Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΙΚΑ Κ ΟΑΕΔ


Recommended Posts

Καλησπέρα μανούλες μετά από ψάξιμο για τα επιδόματα μιας και σε λίγο καιρό θα πάρω την άδεια μου με το καλό, έπεσα πάνω σε αυτό το άρθρο, το οποίο ομολογουμένος που άνοιξε την ψυχή, μιας και αυτα τα χρήματα τα υπόλόγιζα και μιας και πιστεύω πως και πολλές ακόμη τα υπολογίζουμε είπα να το κοινοποιήσω.Προσοχή στους αριθμους 12,13,14.

 

Από «κόσκινο» περνά η κυβέρνηση 18 κοινωνικά επιδόματα, καθώς απαιτεί την επαναξιολόγησή τους με στόχο την εξοικονόμηση 500 εκατ. ευρώ.

 

Το υπουργείο Εργασίας ξεκίνησε τη διαδικασία καταγραφής των επιδομάτων με στόχο η σχετική μελέτη να ολοκληρωθεί έως τον Ιούνιο. Σύμφωνα με πληροφορίες, σχεδιάζεται η καθιέρωση νέων και διευρυμένων εισοδηματικών και περιουσιακών κριτηρίων, ώστε η καταβολή των πάσης φύσεως επιδομάτων (ΕΚΑΣ, επίδομα ανεργίας, επίδομα πολυτέκνων κ.ά.) καθώς και των ενισχύσεων και παροχών σε είδος (στεγαστικά δάνεια ΟΕΚ, επιδότηση ενοικίου, προγράμματα κοινωνικού τουρισμού κ.ά.) να γίνονται με βάση το ύψος του συνολικού εισοδήματος και την περιουσιακή κατάσταση των δικαιούχων. Αυτό σημαίνει ότι θα λαμβάνονται υπόψη συνδυαστικά το εισόδημα από όλες τις πηγές (εργασία, ακίνητα, μετοχές, μερίσματα, τόκοι καταθέσεων κ.ά.) καθώς και τα περιουσιακά στοιχεία (κατοικίες, οικόπεδα). Αν κάποιος έχει εισόδημα και περιουσιακά στοιχεία πάνω από ένα ορισμένο όριο, θα χάνει το επίδομα ή την οποιασδήποτε μορφής παροχή από το κράτος.

 

Κριτήρια εισοδήματος και περιουσίας θα τεθούν για τη χορήγηση των επιδομάτων σε ανέργους και πολυτέκνους. Ενα από τα κριτήρια θα είναι και το ύψος του οικογενειακού εισοδήματος. Για παράδειγμα, αν κάποιος είναι άνεργος αλλά το εισόδημα της συζύγου του ξεπερνά ένα ορισμένο ποσό, τότε δε θα λαμβάνει το επίδομα.

 

Τα επιδόματα που... απειλούνται

 

Τα 18 επιδόματα που θα επαναξιολογηθούν είναι τα εξής:

 

1. Επίδομα μακροχρόνιας ανεργίας για ανέργους 45 - 65 ετών.

 

2. Ειδικά εποχιακά βοηθήματα ανεργίας (παροχή σε 150.000 δικαιούχους ειδικών κατηγοριών, όπως οικοδόμοι, δασεργάτες, κ.λπ).

 

3. Επίδομα για νεοεισερχόμενους στην αγορά εργασίας, έως 29 ετών, που παραμένουν άνεργοι για 12 μήνες τουλάχιστον από την ημέρα εγγραφής τους στα μητρώα ανέργων.

 

4. Ειδικά βοηθήματα σε ανέργους μετά τη λήξη της επιδότησης εργασίας, που όμως καταβάλλονται με εισοδηματικά κριτήρια (με ετήσιο οικογενειακό εισόδημα έως 8.804 ευρώ), σε αποφυλακισμένους και παλιννοστούντες.

 

5. Παροχές αφερεγγυότητας του εργοδότη σε μισθωτούς επιχειρήσεων που πτώχευσαν ή τέθηκαν σε εκκαθάριση και οφείλονται αποδοχές που εμπίπτουν το τελευταίο εξάμηνο.

 

6. Επίδομα στράτευσης σε όσους υπηρέτησαν παρατεταμένη θητεία ή κλήθηκαν για μετεκπαίδευση.

