Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ενσταση για επιδομα καισαρικης


Recommended Posts

πριν λιγες μερες πηρα επιδομα καισαρικης απ το ικα 320ευρω.το ποσο ειναι πολυ μικρο σε σχεση με το κοστος της καισαρικης που εκανα σε ιδιωτικο μαιευτηριο.μπορω να κανω ενσταση?σε ποσο καιρο θα εκδικαστει?θα περασω απο επιτροπη?τελικα αξιζει το κοπο η δε θα γινει τπτ?

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εχω την εντυπωση πως το επιδομα καισαρικης ειναι πολυ περισσοτερο..αν και δεν ειμαι σιγουρη..Κανε την προσπαθεια σου γιατι ελεος πια!!πληρωνουμε μια ζωη τα ταμεια για το τιποτα!!1

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι το ιδιο με το επιδομα τοκετου?εγω 2 καισαρικες εκανα και πηρα το επιδομα τοκετου απο 800 + ευρω αν θυμαμε καλα.και παλι οτι και να ειναι ειναι παρα πολυ λιγα αυτα που πηρες σε σχεση με αυτα που πληρωσες.αντε γιατι οσο θυμαμε οτι πληρωσα ολες τις εξετασεις του 1ο τριμηνου περιπου 150-180 ευρω και πηγα και πηρα πισω 15 ευρω απο το ικα.μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι.

eNortjK1UjKxtDA2UbIGXDAS2wKo21.pngeNortjK1UjKxtDA2VbIGXDAS3gKp08.png

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, να κάνεις ένσταση, βέβαια θα περάσουν αρκετοί μήνες. Εγώ γέννησα Σεπτέμβριο του 2007, μετά από 3 μήνες πήρα περίπου 300 για το τιμολόγιο του νοσοκομείου, με παρότρυνση της Δ/τριας του υποκαταστήματος του ΙΚΑ έκανα ένσταση και μετά από περίπου 6-7 μήνες πήρα άλλα 300. Η επιτροπή δεν είναι τίποτε, δεν έχει τρέξιμο απλά αν δουλεύεις θα πρέπει να χάσεις κάποιες ώρες από την δουλειά σου για να είσαι παρών οταν θα συζητηθεί η ενστασή του. Γιατί να τους τα χαρίσεις??

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Εχω κατεθεσα τα δικαιολογητικα απο το Σεπτεμβρη και τωρα θα παω στι Ι.Κ.Α. γιατι μουπαν πως πρεπει να περιμενω περιπου 6 μηνες.Παντως 2 φιλες μου (αυτες με παρακινησαν να καταθεσω τα χαρτια) πηραν χρηματα.Το βασικο που δινουν (αν θυμαμαι καλα) ειναι 150 ευρω περιπου εκτος αν υπηρξε σοβαρο προβλημα υγειας και εγινε καισαρικη τοτε μπορει καποιος να παρει παραπανω

2xgIp3.png1RTwp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια να σας πω εγω που τα εχω και προσφατα στο μυαλο μου.

γεννησα 08/2008 με καισαρικη στο μητερα.κατεθεσα τα χαρτια στο ικα της περιοχης μου και πηρα 311,00?.εκανα ενσταση για πλακα.(μη παρεξηγηθω απλα δε πιστευα σε δικαιωση)και πριν ενα μηνα με καλεσαν να παρουσιαστω για την ενσταση.ηρθε η αποφαση την προηγουμενη εβδομαδα και πηρα αλλα 300,00?.εγω εμεινα ευχαριστημενη.αλλα νομιζω οτι ειναι θεμα επιτροπης.η προηγουμενη κοπελα απο εμενα δε της την εγκρινανε την ενσταση.

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα 04/01/2008 πήρα γύρω στα 300 έκανα ένστανση η υπόθεση εκδικάστηκε πέρσι τον Αυγουστο και με κάλεσαν ενα μήνα μετά και πήρα ενα 1.000 περίπου αρκεί να πεις ότι προσπάθησες να πάς σε δημόσιο αλλά δεν υπήρχαν θέσεις και ο γιατρός σου ήταν εκεί κτλ.Βέβαια παίζει και ρόλο σε ποιο Ικα πας σε τι δωμάτιο ήσουν κτλ.Καλή επιτυχία.:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Με καλεσαν να παω να παρω το επιδομα καισαρικης κ σκεφτομαι αν ειναι λιγα να κανω ενσταση. Αυτο που φοβαμαι επειδη ειμαι λιγο ασχετη,αν κανω ενσταση οταν περασω απο επιτροπη κ τελικα δεν την εγκρινουν παιρνω το αρχικο ποσο που δικαιουμαι ή τα χανω κ αυτα κ δε παιρνω τιποτα?Καμια μανούλα ξερει να μου πει?Προκαταβολικα ευχαριστω!

