Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΚΑ-ΟΑΕΔ-ΑΔΕΙΕΣ (εργαζομενη με μη συμπληρωμενα 200 ενσημα)


Recommended Posts

καλημέρα είμαι 7 μηνών έγκυος,δουλεύω και έχω τα δύο τελευταία χρόνια 166 ένσημα.θέλω σχεδόν δύο μήνες ακόμη για να συμπληρώσω 200 ένσημα.πιθανή ημέρα τοκετού 10/12. τι δικαιούμαι

τήνα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=5524&highlight=

διάβασε εδώ ή ξαναγράψε την απορία σου η mammyblu δεν θα αργήσει να σου απαντήσει τα ξέρει καλά

ευχαριστούμε κιόλας επί την ευκαιριά

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα.Χρειάζομαι μια βοήθεια σχετικά με την άδεια ΙΚΑ και ΟΑΕΔ.

Σύμφωνα με όσα ξέρω μέχρι σήμερα χρειάζομαι 200 ένσημα για να δικαούμαι επιδόματα και άδεια από τον ΟΑΕΔ.Εγώ ξεκίνησα να εργάζομαι μέσα Οκτωμβρίου και έχω ΠΗΤ 10/6/2009.

Μέχρι τον Απρίλιο που κανονικά είναι να σταματήσω συμπληρώνω 168 ένσημα.Άρα δεν δικαούμαι τίποτα.

Θέλω αν κάποιος γνωρλιζει να με ενημερώσει για το αν μπορώ να πάρω άλλη ΠΗΤ από το γιατρό δηλάδη να πάρω ΠΗΤ αρχές Αυγούστου να εργαστώ εώς και αρχές Ιουνίου να συμπληρώσω τα 200.Στα χαρτιά όμως θα φαίνετε σαν να έχω γεννήση πρώορα (7 μηνών) άρα εκ των πραμάτων δεν θα έχω πάρει και άδεια κύησης από το ΙΚΑ!Την εξάμηνη από τον ΟΑΕΔ θα την δικαιούμε αφού δεν θα έχω πάρει έπίδομα κύησης από το ΙΚΑ???

Αν κάποιος γνωρίζει ας με ενημερώσει γιατί βρίσκομαι σε απόγνωση και έχω ανάγκη την άδεια να είμαι με το μωράκι μου.Μου είναι αδιανόητο να σκεφτώ ότι πρέπει΄κάπου να το αφήσω από 2 μηνών και γυρίσω στην δουλειά!!!!

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

η εξαμηνη αδεια δεν εχει καμμια σχεση με το αν θα παρεις εσυ χρηματα απο το ΙΚΑ εχει να κανει με το αν εχεις ενεργη σχεση με τη επιχειρηση διαβασε το παρακατω που το πηρα απο την ιστοσελιδα του ΟΑΕΔ

 

2) ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΙ

 

Την ειδική αυτή άδεια δικαιούνται οι μητέρες οι οποίες είναι ασφαλισμένες στο ΙΚΑ – ΕΤΑΜ και απασχολούνται σε επιχειρήσεις ή εκμεταλλεύσεις με σχέση εξαρτημένης εργασίας, ορισμένου ή αορίστου χρόνου, με πλήρη ή μερική απασχόληση.

Η ασφαλισμένη πρέπει να βρίσκεται σε ενεργό εργασιακή σχέση εξηρτημένης εργασίας κατά τη έναρξη της άδειας μητρότητας και να έχει λάβει επίδομα μητρότητας από το ΙΚΑ – ΕΤΑΜ.

Δικαιούχοι της ειδικής παροχής προστασίας της μητρότητας είναι οι εργαζόμενες που από την δημοσίευση του Ν. 3655/2008 ( 3-4-08) και μετά, βρίσκονται σε άδεια μητρότητας ή σε ισόχρονη προς το μειωμένο ωράριο άδεια (3 1/2 μήνες) όπως προβλέπεται από το άρθρο 9 της ΕΓΣΣΕ των ετών 2004-2005

vXPNp3.png

QcHZp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ xanthi αλλά εμένα γιατί μου είπαν από τον οαεδ ότι πρέπει να έχεις λάβει επίδομα κύησης και λοχείας από το ικα για να δικαιούσε το εξάμηνο.Γνωρίζεις κάτι

Link to comment
Share on other sites

βρηκα καποιο αναλογο topic στο forum για κοιτα αυτο

 