 

7. Επίδομα σε περίπτωση διαθεσιμότητας (το 10% του μέσου όρου των τακτικών αποδοχών των τελευταίων δύο μηνών που λάμβανε ο μισθωτός υπό καθεστώς πλήρους απασχόλησης).

 

8. Παροχές ασθενείας σε είδος για μακροχρόνια ανέργους άνω των 55.

 

9. Παροχές ασθενείας σε είδος για ανέργους μεταξύ 29 και 55 ετών (καλύπτονται για δύο χρόνια).

 

10. Ιατροφαρμακευτική περίθαλψη για ανασφάλιστους ανέργους έως 29 ετών.

 

11. Προαιρετική ασφάλιση μακροχρόνια ανέργων για θεμελίωση συνταξιοδοτικού δικαιώματος λόγω γήρατος (κάλυψη από εισφορές εργοδοτών και εργαζομένων στο ΛΑΕΚ).

 

12. Εξάμηνη παροχή προστασίας μητρότητας μετά τη λήξη της άδειας μητρότητας (τοκετού και λοχείας).

 

13. Συμπληρωματικές παροχές μητρότητας (πληρωμή διαφορών επιδομάτων κυοφορίας και λοχείας).

 

14. Οικογενειακό επίδομα σε μισθωτούς με σχέση ιδιωτικού δικαίου σε οποιονδήποτε εργοδότη.

 

15. Επιδότηση της ανεργίας (κόστους 1,5 δισ. ευρώ από τον ΟΑΕΔ).

 

16. ΕΚΑΣ (Επίδομα Κοινωνικής Αλληλεγγύης).

 

17. Επιδότηση ενοικίου από τον Οργανισμό Εργατικής Κατοικίας (ΟΕΚ).

 

18. Πολυτεκνικά επιδόματα από τον ΟΓΑ.

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα μανούλες μετά από ψάξιμο για τα επιδόματα μιας και σε λίγο καιρό θα πάρω την άδεια μου με το καλό, έπεσα πάνω σε αυτό το άρθρο, το οποίο ομολογουμένος που άνοιξε την ψυχή, μιας και αυτα τα χρήματα τα υπόλόγιζα και μιας και πιστεύω πως και πολλές ακόμη τα υπολογίζουμε είπα να το κοινοποιήσω.Προσοχή στους αριθμους 12,13,14.

 

Από «κόσκινο» περνά η κυβέρνηση 18 κοινωνικά επιδόματα, καθώς απαιτεί την επαναξιολόγησή τους με στόχο την εξοικονόμηση 500 εκατ. ευρώ.

 

Το υπουργείο Εργασίας ξεκίνησε τη διαδικασία καταγραφής των επιδομάτων με στόχο η σχετική μελέτη να ολοκληρωθεί έως τον Ιούνιο. Σύμφωνα με πληροφορίες, σχεδιάζεται η καθιέρωση νέων και διευρυμένων εισοδηματικών και περιουσιακών κριτηρίων, ώστε η καταβολή των πάσης φύσεως επιδομάτων (ΕΚΑΣ, επίδομα ανεργίας, επίδομα πολυτέκνων κ.ά.) καθώς και των ενισχύσεων και παροχών σε είδος (στεγαστικά δάνεια ΟΕΚ, επιδότηση ενοικίου, προγράμματα κοινωνικού τουρισμού κ.ά.) να γίνονται με βάση το ύψος του συνολικού εισοδήματος και την περιουσιακή κατάσταση των δικαιούχων. Αυτό σημαίνει ότι θα λαμβάνονται υπόψη συνδυαστικά το εισόδημα από όλες τις πηγές (εργασία, ακίνητα, μετοχές, μερίσματα, τόκοι καταθέσεων κ.ά.) καθώς και τα περιουσιακά στοιχεία (κατοικίες, οικόπεδα). Αν κάποιος έχει εισόδημα και περιουσιακά στοιχεία πάνω από ένα ορισμένο όριο, θα χάνει το επίδομα ή την οποιασδήποτε μορφής παροχή από το κράτος.

