Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εκανα καλλιεργεια κολπικου υγρου και μου βρηκαν μυκητες,μου ειπε ο γιατρος δεν πειραζει και οτι δεν θα κανω καμια θεραπεια προς το παρον.

Δεν μεγαλωνει το προβλημα με τους μηκητες οσο το αφηνω?

Δεν ειχα και κανενα σημαδι να το καταλαβω.υπαρχει περιπτωση να φυγουν απο μονοι τους η με καποια φυσιολογικη θεραπεια χωρις φαρμακα?

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μπορείς να κάνεις πλύσεις με betabine η ακόμη καλύτερα με χαμομήλι. Θα είναι καλύτερα από το να μην κάνεις τίποτα. Ρώτα τον γιατρό σου κι αν το εγκρίνει κάντο. Εμένα αυτό με είχε πει ο δικός μου γιατρός.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΒΕΤΑΔΙΝΕ ΤΟ ΦΟΒΑΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΜΙΑ ΝΥΞΗ ΟΤΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ Τ4 ΓΙΑ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙς ΙΩΔΙΟ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ.ΧΑΜΟΜΗΛΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ?

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τίποτα, απλά είναι εκνευριστικό. Είναι candida albicans, σωστά; Αυτά τα έχεις φυσιολογικά στον οργανισμό σου και βρισκονται περιορισμένα, απλά καμια φορά από αγχος (απο αυτό το παθαινω εγω) απο μπανια στην θαλασσα ή αλλους λογους οι πληθυσμοι τους γινονται περισσότεροι.

Ειχα κι εγω με το που ξεκινησε η εγκυμοσυνη και τελικα, μετα τα λοχεια οταν ξαναεκανα εξετασεις ειχα καθαρίσει χωρις θεραπεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παρότι τελικά γέννησα με καισαρική είχα ρωτησει την γιατρό μου από πριν, που δεν ξεραμε ότι θα προέκυπτε καισαρική, και μου είπε ότι δεν βλαπτει στην γέννα. Οπότε απόλαυσε το διαστημα της εγκυμοσύνης σου... Η ώρα η καλή.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν ειναι θεμα καθαριοτητας! Ισα ισα, που το πλυσιμο με λαθος προιοντα ειναι πιθανον να αλλαξει το ph του κολπου σου και να εμφανιστει μυκητιαση απο το πουθενα... Να καταστρεψεις δηλαδη την φυσιολογικη χλωριδα του κολπου σου και να αφησεις να αναπτυχθουν παθογονοι μικροοργανισμοι. Η αιτια ποικιλλει, αλλα ουτε κι οι γιατροι δεν ξερουν να σου πουν. Σιγουρα ομως δεν ειναι θεμα καθαριοτητας...

Link to comment
Share on other sites

Οταν επαθα στην εγκυμοσυνη (απο την αντιβιωση που πηρα μετα την αμνιο) μου πε ο γιατρος και χρησιμοποιησα κολπικο υποθετο κανεστεν (απλα οχι πολυ μεσα στον κολπο)

 

Τωρα διαβασε αν ξερεις αγγλικα αυτα τα λινκ

 

http://search.mercola.com/Results.aspx?q=yeast%20infection&k=yeast%20infection

 

Αν θες φυσικους τροπους αντιμετωπισης θα σου πω τι μου ειπαν κοπελες που τα ειχαν δοκιμασει με επιτυχια.......καθισματα σε λεκανη με χαμομηλι μεσα.......μπαινεις μεσα και καθεσαι λιγη ωρα.........αν το κανεις μια δυο φορες την μερα για καποιες μερες (δεν ξερω ακριβως αλλα θα δεις) θα φυγουν οι μυκητες....

 

 

Αλλη ειχε πει οτι εβαζε γιαουρτι στο κολπο. Αν διαβασεις τα λινκ που εβαλα καπου το αναφερει, μιλαει για προβιοτικα προιοντα (οπως το κεφιρ) και πως ο καλυτερος τροπος να λειτουργησουν ειναι να εισαχθουν στο πασχων μερος.

 

Επισης καποια μου ειπε για υποθετα καλεντουλας απο ομοιοπαθητικο φαρμακειο.

 

Καλη επιτυχια

Επεξεργάστηκαν by vera
διορθωση

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, κορίτσια, έχω εδώ και χρόνια πρόβλημα με μύκητες. Συνέχεια παθαίνω candida albicans. Εμένα μου εμφανίζεται από τη θάλασσα και από το άγχος μου, όπως λέει και η Lena+Sourloulou. Καμία σχέση με καθαριότητα, όλη μέρα πλένομαι και λευκαίνομαι.

