Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΔΙΚΙΕΣ ΣΤΟΥΣ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες.

 

Σήμερα είμαι για να ανέβω στα δέντρα να αρχίσω να φωνάζω. Εχθές έμαθα από ένα μπαμπά που έκανε αίτηση σε έναν από τους δημοτικούς παιδικούς σταθμούς του Αμαρουσίου (ο οποίος καλά να είναι ο άνθρωπος, πρέπει να έχει ένα καλό εισόδημα, τλχ μεγαλύτερο από της δικιάς μας οικογένειας) ότι όταν έκανε την αίτηση και βάσει εισοδήματος θα πλήρωνε περί τα 180 ευρώ για δίδακτρα, τον πήραν από τον σταθμό και του είπαν να ξανακάνει την αίτηση μέσω ΕΣΠΑ. Όπως και έκανε. Το αποτέλεσμα? Το πήραν το παιδί του στο σταθμό και δεν θα πληρώνει και δίδακτρα!!!

 

ΕΜΑΣ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΓΙ'ΑΥΤΟ? Γιατί να γίνονται τέτοιες διακρίσεις???? Και γιατί αυτοί που μπορούν να πληρώνουν ακόμα και τον ιδιωτικό να πηγαίνουν στο δημοτικό παιδικό σταθμό ΤΣΑΜΠΑ????

 

ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ, ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΑΞΙ ΝΑ ΦΥΓΩ...

 

Υ.Γ. Το ότι δουλεύουμε δεν σημαίνει ότι είμαστε στο internet όλη μέρα για να έχουμε την δυνατότητα να μάθουμε για όλες αυτές τις επιδοτήσεις!!! Είναι απαράδεκτο να μην ενημερώνουν όλους τους γονείς και να υπάρχουν ίσοι όροι για όλους. ΑΠΛΑ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!

Η Δαναη μου ήρθε 16-2-2008

Αντίο μεμπάκι 28-7-2010

Ο Τάσος μου ήρθε 22-8-2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα σε όλες τις μανούλες.

 

Σήμερα είμαι για να ανέβω στα δέντρα να αρχίσω να φωνάζω. Εχθές έμαθα από ένα μπαμπά που έκανε αίτηση σε έναν από τους δημοτικούς παιδικούς σταθμούς του Αμαρουσίου (ο οποίος καλά να είναι ο άνθρωπος, πρέπει να έχει ένα καλό εισόδημα, τλχ μεγαλύτερο από της δικιάς μας οικογένειας) ότι όταν έκανε την αίτηση και βάσει εισοδήματος θα πλήρωνε περί τα 180 ευρώ για δίδακτρα, τον πήραν από τον σταθμό και του είπαν να ξανακάνει την αίτηση μέσω ΕΣΠΑ. Όπως και έκανε. Το αποτέλεσμα? Το πήραν το παιδί του στο σταθμό και δεν θα πληρώνει και δίδακτρα!!!

 

ΕΜΑΣ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΓΙ'ΑΥΤΟ? Γιατί να γίνονται τέτοιες διακρίσεις???? Και γιατί αυτοί που μπορούν να πληρώνουν ακόμα και τον ιδιωτικό να πηγαίνουν στο δημοτικό παιδικό σταθμό ΤΣΑΜΠΑ????

 

ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ, ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΑΞΙ ΝΑ ΦΥΓΩ...

 

Υ.Γ. Το ότι δουλεύουμε δεν σημαίνει ότι είμαστε στο internet όλη μέρα για να έχουμε την δυνατότητα να μάθουμε για όλες αυτές τις επιδοτήσεις!!! Είναι απαράδεκτο να μην ενημερώνουν όλους τους γονείς και να υπάρχουν ίσοι όροι για όλους. ΑΠΛΑ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!

Το άκουγα στη Θρασκιά το θέμα αυτό σήμερα το πρωί! Δεν υπάρχει ρευστό και πολλές περικοπές γίνονται κι έτσι περιορίζεται ο αριθμός των παιδιών που γίνονται δεκτά. Και αναγαστικά η λύση είναι οι παππουδογιαγιάδες ( για τους τυχερούς ) κι έχω τη Θρασκιά να ωρίεται πως οι παππουδογιαγιάδες είναι για να παίζουν με το παιδί κι οχι να το μεγαλώνουν.... Ναι, μαντάμ αλλά τί να κάνω όταν ακόμη για το βρεφικό σταθμό, πρέπει να 'χω μπάρμπα στην Κορώνη;;;;;

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μα αν το ξέραμε νωρίτερα... Εγώ περιμένω να δω εάν τελικά θα την πάρουν την κόρη μου ή όχι και μετά...

