Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕΙΩΣΗ 50% ΤΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΣΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΕΣ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΟΛΙΣ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΑΥΤΟ Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΩ :

 

με τις διαταξεις τησ παραγραφου αυτης θεσπιζεται για ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ για τις μητερες ασφαλισμενες ολων των φορεων κυριας ασφαλισης μειωση κατα 50% των εισφορων κλαδου κυριας συνταξης που τις βαρυνουν κατα τους πρωτους 12 μηνες που επονται της γεννησης καθε παιδιου.

στην περιπτωση της επιδοτησης λογω λοχειας, οριζεται σαφως οτι η κατα τα ανωτερω καταβολη των μειωμενων εισφορων κλαδου κυριας συνταξης χωρει για το δωδεκαμηνο που επεται της ληξης της επιδοτησης λογω λοχειας.

με δεδομενο οτι δεν προδιοριζεται στην διαταξη οτι ο τοκετος πρεπει να εχει επελθει μετα τις 3.4.2008 (ημ/νια δημοσιευσης του νομου)

θεωρουμε οτι η ανωτερω ρυθμιση καταλαμβανει τοσο τις γυναικες που θα αποκτησουν παιδι μετα την ανωτερω ημερομηνια οσο και τις περιπτωσεις εργαζομενων γυναικων που εχουν γεννηση πριν τις 3.4.2008.

στην τελευταια περιπτωση η καταβολη των μειωμενων εισφορων γινεται απο τις 3.4.2008και για οσο χρονικο διαστημα υπολειπεται μεχρι τη συμπληρωση του 12μηνου μετα το μηνα που ελαβε χωρα ο τοκετος η τη λξη της επιδοτησης λογω λοχειας.

διευκρινεζεται οτι εφοσον απο φορεις κυριας ασφαλισης αυτοαποσχολουμενων προβλεπεται καταβολη εισφορων (για νεοεισερχομενο στο επαγγελμα)δεν επιτρεπεται σωρευση των μειωσεων αλλα ισχυει το μεγαλυτερο ποσοοστο μειωσης.

 

 

 

εν ολιγεις αυτο που λεει ειναι οτι οσες μανουλες δεν το ξεραμε μπορουμε να απαιτησουμε να μας επιστραφουν το 50% απο της κρατησης του ικα στον μισθο μας. δλδ αν μας κρατουσαν 300 ευρω απο τον μισθο για το ικα πρεπει να παρουμε 150 ευρω πισω για καθε μηνα και υτα τα καταβαλει το ικα που ανηκη η επιχειρηση στην οποια εργαζομεστε μιλαμε για πολλα λεφτα αν το υπολογισετε.

 

εγω αυριο παω στο ικα της περιοχης μου να τι ψαξω αν ισχυει για μενα , γεννησα στις 26/7/2007 αλλα επειδη ο νομος δεν προσδιοριζει ημερομηνια μπορει και να με πιανει.

 

θα σας ενημερωσω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 440
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σε ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση.

 

Είναι πολύ σημαντικό νέο - αν μπορείς να δώσεις περισσότερα στοιχεία για τη συγκεκριμένη διάταξη (αριθμός, τίτλος, κλπ) θα πάω να το ψάξω και εγώ.

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτό στην ιστοσελίδα του ΤΣΜΕΔΕ

 

Μείωση κατά 50% των ασφαλιστικών εισφορών Με το Ν.3655/3.4.2008 προβλέπεται η μείωση κατά 50% των εισφορών στους κλάδους Κύριας Σύνταξης και Ειδικής Προσαύξησης στις μητέρες ασφαλισμένες κατά τους πρώτους 12 μήνες που έπονται εκείνου της γέννησης του παιδιού.

 

Η εγκύκλιος που να αφορά στο ΙΚΑ έχει εκδοθεί αλλά δεν έχει ακόμα κοινοποιηθεί στα υποκαταστήματα του ΙΚΑ.

Η εγκύκλιος έχει εκδοθεί απο την κ. Πατούνα τηλ. 3368124-27 και για το ΙΚΑ.

 

Ψάχνω ακόμα.