Έχω κάνει άπειρες θεραπείες αλλά αυτό που με βοήθησε πραγματικά είναι το εξής: Επειδή οι μύκητες τρέφονται με την υγρασία, πρέπει να διατηρούμε την περιοχή στεγνή. Εγώ δεν το ήξερα και κάθε φορά που είχα μύκητες, μετά το μπάνιο δεν σκούπιζα την περιοχή με πετσέτα, για να μην την ερεθίσω και την άφηνα να στεγνώσει μόνη της. Όμως αυτό επιδείνωνε το πρόβλημα. Έτσι καθιέρωσα το εξής: έχω χωριστή πετσετούλα με την οποία σκουπίζω την περιοχή αυτή μόλις κάνω ντους και δεν χρησιμοποιώ την πετσέτα σώματος που σκουπίζουμε όλο το σώμα και τα πόδια. Αφού σκουπίσω προσεκτικά την περιοχή με την χωριστή πετσετούλα, μετά την στεγνώνω καλύτερα με το σεσουάρ των μαλλιών. Το βάζω στη μεσαία σκάλα (μην καώ κιόλας) και στεγνώνω καλά. Με έχει σώσει κυριολεκτικά. Από τότε που το έχω εφαρμόσει, έχω μύκητες όλο και πιο σπάνια.

Επίσης, κατά τη γνώμη μου δε χρειάζονται συνεχώς θεραπείες, γιατί οι μύκητες αποκτούν ανεκτικότητα στα φάρμακα. Το αφήνω έτσι το θέμα και πολλές φορές φεύγουν από μόνοι τους. Το χαμομήλι βοηθάει πολύ.

Κάτι άλλο που έχω εφαρμόσει και βοηθάει είναι το ότι στο γραφείο χρησιμοποιώ χαρτομάντηλα για να σκουπίζομαι στην τουαλέτα και όχι το χαρτί υγείας που είναι αμφιβόλου ποιότητας και δεν ξέρω πόση σκόνη μπορεί να έχει, παρόλο που πάντα ξετύλιγα και πέταγα το έξω έξω του χαρτιού.

Στη θάλασσα επίσης πρέπει να αλλάζουμε αμέσως μαγιώ και να μην αφήνουμε το βρεγμένο να στεγνώνει πάνω μας. Πήγα διακοπές και δυστυχώς δεν το εφάρμοσα, γιατί βαριόμουν, με αποτέλεσμα μόλις επέστρεψα να έχω μύκητες. Πήγα πανικόβλητη στο γιατρό, για να προλάβω, και μου έδωσε θεραπεία. Τελικά, μέχρι να βρω τα φάρμακα και να ξεκινήσω τη θεραπεία, φύγανε από μόνοι τους αλλά για καλό και για κακό πήρα τα φαρμακάκια, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επισης η ζαχαρη στη διατροφη....τρεφει τους μυκητες και πολλαπλασιαζονται.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως παλαιοτερα ειχα γινει εξπερ....τελικα μου ειπαν οτι α) τους δημιουργει ο οργανισμος, δεν μπορεις να κανεις και πολλά, επανεμφανιζονται και β) εχει να κανει και με τη διατροφη, τρωω πολλη ζαχαρη...

 

Κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης ο οργανισμος δε, δημιουργει επιτηδες μυκητες!!! Ξερετε γιατι? Γιατι ο μυκητας εμποδιζει τη δημιουργια άλλων μικροβιων στον κολπο! Γι αυτο κι αν εχετε πολλους μυκητες, θα δειτε οτι σε μια καλλιεργεια κολπικου υγρου, στα μικροβια θα λεει οτι δεν μπορουσαν να τα ανιχνευσουν!

 

Οπότε καλά σου ειπε ο γιατρος σου να το αφησεις, μια και κακο στο μωρο δεν κανει, δεν εχεις ετσι κι αλλα μικροβια και επιπλεον δεν πλησιαζει ο τοκετος. Τότε θα χρειαστεις θεραπεια ωστε σε περιπτωση ΦΤ, να μην εχεις δυσκολια μια και ειναι πιο ευαισθητο το δερμα σου απο το μυκητα και κινδυνευεις απο μικροτραυματα αλλά και για το μωρο, μπορει να κανει και σε αυτο ερεθισμους. Θα σου δωσει καποιο κολπικο υποθετο, και μαλλον θα πρεπει να επαναλαβεις τη θεραπεια για να φυγουν.