 

Κριτήρια εισοδήματος και περιουσίας θα τεθούν για τη χορήγηση των επιδομάτων σε ανέργους και πολυτέκνους. Ενα από τα κριτήρια θα είναι και το ύψος του οικογενειακού εισοδήματος. Για παράδειγμα, αν κάποιος είναι άνεργος αλλά το εισόδημα της συζύγου του ξεπερνά ένα ορισμένο ποσό, τότε δε θα λαμβάνει το επίδομα.

 

Τα επιδόματα που... απειλούνται

 

Τα 18 επιδόματα που θα επαναξιολογηθούν είναι τα εξής:

 

1. Επίδομα μακροχρόνιας ανεργίας για ανέργους 45 - 65 ετών.

 

2. Ειδικά εποχιακά βοηθήματα ανεργίας (παροχή σε 150.000 δικαιούχους ειδικών κατηγοριών, όπως οικοδόμοι, δασεργάτες, κ.λπ).

 

3. Επίδομα για νεοεισερχόμενους στην αγορά εργασίας, έως 29 ετών, που παραμένουν άνεργοι για 12 μήνες τουλάχιστον από την ημέρα εγγραφής τους στα μητρώα ανέργων.

 

4. Ειδικά βοηθήματα σε ανέργους μετά τη λήξη της επιδότησης εργασίας, που όμως καταβάλλονται με εισοδηματικά κριτήρια (με ετήσιο οικογενειακό εισόδημα έως 8.804 ευρώ), σε αποφυλακισμένους και παλιννοστούντες.

 

5. Παροχές αφερεγγυότητας του εργοδότη σε μισθωτούς επιχειρήσεων που πτώχευσαν ή τέθηκαν σε εκκαθάριση και οφείλονται αποδοχές που εμπίπτουν το τελευταίο εξάμηνο.

 

6. Επίδομα στράτευσης σε όσους υπηρέτησαν παρατεταμένη θητεία ή κλήθηκαν για μετεκπαίδευση.

 

7. Επίδομα σε περίπτωση διαθεσιμότητας (το 10% του μέσου όρου των τακτικών αποδοχών των τελευταίων δύο μηνών που λάμβανε ο μισθωτός υπό καθεστώς πλήρους απασχόλησης).

 

8. Παροχές ασθενείας σε είδος για μακροχρόνια ανέργους άνω των 55.

 

9. Παροχές ασθενείας σε είδος για ανέργους μεταξύ 29 και 55 ετών (καλύπτονται για δύο χρόνια).

 

10. Ιατροφαρμακευτική περίθαλψη για ανασφάλιστους ανέργους έως 29 ετών.

 

11. Προαιρετική ασφάλιση μακροχρόνια ανέργων για θεμελίωση συνταξιοδοτικού δικαιώματος λόγω γήρατος (κάλυψη από εισφορές εργοδοτών και εργαζομένων στο ΛΑΕΚ).

 

12. Εξάμηνη παροχή προστασίας μητρότητας μετά τη λήξη της άδειας μητρότητας (τοκετού και λοχείας).

 

13. Συμπληρωματικές παροχές μητρότητας (πληρωμή διαφορών επιδομάτων κυοφορίας και λοχείας).

 

14. Οικογενειακό επίδομα σε μισθωτούς με σχέση ιδιωτικού δικαίου σε οποιονδήποτε εργοδότη.

 

15. Επιδότηση της ανεργίας (κόστους 1,5 δισ. ευρώ από τον ΟΑΕΔ).

 

16. ΕΚΑΣ (Επίδομα Κοινωνικής Αλληλεγγύης).

 

17. Επιδότηση ενοικίου από τον Οργανισμό Εργατικής Κατοικίας (ΟΕΚ).

 

18. Πολυτεκνικά επιδόματα από τον ΟΓΑ.

 

Που θα χτυπαγανε εκει βεβαια στον φτωχο τον ανεργο κ σαυτον που χει αναγκη και μετα παμε κ τους ψηφιζουμε :twisted:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστιχως...ειναι θεμα χρονου για ολα τα επιδοματα κοινωνικου περιχομενου...να τα κοψουν......και απλα θα τα παρουν απο αυτους..που τα εχουν....:evil:...γιατι θεωρουν οτι ενας ανεργος.....περνει πολλα χρηματα....ενας αναπηρος....γιατι καθεται σπιτι του????να παει να δουλεψει....και γιατι κανετε πολλα παιδια κυρια μου????για να σας τα ταιζει το κρατος??????οχι αφου τα εκανες ...να τα ταισεις μονη σου....!!!!!:evil:

...Βασικα και παλι εμεις φταιμε...που απλα τους ανεχομαστε.....!!!!!και δεν τους παρνουμε στο κυνηγι.....!!!!΄λιγοι πιο θαρραλαιοι που το εκαναν τους χαρακτηρησαν οπαδους του συνασπισμου.....!!!!!!:cool:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, θα τα κόψουν ή θα βάλουν κριτήρια? Εγώ για κριτήρια ξέρω.