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι στο ΦΕΚ 58 Α/3.4.2008 ο νομος 3655/2008 ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΟΡΓΑΝΩΤΙΚΗ ΜΕΤΑΡΡΥΘΜΙΣΗ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΚΑΙ ΛΟΙΠΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ

 

 

και πανω πανω γραφει : εγκυκλιος 3655 αθηνα /5/08

Α.Π Φ80000/οικ11095/914

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρήκα αυτό στην ιστοσελίδα του ΤΣΜΕΔΕ

 

Μείωση κατά 50% των ασφαλιστικών εισφορών Με το Ν.3655/3.4.2008 προβλέπεται η μείωση κατά 50% των εισφορών στους κλάδους Κύριας Σύνταξης και Ειδικής Προσαύξησης στις μητέρες ασφαλισμένες κατά τους πρώτους 12 μήνες που έπονται εκείνου της γέννησης του παιδιού.

 

Η εγκύκλιος που να αφορά στο ΙΚΑ έχει εκδοθεί αλλά δεν έχει ακόμα κοινοποιηθεί στα υποκαταστήματα του ΙΚΑ.

Η εγκύκλιος έχει εκδοθεί απο την κ. Πατούνα τηλ. 3368124-27 και για το ΙΚΑ.

 

Ψάχνω ακόμα.

 

 

 

ΣΩΣΤΑ

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία ενημέρωση πάνω στο θέμα που μας απασχολεί:

 

Απέστειλα το παρακάτω μήνυμα στο αρμόδιο Τμήμα του Οργανισμού που εργάζομαι μαζί με τα αναφερόμενα έγγραφα:

 

"Σε συνέχεια της τηλεφωνικής μας επικοινωνίας, σε παρακαλώ ερεύνησε τι ισχύει για το άρθρο 141, παρ.2 του Νόμου 3655/08 ( ΦΕΚ 58 Α/3-4-08 ).

Στον επισυνάπτω, μαζί με την επεξηγηματική εγκύκλιο που έχει εκδώσει η Γενική Γραμματεία Κοινωνικών Ασφαλίσεων – πρόκειται για την υπ.αριθμ.3655 της 6ης/5/08 με Α.Π. Φ8000/οικ11095/914 (αυτό που μας αφορά βρίσκεται στην τελευταία σελίδα). Η κα. Πατούνα ( τηλ. 3368124-8128 ), από τη Γενική Γραμματεία Κοινωνικών Ασφαλίσεων, είναι αρμόδια για να σου απαντήσει σε τυχόν απορίες".

 

Σήμερα λοιπόν ενημερώθηκα οτι ναι μεν ισχύουν οι διατάξεις του Νόμου και η σχετική με αυτόν εγκύκλιος, όμως δεν έχει ακόμα εκδοθεί η απαραίτητη Πράξη Εφαρμογής καθώς οι σχετικοί κωδικοί του ΙΚΑ για τις τροποποιητικές των ΑΠΔ. Όταν εκδοθούν, θα δρομολογηθούν αυτόματα οι σχετικές διαδικασίες με αναδρομική ισχύ.

 

Συμπέρασμα: η εγχείρηση πέτυχε, ο ασθενής απέθανε (τουλάχιστον προς το παρόν...)

 

Υπομονή! :rolleyes:

 

Φιλικά,

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Εγώ πάντως τη μείωση αυτή την έχω πάρει από το ΤΣΜΕΔΕ και για τα δύο μου παιδιά. Κατά λάθος το ανακάλυψα. Στο ΤΣΜΕΔΕ δε μου είπαν τίποτα.

Αν τη ζητήσετε αναδρομικά κάνουν 2-3 χρόνια να σου την επιστρέψουν. Κάλλιο αργά παρά ποτέ.....

ΠΕΡΙΚΛΗΣ 29-06-2008

ΣΠΥΡΟΣ 15-11-2009

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια, εσωσα το αρχειο και πηγα να το στειλω στα κοριτσια στη δουλεια μου που εχουν γεννησει κι αυτες. Και ανοιγω το mail και μου το εχουν στειλει από τη δουλεια. Τρομερή συμπτωση ε? Πηρα την κοπελα στο λογιστηριο και θα με παρει σε λιγο πισω για διευκρινισεις. Θα σας ενημερωσω.