 

Θελει βασικα να περιορισεις τη ζαχαρη, να τρως γιαουρτι (βοηθαει πολυ!!) και να κανεις θεραπεια, όποτε το πει ο γιατρος σου. Εμενα με βοηθησε το γιαουρτι.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα σε καλλιέργεια μου βρήκαν μύκητες και γαλακτοβάκιλους (αυτοί υπάρχουν πάντα στον κόλπο),πριν βγουν καν τα αποτελέσματα ο γιατρός μου έδωσε και έκανα 14 μέρες θεραπεία με gyno-dactarin και τώρα μια χαρά.

Γενικά,κατά την περίοδο της εγκυμοσύνης το "κολπικό" θέμα είναι πιο επιρρεπές σε μύκητες και όλα αυτά τα ευχάριστα...

Δεν έχει να κάνει με καθαριότητα σε καμία περίπτωση.Δε μιλάμε να μην πλενόμαστε αλλά νομίζω όλες είμαστε και με το παραπάνω καθαρές!

Μου είπε να τρώω πολύ γιαούρτι και να πίνω το γαλατάκι μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω μια απο τα ιδια κοριτσια.Αυριο που θα παω στο γιατρο θα τον ρωτησω γιατι ειμαι γενικα εξπερ κι εγω στους μηκυτες χρονια τωρα.Με ερεθιζουν τα παντα!!!Και στην εγκυμοσυνη μου τωρα κατα καιρους εμφανιζονται με φαγουρα σχετικα ηπια,μετα φευγουν και μετα ξαναρχονται...:confused:

Ειχα ρωτησει τον γιατρο πριν κανα 2μηνο και μου πε να μην κανω τιποτα και οτι ειναι φυσιολογικο.Τωρα θα τον ρωτησω αυριο παλι γιατι παλι φαγουριζομαι...:rolleyes:

Θα κανω και αυτα που ειπατε με το χαμομηλι κτλ...:wink:

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε και εμένα στο club candida!!! Έχω από την αρχή της εγκυμοσύνης μέχρι και τώρα. Αραιά και που έκανα πλύσεις με χαμομήλι αν και γενικά δεν με ενόχλησαν ιδιαίτερα. Παλιότερα που είχα ξαναπάθει είχα τρελή φαγούρα αλλά τώρα το μόνο σύμπτωμα είναι αυτές οι εκκρίσεις που δημιουργούνται. Μέχρι τώρα ο γιατρός δεν μου είχε δώσει τίποτα αλλά χθες που πήγα μου έδωσε να βάλω υπόθετο για να φύγουν και να είναι καθαρός ο κόλπος στη γέννα. Πάντως έχω ακούσει και για γιατρούς που δεν δίνουν τίποτα ούτε τον τελευταίο μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα χθες που πηγα και τον ρωτησα εαν πρεπει να παρω κατι μου ειπε οχι δεν χρειαζεται και δεν ειναι ανυσυχητικο.Τωρα μεχρι το τελος θα δουμε...

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

κοριτσια και εγω ειχα ενα τσουξιμο εξωτερικα ,αλλα μαλλον δεν ηταν τιποτα γιατι με πιεζε η μπεμπα πηγαινα τουαλετα καθε 10 λεπτα και απο το πολυ σκουπισμα το διελυσα,το θεμα ειναι οτι εβαλα λιγο πενατεν εξωτερικα,λετε να εκανα μαλ@@@#$4 ,πειτε ρε παιδια

ο αστερης μας, ηρθε στη ζωη 29/10/07!!!!

η τοσοδουλα μας,ηρθε στη ζωη 14/11/09!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια και εγω τις 2 τελευταιες μέρες έχω 1 ελαφρια φαγούρα, πήρα το γιατρό μου και μου ειπε dactarin κολπικη αλοιφή αλλά ξέχασα να τον ρωτήσω πόσες φορές τη μέρα. Έχετε καμμια ιδέα?

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και εγω τις 2 τελευταιες μέρες έχω 1 ελαφρια φαγούρα, πήρα το γιατρό μου και μου ειπε dactarin κολπικη αλοιφή αλλά ξέχασα να τον ρωτήσω πόσες φορές τη μέρα. Έχετε καμμια ιδέα?