2xgIp3.png1RTwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Με καλεσαν να παω να παρω το επιδομα καισαρικης κ σκεφτομαι αν ειναι λιγα να κανω ενσταση. Αυτο που φοβαμαι επειδη ειμαι λιγο ασχετη,αν κανω ενσταση οταν περασω απο επιτροπη κ τελικα δεν την εγκρινουν παιρνω το αρχικο ποσο που δικαιουμαι ή τα χανω κ αυτα κ δε παιρνω τιποτα?Καμια μανούλα ξερει να μου πει?Προκαταβολικα ευχαριστω!

 

Θα πας κανονικά, θα πάρεις τα χρήματα που σου έβγαλαν και θα κάνεις ένσταση, αν θες...Εγώ έχω κάνει ένσταση από τον Φλεβάρη αλλά τον προηγούμενο μήνα που πήρα τηλ στο Ικα να δω τι γίνεται μου παν πως έχουν διαλυθεί όλες οι επιτροπές και δεν ξέρουν πότε και αν θα ξανασυγκροτηθούν για να εκδικάσουν τις ενστάσεις και μου παν να ξαναπάρω σε κανα μήνα, φέξε μου και γλίστρησα δηλαδή...Πάντως τα χρήματα θα τα πάρεις τώρα και είναι άσχετα με το αν κάνεις ένσταση ή όχι...

an1cF1XNw360030Nzc3NzlkaHw2NzI5MTUwZGF8VG8gZ2x1Zml0em91cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

:oops:Γειά σας ,

 

πλησιάζουν οι μέρες της γέννας και η αγωνία μαζί, διαβάζω , ρωτάω , ξαναδιαβάζω και ξαναρωτάω γιατί πιο πολλά έχω μάθει μέσα από το site και τις υπέροχες μανούλες παρά από ΙΚΑ , ΟΑΕΔ και λογιστή... Τεσπά επειδή θα γεννήσω με καισαρική διαβάζω ότι εκτός από το επίδομα τοκετού που ανέρχεται τώρα στα 991,20 ? τουλάχιστον με την τελευταία ενημέρωση που είχα δικαιούμαι να πάρω και επίδομα καισαρικής? Πόσο είναι αυτό στανταρ ή παέι ανάλογα με τον μισθό? και πότε στο δίνουν? μαζί με το επίδομα τοκετού δλδ μπορεί να το πάρει ο άντρας μου μαζι με του τοκετού και της λοχείας αφού γεννήσω ή έχω το περιθώριο να πάω εγώ?

 

Ευχαριστώ....:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα, χρειάζομαι τη βοήθειά σας! Σε λίγες μέρες περνάω απο επιτροπή μετά απο ένσταση που έκανα για το επίδομα καισαρικής. Διάβασα πιο πάνω απο τη Nefelirene οτι αυτό που θέλουν να ακούσουν είναι οτι προσπάθησα να πάω σε δημόσιο αλλά δεν είχαν θέσεις κλπ. Μήπως υπάρχει κάποια κοπέλα που πέρασε απο επιτροπή στο ΙΚΑ Καλλιθέας, όπως αναφέρει παίζει και αυτό ρόλο, και μπορεί να μου δώσει περισσότερες πληροφορίες για τη διαδικασία? τι την ρώτησαν - τι ποσό ενέκριναν ? οποιαδήποτε πληροφορία χρήσιμη ;) Σε περίπτωση που το ποσό δεν είναι ικανοποιητικό υπάρχει δυνατότητα για νεα ένσταση? (είμαι διατεθημένη να πάρω όσα περισσότερα γίνεται, τα έχω προπληρώσει εξάλλου :) Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΟ ΓΕΝΝΗΣΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗΣ ΔΕΝ ΠΗΡΑ.

ΤΩΡΑ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΕ ΚΛΙΝΙΚΗ,ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΤΟ ΠΗΡΑ.

ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΩ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΤΟΕΠΙΔΟΜΑ ΛΟΧΕΙΑΣ. ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗΣ ΤΟ ΖΗΤΑΩ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΕΞΤΡΑ??

ΔΗΛΑΔΗ ΤΟΥΣ ΔΕΙΧΝΩ ΚΑΠΟΙΟ ΧΑΡΤΙ?

ΚΑΤΕΡΙΝΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΓΩ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΛΕΣΑΝ ΝΑ ΠΑΩ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ. ΤΙ ΡΩΤΑΝΕ??ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ??ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΩ?? HELP ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑΝΕ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ πέρασα πριν 2 μήνες....με ρώτησαν τι κάνω αν είναι καλά το μωρό μου μετά τη γέννα κ βλακείες....τους απάντησα ότι καλά ήμαστε κ οι 2 αν εξαιρέσουμε ότι λόγω επιπλοκών δεν γέννησα εκεί που θα ήθελα(κ καλά) κ όπως θα ήθελα....ευχαριστούμε γεια σας....δεν έχω πάρει ακόμα την απόφαση αν είναι θετική η αρνητική....:rolleyes:

sjCrp3.png

Link to comment
Share on other sites

οτι δηλαδη ηθελες να γεννησεις στο νοσοκομειο και λογω επιπλοκων πηγες στην κλινικη???ειχες τιποτε χαρτια μαζι σου???σου ζητησαν να δουνε καποιο εγγραφο ??

Link to comment
Share on other sites

οτι δηλαδη ηθελες να γεννησεις στο νοσοκομειο και λογω επιπλοκων πηγες στην κλινικη???ειχες τιποτε χαρτια μαζι σου???σου ζητησαν να δουνε καποιο εγγραφο ??

 

Ναι έτσι κ καλά...μόνο το χαρτί που είχα πληρωθεί τα πρώτα είχα μαζί τίποτα άλλο έτσι κ αλλιώς τα τιμολόγια έχουν κατατεθεί σε αυτούς κ έχουν το φακελό σου όταν πας....;)

sjCrp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μολις σημερα πηρα την αποφαση, μετα απο 1 μηνα και 10 μερες περιπου. Μου δινουν 500?, παλι καλα δλδ με την παρουσα οικονομικη κατασταση.. ειπα να το προχωρησω και να προσφυγω στο διοικητικο πρωτοδικειο πειραια, βαση της αποφασης μπορω μεσα σε 60 μερες... αλλα ο συζυγος γελουσε οταν του το ειπα... ας παρουμε αυτα και παλι καλα να λες... ειπε :)))... εσεις τι λετε? εχει προχωρησει καποια μετα απο την ενσταση???

Link to comment
Share on other sites

μολις σημερα πηρα την αποφαση, μετα απο 1 μηνα και 10 μερες περιπου. Μου δινουν 500?, παλι καλα δλδ με την παρουσα οικονομικη κατασταση.. ειπα να το προχωρησω και να προσφυγω στο διοικητικο πρωτοδικειο πειραια, βαση της αποφασης μπορω μεσα σε 60 μερες... αλλα ο συζυγος γελουσε οταν του το ειπα... ας παρουμε αυτα και παλι καλα να λες... ειπε :)))... εσεις τι λετε? εχει προχωρησει καποια μετα απο την ενσταση???

 

Κ εγώ ακόμα περιμένω να πάρω την απόφαση ενώ πέρασα επιτροπή από τον Ιούλη....έλεος πια:mad::mad::mad::mad: Πόσα είχες δώσει για τη γέννα κ σου εγκρίναν αυτό το ποσό???

sjCrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ ακόμα περιμένω να πάρω την απόφαση ενώ πέρασα επιτροπή από τον Ιούλη....έλεος πια:mad::mad::mad::mad: Πόσα είχες δώσει για τη γέννα κ σου εγκρίναν αυτό το ποσό???

 

ελεος τοσο καιρο πια... μηπως να τους καλεσεις να σε ενημερωσουν? μαλλον εχει να κανει και με το υποκαταστημα... τι να πω, στο δικο μου ηταν γρηγοροι :D.. ευχομαι να εχεις συντομα καλα νεα! κατεθεσα τιμολογιο για 2.500 εξοδα μαιευτηριου... αν αφαιρεσεις τα 300 κατι που δινουν σε ολες και αλλα 500 απο την ενσταση, μου χρωστανε αλλα 1700!:evil: και σιγα μην τα παρω ποτε:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...