτε σωστο να συνεχισουμε τις προσπαθειες για εγκυμοσυνη αυτο τον μήνα ή να το αναβάλλουμε μεχρι να δουμε τι εχω.Επηρεαζει δηλαδη ο πολυποδας στον τραχηλο μια εγκυμοσυνη;

 

Καλησπέρα, στην πλειονότητα των περιπτώσεων οι πολύποδες δεν δημιουργούν πρόβλημα στην κύηση, αλλά η απάντηση εξαρτάται και από τη θέση και το μέγεθος, οπότε πιο αρμόδιος είναι ο γυναικολόγος σας για να σας απαντήσει.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας Κα Βάτζου σήμερα πήραμε τα αποτελεσματα απο το σπερμοδιαγραμμα του αντρα μου.Ειναι ευκολο να μου πειτε τη γνωμη σας?προσπαθουμε 2χρονια...

 

Ογκος σπέρματος:0,7 κ.εκ(κυβικα εκατοστά)

ph:8,5

αριθμός σπερματοζωαρίων/κ.εκ:16750000

ολικός αριθμος:117250000

χρόνος ρευστοποιησης:15min

συγκόλληση:οχι

 

ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

ζωηρα-ακινητα-ασθενως κινουμενα

1η- 15% 65% 20%

2η- 10% 70% 20%

3η- 5% 75% 20%

4η- 3% 85% 12%

 

απο την 5η ωρα κ μετα τα ακίνητα ειναι απο 80%κ πάνω

 

ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ

 

ανωμαλες μορφες:κεφαλής 20%

αυχένα 2% κ τιποτα αλλο

 

πυοσφαίρια:ολιγα

ερυθρα:οχι

βλεννη:ολιγη

χλωρίδα:οχι

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Kαλησπερα σας.Ειμαι 32 και προσπαθω με τον συζυγο 1 χρονο.

Ο προηγουμενος γυναικολογος μου μου εδινε primolut(παρολο που ηξερε οτι θελω παιδι).

Ο γυναικολογος που εχω τωρα μου απαγορευσε να παιρνω τα primolut γιατι λεει οτι δε προκειται να κανω ωορηξια.

Συνεστησε να παιρνω τα utrogestan 200. 2 την ημερα για 10 μερες.

Τα πηρα και περασαν 20 μερες χωρις να ερθει περιοδος.

Εν τω μεταξυ ο γιατρος λειπει σε ενα σεμιναριο και δε ξερω τι να κανω.

Να ξαναπαρω τα χαπια μηπως αντιδεασει ο οργανισμος μου αυτη τη φορα.?

 

ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Καλησπέρα, λυπάμαι αλλά δεν θα μπορέσω να σας βοηθήσω. Τα utrogestan σε μια γυναίκα που θέλει να μείνει έγκυος τα δίνουμε συνήθως στο δεύτερο μισό του κύκλου για ενίσχυση του ενδομητρίου. Εσείς για ποιο λόγο τα παίρνετε; Εάν έχετε πρόβλημα με τον κύκλο σας θα πρέπει να βρείτε το λόγο της ανωμαλίας και εάν υπάρχει πρόβλημα με την ωορρηξία να το αντιμετωπίσετε με αγωγή.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...