 

Απο οτι ξερω 2 φορες μια πρωι μια βραδυ

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι κορίτσια δεν έχω φαγουρα αλλά νιώθω κανά 2 τσιμπηματάκια έξω έξω στον κόλπο.τι είναι αυτό πάλι;δεν είναι ενοχλητικό και δεν έχω υγρά να είναι η ιδέα μου;ξέρει καμμία αν σχετίζεται με μυκητες;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό είναι για τέτοιες περιπτώσεις το υγρό σαπουνάκι alkagin (από φαρμακείο). μου το συνέστησε η γιατρός μου από τον 3ο μήνα επειδή είχα φτωχή ανάπτυξη χλωρίδας και έκτοτε όλα καλά. Και η χλωρίδα επανήλθε στα φυσιολογικά της και ποτέ δεν κόλλησα μικρόβια μέχρι και σήμερα που είμαι στον 9ο. Ρωτήστε το γιατρό σας. Ξέρω σίγουρα πως το betadine (οι πλύσεις) δεν είναι ό,τι καλύτερο γιατί καταστρέφει και τα "καλά" μικρόβια στον κόλπο οπότε είναι η γυναίκα πολύ ευάλωτη στο να κολλήσει κάτι από μια τουαλέτα κτλ. επίσης, λένε ότι και τα κλασικά αφρολουτρα διαταράσσουν τη χλωρίδα του κόλπου, γι' αυτό ίσως είναι καλύτερο ειδικά τώρα στην εγκυμοσύνη κάποιο άλλο προϊόν.

5054526de0.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Δυστυχως παλαιοτερα ειχα γινει εξπερ....τελικα μου ειπαν οτι α) τους δημιουργει ο οργανισμος, δεν μπορεις να κανεις και πολλά, επανεμφανιζονται και β) εχει να κανει και με τη διατροφη, τρωω πολλη ζαχαρη...

 

Κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης ο οργανισμος δε, δημιουργει επιτηδες μυκητες!!! Ξερετε γιατι? Γιατι ο μυκητας εμποδιζει τη δημιουργια άλλων μικροβιων στον κολπο! Γι αυτο κι αν εχετε πολλους μυκητες, θα δειτε οτι σε μια καλλιεργεια κολπικου υγρου, στα μικροβια θα λεει οτι δεν μπορουσαν να τα ανιχνευσουν!

 

Οπότε καλά σου ειπε ο γιατρος σου να το αφησεις, μια και κακο στο μωρο δεν κανει, δεν εχεις ετσι κι αλλα μικροβια και επιπλεον δεν πλησιαζει ο τοκετος. Τότε θα χρειαστεις θεραπεια ωστε σε περιπτωση ΦΤ, να μην εχεις δυσκολια μια και ειναι πιο ευαισθητο το δερμα σου απο το μυκητα και κινδυνευεις απο μικροτραυματα αλλά και για το μωρο, μπορει να κανει και σε αυτο ερεθισμους. Θα σου δωσει καποιο κολπικο υποθετο, και μαλλον θα πρεπει να επαναλαβεις τη θεραπεια για να φυγουν.

 

Θελει βασικα να περιορισεις τη ζαχαρη, να τρως γιαουρτι (βοηθαει πολυ!!) και να κανεις θεραπεια, όποτε το πει ο γιατρος σου. Εμενα με βοηθησε το γιαουρτι.

 

Γεια σας κορίτσια!

Τη Δευτέρα μπήκα στην 37η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου. Την ίδια μέρα μου έβγαλε ο γιατρός μου το ράμμα (είχα κάνει περίδεση) επειδή ένιωθα έντονες τσιμπιές. Το πρόβλημα είναι ότι διαπίστωσε ότι έχω και κάποιους μύκητες στον κόλπο μου και μου είπε να βάλω κολπικά υπόθετα (1 την ίδια μέρα και 1 ακόμα σε μια εβδομάδα). Ταυτόχρονα έχω και λίγο αίμα (μάλλον λόγω της αφαίρεσης του ράμματος).

Αν τελικά δεν φύγουν οι μύκητες και γεννήσω νωρίτερα (έχω διαίσθηση), υπάρχει πρόβλημα να γεννήσω φυσιολογικά; Είναι κρίμα ενώ το μωρό μου έχει την τέλεια θέση κι ο τράχηλος μου είναι χαλαρός να καταλήξουμε στην καισαρική.

Σας παρακαλώ βοηθείστε με!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας κοριτσια.

εδω και πολλους μήνες ταλαιπωρουμε απο μυκητεσ στον κόλπο

επαιρνα αντιβιωση για αρκετο διάστημα.εμφανιζονται κατα διαστήματα και εξαφανίζονται με κολπικές κρέμες υστερα απο αγωγή.εχω κόψει εντελώς τα παντελόνια, φοράω μόνο βαμβακερά εχω ξεχάσει πωσ είναι να φοράς αισθησιακά εσώρουχα για το συντροφό μου και όπως πάμε θα κόψουμε και το σεξ. ΄δώστε μου μια λύση σας παρακαλώ...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...