Με αυτό δεν διαφωνώ, αρκεί τα κριτήρια να είναι δίκαια.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, θα τα κόψουν ή θα βάλουν κριτήρια? Εγώ για κριτήρια ξέρω.

Με αυτό δεν διαφωνώ, αρκεί τα κριτήρια να είναι δίκαια.

Το θεμα ειναι πως τα κριτηρια που βαζουν μονο δικαια δεν ειναι......

...ειναι δικαιο...πως αν εχεις σπιτι στο ονομα σου και η γυναικα σου δουλευει....δεν δικαιουσε να παρεις ταμειο ανεργειας????

...ειναι δικαιο αν εχεις εισοδημα πανω απο 12000 ευρω και εισαι πολυτεκνος χανεις το πολυτεκνικο επιδομα?????

....τετοιου ειδους κριτηρια εχει...διαρευσει πως θα βαλουν.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

...ειναι δικαιο...πως αν εχεις σπιτι στο ονομα σου και η γυναικα σου δουλευει....δεν δικαιουσε να παρεις ταμειο ανεργειας????

Οχι, εκτός αν η γυναίκα σου έχει ένα αξιοπρεπές εισόδημα. Δηλαδή, αν η γυναίκα σου παίρνει 2.000 το μήνα πχ, ε, ενταξει. Αν όμως παίρνει 600 ε, τότε υπάρχει θέμα..

....ειναι δικαιο αν εχεις εισοδημα πανω απο 12000 ευρω και εισαι πολυτεκνος χανεις το πολυτεκνικο επιδομα?????

....τετοιου ειδους κριτηρια εχει...διαρευσει πως θα βαλουν.....

Οχι βέβαια. Πολύτεκνος με 12.000 είναι τίποτα. Μην δουλευόμαστε. Και μόνος σου να είσαι με αυτά τα λεφτά παιρνάς κουτσά στραβά, όχι πολύτεκνος.

Για να δούμε. Καμμιά φορά ακούγονται και μπαρούφες. Βέβαια ελπίδες δεν έχω πολλές, φοβάμαι........

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν ισχύει η δεν ισχύει αλλα αν ισχύει την πατήσαμε, στην ουσία πάει το εξάμηνο

 

το link του άρθρου είναι:http://www.agelioforos.gr/default.asp?pid=7&ct=8&artid=84143

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν ισχύει η δεν ισχύει αλλα αν ισχύει την πατήσαμε, στην ουσία πάει το εξάμηνο

 

το link του άρθρου είναι:http://www.agelioforos.gr/default.asp?pid=7&ct=8&artid=84143

 

 

Κατι μου λεει θα ειναι απο τα πρωτα που θα κοπουν...ετσι ειναι...ακου εκει να καθομαστε 6 μηνες και να μας πληρωνει το κρατος...σε παρακαλω τεμπελες ολες......τωρα αν στο δημοσιο καθονται το 2πλασιο....αλλο!!!ΕΛΛΑΣ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ!!!

KETsp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τους καραγκιοζηδες....:evil:

.....................:confused:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγω παντως κορίτσια πηρα την Μεγαλη εβδομαδα το επιδομα κυοφοριας κανονικα και η κοπελα απο το ΙΚΑ μου εδωσε και εντυπα (εξουσιοδοτηση κτλ)και γι ατο επιδομα τοκετου για τονΙουνη ,πρωτα ο Θεος..Λες να μην προλαβουμε....??εχει καποια κμαια πληροφορια εγκυρη??