''Καλημέρα. Μόλις γύρισα από το ΙΚΑ! Δεν δικαιούσε επίδομα μητρότητας (κυοφορίας-λοχείας) οπου απαιτουνται 200 ένσημα. Δικαιούσε όμως με 50 ένσημα το το Βοήθημα Τοκετού το οποίο καταβάλεται μετά τον τοκετά (ένα από τα απαιτούμενα δικαιολογητικά είναι η ληξιαρχική πραξη γέννησης της κορούλας σου ) Το ποσό αυτό για τοκετούς που θα γίνουν στο διάστημα 01.05.2007-31.12.2007 είναι 881,70. Το ποσό αυτό μπορεί να το παραλάβει μετά τον τοκετό κάποιο άλλο πρόσωπο αρκεί από τώρα να πάρεις μία εξουσιοδότηση από το ΙΚΑ σου όπου θα υπάρχει το γνήσιο της υπογραφής σου. Δικαιούσε επίσης από τον ΟΑΕΔ ακόμα περίπου 700-800 ευρώ τα οποία και εκείνα νομίζω ότι τα παίρνεις μετά τον τοκετό (για τα χρήματα από τον ΟΑΕΔ δεν είμαι σίγουρη).''

 

τι να πω ισως αν εκανες ενα τηλεφωνο στο ΙΚΑ και τους ρωταγες τι μπορει να γινει στη δική σου περίπτωση γιατι ειναι κρίμα να χασεις ολες αυτές τις παροχές επειδή σου λειπουν μόνο 32 ενσημα.Να ρωτησω και κατι ισως χαζο μπορεις να πληρώσεις και να αγοράσεις αυτα τα 32 ένσημα;

vXPNp3.png

QcHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Χρειάζομαι μια βοήθεια σχετικά με την άδεια ΙΚΑ και ΟΑΕΔ.

Σύμφωνα με όσα ξέρω μέχρι σήμερα χρειάζομαι 200 ένσημα για να δικαούμαι επιδόματα και άδεια από τον ΟΑΕΔ.Εγώ ξεκίνησα να εργάζομαι μέσα Οκτωμβρίου και έχω ΠΗΤ 10/6/2009.

Μέχρι τον Απρίλιο που κανονικά είναι να σταματήσω συμπληρώνω 168 ένσημα.Άρα δεν δικαούμαι τίποτα.

Θέλω αν κάποιος γνωρλιζει να με ενημερώσει για το αν μπορώ να πάρω άλλη ΠΗΤ από το γιατρό δηλάδη να πάρω ΠΗΤ αρχές Αυγούστου να εργαστώ εώς και αρχές Ιουνίου να συμπληρώσω τα 200.Στα χαρτιά όμως θα φαίνετε σαν να έχω γεννήση πρώορα (7 μηνών) άρα εκ των πραμάτων δεν θα έχω πάρει και άδεια κύησης από το ΙΚΑ!Την εξάμηνη από τον ΟΑΕΔ θα την δικαιούμε αφού δεν θα έχω πάρει έπίδομα κύησης από το ΙΚΑ???

Αν κάποιος γνωρίζει ας με ενημερώσει γιατί βρίσκομαι σε απόγνωση και έχω ανάγκη την άδεια να είμαι με το μωράκι μου.Μου είναι αδιανόητο να σκεφτώ ότι πρέπει΄κάπου να το αφήσω από 2 μηνών και γυρίσω στην δουλειά!!!!

Ευχαριστώ

Αυτό, που ξέρω, είναι ότι απαιτούνται 200 ενσημα τα 2 τελευταία χρόνια.

Πριν το Οκτώβριο δε δούλευες;

ITKtp2.png

Feiyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Θέλω αν κάποιος γνωρλιζει να με ενημερώσει για το αν μπορώ να πάρω άλλη ΠΗΤ από το γιατρό δηλάδη να πάρω ΠΗΤ αρχές Αυγούστου να εργαστώ εώς και αρχές Ιουνίου να συμπληρώσω τα 200.

 