 

Το ΕΣΠΑ είναι το κοινοτικό πακέτο στήριξης που έχει πάρει η Ελλάδα. Εγώ μέχρι τώρα ήξερα ότι το δίνουν σε μικρομεσαίες επιχειρήσεις (και όχι σε δημοτικές υπηρεσίες!!!!) για να αναπτυχθούν οι επιχείρήσεις.

 

Προφανώς έχει πολλά παράθυρα η υπόθεση!!!!

 

Ναι Thaumataki την είδα και εγώ την Θρασκιά εκείνη την ώρα και τον Πατούλη μαζί. Δεν παίζονται όλοι τους...

 

Σε ιδιωτικό σταθμό που πήγα τις προάλλες να ρωτήσω για να γράψω τη μικρή, μου ζητάνε 5.000 ευρώ το χρόνο + 600 ευρώ για το σχολικό (ενώ στον δημοτικό άντε να βγαίνει κάπου 1.500 ευρώ το χρόνο) και όταν της είπα εάν μπορεί να μας κάνει έκπτωση μας είπε "άντε να σας κόψω 150 ευρώ!!!

Η Δαναη μου ήρθε 16-2-2008

Αντίο μεμπάκι 28-7-2010

Ο Τάσος μου ήρθε 22-8-2011

Link to comment
Share on other sites

Ναι Thaumataki την είδα και εγώ την Θρασκιά εκείνη την ώρα και τον Πατούλη μαζί. Δεν παίζονται όλοι τους...

 

Σε ιδιωτικό σταθμό που πήγα τις προάλλες να ρωτήσω για να γράψω τη μικρή, μου ζητάνε 5.000 ευρώ το χρόνο + 600 ευρώ για το σχολικό (ενώ στον δημοτικό άντε να βγαίνει κάπου 1.500 ευρώ το χρόνο) και όταν της είπα εάν μπορεί να μας κάνει έκπτωση μας είπε "άντε να σας κόψω 150 ευρώ!!!

150 ;;;;; Ευκαρία ήταν βρε συ!!!:lol::lol::lol:

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς κορίτσια στους δημοτικούς σταθμούς δέχονται μόνο αυτους που έχουν χαμηλό εισόδημα.Και στην Ελλάδα όλοι ξέρουμε ότι οι μισθωτοί είναι οι πλούσιοι και δεν δικαιούνται δημοτικό παιδικό σταθμό και οι υπόλοιποι που μπορούν να φοροδιαφεύγουν και να δηλώνουν χαμηλά εισοδήματα μπορούν να γράψουν τα παιδάκια τους στου δημόσιους παιδικούς σταθμους.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ

Link to comment
Share on other sites

ουτε τη δικια μου την πηραν στον δημο αθηναιων. αυτο που δεν κταλαβαινω ειναι οτι αν κοιτανε το εισοδημα οντως,κ αν μπορει να συγκριθει το δικο μου κ του αντρα μου χωρις αλλη περιουσια κ καποιου αλλου που δουλευει ενας μενα,αλλα εχουν 3 σπιτια

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τι να πω. 3 πολύ καλούς παιδικούς έχει ο δήμος μου και 1 βρεφονηπιακό. Ενώ ήμουν έτοιμη να κάνω αίτηση για το γιο μου (3 ετών) και την κόρη μου (1 έτους) μου είπαν ότι επειδή τη διαχείρησή τους την έχει αναλάβει η ΕΕΤΑΑ δεν μπορώ΄ούτε αίτηση να υποβάλω αφού είμαι δημόσιος υπάλληλος και βασει οδηγιών της Ελληνικής Εταιρείας Τοπικής Αυτοδιοίκησης δεν έχω δικαίωμα γράψω τα παιδιά μου σε αυτούς τους σταθμούς. Σε άλλο δήμο δεν μπορών πάω γιατί πρέπει να είσαι τουλάχιστον κάτοικος αυτου. Αποτέλεσμα να ψάχνω μεσα στο καλοκαίρι ιδιωτικό σταθμό και για τα 2. Δηλαδή γύρω στα 8.000 τουλάχιστον το χρόνο. Τι να πω πια....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...