RN1Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμεις δηλαδη που γενναμε μετά τον Ιούνιο να μην ελπίζουμε οτι θα πάρουμε το εξάμηνο...4 μήνες από το Ικα καιπολύ μας πέφτει, ε? Ε , βέβαια τα δικά μας παιδιά είναι μανιτάρια...φυτρωνουν και μεγαλώνουν μόνα τους ενώ του Δημοσίου είναι ευαίσθητα λουλούδια. Μόνο εκείνα χρειάζονται τη μαμά τους! Τέλος πάντων, τί να πεις? Οι αδικίες σε αυτη τη χωρα δεν θα τελείωσουν ποτέ! Πάντως όποια κοπέλα μαθάινει κάτι νεώτερο γι' αυτα ας μας ενημερώνει παρακαλώ...Καλή τυχη σε όλες μας!

Το τζιτζικάκι μου είναι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω που ελπιζα να κάτσω 6 μηνες να χαρω λιγο το μωρο μου:-(:sad::-(. Δηλαδη θα κοψουν του ικα και του δημοσιου για αλλη μια φορα θα το αφησουν ως εχει?

Εχει παει καμια στον ΟΑΕΔ να ενημερωθει σχετικα με αυτό? Κοριτσια οτι μαθαινουμε να το λεμε για να δουμε τι θα γινει τελικα.

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites

εγω βγαινω σε αδεια στις 16/5..(εχω πητ 10/7 αλλα μαλλον για 20-25/6 με κοβω να μπαινω για καισαρικη).Ο λογιστης μου ειπε οτι θα παρω ολα τα επιδοματα και το 6μηνο...οτι και καλα αν ποτε ψηφιστει κατι τετοιο θα παρει καιρο και οτι τα επιδιματα μητροτητας θα ναι τα τελευταια που θα κοπουν....ειδωμεν...εγω παντως ακομα ελπιζω :)

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγω που ελπιζα να κάτσω 6 μηνες να χαρω λιγο το μωρο μου:-(:sad::-(. Δηλαδη θα κοψουν του ικα και του δημοσιου για αλλη μια φορα θα το αφησουν ως εχει?

Εχει παει καμια στον ΟΑΕΔ να ενημερωθει σχετικα με αυτό? Κοριτσια οτι μαθαινουμε να το λεμε για να δουμε τι θα γινει τελικα.

Αν δεν βγει εγκυκλιο στον αερα λογια δεν λενε....

την ερχομενη δευτερα επιστρεφω στην εργασια μου [κοβω την αδεια του 6μηνου μου]εσπευσμενα {στον ΟΑΕΔ}οποτε οτι μαθω σιγουρο θα σας ενημερωσω...

 

 

Αυτο το βρηκα μολις τωρα ....

http://www.agelioforos.gr/default.asp?pid=7&ct=8&artid=90259

 

Link to comment
Share on other sites

Εμεις δηλαδη που γενναμε μετά τον Ιούνιο να μην ελπίζουμε οτι θα πάρουμε το εξάμηνο...4 μήνες από το Ικα καιπολύ μας πέφτει, ε? Ε , βέβαια τα δικά μας παιδιά είναι μανιτάρια...φυτρωνουν και μεγαλώνουν μόνα τους ενώ του Δημοσίου είναι ευαίσθητα λουλούδια. Μόνο εκείνα χρειάζονται τη μαμά τους! Τέλος πάντων, τί να πεις? Οι αδικίες σε αυτη τη χωρα δεν θα τελείωσουν ποτέ! Πάντως όποια κοπέλα μαθάινει κάτι νεώτερο γι' αυτα ας μας ενημερώνει παρακαλώ...Καλή τυχη σε όλες μας!

 

ούτε με κυάλια δεν θα δούμε εμείς το εξάμηνο καλή μου έτσι όπως τα καταφέρανε ... γιατί άκρίβως όπως είπες είναι ευαίσθητοι αυτοί του δημοσίου... ειλικρινά ώρες ώρες ντρέπομαι που είμαι ελληνίδα.. :cry:

Link to comment
Share on other sites

σε λιγο θα μας κοψουν κ τον αερα που αναπνεουμε.... τι αλλο εμεινε να κοψουν πια????

οσο αφορα τα ε[ιδοματα παιδιων και τοκετου αν τα κοψουν θα αναγκαστουν να γεννανε αυτοι στο τελος διοτι εμεις δεν θα το κανουμε πια....

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...