Δεν μπορείς να πάρεις άλλη ΠΗΤ πέρα από αυτή που έχεις. Εκτός αν ο γιατρός του ΙΚΑ είναι γνωστός σου και σου κάνει εξυπηρέτηση. Εγώ ενώ θα γεννούσα 25/10 με καισαρική (ραντεβού) μου έβαλαν την κανονική ΠΗΤ μου δηλ. 7/11. Κοιτάνε την ΠΗΤ που γράφει η αυχενική διαφάνεια.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυσκολο μου φαινεται...Ασε που αμα τελικα σου βαλει αλλη ΠΗΤ (που οι γιατροι στο ΙΚΑ με τα χιλια ζορια βαζουν για μια εβδομαδα μετα) πρεπει μετα να παρεις χαρτι προωροτητας απο το μαιευτηριο για να σου δωσουν τα λεφτα απο το ΙΚΑ. Και δεν νομιζω τα μαιευτηριο να σου δωσει χαρτι προωροτητας αν εχεις γεννησει στον μηνα σου...Ψαξτο παντως...Κριμα ειναι για τοσα λιγα ενσημα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας. Εχω απελπιστεί εντελώς και ζητάω βοήθεια σας. Εχω ΠΗΤ 20 μαιου 2009. Τα 200 ενσημα στο ΙΚΑ τα συμπληρώνω 30 Απριλίου. Παρόλο δηλαδή που θα έχω τις 200 μερες ασφάλισης ως την ΠΗΤ όπως απαιτείται για επίδομα κυοφορίας και λοχείας δε θα προλάβω να πάρω 56 ημέρες άδεια. Το ικα λέει θα μου δώσει 20 ημέρες πριν επίδομα και 63 μετά.Γίνεται αυτο? Αλλο πρόβλημα είναι ότι ο ΟΑΕΔ θετει σαν προυπόθεση για την εξάμηνη αδεια να εχεις παρει το επίδομα του ΙΚΑ. Το γεγονός ότι το δικό μου επίδομα θα είναι κουτσουρεμένο παίζει ρόλο? Στον ενα Οαεδ καλαμαριάς λένε πως θα χασω 6μηνη αδεια, στον Οαεδ Δωδεκανήσου λένε πως δε θα τη χασω. Σαν να μη φτανουν όλα αυτά ο εργοδότης μου εξαφανίστηκε γιατί είναι μεγάλο λαμόγιο και τον αναζητούν. Εγω εδω και ενα μηνα είμαι σε άλλο εργοδότη. Μήπως ξέρετε εαν έχει πρόβλημα το ΙΚΑ να μου πληρώσει ξαφνικά από αυτόν το μηνα τα ένσημα ο νεος εργοδότης και να καταθέσω πρόσληψη? Θέλει χαρτί απόλυσης από τον παλιο? Γαιτί ο παλιός είναι άφαντος και δεν μπορώ να πάρω τέτοιο χαρτι.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΣ!

ΚΑΤΆΡΧΑΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΑΠΛΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΟΥ ΕΠΙΔΟΜΑΤΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΙΩΜΕΝΟ. ΤΟ ΟΤΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΣΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΡΟΛΟ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ.ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΑΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΛΛΑ ΕΦΟΣΟΝ ΒΑΣΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΟΥ ΙΚΑ ΛΟΓΙΚΑ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙΣ.ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΙΚΑ ΕΦΟΣΟΝ ΣΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΣΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥΣ. ΕΦΟΣΟΝ Ο ΠΑΛΙΟΣ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΧΑΡΤΙ ΑΠΟΛΥΣΗΣ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ Κ ΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΣΟΥ, ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ Ο ΝΕΟΣ ΝΑ ΣΕ ΠΡΟΣΛΑΒΕΙ.

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ

ΠΡΩΤΟΥΛΑ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πααααρα πολύ για το ενδιαφέρον σου. Αν καταφέρω να τη βγάλω καθαρή όπως λες το μόνο που απομένει είναι να δω τι θα γίνει με τα ένσημα Ιανουαρίου που ναι μεν θα παω να τα πληρωσω εγω εκ μερους του παλιου εργοδότη στο ικα- τον ιανουαριο ακόμα δεν με είχε προσλάβει ο νεος- για να μη τα χασω αλλά δε ξέρω πως θα γινει χωρις να τα υπογραψει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Για να δικαιούσαι το ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΚΑΙ ΛΟΧΕΙΑΣ χρειάζεσαι 200 ένσημα τα τελευταία 2 χρόνια πριν τον τοκετό.

 

Σε αυτά μετράνε τα 25 ασθενείας που σου κολλάει ο εργοδότης αφού σταματήσεις με άδεια τοκετού?

 

Αν δεν έχεις κλείσει χρόνο στον εργοδότη δικαιούσαι 13 ένσημα ασθενείας. Αν ο εργοδότης κολλήσει 25 αντί για 13 ασθενείας τα υπολογίζει το ΙΚΑ?

 

Επίσης αν είναι να σταματήσεις με άδεια τοκετού στις 21/09 και ο εργοδότης για τον 9ο κολλήσει 25 ένσημα υπάρχει πρόβλημα?