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα 04/01/08 οπότε πιστέυω ότι κάτι γίνεται μέχριν 04/01/2009 ας μας πει κάποια που ήδη έχει κάνει κινήσεις τι χαρτία χρειάζονται για να το κάνουμε και εμείς.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια θελω κ εγω να μου εξηγησετε γιατι δεν μπορω να καταλαβω καλα εγω γεννησα 13-5-09 το χανω για ενα μηνα?η κανω λαθοςλογικα ειναι πισω 12μηνες κ μετα σωστα?γιατι εαν ειναι ετσι το εχω χασει κ για τα δυο μου παιδια

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, εγω μιλησα με το λογιστηριο μας.

Μου ειπε οτι δικαιουμαστε για ενα χρονο ΜΕΤΑ την λήξη της αδειας λοχειας (τις 63 μερες μετα τη γεννα δηλαδη), να μας επιστραφεί το 50% απο τις κρατήσεις που μας κανει το ΙΚΑ. Συμπληρωνουμε την αιτηση που εχει το εγγραφο πισω και με μια βεβαιωση απο τον εργοδοτη μας και τη ληξιαρχική πραξη γεννησης του παιδιου πηγαινουμε στο ΙΚΑ που ανήκει ο εργοδοτης μας. Αλλα μου προτεινε να μην παω αμεσως γιατί προφανως ουτε και οι ιδιοι οι υπαλληλοι δεν θα ειναι καλα ενημερωμενοι ακομα.

Εαν ομως εχουμε παρει το εξαμηνο του ΟΑΕΔ, για αυτους τους 6 μηνες, δεν παιρνουμε τιποτα πισω. Μονο γι αυτους που πληρωνομαστε κανονικα απο τον εργοδοτη μεσα στον ενα χρονο μετα την ληξη της αδειας λοχειας. Ελπιζω να βοηθησα λιγο. Δηλαδη εγω που γεννησα 23/7/09 και οι 63 ημερες ηταν μεχρι 23/9/09, δικαιουμαι μεχρι 23/9/10 να παρω πισω το 50% μειον τους 6 μηνες που πληρωνομουν απο τον ΟΑΕΔ.

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια για πειτε μας και εμας...εγώ γέννησα στις 28/07/2008 ειμαι γραμμένη στο ΙΚΑ αλλά την μικρη μου την έχω στο Τεβε του συζηγου γραμμένη....Μπορώ πάλι να πάω?

Επισης εγω ειχα άδεια λοχειας απο τις 28/07/08 εως τις 10/10/08 63μέρες δηλαδη , η μικρη τώρα ειναι 18 μηνών Για πείτε για πειτε μην πηγαινω τζάμπα και στηνομαι!

 

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εγω που ρωτησα και πηρα και τηλεφωνο το κ. Παπαχρηστου που αναφερετε στην εγκυκλιο μου ειπε τα εξης:

 

τον πρωτο μου παιδι το γεννησα 26/07/2007, η εγκυκλιος βγηκε 3/04/2008 η συμπηρωση 12μηνου απο την ημερα του τοκετου για μενα ειναι 26/07/2008 αρα δικαιουμε επιστοφη για 3 μιση μηνες περιπου

 

στο δευτερο παιδι που ειμαι τωρα εγκυος και θα γεννησω τον Απριλη ΑΛΛΑ θα κανω και χρηση του 6μηνου του ΟΑΕΔ και οταν θα επιστρεψω στην δουλεια θα υπολειπετε περιπου 1 με 2 μηνες για την συμπληρωση του 12μηνου θα παρω μονο αυτους τους 1 με 2 μηνες.

 

στο πρωτο μου παιδι δεν υπηρχε το 6μηνου και το εχασα βγηκε μετα.

 

μου ειπε να παω στο ΙΚΑ της περιοχης μου και να συμπληρωσω την αιτηση που θα μου δωσουν μου ειπε οτι ειναι ενημερωμενα ολα τα ΙΚΑ (καλα δεν ξερω ποσο ισχυει αυτο) και πρεπει να καταθεσω ληξιαρχικη πραξη γεννησης βιβλιαριο ΙΚΑ βεβαιωση εργοδοτη για την επιστροφη μου στην εργασια και τα χαρτια του εξαμηνου(στην δικη μου περιπτωση για το πρωτο τεκνο δεν ισχυει).

 

αυτα, τωρα ποτε τα επιστρεφουν αγνωστο θα σας πω οταν τελειωσω με τα γραφειοκρατικα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...