 

Είναι πολύ οριακά τα ένσημα της αδερφής μου γι' αυτό ρωτάω.

 

Αν έχει τύχει σε κάποιον ας βοηθήσει pls.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λουκ μου δεν νομιζω να χει προβλημα καλου κακου θα ρωτησω τον συναδελφο μου που ειναι ειδικος σε αυτα τα θεματα και θα σε παρω τηλ.

 

οκ ευχαριστώ θα περιμένω νέα σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!Θα ήθελα και γω να με ενημερώσετε αν βγάλετε άκρη σε όλο αυτό το θέμα γιατί κι εγώ έχω πητ 10/6/09 ,αν σταματήσω 56 μέρες πριν είναι τέλη Απριλίου και έχω συμπληρωμένα μόνο 170 ένσημα.Μπορώ να κάνω κάτι??

Link to comment
Share on other sites

Είδα τη συζήτηση που είχατε με θέμα "σας έχει τύχει της louk και χρειάζομαι άμεσσα να ξέρω αν υπάρχει λύση με τα ένσημα!

Εγώ ξεκίνησα δουλειά μέσα Οκτωμβρίου οπότε έχω :

10/2008:18 ένσημα

11/2008:25 >>

12/2008:25 >>

1/2009 :25 >>

2/2009 :25 >>

3/2009 :25 >>

4/2009 :25 >>

ΣΎΝΟΛΟ 168 ένσημα με ΠΗΤ 10/6/09.Σταματάω 56 μέρες δηλαδή τέλη Απριλίου μέχρι να γεννήχω έχω ένσημα.Θα πάρω το 6μηνο??Από ΙΚΑ και ΟΑΕΔ μου λένε δεν δικαιούμε τίποτα!!!Μπορώ να αλλάξω την ΠΗΤ κανά μήνα για να δουλέψω και το Μάιου να φτάσω τα 193???Ασ με βοηθήσει κάποιος γιατί θα σκάσω!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα σας!Θα ηθελα να σας θεσω τα εξης ερωτηματα.Πρωτον,αυτη τη στιγμη ειμαι στην εξαμηνη αδεια μητροτητας που χορηγει ο ΟΑΕΔ.Γεννησα το τελος Νοεμβριου του 2008.Ειμαι σε ενεγη διαδικασια με τον εργοδοτη μου.Θα ηθελα να ξερω εαν το 2009 οσο βρισκομουν στην αδεια λοχειας και μητροτητας απο το ικα ,ο εργοδοτης μου κολουσε ενσημα;Τα ενσημα που μας βαζει ο οαεδ μπορουν να λειφθουν υποψην σε μια δευτερη εγκυμοσυνη;Γιατι εμεινα ξανα εγκυος και γενναω τον Ιανουαριο του 2010.Δικαιουμαι απο το ικα τα επιδοματα μητροτητας και ξανα εξαμηνη αδεια: Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα θα ηθελα να ρωτήσω εαν ξερετε τα ενσημα απο ασθενεια αν μετράνε στα 200 που πρέπει να έχουμε για να πάρουμε το επίδομα κυοφορίασ

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα Μαρία, απο οτι ξερω οσο εισαι σε αδεια λοχείασ ο εργοδότησ δεν σου κολάει ενσημα.οσον αφορά την εξάμηνη αδεια ο οαεδ σου βαζει ενσημα αλλα ειναι συντάξημα δεν μετρανε δηλαδη στα 200 που χρειαζομαστε για την αδεια κυοφοριιασ κλπ.αν δεν παρεισ αναρωτικη αδεια που δεν στο ευχομαι νομιζω οτι θα τα παρεισ.δουλευεισ 8 ωρο?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μπορειτε να με βοηθησετε σχετικα με τι επιδοματα δικαιουτε η συζηγος μου΄?

συγκεκριμενα αυτη την στιγμη ειναι απολυμενη κ εχει τα 2 τελευταια χρονια 156 ενσηματου ΙΚΑ, ΠΙΤ 14/12/09.

Εγω εχω την δυνατοτητα να της κανω εικονικη προσληψη στην δουλεια μου

Υπαρχει οριο μεχρι ποιον μηνα της εγκυμοσυνης θα ειναι τα 200 ενσιμα που απο οτο ξερω ειναι απαραιτητα.

Υπαρχει γενικοτερα περιορισμος λογω εγκυμοσυνης(μεχρι ποιον μηνα ειναι δυνατη) στην προσληψη?

αν υπαρχει περιορισμος τι μπορω να κανω?

μπορω με καποιον τροπο να παρω ΠΙΤ μεταγενεστερη?

Ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...